Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...
 
   Chceš-li zanechat vzkaz, pošli webmail.  Hlavní strana 


      Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
 
Indiánský víkend                                                       21.6.10

Na poslední výpravu ve školním roce se sjela třicítka malých indiánů. Indiáni večer prožili při hrách na zahradě. Velkou oblibu, a to až do neděle, získala Počítací schovávaná, původně hra pro mládež. V každém kole se rychle počítá od desíti až do kola, kdy je poslední hráč schopen se při nejnižším čísle schovat. Po skončení počítání musí totiž hráči zůstat na místě. Nechybělo ani tradiční rozdělení do družstev. Před večerkou se děti rozdělily na několik skupin, ve kterých hráli deskové hry.

V sobotu dopoledne družstva Indiáni, Černé pírko, Vinnetouové, Apači a Siouxové nakr
eslili každý velkou indiánskou vesnici tak, jak si ji představovali. Poté každé družstvo svůj výtvor představilo. Na zahradě proběhly tři indiánské soutěže, dvě na bystrost (barevné lístečky a pamatování zvířátek) a druhá na zdatnost (Na medvěda) a několik společných her.

Odpoledne se celé početné indiánské ležení přesunulo do lesa na další soutěže. Přelézt, podlézt i udržet rovnováhu bylo potřeba při překážkovém běhu. Další soutěží byl indiánský běh. Všechna družstva také postavila pěkné indiánské stany tee pee.

Večer každá tlupa sehrála připravenou scénku z indiánského prostředí. Na závěr sobotní se zapálil táborák plápolák. K opékání jsme vyzkoušeli změnu. Opékali se hadi místo buřtů. Ne že bychom museli nalovit hady, ale hady uválené z těsta. Hadi se dle hlasování ovšem příliš neosvědčili. Možná i proto, že pečení hada na klacku nad ohněm trvá déle než buřty, a děti nebaví dlouho čekat.

Nedělní ráno malý indiáni spali zhruba do půl deváté. Po nutném balení se hrálo ještě několik her, z toho poslední soutěžní. Všichni si také vyzkoušeli střelbu z luku. Po obědě se každé družstvo dočkalo vyhlášení výsledků indiánského klání a rozdávání diplomů. Pak už se jen hledal poklad, který všechna družstva našla.


INDIÁNI SIOUXOVÉ APAČI VINNETOUOVÉ ČERNÉ PÍRKO
Johanna
Bára V.
Lukáš S.
Klára D.
Kristýna D.
Tomáš P.
Tomáš B.
Ivo R.
Natálie S.
Bára T.
Veronika T.
David B.
Jára Ž.
Matěj P.
Tomáš M.
Vašek M.
Jindra K.
Jonáš K.
Štěpán V.
Míša R.
Natálie K.
Samuel K.
Adam R.
Denisa S.
Jonatan R.
Marek B.
Adéla A.
Aneta A.
Julie R.
Alice V.
Michal B.
38. bodů 35. bodů 30. bodů 29. bodů 28. bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo
 


Ať ti Cimrman přepustí místo u okna, píše Svěrák Smoljakovi   
                
 

Milý Láďo, požádali mě, abych o tobě napsal nekrolog pro Lidové noviny, a do uzávěrky zbývá jen hodina. Takovou práci jsi neměl rád. Naše společné čtyřicetileté psaní začínalo vždycky debatováním, zkoumáním tématu a odbíháním od něj a pak teprve se mohlo napsat první písmeno. Ale tohle hoří, aby to zítra ráno vyšlo. Pokračování

Děkujeme Lidovým novinám za souhlas zveřejnit dopis Zdeňka Svěráka zesnulému Ladislavu Smoljakovi.



Třetí pevnost Boyard                       
                     
   31.5.10

Výprava na téma Klíče od pevnosti Boyard se uskutečnila již potřetí. Tato byla s jinými hrami a soutěžemi oproti předchozím. Páteční příjem soutěžících se nám značně roztáhl, některé zdržela doprava v Praze. Než se všichni sjeli, hráli se hry na zahradě. Večerní zahájení Boyardu v klubovně začalo rozdělením soutěžících do čtyř družstev. Družstva si vymyslela názvy a erb, který charakterizoval název družstva. První soutěžní klání bylo znalostní – doplňování, luštění, vybarvování. Po této poklidné klubovní aktivitě se hrály hry na zahradě, abychom se později opět přesunuli do chaty. Před večerkou se utvořila tři stanoviště deskových her a děti hrály deskovky v jedné ze tří skupin.

Druhý den dopoledne se výprava vydala zhlédnout koně a hříbata do nedaleké Železné. Po tom, co jsme okoukli koně a koně nás, přešli jsme na nové hřiště v Železné. Průlezky a další atrakce byly využity k Opičí dráze. Při této soutěži bylo nutné herní prvky vylézt, slézt, podlézt, oběhnout, trefit se míčkem do díry atd. Všem družstvům se soutěž výtečně podařila.

Po obědě a poledním klidu přišlo na řadu hlavní soutěžní klání. Po zahradě byly stanoviště se soutěžemi a každé družstvo se postupně vystřídalo na všech soutěžích. V co nejkratším čase bylo úkolem družstev například přenést každý svůj kolíček pouze ústy, slalom v ploutvích, skok v pytli nebo slalom s míčkem mezi koleny. Celé odpoledne až do večera se soutěžilo a hrálo. To bylo přerušeno jen večeří a táborákem, na kterém se opékali buřtíky. Před večerní povinnou hygienou jsme s dětmi zhodnotili uplynulý den.

Soutěžní sobotní den byl nedělní ráno znát. Snad poprvé v historii výprav v Železné jsme museli většinu dětí v devět hodin budit, abychom stihli následující program. Jak už to v neděli dopoledne bývá, po snídani se balí a uklízí pokoje. Několik zbývajících nedělních hodin jsme měli na poslední soutěžní hry. Úspěšné bylo hledání písmen po zahradě a sestavování slov. Družstvo, které bylo v každé soutěžní hře první, získalo klíč od pevnosti Boyard. Klíče se směnili za diplomy a mohlo se vyrazit na poklad. Hledání pokladů dalo družstvům zabrat. Tři družstva si musela vyluštit nápovědu, při které zjistila alespoň část zahrady, kde se poklad nalézá. I tak se některým muselo značně napovědět, jinak by poklad hledali dodnes.

PS: Děkujeme některým maminkám za napečené buchty. Byly výborné!



TANGÁČI KROKODÝLOVÉ ŠTĚŇÁTKA ŠNECI
Johanna L.
Bára V.
Klára D.
Kristýna D.
Pepa Š.
Kristýna N.
Ondra V.
Jonáš K.
Zuzka H.
Aneta E.
Adam R.
Míša D.
Julie R.
Honza P.
Aneta Š.
David B.

Tomáš D.
Gábina P.
Luboš P.
Kuba E.
Ivo R.
46 bodů 43 bodů 40 bodů 32 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo



Vedoucí v Orlických horách                                 24.5.10

O zlatém hokejovém víkendu si dali dostaveníčko někteří vedoucí našich letních táborů. Sjeli jsme se do Říček v Orlických horách, kde v létě probíhá většina táborů. Hned po příjezdu nastalo táborové rokování, ale dostalo se rovněž na kytaru a zpěv.

V sobotním dopoledni vyrážíme na procházku do hor. Cestou se někteří snaží ulovit kešky, obzvláště ty na stromě byla náročnější. Namířeno jsme měli na Haničku, dělostřeleckou tvrz systému předválečného opevnění z 30tých let minulého století. Turisticky neznačenými cestami nebylo těžké tvrz najít. Návštěva obrovského podzemí s asi hodinovým výkladem a téměř 1,5 km chodeb rozhodně stojí za to. Po prohlídce se naše grupa rozdělila na dvě poloviny, jedna pospíchala na hokej rychleji, druhá pospíchala jinou trasou na hokej pomaleji. Odpolední květnové počasí bylo značně aprílové, proto druhá pomalejší skupina zmokla.

Večer bylo některým účastníkům dortem a štrúdlem připomenuta doba od jejich narození, říká se tomu narozeniny, nebo tak nějak. Venku jsme si udělali táborák, který se dlouho nechtěl pořádně rozhořet. Grilovali jsme si masíčko, popíjeli dobrůtky, pekli brambory a kedlubnu, zpívalo se a veselo bylo. Až do doby, než zbytek vytrvalců po půlnoci utekl před deštěm.

V neděli po ránu někteří byli natolik přecpáni grilovaným masem, že ho trávili i místo snídaně. Cestou k domovům se osazenstvo jednoho auta zastavilo na hradě Potštejn. Jelikož jsem na hradě byl loni, šel jsem na zámek Potštejn, což byla výborná volba. Zámek Potštejn si nechal postavit hrabě Jan Ludvík Harbuval-Chamaré v letech 1749 – 1755 podle vlastního návrhu. V majetku rodu zůstal zámek až do roku 1945, kdy byl na základě dekretů prezidenta Beneše spolu s celým panstvím zkonfiskován. Dnes je zámek v soukromém vlastnictví a majitelé se ho snaží uvést do původního stavu včetně vybavení, což se jim z pohledu návštěvníka znamenitě daří.
                                                              Fotogalerie



Výprava se Sindibádem                                       10.5.10

Téma výpravy bylo podle dětského fantasy filmu z roku 1977, Sindibád a Tygří oko. Protože tento příběh většina dětí neznala, film jsme v pátek večer promítli. Ukázala se, že některé děti film znají, dokonce ti nejmladší a to tak dobře, že by ho mohli dabovat (což jedna dívčina v podstatě dělala). Před večerním filmem jsme ovšem hráli spoustu her na zahradě.

V sobotním ránu, po dobrovolném (a pro vedoucí povinném) budíčku kolem sedmé hodiny, snídani a mytí, se děti rozdělily do skupin – družstev. Nyní už všichni znali příběh a podle něj vznikla družstva Sindibádi, Kassimové, Paviáni, Tygří oči a Lamí oči. Každé družstvo si pak namalovalo svou vlajku. Protože kapitán Sindibád byl moudrý muž, bylo potřeba prověřit, jestli i družstva jsou moudrá a silná a mohla se účastnit dobrodružné cesty. Proto se hrála aktivita na procvičení smyslů Nesmyslný příběh. Poté jsme měli namířeno do Železné na nové hřiště. Nejdříve ale bylo třeba se posilnit. Zakletý princ Kassim měl rád banány, ale děti si banány musely najít, kde v zahradě rostou. Dopoledne všichni strávili při hrách na dětském hřišti. Síly družstev byly prověřeny při štafetě – Opičí dráze, kdy bylo potřeba průlezky přelézt, podlézt, oběhnout, sklouznout…

Po sobotním obědě a polední siestě se celá výprava vydala do lesa. Cestou jsme nemohli nezastavit se u koní. V lese se hrálo několik soutěžních her. Lov diamantů a obchodování se zvířaty a zbožím, stejně, jako když byl Sindibád obchodníkem.

Po návratu z lesa a první večeři bylo opět potřeba prověřit moudrost družstev. Tentokrát při hádankách. Na plotě zahrady vyselo několik desítek hádanek a družstva musela hádanky uhodnout, což nebylo těžké a všichni úkol splnili na výbornou. To už se schylovalo k druhé večeři. Táborák nám stále ne a ne se pořádně rozhořet, dřevo nebylo totiž úplně suché. Ale nakonec se povedlo a buřtíky si všichni s hromadou zeleniny zbaštili.

Před večerkou se odehrála malá laserová show, při které zelený laser vytvářel různé růžice a stěny v kouři ohně, vypadající jako mapa Země. Mladší se pak odebrali na kutě, starší si ještě počkali, aby se podívali na přelet Mezinárodní kosmické stanice.

Budíček v nedělní ráno nebyl jako obvykle později, hold se někteří vzbudili opět kolem sedmé. Snídaně, mytí a balení je tradiční nedělní činnost, ale i na hry je stále dost času. Poslední bodovanou hrou byly soutěžní disciplíny, jako třeba skok v pytli nebo slalom s míčem.

Po obědě nastalo slavnostní vyhlášení víkendového klání mezi družstvy, které bylo velmi napínavé, protože bodování bylo velmi vyrovnané a pořadí se měnilo s každou hrou. Všichni dostali diplomy a sladký dárek od prince Kassima. Pak už zbývalo jen najít poklad od kapitána Sindibáda. Některá družstva poklad našla brzo, některá později, ale nakonec našli všichni.

Na výpravě se podíleli vedoucí Šárka, Iveta, Eva, Nikola, Zbyšek a pendlující Pavla a David. Díky. S některými se děti setkají na letních táborech.


KASSIMOVÉ TYGŘÍ OČI LAMÍ OČI PAVIÁNI SINDIBÁDI
Míša R.
Míša K.
Tonda N.
Lukáš S.
Adam K.
Katka K.
Johanna L.
Natálka K.
Verča L.
Gábina S.
Linda S.
Klára R.
Tomáš B.
Honza K.
Míla H.
Štěpán V.
Alice V.
Natálka S.
Tomáš D.
Martin Č.
Filip N.
Anita N.
Klára D.
Kristýna D.
Katka K.
Lucka K.
Tonda P.
Honza P.
Honza K.
Denisa D.
Marek B.
32 bodů 29 bodů 26 bodů 25 bodů 20 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo



Původ a historie pálení čarodějnic 
                     
4.5.10

Upalování či pálení čarodějnic patřilo a do dnešní doby patří k velmi živým zvykům. Magická filipojakubská noc z 30. dubna na 1. května bývala jednou z nocí, kdy prý zlé síly vládly větší mocí než kdy jindy. O půlnoci před sv. Filipem a Jakubem, kdy měly nečisté a zlé síly moc škodit lidem, se daly nalézt zakopané a ukryté poklady. Aby se hledač pokladu dokázal před silami úspěšně bránit, musel mít při sobě květ z kapradí, svěcenou křídu a další předměty. Lidé věřili, že v povětří poletuje spousta čarodějnic, které se slétají na sabat. Proto se této noci říká "noc čarodějnic".

Víra v nečisté síly, stará jako lidstvo samo, se časem proměnila v pověru, že ďábel může moc na zemi uplatňovat pouze prostřednictvím lidí – čarodějnic a někdy i čarodějů. Zvláště staré ženy bývaly často podezřívány, že spojení s ďáblem a před uhranutím jimi se venkované bránili rozmanitými praktikami:

- před vrata domu i chlévu se pokládali narýpané drny, dříve, než mohla čarodějnice vstoupit dovnitř, musela všechna stébla přepočítat, což jí trvalo až do rána, kdy její moc pominula

- stavení se kropilo svěcenou vodou, před vrata a na dvůr se zapichovaly pruty a pichlavé trní, aby se čarodějnice poranila, na ochranu před nimi se zapichovaly i vidle a košťata, pod drn se dávalo vejce. Aby se čarodějnice zahnaly, práskaly čarodějnice na návsi biči a také se střílelo z pušek.

Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech pálily ohně, které jsou v některých krajích (zvláště v Německu) velmi starého původu. Postupem doby se z výročních ohňů stalo "pálení čarodějnic" – mladíci zapalovali košťata a vyhazovali je do výšky, prý proto, aby viděli čarodějnici létající na košťatech v povětří. Jinde se říkalo, že je tak možno čarodějnici srazit k zemi.

Ochrana úrody a dobytka se zejména soustředila na noc filipojakubskou, kdy se vesničané chránili především proti čarodějnicím, které očarovávaly a tak poškozovaly dobytek i úrodu. V ten den se jednak prováděly pověry na ochranu chléva (zelené větévky na hnojiště, osypání chléva pískem). Jak již bylo řečeno, v ten den se pálil oheň dodnes zvaný čarodějnice. Ochrana úrody a celého hospodářství před neúspěchem, to byl hlavní účel tohoto lidového svátku.

Čarodějnice však nebyly jen zlé, těch, které znaly tajemství bylin, uměly zahánět nemoci a napravovat zlomeniny si lidé vážili. V některých jazycích dokonce slovo čarodějnice znamenalo "moudrá žena". Bylinkářky – vědmy se vyznaly v tajích přírody. Věděly mnoho o působení rostlin, hub, kamenů, kovů, drahokamů, ale i barev a vůní. Jejich poznatky, někdy zdánlivě nesmyslné a bláznivé, přispěly mnohdy k užitečným vědeckým objevům. A tak stará "přírodní magie" ovlivnila lékařství, chemii, biologii a fyziku. Kromě bab bylinkářek působili jako léčitelé i kováři a jejich manželky. Když kovářovy kleště vytáhly bolavý zub, hned přispěchala kovářka s hojivým obkladem. Ani tyto hodné "čarodějnice" to ale neměly lehké. Většina z nich se ve středověku stala obětí "honu na čarodějnice". Desetitisíce, možná statisíce (některé zdroje uvádějí dokonce miliony) nevinných žen byly odsouzeny a upáleny na hranicích po celé Evropě, ale i v Americe.   
Převzato z www.ceske-tradice.cz



Den Země se povedl      
                                        
26.4.10

Mongolsko

První akce k mezinárodnímu svátku naší planety proběhla v pátek 23. dubna. Z Brna přijel Jiří Schauer, který promítal krásné snímky z Mongolska a povídal o lidech, přírodě a životě v této zemi. Ta se za posledních 30 let změnila a přiblížila modernímu civilizovanému životu ve městech se všemi klady i zápory. Přednášející byl v Mongolsku již desetkrát. Není divu, že měl bohaté zkušenosti a srovnání ze své první návštěvy v 80tých letech a poslední, v roce 2005. Jiří Schauer rovněž vysvětlil, jak je možné, že se občas v Mongolsku domluvíte česky a že Čechy a jejich výrobky v této zemi znají. Mnozí diváci si možná upravili své představy o Mongolsku, co by o zemi holých stepí bez života. My koukali na snímky plné hor, kopců, lesů a řek.

Den D

Přes 50 lidí se podílelo na sobotním odpoledni, od stánkařů řemeslníků, po hvězdáře, malíře obličejů, prodavačů občerstvení, divadelníků, tanečníků, indiánů, hráčů stolních her, vydávačů odměn a především dobrovolníků, kteří dětem připravili soutěžní stanoviště.

Pro děti bylo nachystáno 20 rozmanitých soutěžních stanovišť. Děti si tak mohly vyzkoušet chůzi v ploutvích nebo lyžích, sestřelit kuželky nebo šípy bizony, zaskákat v pytli nebo odhadnout, kde jaká zvířátka bydlí, či si procvičit paměť. Za splnění soutěžních stanovišť dostávaly děti do své karty značky a pak si mohly vyzvednout na bráně odměny.

K doprovodným akcím (někdy spojená se soutěžním stanovištěm) patřila dvě divadla, taneční a žonglérské vystoupení, hvězdáři, lidová řemesla, zoo koutek
a trampolína.

Herci z divadelní společnosti Elf sehráli příběh, který snad ani není třeba blíže představovat – Plaváček. Po divadle přijel taneční soubor z Berounska, Calando in terra předvést gotické a renesanční tance. Soubor rovněž během celého odpoledne učil zájemce historickým tancům. Po tancích proběhlo krátké žonglérské vystoupení s míčky, diabolem a jablkem, které žonglér během žonglování snědl. Posledním odpoledním vystoupením bylo představení “Není drak jako drak“ Divadýlka Kuba. Představení o drakovi, kombinující scénu s živými herci a loutkami, bylo velmi povedené i humorné, a u diváků mělo velmi kladný ohlas.

Na Dni Země se účastníci mohli podívat do dalekohledů. S radostí musím napsat, že díky ochotě majitele obchodu s astronomickými dalekohledy Supra Praha jsme v Rudné měli opravdu špičkové přístroje (pro znalce a vyhledávače: sluneční dalekohled LUNT LS100THa 0,7Å, katadioptrický /zrcadlo-čočkový/ Celestron CPC 1100 XLT a čočkové /refraktory/ William Optics ZenithStar 110 f/7 a Celestron Onyx 80 ED). Účastníci se tak například mohli podívat speciálním dalekohledem na Slunce, pro člověka v nepozorovatelném spektru, při kterém jsou vidět sluneční protuberance a další povrchové útvary. Jen škoda, že v tu dobu nám Slunce trochu spalo a neukázalo žádné výraznější útvary. 

K vesmíru se vztahovala i výstava astronomických fotografií a výstava o světelném znečištění, problému, kterému se začínají věnovat některé vlády po celém světě. Světelné znečištění není jen o tom, že jsme ztratili krásu noční oblohy, ale je to i problém zdravotních dopadů na člověka, přírodu, ekonomický a při nevhodném osvětlení bezpečnostní. Další výstavka prezentovala fotografie přírody, jejichž autory byly děti a mladí lidé.

Účastníci si mohli během odpoledne zkusit nazdobit perníčky, navlékat korálky či vyrobit z nich ozdoby, namalovat keramiku, děti zkoušely původní indiánské hry nebo skákaly na trampolíně. Velké oblibě se těšilo malování na obličej a také si v zoo koutku pohladit krajtu královskou. Rodiče si mohli koupit pro děti autorské oblečení či hračky, vše ručně dělané z kvalitních materiálů.

Odpoledne se velmi povedlo a řekl bych, že tento Den Země byl z našich čtyř ročníků nejpovedenější. Velkou zásluhu na tom má i příjemné slunečné počasí. Účast byla velká, přišlo 500 účastníků.

Hvězdářský večer

Poslední akcí ke Dni Země bylo pozorování noční oblohy. Mělo začít až po setmění, ve 22:00, ale zájemci přicházeli už mnohem dříve a někteří se zastavovali, když viděli velké dalekohledy. Není divu, protože největší dalekohled měl průměr hlavního zrcadla 28 centimetrů, což už je slušný přístroj. Během večera třicítka lidí pozorovala Měsíc, planetu Saturn a Mars, hvězdokupy a vícenásobné hvězdy. Obloha se ale zhoršovala, a proto na závěr proběhlo promítání. Nejprve jsme se ocitli na povrchu Marsu, díky 3D snímkům a brýlím. Pak jsme si promítli pár snímků Slunce a na závěr video o životě na Mezinárodní kosmické stanici a raketoplánu.



Jaro                                 
                                         
  19.4.10

Zbytky sněhu leží už jen na severních stránkách hor a příroda se probudila do nové krásy. Velikonoce jsou oslavou nového života, který přichází s jarem. Stromy nalévají pupence, jen vyrašit, mladé kopřivy volají na šikovné kuchařky, aby na ně nezapomněly, až budou míchat lahodnou velikonoční hlavičku, a dozajista přitom také slibují, že každému, kdo je okusí, vdechnou notný kus zdraví. Stařečkové i stařenky na zápražích se usmívají a kluci na potocích skládají u klapajících mlýnků hold prudkým bystřinám, tryskajících ze sněhu a ledu tajícího v kopcích a horách.

Je tady opět jaro, zpívá celá příroda a zhluboka i zvesela dýchá svěží vzduch, opojně osvěžující a posilující po vyčerpávající vládě kruté a dlouhé zimy.
Slyšíte?
Je jaro!
Jaro!
Z kniha Pavla Toufara, Český rok na vsi a ve městě



Výprava s opicí Žofkou
                                       
12.4.10

Začátek výpravy proběhl standardně. Po příjezdu dětí se venku na zahradě hrály hry a po večeři v klubovně. Děti například po chatě hledaly obrázky, které musely poskládat v několik obrázků, vlastně skládaly puzzle. Večer před spaním bylo kino – pár dílů opice Žofky.

V sobotu po ránu jsme vyrazili na zahradu, kde proběhlo několik tématických “Žofčích“ her. Hrála zvířecí rozcvička, což ale nebyla rozcvička v tom pravém slova smyslu, nebo zvířecí štafeta, sběr potravy pro zvířátka a nakonec družstva soutěžila v hledání zvířátek v ovocném sadu. Svačina rostla někde v zahradě a dětem dlouho trvalo, než si ji našly. Po svačině se všichni vydali na nově zrekonstruované hřiště do Železné.

Odpoledne v lese si Žofčí týmy zahrály hru na hledání zvířátek. Hráli se i další hry, ale aprílové počasí se ukázalo v plné síle. K chladnému větru se přidal i déšť, proto jsme v lese dlouho nepobyli. Déšť zcela překazil plány i na tradiční večerní táborák. Buřtíky jsme tentokrát museli udělat v troubě. Místo táboráku se ale celý večer až do vyčerpání vedoucích na chatě hrály hry. Například Na šéfa, Džungle, Elektrika, hádání zvířat a poměrně nová aktivita v Železné, házení míčků na dvě poloviny klubovny.

Nedělní ráno vypadalo optimisticky, i se na chvíli ukázalo slunce, ale to byl zřejmě jen další apríl, protože později začalo opět pršet. Takže po balení následovala série her v klubovně až do příjezdu rodičů, přerušená jen obědem. Tedy, úplný závěr výpravy patří vždy vyhlášení výsledků s rozdáváním diplomů a sladkému pokladu.

 
KLOKANI ŽOFKY ŽELVOŽIRAFY ZUBŘI EMILOVÉ
Johanna L.
Anička B.
David B.
Adéla A.
Aneta A.
Matěj P.
Míša R.
Julie R.
Aneta Š.
Štěpán V.
Gábina S.
Linda S.
Tomáš D.
Míša D.
Marek B.
Katka K.
Adam K.
Tomáš B.
Gábina P.
Luboš P.
Natálie K.
Míša J.
Alice V.
Denisa D.
Adam R.
Ivo R.
Sam K.
Klára D.
Bára V.
Kristýna D.
30 bodů 26 bodů 23 bodů 22 bodů 16 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo



Kubrychtova bouda 
(1. část)                              
22.3.10

Jaro, slunce a probouzející se příroda láká na výlety do přírody. V Českém krasu, na červené turistické trase mezi Svatým Janem a Karlštejnem, nad obcí Srbsko, nepřehlédnete dřevenou boudu, která má za sebou dlouhou historii. Ovšem není to již ta původní, slavná bouda.

Osmnáctiletá Anna Svobodová si vzala za muže o tři roky staršího Josefa v roce 1921. Byla z početnější rodiny a tak její otec válečný invalida sloužící coby pošťák na Dobřichovicku brzký sňatek uvítal. Od příbuzných z blízkého Srbska získal část pozemku, ovšem v místě nedaleko od romantických vodopádů a na nejstarší středoevropské a velmi frekventované turisticky značené cestě spojující Karlštejn, Svatý Jan pod Skalou a železnici v Srbsku.

Tehdy byly všude okolo rozsáhlé smrkové lesy, takže nebyl žádný problém získat kulatinu na rekonstrukci a vnější stěny prostorového srubu, který postupně získal pohádkovou podobu norské srubové boudy s věžičkou a korouhví na ní. Mladí manželé nakupovali v Berouně levné bedny z dobrých prken a plechové sudy, které pouštěli po řece Berounce, v Srbsku je chytal na prám převozník a dál je dopravovali rozebrané vozíkem. Takto byl dotvořen dřevěný vnitřek, plechy byla pokryta střecha. Bouda měla v přízemí lokál s výčepem, zavíratelný salonek a velkou kuchyni. V patře byly dva velké
a dva malé ubytovací pokoje.

Vysokým plotem byl obehnán malý dvorek a na sebe namačkanými záchody, chlívkem, kurníkem, králikárnou, seníkem, dřevníkem, kůlnou a kamenným studeným sklepem. Bohužel konkurencí podplacení úředníci udělili boudě statut tzv. kantýny a nikoliv hospody, proto se ve sklepě nemohlo ochladit a hostům prodávat sudové pivo, ale jen lahvové. Změna nastala po válce, jenž v padesátých letech manžel Bábinky ochrnul na nohy a sedm let ležel, než zemřel. Syn Mirek, který neměl příliš pohodlné dětství, odešel po základní škole na internát, brzy se oženil, usadil na Plzeňsku a na boudu přijížděl jen na návštěvu. Bábinka zvládala všechno sama, ale těžké dřevěné sudy už neutáhla, takže měla opět jen lahvové pivo, jako za první republiky.

Na začátku byla bouda klasickým penzionem pro majetnější turisty, pro hodování lovců, umělců, továrníků a pro další kratochvíle tehdejší smetánky. Za války vyhledávali útulné prostředí i němci. Na konci války se na boudě zastavili i vlasovci. Později při vyprávěních se Bábinka styděla, že se kvůli Němcům jejich bouda na čas přejmenovala na Kubrichtovu boudu (s měkkým i). Ve skutečnosti se ovšem Kubrichtovi takto jmenovali, ale po rozpadu Rakouska-Uherska si mnozí lidé neúředně počeštili jména bez ohledu na platný rodný a oddací list. Po válce byl s chutí obnoven nápis Kubrychtova bouda.


 
Kubrychtova bouda 
(2. část)                              
29.3.10

Začala se měnit struktura společnosti, lapidárně řečeno, bohatých kvapem ubývalo. Postupně se začal likvidovat soukromý sektor a tak se soukromé hospody měnily na provozovny oblastních státních podniků nebo se spojily do družstev. Kubrychtovi nedobrovolně vstoupili pod Jednotu. Oficiálně už nevařili, ale myslivci přinesli vždy nějaké maso pro menší hostinu. Vařilo se i z dalších surovin, které si hosté přinesli s sebou. Jak se říká: co je pro jedny špatné, může být pro druhé dobré.

V padesátých letech začali od mastňáků a paďourů uvolňovanou boudu stále více navštěvovat trempové, kteří obrazně i doslova objevovali Ameriku. Kubrychtovi byli nejdříve k "podivné mládeži" nedůvěřiví, ostatně někdy nebylo divu při chování některých čundráků. Časem se však přesvědčili, že trempové jako celek jsou dobrá klientela. První trempové na boudě nocovali v zimě roku 1957. Největší trampská osada z padesátých let zde byla T.O. Netopýr.

Teprve pravý ráj trempingu tady nastal od šedesátých let za éry T.O. Kubrycht-boys a T.O. Andělka. Od poloviny sedmdesátých let sem jezdily davy z Konfederace trempských osad Amerika-boys and Co., později přetvořené na hnutí Šolc-boys. Z dalších zde měli "domovské právo" např. T.O. Černý sup z Prahy, T.O. Lenochodi z Příbrami a další osady, party a jednotlivci z Prahy, Plzeňska, Kladenska a z mnoha míst vlasti, odkud se nechalo častěji přijíždět. Obrovské množství trempů sedělo nejčastěji přes den u venkovních stolů, na trávě či u stále hořícího ohně. Osada nebo parta, která si zamluvila u Bábinky na večer salon (původně byl "večer" ze soboty odpoledne do neděle odpoledne, po zavedení volných sobot byl "večer" od pátku odpoledne do neděle odpoledne), si musela v lese pokácet soušky, pokud nějaké nezbyly z minula, a tyto rozřezat a naštípat pro kamna v salonu i do kuchyňského sporáku.

Bábinka KubrychtováPo setmění zavírala Bábinka vstupní dveře do boudy na pevnou závoru, a kdo chtěl ven či dovnitř musel potajmu oknem. Dveřmi na dvorek se chodilo přidávat tekutiny do často vyschlého potoka. Kdo se neznal dobře s Bábinkou nebo s uzavřenou společností, nemohl na boudě nocovat. Možná právě proto se za celé roky nic špatného nepřihodilo. Pokud nebyl zrovna "nonstop program", spalo se v postelích a na zemi ve třech pokojích a v salonu, při mrazivém počasí zde nocovalo i půl stovky trempů. Metr široké postele v pokojích byly pro dvě osoby, např. boží oko namalované v prostředním pokoji asi často zíralo, vždyť nad jednou postelí byl namalován plačící anděl a nad druhou radující se čert.
 
Na boudu nikdy nebyla zavedena elektřina, což připomínalo staré časy hotelů amerického Západu. Bábinka často po celý víkend vůbec nespala - obsluhovala, vyprávěla, poslouchala písně. Litovala, že takováto zábava s tak dobrými lidmi zde nebyla již za jejího mládí. Někdy usnula v neděli večer a probudila se až v úterý ráno. Přesto týdny o samotě se jí zdály delší a delší. V roce 1980 už vedla hospodu jen s obtížemi. "Bedny s pivem tahám snadno, ale nedokážu spočítat inventuůru", říkávala.
 
Později, když se objevily větší zdravotní potíže, převezli ji příbuzní do domova důchodců v Dobřanech. Tam zemřela 18.7. 1983 ve věku 80 let. Pohřbena byla ve vší tichosti v Kaznějově u Plzně.

 
Kubrychtova bouda osiřela. Ochránci přírody zabránili v osmdesátých letech znovu zprovoznění hospody, kterou chtělo mnoho zájemců. Bouda záhadně shořela a počátkem devadesátých let byla postavena nová.




Za poznáním lesa                                                  
15.3.10

Byla to přírodovědná výprava, jak mám být – za sychravého počasí jsme se v neděli 14. března vydali za tajemstvím lesa. U rybníčků jsme si pověděli, jak se máme v lese chovat, abychom viděli co nejvíce zvířátek a také bylo mezi děti rozdáno několik malých dalekohledů.

Ze začátku výpravy jsme pod lupou pozorovali něco, co nikdo z dětí neznal – lišejníky.  Později přišla řada na oblíbenou hru Cukr káva, limonáda…, kterou vystřídala mezi mladými smrčky a duby Schovávaná. Během her nám přes cestu přeběhla srna. Po velmi strmém sestupu následovala další pauza. Nejdříve jsme se šli podívat na místo, kde jsou již po několik desetiletí liščí nory. Nory byly stále obývané, o čemž svědčila čerstvě vyhrabaná zemina a vyšlapané cestičky. Jelikož nory jsou ve stráni, udělala mokrá kluzká hlína a zbytky sněhu své. Děti se zde stačili během pár minut řádně zmazat od hlavy až k patě.


Stavbu domečků jsem v plánu neměl, ale nakonec se čtyři družstva do nich pustila. Při obhlídce domečků všichni usoudili, že jasným vítězem byla stavba Dana a Kamily. Zato Katka a Denisa ve své chýši posvačily. Po polním obědě jsme se vrhli na bobky. Pardon, na pozorování zvířecího trusu. Tedy abych to upřesnil, povídali jsme si o tom, podle všeho čeho se pozná, jaké zvíře navštívilo konkrétní místo. Jedním z takových poznávacích znamení je právě zvířecí trus. Ačkoliv si většina myslela, že na místě byl zajíc, podle příručky jsme zjistili, že místo obývala srna.

Byl čas vyrazit dále. Někteří se cestou zastavovali u lišejníků, někteří u bobků či dalších přírodnin, děti dokonce objevily nízko vykotlanou dutinu ve stromě. Při další zastávce jsme se naučili poznávat tři druhy stromů podle kůry. Všichni si vyzkoušeli poznávat stromy, všichni naprosto úspěšně po hmatu poznali břízu, smrk a dub. Pak jsme si zkusili uhlem dělat obtisky kůry a listů na papír.

Na zpáteční cestě jsme našli tři pírka, z toho dvě sojčí. Na okraji lesa zpíval posel jara, strnad. A děti si při jeho písničce zahrály poslední hru, honičku v kruhu. I když jsme příliš zvířat neviděli, něco zajímavého o lese se děti dozvěděly. 


Krakonoš v Železné – první letošní víkendová výprava                                                     
             8.3.10

První Železná v novém roce se nesla v duchu krkonošských pohádek. Menší počet dětí oproti teplým měsícům umožňoval zahrát nové zajímavé hry, které bychom si jinak při třiceti dětech nezahráli. I březen měl své kouzlo. Tato výprava byla velmi povedená s jinou atmosférou a specifiky oproti výpravám jarním a letním. 

V pátek po příjezdu dětí jsme se ven nedostali, tma byla ještě příliš brzy. Zato v klubovně bylo živo. Zejména při nové hře, při které bylo třeba naházet co největší počet míčků na sousední polovinu soupeřova družstva. Na závěr dne jsme se ocitli v kině, kde dávali – jak jinak – Krkonošské pohádky.

Ačkoliv jsme předpovědi počasí o pokrývce sněhu příliš nevěřili, ranní pohled z okna byl zcela zimní. Ráno si tři družstva dala názvy Muštelky, Sojky a Krakonošové. První soutěžní úkol bylo seřazování obrázků dvou uvázaných oslíků tak, aby byl příběh správný a každý oslík se mohl nažrat. Dopoledne nešlo nevynechat Krakonošovo zimní panství a venku si tak zahráli několik her. 

Odpoledne jsme si v klubovně zahráli například Na jelena – hra, při které se hráči musí neustále dotýkat stolů. Děti také vybarvovaly ptáčky z Krakonošova království. Zpestřením pobytu byla oslava narozenin jedné z vedoucích. Děti Pavle popřály a připravily různé, ručně dělané dárečky. V závěru oslavy se našlo pár odvážlivců, kteří si zatancovali. I odpoledne se bylo potřeba venku provětrat. Například eskymácká honička se může hrát pouze ve sněhu!

Večer nás přišel navštívit opravdový Krakonoš. Každé dítě přineslo Krakonošovi, obklopeného ve tmě svíčkami, napsané nebo nakreslené přání, tedy co ho trápí a co by chtělo změnit. Pak byl Krakonoš pozván na divadelní představení, které si družstva pro pána hor připravila. Děti měly i vzácnou příležitost si společnou fotografii udělat s Krakonošem. Po fotografování se Krakonoš rozloučil a zmizel a my si zahráli ještě jednu hru – Hoď 6 a jez.


Nedělní dopoledne jsme balili, ale byl čas i na hry. Také jsme po obědě mlsali, jednak oslavenkyně Pavla přivezla pro děti nějaké dobrůtky, a jednak jsme si dali nášup zmrzlinového krému z rozbitého mrazáku, s ovocem a šlehačkou. V úplném závěru výpravy zbývalo vyhlásit výsledky klání družstev, rozdat diplomy a poklad od Krakonoše.

SOJKY KRAKONOŠOVÉ MUŠTELKY
Bára V.
Samuel K.
Štěpán V.
Ondra M.
Kamila S.
Adam R.
Rosťa L.
Julie R.
Natálie K.
Matěj H.
Filip N.
Tomáš D.
Denisa D.
Alice V.
Ivo R.
Nikol S.
Aneta Š.

14 bodů

11 bodů

10 bodů 

1. místo

2. místo

3. místo




Výstava Merkur                                                     
1.3.10

Navštívili jsme výstavu legendární kovové stavebnice předposlední den před jejím ukončením v Muzeu hlavního města Prahy. Nejprve jsme si prošli některé stále expozice z historie naší země. Děti kupodivu tato expozice zaujala, což dokládaly zvídavé otázky.

Na Merkuru bylo skutečně plno. Ve vitrínách byly starší exponáty stavebnice. Ale nejobdivovanější exponáty byly ty velké – ruské kolo, železniční most, petřínská rozhledna, Eifelovka nebo vysoká pec. I ty “menší“ modely rozhodně stály za obdiv, například kolesové rypadlo. Domácí sestavení těchto “menších“ modelů by mnoho hodin zabralo.

Ačkoliv výstava byla především na dívání, dětem jen tento smysl přirozeně nestačí. Snaha pořadatelů uhlídat zvídavé děti byla mnohdy marná. Sám jsem musel občas ruce kluků od modelů odtrhávat, aby i po nás byl exponát funkční. U železničního mostu si ale děti mohly něco postavit. Na hromádkách tu byly k volnému stavění základní díly stavebnice.

Jak Merkur vznikl?

V Benátkách nad Jizerou vlastnil pan Filip Vancl menší strojírenskou továrnu. Jeden z jeho čtyř synů – nejstarší Jaroslav – si po skončení první světové války založil v roce 1918 vlastní firmu Artesia a živil se vrtáním děr do železa. O dva roky později Jaroslav Vancl založil firmu Inventor. Hlavním programem byla výroba první české stavebnice se stejnojmenným názvem. V roce 1925 byla na světě první malá stavebnička Merkur s novými barevně lakovanými díly, spojovanými už jen šroubky s matičkami. Stavebnice se do roku 1930 vyráběla ve čtyřech velikostech. Po únoru 1948 byl Inventor znárodněn. Pan Vancl musel dle rozhodnutí soudu splácet své faktury manuální prací u soustruhu, a to až do svých osmdesáti let. Po revoluci zprivatizovali podnik bývalí zaměstnanci. Firma však v roce 1993 ukončila výrobu. Poté továrnu zakoupila firma Cross pana Jaromíra Kříže, která Merkur vyrábí dodnes. (Podle Marka Burzy – Hobby.cz).

Ačkoliv stavebnice Merkur je velmi známá a mnoho rodin se na ni přišlo podívat, často skončí jen u výstavy. Jen se poptejte, kolik dnešních kluků má Merkur doma.



Lítám v tom! Lítáme v tom všichni!                     
  23.2.10

Některé „velkofilmy“ na první pohled nepoznáte. Neprovází je superlativy, obrovské sumy peněz ani zvučná jména mladých hvězdiček. O to více vás pak překvapí svou kvalitou, jež mnohdy přehluší i ty uhulákané holywoodské trháky. Nový snímek Jasona Reitmana (Juno, Děkujeme, že kouříte) Lítám v tom je přesně jedním z nich. Kdo nefandí ulepeným klišé, ale rád zabřehává do vlny sentimentu i malých velkých polopravd, přijde si jistě na své...

Ryan Bingham (George Clooney) má tu nejděsivější práci na světě (tedy pro většinu z nás) – pracuje jako „profesionální vyhazovač.“ Ředitelé, kteří nemají odvahu na to, aby propustili své vlastní zaměstnance, zavolají expres právě Ryana. Sympatický, navoněný elegán,  který nosí celý svůj život v jednom batohu okamžitě přiletí, usmívá se a nešťastníka přesvědčí, že skončit v práci je vlastně strašně fajn. Zbabělých ředitelů je spousta a navíc je přece krize, takže Ryan tráví veškerý svůj život v letadle nebo po luxusních hotelích. Noční můra, zdá se. Pro Ryana je však právě takový život splněným snem. Zbožňuje anonymní hotely, le
tištní jídlo a zejména věrnostní karty. Jeho zlaté pozlátko života ve vzduchu i rekordního počtu nalétaných kilometrů překazí nejen půvabná byznysmenka (Vera Faminga), jeho ženská kopie, ale hlavně mladá kolegyně (Anna Kendrick), která vynalezla moderní způsob propouštění přes 
internet a která tak ohrožuje jeho vlastní pracovní místo a životní pohodu. K tomu všemu se vdává jeho sestra, a tak se otevírají staré rodinné rány.

Postupně samozřejmě zjišťujete, že život na cestách není tak úplně ideální, že Ray není uplně bezcitný a tak dále. K navázání partnerského vztahu nebo rodinných vazeb je zdá se již pozdě a „obyčejný život“ je zřejmě již příliš vzdálený. Nebo ne?

Může se nabízet otázka, na kolik je to všechno „ze života.“ Kolik z nás vlastní zlatou MasterCard a pro kolik z nás pak bude ukňouraným existenciálním problémem, když řešíme problémy existenční. Nezáleží však na tom, zda má hlavní hrdina oblek od Vuitonna nebo pracovní kombinézu. Lítám v tom přesvědčuje diváky o tom, že jsou všichni na stejné lodi a všichni nakonec řeší stejné problémy. Kariéra nebo rodina? Přetvářka nebo upřímnost? Obecně platné pravdy však v žádném případě nepůsobí pateticky nebo dokonce moralisticky, závěrečná katarze nechá na každém divákovi, aby si sám rozhodl, jaké hodnoty jsou v životě důležité.

To je ostatně společným prvkem všech Reitmanových filmů. „Malé“ příběhy o obyčejných outsiderech, kteří řeší základní lidské příběhy. Z jeho snímků nečiší povýšenost nebo populismus, ale skutečná lidskost (ať se to zdá jakkoliv trapné).

Snímku Lítám v tom vpodstatě není co vytknout. Můžete namítnout, že v době domnělé finanční krize je docela kalkul vytvořit film o porpouštění zaměstnanců, můžete tvrdit, že je to celé trochu moc rozvleklé a unavené, trapné, neuvěřitelné a únavné, ale v tom případě je všechno v pořádku. Pak se to přibližuje realitě.

Tereza Krobová - Topzine.cz
. Převzato se svolením autorky. CSFD, orig. web




 



Obyčejná trnka                                                     
  15.2.10

Malý rybníček ospale odpočíval v poledním vedru. Na leknínovém listu seděla žába a pozorovala dlouhonohou vodoměrku, která se bezstarostně klouzala po vodě. Za chvíli se jí dostane na dosah a žába ji bez velké námahy schlamstne. O kousek dál vrhal potápník zamilované pohledy na krásnou potápnici. Neměl odvahu jí o své lásce povědět, a tak se spokojil, že ji obdivoval na dálku.

Na břehu, jen malinký kousíček od vody, umírala žízní jedna malá kytička. Nemohla se dostat k vodě, přestože byla tak blízko. Vyčerpané kořínky už nemohly dál.

Zato malá muška se topila. Nedávala pozor a spadla do vody. Teď jí křídla ztěžkla vodou a neměla sílu se vznést. Voda ji už už pohlcovala.

Nad rybníček sahala svými větvemi trnka. Na špičce nejdelší větve, která dosahovala nad vodu, visel tmavý a nalitý plod. Právě dozrál, a tak se utrhl
a spadl do rybníčku.

Bylo slyšet tiché šplouchnutí, které skoro zaniklo v bzučení hmyzu.

Ale v tom okamžiku, kdy trnka slavnostně a důležitě spadla do vody, se po hladině rozeběhla vlnka, jako když se rozvíjí květ. A po ní následovala druhá, třetí, čtvrtá...

Vodoměrku vlnky odnesly z dosahu chtivé žáby.

Potápníkem smýkly k potápnici a potápník se jí nechtěně dotkl. Oba se vzájemně omlouvali tak dlouho, až se do sebe zamilovali.

První vlnka šplíchla na břeh a pokropila umírající kytičku.

Druhá vlna s sebou vzala mušku a odnesla ji na stéblo trávy, kde si mohla osušit křídla.

Kolik životů změnilo pár bezvýznamných vlnek.
Bruno Ferrero



Večerní škola pro muže                                     
   6.2.10

Upozornění: Vzhledem k vysokému stupni náročnosti a spletitosti hodin je maximální počet účastníků v jedné skupině osm.

Lekce 1  – Jak najít v lednici máslo. Promítání diapozitivů, odborná přednáška.
Lekce 2  – Role toaletních papírů: Rostou na držácích?
                 Beseda u kulatého stolu.

Lekce 3  – Je možné močit a používat přitom techniku zvednutého prkénka bez
                 toho, aby utrpěly okolní zdi a podlaha? Skupinové cvičení.

Lekce 4  – Základní rozdíly mezi košem na prádlo a podlahou.
                 Obrázky s názornými popisky.

Lekce 5  – Nádobí a příbory po večeři: Mohou levitovat a doletět až do dřezu?
                 Příklady na videu.

Lekce 6  – Ztráta identity: Získání ovladače drahou polovičkou.
                 Linka pomoci a skupinové terapie.

Lekce 7  – Výuka hledání věcí, začátek hledání na správném místě místo
                 pobíhání a řevu po celém bytě. Otevřené fórum.

Lekce 8  – Koutek zdraví: Nošení květin není zdravotně závadné!
                 Video a audio nahrávky.
Lekce 9  – Pravý muž se zeptá na cestu. NŽS (náročné životní situace).
Lekce 10 – Je geneticky nemožné tiše sedět, když drahá polovička parkuje?
                  Simulace na trenažéru.

Lekce 11 – Lekce života: Základní rozdíly mezi matkou a manželkou.
                  Diskuse, psychodrama.

Lekce 12 – Jak být ideálním společníkem na nákupech.
                  Relaxační cvičení, techniky dýchání, management stresu.

Lekce 13 – Jak zabránit mozkové atrofii: Pamatujeme si narozeniny, výročí,
                  ostatní důležitá data a zavoláme, pokud přijedeme později.
 


O výpravě za Arabelou                                      
   26.1.10

Malá skupinka dětí a jedna maminka navštívila výstavu, věnovanou známému seriálu.
 
K vidění byly kostýmy, které nosila Arabela a Xenie s celou královskou rodinou, černokně- žníkem Vigem, Rumburakem i mocným Fantomasem a mnoha dalšími postavami z Říše pohádek pro děti i dospělé. Dále tři desítky dalších pohádkových kostýmů jako jsou například královští rádcové, Rumbura- kova pomocnice – čarodějnice, ježibaba z Perníkové chaloupky i s Jeníčkem a Mařenkou, ale také disco šaty princezny Xenie.  Za vitrínou byl jediný dodnes zachovaný kouzelný prsten, křišťálová koule a kouzelný měšec. Nechyběl ani mluvící vlk a královské korunovační klenoty. Královské koruny, některé paruky a kostýmy si mohly děti vyzkoušet. 

V jedné místnosti je podle seriálu instalována domácnost Majerových. Té vévodí tzv. skříňová sestava s televizí, pohovka i stolek se sifonem přítomným v každé rodině 70. let. „U Majerů“ děti shlédly jeden díl seriálu, protože podle námi položených otázek si toho o seriálu příliš nepamatovaly. Pro zajímavost, od natočení první řady seriálu uplynulo v letošním roce rovných 30 let.

Protože nám zbylo trochu času, na Zličíně jsme se šli do Metropole k fontáně ohřát a sníst svačinky. Také jsme si o seriálu dali krátký testík.

Stránky výstavy. Stránky seriálu Arabela. Fotogalerie.



Koncert Depeche Mode                                      
  18.1.10

Zcela zaplněná O2 aréna přivítala Depeche Mode 14. ledna. Aby ne, vždyť lístky na tento koncert byly vyprodané už v létě. Jako předskokani hráli industriální Nitzer Ebb. Tato část byla ale pro většinu lidí jen krácení dlouhé chvíle.

Depeche Mode na začátku koncertu, zahráli skladby z nového alba Sounds Of The Universe. Nebylo to ale turné k představení nové desky. Po pár nových písních totiž následovala série snad všech hitů především osmdesátých a devadesátých let. Výběru písní nebylo opravdu co vytknout. Opravdový fanoušek kapely si s nimi mohl zpívat od začátku do konce. Fanoušci ovšem byli už trochu odrostlí, adolescentní věk bychom na koncertě hledali marně. Začná část posluchačů byla středního věku. Atmosféra byla vskutku parádní. Místa na sezení na ochozech nebyla co platná, protože stála a do rytmu se pohupovala doslova celá hala až po nevyšší patra!

Co ještě mimo hudby zaujalo, byla pódiová scéna. Ta byla nestandardní, světla všech barev bičující scénu nebyla vidět ani jednou. Přes celou zadní část pódia se táhlo “černé plátno“, což byla obří obrazovka, přes kterou ale šla světla. Doslova každá skladba měla své charakteristické aranžmá a svou jednotnou barvu světel. Při některé písni se promítaly animace Antona Corbijna, někdy kapela živě s efekty, ale vždy jinou vizuální technikou. Výborné nápady, to se prostě musí vidět a zažít.

O koncertě na Musicserveru nebo na iDnes.








Expedice 11 – takový byl silvestrovský tábor      4.1.10

Hned na začátku prozradím, že název Expedice 11 znamená jedenáctý silvestrovský tábor, i když dříve jsme je nenazývali expedicí. Sedmidenního tábora se účastnilo 19 dětí, 4 vedoucí a jedna Barča (pes).

28.12. po příjezdu až do večerky proběhl velký blok her, včetně utvoření tří družstev, která si dala názvy Prdlí koťata, Yettíci a Bílí tygři. Druhý den, v úterní dopoledne, proběhla tradiční hra, která děti velmi baví
– velký nákup zásob. Po zásobení expedice se stihlo zahrát ještě několik her (na rybáře, na horolezce, na dvojníky). Odpoledne děti hrály hry na hřišti a večer v klubovnách ubytovny, například Popletené pohádky, kdy si losují pohádkové postavičky, které pak hrají. Proběhla také stavba pěkných hradů z velkých dřevěných kostek a dalších dílů.

Středeční dopoledne děti strávily opět venku, při hrách Co do přírody nepatří nebo Liščí ocásky. Odpoledne jsme navštívili Muzeum české loutky a cirkusu, kde je k spatření mnoho krásných vyřezávaných loutek nejen z pohádek. V muzeu jsme si vyžádali místnost s menším loutkovým pódiem. Velké loutky se dali stranou, a děti na scéně sehrály své připravené scénky. Po představení družstev si ještě někteří vyzkoušeli improvizaci s loutkami. Večer se opět hrála spousta her, například se lovily zlaťáky, starší děti sestavovaly slova z písmenek.

Ve čtvrtek, v silvestrovský den, se dopoledne venku hrál Tapinův závod, při kterém se hráči snaží zapamatovat předměty nebo obrázky na trase. Odpoledne se hrálo Na pytláky a Blokáda, na překreslování obrázků, na Popelku a další hry. Od 19 hodin byl na náměstí v Prachaticích ohňostroj pro děti. Večer nám některé děti při svíčkách pověděly, co by si v následujícím roce přály. Pak nastala velká hostina, plata chlebíčků, misky sušenek, oříšků, sušeného ovoce a dalšího mlsání. Bylo toho tolik, že jsme některé dobroty nesnědli ani do odjezdu. Po hostině byl karneval v maskách, ale dětem se příliš tancovat nechtělo. Půlnoc jsme strávili venku na vršku, ze kterého bylo vidět na všechny ohňostroje, kam jen oko dohlédlo. Za nekonečných ohňostrojů jsme si připili dětský šampáněm na nový rok a vydali se do postýlek.

V pátek 1.1. se samozřejmě vstávalo později než obvykle, ale ještě před obědem se stihlo několik her na hřišti. Odpoledne měla proběhnout expediční “výprava“. Mladší část osazenstva právě vyrazila za starší částí expedičníků, když se spustil déšť, který všechny přinutil k návratu. A tak se v klubovně hrála například Myšičkárna. Večer si družstva zahrála trojboj, hru Pan Novák
a Upíři. V závěru proběhla “stezka odvahy“. Úkolem bylo jen ujít kousek cesty
v parku bez doprovodu.

V sobotu nás den uvítal v bílém hávu. V klubo- vně se dopoledne hrálo například živé Člověče nezlob se nebo Červení a bílí. I když příliš sněhu nenapadlo, byly se děti klouzat na lopatách a ohromně si to užily. Odpoledne si pro změnu užily bazén. Závěrečný večer se předávaly diplomy a hledal poklad. I když byl poklad ukryt na známém místě – v liščí noře – do které děti i několikrát koukaly, museli jsme jim stejně nakonec napovědět, aby poklad našly.

Silvestrovský tábor si všichni užili. Tábory v Prachaticích jsou jiné než letní. Ráno neděláme budíčky a rozcvičky. Však děti také vstávaly kolem deváté hodiny, čemuž se není co divit. Program byl opravdu nabitý a příliš volna neměly. Za to patří velký dík vedoucím, kteří si pro děti připravili spousty her, dík patří také za mazání téměř stovky palačinek :-).

YETTÍCI PRDLÍ KOŤATA BÍLÍ TYGŘI
Bára L.
Zuzka L.
Jirka M.
Aneta Š.
Natálka S.
Kuba V.
Karolína P.
Honza K.
Kuba N.
Nikol S.
Ester M.
Bára V.
Adéla N.
Oliver L.
Míša R.
Tereza G.
Rosťa L.
Lukáš S.
Denisa D.

47 bodů

45 bodů

36 bodů 

1. místo

2. místo

3. místo




Zastavme se na chvíli a zavzpomínejme na čas, kdy jsme byli dětmi. Snad je pak lépe pochopíme.
 
Klidné a pohodové svátky všem přeje Zbyšek Prágr

PF 2010 Žlutý květ


PFky a přání 2010  (38 kousků)

Klikni pro zvětšení






Výprava do Národního muzea                             20.12.09

Poslední výprava v tomto kalendářním roce proběhla v mrazivém počasí dne devatenáctého prosince. Již podruhé jsme se spojili s oddílem Přátel přírody
z Hudlic u Berouna.


V teple muzea jsme se nejdříve vydali na tématickou výstavu Příběh planety Země. Nad vchodem se vznášel velký, skutečně věrný model Země. Na začátku výstavy jsme se ocitli u hory, ze které “vytékala“ láva. Na jedné plošině si bylo možno vyzkoušet, jaké to je se ocitnout v místě zemětřesení. Dále bylo k spatření spousty přírodních artefaktů a modelů z historie naší planety. Jednalo se například o zkameněliny různých velikostí, modely pravěkých zvířat, kostru býložravého dinosaura nebo pralesa s přesličkami. Výstavu provázely také interaktivní ukázky. Velmi kladně hodnotím naučné dotykové panely pro děti, které se nacházely v průběhu celé prohlídky.

Po této části programu jsme si dali svačinku a znalostní kvíz z výstavy. Druhou částí výpravy byla přírodovědná expozice Národního muzea. Stejně jako v předchozí části, i zde jsme se zastavovali u některých exponátů a povídali si o nich.

Třetí část výpravy jsme strávili na menší výstavě, Pojďte s námi do jeskyně! Výstava je pořádána u příležitosti 40. výročí objevu největší jeskyně v ČR
– Amatérské a u příležitosti 30 let od založení České speleologické společnosti. Dětem se samozřejmě velmi líbil model jeskyně, do kterého se ihned ponořily  a náležitě “jeskyni“ proběhly. Stejně jako v předchozích expozicích jsme si o některých exponátech povídali.


Na zpáteční cestě se od nás oddělila Hudlická skupina. Nám zbylo ještě trochu času, proto jsme si na Zličíně na přání některých dětí dali opět několik kvízových otázek.



Ze zápisů MNV                                                     14.12. 09

(Pro později narozené: Místní národní výbor, dnes Obecní úřad)

-  Dne 17. t.m. bude proveden soupis prasat, dostavte se všichni včas.
-  V kulturním domě se staví kamna, žádáme občany o brigádu, trouby jsou
   na MNV.
-  Upozorňujeme na setí jařin. Kdo je osel, ať se přihlásí.
-  Předseda telefonuje zootechnikovi: "Chcípl nám vůl, máme koupit nového
   nebo počkat na tebe?"
-  V otázce prodeje se ženou souhlasím, můžete si pro tu svini přijet kdykoliv.
-  Výzva k občanům: "Vybírá se poplatek za plemenného býka a za kominíka."
-  Žádám o přidělení krávy, která je březí po předsedovi, který se odstěhoval.
-  Kdo nemá ještě orazítkovaná vejce, nechť tak učiní nebo mu propadnou.
-  Vážení zemědělci, dostavte se všichni ke škole, kde se bude vykupovat
   semeno, pytlíky si označte, aby nedošlo k záměně.
-  Žádám vás o povolení přestavby stodoly na bytovku a to tak, že předek
   nechám stát a hýbat budu jenom zadkem.
-  Občan, který ukradl v drůbežárně vejce, bude za ně popotahován
   až před MNV.
-  Upozorňujeme družstevníky, že již třetí den je na návsi fůra hnoje.
   Nebude-li odstraněna, vloží se do toho národní výbor.
-  Exekuce nemohla býti provedena, poplatnice má jen dvě kozy a na ty si
   nedá sáhnout.
-  Prosím, abych byla ve své věci uspokojena, jinak se obrátím na veřejnost.
-  Soudruzi, co je s mojí žádostí, je 18tá a já jsem to ještě nedostala.
-  Ten úředník co zamítl moji žádost, by měl jít spát ke mne, aby poznal,
   jak mám vlhkou díru.
-  Nedostanu-li povolení na tu mříž, jsem nucen přeříznout starou.
-  Kdo má ještě zájem o nové brambory, dostaví se na pole, kde mu bude
   nakopáno přímo do pytle.




Druhý hvězdářský večer                                     5.12. 09

Poslední listopadovou neděli se v Rudné konal druhý hvězdářský večer. Počasí bylo o něco lepší než při první akci v říjnu. Nebylo úplně zataženo. Nebylo ani jasno, ale skrz tenkou oblačnost byly vidět alespoň ty nejasnější objekty. Tím byl Měsíc po první čtvrti a planeta Jupiter.

Na školním hřišti byli k dispozici tři dalekohledy. Jeden malý zrcadlový (průměr objektivu 78 mm), který firma Celestron vyrobila k letošnímu Mezinárodnímu roku astronomie. Dalekohled má velmi jednoduché a pohodlné ovládání. Dá se totiž postavit na stůl či okno. Další zrcadlový dalekohled – refraktor (průměr objektivu 150 mm) byl největší přístroj hvězdářského večera. K dispozici byl také čočkový dalekohled – reflektor (průměr objektivu 70 mm), který obsahuje elektronické navádění.

Měsíc byl ještě v období, ve kterém jsou vidět krátery se stíny, což je mnohem krásnější podívaná, než na Měsíc v době úplňku. U Jupitera bylo možno spatřit jeho čtyři největší měsíce, Io, Ganymed, Kallisto a Europa. Tyto měsíce jsou vidět i v malém dalekohledu, stačí již triedr. Ostatní měsíce jsou už ale pro běžné amatérské dalekohledy nedostupné. S současné době je známo 63 měsíců Jupitera.

Po pozorování proběhlo promítání. Na přání byly promítnuty snímky Slunce a Mlhovin s výkladem. Na závěr jsme si povídali a promítali videa z kosmonautiky, jedno byla aktuální, jen dva dny staré z přistání raketoplánu. 

Škoda téměř zatažené oblohy, na druhou stranu, mohlo být hůře. Statisticky totiž na zimní měsíce příliš jasných nocí nepřipadá.



Výprava s příchutí oceánů                                 30.11. 09

V sobotu 28.11. jsme se se skupinou dětí vydali do pražských Holešovic, do Mořského světa. Jízda metrem je tradičně pro děti zážitkem, zážitek to kolikrát bývá i pro spolucestující, kteří naštěstí mají pro neposedné a hlučné děti pochopení.

Samotná expozice nabízí ke koukání snad tisíce ryb, všech možných velikostí, tvarů a barev. Obdivovali jsme nejen ryby, ale rovněž rejnoky, murény, korýše, želvy i ostrorepi.

Na stránkách Mořského světa se píše, že největší nádrž v České republice má obsah 100 tisíc litrů mořské vody, prosklená plocha tvoří 8 metrů. V nádrži je nainstalována dekorace z korálových kamenů o váze 4,5 tuny, na výrobu mořské vody byly použity 3 tuny mořské soli. Nádrž obývá např. žralok písečný, který dorůstá do 3,5 metru.
 
V další nádrži o objemu 50 tisíc litrů je umístěn model historické lodi Bounty. Obrovský tlak vody drží 15 centimetrů tlusté plexisklo o rozměrech 3 x 6 metrů. Interiér Mořského světa je ozdoben největší ruční nástěnnou malbou v Evropě o rozměru 2700 m2. U stropu je zavěšena maketa největšího rejnoka manty atlantské o rozpětí 8 metrů.

Dětem se samozřejmě velmi zamlouval projekční interaktivní “koberec“, kde “lovily“ nejrůznější živočichy. Co jsme do Mořského světa vstoupili, se děti neustále dožadovaly nákupu. Každý si tak něco pěkného tématického koupil.

Na Zličíně před odjezdem domů jsme měli ještě dost času a tak jsme si zahráli oblíbenou hru Cukr káva limonáda… Dokonce jsme si zaběhli do Metropole po- dívat na vodní “představení“. Fontána při dětských písničkách vytvářela výtrysky vody zajímavé kreace, to vše podbarvené světly.



O bigbítové zábavě                                             23.11. 09

V sobotu večer 21.11., tedy spíše v noci, proběhla naše druhá zábava, tentokrát na téma český big beat. Účel zábavy – dobře se pobavit, byl splněn :). Poznáni byly loňští pařiči, vzpomněli jsme i mnoho těch, kteří přijít chtěli, žel termín zábavy se trefil do chřipkového a angínového řádění. Veselo bylo, tančilo se a pilo. Některým účinkujícím na parketu se stalo jednou tanečním partnerem, jednou kytarou, někdy vším dohromady, koště. Pro velký zájem o tuto taneční rekvizitu byla do oběhu vpuštěna košťata tři. Jedna skupina vytrvalců se nechtěla smířit s koncem zábavy a dožadovala se neustále nových písní, a proto se končilo někdy před druhou hodinou noční.

Letos jsme nedělali účastnické hlasování tématu na příští rok, i když bylo připra- vené. Ze strategických důvodů uděláme příští rok otevřenější téma, do kterého se vejdou české písně různých žánrů i skladby zahraniční a přitom téma vizuálně slibuje legraci. Pravděpodobně se bude jednat o téma osmdesátých let. Nápadům se ale meze nekladou, pokud nějaký máte, stačí zanechat vzkaz. 

Téma českého big beatu není jasně ohraničené, jedná se o velmi širokou paletu hudebních stylů. Od alternativní muziky, nové vlny přes rock k punku a metalu. Navíc se docela jedná o české specifikum. Pravděpodobně nejobsáhlejší analogie českého bigbítu je popsána na stránkách České televize.




O CVVZtce v Plzni                                               17.11. 09

Celostátní vzájemná výměna zkušeností, tedy CVVZtka, se koná každý rok v jiném městě. Na víkend se sjede několik stovek lidí, které zajímá práce s dětmi. Akce se vždy koná v nějaké velké škole, kde probíhají desítky seminářů, dílen a doprovodných akcí. Letošní CVVZtka se konala v Plzni. Účast byla oproti posledním létům slabší, což připisuji jednak vyšší ceně a jednak nucenou přerušenou roční kontinuitou, kterou loni způsobila pořadatelská organizace Dlažka z Přerova. Ono udělat akci pro lidi, kteří pracují s dětmi, netradičně o podzimních prázdninách je značně mimo. Však se také tento krok mimo projevil na účasti. I když nebyla tradiční účast 1 000 lidí, ale zhruba polovina, akci to nějak nevadilo, ba naopak.

Plzeňské zvládnutí organizace bylo horší, obzvláště v pátek bylo jasně vidět, že se nestíhá a nezvládá. Pravidelný účastník znalí věcí se ale neztratí a umí si poradit ve stylu “udělej si sám.“ Nováčci to asi měli horší. CVVZtka je ovšem
o lidech, takže výsledný dojem ze stráveného víkendu je naprosto kladný.


Navštívil jsem několik programů. Nejvíce mne zaujal program Netradiční deskové hry do klubovny v podání Stanislava Praise – Permona. Každou hru uvedl stručným výkladem o jejím původu a pak jsme se jali hrát. Snad všechny hry pocházely z dálného východu a jednalo se o hry na různých šachovnicích. Mimo deskovek jsme si užili i dvě drobné pohybové hříčky. Výborný seminář, jestli se bude opakovat i příští rok, mohu jen doporučit.

Na astronomicko – kosmonautický tábor se mi vyloženě hodil dvojprogram o vodních a vzduchových raketách, který vedl Martin Komínek. Princip vzducho- vých a vodních raket je jednoduchý a není problém si na internetu najít informace, ale sestavit si takové rakety a vyzkoušet je k nezaplacení. Opět povedený program.

Byl jsem ještě na půlce programu s názvem Zhotovení modelu terénu, pod vedením Mojmíra Nováčka – Piráta. Pohodový program, pokud není někdo znalec map, určitě se dozví něco nového, jako já. Ale večerní vyčerpanost mé tělesné schránky byla značná, namáhavé bylo sledovat už i ve stoje. Proto jsem asi v půlce program opustil a odebral se pomoci tělu obnovit síly ve vodorovné poloze.

Sobotní večer patří tradičně volbě pořadatele CVVZtky za dva roky. K našemu překvapení se vyrojila spousta zájemců o pořadatelství v roce 2011, nakonec se ale jednalo o fórek. Všichni se ukázali jako pořadatelé “východočeské CVVZtky“, která se uskuteční v Hradci Králové. Jiný protikandidát nebyl. Na konec všem zazpíval Petr Spálený se svou kapelou.

K CVVZtce patří i stánky, čajovna, bufet, herna deskových her, hraní na kytary. Na deskovkách jsem se nejen já naučil jednu výbornou hru. A vůbec všeho jsme si užili dosytosti. Na poslední noční – ranní čajovnu jen tak nezapomenu. 

Po návratu domů byly pouhé čtyři naspané hodiny za víkend opravdu znát. Ale CVVZtka vždy stojí za to!
Stránky CVVZtky



1. hvězdářský večer a lampiónový průvod          9.11. 09

Hvězdářský večer

1. hvězdářský večer RudnáBylo to první mne historicky známé veřejné setkání s astronomií v Rudné. Krásně se tak přiřadilo k Mezinárodnímu roku astronomie.
 
V plánu bylo pozorování dalekohledy na školním hřišti a poté promítání. V tomto případě ale má rozhodující slovo počasí. Nejen že bylo zataženo, ale i trochu sprchlo. Proto následovala rovnou druhá část programu – promítání. S výkladem se promítaly snímky planety Jupiter, Měsíce, nočních krajin a s hudbou mlhoviny. Na závěr promítání se diváci podívali na video ze života na Mezinárodní kosmické stanici.

Po promítání si každý prohlédl dalekohledy, kterými by se pozorovalo za jasného počasí. K našemu překvapení přišla spousta dětí, ale dospělí také nechyběli. Bylo vidět, že o vesmír v Rudné a okolí zájem je. To byla také první myšlenka na uspořádání této akce. Je v Rudné a okolí někdo, koho vesmír nebo kosmonautika zajímá? Další obdobná akce se bude konat v neděli 29. listopadu. I když by bylo zataženo, přijďte na promítání a podívat se na dalekohledy!

Lampiónový průvod

Tato tradiční akce proběhla za hojné účasti zhruba 400 lidí. Průvod světlušek se vydal od  Hořelického kostela Stětí sv. Jana Křtitele a dále bočními ulicemi na školní hřiště, kde proběhlo losování. Vylosovaní broučci dostali pěkné odměny a ti, kteří vylosováni nebyli, dostali něco sladkého na zub. Na konec akce proběhl poměrně slušný ohňostroj připravený profesionální firmou.    Fotogalerie



Cesta do nitra země – o podzimním táboře       2.11. 09

Tradiční tábor, tradiční místo, tradičně plno, netradiční celotáborová hra. Téma tábora totiž diktoval výlet. V předchozích letech jsme byli v Berouně na medvě- dech a bazénu, 2x v Plzni a letos jsme chtěli využít něco v okolí, volba padla na nedalekou Chrustenickou šachtu. A podzemní téma bylo na světě.

Pětidenní tábor začal ve středu několika hrami. Scénkou vedoucích bylo uvedeno téma tábora a přečtena legenda. Vypráví se v ní příběh o starci, který nalezl starou listinu, na které byla napsána hádanka. Ta hádanka ale nebyla až tak těžká. Stařec měl uhodnout místo, kde se nalézá jeden starý důl. Když ten důl najde a vejde dovnitř, musí v onom dole najít dvě věci. Vzácný svítící kámen a cestu do nitra země. Když se starcovi podaří tyto věci najít, jednou se mu zjeví světlo života. Ovšem stařec už měl mnoho let, než stačil dojít do dolu a najít svítící kámen a místo, kam se vchází do nitra země, zemřel. Ale než zemřel, stačil svůj příběh povědět dalším lidem. I my na táboře jsme se příběh dozvěděli a do dolu se chystali.

Před večerkou se děti podívaly na film Arthur a Minimojové. Film byl alespoň trošičku tématický podzemím, jiný nebyl k mání. Pouštět malým dětem moderní akční filmy, byť tématické, nechceme.

Ve čtvrtečním ránu děti čekala hra, při které musely po budově hledat permoníky na kartičce do dvojice, čímž se utvořilo pět družstev. Každá skupina si pak vymyslela názvy a pět družstev bylo na světě: Minimojové, Horníci, Červení permoníci, Drahokamy a Zlatokopové. Následovalo několik aktivit v klubovně, malování, výzdoba a lepení permoníčků na cedulky. Před obědem proběhlo několik soutěží, například štafety a luštění šifry. Odpoledne se hrály hry v lese.

Večer proběhla divoká hra po budově, obcho- dování s archeologickými nálezy. Další hry byly klidnějšího rázu. Užili jsme si i jeden technický problém, kdy se jedné holce na pokoji zasekla klika a byla asi hodinu uvězněna. Zatímco jsme řešili a zkoušeli různé způsoby jak se dostat dovnitř, dítko si mezitím v klidu kreslilo. Nakonec se uplatnila metoda zahradnické motyky coby páčidla. Ke čtvrtku mám z tábora poznamenanou poslední poznámku: “vedoucí jsou kaput“.

Páteční dopoledne bylo částečně výtvarné, družstva zdobily své brány do nitra země podle fantazie. Každé družstvo dostalo z kartonu model brány, který bylo třeba dodělat. Všem se tento úkol povedl skutečně na výbornou. Na zahradě se týmy připravovaly na cestu do dolu. Jednalo se o soutěž, kdy každý musel projít dráhu, při které například hledal permoníky, šel poslepu nebo si musel zapama- tovat obrazce. Před obědem si každý ještě ozdobil kolíček. Z kolíčku tak vznikali například panáčci.

Odpoledne se byl tábor podívat na zemědělské hospodářství a na koně, což se dětem samozřejmě líbilo. Večer se hrály scénky na téma cesta do středu země. Poslední letošní táborák v Železné byla hromadná opékací rychlovka. Buřty se opékali na roštu. Během táboráku se zájemci mohli podívat v dalekohledu na Měsíc. Některým se pohled na “ty koláče“ moc líbil, tak se na krátery podívali znovu. Před večerkou si ještě vedoucí rozdělili děti podle zájmů a věku na skupinky, v kterých hrály hry.

Sobota byl den, v který jsme se podle legendy vydali do dolu hledat tajemný svítící kámen a cestu do nitra země. Cesta do dolu pro velkou zimu proběhla autobusem. Před vstupem do podzemí každé dítko dostalo přilbu a mohlo se vyrazit. Průvodce během prohlídky dolu šikovně dětem osvětlil, jak se dolovalo, že důlní vozíky
– hunty ze začátku dolování tahali koně a další zajímavé věci.
Děti se rovněž svezly důlní mašinkou. Během prohlídky se dětem, které byly rozdělené na dvě skupiny, skutečně podařilo v jedné temné chodbě spatřit svítící kámen. Všechny děti došly na konec dolu, kde byla mříž. Mříž oddělovala cestu do nitra země, protože v hlubinách je nejen spalující láva, ale i temné bytosti. Spatřili jsme ještě jeden svažující se vchod do nitra země, ale ten byl zatopený. Měl jsem tu možnost svítící kámen z chodby vyzvednout a dětem ukázat z blízka. Na zpáteční cestě jsme hráli dvě cestovní hry. Ovšem největší úspěch mělo běhání a dovádění na srolovaných balících slámy.

Večer se jednomu vedoucímu zjevil permoník z dolu, aby dětem předal tyčinky se světlem života pocházejícího z tajemného svítícího kamene. Minimojové, Horníci, Červení permoníci, Drahokamy a Zlatokopové si v závěru dne došli to tmy zahrady, každý pro své světélko a dokonce pro poklad. Poslední noc všichni spokojeně spali, svírající svá světélka v rukách či uložená vedle polštáře.

V den odjezdu, v neděli jsme stihli ještě jednu bodovanou hru do družstev.
K našemu překvapení se nám ukázat i permoníček, docela malinký malinkatý, svírající v rukách tajemné světlo a skrývající se v přihrádce stolu. Byl to permoníček, který dětem věnoval tyčinky se světlem z kamene.


Podzimní tábor se povedl i přes to, že jeden vedoucí odpadl, během tábora pro zdravotní potíže odjelo několik dětí a sychravé podzimní počasí o sobě dalo skutečně vědět. Jen vítr na draky nefoukal. V Železné se sejdeme opět až na jaře. Zdař Bůh.

ZLATO-
KOPOVÉ
MINIMOJOVÉ ČERVENÍ PERMONÍCI HORNÍCI DRAHOKAMY
Johanna
Julie R.
Bára Vr.
David B.
Kuba V.
Ivo R.
Tomáš V.
Míša R.
Bára Vách.
Nikol S.
Lukáš S.
Gábina S.
(Víškovi)
Bára Vaš.
Gábina P.
Luboš P.
Klaudie O.
Matyáš H.
Rosťa L.
Kája Č.
Tomáš K.
Bára T.
Verča T.
Klára D.
David V.
Kuba V.
Tomáš B.
Adam R.
Emma V.
Aneta Š.
Dan B.
Denisa D.
Verča S.
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo



Děti v jeskyních – výprava v Českém krasu     26.10. 09

Po půl roce nás čekalo turisticky oblíbené místo Českého krasu, jakým je Srbsko. V Berouně na vlakovém nádraží jsme se spojili s Oddílem přátel přírody z Hudlic, čímž vznikla početná skupina 24 dětí.

Jedna zastávka z Berouna do Srbska se protáhla na zastávky dvě. Průvodčí totiž v Srbsku docela nepochopitelně odmával odjezd tak rychle, že žádná z obou skupin u dvou dveří nestačila vůbec vystoupit. Jen se před námi zavřely dveře. Popojeli jsme si na zastávku Karlštejn. Klukům to nevadilo, naopak, alespoň se podívali na model železnice. Naštěstí vlak nazpět do Srbska jel hned.

Po dobu výpravy jsme po cestě hrály dvě hry. Hra “Klíště“ s kolíčkem se velmi ujala a děti bavila až do konce výpravy. Prvním cílem, byla poměrně zachovalá jeskyně, i když bez krápníků. Nejnáročnější bylo “převýšení“ cestou k jeskyni, tedy spíš pro dospělé, kdy bylo třeba občas děti vysadit a sesadit přes terénní překážky. K druhé jeskyňce jsme museli na druhou stranu řeky Berounky. Cestou se zastavujeme u cedulí s výškou, kam v minulosti sahali povodně. U druhé jeskyňky se všichni vystřídali po třech. Jedná se totiž o malou a krátkou jeskyňku.

Po těchto jeskyňářských zastaveních jsme zakotvili u skal na Alkazaru. Po svačině byl čas na dvě hry. Na Alkazaru tradičně nesmíme opomenout scho- vávanou. Terén je tam na tuto hru přímo jak dělaný. Další hra byla opět staročeská klasika, Rybáři.

Po hrách přišel čas na další objevitelskou cestu. Než jsme vyrazili, pověděli jsme si něco o tom, jak vznikají jeskyně a jaký je rozdíl mezi jeskyní a štolou. Velká štola, do které jsme vešli, na rozdíl od malých jeskyní skýtala dostatek prostoru. Prošli jsme se podzemím a spatřili několik netopýrů. U těch jsme se ale dlouho nezdržovali, abychom je nerušili.
 
Čas byl neúprosný a nám už zbývalo se jen rychle vrátit na vlak do Srbska
a pak domů. Společnou fotografii obou oddílů jsme stihli udělat až na nádraží
v Berouně, kde se také obě skupiny rozloučily. Celý den byl na výpravu opět krátký, co jsme nestihli, stihneme určitě zase příště, na jaře.





Opět v Českém krasu aneb vzpomínka na Láďu Holuba                                                                   19.10. 09

Tak jsem byl o víkendu opět v Českém krasu v Srbsku na srubu Alkazar, kam už delší dobu jezdíme. Podle toho, kolik mělo jet lidí, to vypadalo slibně. Ale v pátek večer dorazím na srub a jsem tam sám! Tedy sám z naší party. Na srubu byl ještě Láďa Holub a jeho civilkář *. Už se chystali do hospody a mě nedalo moc práci sebe přesvědčit, že bych měl jít s nima. A tak jsme šli. Cestou potkáváme Péťu Piškulu, běží si dát věci do srubu a ještě rychleji běží za náma. V hospě se příjemně bavíme. V tom se o půl dvanácté v hospě zjeví Fílův zjev. Fíla ví, kam se má nejdříve mrknout, než dojde do srubu. Paráda, z naší party jsme už tři.

Téměř na celou sobotu vyrážíme likvidovat do přírodních rezervací nežádoucí stromečky (akát a stremesnik**). Láďa Holub je pěkně ukecaný, ale dobře. Dozvídáme se spousty zajímavých věcí o přírodě Českého krasu a o práci, kterou tam dělá a plánech. Láďa je totiž nejvrchnější ochranář v ČSOP v krasu, tedy šéf a spousty dalšího. V hospě si dáváme oběd. Láďa si dal jikry s mlíčím a to mě také zlákalo. Mám je totiž moc rád v rybí polévce na Vánoce. Ale to co výčepní přines, nebyla vánoční polévka! V životě jsem nic tak slanýho nejedl!!! Velkou část své porce jsem věnoval Láďovi. Filip, další člen, který se k nám v sobotu přidal, si dal totéž co já, ale to už Láďa nemohl tolik dojídat. Takže až budete chtít okusit jídlo, které je slanější než samotná sůl, jeďte do hospody do Koněprus u Berouna. Pak se můžete podívat do Koněpruských jeskyní
a oblizovat krápníky, aby jste si spravili chuť!


Alkazar - Srbsko (zdroj brdy.cz)Navečer se vracíme na srub. Přibyly k nám ještě Péťa s Luckou. Dáváme si svačinku a chystáme se do jeskyně (do Partyzánky). Jdu jen já, Láďa a Filip. Fíla nás jde pouze doprovodit ke vchodu. Ještě se musím zmínit o jedné věci. Petr s Luckou mi přivezli přilbu. Ach, má první jeskyňářská přilba. Tedy, ona není jeskyňářská, ale přidělal jsem na ni čelovku, tak už je. Taky jsem měl půjčenou videokameru, tak jsme v jeskyních natáčeli. Je toho celých 8 minut – záběry na jeskyni, na plazícího se Zbycha a Filipa v plazivkách apod.

Večer ve srubu už jen jíme a Láďa povídá a povídá. Když šli všichni spát, já s Filou se jdeme projít do Měsícem ozářené noci mezi svítící bílé skály a dlouho do noci si povídáme. Ráno (nebo to bylo spíš v poledne) se probouzím a na srubu je už jen Fíla. Ostatní se rozjeli pryč. Snídaně-oběd byl výborný. Kolínka se zelím a nakrájeným párkem. Bylo to tak dobrý, že se nám do toho ani moc nechtělo dávat kečup.

A kolik nás nakonec bylo? Zbych, Fíla, Filip, Péťa a Lucka, Láďa a civilkář Martin.

Doslov
Tento víkend se odehrál v září roku 2000. Láďa Holub za dva roky zemřel na rakovinu. Smutná zpráva mne zastihla na jarním táboře ve Vižnově na Broumovsku. Tehdy jsme jako parta často jezdili do Českého krasu, pracovali v přírodě a o volnech prolézali jeskyně. Na srub už nejezdíme a ostatní si žijí své životy ve svých rodinách s dětmi. Jen s Fílou se občas vídávám.
 
Neupravovaný článek je zkopírován z našeho již neexistujícího interního zpravodaje Infofilouběžník, č. 15. z 12.9. 2000.

* Civilkář – náhradní vojenská služba místo povinné základní vojenské služby. Civilní služba byla pro ty, kteří nechtěli nebo nemohli na vojnu a obvykle si ji dotyčný “odkroutil“ ve veřejně prospěšných službách a institucích. Náhradní vojenská služba (civilní služba) skončila v roce 2004.
** Co jsem to před devíti lety měl na mysli za rostlinu? :o



O drakyádě v Rudné                                            12.10. 09

Letošní nedělní drakyáda 11. října se konala hned v prvním termínu. V sobotu to ale na drakyádu nevypadalo, nepohnul se ani lístek. V neděli ráno pro změnu pršelo, ale foukal vítr. Nakonec bylo odpoledne pole téměř suché a vítr foukal stále. Minulé ročníky jsme si stěžovali na slabý vítr, letos foukal pro některé až příliš. Místo toho, aby všichni draci byli ve vzduchu, velká část účastníků neustále draky opravovala. Na některé dřevěné draky byl vítr opravdu silný. Naštěstí později odpoledne se síla větru trochu zmírnila.

Sešla se pěkná řádka draků. Kupované malé až po velkého čínského „draka“, který by bez silného větru ani nelétal. Spatřili jsme dokonce létající kalhoty a řiditelné akrobatické draky.

Nejvíce ceněná je ovšem ruční práce. I v této kategorii se sešlo několik zajímavých děl. Jeden krabicový krychlový drak, který žel
 skončil svůj let pádem. Sešli se i dva rekordmani, skutečně mini dráček a jeden obří. Ovšem ani jednomu z nich nebylo do letu. Snad příště.

Někteří zájemci si zasoutěžili. Bylo třeba proběhnout slalom tak, aby drak po- kud možno nespadl na zem. Téměř všem se to povedlo. V další soutěži šlo o co nejrychlejší vzlet položeného draka na zemi. Soutěžící i další účastníci dostali za snahu odměny.



Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Výprava červen 2010 - Indiánská stezka
Výprava červen 2010 - Indiánská stezka
Výprava červen 2010 - Indiánská stezka
Výprava červen 2010 - Indiánská stezka
Výprava květen 2 - 2010
Výprava květen 2 - 2010
Výprava květen 2 - 2010
Výprava květen 2 - 2010
Výprava květen 2 - 2010
Sraz vedoucích Říčky, květen 2010
 Lov kešky
Sraz vedoucích Říčky, květen 2010
Sraz vedoucích Říčky, květen 2010
Výprava květen I - Sindibád a Tygří oko
Výprava květen I - Sindibád a Tygří oko
Výprava květen I - Sindibád a Tygří oko
Výprava květen I - Sindibád a Tygří oko
Výprava květen I - Sindibád a Tygří oko
Výprava květen I - Sindibád a Tygří oko
Den Země Rudná 2010
Den Země Rudná 2010
Den Země Rudná 2010
Den Země Rudná 2010
Den Země Rudná 2010
Den Země Rudná 2010
Den Země Rudná 2010
 Foto Pavel Dobeš
Výprava duben 2010
Výprava duben 2010
Výprava duben 2010
Kubrychtova bouda 1921
 Kubrychtova bouda v roce 1921
 Anna Kubrichtová - "Bábinka"
Původní Kubrychtova bouda
Kubrychtova bouda
 Kubrychtova bouda v současnosti
Kubrychtova bouda 1986
 Kubrychtova bouda v roce 1986
Kubrychtova bouda před válkou
 Kubrychtova bouda před válkou
Výprava do lesa - březen 2010
Výprava do lesa - březen 2010
Výprava do lesa - březen 2010
Výprava březen 2010
Výprava březen 2010
Výprava březen 2010
Výprava březen 2010
Výstava Merkur
Výstava Merkur
 O čem ženy sní
Výprava na výstavu Arabela
Depeche Mode, Praha 14.1.2010
Depeche Mode, Praha 14.1.2010
Depeche Mode, Praha 14.1.2010
 Foto Petr Klapper
Silvestrovský tábor - Expedice 11, 2009-10
Silvestrovský tábor - Expedice 11, 2009-10
Silvestrovský tábor - Expedice 11, 2009-10
Silvestrovský tábor - Expedice 11, 2009-10
Hvězdářský večer - prosinec 2009
Hvězdářský večer - prosinec 2009
Mořský svět listopad 09
   
Zábava CZ big beat Rudná 2009
Zábava CZ big beat Rudná 2009
 Snímky z minulých ročníků
1. hvězdářský večer Rudná
Lampiónový průvod 2009
Podzimní tábor 2009 - Cesta do nitra země
Podzimní tábor 2009 - Cesta do nitra země
Podzimní tábor 2009 - Cesta do nitra země
Výprava Český kras, říjen 2009
Výprava Český kras, říjen 2009
Výprava Český kras, říjen 2009
Láďa Holub
Srub Alkazar
 Stará fotografie srubu z nočního opékání
Srbsko (zdroj brdy.cz)
Drakyáda Rudná 2009
Drakyáda Rudná 2009