Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...

   Chceš-li zanechat vzkaz, pošli webmail.  Hlavní strana
  
 


      Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
 
Výprava do Tajemného údolí                                22.6.14
 
Byla to před prázdninami poslední víkendová výprava, opět za hojné účasti – přes 30 dětí. Ještě v pátek se děti rozdělily do čtyř družstev a vydaly se sbírat části zprávy. Každé družstvo mělo svou barvu zprávy, a všichni ji složili a vyluštili. Zpráva bylo o prvním údolí, ve kterém je svítící strom, který musela družstva najít. Svítící strom všichni našli, obrali ho o světlo a ještě se našel pro každého keramický dárek v truhličce kousek od stromu.

Výprava červen 2014 - Tajemné údolíV sobotu dopoledne proběhlo na louce v Železné, štafetové sbírání dalších dílků zprávy. Tentokrát sbírání ztěžoval lovec, který dětem lovil sebrané zprávy. Ve druhé zprávě stálo „Hledejte druhé údolí… To je Tajemné údolí.“ Děti se dozvěděly, podle čeho poznají, že jsou v Tajemném údolí a co je jejich úkolem. Když už jsme byli na louce vedle dětského hřiště, nemohli jsme nechat děti se na něj jen dívat :-).

Odpoledne, po obědě a poledním klidu se celá výprava měla vydat hledat Tajemné údolí. Jak ho poznat už děti věděly, ale v kterém lese vlastně je? Abychom mohli údolí najít, musela družstva v zahradě hledat mapu, kde bylo údolí popsáno. Děti z družstev nám pak říkaly, kudy bychom podle mapy měli jít – tento test orientace v mapě dopadl pro všechny na výbornou. 

Údolí nebylo těžké poznat. Tajemné bylo proto, že se v údolí podle pověstí vyskytují záhadní živočichové, rostliny a stromy. Úkolem družstev bylo Tajemné údolí prozkoumat, najít zajímavé rostliny, živočichy, přírodní anomálie a tyto věci popsat nebo nakreslit. Ve zprávě bylo dále napovězeno, jak mohou tyto věci popisovat.
 
Výprava červen 2014 - Tajemné údolí
Navečer jsme si zahráli například hádací hru. V zahradě bylo umístěno 23 cedulek s říkánkami a družstva měla uhodnout, co říkanka znamená. „Chytrá je a mazaná, v kurníku však nezvaná.“ Není to těžké, že? Večerní táborák s opékáním patří k našim výpravám. Ovšem, než se táborák zapálil, družstva odprezentovala svá pozorování v Tajemném údolí. Někdo kreslil, někdo popisoval, někdo udělal obojí.

V neděli proběhlo ještě několik her, z toho jedna soutěžní, pak jsme dopsali umístění na diplomy. Všichni víkendové hry a soutěže obstáli na výbornou, poklad také všichni našli a počasí bylo tentokrát ideální, že se dalo jíst i venku na terase.
 

PERMONÍCI
UFONI
N.Y. RANGERS ZOMBÍCI
Štěpán V.
Lucie Z.
Petr Z.
Max V.
David V.
Tereza J.
Kristina Č.

Dominik V.
Jaroslava Š.
Evelína M.
Helena H.
Ondřej Š.
Denis M.
Vojta V.
Petr V.
Jan V.
Eva J.
Petr B.
David J.
Marek B.
Václav J.
Michal B.
Kryštof H.
Matyáš N.
Barbora J.
Daniel V.
Adam R.
Jakub S.
Julie R.
Petr K.
Alice V.
Linda V.
Helena V.
29 bodů 25 bodů 21 bodů 21 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 3. místo



O slepičí výpravě
                                                  
30.5.14
 
Nevšední téma ke konci května přilákalo rekordních 40 dětí, ovšem choroby pár dětem nakonec tuto událost překazily. Slepičí námět víkendových her byl podle animovaného příběhu Slepičí úlet (od výtvarníků a autorů slavného Wallace & Gromita). Po pátečním rozdělení družstev se ještě stihla zahrát první bodovaná hra. Družstva formou štafety sbírala „zobání,“ tedy hrách, fazole a sóju. V další fázi hry bylo za úkol vytvořit ze zobání co nejdelší čáru. Večer venku i v klubovně – záleželo, jestli pršelo či ne – se hrála spousta dalších her. Před spánkem jsme shlédli, Slepičí úlet, který jak se ukázalo, znal málo kdo.

Výprava květen 2014 - Kvoč kvočPo sobotní snídani nastalo tematické kreslení; kluci kreslili „slepičí letadlo“ a holky slepice (a některé kohouty). V družstvech se výkresy představily a také jsme je vyvěsili na nástěnku. Byl čas na svačinu a na hledání tradičního přesouvajícího se banánovníku. Na louce v Železné se hrála soutěžní hra s vajíčky. Samozřejmě s plastovými. Děti jsme nechaly vyřádit na hřišti, které později posloužilo k další hře – slepičí dráze (obdoba opičí dráhy).

Po (dětmi) oblíbené krupicové kaši a poledním klidu se náš slepičí chov vydal na hry do lesa. Když jsme vycházeli, bylo pěkně, oblačno, ovšem v polovině cesty se začala blížit souvislá oblačnost, místy černá, místy hřmějící … Meteorolog by jistě zaplesal, ale my s dětmi neriskovali a otočili se zpět. V klubovně družstva dala hlavy dohromady, protože pro mokrou variantu byla připravena další hra. Přiřazování postaviček z příběhu Slepičí úlet na kartičkách ke správným jménům. Další úkol, filmové scénky čtyři z pěti družstev zvládli na výbornou.  Mezitím se vypršelo a od té doby bylo navzdory předpovědím krásně slunečno až do neděle.

Výprava květen 2014 - Kvoč kvočUž svitu sluníčka se pak hrála soutěžní hra zahradě. Praštěný slepice, České slepice, Kurník, Černá slepice a Slepičáci si dali souboj v překážkové a úkolové dráze. Další hry po skupinkách nebo podle věku se odehrávali na travnatém hřišti pod zahradou. Večer proběhl táborák, na který se mnozí moc těšili. Oheň ne a ne se rozhořet, tak se Anička snažila pomocí flétny děti rozezpívat. Nakonec se zadařilo, zvlhlé dřevo vzplálo a mohly se opékat buřtíky.

Po náročném sobotním dni děti dlouho spaly, přesto jsme ještě jednu hodnocenou hru zvládli, abychom mohli dopsat diplomy. Jak už to u nás bývá, po slavnostním vyhlášení výsledků, rozdání diplomů a odměn si šly děti po družstvech najít v zahradě sladký poklad.
 
 
KURNÍK
PRAŠTĚNÝ SLEPICE
SLEPIČÁCI
ČERNÁ SLEPICE ČESKÉ SLEPICE
Julie R.
Vojta V.
Jakub S.
Jakub P.
Marie P.
Adam R.
Helena V.
Angelika M.
Karolína M.
Kristina Č.
Ondra M.
Matěj H.
Petr B.
Patrik S.
Honza S.
Katka P.
Jakub P.
Zuzka B.
Lukáš H.
Jáchym H.
Berenika Č.
Dominik V.
Amálie Č.
Jarka Š.
Sára T.
Ríša T.
Tereza Š.
Martin Š.
Šárka Z.
Aleš Z.
Nela D.
Zuzka Z.
Sabina F.
Martina K.
38 bodů 35 bodů 33 bodů 28 bodů 22 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo



Jarní tábor Tajemství Stínadel
                            
15.5.14
 
Čtvrteční květnový svátek a volno mnohých dětí ve škole jsme využili k uspořádání jarního tábora, k takové prodloužené výpravě v Železné u Berouna. Ale ne všechny děti měly ředitelské volno, přesto byla účast třiceti dětí hojná. Za tento krátký tábor se hrálo deset hodnocených her a mezi sebou zápolili Červeňáčci, Ježci v kleci, Šest odvážných šípů, Stínadla a Rychlé šípy.

Jarní tábor Tajemství Stínadel, květen 2014Děti si užily hry a soutěže v různých prostředích. Pohrály si na hřišti v Železné a na tamní louce byla velká soutěž ve štafetovém sbírání lístků Ginkga, znaku jedné vontské skupiny. Sbírání lístků ve vysoké trávě se ukázalo těžší, než jsme odhadovali, přesto všichni soutěž na výbornou zvládli. Další hry probíhaly v lese. Velká bojová hra na lovení zkamenělých listů Ginkga měla velký úspěch i když některá družstva ztroskotala na nedobré spolupráci. To bylo mnohým poučením pro další hry. V lese se také konala soutěž „boj o velkého Vonta,“ kde si děti vyzkoušely některé dovednosti popsané v knihách o Vontech. Mezi těmito dovednostmi nesmělo samozřejmě chybět vyndávání ježka z klece.

Na zahradě se hrála také spousta her. Třeba Mumie Jana Tleskače, různé štafetové soutěže, starší si oblíbili trojnožku, ale velký úspěch měla hra Latrína. Je to běhací hra, kde pobíhají různé průjmy (které vás nesmí chytit!), doktor, ale také zácpa. Úkolem hráčů je dostat se k latríně a doktorovi a získat co nejvíce dílků wc papíru.
 
Jarní tábor Tajemství Stínadel, květen 2014
Jednoho dne šly děti ke kostelníkovi od kostela sv. Jakuba. Kostelník jim převyprávěl příběh o nalezeném dítěti, kterému potom dali jméno Jan Tleskač. Úkolem družstev bylo si co nejlépe příběh o Janu Tleskačovi zapamatovat a pak ho u táboráku převyprávět. Většinou družstva zvládla příběh víceméně výborně. Po příběhu se rozjelo zpívání při kytaře, tentokrát se hrálo na dvě kytary. Samozřejmě se opékali buřtíky a jedli se spoustou zeleniny.

Během tábora jsme hrály hry na vontská témata a co se dělo ve Stínadlech. Ke konci tábora jsme si promítly film o Rychlých šípech a Vontech, aby ti, co tento příběh neznají, zjistili, o čem že se hry hrály a o čem jsme si povídali.

Jarní tábor Tajemství Stínadel, květen 2014V sobotu proběhl celodenní výlet. Velká část cesty šla pěkným lesem, kde se ovšem najednou ztratila cesta. Zarostla. Ale neztratili jsme se a cíl byl dosažen. Cílem byla Chrustenická šachta. Již jsme byli dle domluvy očekáváni, neb pro veřejnost je šachta otevřena jen o prázdninách. Tábor se na prohlídku podzemí rozdělil na dvě skupiny. V šachtě jsme si poslechli poutavé vyprávění o dobývání železné rudy s názornými ukázkami, děti měly možnost si některé nástroje zkusit a potěžkat. Málokdo tušil, že v počátcích dobývání rudy se v dolech využívali koně. Navštívili jsme místa (a osahali si nástroje), která se objevila v několika filmech a seriálech (např. Zdivočelá země), protože v Chrustenické šachtě se poměrně často natáčí. Zajímavým zážitkem byla bezesporu jízda důlním vláčkem za úplné stoprocentní tmy. Stejná tma byla určitě i v podzemí ve Stínadlech, když Rychlé šípy objevily chodbu do kostela sv. Jakuba.  Cesta zpět do chaty vedla opět lesem, ale jinou cestou. Po celou dobu cesty tam i zpět se hrály tři hry.

Jarní tábor Tajemství Stínadel, květen 2014
V neděli před odjezdem už moc času na hry nezbývalo, bylo třeba si také sbalit. Přesto se ještě několik her se zvládlo a také jeden soutěžní kvíz o předešlé návštěvě podzemí a našeho Stínadelského příběhu. Po obědě nastalo velké vyhlašování a rozdávání diplomů a odměn. A také hledání malého sladkého pokladu. Tábor byl fajn, hrála se spousta dalších her cvičících například smysly, fyzičku, postřeh... Několik důležitých večerních her jsme ale nestihly, někdy bychom den potřebovali natáhnout. A někteří vedoucí si neodpočali ani v noci, protože tábor prožívali i ve spánku, když se v noci ze spaní ozvalo: „Řekni dětem, ať se seřadí do družstev!“


ČERVEŇÁČCI
JEŽCI V KLECI
ŠEST ODVÁ- ŽNÝCH ŠÍPŮ
RYCHLÉ ŠÍPY STÍNADLA
Jan K.
Vojta V.
Lenka Č.
Štěpán V.
Markéta P.
Dominik V.
Veronika Z.
Michael T.
Ondra M.
David H.
David Č.
Sára G.

Viola N.
Matěj J.
Vojta M.
Zuzka P.
Lukáš P.
František N.
Natálie B.
Nikola J.
Jakub S.
Klára S.
Max V.
Jan K.
Ivo R.
Alice V.
Linda V.
Matěj K.
Tomáš B.
Vanessa V.
44 bodů 43 bodů 41 bodů 41 bodů 35 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 3. místo 4. místo



Jaký byl Den Země v Rudné                                22.4.14
 
Nastal den D a na poslední chvíli nebylo jisté, jestli celou akci připravit venku nebo uvnitř. I když ještě dopoledne lehce poprchávalo, řekl jsem si, že odpoledne bude pěkně a tak se i stalo. Letošní akce byla o týden dříve oproti obvyklému datu kolem dvacátého dubna, protože následující víkend byli Velikonoce a děti měly velikonoční prázdniny.

Den Země Rudná 2014Pro děti bylo připraveno 18 her a aktivit; například prolézání pavoučí sítí, skákání v pytli, skládání obrázků z víček nebo puzzle, tajemné pytlíky, kde zvířata žijí, skládání věže poslepu nebo hádání, co zmizelo. Nově jsme na akci měli stánek firmy Eko-kom a jejího recyklačního hospodářství, včetně skládanek a jiných her pro děti. Opět přijeli hvězdáři z České astronomické společnosti. Dalekohledy se koukalo na různé objekty na střechách, neb se většinou Slunce na pozorování speciálními dalekohledy schovávalo za oblaka. Zato byla pro děti atraktivní foukací raketa, s kterou bylo třeba se trefit do Měsíce – terče. Nechyběli ani indiáni se svým stylovým vybavením a indiánskými hrami. V zoo koutku si zájemci mohli prohlédnout několik živočichů, včetně pouštního trnorepa, nebo spočítat obří červi.
 
Den Země Rudná 2014
Na Dni Země bylo několik doprovodných stanovišť. Mnoho dětí (a nejen dětí) se vyřádilo na trampolíně, která na akci byla pod dohledem. Mnozí obdivovali dnes už vzácné kovářské řemeslo. Kovář koval přímo na místě, bylo možno zakoupit i jeho výrobky. Stejně jako ozdoby a kamínky v dalším stánku. Zájemci si mohli vyzkoušet zdobení perníčků nebo koupit již hotové. Velký zájem u dětí mělo malování na obličej, tzv. facepainting.

Z kulturních akcí jako první zahrálo Divadlo v kufru, zčásti hraný a zčásti loutkový příběh O Červené Karkulce. Poprvé na akci jsme měli kouzelníka, který měl obrovský úspěch. Kouzelnické představení bylo zaměřené pro děti, kouzelník s dětmi komunikoval a některé děti se účastnily jeho triků, i když ani nevěděly jak. V závěru Dne Země zahráli pod taktovkou divadelního spolku Žumpa svůj kousek o Karkulce, tentokrát o modré, žáci z 8.A základní školy v Rudné. Tedy, scénka nebyla o Karkulce, ale o zmatené přípravě na Karkulku.

Den Země Rudná 2014Odpoledne bylo velmi povedené a podle rozdaných soutěžních karet byla účast kolem 550 osob. S večerními akcemi už to bylo horší. Přednášející, který měl promítat o Mexickém Yucatanu nepřijel. S touto nespolehlivostí se setkávám téměř na každém Dni Země, když někdo těsně před akcí odřekne účast nebo rovnou nepřijede. Ani hvězdářský večer se nekonal, za to mohla oblačnost. Na pozorování noční oblohy potřebujete – obzvláště v přesvíceném městě – úplně „vymetenou“ oblohu. Tak za rok na viděnou.



Velikonoční oddílová noc                                     21.4.14
 
O druhou oddílovou noc – Velikonoční, na počátku velikonočních prázdnin, byl větší zájem než posledně. Sešlo se 29 dětí a popravdě, už to byl příliš velký počet na původně plánovaný poklidný program. Sluníčko zapadalo poměrně pozdě, čehož jsme využili k hrám na zahradě. Dlouho se hrály Rybičky, rybičky, rybáři jedou, protože rybáři ne a ne ryby pochytat, neustále se rozpojovali, strategie vázla, a kdybych hru neukončil, chytali by je snad dodnes.

Velikonoční oddílová noc, duben 2014Nastal přesun do jídelny, kde se hráli hry deskové, a po deskových hrách nastal přesun do malé tělocvičny. Tam si děti zahrály několik soutěžních štafetových her. Dalšího volnějšího hraní již bylo využito na třídění a přesun dětí a věcí do klubovny nebo do malé tělocvičny, protože všichni by se do klubovny naležato rozhodně neposkládali.

Hlavním námětem velikonoční oddílové noci byli Velikonoce. Kde se Velikonoce vlastně vzali? K tématu jsme si promítli animovaný film, Princ Egyptský, který mj. vypráví o původu velikonoc, daleko před naším letopočtem. Film není historicky a teologicky přesný, ale příběh o Mojžíšovi je poutavě zpracován.

Absence své postýlky a jiné prostředí udělalo samozřejmě své a proto někteří jedinci ráno vstávali velmi brzo. Když se všichni probrali, udělali jsme si v jídelně společnou snídani a debatu o původu Velikonoc. Kde že vznikly Velikonoce? Při odchodu (exodu) Hebrejů z Egypta. Tato událost je stará téměř 3 500 let. Co vlastně znamená slovo Velikonoce? Veliká noc. Noc, kdy se událi velké věci, kdy hebrejské rodiny měli zabít beránka (jediný zvyk z té doby, který přetrval dodnes), upéct ho, připravit se k odchodu… S největší pravděpodobností se exodus odehrál za faraona Amenhotepa II. z 8. dynastie (i když přesné datování jeho vlády se v různých pramenech rozchází). Dnešní Velikonoce jsou známy především jako křesťanský svátek vzkříšení Krista, jehož úkony v době exodu byly jeho předobrazem (např. beránek). Pověděli jsme si také, kde se HebrejovéVelikonoční oddílová noc, duben 2014 v Egyptě vzali. Ti přišli do Egypta v době, kdy Egyptu vládli hyksósští faraónové (Asiaté), odlišný národ, než pozdější egyptští faraónové.

Než si pro děti přišli rodiče, zbylo po snídani ještě trochu času, a proto jsme si v tělocvičně zahráli ještě jednu hru. Některým se pak ale domů nechtělo.



Mravenčí víkendová výprava                               10.4.14
 
Když jsme v září měli výpravu na hmyzí téma, kde vystupovali brouci a mravenci, první víkendová výprava v dubnu – po letošní divné zimě ne-zimě – byla čistě mravenčí. Námětem na hry nám byl animovaný film z roku 1998 Mravenec Z. A Mravenec Z přilákal do Železné u Berouna přes 30 dětí, i když jich nakonec také pro nemoc mnoho odpadlo.

Výprava duben 2014 - Mravenec ZNaše táborové vedoucí měli pro děti připravené hry, které na zahradě hráli až do setmění. Večer se vytvořilo pět družstev – mravenišť. Každé mraveniště si vymyslelo název. Název družstva – mraveniště jsme ale spojili s vlastnostmi různých tříd mravenců. Tak nám vznikla mraveniště s názvy: České královny, Posádka 6 zahradníků, Ferdovi vojáci, Zlaté chůvy a Modří dělníci. Jak se ukázalo v neděli při vyhlašování výsledků a rozdávání diplomů, souboj mravenišť byl velmi velmi vyrovnaný, protože tři mraveniště se umístila na stejném místě. To ale předbíhám. Ještě v pátek večer si jednotlivá mraveniště zahrála jednu hodnocenou hru a pak se všichni v animovaném příběhu seznámili s Mravencem Z.

Po ránu nastalo velké kreslení a hádání scén z mravenčího příběhu a samozřejmě nějaké ty hry v klubovně, než se šlo ven na svačinu. Kdo jezdí do Železné pravidelně, ví, že v zahradě rostou záhadné stromy, na kterých ke svačině zrají banány od jara do podzimu. Po svačině se celá kolonie mravenišť vydala do Železné. Na hřišti se děti vyřádily. Pak následovala mravenčí hra na sbírání potravy pro královnu. Pro mnohé to bylo náročné, sbírat potravu (lístečky) kusadly (kolíčky) bez použití tykadel (rukou) a přenášet své královně, ale zvládli to úplně všichni. Dále se hrálo několik dalších her, ale ty už jsem neviděl, neb jsem šel vařit polívčičku a kašičku. Slaďoučkou krupicovou.

I děti si potřebují hrát neorganizovaně a odpočinout a k tomu sloužil polední klid.  Po poledním neklidu se naše kolonie vydala do lesa. V lese děti čekalo několik aktivit a her. Například všechna družstva stavěla svá mraveniště. Dvěma skupinám se podařilo udělat mraveniště téměř k nerozeznání od pravého. Následovala velká běhací hra, při které se lovili šátky. Dále děti „vyráběly“ mravence tak, aby zakryla předlohu na papíře a pak hrály další hry.

Výprava duben 2014 - Mravenec Z
Sobotní večer završil táborák, při kterém se zpívalo při kytaře, opékali se buřtíky, ale také hrály hry u táboráku. Obloha byla zatažená a tak dalekohled zůstal ležet v chatě nevyužit. Alespoň pohledem na zelený laser se děti potěšily. Před večerkou jsme si ještě zhodnotili den a pak už hajdy do spacáků.

Druhé ráno se spalo déle. Po snídani a balení přišla ještě jedna velká hra. Na zahradě bylo několik stanovišť, kdy každé mraveniště muselo úkoly na všech stanovištích splnit. Někdy se jednalo o pohybové nebo zručnostní úkoly, jednoduchou šifru, jindy pro změnu děti hledaly díly křížovky, kterou musely nejdříve složit, podobně jako puzzle a pak vyluštit. Všichni splnili úspěšně úkoly a nejen tyto, ale i po celý víkend bojovali jako skuteční mravenci. Proto si každý zasloužil diplom, odměnu a poklad, který všechna mraveniště našla i když jednomu mraveništi jsme museli jít s hledáním poradit.


ČESKÉ KRÁLOVNY
POSÁDKA 6 ZAHRADNÍKŮ
FERDOVI VOJÁCI
ZLATÉ CHŮVY MODŘÍ DĚLNÍCI
Nela B.
Jarka Š.
Vojta Č.
Adéla B.
Matyáš S.
Štěpánka B.
Martina K.
Tobiáš S.
Tomáš B.
Lucka B.
Vojta M.
Ema J.
Amálie Č.
Berenika Č.
Veronika Č.
Vanessa V.
Markéta M.
Kristina Č.
Nikola J.
Jakub S.
Nela M.
Petr B.

Filip K.
Marie P.
Jakub P.
Tomáš K.
Martin Š.
Tereza Š.
Elizabeth H.
34 bodů 27 bodů 26 bodů 26 bodů 26 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 3. místo 3. místo




V říši lesa                                                                 4.4.14
 
Krásný slunečný den byl na výpravu do lesa přímo dělaný. Děti v počtu hojném, do lesa až příliš. Naše první zastávka u Úhonických rybníků byla o žábách. Před mnoha lety se tyto rybníky žábami jen hemžili, ovšem v posledních letech by se dali spočítat na prstech ruky. Naštěstí jsme pár žab – ropuch obecných objevili. Jednu si děti prohlédly.  Na nákresech jsme si ukázali, jak podle vajíček poznat, kdo je ve vodě nakladl a také, jak se snadno poznají pulci žab a pulci čolků. Žabím pulcům rostou nejdříve zadní nožičky.
 
Výprava do lesa, březen 2014
V lese jsme si povídali o tom, podle čeho se pozná bývalá přítomnost nějakého zvířete, tedy kdo na daném místě byl. Možností je opravdu spousty. Savci i ptáci po sobě zanechávají různě ohlodané šišky, oříšky a jiné plody. Ptačí dravci vývržky, savci trus. Dále se dají živočichové identifikovat podle hnízd, stop, okusů a děr v kůře, peří a srsti. Některá pobytová znamení jsme našli, především okousané šišky. Nemusí to být jen přítomnost minulá. Ta současná je například i slyšet (zpěv ptáků, hlasové projevy zvěře…).

Na dalším místě bylo spousty liščích nor. Mnoho nor bylo evidentně aktivních, některé zasypané listím už upadaly v zapomnění. Většinu z nich jsme obešli, i když to v prudkém svahu nebylo pro mnohé jednoduché. Po obhlídce nor si kluci vymohli stavbu hráze na malém potůčku.
 
Během odpoledne si děti mimo poznávání lesní přírody zahrály mnoho her. Některé klasické, v lese byla výborná třeba schovávaná, ale také molekuly nebo ocásky se šátky. “Kymovku, “ hru na zapamatovávání předmětů jsme hráli s lesními předměty (kamínek, lístek, žalud, šiška…) a dětem dělal problém zapamatovat si sedm lesních předmětů, přitom v klubovně to úspěšně hrajeme i s třinácti předměty.

Výprava do lesa, březen 2014Poslední vzdělávací aktivitou bylo poznávání stromů poslepu, jen po hmatu. Některé stromy, jako například bříza, dub, buk a smrk mají vždy na kůže něco výrazného, čím lze strom pohmatu určit. Už nebylo tolik času, tak si tuto aktivitu vyzkoušeli jen někteří zájemci. Na úplný závěr jsme si dali kvíz z poznatků celé výpravy.

Během celého nedělního odpoledne jsme nestihli vše, co bylo v plánu. Děti během celé výpravy počítaly spatřené živočichy, ovšem už jsme je nestihli rozdělit do skupin. V plánu jsem měl také čtení z letokruhů, ale po cestě nebyl nikde vhodný čistý pařez. Ale i tak jsme toho stihli hodně.




Výprava do Techmánie                                         30.3.14
 
Výprava do TechmaniePro jednou vydali jsme na delší cestu. Přes Beroun a dále do Plzně. Cesta vlakem z Berouna netrvala nějak dlouho. Jen co si děti dojedly svačiny, zahráli jsme si zcela novou hru s rukami na odhad vztyčených palců, vizuálně trochu připomínající kámen nůžky papír. Cesta tak rychle uběhla. V Plzni jsme se do cíle vydali po svých. Celá cesta byla zpestřena další hrou, při které každý musel být ostražitý, aby se na něm neobjevilo klíště.

Techmania je projekt, kde jsou expozice popularizující vědu a techniku, které si může návštěvník vyzkoušet, sáhnout, složit... moderně se tomu říká interaktivní expozice. My byli na expozici Vesmír, ve 3D planetáriu a někteří na globusu Science On a Sphere. Někteří proto, že je hlavní expozice Vesmír zaujala natolik, že o Science On a Sphere nebyl zájem. V době naší návštěvy byla další expozice – Science center v rekonstrukci. Jestli se v česko-anglických názvech expozic ztrácíte, nevadí, v Techmanii je výběr vstupného a expozic a co se za vším skrývá trochu alchymie.

Výprava do TechmanieExpozice Vesmír je výtečná věc. Namátkou; k „vidění“ byly Keplerovy fyzikální zákony – pohyb planet kolem Slunce, děti si mohly vyzkoušet jízdu Lunochodem po Měsíci, nebo vyzkoušet orientaci dávných námořníků na moři podle hvězd, k vidění byl vznik tornáda (a jeho zrušení, když se do tornáda strčila ruka), vnitřek sopky nebo nitro Země a Slunce. Děti mohly roztočit „gelový“ Saturn, udělat pár nových kráterů na Měsíci, seřadit planety podle hustoty nebo vystřelit vodíkovou raketu. Velmi zajímavá byla také planetární váha – kolik by kdo vážil na planetách Sluneční soustavy. Alfonzie (jména jsou změněna), která na Zemi váží 40 kg, by na Měsíci vážila pouhých 6 kg, zato na Jupiteru 93 kg. Naše menší rybářka Eleonora Bílá by na Měsíci se 4 kg skákala lehce. A metalista z Božkova, který má na Zemi 68 kg, by na Jupiteru měl se svými 161 kg co dělat.

Posledním bodem programu byla návštěva 3D planetária (ovšem ve 3D se promítá jen někdy). První pořad, který jsme zhlédli, se jmenoval Vesmír očima dětí, což bylo povídání a promítání obrázků o tom, jak děti vidí vesmír. Další program se jmenoval Země, Měsíc a Slunce. Moc pěkné, naučné a vizuálně zajímavé promítání (obzvláště polární záře byli nádherné) pro děti o legendách a skutečnostech Sluneční soustavy. Něco takového modernímu pražskému planetáriu, kde jsme byli nedávno, chybí!

Zpáteční cesta byla trochu zkomplikovaná kvůli zdravotnímu problému jednoho člena výpravy. Na zpáteční vlak už jsme proto spěchali bez hry, ale ve vlaku jsme si opět zahráli hru s palci a v Berouně při čekání na autobus další hru za vydatného přispění všudypřítomných kachen.




Oddílová noc                                                          25.3.14
 
Byl to báječný nápad, i když trochu okopírovaný – přespat v klubovně. Tuto nevšední událost z pátka na sobotu využila téměř polovina oddílových dětí. Byla to naše první oddílová noc, ve které byli zastoupení členové ze všech čtyř oddílových družinek.

1. oddílová nocZprvu jsme hráli hry v tělocvičně, takové, při kterých se dal využít větší počet dětí. Proto se dobře hrála bačkorovaná, děti se zkusily seřadit podle velikosti a dostalo se i na štafetové soutěže v družstvech. Po hrách nastal přesun do klubovny, kde jsme si promítali fotky převážně z oddílových schůzek, a šli jsme pěkně do historie. Pak jsem dětem pustil krátký animovaný film, abych si stihl připravit další věci. Nakoupené občerstvení nemělo ani cenu vyndávat, když jsem viděl, co všechno si sebou děti přinesly.

Následovalo laserové představení na bílé stěny klubovny. Pak už jsem chtěl dětem zahrát na kytaru s tím, že si zazpíváme, ale co jsem vzal kytaru do ruky, praskla jedna struna. Po nandání nové následovalo ladění dlouho uleželé kytary, ale místo naladění jsem kytaru dokonale rozladil. Trápení s kytarou mi trvalo tak dlouho, že ta mladší část v klubovně mezitím usnula. A ta část starších, co se už do klubovny nevešli, si ještě dlouho v tělocvičně štěbetali.

Ráno před odchodem domů ještě někteří řádili a některým, obzvláště starším se domů vůbec nechtělo. Alespoň pomohli s úklidem klubovny, která připomínala spíše jeden velký kutloch. Byla to výborná akce, kterou určitě zopakujeme. Jen už vím, že kytaru budu muset naladit předem.



Jaro na jarním táboře                                            16.3.14
 
Začátkem března jsme si udělali jarní mini tábor. Záměrně píši „udělali,“ protože tábor v podstatě proběhl na přání rodičů, kdy se sešlo několik zájemců na jeden z termínů. Kdyby letos byla opravdová zima, jeli bychom někam na hory, ale díky letošní zimě ne-zimě jsme jeli do tradičních Prachatic na Dřípatku. Dřípatka je díky svému zázemí na herní využití bez sněhu prostě bezkonkurenční.

Jarní tábor, Prachatice 2014Ani na tisíc metrové hoře Libín u Prachatic sníh nebyl, proto plánovaná cesta za sněhem byla zbytečná. Zato her si děti užily… Venku mělo velký úspěch pouštění „lodiček“ a jejich stíhání na velkém potoce, ale také běhací hry (třikrát plácni, ocásky, Mrazík aj.). Při jedné pěkné cestě přírodou si někteří popovídali s kozlem a ovcemi. Zvířátky jsme byli vůbec obklopeni. Vedle Dřípatky se chovají exotické kusy a kachny, ale dětem se u kachen nejvíce líbili čápi bílé. V Dřípatce mají rybičky, osmáky, strašilky a užovku červenou. Venku mělo samozřejmě úspěch také dětské hřiště.
 
Jarní tábor, Prachatice 2014
Přes den jsme se snažili být venku, po setmění se hráli v klubovnách hry. Různé štafetové soutěže, skládačky hmyzu, stavby z kostek, prolézání „nory,“ hry s bačkory, hry na postřeh a zručnost, hledací nebo také deskové hry. V Prachaticích si děti užily krytého bazénu, tedy byli jsme jen v malém dětském. Navštívili jsme také Muzeum loutek a cirkusu -  shlédli převážně dřevěné loutky ze všech možných pohádek, cirkusové náčiní a pomůcky a také výstavu o tom, jak se žilo dětem (a s čím si hrály) za císaře pána. V muzeu si děti také pohrály s míčky nebo se trefovaly kruhy na cíl.

Jarní tábor proběhl úspěšně a ve zdraví, teplé předjarní počasí bylo příjemné, škoda jen té absence sněhu. I přesto si děti domů odvezly diplomy, odměny a především spoustu zážitků.



Revoluce v informačních technologiích – KNIHA!
                                                                                
28.2.14
Rádi bychom vám představili zařízení Komplexní Nezávislý Informační Heterogenní Akvizitor, známé jako KNIHA.

Tento nástroj znamená opravdový průlom v informačních technologiích: žádné dráty, žádné elektrické obvody, žádné baterie, nemusí být k ničemu připojen a nemusí se zapínat. Použití je tak prosté, že to zvládne i malé děcko - stačí prostě otevřít desky. Je malý a snadno přenosný, lze jej používat prostě kdekoli - třeba i v křesle u krbu - a přitom je schopen nést obrovské množství informací, objemem srovnatelné s kapacitou CD-ROMu.

Princip je vpravdě důmyslný: každá KNIHA je zkonstruována ze sady listů papíru (recyklovatelného), kde každému listu je přiřazen unikátní numerický index; takový list je schopen nést tisíce bitů informací. Tyto listy jsou tzv. double-density, to jest informace lze zapisovat na obě strany listu (tzv. stránky), tím je ještě zdvojnásobena kapacita. Všechny listy jsou speciální technologií spojeny do souvislé řady dle indexu tak, že tvoří jeden celek, ale přesto s nimi lze manipulovat (otáčet je) dle potřeby.

Každá stránka je opticky snímána a informace jsou registrovány přímo ve vašem mozku. Pohyb obsahem KNIHY je řízen pouhým pohybem ruky, držící list. Funkce "Prohlížení" umožňuje dosáhnout okamžitě jakékoli stránky, ať už směrem dopředu či dozadu, bez nutnosti sekvenčního načítání. Největší výhodou je primární index - tzv. "Obsah", který umožňuje instantně vyhledat libovolnou informaci, která je zahrnuta do indexu. Díky unikátní technologii "Kapitolování" lze dokonce hledat skupiny informací podle přibližného popisu, aniž by příslušné listy musely být nutně všechny zahrnuty do primárního indexu.

Volitelné příslušenství "Záložka" dovoluje navíc přesně označit místo, kde jste skončili při minulém použití, aniž by došlo k jakékoli modifikaci KNIHY! A pozor - "Záložka" funguje, i když je KNIHA zavřená! Přijaté standardy dovolují téměř neomezenou portabilitu Záložek, takže drtivou většinu z nich lze bez obav použít do jakékoli KNIHY bez ohledu na to, kdo KNIHU vyrobil.

Přenosná, trvanlivá a komfortní, to je KNIHA - revoluční vlna nové generace zábavy i poučení. Ve výrobě je řada nových titulů mimo jiné díky vynikající vývojové podpoře - speciálním nástrojem zvaným  Translinguální Uhlíkový Širokopásmový Kompaktní Anotátor, slangově TUŽKA, lze vyvíjet jakoukoli KNIHU bez ohledu na typ informací, jaké má obsahovat. Hleďme vpřed - lidstvu přibyl nový společník, KNIHA.
Autor neznámý



Byli jsme v divadle                                               16.2.14
 
Divadlo, únor 2014S deseti dětmi jsme navštívili představení “Trampoty kmotry lišky, aneb kdo je nejhloupější?“, které sehrálo divadlo AHA! Příběh čerpal inspiraci z Ladových knih O chytré kmotře lišce a Popletených pohádek.

Na začátku příběhu se objevil pohádkový dědeček, který si chtěl odpočinout a utekl ze svého bláznivého pohádkového světa. Ovšem připletl se do cesty dvěma psům – Sultánovi a Hektorovi. A kmotře lišce, která se psy soupeřila v tom, kdo je nejchytřejší. Jednou Sultán a Hektor napálil Kmotru lišku, jednou liška napálila Sultána a Hektora a tak to šlo dokola. Pohádkovému dědečku, kterému z toho občas zůstával rozum stát, od začátku pomáhal psíkům. Zhruba hodinový příběh v podání čtyř herců měl zajímavé aranžmá a byl prokládaný veselými písničkami.




Výprava za technikou                                           27.1.14
 
V Národním technickém muzeu jsme ještě nebyli a tato výprava to napravila. Expozicí je v technickém muzeu na celý den, ovšem na děti by to bylo moc. Proto jsme si vybrali jen něco. Nejdříve hlavní část věnovanou dopravě, velkou halu s letadly, lokomotivami, auty, motocykly atd. Začali jsme na ochozech v patrech, kde byly k vidění staré motocykly, některé výstředních konstrukcí a některé pamatující naše dětství a mládí. Kluky zaujal závodní motocykl na ledovou plochou dráhu s dlouhými hřeby na jedné straně kol.

Výprava do Nár. technického muzea, leden 2014U stropů byla zavěšena letadla. Asi nejvzácnějším kouskem bylo letadlo průkopníka české aviatiky Jana Kašpara, Blériot XI. A samozřejmě jiná letadla – dvouplošníky, civilní i stíhací válečné letouny (známý Supermarine Spitfire, ve kterém bojovali také čeští letci) i moderní Aero L-39 Albatros. A jeden vrtulník. K letecké dopravě patřila také výstava modelů letadel, výstroje pilotů a technické části letadel.

Lodní dopravu představovala malá expozice především velkých modelů lodí a jednoho hloubkového skafandru. Zajímavé byly bicykly, vystaven byl bicykl Vítězslava Dostála, který jako první Čech objel naši planetu na kole. Ve spodní části haly se nacházely dvě velké lokomotivy a jedna malá a historické hasičské vozy. Dále jsme se podívali na první závodní vozy, novější automobily, ale také historické limuzíny, jakou byla například Tatra 80 z roku 1935, ve které jezdil náš první prezident T. G. Masaryk.
 
Výprava do Nár. technického muzea, leden 2014
Opustili jsme hlavní halu a zamířili na expozice tzv. interaktivní, tedy že poznání není nutné činit jen koukáním a čtením, ale samotným objevováním.  Tou první byla expozice o fotografování. Zde děti zaujalo především míchání barev ze tří základních složek – červené, zelené a modré (možná znáte pojem RGB, tedy Red, Green, Blue), u kterého jsme se na dlouho zastavili. Neméně zajímavý byl stroboskop, který vytváří pohyblivý obraz. Jedná se o kruh, na jehož obvodě byl namalovaný pták (ale může to být cokoliv jiného) v různých částech pohybu. V obvodě kruhu jsou štěrbiny. Když se obvod roztočí, vzniká pohledem přes štěrbiny iluze pohybu. Každé dítě si chtělo stroboskop samozřejmě vyzkoušet.
 
Přes další expozice jsme se dostali pro děti asi tu nejzajímavější. Na letiště. Zde se návštěvníci mohli vžít do pracovníků letiště a policie. Každý si mohl vyzkoušet ohledání člověka na kovové předměty, nebo zavazadlový skener. Některé děti siVýprava do Nár. technického muzea, leden 2014 tak nechaly zrentgenovat obsah svého batůžku. K vyzkoušení toho bylo spousty. Balistika nábojů, porovnávání vzorků pneumatik, vzorky pod mikroskopem, databáze hledaných osob, zkouška pravosti dokumentů, špionážní satelit a také aplikace, která vyzkoušela váš úsudek a rychlé rozhodování.

Není zde možné vypisovat vše, co jsme v technickém muzeu viděli nebo zažili. Přeci jen děti nevydrží u exponátů hodiny soustředění a u některých už byla znát únava. Právě včas na tolik vyžadovanou návštěvu obchůdku, kterým jsme zakončili prohlídku Národního technického muzea.



Silvestrovský tábor a polární expres                   7.1.14
 
Rok s rokem se sešel a my opět sjeli se do Prachatic na tábor, v počtu hojném, loučíce se s rokem starým. 17 dětí od 3 do 14 let bylo tak akorát pro pohodový průběh a pro vytvoření tří družstev; Expresní výprava, Rolničky a Silná káva.

Silvestrovský tábor 2013-14Celotáborová hra byla na téma animovaného filmu Polární expres. Příběh byl o jednom snu, o cestě polárním expresem na severní pól a o víře dětí v Santu Clause, který jim nosí dárky. Protože ale Santa Claus do naší kultury nepatří, děti se dozvěděly, kdo po světě na vánoce nosí dárky a jaké vánoční zvyky se po naší planetě slaví. Takže účastníci našeho tábora už vědí, že například v Rusku dárky nosí děda Mráz, ve Švédsku dědeček Jultomten (Vánoční muž), v Itálii Babbo Natale nebo v Řecku Mikuláš.

Každý účastník dostal na začátku tábora jízdenku polárního expresu, stejnou jako ve filmu a originální pro každého se svým jménem. Jízdenka byla velmi důležitá, bylo potřeba si ji střežit, aby se neztratila. To se ale všem nepodařilo. Za jízdenku – která byla během pobytu několikrát kontrolována a proštípnuta – bylo také na konci tábora nejvíce bodů. A stejně jako ve filmu, každý ji na konci tábora dostal označenou s nějakou jemu charakteristickou vlastností nebo vizí.
 

Silvestrovský tábor 2013-14
Celým táborem se samozřejmě prolínaly hry podle tématu (tulákovy boty, běh k průvodčímu, vlaková štafeta, polární kvíz, zastávka Prachatické náměstí, scénky, filmové postavy atd.), ale i hry veselé pro pobavení. Hrálo se jak ve dvou klubovnách v budově, na lukách za slunečného počasí, tak ve městě za tmy. Děti si také užily krytého bazénu, ty menší dováděly v malém, velcí zašli do velkého. Tradičně jsme navštívili Muzeum české loutky a cirkusu (patřící pod Národní muzeum), kde je mimo stálých expozic každý rok jiná výstava. Ta letošní byla o dětském světě za císaře pána. Jak se v té době děti oblékaly a s čím si hrály. Některé dobové zvyklosti nebo obleky si děti mohly vyzkoušet.

K našim táborům patří i trocha vzdělávání. Tentokrát to bylo o našich ptáčcích. Celé jedno dopoledne probíhal program o ptácích formou her, výtvarných a jiných aktivit. Jeden večer děti nakoukly do filmového světa, aby se dozvěděly, jak se točil film Polární expres. Zajímavostí je, že nejdříve byl natočen jako normální film, až posléze byl animován, že všechny dětské postavy hráli ve skutečnosti dospělí ve větších kulisách, nebo že jeden herec hrál šest postav (posléze zanimovaných).

Silvestrovský tábor 2013-14Poslední den roku jsme oslavili hrami v klubovně a především hostinou, plnou chlebíčků a dalších dobrot. Zmrzlinový pohár jsme už ale raději nechali na druhý den. Před půlnocí byl čas vyrazit ven na ohňostroje, na které jsme měli výborný výhled. Každé děcko si zaprskalo prskavkou a o půlnoci jsme si připili dětskou sladkou šťávičkou přezdívanou rychlé špunty. Druhý den, 1.1. po setmění proběhl oficiální městský ohňostroj, započatý bengálskými ohni. Celou podívanou jsme sledovali z plného prachatického náměstí.

Ač se tábor konal před branami Šumavy, po sněhu podobně jako v posledních letech nebylo ani památky. To nás ale nijak netrápilo, protože to bylo sedm nádherných dní plných legrace, her a soutěží, radovánek, dobrého jídla, vzdělávaní i kultury.

SILNÁ KÁVA
ROLNIČKY
EXPRESNÍ VÝPRAVA
Gábina S.
Linda S.
Klára S.
Ondra V.
Štěpán V.
Dominik K.
Lucka K.
Aneta K.
Anna K.
Alice V.
Bára P.
Ivoš R.
Nikol T.
Jakub S.
Matyáš P.
Amálie Č.
Berenika Č.
44 bodů 40 bodů 35 bodů
1. místo 2. místo 3. místo



Do nového roku přeji všem, abychom čas, který nám byl dán, prožili moudře a prospěšně.
Zbyšek Prágr

PF 2014 Žlutý květ

Došlé PFky a přání:
Klikni pro zvětšení











Párou na hrad Křivoklát                                       21.12.13
 
Před svátky jsme si udělali ještě jednu jednodenní výpravu, při které toho bylo spousty nejen k vidění. Z Prahy přes Beroun jel parní vlak na Křivoklát a dále. V Berouně děti sledovaly přepojování parní lokomotivy, ale to už nás výpravčí naháněl do vagónů. Celá souprava byla neuvěřitelně dlouhá a přesto plná lidí. V Berouně část vagónů stála mimo perón a v Křivoklátě se z vagónů vystupovalo na dvě části. Nejdříve první polovina vagónů, pak vlak popojel a mohla vystoupit druhá zadní část. U parní lokomotivy jsem dětem vysvětlil princip fungovaní parního stroje.

Výprava párou na Křivoklát - prosinec 2013Na hradě probíhal Knížecí advent – řemeslnický jarmark. Ze začátku jsme si chtěli s dětmi projít stánky, ale šlo to pomalu. Děti by téměř u každého chtěly něco kupovat. Zdrželi jsme se pozorováním práce kováře. Další stánky už jsme nestíhali, bylo třeba se také najíst. Když dohrálo kvarteto Collegium Fiddledolce, pobavili jsme se dvěma vystoupeními. První sehráli Komedianti na káře představení Na káře až do Betléma. Na konci vystoupení si na pódiu zazpíval i náš člen výpravy Marek. Nastala přestávka, kterou někteří využili k nákupům. Kejklíř Vojta Vrtek předvedl výborné žonglérské kousky s vajíčky, míčky, ohněm a pánvičkou v legračním pojetí, kdy si za pomoci vybraných dětí postupně uvařil „míchaná“ vajíčka.

Ač představení byla pěkná a zábavná, bylo třeba se posunout dále, přeci jen nám začínalo být chladno. Vydali jsme se na vlak, ale cestou si ještě důkladně prohlédli historický parní stroj, který poháněl velký flašinet hrající skladby podle dírkovaných karet.

Výprava párou na Křivoklát - prosinec 2013Vlak do Berouna byl samozřejmě plný, děti si přesto místečko našly. V Berouně jsme měli na výběr, kam jít. Buď nějaké aktivity a hry pro děti na flerjarmarku v berounském muzeu, nebo medvědárium a hřiště na Městské hoře. S muzeem, lákaje tam děti, jsem se naprosto nechytal. A tak jsme si vyšlápli na hřiště, na které se děti vrhly. Medvědi byli zalezlí, později se ale jeden ukázal a vydal se na procházku. Chtěli jsme neplánovaně navštívit ještě rozhlednu, která je kousek od medvědária, ale přišli jsme už po zavíračce.

Cestou domů, na berounském náměstí děti zaujalo bruslařské kluziště, které fungovalo bez ledu. Byla to bohatě strávená sobota a příjemná změna oproti jiným parním jízdám, které jsme absolvovali v předchozích dvou letech.




Zatažený astronomický tábor, Mise Space•X     15.12.13
 
Pátý rok tohoto typu tábora se konal na samém konci prázdnin. To proto, abychom z noční oblohy něco měli, což v červenci pro své pozdní západy Slunce není optimální a také nesmí rušit svit Měsíce. 26 dětí je až až na pohodovou práci na tomto táboře netáboře. Astronomicko-kosmonautický tábor je totiž velmi netypický tábor, kde pro svůj specifický vzdělávací program jsou večerky velmi variabilní, neděláme ani rozcvičky (případně jen pro dobrovolníky, i tací se najdou) a nehodnotíme úklid. Je to tedy zájmový vzdělávací tábor, ale velká část programu patří samozřejmě i hrám a soutěžím.

Astronomicko-kosmonautický tábor 2013Letos jsme hráli celotáborovou hru Mise Space•X. O body a o cestu na velkém obrázku vesmíru soutěžili týmy Vesmírní lovci, Team elite, Vládci vesmíru a Vesmírná (j)elita. Hrála se spousta rozličných her, většina venku na louce. Velký úspěch mělo Hutututu, hry se zavázanýma očima a různé pohybové štafety. Děti si vyzkoušely „výcvik astronautů,“ při kterém bylo potřeba zvládnout zmatení smyslů orientace a stability, hbitost, zručnost prstů „ve skafandru“ nebo přežití v přírodě, které k výcviku astronautů patří. Ke koupání v bazénu nedošlo, přeci jen nikdy nebylo takové teplo, zato trampolíny si všichni užili dosyta.

Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Polední klid na astronomicko-kosmonautickém táboře je také nevšední. Děti si mohly vystřihovávat a lepit modely družic a raket, nebo se účastnit simulačního sestavování kosmické rakety a lodi v počítačovém programu. Podle zadaných součástí a parametrů se ukázalo, zdali jim kosmická loď doletí do cíle. Uskutečnil se jeden celodenní výlet. Přes hřebeny a válečné bunkry, přes rozhlednu na Anenském vrchu do Rokytnice v Orlických horách. V Rokytnici stojí za zmínku výborné zákusky, pečivo a sýry v místním elektru! Dále jsme vešli do krásného Julinčina údolí a putovali podél říčky Říčky až do Říček.

Astronomicko-kosmonautický tábor 2013Větší část účastníků tábora je stálá. Poslední roky si děti vyráběly vzduchové a vodní rakety nebo sledovali starty modelářských raket, na tomto ročníku tábora byla změna. Proběhlo odpoledne fyzikálních pokusů. Viděli jsme „hrnečku vař“ -  „nekončící“ proud pěny linoucí se z baňky, malinkou sopku, magnetické uspořádání kovových pilin do ježka, plamen na ruce, který nepálí, raketový pohon nebo „kouzelnou hmotu.“ Ta měla zajímavou vlastnost – v klidném stavu je to kaše, ale čím se na kaši vyvinula rukou síla, byla rázem tvrdší. Takže při úderu pěstí se kaše změnila v tvrdou hmotu. Přitom je to tak jednoduché, může se udělat třeba ze škrobu smíchaného s vodou. Důležité na všem bylo, že spoustu věcí si mohly děti vyzkoušet. Týmy dětí také zkoumaly chemické parametry cenného zdroje k životu z různých oblastí (Marsu) – vody.
 

Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
V čem jsme měli letos na táboře velkou smůlu, bylo to, co neovlivníme. Z oné noční oblohy jsme nic neměli, neb nám ani jednou nevyšla zcela jasná obloha. Snažili jsme se něco vidět mezi oblačností hned první večer a pak ještě jednou v druhé polovině tábora se stihl vytáhnout jeden dalekohled na mezery mezi oblaky. Ani přes den na pozorování Slunce to nebyla žádná sláva, ale nakonec jsme sluneční skvrny viděli. Oborný program byl v některých částech rozdělený na začátečníky a pokročilé. A jak vyplynulo z dotazníku dětí, byl Astronomicko-kosmonautický opět velmi úspěšný.


VLÁDCI VESMÍRU
VESMÍRNÍ LOVCI
VESMÍRNÁ (J)ELITA
TEAM ELITE
Katka H.
Hynek E.
Dominik B.
Michaela S.
Emilie Č.
Slávek R.
Jakub J.
Tereza S.
Kryštof F.
Šárka D.
David Š.
Adam H.
Šimon M.
Daniela E.
Robert E.
Matěj Š.
Viktor K.
Rosťa L.
Josef B.
Jiří Ř.
Kajetán T.
Matěj Č.
David K.
Jan H.
Jiří B.
Vít P.
42 bodů 39 bodů 36 bodů 35 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo



Výprava do planetária                                          29.11.13
 
Jak to utíká – v pražském planetáriu jsme byli naposledy před pěti lety, na tehdy nepovedeném egyptském příběhu pro děti. Snad se úroveň pořadů pro děti zlepšila, říkal jsem si, a naplánoval „hvězdářskou“ výpravu. V tomto období jsou mediálně propagované komety a snad proto bylo v planetáriu na programu pro děti – O zvědavé kometě – zcela plno.

Výprava do planetária, listopad 2013Příběh, který namluvila herečka Jiřina Bohdalová, pojednává o mladé kometě Babetce, která se rozhodne podívat ke Sluníčku. Cestou potkává další vesmírná tělesa – hvězdu Vegu, Arktura a Antarese, vyhne se planetě Jupiter, a u Slunce je ji moc horko, málem se vypaří. Nakonec dorazí domů, poučená z vlastních zkušeností. Například, že přibližovat se ke Slunci se příliš nevyplácí, protože se „odpařuje.“

Byla to naučná pohádka. Skutečně se při ní mohly děti něco dozvědět. Ovšem dle referencí dětí a některých dospělých byla pohádka poněkud nudná. Opravdu je spíše pro ty nejmenší. Dle mého názoru bylo v tomto případě vizuálně dost nevyužito projekčních možností planetária, protože pohádka působila vizuálně velmi jednotvárně.

Po pořadu si děti prošly novou astronomickou výstavu, která je od té letité předešlé, výrazně zajímavější v tom, že je interaktivní. To znamená, že si návštěvník může věci osahat, vyzkoušet a zkusit si své znalosti a um. Tak bylo například možné si umíchat barvy světla ze tří základních barevných složek; modré, červené a zelené. Nebo vyzkoušet, kolik by vážila plná plechovka Coca-Coly na různých planetách, nebo jak se na pohled mění různě nasvícené krátery na Měsíci a mnoho dalšího. Na cestu domů jsem pro děti do metra připravil astronomický kvíz, který si děti udělaly ve dvojicích.



Ratatouille, to byla kuchařská víkendová výprava
19.11.13
 
Ještě v listopadu se uskutečnila za poměrně teplého počasí víkendová výprava v Železné u Berouna na opravdu nezvyklé téma. Víkendové téma her bylo podle vysoce hodnoceného animovaného filmu Ratatouille (čti ratatuj). Příběh byl o tom, jak se krysák Remy snaží vařit ve vyhlášené pařížské restauraci, díky přátelství s mladíkem Linguinim, nechyběly ani záludné zápletky. Jak se kuchařský příběh dá napasovat na víkendové hry?

Výprava Železná, listopad 2013 - RatatouilleStejně jako číšníci, kteří na podnose nosí jídlo, i děti musely na „podnosech“ nosit (Kinder) vajíčka a nanosit jich do družstva co nejvíce. Zábavná, chutná i náročná hra bylo napichování ostružin (bonbónů) na párátko a to vše bez použití rukou donést do svého družstva opět v co největším počtu. V příběhu se mladík Linguini učil pracovat po hmatu. I děti se učily rozpoznávat nejen suroviny k vaření jen po hmatu. Nechybělo ani určování postav z filmu a kreslení.

Ovšem největší úspěch mělo „vaření“ po družstvech. Tři družstva Ratatujci, Ratatouille a Remy a Emilek měla za úkol z dodaných surovin připravit chutné a pěkně nazdobené chlebíčky. Zde se naplno projevil styl spolupráce jednotlivců v družstvech. Dvě družstva si vedla na výbornou, v třetím družstvu spolupráce vázla, nakonec ale všichni udělali krásné chlebíčky, které si také snědly.
 
Výprava Železná, listopad 2013 - Ratatouille
Děti hrály spousty her na zahradě, na hřišti a louce v Železné, jen do lesa už jsme se nedostali a na pouštění draků také nedošlo. Nechyběl ani tradiční táborák s opékáním buřtíků a laserovou show. V nedělním poledni začalo pršet, proto vyhlášení výsledků, předávání diplomů a odměn proběhlo v klubovně a poklad si děti musely najít schovaný někde v chatě.
 
REMY A EMILEK
RATATUJCI
RATATOUILLE
Veronika Z.
Gábina S.
Ondra M.
Linda S.
Anita N.
Julie Ř.
Jakub S.
Zuzka S.
Vojta V.
Filip N.
Nela M.
Markéta M.

Ema J.
Klára S.
Aneta Ž.
Amálie Č.
Vanessa V.
Berenika Č.
32 bodů 30 bodů 25 bodů
1. místo 2. místo 3. místo



S Tintinem na podzimním táboře                       11.11.13
 
Tintin – komiksová postava, mladý reportér. Podle belgického autora Tintina a kreslíře Hergé – Georgese Remiho (1907 – 1983) jsme na podzimním táboře v Železné u Berouna hráli celotáborovou hru. V sobotním odpoledni přijelo přes 30 dětí a hned se začaly hrát hry na zahradě, dokud bylo venku ještě světlo. Večer se utvořilo pět družstev a hned následovala první soutěžní hra...

Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružstvíDruhý den malování a představování malůvek z Tintinových dobrodružství proběhlo v klubovně, ale hned poté jsme využili slunečného počasí ke hrám na zahradě. V podvečer došlo také na pouštění draků. Vítr krásně foukal, proto většina draků létala bez problémů, za krásných oblačných scenérií a zapadajícího Slunce. Večer, již za tmy děti hledaly v nedaleké tajemné zahradě do svého družstva zprávu, zašifrovanou v obrázku plachetnice. Škoda, že dost dobře nešlo fotit světélka baterek pobíhající ve tmě v zahradě. Všechna družstva zprávu úspěšně vyluštila, i když ne každý našel všechny dílky. Nechyběly ani tematické scénky dětí, většinou velmi povedené.

Další den byl výlet krásnou krajinou do Berouna. Žádná štreka to nebyla – dvakrát se popojelo autobusem. Cestou si děti vyrobily lodičky. V Berouně navštívily Kubu, Vojtu a Matěje, dnes už velké medvědy, kteří jsou v Berouně od roku 2 000 a kteří jako malý medvídci hráli ve večerníčku Méďové. Za zmínku také stojí večerní kvíz, při kterém si děti vyzkoušely, jak si z Tintinova příběhu na začátku tábora zapamatovaly hlavní postavy a události.

Další zvířata děti viděly v Železné, kam jsme se šli podívat na koně a zvěř v ohradě. Děti zvěř příliš nezajímala, koně ano. Nemohli jsme vynechat dětské hřiště. Když se děti vyřádily, čekala je další důležitá hra na louce. Sbírání rozesetého pokladu. Při sbírání bylo ale potřeba dávat pozor na protivníky. Další zajímavá hra proběhla večer při západu Slunce. Běhání po a mezi balíky slámy pro další zašifrovanou zprávu děti velmi bavila.
 
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Večer proběhl táborák. Někteří zpívali při kytaře, opékaly se buřty, chleby a většina si k tomu dala spoustu zeleniny. Během táboráku bylo v plánu pozorování vesmíru dalekohledem, ale podívalo se jen prvních pár dětí, pak se obloha zatáhla. K táboráku u nás patří už tradičně také laserová show. Na úplný závěr dne si děti po družstvech chodily na odlehlé místo zahrady pro svítící tyčinky.

Poslední den vysvitlo sluníčko a tak se děti dívaly speciálním dalekohledem na povrch Slunce, které bylo v dalekohledu skvrnité. Na zahradě se hrála spousta her. Důležité ale bylo, že děti získaly závěrečnou mapu k pokladu. Jen jim v první chvíli nedošlo, že princip rozluštění mapy je stejný jako v Tintinových dobrodružstvích; každé družstvo mělo jen část nakreslené mapy a po složení map na sebe proti světlu se promítla mapa kompletní. Všichni nakonec mapu pochopili a poklad úspěšně našli.


HEDOKOVA WHISKEY
HEDOKOVÉ
PIRÁTI
TINTINOVI PŘÁTELÉ POSÁDKA JEDNOROŽCE
Veronika Z.
Johny L.
Nikol T.
Slávek R.
Prokop R.
Nicolas V.
Matyáš P.
Michaela R.
Petra J.
Bára M.
Nikola M.
Lukáš M.
Ondra K.

Ivo R.
Nikola J.
Jakub S.
Patrik S.
Jirka C.
Jan S.
Vojta M.
Bára P.
Jan K.
Sára G.
Anna M.
Lucie M.
Tereza M.
Tomáš B.
Vojta B.
Julie Ř.
Ondra M.
Simon O.
Veronika Z.
59 bodů 52 bodů 47 bodů 43 bodů 37 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo




Jaká byla Drakyáda                                              3.11.13
 
Na první listopadovou odpolední sobotu byla naplánována drakyáda, ale počasí ještě dopoledne tomu nenasvědčovalo, že se uskuteční. Větru příliš nebylo a hlavně drobně pršelo. Po poledni ale pršet přestalo a tak se sešlo překvapivě dost účastníků. Vítr nebyl silný, přesto se hned jako první s lehkostí do oblak vznesl ručně dělaný komorový drak, který také celé odpoledne létal nejlépe.

Drakyáda Rudná 2013Jak se ukázalo, zprvu bylo pro mnoho účastníků nutné dostat draky do vyšších výšek, u země příliš nelétaly. Většině se to povedlo, a proto jsme na obloze spatřili před deset draků různých tvarů a velikostí. Ovšem nejlépe létali draci ručně dělaní. S dětmi, které projevily zájem, jsme si zasoutěžili – kdo dostane svého draka položeného na zemi dříve do vzduchu. A to bylo potřeba ještě k němu doběhnout. Každý malý účastník drakyády dostal na památku nějaké odměny.


Zprávička o lampiónovém průvodu
 
Lampiónový průvod Rudná 2013Vždy po říjnové změně času se koná tradiční lampiónový průvod. Poslední léta je start v Rudné u Hořelického kostela Stětí sv. Jana Křtitele a končí na školním travnatém hřišti. Podle rozdaných losovacích lístků bylo na průvodu cca 450 účastníků. Po průvodu a příchodu ke škole proběhlo losování o ceny pro děti a každý brouček dostal něco na zub. Místo tradičního ohňostroje byla změna v podobě ohnivých kreací jednoho účinkujícího, který se zapálenými provazy prováděl akrobatické kousky.




Broučí příběh na víkendové výpravě
                
30.9.13
 
V září začal další školní rok a s ním i výpravy. Na tu první zářijovou víkendovku přijelo v páteční podvečer 28 dětí. Obvykle se ještě v pátek hrají hry venku, ale páteční počasí hraní na zahradě nepřálo a tak jsme se museli spokojit s klubovnou. Téma víkendového hraní bylo podle příběhu o mravencovi Flikovi, podle animovaného filmu Život brouka z roku 1998. Však ho také většina dětí naznala. 

Výprava Železná, září 2013 - Zachránce FlikKobylky, Červi, Mravenečci a Attyni pomocníci – to byla čtyři družstva, která v sobotu ráno měla už druhý soutěžní úkol. Přiřadit správně 15 hmyzích postav ke správným jménům, jak to bylo ve filmu Život brouka. Proběhla dvě kola, a nikdo neuhodl všechny postavy správně. Po pár hrách následovalo hledání svačiny, tedy hledání banánovníku v zahradě. Banány děti našly a celá výprava se mohla vydat do nedaleké obce Železné. Měli jsme domluvenu návštěvu u koní. Přišli jsme k ohradě, ale koně ne a ne se s námi přijít pozdravit. Když už jsme to chtěli vzdát, koně se nakonec rozhodli na děti podívat. Paní domácí dala dětem mrkvičku pro koně a tak bylo o zábavu postaráno. Po koních děti čekala návštěva hřiště a další soutěžní hra. 

Po obědě a poledním odpočinku jsme šli do nedalekého lesa, kde proběhla jedna běhací soutěžní hra a jedna výtvarná aktivita – z přírodnin vyrobit ptáčka, podobně, jako to dokázali mravenečci v příběhu. Všem družstvům se ptáček vyvedl nad očekávání na výbornou. Ve filmu Život brouka bylo spousty tanců, scének a cirkusových vystoupení. Po návratu z lesa a první večeři každé z družstev také předvedlo nějaké to filmové vystoupení. V závěru sobotního dne vzplál táborák, opékali se buřtíky a chleby a jedly se spoustou zeleniny. A někteří si rádi zazpívali při kytaře. 
 
Výprava Železná, září 2013 - Zachránce Flik
Předchozí nabitý den byl v neděli po ránu znát. Snídalo se spíše dopoledne. Po nutném balení proběhlo několik her v klubovně, ale zejména poslední hodnocené soutěže na zahradě (sbírání mravenčích vajíček...), kde už konečně vykukovalo sluníčko. Po obědě proběhlo tradiční slavnostní vyhlášení výsledků víkendového klání, rozdání diplomů a odměn a nakonec hledání sladkého pokladu.

MRAVENEČCI ČERVI
KOBYLKY
ATTYNI POMOCNÍCI
Tereza Ch.
Lukáš M.
Adéla B.
Ivo R.
Nela M.
Klára S.
Markéta M.
Tomáš Bo.
Kryštof B.
Vojta B.
Adéla M.
Tereza M.
Ondřej M.
Tomáš Bur.

Marek B.
Michal B.
František N.
Nikola M.
Lukáš P.
Iveta N.
Jan N.

Eliška F.
Bára P.
Lucie B.
Štěpánka B.
Berenika Č.
Amálie Č.
Andrea H.
28 bodů 22 bodů 20 bodů 15 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo



Uvnitř přehrady a cesta podél Vltavy                 17.9.13
(NS Svatojánské proudy)                                                                 
Článek o jedné sobotní výpravě, který je zároveň námětem na zajímavý výlet.

Shlédnout vnitřek přehrady lákalo jednu slunečnou zářijovou sobotu 20 účastníků, většinou rodičů s dětmi. Víc jich do přehrady ani nesmělo. Domluvená exkurze do hráze vodní nádrže Slapy začala u informačního panelu, pak jsme se za doprovodu průvodce – bývalého zaměstnance – přesunuli do strojovny přehrady, odkud byly vidět vršky generátorů elektrické energie. Nahlédli jsme do chodby, která vedla do hráze a také do velké rozvody. Do rozvodny nás pan průvodce vzhledem k počtu dětí v naší skupině nechtěl pustit.

Podívali jsme se také do kontrolní místnosti s počítači a desítkami ukazatelů různých hodnot. I my jsme zkontrolovali hodnoty na jednom počítači a došli k poznatku, že dno slapské přehrady skýtá planetární, ba přímo vesmírný unikát – voda měla přes mínus 3 500 °C (absolutní nula je přitom – 273 °C, což je dosud známý stav látky, ve které se zastaví veškerý pohyb částic). Sám průvodce uznal chybu. Zajímavostí Slapské vodní elektrárny pro nás byla například informace, že elektrickou energii nevyrábí nepřetržitě, ale pouze vykrývá energetické špičky domácností (např. ráno, večer), nebo že chod elektrárny Slapy se řídí z vodní elektrárny Štěchovice. Opustili jsme vnitřek 65 metrové hráze se třemi Kaplanovými turbínami (výkon 3 x 48 MW), dali si pozdní oběd a některé děti se smočily ve Vltavě.

Výprava do Slapské přehrady + Svatojánské proudy, září 2013Vydali jsme se na stezku, které se říká Svatojánské proudy, podle sochy sv. Jana Nepomuckého, postavené roku 1772. Jedná se o velmi romantickou stezku, která vede Vltavským údolím mezi obcemi Štěchovice a Slapy. O údolí se píše, že je to jedno z nejkrásnějších přírodních výtvorů naší vlasti. A Svatojánské proudy? To je již minulost. Nezkrotné vltavské peřeje, které sjížděli voraři, pohřbila stavba Štěchovické a Slapské přehrady.

Stezka od Slapské přehrady (Třebenic) vede po zelené turistické značce nejdříve běžnou lesní cestou sjízdnou i pro auta. Na trase potkáváme lesní samoobsluhu se suvenýry. Stoleček s pohlednicemi místní krajiny, malované kamínky, magnetky, turistickou známku a další drobnosti s mističkou na peníze. Děti samozřejmě stoleček obstoupily dožadující se financí od rodičů. Kousek dále byla na palisádě výstavka starých fotografií dokladující život na vodě a osadách na Svatojánských proudech. Později se stezka zařezává do skalnatých prudkých svahů, mnohde je vytesána do skal včetně několika tunelů pro pěší. Tato stezka vedoucí často vysoko nad Vltavou se stala roku 1889 první turistickou cestou u nás.

Na stezce se prochází trampskými osadami, které jsou roztroušené po celé délce trasy. Chatky často stojí na neuvěřitelných místech ve svazích a skalnatých útesech. Tento kaňon nosí další prvenství – zrodila se tu pravděpodobně první trampská osada Ztracenka (dříve Ztracená naděje). Na toto místo jezdila už před první světovou válkou skupina skautů a později jejich následovníků a kamarádů, kde si stavěli „chaty“ z klacků a chvojí. První skutečné dřevěné chaty se začaly objevovat až od roku 1923. 

Výprava do Slapské přehrady + Svatojánské proudy, září 2013
Naše putování v závěru vedlo kolem osvětlené hráze vodní elektrárny Štěchovice a obřích přečerpávajících potrubí a končilo za tmy ve Štěchovicích, odkud jsme se vydali autobusem domů. 

Pokud si chcete udělat romantický výlet za slunečného počasí kousek od Prahy, je Naučná stezka Svatojánské proudy tou nejlepší volbou; úchvatné přírodní scenérie, zajímavá stezka ve skalách s výhledy na Vltavu, zajímavé chatařské umění… Není to přitom nic extra náročného – stezka měří zhruba 9 km, cestu zvládnou i školáci prvního stupně (pro mladší už moc není). Je to ale jen pro pěší a za sucha, s kolem na stezce rozhodně nepochodíte.
Zdroj o osadách: Český tramping 1918 – 1945, M. Waic, J. Kössl.



Jaký byl tábor Záhady s Rychlými šípy               4.9.13
 
1. den
Dnes jsme se vypravili do Říček zažít plno dobrodružství s Partou hic alias Rychlé šipky. Dorazili jsme kolem páté hodiny a ubytovali se v krásných klubovnách. První den jsme poznali mnoho kamarádů ze všech koutů naší země. Už jsme i byli na brigádě na tenisových kurtech ve Dvorcích (hra). Byl to prima den.

2. den
Druhý den se v návaznosti na brigádu ve sbírání tenisových míčků ve Dvorcích utvořilo 5 týmů s těmito názvy: Vontové, Stínadla, Gigolové EM, Pasáci ze Stínadel a Zhulené Veverky v kleci. Odpoledne se družstva pomocí skládanky dozvěděly o Vontech a ježkovi v kleci. Večer jsme plnili odznak mrštnosti a poté nás družstva zničily při hře Rybičky.

3. den
Dopoledne se družstva pomocí indicií dostaly ke kostelu svatého Jakuba, kde na ně čekal kostelník se zašifrovaným příběhem o Janu Tleskačovi. Luštilo se jak o závod. Odpoledne jsme vyráběli žlutý květ, abychom mohli na výpravu do Stínadel. Ve Stínadlech jsme navštívili kostel sv. Jakuba, kde po splnění daných úkolů (zdravověda, houby, Kimovka, lanová dráha) a s pomocí indicií získali polohu místa, kde nalezli část Tleskačova deníku. Když večer nastal, plnění odznaku míření nám nachystal. Konečně jsme se dočkali i krvavého boje ve vybíjené. Družstvo Gigolů nám plení ostatní družiny...

Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy4. den
Opět probíhala napínavá vybíjená družstev a dozískávání odznaku z míření. Poté následoval nelehký útěk před Vonty dlouhou chodbou (bludiště v lese). Po odpoledním klidu následovala cesta ke kůlně k pohřebnímu vozu, kde byla nalezena plechovka s prázdnou záhadnou tabulkou. Když se party vracely do klubovny, našly před dveřmi dopis, že mají nalezenou část deníku nechat za 100,-Kč v domě č. 5. Večer měla družstva na výběr ze 4 zábavných kroužků - deskové hry, skákání na trampolíně, sportovní hry, klubové hry.

5. den
Po snídani jsme vyrazili plnit tři odznaky - mlčení, záchrany a hbitosti. Zejména splnění toho prvního byl velký oříšek :-). Odpoledne jsme šli znovu do kostela svatého Jakuba pro deník Jana Tleskače. Po propletení záhadnou a obrovskou pavučinou a nalepení získaných symbolů z cesty ho nalezly všechna družstva. Hurá na číselné pexeso a večeři. Po krmi přichází pořad dne – vybíjená s Partou HIC. No snažili jsme se, ale družstvo Veverek nás zdolalo.

6. den
Pro odznak navigace jsme museli dojít na vrchol kopce Zakletý vrch - po černé sjezdovce. Letošní rok nás děti překvapily, neboť jsme v cíli byli v rekordním čase a hlavně bez řečí! Pějeme na všechny chválu! Odměnou byla zpáteční jízda lanovkou (až na pár výjimek). Před obědem nastalo dohrávání "mačů" ve vybíjené. Ten zápal bychom Vám přáli vidět, někteří při fandění přišli o hlas :-). Po poledním klidu následovala Vontská stezka - prověření znalostí získaných z deníku Jana Tleskače. Ano, kdo poctivě četl – věděl, kdo nečetl... A už se svoláváme na Vontskou radu – před námi je souboj Losny s Mažňákem o velké Vontství. Jaký den to bude? Po večeři proběhlo trochu výtvarné a pracovní činnosti - družstva vyráběly Losnu - zadání bylo jednoduché – musí být rozebratelný na 6 částí. Povedl se všem, byl všude na stole, pod stolem, vedle stolu, na teplácích, tričku, rukou i obličeji. Stopy po zhotovování Losny jste nalezli doma v pytli se špinavým prádlem.

7. den
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Děti sbíraly podpisy na volbu Velkého Vonta. Každý musel donést 15 podpisů. Poté následoval relax v podobě různých her na louce. Rajská omáčka nás zasytila a hurá zachraňovat Losnu. Aby družstva získala jednotlivé díly Losny, musí plnit různé úkoly (skákání po jedné noze, trakař, nést šišku a raketě, dojít do cíle se svázanýma nohama, jít po papírech). Pak už jen chybí uvést Losnu do původního stavu. Po oživení následuje jeho zpověď. Večer při vybíjené konečně nastalo „smažení“ Party HIC. Děti mají radost, že nás porazily.

8. den
V neděli je den naruby, vedoucí týmů (nejstarší děti) si s námi vyměnili role a mají na starosti program dopoledne. Vše začalo budíčkem a rozcvičkou, my odmlouváme a nic se nám nelíbí, na vše se 3x ptáme. Jsou z nás vyřízení. Za připravený program jim nicméně děkujeme, byl perfektní! Po poledním klidu se poprvé koupeme v bazénu u chaty, poté začíná olympiáda. Večer zakončujeme táborákem a opékáním buřtíků, domů nás vyhání déšť.

9. den
Dopoledne probíhá program Družstva sobě. Každé družstvo má program dle svého uvážení. Např. družstva Pasáků a Gigolů šly společně na pěší 8 km výlet ke Třem pramenům. Po cestě nás čekaly krásné výhledy na Orlické hory. Veverky a Stínadla hrají hru Hu-Tu-Tu-Tu. Po obědě začíná pršet a my se pouštíme do AZ kvízu Vontské rady. Perfektně zpracovaný AZ kvíz pouštíme přes projektor na plátno a s hlasovacím zařízením odpovídáme na otázky z historie, sportu a zeměpisu. Po večeři družstva plní odznak za operní árie. Největší úspěch má Gumy méďa i s tancem v podání Gigolů EM. I my – parta HIC se nenecháváme zahanbit a též vystupujeme s námi upravenou písní – Povíme vám baladu o princezně a o hradu.

10. den
Ráno se probouzíme do deštivého rána. Přemlouváme sluníčko, aby vykouklo, dnes je přeci ten celodenní výlet. Navzdory počasí vyrážíme směr Rokytnice a odtud jedna skupina do Žamberku a druhá do Rychnova nad Kněžnou. Naštěstí pršiplášť zůstal celý den v batohu a my přežili bez úhony. V chatě se společně scházíme ve 20h, někteří při zpáteční cestě ušli 7 km a jsou stále svěží.

Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy11. den
Pomalu se blížíme do finále. Dopoledne je Vontská rada a jeden zápas ve vybíjené - zápas nad Pasáky vyhrála Parta HIC. Po obědě probíhá volba o Velké Vontství – družstva plní na stanovištích různé úkoly. Vyhrává družstvo Gigolů EM. Do večeře dáváme poslední zápas ve vybíjené se Stínadly, který zázrakem vyhráváme. Večer začínají "krámky" – každý pokoj si připraví pro ostatní program – fantazii se meze nekladou. Takže jsme mohli navštívit masáže, kadeřnictví, “tetování“, lakování nehtů, hrály se různé stolní hry, byl tu DJ s písněmi, rozlévala se kofola… A už je zde očekávaná noční hra. Na jejím konci družstva musí vyndat ježka v kleci a rozšroubovat hlavici. Tam se skrývá vzkaz, kde najít plánek na létající kolo a mapku. S těmito poklady jdou spát a ostatní se dozví ráno.

12. den
Končíme poslední den našeho tábora. Tak tedy jak to všechno probíhalo a dopadlo. Dopoledne družstva předváděla ze všech svých členů létající kolo Jana Tleskače. Poté týmy hledaly souřadnice a podle mapky se dostaly ke kostelu svatého Jakuba. Kostelník je poslal hledat hrob Jana Tleskače, u kterého se nacházely tajemné krabice – každý tým získal ježka v krabičce. Před večeří se oblékáme do kostýmů na maškarní ples. Většina je již nedočkavá jak to všechno dopadlo. Takže: 1. místo Gigolové EM, 2. místo Pasáci ze Stínadel, 3. místo Vontové, 4. místo Stínadla, 5. místo Zhulené veverky v kleci. Rozdávání cen, klubový tanec, pláč, radost, stesk, že se rozloučíme, že už jedeme domů, když jsme se tak pěkně sžili. Také jsme nějakou tu slzu zamáčkli, občas to byla fuška, ale zážitky nám nikdo nevezme. 

Jana Z. a David D.      Fotogalerie



Kuky a lesní bytosti na malých táborech           29.8.13
 
Když jsme přijížděli na letošní tábor do Orlických hor, ještě jsme netušili, že se setkáme se samotným strážcem místního lesa. Od začátku jsme trávili nejvíce času na okolních loukách a ve smrkových lesích. Nejdříve bylo nutné postavit dům v lese pro Kapitána von Hergota a Kukyho, aby měli kde bydlet. Aby se ale Kuky mohl dostat zpět domů k Ondrovi, museli jsme mu na jeho cestě hodně pomáhat. Postavit auto v lese byla maličkost, ale navigovat skoro slepého Kapitána von Hergota podle mapy ze včelí plástve bylo o poznání těžší. Během cesty jsme se nesměli ztratit a navíc jsme plnili úkoly, které nám připravili lesní bohové. Z lesa na nás dokonce vyběhl Plasťák, a to se většina z nás pěkně polekala!

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013Protože v lese se nachází mnoho věcí, které tam nepatří, rozhodli jsme se pomoci pracovníkům skládky s jejich sběrem. Vyčistit les od plastových víček a dalších odpadků, které tam lidé zapomněli, nám trvalo dlouhou dobu. Nakonec se nám ale podařilo najít vše. Nejnebezpečnější ale byla zuřivá veverka, která byla sice naštěstí přivázaná ke stromu, přesto z ní šel strach. Našim úkolem bylo ukrást oříšky, které si veverka pečlivě střežila. Někomu z nás se to povedlo, někoho ale veverka chytila. Musel proto oříšek vrátit a utíkat zase pryč.

Ve středu se stalo něco, co nikdo z nás nečekal. V klubovně jsme našli dopis od strážce lesa! Psal nám, že se s námi chce setkat a že mu máme přinést nějaký dárek. Dohodli jsme se, že nejlepším dárkem bude náhrdelník z nejrůznějších věcí, které se v lese nacházejí. Strážce lesa by přeci nechtěl, abychom mu nosili nějakou umělou parádu. Odpoledne každý z nás vytvořil náhrdelník z kamínků, trávy a dřívek, které našel. Večer jsme se vydali do lesa i s dárkem, který jsme pro něj měli. Byli jsme zvědaví, jestli ho opravdu potkáme. Když jsme došli k potoku, krve by se v nás nedořezalo. Stál tam obrovský tvor zabalený v kapradí a vydával divné zvuky. Naštěstí jedna z vedoucích znala jeho řeč a mohla nám přeložit jeho slova. Darovali jsme strážci lesa náhrdelníky a on nám za to dovolil hrát si v jeho lese.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013Protože hry v lese mohly pokračovat dál, věnovali jsme se další den uzdravení Kukyho kamaráda Ondry. V holinkách jsme mu museli donést co nejvíce léčivé vody. Nebylo to ale tak jednoduché, jak se může zdát. Jelikož cesta byla náročná a nemohli jsme jít bosi, museli jsme si holinky nechat na nohách. Proto se velká část léčivé vody vylila. Nakonec se nám přesto podařilo Ondru uzdravit.

Táboráku jsme se dočkali ve čtvrtek. Nejenom že jsme si opekli buřty, ale také někteří z nás předvedli, co umí – hraní na flétnu, zpívání, nebo své sportovní umění. Každé družstvo si navíc připravilo scénku z filmu Kuky se vrac, a zbytek musel hádat, o jakou část se jedná.

Jeden den pršelo, a tak jsme radši zůstali v klubovně. Fenka Samantha, která s námi trávila celý týden, nám ukázala, co dělá ve své práci. Dozvěděli jsme se, jak se chovat, když potkáme cizího pejska, ale také v čem spočívá práce hlídače objektů.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013Závěrečný karneval začal jako každý jiný. Převlékli jsme se do masek, někdo šel za pejska, někdo za doktora, jiný za Supermana. Najednou ale přišel náš známý strážce lesa. Chvilku nám předváděl své taneční umění a pak zase odešel do svého lesa, kde se cítí nejlépe.

Díky hezkému počasí po většinu týdne jsme si skoro každý den užili bazén a trampolínu. Všichni jsme si mohli namalovat obrázek z barev na sklo a na konci týdne si ho nalepit na sklenici přivezenou z domova. Z tábora jsme si také odvezli “Kukyho!“ deníček, do kterého jsme si každý den zaznamenávali, co se nám nejvíc líbilo.
 
Vedoucí na III. turnusu Karolína Risingerová
...................................................

Letošní tábor pro malé děti se odehrál ve znamení Kukyho. Hned první večer jsme si tuto pohádku pustili a mnohé děti se tak poprvé setkaly s kapitánem von Hergotem, Dubánkem, plasťáky i samotným Kukym. Tak začalo naše putování s Kukym. A putování to opravdu bylo  – děti na naší táborové mapě (v podobě cesty) mohly sledovat, který obrázek se zde objeví a hádat, jaká hra nás asi bude čekat. Za tyto hry pak každé družstvo sbíralo do svého lesa body v podobě obrázků Kukyho, Hergota, Dubánka, Choroše nebo Anušky. Nejlepší zážitky dne jsme každý večer pečlivě zaznamenávali do Kukyho deníčků a mezi obrázky se, mimo bazénu a trampolíny, občas probojovala i některá z her :-).
 
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Jaké nás na cestě vlastně čekaly? Prvním úkolem naší cesty bylo oživit Kukyho a tak děti hledaly orgány, které oživení měly zajistit. Ale pozor! Musely sbírat rozvážně a nebrat si obrázky věcí k oživení nepotřebných, jinak by Kuky neožil! Mezi další úkoly patřilo například postavit Hergotův lesní domeček a auto nebo ukrást veverce oříšky obsahující body (veverka ovšem nebyla tak hodná jako v pohádce a oříšky dětem nedala tak snadno – ještě že byla uvázaná ke stromu!). Jelikož v lese je každý bůh něčeho (jak pravil von Hergot), děti také čekalo obcházení bohů a plnění rozmanitých úkolů, které od bohů dostávaly. Nechyběla ani výroba náhrdelníku strážce lesa a každá skupinka vytvořila také povedeného plasťáka. Z filmu jsme se dozvěděli, že když Hergot zjistil nebezpečí, zavelel všem lesním tvorům ,,do jehličí“ a tak i tento pokřik nás během tábora provázel.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013Jelikož nám počasí přálo, mohli jsme se během týdne také pravidelně osvěžovat v bazéně a jeden večer si dopřát i táborák. Nesměl chybět samozřejmě ani koláč z vlastnoručně nasbíraných zaječích bobků (borůvek), které na nás čekaly na konci cesty za sluníčkem.  A celý tábor již tradičně zakončil karneval a ocenění všech družstev – bez ohledu na počet bodů se snažili všichni a tak si zasloužili odměnu v podobě pokladu. Protože jsme se snažili být v lese pořádní a chránit ho, snad jsme strážce lesa nerozhněvali a les nám propůjčí i na další tábor.

Vedoucí na I. turnusu Markéta Dočekalová
  1. turnus / fotogalerie
 
KUKYHO ONDROVÉ
ASTMATIČTÍ PLASŤÁCI
VODNÍ BŮŽCI
CHOROŠI DUBÁNCI
Zuzka P.
Ondra B.
Radek B.
Luisa K.
Nikola Ch.
Rudolf K.
Marco M.
Jonatan R.
Ondřej J.
Miriam Š.
Adéla J.
Lada Ch.
Nela Su.
Nela St.

Katka V.
Ondřej L.
Marek L.
Lukáš M.
Anežka N.
Vanessa V.
Jaroslav T.

Kryštof B.
Vojta B.
Klára S.
Erik J.
Ondra Š.
Nikola M.
Melánie Č.

Tereza Š.
Honza Š.
Honza Z.
Sabina F.
Daniel H.
Adéla P.
Milan S.
46 bodů 40 bodů 37 bodů 34 bodů 32 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo

 2. turnus / fotogalerie

KUKYHO PLASŤÁCI BUBLINY
KUKAČKY
HERGOTI
Dominik V.
Ondra Ch.
Karel K.
Šimon Š.
Tomáš B.
Šimon P.

Michal K.
Lukáš K.
Magda G.
Adam H.
Sára G.
Zuzka S.
(Natalie S.)

Jaroslav Č.
Josefína K.
Šarlota K.
Renáta K.
Mateo A.
Vašek M.
Alex G.

Kristýna K.
Patricie M.
Tomáš J.
Jakub S.
Adam R.
Jana K.

46 bodů 39 bodů 38 bodů 35 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo

 3. turnus / fotogalerie

KUKYSÁCI
BOHOVÉ ŠUTRŮ
SMRAĎOŠI
VEVERKY DUBÁNCI
Marianka M.
Zdeněk D.
Nikola D.
Petra Ve.
Zuzka B.
Alena D.
Petr M.
Jan V.

Lucka B.
Nelly S.
Šimon V.
Martin V.
Tobiáš S.
Tadeáš J.
Amálie Č.
Berenika Č.

Yeumenie Y.
Silvie D.
Denisa H.
Matyáš S.
Tobiáš K.
Zuzka K.
Marek T.
Alex D.

Marcel K.
Daniel K.
Denisa D.
Katka P.
Lucie M.
Anna M.
Petr M.
Petr N.

Vladimír O.
Veronika Z.
Karolína K.
Michael K.
Štěpán V.
Jakub S.
Vojta O.
Anna H.
56 bodů 52 bodů 50 bodů 48 bodů 40 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo



Prsten moci na táboře v Hubenově                    22.8.13
 
Na počátku táborového života se mezi čtyři družiny odvážných bytostí Středozemě - Elfíky, Vládce koblih, Hobití roztleskávačky a 4 Elements - dostala zpráva, že Temný pán Sauron chce získat Prsten moci. Tento prsten je nejmocnější v celé Středozemi. V hlubinách Ohnivé hory Orodruiny ho ukoval Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenusám Temný pán. Kdo tento prsten vlastní, stává se neporazitelným. Než se ho Sauron naučil ovládat, musel se ho pod nátlakem spojených vojsk bytostí Středozemě vzdát. Teď se ale rozhodl, že prsten znovu najde a zmocní se ho. Aby mohla být Středozem zachráněna, rozhodly se naše statečné družiny společnými silami Sauronovi v získání prstenu zabránit.

Každá z družin si vyrobila svoji vlajku, složila si bojový pokřik a mohli jsme vyrazit vstříc dobrodružstvím. Cesta to nebyla nikterak jednoduchá. Museli jsme zdolat nesčetně překážek. Prvním úkolem bylo přejít bažinu. Pomocí dvou prkýnek všechny skupiny zdolaly nebezpečný úsek a mohly si oddechnout, že nedošlo k žádným ztrátám. Neméně jednoduchá byla další zkouška – přelstít zlého pavouka, nezachytit se v jeho obří pavučině a ukrást mu tajnou informaci o místě, kde je prsten schován. Příšera neměla proti našim bojovníkům šanci.

Jediný, s kým si ovšem neporadili, byl neoblomný strážce věže, kterého se nepodařilo nikomu rozesmát, a proto musely všechny skupiny hledat nápovědu jinde. Ve chvíli, kdy všichni členové prokázali své tábornické dovednosti - uzlování, zdravověda, topografii, ohně - byla jim nápověda předána v šifře. Ani tentokrát se naši udatní nedali a všichni zprávu rozluštili.
 
Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenu
Nade všemi našimi statečnými po celou dobu strastiplné cesty bděl a držel ochrannou ruku hodný bílý Elf. Poprvé se nám ukázal při cestě nočním lesem. Všichni táborníci, kteří se této stezky odvahy zúčastnili, byli zapsáni na listinu statečných. Podruhé nás Elf čekal na samém konci cesty na hoře Orodruině. Nejen díky Elfově podpoře, ale především díky odvaze, šikovnosti a dobré spolupráci všech družin, se nám podařilo Prsten nalézt dříve než Sauronovi. Objevili jsme ho schovaný v truhle v lese při výpravě do nedaleké Blatné.

Poslední večer byl Prsten moci vhozen do Ohnivé hory a zničen. Za jasné noci a třpytu hvězd se hora Orodruina otevřela, a prsten, který jsme do ní vhodily, svými plameny pohltila. Středozem je zachráněna a zlý Sauron již nemá šanci ji nikterak ovládnout.
 
Klára Pražáková                                                                 Fotogalerie
 
4. ELEMENTS
ELFÍCI
VLÁDCI KOBLIH
HOBITÍ ROZTLESKÁVAČKY
Martin Č.
Michal H.
Tomáš Ch.
Adéla J.
Tobias P.
Kryštof M.
Adéla M.
Tereza M.
Monika T.
Petr T.
Dominik H.
Marek H.
Mariel P.
Marie V.
Jirka P.
Natálie P.
Kristýna R.
Patrik V.
Vašek Š.
Magda V.

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo



O setkání irokézských kmenů v Kačlehách        13.8.13
 
Na březích Kačležského rybníka se uskutečnilo výroční shromáždění irokézských kmenů Mohawků, Oneidů, Kojungů a Seneků. Velký Duch byl shromáždění nakloněn a seslal nádherné slunečné počasí, které přerušil jen dvakrát krátký déšť. Shromáždění probíhalo v poklidné atmosféře až do příchodu mluvící kůže od Tupých Nožů. Tento nebezpečný indiánský prakmen, považovaný za dávno vymizelý, vyzval irokézské kmeny k tajemnému jednání. Cestou na jednání byli ale irokézští bojovníci zákeřně přepadeni a jen se štěstím vyvázli ze spárů Tupých Nožů. Bylo jasné, že od Tupých Nožů nelze čekat nic dobrého.

Tábor Kačlehy 2013 - HiawathaNáčelníci kmene se tedy začali více věnovat výcviku mladých bojovníků v různých dovednostech. Brzy získali mnozí bojovníci své první sokolí drápy za různé význačné schopnosti a činy, a i jednotlivé kmeny získávaly zkušenosti v různých situacích. Podařilo se jim např. ulovit několik statných divokých bizonů nebo přivést vodu do indiánské vesnice. I při nočním setkání s dušemi zemřelých kmenových náčelníků prokázali svoji odvahu. Bojovníci Tupých Nožů o sobě dlouho nedávali vědět, jednoho dne však náhle přepadli a obsadili tábor a zajali několik bojovníků z každého kmene. Po velkém boji se kmenům podařilo získat tábořiště zpět a zahnat Tupé Nože pryč, zajatci byli také osvobozeni.

Nebezpečí bylo na chvíli zažehnáno a kmeny se tak mohly vydat na poznávání okolí. Jedna skupina bojovníků se vydala na plavbu po Velké řece, další skupina podnikla velkou pouť k sousedním indiánským táborům a skupina nejmladších bojovníků prozkoumala blízké okolí včetně dávno zaniklého skalního města. Mluvící kůže nalezená jednou ze skupin hovořila o dalším nebezpečí ze strany Tupých Nožů. Kletba seslaná Tupými Noži navíc vyvolala nepřátelství mezi  jednotlivými irokézskými kmeny, které se zTábor Kačlehy 2013 - Hiawathaačaly připravovat na velkou bitvu jak mezi sebou, tak proti Tupým Nožům. Noční bitva skončila vítězstvím a smířením irokézských kmenů, Tupé Nože neměly proti jejich vynikající obranné strategii žádnou šanci. Kmen Tupých nožů se po porážce stáhl a nedal o sobě více vědět a Irokézové mohli slavit velké vítězství.

Shromáždění vedli náčelníci Nanthan Watan Sata, Lomasi, Topsi, Maina, Aditsan, Haauk, Hototo, Mamuto Kahuna a Malý Velký muž, o jeho hladký průběh se starali Skákal přes oheň, až si propálil mokasíny, Pa-nza a Ho-vla.

Události ze setkání zapsal Lonatem - šaman kmene Irokézů               Howgh!


KOJUNGOVÉ MOHAWKOVÉ
ONEIDOVÉ
SENEKOVÉ
Tereza Ch.
Lukáš B.
Johny L.
Míša D.
Petr T.
Vít L.
Lukáš B.
David P.
Ondra A.
Jindřiška B.
Tereza Ch.
Lukáš B.
Johny L.
Míša D.
Petr T.
Vít L.
Lukáš B.
David P.
Ondra A.
Jindřiška B.
Ivo R.
Jan K.
Klára D.
Janko F.
Ondra V.
Magda G.
Kristýna D.
Dominik B.
Adéla B.
Bára V.
Tomáš D.
Tomáš B.
Bára M.
Martin N.
Martin H.
Monika H.
Hedvika K.
Petr D.
Viki K.
Jan S.
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo


      Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 
Výprava červen 2014 - Tajemné údolí
Výprava červen 2014 - Tajemné údolí
Výprava červen 2014 - Tajemné údolí
Výprava červen 2014 - Tajemné údolí
Výprava červen 2014 - Tajemné údolí
Výprava červen 2014 - Tajemné údolí
Výprava květen 2014 - Kvoč kvoč
Výprava květen 2014 - Kvoč kvoč
Výprava květen 2014 - Kvoč kvoč
Výprava květen 2014 - Kvoč kvoč
Výprava květen 2014 - Kvoč kvoč
Výprava květen 2014 - Kvoč kvoč
Jarní tábor Tajemství Stínadel, květen 2014
Jarní tábor Tajemství Stínadel, květen 2014
Jarní tábor Tajemství Stínadel, květen 2014
Jarní tábor Tajemství Stínadel, květen 2014
Jarní tábor Tajemství Stínadel, květen 2014
Jarní tábor Tajemství Stínadel, květen 2014
Jarní tábor Tajemství Stínadel, květen 2014
Jarní tábor Tajemství Stínadel, květen 2014
Den Země Rudná 2014
Den Země Rudná 2014
Den Země Rudná 2014
Den Země Rudná 2014
Den Země Rudná 2014
Den Země Rudná 2014
Velikonoční oddílová noc, duben 2014
Velikonoční oddílová noc, duben 2014
Velikonoční oddílová noc, duben 2014
Velikonoční oddílová noc, duben 2014
Výprava duben 2014 - Mravenec Z
Výprava duben 2014 - Mravenec Z
Výprava duben 2014 - Mravenec Z
Výprava duben 2014 - Mravenec Z
Výprava duben 2014 - Mravenec Z
Výprava duben 2014 - Mravenec Z
Výprava duben 2014 - Mravenec Z
Výprava do lesa, březen 2014
Výprava do lesa, březen 2014
Výprava do lesa, březen 2014
Výprava do lesa, březen 2014
Výprava do lesa, březen 2014
Výprava do Techmanie
Výprava do Techmanie
Výprava do Techmanie
Výprava do Techmanie
Výprava do Techmanie
1. oddílová noc
1. oddílová noc
1. oddílová noc
Jarní tábor, Prachatice 2014
Jarní tábor, Prachatice 2014
Jarní tábor, Prachatice 2014
Jarní tábor, Prachatice 2014
Divadlo, únor 2014
Divadlo, únor 2014
Výprava do Nár. technického muzea, leden 2014
Výprava do Nár. technického muzea, leden 2014
Výprava do Nár. technického muzea, leden 2014
Výprava do Nár. technického muzea, leden 2014
Výprava do Nár. technického muzea, leden 2014
Výprava do Nár. technického muzea, leden 2014
Silvestrovský tábor 2013-14
Silvestrovský tábor 2013-14
Silvestrovský tábor 2013-14
Silvestrovský tábor 2013-14
Silvestrovský tábor 2013-14
Silvestrovský tábor 2013-14
Silvestrovský tábor 2013-14
Výprava párou na Křivoklát - prosinec 2013
Výprava párou na Křivoklát - prosinec 2013
Výprava párou na Křivoklát - prosinec 2013
Výprava párou na Křivoklát - prosinec 2013
Výprava párou na Křivoklát - prosinec 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Výprava do planetária, listopad 2013
Výprava do planetária, listopad 2013
Výprava do planetária, listopad 2013
Výprava do planetária, listopad 2013
Výprava Železná, listopad 2013 - Ratatouille
Výprava Železná, listopad 2013 - Ratatouille
Výprava Železná, listopad 2013 - Ratatouille
Výprava Železná, listopad 2013 - Ratatouille
Výprava Železná, listopad 2013 - Ratatouille
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Drakyáda Rudná 2013
Drakyáda Rudná 2013
Lampiónový průvod Rudná 2013
Lampiónový průvod Rudná 2013
Výprava Železná, září 2013 - Zachránce Flik
Výprava Železná, září 2013 - Zachránce Flik
Výprava Železná, září 2013 - Zachránce Flik
Výprava Železná, září 2013 - Zachránce Flik
Výprava Železná, září 2013 - Zachránce Flik
Výprava do Slapské přehrady + Svatojánské proudy, září 2013
Výprava do Slapské přehrady + Svatojánské proudy, září 2013
Výprava do Slapské přehrady + Svatojánské proudy, září 2013
Výprava do Slapské přehrady + Svatojánské proudy, září 2013
Výprava do Slapské přehrady + Svatojánské proudy, září 2013
Výprava do Slapské přehrady + Svatojánské proudy, září 2013
Výprava do Slapské přehrady + Svatojánské proudy, září 2013
Výprava do Slapské přehrady + Svatojánské proudy, září 2013
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013 - III. turnus
 MTMĎ III. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013 - II. turnus
 MTMĎ II. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013 - I. turnus
 MTMĎ I. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenu
Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenu
Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenu
Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenu
Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenu
Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenu
Tábor Kačlehy 2013 - Hiawatha
Tábor Kačlehy 2013 - Hiawatha
Tábor Kačlehy 2013 - Hiawatha
Tábor Kačlehy 2013 - Hiawatha
Tábor Kačlehy 2013 - Hiawatha
Tábor Kačlehy 2013 - Hiawatha