Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...

   Chceš-li zanechat vzkaz, pošli webmail.  Hlavní strana
  
 


      Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
 
Kovbojové a indiáni v Čechách                            19.7.15
 
Poslední výprava tohoto školního roku se nesla v duchu divokého Západu, avšak jen velmi volně na motivy filmu Tenkrát na Západě – vlastně jsme si vypůjčili pouze hlavní titul.

A kdeže jsme to tentokrát byli? Divoký Západ s jeho jedinečnou atmosférou, včetně indiánů a kovbojů, se nám podařilo, zejména díky úžasně bohaté fantazii dětí a koneckonců i dospělého osazenstva, přesunout do Řevnic. Zdejší areál má tu velkou výhodu, že je prostorný, dětí spí v chatkách, které se na víkend proměnily v indiánská tee pee, z jídelny se stal pěkný saloon a nechybělo ani ohniště, kde si jednotlivé kmeny mohly v klidu „vykouřit svou dýmku míru“. Ale to bychom příliš předbíhali.

I v Řevnicích se sešla skvělá parta vedoucích a báječných dětí, které úžasně spolupracovaly, a tak se záhy mohla utvořit jednotlivá družstva (Kovbojové, Rychlé šípy, Náčelníci, Indiáni, Ohnivá pera) a mohli jsme se s plnou parádou přenést na prérii a hrát si, soutěžit a sbírat bodíky za splněné úkoly.

Výprava červen 2015 - Tenkrát na západěHráli jsme mnoho tematických her, které prověřily zdatnost, obratnost a bystrost jednotlivců i celých týmů a většinou se v dětech skutečně podařilo probudit týmového ducha, zápal pro věc a to vše s dobrou náladou a „na pohodu.“

Hry byly úžasné všechny; hodně legrace jsme si užili při hledání orlích vajec, která byla důmyslně ukryta v travnatém prérijním porostu, dále byla moc fajn „olympiáda“ která byla koncipována tak, aby si děti vyzkoušely dovednosti, jimiž musí každý sluncem a větrem (v našem případě občas i deštěm) ošlehaný obyvatel divokého Západu velmi dobře vládnout, pokud chce v tvrdých podmínkách obstát. Takže jsme vrhali šipky, stopovali, procvičili se v bravurním zacházení s tomahawkem, děti si vyzkoušely ovládání dostavníku a v lese postavily jednotlivé týmy krásná města, za která by se žádný starousedlík rozhodně nemohl stydět.

Z lesa jsme se vrátili obtěžkáni dřevem na otop a večer jsme strávili u ohně, kde si většina pěkně po indiánsku – i s kostýmy - zatančila a zazpívala a atmosféra byla opět naprosto neopakovatelná a báječná.

V neděli se po posledních hrách rozdělily poslední body a po vyhlášení vítězných družstev, předání diplomů, potlesku a gratulaci se nám všichni indiáni a kovbojové rozjeli domů. Nechme se překvapit, jaká bude příští výprava, první v novém školním roce…

Pavlína P.          Fotogalerie

OHNIVÁ PERA
INDIÁNI
RYCHLÉ ŠÍPY
NÁČELNÍCI KOVBOJOVÉ
Michal G.
Patrik K.
Martin P.
Jakub H.
Ondra H.
Jakub M.
Adam J.

Matěj Z.
Vítek Z.
Maxim H.
Ondra M.
Michal M.
Gloria P.
Teodor P.

Nela F.
Petr B.
Klára S.
Matěj H.
Nikolai P.
Kristýna H.

Kryštof V.
Tadeáš P.
Julie R.
Filip B.
Šárka Z.
Aleš Z.
Ema R.

Karolína M.
Kristýna R.
Gabriela N.
Markéta M.
Jarka Š.
Adam D.
Nela M.

75 bodů 51 bodů 46 bodů 36 bodů 33 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo



Kolbaba, Pošťáci, Obálky, Dopisy ...prostě pošťácká výprava!                                                                  10.6.15
 
Na konci května jsme se opět usídlili v lůně Českého Krasu, v Srbsku. Nejdříve se pěkně načas sjeli všichni přihlášení a chvilku po nich přidrandil na kole také pošťák Kolbaba a přivezl balíček plný úžasných her, aby se děti o nadcházejícím víkendu něco přiučily, sportovně se vyžily, pohrály si a pobavily se. A tak nikdo dlouho neotálel a děti se hned, společně s vedoucími, vrhly do víru her.

Pátek byl zahřívacím a seznamovacím dnem, a tak poté, co jsme si vzájemně sdělili, jak se kdo jmenuje, a co ho nejvíce těší, si děti zahrály na Peška, na Mrazíka..., a rozdělili se do družstev obálkovou hrou. Družstva si pojmenovali tematicky Poštmistři, Pošťáci, Obálky, Dopisy, tak aby se odměnou za Kolbabův pestrý program skutečně vše neslo v duchu poštovního tématu, volně na motivy Pošťácké pohádky Karla Čapka.

Výprava květen 2015 - Kolbabovy příhodyV sobotu nás probudilo modré nebe bez mráčku, což ovšem netrvalo dlouho, neb po idylickém, sluncem zalitém ránu, se dopoledne zatáhlo, začal foukat vítr a sem tam přišla nějaká ta dešťová přeháňka. Ale tato změna nikoho neodradila, naopak, vybaveni pláštěnkami, se všichni společně vydali na procházku do nedalekého lomu, kde byla možnost nasbírat body za splněné úkoly. Na náhorní plošině se hrály hry spíše pohybové, dole v lomu děti trénovaly paměť a své výtvarné vlohy, když musely v týmech překreslit poštovní znaky uschované kdesi v terénu. 

Po výstupu vzhůru dostaly děti chuť na malou svačinku, a tak měly možnost zjistit, že v jeskyních Českého Krasu zcela překvapivě rostou banánovníky! V sobotu také dostal Kolbaba chuť na buřtíky, proto se týmy vydaly nasbírat dřevo na oheň, za což získaly další cenné body. A po obědě a chvilce odpočinku nás čekala procházka ke Kubrychtově boudě, kde vyvrcholil herní program úžasnou velkou adrenalinovou hrou, při níž děti musely nasbírat co nejvíce obálek s různými symboly, které se Kolbabovi rozsypaly po celé louce. Hra to byla nesmírně zábavná a děti si trénovaly rychlost, postřeh, paměť a týmového ducha; a ještě při hledání obálek musely dávat pozor na chytače, kteří jim vše notně komplikovali a na falešné obálky.

Před návratem zpět jsme si ještě procvičili výviny zvířat, a tak se děti proměňovaly z vajíček na kuřata, slepici, opici až k pánu všeho tvorstva. Na zpáteční cestě jsme se dozásobili otopem na večerní opékání, které se neslo v příjemném duchu za zpěvu táborákových písní při kytaře. A děti byly tak při chuti, že na Kolbabu nakonec už vůbec nic nezbylo...

Výprava květen 2015 - Kolbabovy příhodyV neděli nás dokonce navštívil i sám Večerníček, který letos slaví 50. narozeniny (Kolbaba  byl zrovna zaneprázdněn rozvážkou pošty), a zahrál si s námi u Berounky veselou hru, při které děti dostaly papírové čepičky, a pak se všichni malí „Večerníčci“ museli snažit v časovém limitu uhlídat tu svou a zároveň o ni připravit spoluhráče. Komu čepička vydržela, ten získal pro svůj tým další bodíky.

Po obědě vyhlášení výsledků za potlesku všem zúčastněným, předání diplomů a balíčků od pošťáka Kolbaby a hurá domů a už se těšíme na další výpravu, pro změnu do Řevnic; tam se přeneseme až na dávný Divoký západ a třeba se proměníme i v opravdové kovboje a indiány?!

Pavlína P.        Fotogalerie
 
POŠŤÁCI
OBÁLKY
POŠTMISTŘI
DOPISY
Markéta M.
Kristýna R.
Gábina N.
Marek B.
Katka N.
Jarka Š.
Nela M.
Zuzka P.
Klára S.
Gloria P.
Ondra M.
Teodor P.
Michal M.
Amálie Č.
Samuel H.
Jessica K.
Tadeáš P.
Michal B.
Adam D.
Lucie Z.
Hana P.
Petr Z.
Petr B.
Ema R.
Julie R.
Matej H.
Jakub S.
Adam V.
Nikolai P.
27 bodů 25 bodů 22 bodů 16 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo



Ovečka Shaun v Řevnicích
                                  
20.5.15
 
Jeden z květnových prodloužených víkendů jsme využili k další výpravě, podobně jako v dubnu, poprvé na dalším novém místě – tentokrát v Řevnicích. A rovnou musím napsat, že jde o místo velmi příjemné, báječné a s výtečnými herními možnostmi. Téma bylo podle letošního premiérového filmu (animace z plastelíny) „Ovečka Shaun ve filmu.“ Příběh stáda oveček, které nejdříve svého pastýře nechtěně “odešlou“ do města, až se jim po něm a po jeho péči začne stýskat a tak ho jdou do města hledat.

Výprava květen 2015 - Ovečka ShaunA tak děti dělaly strašáky, jak se o to snažila jedna z oveček. V příběhu ovečky hbitě skákaly přes ploty a zídky, i tento běh přes překážky děti v družstvech – tedy stádech – výborně zvládly. Nechyběla ani zkouška bečení, ani ovčí tanec, schovávání před lovcem, honba za klíči, lov oveček a mnoho dalších soutěžních her. Jaká že to stáda soutěžila?: Ovečkynové (pro znalce – výborný název v době MS v hokeji :-)), Divocí kanci, Shauni, Ozbrojené ovce a Děti Shoni. Jedno velké stádo dohromady nám tak čítalo 38 oveček a na ně bylo 7 pastýřů!  

Nejen soutěžní, ale i další hry jsme hráli v areálu, nebo na velkých loukách hned vedle areálu a samozřejmě také v Brdském lese. Uvnitř areálu jsme např. oprášili dlouho nehranou „počítací schovávanou,“ což je náročnější a o dost jiná verze klasické schovávané. Na jedné z velkých luk poblíž areálu se stáda pěkně vydováděla při speciálním fotbálku, kdy hráči museli při honbě za míčem zapojit i ruce. Možná si v tu chvíli mohli připadat aspoň trošku jako skutečné ovečky. A rozhodně nesměl chybět tradiční táborák s opékáním a zpěvem při kytaře. Jen na cachtání v Berounce nedošlo.
 
V Řevnicích jsme se od čtvrtka pěkně zabydleli, proto nedělní balení bylo pro někoho náročnější. I tak se ale ještě v neděli stihly hrát hry v lese, rozdat diplomy a odměny a hledat poklad. Hledání pokladu bylo pro některé náročnější. Zatímco některá stáda se už vyvalovala s plnými břichy, obklopena prázdnými obaly, jiná stáda stále hledala. Poklad našli ale nakonec všichni.


DĚTI SHONI
OVEČKYNOVÉ
SHAUNI
DIVOCÍ KANCI OZBROJENÉ OVCE
František N.
Vanessa V.
Nikolai P.
Teodor P.
Marek S.
Tonda S.
Anna R.
Nicol S.
Filip R.
Jan K.
Petr B.
Adam V.
Lukáš H.
Nikola J.
Michal D.
Kryštof S.
Annemari B.
Veronika Z.
Jáchym H.
Jakub M.
Tomáš J.
Bára K.
Petr J.
David Č.
Lenka Č.
Lukáš P.
Lucie H.
Anette B.
Ondra M.
Michal M.
Tadeáš P.
Jan S.
Vítek P.
Hanka P.
Patrik S.
Jakub S.
Michal S.
Natálie B.
49 bodů 42 bodů 42 bodů 35 bodů 33 bodů
1. místo 2. místo 2. místo 3. místo 4. místo



Příjemné odpoledne na Dni Země                       14.5.15
 
Po deváté se v Rudné uskutečnilo kulturní odpoledne k mezinárodnímu Dni Země. Počasí nám přálo a naprostá většina aktivit se tak uskutečnila venku. Děti si u vchodu vyzvedly soutěžní karty a mohly se zabavit celé odpoledne na 18 stanovištích. Například se vozit v zednickém kolečku, zatloukat hřebíky, zkusit si chodit v ploutvích nebo lyžích, prolézat tunelem či vydržet co nejdéle zavěšeni kolem kmene stromu. Některé aktivity – třeba u zvířátek nebo mikroskopů – si mohli vyzkoušet i rodiče. A stanoviště „Dráha rodičů“, tedy překážková dráha se zavázanýma očima byla určena především pro dospělé.

Den Země Rudná 2015Jednalo se o soutěžní stanoviště, ale děti i dospělí se mohli na některých stanovištích něco zajímavého také dozvědět. U hvězdářů se pozorovalo dalekohledy – pokud se mezi oblačností ukázalo Slunce a povídalo o vesmírných objektech. U stánku s recyklovaným odpadem si mohl každý vyzkoušet, kam která surovina patří.  U tajemných pytlíků bylo možno odhadnout, co který plátěný sáček skrývá za přírodninu. Po letech jsme udělali změnu – místo indiánů byla k vidění ukázka asijské kultury a umění, včetně mongolského stanu.
 
Den Země Rudná 2015
První akcí na pódiu bylo představení Tři pohádky s písničkou v podání divadla Pohádka. Příběh o dvou chroustech, O zmrzlém králi, kterému byla stále zima a nikdo mu nedokázal pomoci a pohádka O pyšném poštovském panáčkovi, se spoustou známých písniček. Dalším představením bylo vtipné vystoupení kouzelníka, Pana Kravaty, které mělo veliký úspěch. Pan Kravata děti na pódiu aktivně zapojoval do svých kouzel a triků. Další představení nám předvedli psi a jejich majitelé z kynologického klubu Drahelčice. Viděli jsme trochu „cirkusového“ umění nebo ukázku dopadení pachatele.

Den Země Rudná 2015Každý si na Dni Země mohl vyzkoušet malování na keramiku, klasické malování, zdobení perníčků nebo výrobu šperku z drátu. Nebo si zahrát stolní hry. Děti se také vyřádily na trampolíně. Velký zájem byl o malování na obličej, malířky se celé odpoledne nezastavily.

Večer, po odpolední akci v areálu základní školy Rudná, proběhlo cestopisné promítání o Islandu. Manželé Podrazsští z Chýně navštívili tento ostrov nedotčené přírodní krásy, zemi ledovců, sopek, gejzírů, fjordů, vodopádů, pastvin, vysokých hor a lávových pustin již čtyřikrát. Podívali jsme se i na dva krátké filmy z expedic, z toho jeden o polárních zářích.

Příjemné sobotní dubnové odpoledne zde strávilo téměř 500 účastníků a mnoho dobrovolníků, bez kterých by akce nebyla možná. Jim patří velké díky!




Ochutnávka kosmonautiky v Čechách                  2.5.15
 
V pražských Holešovicích jsme navštívili putovní výstavu Gateway To Space. Výstava je svými exponáty věnovaná především historii kosmonautiky, ze současnosti je tam věcí jen pár. Na začátku bylo několik exponátů z průkopnické doby kosmonautiky. Několik panelů o raketovém pohonu, první raketa na kapalné palivo, která vůbec raketu nepřipomíná, první sériová “skutečná“ raketa, která byla žel nosič bomb za druhé světové války, první umělá družice Země; Sputnik 1. K hlédnutí byly také různé skafandry nebo kosmická pilotovaná loď Mercury.

Kosmonautická výprava, duben 2015Součástí expozice bylo malé kino, kde se promítal zhruba šestiminutový snímek o raketoplánech, ty dolétaly v roce 2011. Za kinem byla hala s většími exponáty. Nejdelším exponátem byl model rakety Saturn 5 (bez motorů), originál měří 110 metrů. Zajímavý byl rovněž jeden z modulů bývalé orbitální stanice Mir, jehož vnitřní vybavení bylo umístěno našikmo, abychom si představili, jak to ve skutečnosti ve vesmíru vypadá – rovně, nahoře a dole mají tyto pojmy ve vesmíru irelevantní, tedy nepodstatný význam.  Mohli jsme se podívat také na ukázky kosmické stravy, nebo si sáhnout na Měsíční kámen.

Ze současné kosmonautky jsme se prodívali na model kosmické lodě vyvíjený firmou Boeing. Zajímavější byl jeden z modulů Mezinárodní kosmické stanice (ISS), respektive jeho přístrojový vnitřek. Další část výstavy byla převážně „atrakciózní.“ Děti si za zakoupené žetony mohly vyzkoušet být součástí gyroskopu (což je pro pevné žaludky), různé simulátory, nebo si zahrát a vyzkoušet přistání raketoplánu.

Není to samozřejmě úplný výčet toho, co bylo k zhlédnutí. Pro skutečné zájemce výstava smysl má a něco se dozví, i když za nemalou cenu. Exponátů, obzvlášť originálních není zase tolik, na druhou stranu nic jiného, co by se této výstavě u nás jen blížilo, nemáme.




S mimozemšťanem v Českém krasu                   23.4.15
 
Po mnoha dlouhých letech jsme změnili místo, kde budeme trávit čas na víkendových výpravách, s dalším novým místem v Řevnicích. V Srbsku, v srdci Českého krasu, jsme byli v dubnu poprvé. Místo má své kouzlo a přímo vybízí využít přírodní specifika Českého krasu v příštích výpravách po letních prázdninách. Nyní ale k uplynulé akci.

Výprava Srbsko duben 2015 - E.T. MimozemšťanNa třicet dětí se setkalo ve velkém ubytovacím domě v Srbsku, aby si zpočátku zahrály hry na zahradě, než všichni přijeli. Dojelo i mnoho nových tváří. Když výprava byla komplet a i zabloudivší vedoucí nás našla, řekli jsme si pravidla pobytu a snažili si zapamatovat jména všech. Po večeři proběhl přesun na rozhlehlou rovnou louku, kde se hrály další hry. Ne každý znal E.T. Mimozemšťana, proto jsme si jeho příběh, jako poslední páteční program, promítli.

Druhý den dopoledne se kreslil E.T. a na louce hrála hra, při které se děti rozdělily do čtyř družstev. Děti družstva pojmenovaly: Talíře, Tygři, Vesmírná loď a Jupiterové. I v Českém krasu rostou kouzelné banánovníky, poskytující dětem dopolední svačinu. Po očesání „banánovníků“ se výprava přesunula do lomu na Chlumu. Na dně lomu proběhlo soutěžení v rychlosti a obratnosti, stejně jako to dovedli kluci v příběhu s E.T. Pak děti vytvářely z kamenů obrazce.

Odpoledne jsme se vydali k Bubovickým vodopádům, samozřejmě s mnoha zastávkami na hry nebo u naučných cedulí. Cestou všechny zaujala volně přístupná jeskyně, tedy jak se ukázalo, spíš díra ve skále. U Kubrychtovy boudy byla zastávka na další soutěžní hru. Úkolem družstev bylo přenést půlku svých členů v ležaté poloze, podobně, jako se přenášel mimozemšťan. Ukázalo se, že pro všechny to byl poměrně jednoduchý a splnitelný úkol. Další kroky vedly členitou stezkou k Bubovickým vodopádům, přesnější označení by bylo ke kaskádám. Na zpáteční cestě se hrály další hry, mimo jiné oblíbený Laser s lanem.

Po první části večeře se šlo na dříví, dále proběhlo „mimozemské“ divadlo, tedy spíše scénky v podání všech týmů. A pak tolik vytoužený táborák s druhou částí večeře, opečenými nezdravými buřty s hromadou zdravé zeleniny, která se jako vždy snědla. V neděli nás čekalo balení, ale stihli jsme také hry na louce a po obědě slavnostní vyhlášení, rozdání diplomů a odměn.  
                            


TALÍŘE
TYGŘI
VESMÍRNÁ LOĎ
JUPITEROVÉ
Filip B.
Katka T.
Marek B.
Martin P.
Martina K.
Veronika T.
Michal D.
Verča Z.
Šárka Z.
Aleš Z.
Ema R.
Julie R.
Patrik K.
Jakub M.
Gabriela N.
Markéta M.
Nikola J.
Adéla U.
Katka N.
Nela M.
Petr B.
Hana P.
Vítek P.
Adam D.
Jakub S.
Michal B.
Amálie Č.
Berenika Č.
26 bodů 23 bodů 20 bodů 17 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo



Jak jsme poznávali les                                          16.4.15
 
Na konci března proběhla jednodenní výprava do Úhonického lesa. U tří rybníků jsme si řekli dobré zásady, jak se v lese chovat, abychom viděli co nejvíce živočichů. A také pravidla dvou her, které se hrály během celé výpravy. U prvního rybníku rostlo množství podbělu, někteří se snažili vyčuchat jeho vůni. Škoda, že jsme v rybnících nespatřili jedinou žábu, které se tu před lety hojně vyskytovaly.  Malé triedry byly rozdány a mohlo se jít dále.

První větší zastávka byla na hru s šátky, kdy se lovily „ocásky“ zastrčené za kalhoty. Pak si všichni zahráli na schovávanou, na výborném místě plném úkrytů za stromy a stromky. Po hrách jsme se přesunuli dále. Vydali jsme se na průzkum nor, kde jich na jednom místě bylo asi sedm. Některé nory byly zjevně obydlené podle čerstvě vyhrabané hlíny, ale kdo v nich přebýval, zda či liška nebo jezevec, jsme podle stop nenašli.

Výprava do lesa, březen 2015Nedaleko doupat bylo vhodné místo nejen ke svačince, ale především k oblíbenému stavění z lesních materiálů... domečků, cest a dokonce lanovky. Při stavění děti našly kuklu nočního i denního běžného motýla, s názvem kovolesklec gama. Než jsme se přesunuli do jiné části lesa, děti zkoušely přemýšlet nad tím, podle všeho poznáme, že na daném místě bylo nějaké zvíře. Na většinu věcí děti přišly a to jsme si také v knize ukázali. Zvířata za sebou nechávají okusy stromků, šišek, oříšků, pírka, trus, draví ptáci vývržky, stopy, hnízda aj.

Hledali jsme „pobytová znamení,“ ovšem moc jich nebylo. Nějaké šišky, oříšky. Cestou jsme našli dutinu ve stromě, ale uvnitř nic nebylo slyšet. Na poslední zastávce se děti učily poznávat stromy po slepu. Není to nic těžkého, jak by se mohlo zdát. Bříza, smrk, dub a buk mají kůru něčím specifickou. Poznat loupavou kůru smrku, hladkou břízy nebo tvrdou vystouplou buku nebyl poslepu problém.

Více jsme toho už nestihli, navíc začalo trochu poprchávat. Ještě na cestě k autobusu si někteří stihli prohlédnout mech velkou lupou. Na autobusovou zastávku jsme došli za deště a pod střechou vyjmenovávali, co všechno jsme za celou výpravu viděli za zvířata. Bylo jich nakonec téměř několik desítek.




První velikonoce na oddílové noci                       13.4.15
 
Kdepak, nebyla to první velikonoční oddílová noc, ale druhá. Na oddílové noci se ale děti dozvěděly, kde a jak se odehrála první veliká noc = velikonoce. Bylo to dávno...

Třicítka dětí se večer sešla den před velikonočními prázdninami. Zprvu proběhlo v jídelně velké hraní deskových her; naučných, zábavných, zručnostních… Po deskových hrách nastal přesun do malé tělocvičny. Nejprve se děti rozdělily na dvě poloviny, abychom si zahráli “bačkorovanou.“ Úkolem dětí bylo hodit své přezůvky na druhou polovinu tělocvičny. Po startu se všichni snažili najít své přezůvky... vyhrála ta skupina, která stála první komplet obutá. V další aktivitě se utvořila čtyři družstva na štafetovou hru. Úkolem družstev bylo “vyzobat“ všechny bonbóny, ale bez použití rukou. Jen s párátkem v ústech.

Velikonoční oddílová noc 2015Hodina pokročila a všichni se snažili lehnout nebo sednout v klubovně na promítání. Což vzhledem k malému prostoru a velkému počtu dětí nebylo jednoduché. Nejdříve jsme si promítli laserové efekty. Máme nový modrý laser (ale jeví se jako fialový) s novými kaleidoskopickými nástavci, které jsme vyzkoušeli i na zelený laser.

Pak už jsme si promítli animovaný film Princ Egyptský – příběh Hebrejů, ze kterých Egypťané postupem času udělali otroky. Poutavě udělaný (nikoli přesný podle knihy Exodus) příběh o Mojžíšovi, který jako mladý pobýval ve faraónově paláci, později utekl do Midiánu (dnešní Írán), aby se o mnoho let později vrátil do Egypta s úkolem vyvést Izraelský lid. Odchod Hebrejů se udál zhruba v 14. století př. n. l., s největší pravděpodobností za faraona Amenhotepa II. z 8. dynastie.

Velikonoční oddílová noc 2015Děti spaly překvapivě dlouho, to znamená, že nikdo nevstával v šest hodin, dokonce ani v půl sedmé, jak to někdy na akcích bývá. V jídelně jsme společně posnídali a pověděli si nějaké souvislosti a zajímavosti z promítnutého filmu. Například, že slovo velikonoce znamená velikou noc, kdy Izraelité v noci odcházeli z Egypta, kdy jedli pečeného beránka bez vady (předobraz Ježíše, dnešního významu svátku Velikonoc). Pečený beránek se jako symbol dochoval dodnes, ale např. barvená vajíčka jsou pohanské symboly plodnosti, které se do Velikonoc přimíchaly.

Starší kluci z družiny Dobrá parta od večera průběžně připravovali dominový efekt, který po snídani spustili. I když se domino většinou v zatáčkách občas přeci jen zadrhlo a bylo třeba jej ručně popostrčit, byla to pěkná podívaná. Před odchodem domů jsme si stihli zahrát ještě společnou hru. 
 
Fotogalerie



Na jarním táboře za Janem Husem                       22.3.15
 
Pro letošní “jarní tábor na přání“ jsme hledali nějaké nové místo, ale z logistických důvodů se nakonec uskutečnil, v nám známých Prachaticích ve středisku ekologické výchovy Dřípatka, kam jezdíme už mnoho let. Těch pár dní bylo báječných a jiných, než obvyklé pobyty na Dřípatce.

Venku, bez sněhu, ale za pěkného počasí, jsme samozřejmě hráli spousty her. Zrovna tak v klubovnách večer, protože jak to šlo, byli jsme venku. Některé hry byly pro děti zcela nové. Například ta s dílkem čokolády, kterou bylo třeba dostat z čela do úst pohyby obličejových svalů zcela bez použití rukou (vyjma pádu čokolády). Nevynechali jsme ani dětmi tolik oblíbený krytý bazén. Jeden den byl ale výjimečný.

Jarní tábor, Prachatice 2015Za svitu sluníčka nás autobus dovezl do nedalekého Husince. Zprvu byla naším cílem soukromá hvězdárna bývalého starosty města Husinec. Hvězdárna je na kopci u města na velikém pozemku, kde se proháněly lamy. Nevím, kdo byl víc zvědavý, jestli lamy nebo děti. Lamy si nás přišly obhlédnout a tak jsme na sebe vzájemně koukali. Na hvězdárničce je jedna kopule s velkým dalekohledem, na který majitel přidělal speciální dalekohled na pozorování Slunce. Slunce jsme pozorovali, ale bylo nízko nad obzorem, kde se hodně vlní vzduch, a proto na Slunci nebylo téměř nic zajímavého vidět.

Po pozorování Slunce a lam jsme se vydali na majitelovu zahradu, kde má po celé zahradě modelové kolejiště (velikost G1 : 29). Kolejiště má celkem kolem 600 metrů kolejí a z krytého depa na něj může vyjet desítky vagónů a lokomotiv, včetně historických parních, které při jízdě také kouří. Děti neustále doprovázely jedoucí soupravy a majitel z depa vyjížděl s dalšími a dalšími soupravami. U mašinek jsme strávili mnoho času.

Protože jsme byli v Husinci, vydali jsme se navštívit Jana Husa – samozřejmě jen jeho pomník, tedy sochu, s trochou našeho výkladu. Letos je tomu právě 600 let od jeho upálení za pravdu. Husův rodný domek jsme nenavštívili, protože byl v rekonstrukci. Pak naše kroky vedli po Husinecké naučné stezce s několika zastaveními, podél říčky Blanice. Cestou jsme hráli hry, než se před námi objevila Husinecká přehrada. Odhadovali jsme výšku hráze, většinou více, než je skutečných 34 metrů. Po přehradě už cesta opustila říčku Blanici a my šlapali krásnou krajinou lesem a mezi loukami. Do Prachatic jsme opět autobusem dojeli až za tmy.




Výprava zemědělská
                                             
5.3.15
 
V únoru jsme si udělali výpravu do Národního zemědělského muzea. Což na jednu stranu pro někoho nemusí vypadat lákavě, ovšem v tomto muzeu byly k vidění věci, které bychom v něm ani nečekali. Naše první kroky směřovali do expozice traktorů, kde jsme viděli vskutku pěkné historické stroje. Nebyly to ale jen traktory, např. takovou mlátičku na obilí děti neznají. Trochu jsme se zdrželi u počítačové hry, jejímž úkolem byl absolvovat celý roční zemědělský proces na poli. Od orání, setí a sklízení.

Výprava - Národní zemědělské muzeum, únor 2015Zastavili jsme se na expozici o včelařství, ovšem ta děti příliš nezaujala. Ale expozice Venkov v proměnách staletí byla pro děti mnohem zajímavější. Velice pěkné byly modely hospodářských stavení našich předků až po moderní. Seznámili jsme se se stroji a nástroji v zemědělství a řemeslech. Po svačině si děti hrály na obchodníky. V jedné hale byly dětské prodejničky ovoce a zeleniny, masna, pekařství, cukrárna…

Další část byla věnovaná obalové technice. Na první pohled možná nezajímavé téma, ale týká se doslova každého z nás. Zde byla výstava z části interaktivní, což bylo jen dobře. Seznámili jsme se s historickými obaly (např. plechovými), sifonem, o kterém jsem povyprávěl z vlastní zkušenosti z dětství, a část výstavy byla také o třídění obalů. Co se z tříděných surovin získává a co se z nich dále vyrábí.

Ke konci naší výpravy naše kroky zamířily do expozice pivovarnictví. Většina dětí poprvé viděla chmel tak, jak roste na chmelnici. Také nablýskanou varnu na výrobu piva, historickou myčku na lahve a další zajímavosti. Po opuštění muzea bylo venku krásně slunečno a v přilehlém parku jsme si ještě zahráli tři pohybové hry, než jsme se vydali domů. 




Silvestrovský tábor ve znamení Shackletonovy expedice                                                                   6.2.15
 
Dobrodružství naší velké výpravy začalo hned po příjezdu, kdy jsme utvořili skupiny a společně se vydali na lov potravy, aby byla naše posádka před vyplutím řádně zásobena. Na lovu jsme byli úspěšní, nehrozilo tedy, že někdo bude trpět hlady, a tak jsme se na naší lodi „Endurance“ – tedy v ekologickém centru Dřípatka, velmi rychle zabydleli a mohli jsme vyplout vstříc dalším dobrodružným zážitkům.

Silvestrovský tábor 2014-15A program byl vskutku pestrý. V duchu hlavní myšlenky celého napínavého výletu napříč Antarktidou se děti dozvěděly mnohé zajímavosti o polárním badateli Siru Ernestu Henrym Shackletonovi a o jeho Transantarktické expedici, která proběhla v letech 1914 - 1916. Rozmanité úkoly  plnila družstva Sněžných vlků, Ledních medvědů a Dobytí Antarktidy přímo v terénu nebo na naší dočasné základně. Zpočátku nám i počasí bylo velmi nakloněno, neboť první dny naší výpravy bylo v Prachaticích hojně nasněženo, a tak měly děti možnost se pořádně vydovádět.
 
Silvestrovský tábor 2014-15
Kromě různých her, vzdělávacího programu o mravencích a návštěvy Muzea loutek, byl vyvrcholením Novoroční ohňostroj na náměstí, který byl díky hudbě a kreativitě nesmírně působivý a dětem se moc líbil. Mimochodem, i Silvestrovský půlnoční přípitek pod širým nebem všichni zvládli statečně a s veselou náladou, a pak se krásně spinkalo. Velmi napínavá byla také výprava k potoku, kde jsme pouštěli lodičky, které měla jednotlivá družstva za úkol vyrobit, a polární výprava pod Libín… Nebo urychlené štafetové nastupován do lodi, nemluvě o udržení se lodi v rozbouřených vlnách Jižního ledového oceánu (děkujeme vedoucím – chlapům, kteří dělali z posledních sil rozbouřené vlny). Nesmíme opomenout ani výbornou hru Psí spřežení, při které děti (psi) táhly slalomem nejlehčího člena týmu na saních (bobech). 

Všechna tři družstva byla plná energie a odhodlání,  cestu přes Antarktidu zvládla naprosto s přehledem a společně jsme si při přechodu přes vzdorující kontinent užili spoustu legrace (určitě více než Sir Shackleton, jeho sedmadvacet mužů a šedesát devět psů – jim všem tímto vzdáváme hold). A co je nejdůležitější, v Prachaticích se potkala skvělá parta dětí a fajn vedoucích a dohromady to dalo báječný zážitek a úžasný vstup do nového roku!

Pavlína P.           Fotogalerie 

LEDNÍ MEDVĚDI
DOBYTÍ ANTARKTIDY
SNĚŽNÍ VLCI
Gábina S.
Natálie B.
Jaroslava Š.
Jáchym H.
Lukáš H.
Petr B.
Nikol T.
Linda S.
Jakub S.
Filip S.
Filip B.
Kristýna B.
Kryštof S.
Tadeáš P.
Vašek M.
Gloria P.
31 bodů 31 bodů 27 bodů
1. místo 1. místo 2. místo



Výprava do Mořského světa                               16.1.15
 
Naše první výprava v novém kalendářním roce, v hojném počtu 16 účastníků, vedla mezi převážně mořské živočichy. V pražských Holešovicích do Mořského světa. Před pavilon jsme to stihli ještě před otvírací dobou, proto přišla na pořad pohybová hra. Bylo báječné být mezi prvními návštěvníky a rozletět se po Mořském světě. Ale děti nejdříve udělaly dvojice, do kterých dostaly devět úkolů, které musely během prohlídky zjistit.

Výprava do Mořského světa, leden 2015Splnit některé úkoly nebylo tak jednoduché, protože bylo důležité si číst popisky u akvárií. Ovšem popisky nebyly často šťastně řešené. Malé displeje s ubíhajícím textem umístěné poměrně vysoko, některé ani nefungovaly. Děti měly například zjistit, zdali je paúhoř elektrický pro člověka nebezpečný, co je perutýn, kajmanka, bodlok, nebo doplnit “o s t r . . .p   a m e r . . . .“

Mezi nejzajímavější živočichy patřili bezesporu 4 druhy žraloků, murény, velikánský paúhoř elektrický, různé druhy rejnoků, ostrorepi (což většina lidí ani neví, co to je), želva matamata třásnitá a děti samozřejmě zaujal filmový klaun očkatý (Nemo) a bodlok pestrý (Dory). U žraloků jsme si vyhodnotili pátrání po otázkách. Před odchodem děti měly ještě rozchod a mnozí si zvonu expozice prošli. Přeci jen bylo stále co pozorovat. Někteří využili interaktivní promítání a chytání ryb na podlaze. Cestou nazpět, na Zličíně jsme si ještě zahráli upravenou staročeskou hru.



Divadelní představení, aneb drama kolem narozeného Krále
                                                 
16.1.15
 
Betlémská hra vánoční, divadelní představení v podání divadla Excelsior proběhlo druhý lednový víkend v základní škole v Rudné pro malé i velké diváky v rámci svátku Tří králů. Ochotnický to soubor má požehnaně členů, při představení jich bylo napočítáno třináct.

Divadelní kus začíná předehrou, kdy se ochotníci v Malé Lhotě dozvědí, že jim na připravované představení odpadlo několik členů. Sehnat náhrady nebylo těžké. Tak bylo divadelní představení zachráněno. Samotný příběh byl sehrán podle biblického evangelia Matouše a Lukáše, ovšem s notnou dávkou uměleckého pojetí příběhu s vtipnými vsuvkami. 

Divadlo Excelsior, Betlémská hra vánoční, leden 2015Ve městě Davidově, v Betlémě se dle proroctví narodí Král, jenž dostane jméno Ježíš. Tuto událost zvěstují nebeští poslové místním pastýřům, ale také pohanským mudrcům z dálného východu. Mudrci vědí, že se událo něco výjimečného. Nadpřirozený úkaz mudrce dovede stovky kilometrů až do Jeruzaléma (jakýkoliv nebeský objekt, natož kometa, jak se traduje, vás těžko dovede na konkrétní místo). Jsou přijati králem Judeje, Herodesem a ptají se po narozeném Králi. Židovští učenci, rabíni znali dobře proroctví (o Ježíši jich bylo cca 300 a všechna se naplnila) a proto mudrcům oznámili, kde přesně se má tato událost stát. Pohané se vydali novému Králi do Betléma poklonit. Herodes, známý svou krutostí i ve vlastní rodině, nechal ze strachu o svůj trůn, povraždit v Betlémě, odkud měl nový Král přijít, všechna nemluvňata. Že se nejednalo o světského vládce, ovšem téměř nikdo v té době nepochopil.

Tolik stručně o sehraném příběhu, který byl prokládaný písněmi doprovázenými na kytaru a housle. V úplném konci anděl za pění společné písně rozdával dětem něco malého na chuť.



PF 2015 Žlutý květ

Došlé PFky a přání:
Klikni pro zvětšení










Parním vlakem s Mikulášem...                           21.12.14
 
Na poslední akci v kalendářním roce jsme se vydali do pražského Braníka. Odtud totiž vyjížděl první prosincový víkend parní vlak s historickými vozy, a nutno dodat, že pořádně dlouhý. Nežli jsme našli svá místenková místa – zpočátku v jiném voze, protože ta trojka na voze neznamenala třetí vůz, ale třetí třídu – chvilku to trvalo. Vlak byl plný, ale tak akorát, právě díky místenkám.

Poté, co se celá souprava dala do pohybu, jsme si povídali o tom, kdo nás to vlastně táhne – jak taková parní mašina funguje. Že je v ní zapotřebí topit, že spolyká mnoho vody, která vytváří... Nás táhla Šlechtična, lokomotiva řady 475.179 z roku 1949. Schéma parní mašiny jsem dětem nerozdával, neb by ho domů asi nedonesly nezmuchlané. Oddílové děti dostaly schéma až na schůzkách. Vagóny procházel anděl, Mikuláš a čerti. Snad každé dítko zazpívalo nebo řeklo básničku a každé dítko dostalo od anděla perník.

Trasa vedla po pražském Semmeringu po vysokánských obloukových viaduktech na okraji Prokopského údolí, na Žvahov a vzhůru po úbočí Dívčích hradů s výhledem na noční Prahu a dál přes Jinonice a Cibulku do Zličína. A pak to celé zpět. Jízda to byla pro děti poměrně dlouhá, takže bylo pochopitelně ve vagónech živo. Vlakem procházel ještě modrý slon, pěkně špinavý od čerta. Že by Africký Mikuláš? Po příjezdu do Braníka a zahasnutí nádražních osvětlení nastal velký ohňostroj. To byla taková tečka za tím naším večerem. A my domů pádili už moderním vláčkem.




Podzimní Oddílová noc                                       15.12.14
 
Loňský školní rok měly tyto akce velký úspěch, a proto se jich účastnilo hodně dětí. To je možná pěkné, ale už to byl příliš velký dav na poklidnější průběh akce. Proto v listopadu proběhla Oddílová noc omezená počtem dětí, ale ve dvou termínech po sobě. Oba termíny se zaplnily.

Oddílová noc, listopad 2014Večerní program byl dost nabitý. Než se všichni sešli, ostatní zatím hráli deskové hry. Když byl seznam dětí kompletní, proběhla první společná hra v malé tělocvičně, vlastně docela jednoduchá štafetová soutěž, která byla zcela o pohybu. Další hra byla neméně náročná. Děti se rozdělily na dvě poloviny. Jejich úkolem bylo před vyhlášením konce mít na své polovině co nejméně míčků. Celkem bylo zhruba 200 míčků. Existuje jednoduchá metoda jak v této hře zaručeně vyhrát, ale nikdo ji dosud neuplatnil, ačkoliv jsme ji za poslední roky hráli několikrát a vždy jsem před hrou děti motivoval, aby přemýšlely, jako to udělat a pak vždy tuto metodu po hře vysvětlil.

Při oddílové noci bylo náležitě využito tmy pro několik dalších aktivit. Přeskakování otáčejícího se zeleného laseru se dá hrát pouze za tmy. Koho se laser „dotkl,“ vypadl z kola ven. Další hra byla připravena na zahradě. Děti se rozdělily do dvojic. Bylo třeba na zahradě pod stromy najít obrázky, které byly označené barevnými svítícími tyčinkami. Úkolem dvojic, které byly vysílány postupně, bylo zapamatovat si co nejvíce obrázků. Dvojice po uplynutí časového limitu po návratu procvičovali svou paměť a zapisovatel zapisoval, co si všechno zapamatovali. Po skončení této části si každý došel pro svítící tyčinku k obrázkům jako odměnu.
 
Oddílová noc, listopad 2014
U druhé sobotní skupiny probíhal program svižněji, takže jsme měli více času a tím stihli dvě aktivity navíc. Vyžili jsme svítící tyčinky, které děti získaly, ještě k jedné hře. Kdo ji v tělocvičně od startovní čáry ve tmě dohodí co nejblíže k modrému svítícímu majáčku. Byla to vlastně hra Curling, akorát po tmě a se svítícími tyčinkami. Nejstarší kluci z Dobré party pro všechny připravili z domina dominový efekt, různé „dráhy“ domina, které se postupně kácí. Dráha byla připravena pěkně a zajímavě, jen dominový efekt nebyl ještě dokonalý, bylo třeba mu často pomáhat. Do příště stavbu dominového efektu vypilujeme :-).

Po vyčištění zubů si všichni v klubovně posedali nebo polehali, aby se pokochali laserovým promítáním na strop pomocí efektového nástavce. Následoval dokumentární film Mikrokosmos. Jeden den na louce v malém mikro světě hmyzu a dalších drobných tvorů. Poměrně výjimečný film beze slov, doprovázený hudbou a zvuky zvířat a přírody. Nezapomenutelný byl souboj dvou roháčů, kteří se před soubojem navzájem uklonili, zobání mravenců bažantem z pohledů mravenců, stavění vzduchového domečku pod vodou  pavoukem, nebo jak si poradil chrobák se svou kuličkou, kterou si při válení nabodl na trn.

Rána už bylo poměrně krátká. Všichni jsme se sešli u společné snídaně a povyprávěli uplynulé zážitky. Po snídani si někteří ještě něco zahráli, a ti starší, co mohli domů sami, pobyli déle.



Za dračí jeskyní (podzimní tábor)                        4.12.14
 
Na Kokořínsku jsme tábor měli naposledy před 16 lety a to ještě letní. Na pohled rovná krajina, pole a mezi poli lesy. Jenže ty lesy nejsou obyčejné lesy. Skrývají velké pískovcové kaňony, skály a prolákliny bizarních útvarů. A někde v těch skalách se ukrývala dračí jeskyně. To bylo prostředí našeho podzimního tábora.

Podzimní tábor 2014 - Dračí doupěUž samotná cesta na tábor byla malým dobrodružstvím. Původně jsme měli cestovat jen vlakem, ale díky výluce jsme si užili i autobus. Útočištěm pro téměř třicítku dětí bylo „rodinné“ ubytování v obci Kanina.

V naší celotáborové hře bylo prvním úkolem si v divoké přírodě obstarat potravu – ulovit jelena. Tento úkol všichni zvládli pomocí šipek, které házeli na namalovaný obrázek jelena. Týmy tím získaly své první měďáky a zároveň vstoupili do Dračí jeskyně, samozřejmě pomyslně. Postup týmů v této hře byl poněkud netradiční. Na papíře byla namalována členitá jeskyně, rozdělená v pozadí na čtverečky, které se vybarvovaly v barvě týmu podle her a soutěží. Týmy musely nejdříve projít společnou chodbou jeskyně a poté musel každý projít ještě svou místností, než se dostal k drakovi v jeskyni.

Mezi zajímavé hry tábora patřila například hledačka zvířat s doplňováním křížovky, štafetový běh s úkoly (v umělé jeskyni pod stolem), stezka paměti mezi pískovcovými skalami, štafetové nošení potravy na párátku bez použití rukou nebo překážková dráha, která proběhla za krásného slunečného počasí. Týmy také vytvářely a slepily obraz draka z listů.
 
Podzimní tábor 2014 - Dračí doupě
Jedno odpoledne proběhl výlet na hrad Kokořín. Vylezli jsme po dřevěných točitých schodech na věž, odkud byl výhled do dalekého okolí. Prohlédli jsme si nádvoří hradu a podívali se z některých ochozů, hrad není jinak příliš velký. Zajímavá byla také cesta lesem kolem rybníků a skal, některým dětem se moc líbily skály a kaňony posypané podzimním listím, u kterých se kochaly.

Ovšem mnohem zajímavější zážitek než hrad byla závěrečná výprava za skutečnou dračí jeskyní v jedné odnoži Kokořínského dolu. Putovali jsme pískovcovým kaňonem, který se v době dešťů mění v koryto řeky. To nám nemusel nikdo říkat, to jsme viděli na vlastní oči. Některá místa od skály nalevo po skálu napravo vypadala, jako když jdete po dně vyschlé řeky. Místy jsme šlijen po písku, někde zase byly veliké prohlubně vymleté vodou ve skále, v kterých se voda stále držela. Jednu takovou prohlubeň zkoušeli kluci klackem změřit, ale nedosáhli na dno.Podzimní tábor 2014 - Dračí doupě Tato nevšední cesta byla umocněna opravdu monumentálními a často obrovskými pískovcovými skalami. Některé skály byli takového tvaru, že jsme procházeli pod nimi. Kaňon se navíc neustále zužoval a zužoval, až jsme došli na jeho konec. Na konci této cesty děti hledaly zprávu pro své týmy o tom, co je čeká večer. Skutečnou dračí jeskyni jsme ale nenašli. 

Večer proběhl táborák, který vzhledem k ročnímu období nebyl dlouhý. Vyvrcholení nastalo po táboráku. Každá skupina dostala jasné a jednoduché pokyny, kam na zahradě večer jít a co dělat. Zde se naplno projevil výchovný moment při splnění úkolu. Dvě skupiny ze čtyř dodrželi vše, co se jim řeklo a získali tak nejvíce, jedna skupina ale přišla o bonus a jedna dokonce o část pokladu díky tomu, že si nevzali k srdci poučení a zřejmě úkol brali na lehkou váhu. Poučení pro příště je důležitější, než pár sladkostí. Všichni ale do cíle – do dračí jeskyně – symbolicky došli. A světélko na zahradě také každý našel. Tento velice zajímavý den byl ukončen vyhlášením výsledků a rozdáním dračích diplomů.

LOVCI DRAKŮ
ENDERDRAGONI
PLÍŽIVÁ SMRT
RYCHLÍ DRACÍ
Jan K.
Petr Z.
Lucie Z.
Kryštof S.
Dominik V.
Kristýna B.

František N.
Michal K.
Nikola J.
Lukáš K.
Lukáš P.
Viola N.
Zuzka P.

Filip K.
Bára M.
David V.
Lukáš H.
Tomáš K.
Štěpán M.
Dominik V.

Markéta M.
Jakub S.
Katka N.
Petra J.
Petr B.
Nela M.

73 bodů 72 bodů 71 bodů 66 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo



Výprava železniční                                              14.11.14
 
Jednu listopadovou neděli jsme se vydali za železničními modely do Království železnic. A jak jinak, než vlakem. Už beztak početnou skupinu rozšířili ještě zájemci z Prahy. Na začátku dvoupodlažní expozice si děti utvořily skupinky převážně po čtyřech, každá skupinka dostala pracovní list, ti starší o něco těžší. Úkolem skupin bylo hledat na kolejových modelech věci zadané v pracovních listech. Například „V krytém bazénu stojí na skokanském můstku žena. Jakou barvu mají její plavky?“ nebo „Jak se jmenuje jediné kino v expozici?“

V prvním podlaží jsou tři kolejové modely o celkové ploše 115 m2. U těchto modelů děti strávily velkou část času. Pak jsme se přesunuli do dalšího, většího patra. Všechny modely mají jezdící vlakové soupravy, jezdící auta (které někteří chlapci s údivem pozorovali a koukali pod podvozek, jak je možné, že po silnicích jezdí) a všude se střídá den a noc a modely, auta, nádraží a některé domy svítí.

Výprava do Království železnic - listopad 2014Po přestávce na svačinu ve vlastní místnosti, kterou jsme měli propůjčenou, pokračovala naše prohlídka. Mimo železničních modelů byli k vidění také rozsáhlé expozice hraček, modelů a figurek z Lega, panenek, stavebnice Merkur, K´Nex, největší prezentace v Evropě Mašinky Tomáš, Igráčků, papírových modelů ve vitrínách a mnoho dalšího. 

Kolejiště v druhém podlaží jsou dělané podle krajů s jejich nejvýznačnějšími stavbami. K zhlédnutí byl kraj Karlovarský, Plzeňský (s Dinoparkem), Středočeský (např. s Karlštejnem), Liberecký s Ještědem a jezdící lanovkou, Ústecký a město Praha. Pár zajímavých čísel z vyjmenovaných krajů a Prahy, mimo kraje Libereckého, jehož údaje nejsou na webu království železnic k datu psaní článku zveřejněné. Souhrnné údaje z pěti "krajských" kolejišť:

Plocha kolejišť – 419 m2
Délka kolejí – 1 070 m
Počet statických aut – 1 044
Počet jezdících aut – 24 (údaj jen ze tří krajů)
Počet jezdících vlakových souprav – 49
Počet figurek – 10 610  
Počet stromků – 8 920

Výprava to byla parádní, ani jsme nenavštívili všechny expozice, pozornost dětí začala ochabovat. Nazpět domů už jsme celkem pospíchali a na Smíchovské nádraží jsme přišli chvíli před příjezdem vlaku. Zbylo nám tak ještě trochu času probrat vyplněné pracovní listy. Převážnou část úkolů děti splnily, žádná skupina ale nedokázala odpovědět na všechny otázky. Nebylo divu, některé byly poměrně těžké.



Večer světel, aneb lampionový průvod trochu jinak
4.11.14

Večer světel Rudná, říjen 2014Tradičně, vždy po změně času a podzimních prázdninách, se vydal průvod s lampiónky od kostela z Hořelic k základní škole. Podle rozdaných čísel se sešlo téměř 400 účastníků. Od letošního ročníku jsme program změnili tak, aby si každé dítě odneslo něco zajímavého a každý se zapojil, oproti předchozím létům, kdy probíhalo statické losování.

Během průvodu mohli účastníci na sloupech osvětlení vidět různé obrázky. Při příchodu ke školní zahradě bylo úkolem dětí na stanovištích z předložených obrázků určit, co po cestě viděly. Většina po cestě nějaký ten obrázek spatřila. Po splnění úkolu každý dostal omalovánku a mohl si jít na zahradu najít barevnou svítící tyčinku. Na závěr proběhl velký čtyřminutový ohňostroj.



Mrkvová výprava s králíkodlakem                      23.10.14
 
Námět na víkendové téma nám byly filmové plastelínové postavičky vynálezců Wallace a jeho věrného psa Gromita (v Anglii, země původu, se jedná o téměř kultovní postavičky). V malém městečku se chystala velká zeleninová soutěž. Lidé si hýčkali svou výstavní zeleninu a schovávali pod zámky ve sklenících. Wallace (čti volis) a Gromit mají firmu, která „zneškodňuje“ škůdce zeleniny. Tedy králíky, které odchytávají a pak láskyplně chovají u sebe doma. Jenže jeden ještě nevyzkoušený vynález udělá v městečku, intenzivně se připravující na zeleninovou soutěž, pozdvižení. Z pronásledovatele se stane pronásledovaný, králíkodlak, požírající zeleninu opravdu ve velkém. Vše se nakonec vyřeší a k dobrému obrátí.

Železná říjen 2014 - Prokletí králíkodlakaTo je hodně ve stručnosti příběh, podle kterého děti do neděle hrály hry. Wallace s Gromitem chytali králíky například do kleští. Zrovna tak naše čtyři družstva Králíci v akci, Vlkodlaci, The Fox a Králíci měli za úkol na louce vychytat všechny králíky. Jako kleště jsme požili klacek s přivázaným kolíčkem na konci. Spousta králíků na lístečkách byla na louce a „odchyt“ probíhal štafetově.

Další tematická hra se odehrála v sobotu odpoledne v lese. Po lese byly pro králíkodlaky rozvěšeny neodolatelné pochoutky; mrkve. Každé družstvo mělo navíc mrkve ve své barvě fáborku. Členové družstev (králíkodlaci) měli za úkol po lese objevit a bez použití rukou sníst co nejvíce svých mrkví. Samozřejmě je ale chytal Wallace s Gromitem (každý králíkodlak měl pět životů). Neméně zajímavá hra v nedělním dopoledni byl Králíkocuc. Wallas s Gromitem měli na odchytávání ještě jedno zařízení, kterým vysávali králíky ve velkém z podzemních nor. Děti rovna nevysávaly králíky z nor, ale nasávaly papírové králíky své barvy brčkem a přenášely do svého družstva, samozřejmě vše bez použití rukou.

Na sobotní večer byl připravený táborák, ale místo pokynu „jdeme k ohništi“ jsme museli konstatovat „prší.“ Buřty tak skončily v troubě na pekáči. Místo večerního programu u táboráku jsme děti před večerkou seznámily trochu blíže s Wallacem a Gromitem krátkým příběhem. Z něho vyplynulo, že Wallace miluje sýr.
 
Železná říjen 2014 - Prokletí králíkodlaka Během víkendu se hrála spousta her a soutěží (filmový taneček, ztvárnění zeleniny…) na zahradě, na hřišti a louce v Železné, v lese i klubovně. Těch hodnocených do družstva bylo 11. Protože králíkodlaci nestihli sníst v lese všechnu mrkev (králíkodlaci byli přeci jen malý a mrkve velké), zůstala nám mrkev ještě do konce výpravy. Někteří by chroupali dodnes, někteří už ji nemohli ani vidět. Jak to tak bývá, výpravu jsme zakončili slavnostním vyhlášením výsledků, rozdáním diplomů a odměn a hledáním sladkého pokladu. A možná, že se s Wallacem a Gromitem ještě setkáme na nějaké další výpravě.


KRÁLÍCI V AKCI
THE FOX
KRÁLÍCI
VLKODLACI
Vanessa V.
Valérie H.
Helena H.
Jakub P.
Marie P.
Petr B.
Vojta M.
Nikola J.
Amálie Č.
Berenika Č.
Veronika Z.
Michal B.
Michal D.
Šárka Z.
Aleš Z.
Julie R.
Jakub S.
Adam R.
Nikola T.
Ondra M.
39 bodů 36 bodů 35 bodů 31 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo



Drakyáda s křečkem                                            19.10.14
 
Poslední dva roky to s větrem v říjnu bylo chudé. I letos, přesto, že vítr foukal jen velmi slabě, v uvedený termín se sešlo kupodivu více zájemců, než bych čekal. K létání ve slabém větru se tradičně ukázala jako nejlepší klasická konstrukce draka. Takový drak tam létal zcela v pohodě. Další draci létali také, ale bylo třeba s nimi hodně běhat. Velký a tím pádem těžký drak, i když klasické konstrukce a další draci bez pevné konstrukce měli s létáním ve slabém větru problémy. Děti za účast dostaly nějakou tu odměnu. 

Drakyáda Rudná 2014Kluky na poli zaujal mrtvý křeček polní. Oproti “domácím“ křečkům, je to několikanásobně větší křeček, opravdu velké zvíře, krásně zbarvené (na domácí chov zcela nevhodné, svou velikostí – svými zuby a agresivitou až nebezpečné). Děti křečka polního dlouho obdivovaly, než byl zahrabán. Jeden tatínek takového křečka viděl pobíhat po zahradě. Tak to vypadá, že na polích kolem Rudné žijí křečci polní!




Stezkou Posázavskou                                           8.10.14
 
V polovině září jsme se vydali na turistickou výpravu k Sázavě. Na akci bylo přihlášeno přes dvacet účastníků, ale snad pod hrozbou špatného počasí někteří odřekli. A nedobře udělali. Z Prahy jsme vyrazili vlakem do železniční stanice Petrov u Prahy, která je stejně jako další úseky trati, vybudována na skalnatém svahu nad řekou Sázavou. Celá trasa vede po červené turistické značce a zpočátku také po naučné stezce Medník.

Trasa vedla zpočátku podél Sázavy s poměrně mírným stoupáním, v některých částech cesty byly vybudované schody. Posázavská stezka se začala budovat Klubem českých turistů v roce 1914, v délce 68 kilometrů byla dokončena o deset let později, jak nás informovala pamětní cedule ve skále. Posázavská stezka je jen část z této dlouhé trasy. My nešli samozřejmě 68 km, ušli jsme zcela v pohodě i s malými dětmi plánovaných 11 kilometrů.

Cestou bylo k vidění mnoho chat patřící pod staré trampské osady. Některé chaty byly vystavěny na neuvěřitelných skalních výběžcích. Po cestě jsme viděli silně ohroženého černo-žlutého mloka skvrnitého. A také letící čarodějnici - ty zas tak ohrožené nejsou. Na trase je několik vyhlídek, jedna už byla zcela zarostlá, ale bezkonkurenčně nejlepší výhled poskytuje Klimentova vyhlídka, kde jsme si dali svačinu/oběd.

Posázavská stezka, září 2014Po celou dobu pěší výpravy jsme hráli hru „Klíště.“ Hra měla velký úspěch nejen u dětí a nadšení ze hry vydrželo několik hodin až k vlaku. Pravidla jsou jednoduchá. Vezmete kolíčky (kolik záleží na velikosti skupiny, my měly tři) a kdykoliv během cesty se je komukoliv snažíte kamkoliv připnout, aniž by si toho dotyčný všiml. Když vedoucí náhodně zvolá „klíště,“ tak v tu chvíli, kdo má na sobě nebo v ruce kolíček, má trestný bod. Ze začátku hry jsou všichni pozorní, ale během času pozornost samozřejmě upadne.    

Náš cíl byl v Kamenném přívozu, kde si dáváme na zahrádce restaurace další várku občerstvení. Cestou pozorujeme v řece Sázavě invazní druh, nutrii říční. Náš zpáteční vlak do Prahy byl poměrně plný, ale za to byl dvoupatrový. Z horního parta vagónu byly občas vidět krásné scenérie do údolí řeky Sázavy a na jednom nádražíčku jsme potkali parní lokomotivu.




Vesmír a rakety o prázdninách                            24.9.14
 
„Jedeme do úplného konce prázdnin,“ mohlo se říci o tomto vzdělávacím táboře. A skutečně, na úplném konci dvouměsíčního dětského volna se sešlo přes dvacet zvědavců, zajímající se o vesmír a kosmonautiku. 24 dětí na tábor není mnoho, ale tento počet je záměrný, aby vzdělávací aktivity a pozorování bylo pohodové.

Astronomicko-kosmonautický tábor 2014 - Enterprise AntaresLetos nám počasí na noční pozorování přálo více, než v minulém roce, i když mohlo být ještě více jasných nocí. První pozorování dalekohledy přerušila přicházející oblačnost, druhé pozorování bylo mnohem příjemnější – byla jasná celá noc. Ovšem konalo se v závěru tábora a tak někteří unavení zvolili raději pohodlí postele. Ti co zůstali, rozhodně nelitovali. Kvůli své nízké poloze nad obzorem není často vidět krásná mlhovina M8 Laguna, nám se ale poštěstilo ji dlouho pozorovat. Také jsme sladovali kulové i otevřené hvězdokupy, další mlhoviny, dvojhvězdy a planetu Uran. Jeden dalekohled byl vyčleněný pro děti, které si zkoušely samy najít objekty na obloze. Kdo by unaven, po pozorování zalehl na louce vedle dalekohledů do spacáku. Spaní pod širákem bylo báječné a ráno nikoho nevzbudilo ani svítící Slunce, ani skřehotání žab z mobilu. Ve dne jsme také pozorovali povrch Slunce, tedy se speciálními filtry na pozorování Slunce k tomu určených. Někteří zájemci si sluneční skvrny zakreslovaly.

Z astronomie jsme s dětmi probírali orientaci na noční obloze – učily se souhvězdí, určovaly jasnost objektů, úhly, zkoušely si pozorované objekty zakreslit aj. Důležité je také se dobře na pozorování připravit a vědět něco o dalekohledech, o tom, jak fungují a na čem fungují. Co se dá všechno na noční, ale i denní obloze pozorovat? Co jsou to vlastně hvězdy, galaxie a jak je to ve vesmíru všechno uspořádané? Jaká tělesa máme v naší sluneční soustavě? Na tyto otázky a mnoho dalšího našly děti odpověď. Protože někteří účastníci na tábor jezdí i několik let, byl pro ně připraven vzdělávací program pro pokročilé. Laikovi asi těžko něco řekne Kuiperův pás a Oortův oblak, exoplanety nebo ledová tělesa naší soustavy.

Astronomicko-kosmonautický tábor 2014 - Enterprise AntaresZ kosmonautiky zase například zvěděly, kde se vzaly první rakety a jak překotný byl vývoj kosmonautiky. Jak to, že se kosmonauté nad Zemí vznáší, jak funguje raketový motor, co všechno umí skafandr, nebo jak se žije v kosmu – co astronauté jedí, jak se myjí, jak funguje kosmické wc, kde nakupují, jak uklízí nebo spí. Velký úspěch měla výroba vzduchových raket a raket na vodní pohon. Po počátečních potížích s odpalovacím zařízením nakonec téměř všechny rakety úspěšně vzlétly.

Co by to bylo za tábor bez her a soutěží. Hry vyplňovaly čas mezi vzdělávacími aktivitami, nebo také jinak – stále se něco učit také nejde a proto bylo třeba tělo protáhnout. Program musí být vyvážený. Spousta her a aktivit bylo upravených na astronomická a kosmonautická témata. I některé vzdělávací aktivity probíhali formou hry. Například jeden kvíz si týmy nejdříve musely najít, tedy jeho kousky a správně složit, pak teprve mohly vyplňovat. Proběhla simulovaná vesmírná mise nebo průzkum Marsu. Týmy také stavěly sondu, jejíž hlavní částí bylo vejce. Materiál určený na stavbu sondy si týmy mohly za splnění daných úkolů kupovat. Sonda pak musela přistát z 1. patra, aniž se vejce rozbilo. Některým týmům se podařilo vejce z 1. patra skutečně nerozbít!

Astronomicko-kosmonautický tábor 2014 - Enterprise Antares K táboru patří i celodenní výlet. Trasa tohoto ročníku proběhla přes Rokytnici na hřebeny Orlických hor se zastávkami na bunkrech předválečného opevnění, zejména na dělostřelecké tvrzi Hanička, ale také na rozhledně na Anenském vrchu. O osobním volnu po obědě, bylo na výběr z mnoha činností; stavění papírových modelů raket a sond, optické stavebnice, stavění domina, deskové hry nebo kvízy. Nesmíme zapomenout ani na táborák, který se pěkně protáhl, díky hrám u něj.

Uskutečnila se také dobrovolná soutěž o nejkvalitnější zápisník (deník, sešit…). Hlavním smyslem soutěže bylo naučit děti si své poznatky zapisovat svým způsobem, který jim vyhovuje a mít v zápisníku nějaký řád a úpravu, aby se v poznámkách orientovaly. Majitelé nejlepších zápisníků byli odměněni pěknými tematickými knihami a dalšími cenami.  Na konci tábora jsme si promítli fotky z jeho průběhu, a tábor vyhodnotili (dostal průměrnou školní známku 1,2). Slavnostního vyhlášení celotáborové hry Enterprise Antares, rozdání diplomů a cen se účastnily týmy Vesmírná unie, Tým Apollo, Černá díra a Projekt – X.

Fotogalerie se připravuje

ČERNÁ DÍRA
PROJEKT-X
VESMÍRNÁ UNIE TÝM APOLLO
Vít P.
Robin S.
Katka H.
Adam M.
Tomáš P.
(Kajetán T.)
Dominik B.
Tomáš R.
Martin Č.
Zuzka P.
Jakub V.
Vojta D.
Jan H.
Míša S.
Bára M.
Matěj Š.
David Š.
Rosťa L.
Emilie Č.
Hynek E.
David Š.
Lukáš T.
Klára S.
Petra J.
82 bodů 80 bodů 72 bodů 60 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo



Říčky 2014 – Šest znamení                                   24.9.14
 
Hned po příjezdu na tábor jsme si zahráli seznamovací hry na louce, představili se jak děti, tak vedoucí i praktikanti.  Po večeři jsme byli seznámeni s hrou a zjistili jsme, že po následujících 12 dní musíme získat šest zmíněných symbolů.

Druhý den jsme se probudili s nadšením, co nás čeká. Dopoledne proběhlo rozdělení do týmů, vymýšlel se pokřik a znamení. Pěkné počasí nevydrželo, věnovali jsme se tedy kroužkům (divadelní, hudební, výtvarný, naturistický). Po výborné večeři jsme si střihli ještě túřičku, abychom v noci neměli příliš roupy :-).

Třetí den nás naštěstí budilo sluníčko! Po snídani jsme byli rozděleni do 4 skupin a věnovali se různým činnostem v přírodě. Během dopoledne někteří z nás urazili neskutečných 12 km, počasí nám přálo, vládla výborná nálada. Odpoledne naše čtyři družstva hledala znamení železa při balónkové hře. Pak jsme hledali Pěšáka s dalším symbolem, získali zprávu, která byla zašifrována – inu, nic není tak jednoduché, jak se zprvu zdá. Večer jsme věnovali přípravám na Štědrý den – vyráběli jsme vánoční ozdoby, připravovali dárky na Vánoce, které nás čekaly čtvrtý táborový den.

Tábor Říčky 2014 - Šest znameníČtvrtý den nás probudily vánoční koledy!  Krásně se nám vstávalo, protože jsme se těšili, až ozdobíme svůj vánoční stromeček a byli jsme plni očekávání, jaké vánoční dárečky dostaneme (Vánoce 2x do roka – to není častý jev). Dokonce se nám podařilo nalézt symbol železa, což byl rest z předešlého dne. Byla to trošku léčka – symbol železa visel na krku Strážce! Vše jsme zvládli na jedničku, zdobení vánočních stromečků v lese bylo zábavné, všichni jsme se radovali z dárků. Po obědě bohužel opět vypovědělo službu počasí, byli jsme šťastní, že můžeme zůstat v chatě, kde bylo rozhodně sucho a výrazně přívětivěji, než venku. Zabavili jsme se různě. Někdo nacvičoval divadelní aktovky Červená karkulka a Perníková chaloupka, někdo kreslil, zpíval při kytaře, hrály se stolní hry. Celkem rychle nám to uteklo a před večeří jsme ještě zvládli táborový AZ kvíz. Získání Knihy kouzel jsme byli nuceni realizovat také v interiéru naší chaty, zvládli jsme to společně s vedoucími bez ztráty kytičky.

Pátý den – počasí se nechce umoudřit, nejen, že prší, ale citelně se i ochladilo. Po snídani se věnujeme kroužkům, někteří z nás opět zdolávají neuvěřitelné vzdálenosti v terénu, stavíme domečky v lese, hledáme poklad. Po výborném obědě se snažíme co nejvtipněji odpovědět na neuvěřitelné záludné otázky a hádanky typu: 50 očí a jeden zub. Čím vtipnější odpověď, tím více bodů pro tým. Cestou zpět nalézáme indicie k získání symbolu dřeva. Pantomima, kterou jsme museli předvést, byla vskutku legrační. Nejvíce se pobavili zřejmě vedoucí. Plánovaná večerní vybíjená se bohužel díky další nepřízni počasí bohužel nekonala.

Tábor Říčky 2014 - Šest znameníŠestý den jsme se probudili do slunečního dne – bezva! Mohli jsme po delší době realizovat rozcvičku – nadšení některých jedinců nebralo konce. Po snídani jsme luštili osmisměrku v lese, hledali jsme symbol kamene. Cesta lesním bludištěm byla pro některé z nás opravdovou fuškou. Protože počasí vydrželo, zvládli jsme i dlouho plánovanou vybíjenou. Zápasy byly napínavé, ohebnost a mrštnost některých z nás byla neuvěřitelná. Odpoledne nás opět zastihl déšť. Před večeří se věnujeme hraní divadla, výtvarným činnostem a večer nám vedoucí zprostředkovali netradičně pojatou Šípkovou Růženku. Moc nás to pobavilo!

Sedmý den – ráno opět trapně prší, dopoledne se musíme spokojit s interiéry naší chaty. Využili jsme možnost dohrát AZ kvíz a hráli jsme lidské pexeso. Po luxusním obědě (knedlo, vepřo, zelo) vykouklo sluníčko, vyrážíme na procházku, ale domů se vracíme opět za deště. Večerní program si zpestřujeme oblíbenou hrou Partička – opět jedna velká legrace, která skvěle konkuruje televiznímu originálu.

Osmý den – den naruby! Děti se stávají vedoucími místo skutečných vedoucích! Budíček, rozcvička a celý dopolední program je v rukou nejstarších dětí jednotlivých týmů. V součinnosti jsme vymysleli parádní soutěže, disciplíny. Odpoledne už plníme další úkoly související s nalezením znamení ohně. Museli jsme prokázat motorické, fyzické, čichové a další schopnosti. Obstáli jsme všichni velmi dobře. Večer se konal avizovaný táborák, opékali buřty, zpívaly, hráli na kytary, flétny a navštívit nás přišel soused se štěňátkem jezevčíka. Zasvěcoval nás do kovbojského umění s lasem. Všem se s lasem nevedlo, ale rozhodně to bylo velké zpříjemnění celého večera.

Devátý den. Dopoledne nás čekalo získání posledního symbolu – znamení vody. Tentokrát jsme uplatnili alespoň minimální znalosti ze zdravovědy. Díky bezdeštivému  počasí jsme ukončili turnaj ve vybíjené, byl to lítý boj, ale po zásluze vyhráli ti nejlepší! Odpoledne jsme využili k hraní různých netradičních her. Jdeme brzy spát, zítra bude nároční den.

Tábor Říčky 2014 - Šest znameníDesátý den je výletní! Výletu na předválečnou pevnost Hanička se účastní 12 výletníků, celkem ujdou neuvěřitelných 22 km, prozkoumají několik bunkrů a vylezou na rozhlednu na Annenském vrchu. Výletníci, kteří si zvolili Letohrad, ráno prchají na autobus. V malebném Letohradu navštíví park s voliérou. Jeden z papoušků uměl mluvit, což je podnětem pro neustálé opakování jednoduchého slova všemi členy této výpravy – jak málo stačí k dětské radosti! Navštívili jsme také strašidelnou jeskyni.  Třetí skupinka se vydává do Rychnova nad Kněžnou, zdolává dlouhých 10 km, na náměstí navštěvují muzeum hraček, Olda nám překrásně zahrál na piano. Večer nás čekali tradiční, oblíbené „krámky.“ Každé družstvo mělo připraveno obchůdky a nabízí vedoucím své služby. Úspěch mají masáže, kadeřnický salón, tetování ... Za všechny luxusní služby jsme vedoucími odměněni dobrůtkami, byl to dlouhý, namáhavý, ale krásný den.

Jedenáctý den  - dopoledne jsme posláni pánem Temnot na borůvky. Potřebuje je na výrobu lektvaru. Takové kvantum borůvek už jsme dlouho nezažili! Cestou zpět jsme se téměř všichni svezli lanovkou. Z borůvek nám v kuchyni slíbili upéct koláč. Odpoledne věnujeme sportu. Olympiáda, při které se např. házelo oštěpem, lyžovalo, probíhalo opičí dráhou, se nám velmi líbila a ještě jsme protáhli naše těla. Na večerní stezce odvahy jsme se potkali mimo jiné s čarodějnicí Morganou...

Dvanáctý den. Budíček je posunut – noční hra se protáhla. Po snídani se věnujeme tradičním kroužkům, po výborném obědě a borůvkovém koláči nás čeká boj s pánem Temnot.  Využíváme znalosti Knihy kouzel a hádanek, předvádíme mj. také vymazlené aerobické sestavy. Čeká nás závěrečný večer – vystoupení hudebního kroužku, divadelní hry, představení karnevalových masek, dozvídáme se konečné pořadí jednotlivých oddílů – rozdíly byly vskutku minimální. Třešinkou na dortu je vyhlášení výsledků a předání zasloužených odměn a diplomů. Večer si balíme, druhý den frčíme domů.  Ach jo, to to zase uteklo! Bylo tu parádně, už se těšíme na příští srpen, jen teď musíme zvládnout těch výrazně méně záživných 10 měsíců bez táborové hry, divadla, kroužků, kytar, táboráků, borůvek, kamarádů ...

Anna Babíčková, praktikantka, podle denních zpráv Jany a Davida.

BRONZOVÝ (NA)TURISTI
OCHRÁNCI SVĚTLA
MROŽÁCI
ŽALUDI ZAMOŘENÝ NEVIM OHNIVÝ LAMY
Bronz Kámen Železo Dřevo Voda Oheň
ved. David
ved. Klára ved. Jana ved. Diana ved. Vendy ved. Ondra
Olda B.
Naty K.
Marie B.
Jakub V.
Verča Č.
Lukáš S.
Štěpán Š.
Michal V.
Martin V.
Marek S.
Ondra Č.
Vojta M.
Anna V.
Jan Š.
Jan M.
Alex K.
Jarka Š.
Adam R.
Lucka P.
Marek B.
Michal B.
Franta W.
Slávek R.
Tereza K.
Vendy Š.
Jakub P.
Nikola J.
Matěj Š.
Pavel K.
Naty Z.
Jan K.
David Č.
Adéla M.
Franta N.
Roman N.
Prokop R.
Anežka V.
Matouš M.
Radek N.
Lukáš P.
Ondra Š.
David H.
Petra V.
Jan V.
Ivo R.

189 bodů 120 bodů 134 bodů 114 bodů 122 bodů 112 bodů
1. místo 4. místo 2. místo 5. místo 3. místo 6. místo



Sullivanovy trampoty na táboře pro malé děti    29.8.14
 
Poněkud netradiční téma proběhlo na třech turnusech letošních Malých táborů pro malé děti (MTMĎ). Děti se seznámily se strašákem Mikem Wazowskim, řečenému Kuliočko a zprvu sebevědomým frajírkem Jamesem Sullivanem. Tyto dvě příšerky ve světě příšer totiž navštěvovali Univerzitu pro příšerky. Po různých peripetiích se z těchto dvou příšerek, které se zprvu neměli příliš v lásce, stali přátelé.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2014 - Sullivanovy trampotyOba dva měli sen pracovat v továrně, kde se získává energie z jekotu dětí. Tento sen se jim nakonec splnil, i když jinou cestou, než si zprvu představovali. Pro svět příšer byly děti nebezpečné, alespoň si to všichni mysleli. A tak se jednoho dne stalo, že se do světa příšerek dostala malá holčička Boo, která rázem život Kuliočka a Sullivana obrátila naruby.

Na táboře jsme hráli bodované hry do „celotáborovky“, aby se tematicky co nejvíce podobaly příběhu. Ve světě příšer a na jejich univerzitě pro příšerky existovaly jednotlivé zájmové kluby. I my měli kluby (družstva), po 8 nebo 9 dětech (kdo v jakém klubu byl a jak si klub vedl je níže v tabulce). Kluby tak například honily prasátko Archieho (áčího), uskutečnily se rovněž Strašné hry, stejně jako na univerzitě například s těmito úkoly: „vystraš mrně, děj co se děj, na puberťáka však velký pozor si dej,“ nebo „někdo se blíží, po chodbě jde, schovej se před ním tak, ať tě nenajde.“

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2014 - Sullivanovy trampoty
Na univerzitu patří samozřejmě zkoušky a jedny krátké proběhly také na táboře. Především v rozesmívání vedoucích.  Děti také třídily postavičky z příběhu, nebo se snažily zachránit co nejvíce dveří do světa lidí, aby mohly malou Boo poslat domů. Každá parta vedoucích si přizpůsobila program podle sebe a počasí, takže některé stejně naplánované hry se nakonec na každém turnusu hrály trochu jinak a s jinými rekvizitami.

Her, nejen tematických bylo spousty a děti měly osobní volno jen po obědě a chvíli po večeři. Počasí na koupání letos celkem přálo, takže bazén a trampolína neleželi ladem. Každý táborník dostal svůj univerzitní sešit (deníček), kam si kreslil zážitky uplynulého dne, kdo uměl psát, mohl si je popsat. Na závěr tábora proběhl velký karneval, kde se vyhlašovaly výsledky, rozdávaly diplomy a odměny.

A jak to vše dopadlo? Děti v příběhu zjistily, že není dobré získávat energii ze strašení, ale ze smíchu dětí, že děti nejsou nebezpečné a že dokáží víc, když budou spolupracovat. A především, že přátelství – stejně jako u Sullivana a Kuliočka – je moc fajn věc.


Jak tábor viděla vedoucí Markéta Dočekalová z 2. turnusu:

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2014 - Sullivanovy trampotyNámět na hry byl letos opravdu bohatý.  Děti měly pořádný důvod snažit se. V klubech – tak jsme v duchu pohádky říkali jednotlivým družstvům – sbíraly nádobky jekotu (příšerky právě z jekotu vystrašených dětí získávaly energii). Zvítězil klub s nejvíce nádobkami. Hry, za které se v průběhu celého tábora jekot získával, byly opravdu rozmanité. Děti například musely chytit prasátko Archieho, udělat past na příšerky (past byla v podobě provázkem omotaných stromů, a aby to nebylo tak lehké, stromy se omotávaly na jeden nádech a nesměly být omotány stromy, které již omotal jiný klub), zúčastnit se Strašných her – kde bylo úkolem například projít bludiště nebo uniknout jedovatým ježovkám. Mezi další hry patřila také zkouška rozesmívání vedoucích, kde se někteří ukázali být opravdu překvapivým talentem :-).

Nenudili jsme se ani v dešti – děti si zkusily hru, při které házely kostkou a poté se musely obléknout a příborem si ukrojit čokoládu dřív, než někdo další hodil šestku a také jsme se naučili spoustu ukazovacích i jiných písniček, které nám pak pomohly později zpestřit si cestu autobusem.
 
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2014 - Sullivanovy trampoty
Ten, kdo rád vyrábí, si také přišel na své. Děti si v klubech vyzdobily svůj pohár, což byla trofej za Strašné hry, malovaly dohromady v klubu svou vlastní příšerku a také za příšerku musely přestrojit jednoho člověka z klubu. Jedna z her byla také štafeta, kde si každé dítě z klubu muselo zapamatovat a poté překreslit kousek obrázku s příšerkami.  Každý den jsme navíc zakončili malováním do univerzitních sešitů (deníčků), kde děti různou formou zaznamenávaly své zážitky. Jako již tradičně na táboře nechyběl táborák a závěrečný karneval. Tábor si všichni užili a doufám, že se zas uvidíme na příštím táboře nebo některé z výprav.

  1. turnus

NAŠTVANÍ KNIHOVNÍCI
SULLIVANI
KULIOČKA MALÉ PŘÍŠERKY OŠKLIVÁ KÁČÁTKA
Tereza S.
Nicole O.
Teodor T.
Sabina F.
Oliver Č.
Zuzka Z.
Tibor T.
Míša D.
Petr H.
Viola N.
David V.
Lukáš K.
Zuzka P.
Šimon Š.
Ondra Ch.
Dominik V.
Karolína A.

Vanessa V.
Denisa D.
Tomáš K.
Katka V.
Sára G.
Filip K.
Jára T.
Dan H.
Jan Z.
Petr Z.
Lucka Z.
Kylie W.
Martin Š.
Nikola D.
Tereza J.
Tereza Š.
Jáchym Š.
Martina K.
Miriam Š.
Eliška G.
Milan S.
Adéla J.
Šárka Z.
Jana G.
Josef G.
Aleš Z.
61 bodů 58 bodů 53 bodů 52 bodů ? bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo

  2. turnus

SULLIVANI
DĚSIVÉ PŘÍŠERKY MIKE S.R.O.
SUPER PŘÍŠERKY KULIOČKA
Renáta K.
Šarlota K.
Nikola D.
Ondra Š.
Matěj P.
Iveta N.
Petr V.
Jan V.
Eva J.
Jana G.
Anna P.
Jakub H.
Ondra H.
Tomáš P.
Tadeáš J.
Kristina Č.
Berenika Č.

Veronika Š.
Maxine P.
Denisa D.
David J.
Bára J.
Ema Ji.
Klára S.
Lukáš P.
Matyáš N.

Jirka J.
Josef G.
Ema Ja.
Adéla R.
Eliška G.
Lukáš K.
Tereza Č.
Michal K.
Amálie Č.
Adriana W.
Dominik V.
Denisa M.
Nikola M.
Katka P.
Zuzka S.
Vašek J.
Adam K.
Kryštof K.
73 bodů 64 bodů 64 bodů 63 bodů 51 bodů
1. místo 2. místo 2. místo 3. místo 4. místo

  3. turnus  /  Fotogalerie

SYČAVKY
HŇAHŇOVÉ
VLCI
ŽROUTI
DĚTÍ
DĚSIVÁ KÁČÁTKA
Yevheniya Y.
Dominik V.
Jáchym H.
Amélie R.
Tomáš B.
Lukáš H.
Nelly S.
Aleš H.
Dan K.
Jirka B.
Ondra J.
David D.
Tereza T.
Renáta K.
Šarlota K.
Rozálie D.
Evelína M.
Kryštof S.
Kryštof H.
Mateo A.
Denis M.
Katka P.
Kuba P.
Anna H.
Ema J.
Matt K.
Nela M.
Marek P.
Šimon P.
Tomáš B.
Marcel K.
Markéta M.
Štěpánka B.
Veronika H.
Amálie Č.
Kryštof B.
Lucka B.
Agáta H.
Vojta B.
Vojta V.
55 bodů 49 bodů 48 bodů 45 bodů 37 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo



Hubenov 2014 – Prrrravěk                                    17.8.14
 
Na začátku prázdnin jsme se přesunuli nazpět v čase a ocitli se tak v době kamenné. Rázem se vytratila všechna naše původní jména a po zhlédnutí filmu Rrrr!!!! se z nás všech stali Kameni. Přišli jsme o veškeré vymoženosti dnešní doby a nezbylo nám nic jiného, než se spoléhat na vlastní síly a přírodu, která nás v celé své kráse měla obklopovat následujících 13 dní.

Tábor Hubenov 2014 - PrrrravěkPrvním úkolem byl boj o oheň, neboť bez něj by nám v jeskyních, které jsme si nejdříve museli sami postavit, byla zima. Naštěstí byly všechny čtyři oddíly úspěšné a oheň se jim podařilo ukořistit zlému kmenu Špinavovlasů, který se usídlil nedaleko naší pravěké vesnice. Oheň však nestačilo pouze ukrást, ale museli jsme ho uchránit i před nepříznivým počasím, které nás v tu dobu dostihlo. Navíc nikdo z nás neuměl zajistit potravu ani kožešiny na obleky, proto jsme museli začít navštěvovat pravěkou školu života. Zde jsme se postupně učili rozeznávat různé druhy rostlin a živočichů, určovat, co nám z nich bude k užitku. Došla řada i na umění rozdělat oheň, abychom ho nemuseli neustále hlídat nebo krást Špinavovlasům.

Postupně jsme všechny své nově nabyté znalosti začali využívat. Uměli jsme rozeznat stopy zvěře a tudíž i vystopovat budoucí potravu. Dokázali jsme vyrobit pravěké zbraně či pasti a díky nim ulovit ryby, jelenomuta nebo mamuta. Když nebylo žádné stádo nablízku, spokojili jsme se s plody a bylinkami, co jsme našli v lese a vypěstovali na svých políčkách. Nebo jsme si upekli placky na pecích, které jsme si sami postavili z kamenů. Jednou nám náš šaman při půldenním výletě do Záhorčic dokonce vyčaroval buřtíky, které jsme si opekli k obědu, abychom měli sílu na cestu zpět do tábora.
 
Tábor Hubenov 2014 - Prrrravěk
Když jsme nalovili dost zvěře, začali jsme si z kožešin vyrábět oblečky a připravovat se tak na nejdelší celodenní cestu, co nás čekala v půlce tábora. Potřebovali jsme dojít do nedaleké Blatné a tam si v Kyjárně zakoupit kyje pro svůj kmen. Nejdříve proběhla módní přehlídka, abychom si všechny oblečky pořádně prohlédli, a pak jsme mohli vyrazit. Cestou jsme nalezli několik indicií, které nám ukázaly, kde se Kyjárna nachází. Museli jsme zaplatit sedm zubů z divočákomuta, aby nám kyj prodali. Ještěže jsme zuby a jiné ozdoby (ořechové skořápky, šnečí ulity..) dostávali za každé úspěšné splnění úkolů.

Jak se čas tábora chýlil ke konci, dorazila k nám i vymoženost – směnný obchod. Vzali jsme tedy pro nás nepotřebnou hrací kostku bez čísel a vyrazili ji do nejbližší osady vyměnit. Dostali jsme za ni spoustu potřebných vynálezů, které jsme do té doby neznali. Abyste si ale nemysleli, že jsme se jen učili nebo pracovali, to ne! Došlo i na kmenové radovánky, slavnost po lovu nebo srnabal – tedy tanec či sportovní klání. Dva týdny utekly jako voda, sundali jsme pravěké obleky, odhodili zbraně a byl čas na odjezd domů.  Už teď jsme ale všichni napjatí, co nás v Hubenově potká příští rok. 

Klára Pražáková

MAMUŤÁCI
BOMBÓNOMAMUTI
TODAPE MALAKUTO ŠAVLOZUBÍ TYGŘI
Vojta V.
Anita N.
Ondra B.
Marie V.
Pavla P.
Filip N.
Jirka P.
Petr T.
Jirka C.
Klára S.
Linda V.
Tomáš P.
Tomáš B.
Veronika L.
Tomáš Ch.
Magda V.
Lada Ch.
Tomáš K.
Jakub P.
Dan V.
Petr K.
Kryštof M.
Adéla M.
Nikola T.
Tereza M.
Michal H.
Petr M.
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo



Z letopisů setkání druidských – Katlehia 2014     5.8.14
 
Na začátku Samnawnu, letního období našeho roku, se uskutečnilo tradiční setkání druidů a nových adeptů, kteří byli vybráni k tomu, aby zasvětili svůj život druidskému učení. Pod vedením zkušených druidů rozličných škol a generací se adepti učili rozličnému umění. Nebylo však tomuto setkání přáno odehrát se v klidu. Náznaky přítomnosti temné síly přicházející z Andebnosu, ne-světa, přiměly zkušené druidy k výcviku nejen adeptů Filidských, ale také adeptů Brehonských. Jak Brehonští, tak Filidští adepti podstoupili vlastní specializovaný výcvik.

Tábor Kačlehy 2014 - KeltovéVýcvik Brehonských adeptů byl intenzivnější a náročnější. Jako adepti na vyšší druidský stupeň museli prokázat, že jejich schopnosti daleko přesahují schopnosti ostatních. Jedné temné noci se ocitli daleko od tábořiště a museli najít cestu zpět. Jindy zase překonávali cestu mezi dvěma stromy jen po tenkém lýkovém provaze. Museli také ukázat své kulinářské schopnosti při zpracování živé až polomrtvé stravy. Jen někteří dosáhli dostatečné úrovně pro získání lektvaru spojení.
 
Tábor Kačlehy 2014 - Keltové
Výcvik Filidských adeptů byl někdy méně obtížný, ale všichni Filidští adepti se ho zhostili se ctí a jejich vlastnosti doznaly během výcviku značného vylepšení, zejména schopnost magie a obrany proti magii. Temná síla se během výcviku postupně projevovala. Podezření padlo na příslušníky kmene Bolai, kteří přišli druidské shromáždění žádat o pomoc v boji proti silným římským legiím. Ukázalo se však, že členové kmene Bolai nemají s temno silou nic společného, přesto však byli ze setkání pro jistotu vyhnáni.

Tábor Kačlehy 2014 - KeltovéPůvodce temné síly stále nebyl znám a jedné noci došlo k události, kterou nezažily již generace druidů. Byl proveden temný rituál a posel Kernunův, vládce temnot, byl vyvolán z ne-světa. Vyšlo najevo, že s temnou silou si zahrávali Brehoni v čele s Erakem, kteří se za tímto účelem nebáli dokonce znesvětit lektvar pravdomluvnosti připravený ze surovin z dalekých krajů, které donesli společně všichni adepti. Brehonům hrozilo okamžité kruté potrestání, nebýt příchodu Vercingetorixe, který přinesl zprávy o slavném vítězství Keltů proti Římanům díky Kernunovu poslovi. Brehoni tedy potrestáni nebyli pod podmínkou, že budou všichni spolupracovat na zahnání Kernunova posla zpět do Andebnosu. Jeho přítomnost v našem světě by totiž byla všem velmi nebezpečnou. Podařilo se uskutečnit i již dávno zapomenutý rituál vymítání temnoty a vrátit posedlé zpět do našho světa. Taková moc byla v rukách druidů!
 
Tábor Kačlehy 2014 - Keltové
Společnými silami se nakonec podařilo po náročných bojích dobýt posvátný kruh, zbavit Kernunova posla jeho pomocníků a všech sil a vrátit ho zpět do Andebnosu. Adepti i druidi oslavili velké vítězství a keltská říše bla zachráněna před říší římskou. Všem adeptům se na vědomost dává, že splnili podmínky druidského výcviku!

Druidi a Filidové, kteří vedli výcvik adeptů – Cadwgawn, Erak, Gormal, Mo-dhia, Kaitira, Révin, Quaesita, Tris, Tirimir, Dagda a Kejto. Zvláště pak děkujeme za dobrou stravu během výcviku keltským kuchařským mistrům Pavlii, Ivii a Honzii.

Poznámky ze setkání druidů v Katlehii zapsal Cadwgawn, pradruid

Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 
Výprava červen 2015 - Tenkrát na západě
Výprava červen 2015 - Tenkrát na západě
Výprava červen 2015 - Tenkrát na západě
Výprava červen 2015 - Tenkrát na západě
Výprava červen 2015 - Tenkrát na západě
Výprava červen 2015 - Tenkrát na západě
 
Výprava květen 2015 - Kolbabovy příhody
Výprava květen 2015 - Kolbabovy příhody
Výprava květen 2015 - Kolbabovy příhody
Výprava květen 2015 - Kolbabovy příhody
Výprava květen 2015 - Kolbabovy příhody
Výprava květen 2015 - Kolbabovy příhody
Výprava květen 2015 - Kolbabovy příhody
 
Výprava květen 2015 - Ovečka Shaun
Výprava květen 2015 - Ovečka Shaun
Výprava květen 2015 - Ovečka Shaun
Výprava květen 2015 - Ovečka Shaun
Výprava květen 2015 - Ovečka Shaun
Den Země Rudná 2015
Den Země Rudná 2015
Den Země Rudná 2015
Den Země Rudná 2015
Den Země Rudná 2015
Den Země Rudná 2015
Kosmonautická výprava, duben 2015
Kosmonautická výprava, duben 2015
Kosmonautická výprava, duben 2015
Kosmonautická výprava, duben 2015
Výprava Srbsko duben 2015 - E.T. Mimozemšťan
Výprava Srbsko duben 2015 - E.T. Mimozemšťan
Výprava Srbsko duben 2015 - E.T. Mimozemšťan
Výprava Srbsko duben 2015 - E.T. Mimozemšťan
Výprava Srbsko duben 2015 - E.T. Mimozemšťan
Výprava Srbsko duben 2015 - E.T. Mimozemšťan
Výprava do lesa, březen 2015
Výprava do lesa, březen 2015
Výprava do lesa, březen 2015
Výprava do lesa, březen 2015
Velikonoční oddílová noc 2015
Velikonoční oddílová noc 2015
Velikonoční oddílová noc 2015
Velikonoční oddílová noc 2015
Velikonoční oddílová noc 2015
Jarní tábor, Prachatice 2015
Jarní tábor, Prachatice 2015
Jarní tábor, Prachatice 2015
Jarní tábor, Prachatice 2015
Výprava - Národní zemědělské muzeum, únor 2015
Výprava - Národní zemědělské muzeum, únor 2015
Výprava - Národní zemědělské muzeum, únor 2015
Silvestrovský tábor 2014-15
Silvestrovský tábor 2014-15
Silvestrovský tábor 2014-15
Silvestrovský tábor 2014-15
Silvestrovský tábor 2014-15
Silvestrovský tábor 2014-15
Výprava do Mořského světa, leden 2015
Výprava do Mořského světa, leden 2015
Divadlo Excelsior, Betlémská hra vánoční, leden 2015
Divadlo Excelsior, Betlémská hra vánoční, leden 2015
Divadlo Excelsior, Betlémská hra vánoční, leden 2015
Divadlo Excelsior, Betlémská hra vánoční, leden 2015

Výprava parní vlak
Výprava parní vlak
Výprava parní vlak
Oddílová noc, listopad 2014
Oddílová noc, listopad 2014
Oddílová noc, listopad 2014
Oddílová noc, listopad 2014
Oddílová noc, listopad 2014
Oddílová noc, listopad 2014
Podzimní tábor 2014 - Dračí doupě
Podzimní tábor 2014 - Dračí doupě
Podzimní tábor 2014 - Dračí doupě
Podzimní tábor 2014 - Dračí doupě
Podzimní tábor 2014 - Dračí doupě
Podzimní tábor 2014 - Dračí doupě
Podzimní tábor 2014 - Dračí doupě
Podzimní tábor 2014 - Dračí doupě
Výprava do Království železnic - listopad 2014
Výprava do Království železnic - listopad 2014
Výprava do Království železnic - listopad 2014
Výprava do Království železnic - listopad 2014
Výprava do Království železnic - listopad 2014
Večer světel Rudná, říjen 2014
Večer světel Rudná, říjen 2014
Železná říjen 2014 - Prokletí králíkodlaka
Železná říjen 2014 - Prokletí králíkodlaka
Železná říjen 2014 - Prokletí králíkodlaka
Železná říjen 2014 - Prokletí králíkodlaka
Železná říjen 2014 - Prokletí králíkodlaka
Železná říjen 2014 - Prokletí králíkodlaka
Železná říjen 2014 - Prokletí králíkodlaka
Drakyáda Rudná 2014
Drakyáda Rudná 2014
Posázavská stezka, září 2014
Posázavská stezka, září 2014
Posázavská stezka, září 2014
Posázavská stezka, září 2014
Astronomicko-kosmonautický tábor 2014 - Enterprise Antares
Astronomicko-kosmonautický tábor 2014 - Enterprise Antares
Astronomicko-kosmonautický tábor 2014 - Enterprise Antares
Astronomicko-kosmonautický tábor 2014 - Enterprise Antares
Astronomicko-kosmonautický tábor 2014 - Enterprise Antares
Astronomicko-kosmonautický tábor 2014 - Enterprise Antares
Astronomicko-kosmonautický tábor 2014 - Enterprise Antares
Astronomicko-kosmonautický tábor 2014 - Enterprise Antares
Tábor Říčky 2014 - Šest znamení
Tábor Říčky 2014 - Šest znamení
Tábor Říčky 2014 - Šest znamení
Tábor Říčky 2014 - Šest znamení
Tábor Říčky 2014 - Šest znamení
Tábor Říčky 2014 - Šest znamení
Tábor Říčky 2014 - Šest znamení
Tábor Říčky 2014 - Šest znamení
Tábor Říčky 2014 - Šest znamení
Tábor Říčky 2014 - Šest znamení
Tábor Říčky 2014 - Šest znamení
Tábor Říčky 2014 - Šest znamení
Tábor Říčky 2014 - Šest znamení
Tábor Říčky 2014 - Šest znamení
MTMĎ 2014 Sullivanovy trampoty - 1. turnus
 MTMĎ 1. turnus
MTMĎ 2014 Sullivanovy trampoty - 2. turnus
 MTMĎ 2. turnus
MTMĎ 2014 Sullivanovy trampoty - 3. turnus
 MTMĎ 3. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2014 - Sullivanovy trampoty
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2014 - Sullivanovy trampoty
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2014 - Sullivanovy trampoty
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2014 - Sullivanovy trampoty
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2014 - Sullivanovy trampoty
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2014 - Sullivanovy trampoty
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2014 - Sullivanovy trampoty
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2014 - Sullivanovy trampoty
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2014 - Sullivanovy trampoty
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2014 - Sullivanovy trampoty
Tábor Hubenov 2014 - Prrrravěk
Tábor Hubenov 2014 - Prrrravěk
Tábor Hubenov 2014 - Prrrravěk
Tábor Hubenov 2014 - Prrrravěk
Tábor Hubenov 2014 - Prrrravěk
Tábor Hubenov 2014 - Prrrravěk
Tábor Hubenov 2014 - Prrrravěk
Tábor Kačlehy 2014 - Keltové
Tábor Kačlehy 2014 - Keltové
Tábor Kačlehy 2014 - Keltové
Tábor Kačlehy 2014 - Keltové
Tábor Kačlehy 2014 - Keltové
Tábor Kačlehy 2014 - Keltové