Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...

   Chceš-li zanechat vzkaz, pošli webmail.  Hlavní strana
  
 


      Archiv článků 16, 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
 
První výprava jihočeského oddílu                        15.12.19
 
Výprava nebyla dopředu napevno plánovaná. Zkusil jsem asi napodruhé nadhodit termín a tentokrát to vyšlo. Jen pro silný vítr jsme akci přesunuli ze soboty na neděli, ale nakonec se výprava ke konci listopadu uskutečnila.

Výprava les, Kunžak 2019Z Kunžaku se partička dvanácti dětí vydala podél potoka Struha a rybníků. Po celou dobu výpravy, kdykoliv na trase se hrála hra, Zoro, bomba, povodeň. První zastavení bylo u letokruhů pařezu. Spočítat letokruhy se zdá jako banální věc. Ale které se počítají do jednoho roku, když jsou kruhy světlé a tmavé? Děti se rozdělily na dvě skupiny, abychom si zahráli na veverky. Úkolem každé skupiny bylo přesouvání po lese tak, že se skupina musela vždy dotýkat minimálně jednoho stromu a nesměla se pustit. Když hru děti pochopily, byla pro ně celkem jednoduchá. Anebo stromy byly moc blízko sobě.

Při dalším zastavení „u vyčnívajících kamenů“ byla svačina a další zastávka u dřeva – tentokrát ležících kmenů. Pozorovali jsme děrovatou kůru, chodbičky v lýku a povídali si o lýkožroutovi, aneb kůrovcovi. O tom, jak celý proces probíhá a také, že se zdravý strom dokáže bránit a tedy se mu nic nestane. Problém je, že naše lesy zdravé nejsou, jinak by měl lýkožrout smůlu. O pár desítek metrů dál jsme si na louce zahráli další hru. Času nám už mnoho nezbývalo a museli jsme pádit na sraz s rodiči.

 

Večer světel
                                                           20.11.19
 
Tradiční večer světel proběhl opět za hojné účasti několika stovek malých i velkých „světlonošů.“ Začátek trasy byl u Hořelického kostela Stětí sv. Jana Křtitele. Průvod se ulicemi sunul kolem základní školy do ulice Na Přídělu, kde byl cíl. Na trase byly rozmístěny obrázky. V cíli bylo na stolku obrázků více – úkolem dětí bylo říci, které obrázky na trase nebyly. Každý dostal obrázek a svítící tyčinku. Na závěr vzplál ohňostroj. Nastalo jedno neplánované překvapení, když se jedna sada ohňostroje s druhou přerušila. Přerušení bylo hned napraveno a ohňostroj pokračoval dále.                         



Rango – tábory pro malé děti
 
Malí táborníci ve věku od 4 let (někteří ale byli i náctiletí) si na týdenním táboře vyzkoušeli, jaké je to být chameleónem, který je po střetu auta svých majitelů s pásovcem z terária vymrštěn na dálnici v americké poušti. Bezejmenný chameleon si celý život v teráriu pouze hrál na skutečný svět. Záhy zjišťuje, že ten reálný je plný nebezpečí a musí uniknout před útokem jestřába. S pomocí krásné ještěrky Fazolky se dostane do městečka Prach. Zde se okamžitě ujímá své životní role hrdiny a začne si říkat Rango, ale bere to opravdu jen jako roli.

Šťastnou náhodou sice zneškodní Jestřába, ale ukáže se, že smrt jednoho padoucha, který ohrožoval město, pouze uvolní místo dalšímu – ještě nebezpečnějšímu – Chřestýšovi. Později Rango odhalí, že Chřestýš ve skutečnosti slouží pravému zlosynovi. Tím je Starosta vesnice, který město nechal odříznout od zdroje vody, aby nad ním získal neomezenou moc. Rango si po setkání s Duchem západu uvědomí, že si na hrdinu musí přestat jen hrát. Díky skutečné odvaze se mu společně s přáteli podaří starostu a jeho kumpány porazit a městu Prach navrátit životodárnou vodu.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2019 Celé dobrodružství se odehrávalo v penzionu v Horních Albeřicích krkonošské přírody. Je to kus unikátní architektury, kde není jediný úhel pravý. Stojí uprostřed krásné přírody na louce ohraničené z jedné strany horským potokem, z druhé smrkovým lesem a ze třetí strany příkrou sjezdovkou.  V rámci bodovaných etapových her děti prožili část Rangova dobrodružství a změřily své síly v rychlosti, šikovnosti, tvůrčích dovednostech i odvaze. A také zjistili, že nejdůležitější je naučit se spolupracovat s kamarády, umět se domluvit a táhnout za jeden provaz. Koneckonců, každý ví, že sdílená radost je dvojnásobná a starost jen poloviční.  

V rámci společného programu se děti lépe poznaly i s ostatními kamarády. Při poledním klidu, vybíjené, městečku Palermu i při delších procházkách. Vydařil se táborový oheň s opékáním vuřtů a kytarou i rozlučkový karneval v maskách. Protože tématem byla voda, hodně her bylo „vodních.“ Ovšem každý ze tří turnusů měl program trochu jiný. Přeci jen vodní hry bylo třeba přesouvat na slunečné počasí. Akorát stavba indiánského stanu teepee letos vázla, takže se ho dočkal až třetí turnus.  

Mimo etapové hry a společný program zbyl čas na samostatný program družstev se svým vedoucím. Všichni udělali během tábora krok kupředu v samostatnosti a ve schopnosti zvládat překážky. Zejména někteří zjistili, že komunikace je především o schopnosti naslouchat ostatním. A z toho máme radost.

Vedoucí Míra Nečas 
1. turnus  /  Fotogalerie

KAKTUSÁCI
HVĚZDY
PRAŠNÍ JEZDCI
RANGOUŠIFAZOLKY
Tomáš
Tonda, Jirka
Bára
Klára
Mirek
Amálie K.
Zuzana R.
Johana Š.
Josef Š.
Jonáš A.
Amar M.
Mak M.
Vít P.

Linda Z.
Matěj J.
Adam D.
Katka S.
Eliška V.
Natálie A.
Alžběta P.
Viktorie B.
Veronika K.

Jáchym S.
Natálie S.
Nikola R.

Matěj D.
Ema B.
Eva N.
Jan P.
Jan S.
Míra N.
Alice N.
Eliška K.
Ondřej A.
Natálie B.
Zuzana Z.
Antonín P.
Karolína K.

Matyáš Š.
Nikola Š.
Michal P.
Šárka P.

Adam K.
Kilián B.
Anna N.
Julie P.
Vít B.
Kaktusáci – 1. turnus 2019
Hvězdy – 1. turnus 2019
Prašní jezdci – 1. turnus 2019
Rangouši – 1. turnus 2019
Fazolky – 1. turnus 2019
69 kapek
61 kapek 60 kapek 46 kapek44 kapek
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo5. místo

2. turnus  /  Fotogalerie

CHŘESTÝŠI
MRS. TIM
SKLENIČKY
JESTŘÁBIJEŠTĚRKY
Jirka
Tonda
Tomáš
Kamila
Eva
Kryštof S.
Nikola D.
Ludvík M.
Rosťa K.
Tonda K.
Jakub V.
Oliver P.
Filip Y.
Robin J.
Jakub M.
Tadeáš B.
Zuzana B.
Natálie M.
Matouš D.
Richard K.
Alexandr J.

Antonín L.
Natálie S.
Jakub M.
Lukáš K.
Nikola T.
Jakub V.
Meg O.
Petr J.
Marie K.
Tomáš K.
Roman J.
Tomáš K.
Zuzana Z.
Antonín P.
Markéta P.
Veronika K.

Veronika H.
Jaroslav M.
Simona M.
Ondřej M.
Jakub H.
Gréta K.
Žofie T.
Jan V.

Chřestýši – 2. turnus 2019
Mrs. Tim – 2. turnus 2019
Skleničky – 2. turnus 2019
Jestřábi – 2. turnus 2019
Ještěrky – 2. turnus 2019
66 kapek
62 kapek 59 kapek 48 kapek47 kapek
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo5. místo

3. turnus  /  Fotogalerie

DIVOKÁ PRASATA
KAKTUSÁCI
JESTŘÁBI
ZÁPAĎÁCICHAMELEÓNI
Júlia
Magdaléna
Jirka
Martina
Veronika
Markéta P.
Matyáš N.
Andrea K.
Josef G.
Josef N.
Nela N.
Filip N.
Jan N.

Ian B.
Petr J.
Jana G.
Anna K.
Adam B.
Natan C.
Kryštof S.
Viktorie R.

Maxine P.
Hubert Č.
Eliška B.
Martin B.
Adéla B.
Matěj B.
Anna B.
Matěj K.
Vojta P.
Bára K.
Libor V.
Karel P.
Olivie K.
Travis Ch.
Aaron Ch.
Kamila K.
Monika S.
Berenika Č.

Simona L.
Štěpán Š.
Eliška G.
Tomáš R.
Lukáš R.
Lucy Ch.
Terri Ch.
Vojta P.

Divoká prasata – 3. turnus 2019
Kaktusáci – 3. turnus 2019
Jestřábi – 3. turnus 2019
Zápaďáci – 3. turnus 2019
Chameleóni – 3. turnus 2019
56 kapek
54 kapek 54 kapek 50 kapek44 kapek
1. místo 2. místo 2. místo 3. místo4. místo



Piráti z Hubenova
                                                    26.9.19
 
Hned po příjezdu do tábora jsme byli svědky prokletí bohyně moří Kalypsó. Šest pirátů ji zaklelo pomocí amuletů do lidské podoby. Pokud jí pomůžeme amulety nalézt a z lidské podoby ji vysvobodíme, budeme si moci rozdělit pirátský poklad, ke kterému nás dovede. Takovou výzvu jsme samozřejmě přijali a hned se začali připravovat na cestu.

Na jednu loď bychom se špatně vešli, proto jsme se nejdříve rozdělili do tří posádek. Aby z nás jednou mohli být opravdoví piráti, museli jsme se naučit spoustu nových věcí. Postupně jsme se tedy dozvěděli, jak pojmenovat části lodě nebo jak se váže šest základních uzlů. Také jsme se seznámili s Morseovou abecedou a naučili se rozdělávat a udržovat oheň.

Poté, co jsme naložili lodě potřebnými surovinami a chtěli se vydat na plavbu, setkali jsme se s Willem Turnerem a Jackem Sparrowem. Vyplouvají také na moře, aby našli Willovu milou Elisabeth, kterou unesli piráti na lodi Černá Perla. Domluvíme se s nimi, že poplujeme společně. Jim se bude hodit pár statečných plavčíků navíc a my využijeme Jackovy zkušenosti při plavbě po moři. 

Na moři nás čekalo mnoho nástrah, ale také jsme poznali zajímavá místa a nové známé, kteří nám pomohli postupně nalézat potřebné amulety. Nejdříve jsme se dostali na Diamantový ostrov, kde jsme mimo jiné kopali drahokamy. Na Ostrově přátelství nám unesli naše vedoucí, ale naštěstí se nám je podařilo všechny vysvobodit. Ostrov hazardu nám ukázal, při kom stojí štěstěna a komu se vyhýbá. Na Ostrov lásky jsme vkročili všichni červeně nebo růžově oblečení a celý den se nesl ve znamení srdíček. Při putování na Amorovu horu nás zastihla bouře a poničila nám lodě. Museli jsme si postavit nové. Práce nám šla pěkně od ruky a mohli jsme brzy zase vyplout na moře. Už jsme měli Černou Perlu na dohled, ale nemohli jsme plout přímo za ní. Museli jsme se ještě zastavit na Ostrově radovánek, kde byl ukrytý pátý amulet.

Konečně jsme dohonili Černou Perlu. Svedli jsme s její posádkou nelítostný boj a podařilo se nám Elisabeth zachránit. Will byl velmi šťastný, že jsme mu pomohli a pozval nás na svatbu. Jako svatební dar dostali novomanželé od Jacka škapulíř, který byl posledním, šestým amuletem, potřebným k vysvobození Kalypsó. Ihned jsme všechny amulety poskládali kolem ohně, pronesli zaklínadlo a škapulíř vhodili do ohně. Amulet vzplál kouzelným ohněm a Kalypsó byla vysvobozená. Naše mise byla splněna. Za odměnu jsme dostali každý část slíbeného pokladu.

Každý z nás během plavby získával body za umístění v hrách a plnil úkoly, díky kterým mohl být povýšen. A tak se z některých nakonec stali opravdoví piráti. Byly to krásné dva týdny, kdy jsme si celé dny prozpěvovali pirátskou hymnu, koupali se v rybníce, odpočívali při stolních hrách, soutěžili v celotáborovém sportovním turnaji, hráli bojovky a prokazovali odvahu při nočních hrách. Ale především jsme si užívali to, že jsme zase po roce spolu a na našem oblíbeném místě.

Klára Weiss  

ŠIŠKY NA VODĚ
ČERNOVOUSÁČI
KRAKENI
vedoucí Michal
strážce pokladn. Renča
strážce pokladnice Vojta
strážce poklad. Honza
plachtař Šarlota
bocman Šimon
plavčík Marek S.
plavčík Marek T.

vedoucí Vendy
mladý pirát Adam S.
strážce pokladnice Petr
strážce pokladnice Sofie
strážce pokladnice Kuba
bocman David S.
bocman Gabko
plavčík Adam V

vedoucí Štěpánka
pirát Dominik
lodivod Tom
plachtař Michal
plachtař David V.
plachtař Terka
bocman Adélka
plavčík Fanda
plavčík Naty

1. místo 2. místo 3. místo
Tábor Hubenov 2019 – Šišky na vodě
Tábor Hubenov 2019 – Černovousáči
Tábor Hubenov 2019 – Krakeni



Deadpine (Kačlehy 2019)
                                       19.8.19
 
Píše se rok 2056. V osadě Deadpine, do níž nováčci přijíždí, však starý letopočet nikdo nepoužívá. Rychle si tedy zvykají na to, že je vlastně rok 31 a život v komunitě má svůj vlastní řád a pravidla. Hned po příjezdu čeká všechny důkladná zdravotní prohlídka. Jejím závěrem je, že jsou všichni pacienty typu D – jsou to tedy Dědicové Země, stejně jako zbytek komunity. Ta je do této chvíle poněkud zdecimovaná, tvoří ji jen rada starších v čele s mentorem, který si říká Nero.

Deadpine – Kačlehy 2019 Lidstvo před 26 lety zasáhla smrtící pandemie. Pacienti byli podle příznaků rozděleni na několik typů. Typem D jsou právě Dědicové. Nesou si s sebou velkou křivdu, protože během pandemie byli všichni nakažení bez milosti posílání do karanténních táborů. Dědicové pobyt v těchto táborech díky genetické mutaci přežili a vzpomínali na něj jako na čas hrůzy a utrpení. Později je však Nero sjednotil a společně vytvořili vzkvétající komunitu. Jsou přesvědčeni, že jejich přežití má jistý důvod a že jsou vyvolení k tomu, aby převzali Zemi po smrtelnících, kteří ji přivedli do záhuby. Vědec Boris, který měl svůj podíl na vývoji viru, poskytl Dědicům léky, které zpomalují postup nemoci.

 Dozvídáme se také o existenci sedmi kapitol, do nichž se Dědicové dělí. Jednu z nich před časem potkal smutný osud. Nero vysvětluje, že Babylonci pro jisté neshody z Deadpine před časem odešli a krátce poté je smrtelníci – tak Dědicové říkají nenakaženým – vyvraždili. Nově příchozí však také musí být rozděleni do kapitol a čtyři z nich potřebují posílit. Jsou to Výrovci, Jezevci, Strážci a Horalové. Po rozdělení do kapitol se koná tradiční sněm. Na něm jsou všichni označeni symbolem Dědiců a všem je udělena nejnižší hodnost radovojce. Poté se přistoupí k hlasování, ve kterém má každý počet hlasů daný svou hodností.

Deadpine – Kačlehy 2019Novopečení radovojci se také dozvídají o tradici Času zúčtování, což je válečná výprava, během níž si Dědicové berou od smrtelníků zpět, co jim právem náleží. V rámci sedmi dnů soupeření proběhne několik bitev a několik nebojových klání (stavba vodovodu, vědomostní hra a sportovní turnaj). Vítězná kapitola pak získává právo vydat se na Čas zúčtování a její vítězství bude náležitě oslaveno během festivalu, který se koná v jeho předvečer.

Noví Dědicové si musí osvojit čtyři základní dovednosti: orientaci v mapách, lukostřelbu, šerm a zdravovědu. Právě při první orientaci v mapách se však najde podivná zašifrovaná zpráva. Po rozluštění se ukáže, že nás posílá cosi hledat. Vyrážíme hned večer a po dlouhém a náročném hledání se nám konečně dostává do rukou nenápadná plechovka. Jedná se o sebrané spisy, které nám zanechala jakási kronikářka. Dozvídáme se z nich více o historii komunity. Také obsahují indicii k nalezení dalšího spisu.

Druhý spis hledáme během dne a musíme přitom čelit útokům po zuby ozbrojených Tyranů. Nacházíme v něm mimo jiné úryvek z Borisova deníku, v němž popisuje vývoj léků, díky nimž můžeme nemoci tak dlouho vzdorovat. Hlavně Dryák je důležitý pro radu starších, které bez něj hrozí nepříjemná předčasná smrt. Proto se komunita ocitá ve velkém nebezpečí, když je Dryák smrtelníky ukraden. Další dny proto věnujeme zjišťování, kdo jsou a co je jejich záměrem, a snaze dostat Dryák zpět. Spisy jsou odsunuty do pozadí a mentor zakazuje další hledání.

Deadpine – Kačlehy 2019 Během konfrontací se smrtelníky se dokonce zmocníme dvou zajatců. Prvního Nero chvíli vyslýchá. Není spokojen s jeho spoluprací, a tak ho obviní ze lži a strhne mu plynovou masku. To pro zajatce znamená nakažení a téměř jistou smrt. V komunitě se začínají ozývat nesouhlasné projevy ze strany radovojců i rady starších a Dědicové se začínají rozdělovat. Druhého zajatce necháváme naživu déle a snažíme se ho vyslýchat. Když nic užitečného neprozrazuje, schyluje se k dalšímu demaskování. Nakonec však jedna hlídka zajatci pomůže k útěku a statečně čelí následkům svého činu. Nero přitvrzuje a jeho režim se stává mnohem přísnějším. Komunita se nakonec rozštěpí do tří tajných frakcí – schází se Nerovi příznivci, revolucionáři v čele se Štikounem a rovnostáři, které vede Ada.

Všechny tři frakce se snaží získat pro sebe třetí spis a jeho nalezení vyústí ve velkou bitvu. Rovnostáři se snaží ochránit Adu, která luští zašifrovaný spis, Štikoun s revolucionáři se snaží dostat moc na svou stranu a Nero se pokouší uchránit poslední zbytky své autority. Nakonec se ze spisů dozvídáme, že právě Nero a jeho bývalý pobočník Eryx jsou zodpovědní za smrt Babylonců. Eryx stihne utéct, Nero je zajat a o jeho osudu se rokuje na odpoledním sněmu.

Deadpine – Kačlehy 2019 Ada se pokouší spojit se skupinou Naděje, k níž patřili oba zajatci, a k jejímu velkému překvapení jí odpovídá Boris. Vrací se do Deadpine s tím, že má hotový lék, který dokáže Dědice vyléčit úplně. To je pro Dědice, jimž nemoc dlouhá léta sloužila jako důkaz jejich výjimečnosti, náročné, ale nakonec hlasování rozhodne o přerodu komunity. Všechny hlasy jsou si teď rovny, Ada se stává novou mentorkou, Nerův trest bude vyléčení a spolu s ním se vyléčí i všichni ostatní. Čas zúčtování je jakožto zbytečné vraždění zrušen a festival se koná ve změněné podobě, která jej už neoslavuje.

Poslední den tábora probíhá zcela mimo celotáborovou hru a slouží k zamyšlení nad tím, co se během posledních dvou týdnů stalo. Bavíme se o manipulaci a o motivech postav, které vedoucí představovali. Rozebíráme především Nera, který šířil nenávist ke smrtelníkům a ospravedlňoval Čas zúčtování, a Štikouna, který svou touhu po moci zvládl šikovně zamaskovat nejrůznějšími prázdnými sliby. Mluvíme také o ponaučeních, která si z příběhu osady Deadpine můžeme odnést, a den zakončíme večerním táborákem.
Erix       

STRÁŽCI
JEZEVCI
VÝROVCI
HORALOVÉ
Lily (Markét)
Zoen (Gábina)
Valkýra (Anežka)
Jožo (Štěpán)
Čolek (Vojta)
Megi (Terka)
Eda (Lukáš)
Elvíra (Bára)
Monika Z.
Kamila V.
Michal M.
Ondra M.
Adéla M.

Martin C.
Linda S.
Alex K.
Sára T.
Dan C.
Jiří M.
Ava J.
Max V.
Max H.
Liam J.
Alice V.
Lukáš K.
Lukáš P.
Tereza C.
Anežka Š.
Martina K.
František H.

Annabelle M.
Michaela L.
Viktorie K.
Samuel B.
Michal K.
Lukáš M.
Linda V.
Jakub B.
Ema R.
Dan V.
Eva S.

Jiří C.
Bárt V.
Bára Š.
Filip L.
Julie R.
Matěj Š.
Matyáš L.
Tereza H.
Denisa D.
Jindřiška B.

Karolína M.
Strážci (Kačlehy 2019)
Strážci (Kačlehy 2019)
Strážci (Kačlehy 2019)
Strážci (Kačlehy 2019)



Hráli jsme si na Robinsona
                                    17.7.19
 
Do zapeklité situace se dostal každý trosečník, který zůstal na osamělém ostrově. Tím nejznámějším je bezesporu Robinson a jeho druh Pátek. Jeho příběh jsme si připomenuli a někteří se s ním seznámili v starším filmu z roku 1975. Ale ještě před filmem se čtyři družstva utkala v první velké hře. Na rozlehlé louce (moře) se pohybovala družstva (lodě), která se přesouvala a snažila se střelbou (míčky) zneškodnit další lodě a zároveň nebýt sestřelen. Hra to byla náročnější, proto nejmladší „školkoví“ účastníci výpravy měli svůj program.

Další den program probíhal na námět příběhu. Děti se schovávaly, malovaly nejen na obličej jako domorodí indiáni, proběhly podobné „turnaje,“ jaké si udělal Robinson s Pátkem, stejně tak se děti napodobovaly, podobně jako když Robinson učil Pátka. Protože se děj odehrával na ostrově plném zvířat, i děti zvířata hledaly a poznávaly.

V odpoledním programu v lese děti házely oštěpem a stavěly robinsonův příbytek. Hlavní hrou bylo sbírání ptačích vajec. Hra, při které bylo třeba vejce hlídat, kořistit a lovit u protivníků. K našemu překvapení děti chtěly hrát v lese ještě schovávanou místo návštěvy hřiště, kde se většinou stavíme při cestě z lesa na základnu.

Výprava červen 2019 – RobinsonPo příchodu z lesa se z oblohy snesla pořádná sprcha. To výrazně nevadilo, děti si domorodý tanec k táboráku mohly připravit na pokojích. Večer vzplál tradiční táborák, opékalo se, povídalo, nechybělo laserové „představení.“ Tentokrát byl k dispozici také hvězdářský dalekohled, kterým jsme pozorovali Měsíc. Některé děti byly tak uchvácené pohledem na krátery, že se do fronty řadily několikrát.

Poslední víkendový den už je kratší – děti spí po náročné sobotě déle, musí se balit a uklízet, ale čas pro hry samozřejmě je. Vše je pak zakončeno slavnostním vyhlášením výsledků, rozdáváním diplomů a odměn a hledání pokladu.


ROBINSONOVÉ
KANIBALOVÉ
ZTROSKOTANÁ LOĎ
Bohumil K.
Michal M.
Tomáš K.
Pavel S.
Petr B.
Jan V.

Filip B.
Žofie T.
Adéla B.
Lukáš F.
Marie K.
Simona L.
Andrea K.
Ondra M.
Oliver P.
Natan C.
Anna B.
Ema O.
Meg O.

25 bodů
24 bodů 21,5 bodů
1. místo 2. místo 3. místo



Putování s hobitem                                                  21.6.19
 
Květnová výprava se nesla ve znamení malých a veselých postaviček, hobitů. Jak už to bývá, čekali jsme při hrách na všechny malé i větší hobity, než se ze všech koutů Středozemě dopraví. První větší hra se odehrála večer na velké louce. Děti se chtě nechtě seznámily s Runami – trpasličími písmeny. Trpaslíci se totiž s hobity znali. Na louce byla spousta písmenek a každá hobití vesnice (= družstvo) měla písmenka ve své barvě. Právě ta písmenka bylo třeba získávat. Hodila se na druhý den. Každý neznal příběh o hobitovi, a proto se s ním děti ještě před spánkem ve zkrácené formě seznámily.

Ráno proběhla rekapitulace příběhu a hobití kvíz. Každá vesnice si také připravila pro jinou vesnici hádanku. Hádanky měl náš hobit rád. Hobit také cestoval divočinou a bylo důležité, aby v ní dokázal přežít. Musel si tedy umět rozdělat oheň, něco na něj nalovit, být obratný… a stejně tak si děti tyto dovednosti na stanovištích ověřily.

Výprava květen 2019 – Hobit Odpoledne se hobití vesnice vydali do lesa. Po cestě se hrály dvě hry. V lese už na děti čekala další hra, při které se využívaly trpasličí Runy. Ve výsledku bylo potřeba sestavit a slepit správně zprávu. Tu ale vesnice zatím nemohli přečíst, protože neznali klíč. Zprávu luštili až v neděli. Nechybělo ani stavění hobití vesnice a další hry.

Večer po vzoru trpaslíků nám vesnice předvedli pěkná taneční nebo pěvecká vystoupení. K výpravě patří i táborák a zde to nebylo jiné. V neděli se luštili a četli zprávy, proběhlo několik menších her a jedna velká, závěrečná do bodování. Bodování bylo tentokrát jiné než obvykle. Náš hobit z příběhu cestoval a stejně tak vesnice cestovali na mapě. Víkendy bývají mnohdy krátké a děti odpoledne odcestovaly z hobitího příběhu do reality všedních dnů.


SPOLEČENSTVO PRSTENŮ
ŠMAKOVÍN
ZLOBYDLOV
HOBITÍN
Ondra M.
Oliver P.
Jakub H.
Sam H.
Jan P.
Vít P.

Zuzka Z.
Eliška K.
Amálie K.
Gábina N.
Markéta M.
Karolína K.

Veronika K.
Jáchym S.
Natálie S.
Katka N.
Marie K.
Nela M.
Žofie T.
Jan V.
Petr B.
Marie B.
Štěpán Š.
Michal M.
Aaron Ch.
Alžběta P.
Adriana Ch.

39 bodů
37 bodů 35 bodů 33 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo



Rodinné setkání nad Mölkky a s táborákem
        20.5.19
 
Někteří raději oželeli přenos nedělního hokejového utkání naší reprezentace, který vyšel na termín dalšího rodinného setkání. To první proběhlo v zimě nad kulečníkem, tentokrát jsme si užili krásné slunečné počasí v přírodě.

V Rudné se ještě dají najít poklidná zákoutí v přírodě, kde si lze zahrát hry a udělat táborák. Začali jsme finskou hrou Mölkky. Je to jednoduchá hra, při které se házecím kolíkem hází na 12 očíslovaných kolíků s cílem shodit určitý počet tak, aby bylo dosaženo 50 bodů. Hrát Mölkky bylo zábavné, občas házecí kolík několikrát přeskákal očíslované kolíky a žádné neshodil. V druhém kole si síly proměřily děti bez rodičů, když vystřídaly rodinné týmy.

Po hře vzplál připravený táborák. Průběžně se opékaly buřty řezané na několik způsobů (znáte buřta – stromeček, chobotnici?). Společenská část měla velký význam, protože jsme si povídali o jedné velké změně, která oddíl čeká (s bonusem pro oddílové rodiče). Přinesl jsem oddílovou kroniku, která byla aktivně udržována žel jen v prvních letech vzniku Žlutého květu. Část dětí si udělala svůj program a často mizely v houštinách přilehlého lesíka.

Většina účastníků si po táboráku ještě prošla trasu, na které bylo úkolem hledat obrázky živočichů a psát jejich názvy do políček křížovky. Všichni tuto hru zvládli na jedničku. Zalili a uklidili jsme ohniště a zakryli místo srolovaným čtvercem vyříznuté trávy – druhý den ani nebylo vidět, že na místě nějaká akce proběhla. Byl to fajn podvečer. Děkuji rodičům, kteří dali přednost společenské akci s dětmi. Mohli jsme si popovídat a lépe se poznat.



Hurá do bláta – jeskyňářská výprava
                     4.5.19
 
První víkendovka po zimě byla netypická. Po čtyřech letech jsme si zopakovali jeskyňářskou výpravu. Pobyt v Srbsku, tedy v Českém krasu, kde je v okolí plno jeskyní, je k tomuto účelu přímo stvořené.  

Výprava byla tradičně plná (na spoustu dětí se nedostalo), proto mohla v pátek vzniknout čtyři družstva, jejichž členové si vymysleli názvy; Trilobiti, Tulmeni, Medvědi a Diamantové krápníky. Tyto týmy vyrazili na louku, kde si zahráli oblíbený laser. Ovšem na připravenou „krápníkovou“ hru už nezbyl čas. Před první nocí jsme si promítli motivační dokument o slovenské expedici do velkých jeskyní ve stolových horách ve Venezuele a výběr fotografií z našich dospěláckých jeskyních akcí v Moravském krasu, kde jsou podzemní prostory násobně větší než v krasu Českém. Včetně žebříků, které mají mnohdy i desítky metrů.

Jeskyňářská výprava, duben 2019 Sobotní dopoledne děti čekala generální zkouška – hra na prolézání umělé jeskyně. Jeskyně byla vytvořena na terase, pod dlouhými venkovními stoly, které byly zakryty plachtami a dekami. Děti musely jeskyni po jednom v „plné polní,“ tedy s přilbou prolézt a neponičit výzdobu a neublížit zvířátkům. Musely se tak vyhýbat stalagmitům (kužele), brčkovým stalaktitům (špagety), stalagnátům (nohy stolu), vodopádu (voda z várnice), žábě, hadovi a netopýrům. Abychom stihli opravdovou jeskyni, byl oběd dříve.

Naším cílem na celé odpoledne byl lom Na Chlumu. Dvě skupiny se chystaly do jeskyně pod vedením členů České speleologické společnosti, konkrétně Speleologického klubu Praha. Pro další dvě skupiny bylo přichystáno slaňování, které pro nás připravili jiní horolezečtí dobrovolníci. Ovšem slaňování bylo dobrovolné, přesto si ho vyzkoušela většina. Kdo neslaňoval, hrál hry.

Jeskyňářská výprava, duben 2019Než jsme do jeskyně vstoupili, povídali jsme si o bezpečnosti v jeskyních a rozdělili dospělé mezi děti. Do uzavřené, veřejnosti nepřístupné jeskyně se vstupovalo po asi 5 metrovém žebříku. Dále se šlo po velkých kamenných blocích, různými chodbičkami až do velkého dómu, kde děti řádily s blátem. Za dómem byl ještě jeden menší prostor s množstvím vymodelovaných postaviček a všeho možného.

V krásném večeru, při plápolajícím táboráku, povídali jsme si o uplynulém dni. Pak už se mohlo opékat. Chybět nemohlo ani tradiční laserové představení. Protože bylo jasno, ukázali jsme si také některá souhvězdí jarní oblohy.

Nedělní dopoledne po balení se ještě zahrála „krápníková“ hra, která se v pátek nestihla, ale i jiné hry. Po obědě už na děti čekaly diplomy s odměnami za parádní výpravu, kterou jsme mohli uskutečnit díky devíti lidem, kteří se na ní podíleli. Díky!

Fotogalerie

TRILOBITI
TULMENI
MEDVĚDI
DIAMANTOVÉ KRÁPNÍKY
Simona L.
Lukáš B.
Lukáš R.
Vilém G.
Nela N.
Jan P.
Vít P.

Eliška Z.
Rosťa K.
Tonda K.
Ondra M.
Tomáš K.
Michal P.

Bohouš K.
Michal M.
Zuzka Z.
Ema O.
Meg O.

Ríša K.
Sára T.

Filip M.
Julie P.
Josef N.
Šárka P.
Marie B.
Šimon J.
Štěpán M.
52 bodů
43 bodů 38 bodů 36 bodů
1. místo 1. místo 2. místo 3. místo



Sobě pro radost – dominový efekt
                       25.4.19
 
Po roce jsme si opět postavili domino. Vhodný prostor byl v klubu Rudňáček, kam se ještě dominový efekt vešel. Na stavění jsme měli téměř celý víkend. Domino stavěli průběžně převážně tři lidé od pátku do nedělního poledne. Přepočítáno na jednoho člověka, práce trvala přes 25 hodin a prostavěli jsme cca 4 000 dílků. Od minulého domina byla další sada 830 dílků přikoupena, ale neprostavělo se úplně vše. Je to zhruba maximum, co lze během víkendu průběžně ve třech lidech postavit – tedy pokud někdo nechce strávit stavěním od rána do večera, což už by bylo fyzicky dost náročné, nebo by se dařilo postavit dominové efekty hned napoprvé. Přeci jen na to není žádný stroj, všechno je to poctivá ruční práce.

Oproti minulému představení se nám ale nedařilo. Kazilo se, co se dalo. Včetně natáčení (kamery zaostřily, až když domino spadlo, jedna nešla vůbec…). Také stavění bylo náročnější – některé části jsme stavěli mnohokrát, velká stěna se stavěla snad šestkrát! To bylo dané částečně tím, že dřevěné domino není přesné, ale křivé, což bylo vidět právě na stěně. Velkým problémem se ukázala velmi kluzká podlaha. Při představení některé dílky proklouzly až do vedlejší druhé řady domin, kde ji předčasně spustily. Domino postavené na širší stranu na kluzké podlaze bylo téměř nefunkční a museli jsme použít gumovou podložku.

Přesto to byla fajn podívaná, naučili jsme se nové techniky a přibyli další zkušenosti.
 


Oddílová noc v novém                                             4.4.19
 
Poprvé v nové klubovně proběhla během března tradiční oddílová noc, na kterou se sešlo přes 30 dětí ve dvou termínech. Než se všichni sešli, hrály se převážně deskové hry. Večer nemohlo chybět to, po čem děti vždy tak touží – zelený laser. S laserem se dají dělat různé hrátky (pozor ale na bezpečnost), oblíbené je jeho přeskakování nebo díky nástavcům promítání pohybujících se obrazců na strop.

Pro zájemce byla připravena stezka odvahy. Tím byla cesta ve sklepení domu, ve tmě mírně osvětlená svítícími tyčinkami. Úkolem dětí bylo jen dojít co nejdále a položit na zem lísteček se svým jménem. Většina dětí se stezky účastnila, podstatně menší část ale došla do úplného konce.

Oddílová noc, březen 2019Na slibované překvapení došlo ve spacácích. Zhaslo se a v siluetách stromů a zvířat Afriky, které v klubovně máme, vycházel Měsíc v úplňku. A na stropě se rozzářily hvězdy. Jarní a letní souhvězdí. Vlastně tak máme v klubovně malé planetárium. Při druhém termínu oddílové noci jsme si popisovali souhvězdí modrým laserem (předtím zeleným) a zjistili zajímavou věc. Modrý (resp. fialový) laser hvězdy ještě více rozzářil, což vypadalo úchvatně. Stačilo přejet laserem souhvězdí a bylo jasné, z kterých hvězd se skládá.

Po „planetáriu“ se promítala hraná komedie, film ze sedmdesátých let. Hlavně první skupina se mohla potrhat smíchy. V závěru filmu už ale někteří přecházeli do snové části. Ranní, či spíše dopolední oddílová noc byla zakončená společnou snídaní.


Pozn.: Lasery, zejména oblíbený zelený dětem do rukou nepatří. V nepovolaných rukou se může stát nebezpečnou „hračkou,“ kdy jde o zdraví (hlavně zrak) a další ohrožení. Nebezpečnost nemusí být ani úmyslná, stačí nepozornost, nerozvážnost. Abych nenaváděl, neuvádím, co vše se může laserem dělat a stát.
 


Budkování a mikroskopování
                                18.3.19
 
Ptačí budky je vhodné v předjaří vyčistit od starých hnízd a trusu. Během února a března jsme s několika zájemci uskutečnili tři „čistící“ vycházky do Úhonického lesa, kde máme 16 ptačích budek různých typů. Tedy třetí vycházka byla o dost jiná. Ale nepředbíhejme. První dvě akce, za krásného slunečného počasí, jsme budky jen čistili a povídali si o složení ptačích hnízd. Každá je totiž nějakým způsobem otevírací ze předu nebo z boku, některé mají dokonce pro jistotu ještě druhé otevírání – stříškou. K čištění používáme ohnutou zednickou špachtli, která se osvědčila. Vždy s sebou máme triedry. Bez pozorování života v přírodě, především ptáčků se žádná akce do lesa neobejde.

Čištění budek 2019Třetí rychlá akce byla záživná. Slunce nás tentokrát neoblažovalo, zato déšť se střídal s různou intenzitou. Naším cílem už nebylo čištění budek, ale kontrola šoupálkovníků. To jsou netypické budky určené pro šoupálky. Protože se některé nedají otevírat, proběhla kontrola budek pomocí zubařského zrcátka a baterky. Podezření na jeden šoupálkovník loni obsazený se v podstatě potvrdilo. Což by byl velký úspěch. Ještě jsme potřebovali ze dna rybníka vylovit vodu s kalem, což se po několika pokusech podařilo. Tím skončila venkovní deštivá část třetí vycházky.

Pak nastal auty přesun do klubovny. Mokré věci šly na sušení, voda z rybníka pod mikroskop. Život ve vodě byl velice zajímavý. V ní jezdila a převalovala se spousta živočichů všelijakých tvarů (hvězdice, šipka), které jsme ani neznali. Na vodní život se nejlépe osvědčilo 100 násobné zvětšení. V dalších mikroskopech jiného typu jsme pozorovali už připravené živočichy. Suché brouky, motýly a jiný hmyz, který se dá kdekoliv sebrat. Děti se rozplývaly nad tím, jak zajímavě vypadá tykadlo nočního motýla nebo složené oko mouchy. V mikroskopování určitě budeme zase někdy pokračovat.



Výprava na zmatení smyslů
                                  18.2.19
 
Jak zmást některé lidské smysly, tak bychom mohli nazvat lednovou výpravu do Muzea smyslů. Zájem o výpravu byl veliký, stejně jako počet návštěvníků toho dne. Děti se před odchodem na expozice musely samozřejmě posilnit a mohlo se vyrazit.

Výprava – Muzeum smyslů, leden 2019 V úvodu nás čekala květinová stěna s tekoucím kohoutkem – ovšem kohoutek byl ve vzduchu, „držela“ ho jen tekoucí voda. Takový kohoutek byl v muzeu ještě jednou. Míchání barev byla další místnost. Barvy vznikaly mícháním červené, modré a zelené, jak jsme si mohli s průvodcem přiděleným naší skupině ověřit. Když jsme se prošli po laně nad mrakodrapy, přes 3D plastiky a další atrakce, došli jsme do konírny. Jak pan průvodce říkal, byla to historická místnost, která musela být architektonicky zachována, tudíž byla vymalována jako konírna, ale patrová.

Lože z hřebíků si musel každý vyzkoušet. Někteří i dvakrát. V další části jsme se věnovali šikmému prostoru, hledali černý bod, který na obraze ve skutečnosti není, nebo jsme se mnohokrát namnožili. Odhady velikosti předmětů nebo rovin byl docela tvrdý oříšek. Obrácená místnost byla spíš na fotografický efekt, co ale fungovalo dokonale, byla místnost na změnu výšky, jak dokládají fotografie. Zajímavých exponátů bylo více, děti si některé vyzkoušely i vícekrát (např. fialový tunel). Byla to zajímavá a poučná výprava, což je výpravy vždy účel.




Silvestrovský tábor a krokodýli
                             26.1.19
 
Na pomezí Šumavy, v Prachaticích, sešli jsme se jako vždy v závěru končícího roku, abychom domů odjeli v roce novém. Letošní setkání bylo trochu rozlítané. Někteří účastníci později přijížděli nebo dříve odjížděli, jen část zakusila celý program.

Letos jsme poprvé navštívili krokodýlí zoo v Protivíně. Skutečně se specializují na chov těchto plazů a snaží se mít všechny druhy na Zemi. K tomu jim chybí pouze dva, ostatních 23 druhů v zoo uvidíte. Mají cca 150 krokodýlů v chovu, z toho 100 vystavených. K vidění byli také aligátoři, kajmani, gaviáli, ale i jiná „nekrokodýlí“ zvířata, jako želvy kajmanky, varani, gekoni a jedovatí hadi. Jen škoda, že se nesmělo fotit.
 
Silvestrovský tábor 2018/19Jiný den jsme si udělali procházku kousek za Prachatice po naučné Zlaté stezce. Ta nás zavedla na Fefrovské rybníčky, kde je zoo koutek, obora, pozorovací stanoviště, expozice hornin… Vysoká zvěř nebyla přímo u plotu, ale zrovna se krmila v povzdálí. Nejvíce zaujala divoká prasata a selata, která nás pištěním a chrochtáním patřičně přivítala. Během pobytu jsme se se zvířaty setkávaly stále. Při procházkách a hrách na konci Prachatic je několik ohrad s ovcemi a kozami. Také na Dřípatce, naší základně, bylo v jedné z velkých kluboven několik zvířat – užovka, osmáci, rybičky, strašilky a lupenitky.

Táborové dny byly vyplněny všemožnými hrami a úkoly jak venku, tak v klubovnách. Na soutěžní hry jsme se nechali inspirovat skutečným traperským příběhem ze současnosti, jehož život se odehrává v kanadské divočině, kde žije se svou indiánskou ženou a smečkou psů. Traper – lovec jezdil také na ručně vyřezávané kánoi na divokých řekách. Děti také bavilo pouštět lodičky na „divokém“ potoce.

V prachatickém muzeu loutek a cirkusu (muzeum nepatří městu, ale spadá pod Národní muzeum) jsme dlouho nebyli, proto byl čas dluh napravit. Děti loutky zaujaly jako další expozice, stejně tak když si mohly zahrát divadlo na malém pódiu se zavěšenými loutkami. První lednový den se na prachatickém náměstí konal tradiční ohňostroj s hudbou. Jako vždy velmi povedený a s hudbou ladící.

Dřípatka se nám stala velmi příjemným pobytovým zázemím s velkou spoustou vzdělávacích pomůcek a expozic z botaniky, zoologie a geologie, kde jsme uskutečnili asi 25 zimních a jarních táborů. Pravděpodobně se Dřípatka bude stěhovat do jiné části Prachatic a tak jen doufáme, že nové prostory budou stejně zajímavé. Jen kejhání sousedovic kachen a hus nám bude chybět.
 



Rodinné setkání nad kulečníkem
                         10.1.19
 
Před závěrečnými svátky koncem kalendářního roku jsme si na pražském Zličíně udělali rodinné dostaveníčko. Nad kulečníkem, tedy přesněji řečeno nad POOLem. Nejprve jsme si řekli něco o pravidlech, protože v naprosté většině se všude hrají špatně (např. rozehrávání z jednoho bodu, nebo hraní černé na protilehlou kapsu). Objednané dva kulečníkové stoly obsadily převážně děti, které většinou hrály za asistence dospělých. I když nás bylo téměř 20, dospěláci si příliš nezahráli, děti kulečník bavil. A ukázalo se, že mezi dětmi je jeden kulečníkový talent. Někteří se později přesunuli k větším koulím, na bowling (pozor, bowling nejsou kuželky a naopak). Byla to příjemná akce, která aspiruje na zopakování.



PF 2018 Žlutý květ

Došlé PFky a přání (klikni pro zvětšení)















Ptačí výprava
                                                          21.12.18
 
Jednodenní „pozorovací“ výprava proběhla za krásného listopadového slunečného počasí. Nabalil jsem hlavně triedry (dalekohledy) a vyrazili jsme na Kařezské rybníky nedaleko Mýta. Přírodní památka Kařezské rybníky byla vyhlášena roce 1992 a zahrnuje soustavu čtyř rybníků. My navštívili ještě pátý, Štěpánský rybník, který do soustavy sice nepatří, ale je nedaleko a je z nich největší. 

Výprava na Kažezské rybníky, listopad 2018Procházeli jsme hráze a louky a pozorovali ptactvo. Jako první zaujal letící kormorán. Na prvním rybníku byly jen labutě velké. Velkou zkušenost děti učinily při pozorování lučního ptactva, kdy dlouho pozorovaly na keřích strnada obecného, či spíš celé hejno a červenku. A později také duhu. Dva rybníky byly vypuštěné, ale na jednom napuštěném jsme spektivem (větší dalekohled) pozorovali kormorány. Zajímavá byla rybářská plynová plašička, která dávala v intervalech rány, ale kormoráni na konci rybníka byli zcela v klidu.

Na Štěpánském rybníku žel nic vidět nebylo, ale při jiných výpravách jsme na něm viděli velké hejno volavek bílých a šedých a orla mořského. V hlavní ptačí sezóně se uvádí, že v oblasti Kařezských rybníků jsou k vidění strnadi rákosní, moudivláčci lužní, rákosníci, bekasiny otavní, slučky a dravci moták pochop či orel mořský. To jsou druhy ptáků, z nichž někteří jsou velice vzácní, kolem Rudné je rozhodně neuvidíte. I flóra stojí za to: na loukách rostou vzácné druhy rostlin jako je upolín, prstnatec nebo prvosenka. Kařezské rybníky i ten Štěpánský doporučuji jako výborný tip na poznávací výlet. Dalekohled rozhodně s sebou.



Krkonošský podzimní tábor
                                  12.12.18
 
Na podzimní prázdniny jezdíme poslední roky pokaždé na jiná místa. V Krkonoších jsme už byli, i když jinde než nyní. Námětem na některé hry nám byla Tintinova dobrodružství (Tintin je komiksová postava). Především velká stavba lodi v lese, kde se měla odehrát lodní hra. Ovšem tu nám překazila změna počasí. Ze zlatavého podzimu jsme se probudili do bílého dne. Pěkně nasněžilo. Dvě družstva postavila pevnosti ze sněhu, které sloužily jako základna při sněhové bitvě. Úkolem družstev bylo ukořistit protivníkovu vlajku. Chvíli trvalo, než si skupiny vypilovaly strategii, protože každá větší chyba znamenala ztrátu vlajky.

Při výletech jsme poznali pěkná zákoutí Krkonoš, například kapličku v Horním Maršově, kde pobýval skutečný poutník, kluky zajímaly bunkry předválečného opevnění. Několik skupinek raků bylo na břehu vidět v jednom z rybníků. Hry jsme hráli venku na louce a po setmění uvnitř chaty, často veselé kolem stolů. Proběhla také kreslící soutěž o podobiznu Tintina nebo komiks. Některé výtvory byly vskutku povedené.

Podzimní tábor – Krkonoše, Albeřice 2018Velké zpestření podzimního tábora byla návštěva zoo Dvůr Králové. V zoo právě probíhala akce v rámci „typicky českého duchařského“ svátku, ale na to my čas neměli. Nemá smysl popisovat, co všechno jsme viděly, ale na podzimní období toho bylo opravdu hodně. Za zmínku ale stojí, že parádní podívanou předvedli v několika pavilonech primáti, děti zaujaly také plazi, obří ryby, krmící se sloni, lvi, úžasní byli spící hrabáči. Samo sebou nebylo možné vynechat všechny prolézačky a herní prvky, které jsme cestou potkali. V africké vesničce jsme si zahráli na schovávanou, ta mezi domky děti velmi bavila.

Cesta nazpět do hor byla díky objížďce a přesunům zastávek dobrodružnější. Večer proběhl v chatě „zoo kvíz.“ A stejný večer také vyhodnocení tábora, diplomování a bylo i něco na zub. V den odjezdu bylo nádherně slunečno a teplo – to mělo přijít dříve, škoda, že právě tábor končil.

Fotogalerie

KARABUJANI
FILUTOVÉ
Michal S.
Tomáš K.

Ondra M.
Oliver P.
Jakub S.
Petr B.
Karolína M.
Michal M.
Štěpán S.
Honza K.
Nikola J.
Ema O.
1. místo
2. místo
43. bodů
38. bodů



O psech a lidech – psí výprava
                            23.11.18
 
Pejskové, malí i velcí, všichni byli tématem víkendové říjnové výpravy v Srbsku v Českém krasu. Abychom se lépe vžili do pocitů života psů, promítli jsme si film, kde jsou psi hlavními představiteli. Kde psi prožívali šťastné chvíle se svými pány, ale i chvíle smutné či chvíle nepochopení. Setkali jsme se se psi, o které bylo dobře postaráno, se psem zanedbaným i se psem překrmovaným. Každý měl své poslání, to bylo důležité.

Psí příběh – výprava říjen 2018V sobotu si děti tipovaly, jaká psí plemena znají. Abychom to otočili, při některých hrách si děti vyzkoušely být psem, přestože to úplně nejde. Pes je pes, člověk je člověk. Alespoň některé psí kousky napodobovaly. K tomu se výborně hodila velikánská louka u lomu Chlum. K lomu samotnému jsme se ovšem nedostali, protože jeho okolí bylo obsazeno filmaři. Točil se tam film Jan Žižka. Hned na vedlejší louce jezdil nějaký rytíř na koni. Ale zpět k programu. Po rozehřívací hře si čtyři družstva – Jezevčíci, Pejsci, Grifonci, Zlatí retrívři – dala první soutěžní hru. Podobně jako v psím příběhu, děti měly za úkol dostihnout a chytit létající talíř. To se mohlo povést jen jednomu, ale nebylo to tak jednoduché. Talíř po dopadu na zem občas úplně změnil směr. Další hry probíhaly až do oběda.

Odpoledne bylo stále krásně, slunečno a my se vydali do pískovcového lomu na další psí klání. Tentokrát si děti vyzkoušely „psí výcvik.“ Tedy běh s různými překážkami a úkoly. Nad lomem v krásné přírodní scenérii následovaly další, třeba i nesoutěžní hry. Večer vzplál tradiční táborák, značně oživen písněmi při kytaře. Ještě než se začaly opékat buřty a podávat k nim hromada zeleniny (kterou děti u nás jedí), proběhlo „očichávání.“ Psi mají výborný čich, ale jak na tom byly děti? Vcelku dobře, při čichání a určování deseti potravin a koření poslepu dokázaly překvapit.

Druhé ráno nás opět přivítalo Slunce. Po nezbytných ranních a kalorických úkonech a balení zbyl čas ještě na hry u domu i na louce. Za víkend proběhlo 10 psích soutěžních her a spousta dalších jiných. Jak už to bývá, závěr patřil slavnostnímu zhodnocení a vyhlášení, rozdávání diplomů a odměn.


GRIFONCI
JEZEVČÍCI
ZLATÍ RETRÍVŘI
PEJSCI
Michal M.
Michal P.
Nikol M.
Šárka P.
Sofie B.
Julie P.
Jan K.

Jan S.
Míra N.
Alice N.
Jakub S.
Lukáš Č.
Katka S.

Kryštof M.
Simona L.
Amálie A.
Ondra M.
Tobiáš B.
Lukáš B.
Oliver P.
Eliška K.
Amálie K.
Natálie S.
Jáchym S.
Samuel B.
Karolína K.
Veronika K.

28 bodů
28 bodů 24 bodů 17 bodů
1. místo 1. místo 2. místo 3. místo



Výprava na Olymp Brd
                                          20.11.18
 
Poslední roky vždy po letních prázdninách pořádáme turistickou výpravu. V září bývá obvykle ještě teplo a slunečno a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Při hledání nového cíle byly zvoleny Brdy. Konkrétně Plešivec – Olymp Brd, jak se mu tento výraz vžil.  

Skupina dětí a rodičů společně vyrazila vlakem z Berouna. V Rejkovicích u Jinců jsme hned začali stoupat na kopec. Převýšení necelých 300 m všichni volným tempem zvládli bez problémů a brzo jsme byli na kamenné Čertově kazatelně, krásné vyhlídce na brdské vršky. Výhled i s informační cedulí byl parádní, jen to kazil silný studený vítr. Po nezbytné svačince bylo dobré popojít do závětří lesa, a z kopečka na Smaragdové jezírko, jenž se vytvořilo v místě bývalého kamenolomu. U jezírka jsme si přečetli pár legend či pověstí, které se k námi navštíveným místům a Brdům váží. Účastníci také pověsti dostali vytištěné.

Turistická výprava na Plešivec, září 2018Na Vrcholu Plešivce se rozkládalo hradiště, jehož největší rozkvět se datuje do doby bronzové. Bylo také důležitým obchodním a metarulgickým centrem, do kterého byl přivážen cín z Krušnohoří i měď z Alp. Vnější opevnění dosahovalo 2 400 m! Toto je skutečnost, nikoliv pověst. K Plešivci se váže snad nejvíce pověstí ze všech brdských vrcholů. Například o hadí ženě ze Smaragdového jezírka, o čarodejnicích z kamenné věže u Viklanu, a z hřebene Koníček sem čas od času přilétá drak. K vyhlídce Čertova kazatelna se zase pojí pověst o ďáblu, který zaklel zdejší hříšné město. Nejznámější je ale duch pohoří Brd – Fabián či Babí Jan.

Cestou od jezírka jsme objevili na divoko postavenou trampskou chatu, vhodnou spíše jen na přespání. Tu děti náležitě prolezly. Cesta dále vedla různými typy lesa, téměř stále za mírného klesání, s pěknou vyhlídkou na Čenkov v závěru cesty. Poslední zastavení bylo hlavně pro děti, aby se mohly realizovat na ostrůvku říčky Litavky. Z Jinců už nás čekala jen cesta vlakem do Berouna.

Byl to pěkný a nenáročný výlet, místy s naučnou stezkou „Z Jinec na Olymp Brd,“ který zvládli bez problémů i předškoláci. Ušli jsme celkem 12,2 km za 5,5 hodiny, ale z toho jsme byly celkem 2,5 hodiny na různých místech při přestávkách, zastávkách a kochání se.


Delší večer světel
                                                   2.11.18
 
Už třináctý večer světel proběhl téměř tradiční trasou. Ta byla ovšem prodloužená. Zprvu jsme uvažovali o začátku zcela jinde, v Dušníkách, kde proběhl první ročník, ale nakonec byla zvolena tradiční trasa od hořelického kostela. Na školní zahradě jsme kvůli přístavbě školy končit nemohli, trasa tedy vedla dále, do ulice Na Přídělu. V cíli děti dostaly obrázky – některé z nich měly za úkol najít po cestě – a svítící tyčinky. Varianta s koncem u polí před dálničním odpočívadlem se pro ohňostroj projevila lepší, protože prostor pro závěrečný ohňostroj, který byl zase delší než předchozí, byl mnohem otevřenější, byl dál a lépe se na něj koukalo.



Malé tábory a malé punčochy 
                               27.9.18
 
Letošní tři turnusy týdenních táborů pro malé děti (od 4 let) se odehrávaly v malebné krkonošské vesnici Dolní Albeřice. Tentokrát byla celotáborová hra inspirovaná postavou švédské autorky Astrid Lindgrenové (1907–2002) – Pippi dlouhou punčochou, o které byla napsána série knih, ale i řada filmových zpracování. Pippi je trochu extravagantní mladá dívenka, která bydlí ve vile Vilekule, spolu se svým koněm a rozpustilou opičkou, lordem Nelsonem. Pippi nás v jejím příběhu provádí nevšedními příběhy a zážitky, které prožívá také se svými kamarády – Tommym a Anikkou.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2018Hned po příjezdu k penzionu v Albeřicích přivítal děti přátelský bernský salašnický pes Atos, pohled na lesy, louky, horský potok a pravé indiánské tepee. První večer se pouštěl film Pippi dlouhá punčocha, který v dětech zřejmě zanechal dojem. To se projevilo druhý den ráno, kdy po rozdělení do družstev, děti směle vymýšlely názvy svých týmů s použitím postav z filmu. Na všech turnusech se utvořila 4 družstva, přičemž každé družstvo mělo zhruba 10 dětí a byly tvořeny tak, aby byly věkově vyvážené. Každé družstvo mělo svého vedoucího, pod jehož vedením usilovalo o sbírání malých punčoch (ekvivalent bodů), které se dostávaly za soutěže a jiné aktivity. Družstva měla také svůj erb a týmový pokřik. A tak se soutěžilo a poznávalo naši táborovou hrdinku Pippi a její kamarády.

Před zahájením dopoledních a odpoledních aktivit se četla kapitola z knihy o Pippi, aby se děti tematicky naladily. Čtení Pippi se často chopily starší holky, které si tak procvičovaly čtecí schopnosti.

Aktivity a soutěže byly opravdu rozmanité. Vzhledem k tomu, že léto bylo povětšinou hodně teplé, si děti oblíbily především hry s vodou.  Například hru „Píditel,“ kdy děti po družstvech sbíraly míčky své barvy ze čtyř bazénků, přičemž je chytali vedoucí. Kdo byl chycen, musel zpátky na start. Při další hře, „Bouře na moři“ po sobě družstva házely míčky naplněné vodou a vybíjely druhé. V těch nejteplejších dnech pak děti ocenily „cachtání“ se v lesním potůčku, kde například stavěly hráze z kamenů. Z dalších her můžeme jmenovat například „fáborkovanou,“ kde děti chodily po cestě vyznačené barevnými fáborky a hledaly schované obrázky. Další hra s fáborky „Zloději“ spočívala v tom, že na sobě děti měly pověšené fáborky a druhé družstvo jim je muselo „ukrást“.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2018Z dalších oblíbených her můžeme jmenovat ještě například přetahování lanem, štafetové závody v pojídání špaget nebo prolézání pavučinami s kelímky naplněnými vodou. Z aktivit, u kterých si děti mohly trochu odpočinout, ale na druhou stranu vyžadovaly špetku kreativity, můžeme jmenovat například Stavění vily Vilekuly, modelování z Terakoty, nacvičování představení do „Cirkusu“ nebo zápisy do deníku, který mělo každé dítě a v závěru dne kreslilo nebo psalo, co zažilo. Některé děti si vyzkoušely i spaní v indiánském tepee. Dále nechyběly ani stmelovací aktivity v blocích „Družstva sobě.“

K táboru neodmyslitelně patří táborák s opékáním. Poslední den se před penzionem promenádovaly a tančily různé pohádkové postavy, jako třeba čarodějnice, princezny, indiáni, postavy ze Star Wars apod v rámci závěrečného táborového karnevalu. Po karnevalu nastalo vyhlašování pořadí oddílů v celotáborové hře.

Tábor jsme si všichni užili, sluníčko nám svítilo, i když v některých dnech stihl „zabouřil“ i Krakonoš. Snad se znovu setkáme i za rok.

Vendy Kratochvílová  
1. turnus
LAKOMÝ ZLODĚJI
PUNČOCHY
PIPILOTY
PRYSLIČKY
Jan + Patrik
Simona
Mirek
Markéta
Richard K.
Antonín P.
Zuzana P.
Samuel H.
Amálie K.
Václav P.
Jonáš A.
Lucie H.
Klára K.
Stela K.
Miroslav N.
Richard H.
Martina K.
Natálie A.
Natálie B.
Adéla H.
Eliška K.
Linda K.
Alice N.
Jana G.
Mariana M.
Viktorie L.
Václav H.
Martin P.
Adéla H.
Viktor K.
Šárka P.
Josef G.
Anna K.
Kuba H.
Petr P.
Dominika Hu.
Dominika Hn.
Markéta P.
Alžběta W.
Alžběta P.
Justýna K.
Michal P.
Lukáš W.
Eliška G.
Adéla S.
David H.
Lakomý zloději, MTMĎ – 1. turnus, Krkonoše 2018
Punčochy, MTMĎ – 1. turnus, Krkonoše 2018
Pipiloty, MTMĎ – 1. turnus, Krkonoše 2018
Prysličky, MTMĎ – 1. turnus, Krkonoše 2018
55 punčoch
48 punčoch 48 punčoch 39 punčoch
1. místo 2. místo 2. místo 3. místo

2. turnus
PIRÁTI
NELSONOVÉ
NÁMOŘNÍCI
LORDI
Dáša
Tereza
Vendy + Klára
Tomáš
Alexandr K.
Karolína D.
Antonín P.
Anežka L.
Zuzana B.
Nikola S.
Jakub H.
Jakub V.
Josef G.
Filip D.
Veronika H.
Kristýna K.
Kryštof S.
Tomáš K.
Lukáš Č.
Lucie H.
Jakub H.
Jakub D.
Sofie B.
Nicol S.
Žofie T.
Oleksandra L.
Mikuláš Z.
Eliška G.
Eliška Ž.
Eliška Z.
Natan C.
Robin S.
David H.
Daria H.
Jan H.
Karolína M.
Jonatan R.
Michal V.
Martin V.
Tomáš K.
Anna G.
Viola Š.
Jana G.
Nela N.
Filip N.
Piráti, MTMĎ – 2. turnus, Krkonoše 2018
Nelsonové, MTMĎ – 2. turnus, Krkonoše 2018
Námořníci, MTMĎ – 2. turnus, Krkonoše 2018
Lordi, MTMĎ – 2. turnus, Krkonoše 2018
46 punčoch
43 punčoch 41 punčoch 38 punčoch
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo

3. turnus
DLOUHÉ PUNČOCHY
PUNČOŠKY
SKÁKAVÉ OPIČKY
PIRÁTI MODERNÍ
Jirka
Katka
Monika
Tomáš
Veronika V.
Vendula R.
Kristýna K.
Markéta P.
Viktorie P.
Jáchym S.
Valerie T.
Julie T.
Ema B.
Jan O.

Leontýna Z.
Teodora V.
Johana Š.
Simona L.
Simona D.
Nikola D.
Eliška G.
Katka S.
Anna G.
Vojta V.
Jan S.

Elisabeth T.
Maruška B.
Maxine P.
Tereza S.
Natálie S.
Nikola Š.
Olivie K.
Lucie C.
Matei V.
Vojta P.
Jana G.
Vanessa S.
Matylda P.
Alžběta H.
Šimon H.
Eliška V.
Lucie Z.
Josef G.
Anna K.
Jirka Š.
Ema O.
Meg O.

Dlouhé punčochy, MTMĎ – 3. turnus, Krkonoše 2018
Punčošky, MTMĎ – 3. turnus, Krkonoše 2018
Skákavé opičky, MTMĎ – 3. turnus, Krkonoše 2018
Piráti moderní, MTMĎ – 3. turnus, Krkonoše 2018
43 punčoch
41 punčoch 39 punčoch 30 punčoch
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo



Jaké to bylo v Hubenově City
                               14.9.18
 
Město Hubenov City ovládly čtyři bandy hrdlořezů a banditů. Jejich šéfové si ve městě dělají, co chtějí a mnohdy sáhnou i po koltech, aby svého nepřítele utišili. Probíhají duely v bojích na kládě i na plachtě. Každý chce získat převahu a odstranit své nepřátele, aby mu nemohli bránit v plánované cestě za pokladem bláznivého Billa. Naneštěstí do města přijíždí nový šerif Jesse James, který zde začne dělat pořádek.

Ze všeho nejdříve zakáže ve městě veškeré hazardní hry. Naši bandité si z toho ovšem nic nedělají a otevřou si za Saloonem ilegální kasino. Hraje se zde několik her, ve kterých si může každý vsadit na vítěze. Ke smůle všech kasino hned první den šerif odhalí a zatkne dva ze čtyř bossů. Jejich bandy vymýšlí, jak své vůdce dostat z vězení ven. Výjimečně místo koltů využijí známosti s guvernérem. Ten zařídí propuštění obou vězňů. Všichni už ale vědí, že s Jesse Jamesem nebude žádná legrace. Bossové i jejich bandy od té doby dodržují zákony, ale přesto mezi nimi neustále dochází k hádkám a dalším mrzutostem. Přece jen všichni vědí, že Billův poklad stále ještě leží v horách a vidina zlata nemůže nechat nikoho v klidu. Jenže žádná z band není tak silná, aby se k nalezišti mohla dostat.

Tábor Hubenov 2018 – B.A.N.G.Město si žije dál svým životem, konají se kovbojské slavnosti (módní přehlídka, divadelní představení, jarmark..), orientační běh nebo kovbojské turnaje, kde bandité ukazují svoji mrštnost, sílu, mušku i důvtip. Zároveň si všichni prohlubují své znalosti v topografii, šifrách nebo uzlování. Občas brázdí na raftu vody místního rybníka a každý den se do něj jdou i vykoupat. Aby neměli obyvatelé města málo starostí, přiřítí se jednoho dne na Hubenov City skupina rozzuřených indiánů. Svými sekyrami a puškami se chystají zaútočit. Náš šerif naštěstí nepropadne panice jako ostatní, ale duchapřítomně organizuje obranu města. Boj je to těžký a dlouhý, ale banditům se nakonec pod vedením Jesseho Jamese podaří indiány zahnat.

V tu chvíli si bossové uvědomují, že právě šerif je jedinou osobou, která by mohla jejich bandy spojit a zorganizovat výpravu do hor, kde se nachází tajné naleziště zlata. Do této doby ho navštívil pouze starý Bill, který je již několik let po smrti. A tak se bandité se šerifem sejdou při poradě a vymýšlí, jak se na dlouhou a náročnou cestu připravit. Nakupují suroviny, jídlo i materiál a tahají ho pomocí lan po skalách.

Konečně se všichni ocitají na toužebně očekávaném místě. Země plná zlatých valounů, které můžete sbírat plnými hrstmi. V ten okamžik se ovšem probouzí temné stránky našich bossů. Nechtějí se se členy svých band podělit o nález. Zapomněli ovšem, že jsou v obrovském oslabení, a tak nakonec bandité své podíly uhájí. Všichni jsou spokojeni. Každý si odnáší parádní odměnu a ví, že všechny kroky, které během posledních dvou týdnů uskutečnil, nebyly zbytečné.

Učionča (Klára Weiss)   

ZABIJÁCI
REBELS
DŘEVÁCI
OSMIPISTOPLNÍCI
Belle Star
(Vendy)
Bart Cassidy (Michal)
Syzy Lafayette (Anna)
Rose Doolan (Adéla)
Adriana K.
Andrea K.
Simona Š.
Ondřej M.
Michal M.
Tomáš P.
Lukáš K.
Sofie P.
David Č.
Marek S.
Radek S.
Renáta K.
Šarlota K.
František N.
František R.
Dominik V.
Vojtěch N.
Michael H.

Tereza M.
Adéla P.
Jakub N.
Anna L.
Jan P.
Petr Ž.
David V.
Adam V.
Aneta K.
Dominik V.
Veronika Š.
Tábor Hubenov 2018 – Zabijáci
Tábor Hubenov 2018 – Rebels
Tábor Hubenov 2018 – Dřeváci
Tábor Hubenov 2018 – Osmipistolníci
1. místo
2. místo 3. místo 4. místo



Budování pacifické železnice (tábor Kačlehy)
     27.8.18
 
Devatenácté století se chýlí ke konci a čtyři významní investoři právě podepsali své smlouvy s kanadskou vládou. Jejich cílem není nic jiného než postavit významnou železniční trať napříč celým kontinentem – vláda totiž přislíbila značnou finanční odměnu tomu, kdo jako první propojí východní pobřeží se západním. Aby však mohli začít stavět, potřebují založit železniční společnosti, které by jim to umožnily. Zpráva o plánované Kanadské pacifické železnici se šíří rychle a zanedlouho je vypsán konkurz, jehož se zúčastní 43 uchazečů ze všech koutů světa.

Kačlehy 2018 – Pacifická spojkaKonkurz má podobu dovednostní soutěže, ve které se ukáže, v čem každý z uchazečů vyniká a na jakou roli se hodí. Výsledky mluví samy za sebe a během jediného dopoledne je rozhodnuto – James, Bill, Isa a Margharet si uchazeče rozdělí do čtyř budoucích společností. Aby však společnosti mohly být oficiálně založeny a mohly si v bance půjčit peníze na zahájení stavby, musí jejich členové strávit odpoledne zdlouhavým vyřizováním všech náležitostí na úřadech. Jakmile se konečně propracují přes všechna osvědčení, povolení a poučení, mohou se konečně sejít se svými investory a hlavními úředníky, rozdělit si na základě svých předností role a vymyslet si názvy. Také spolu připraví krátký reklamní spot, jehož pomocí se chystají zaujmout potenciální sponzory.

 Všechny reklamy se u sponzorů těší velkému úspěchu, a tak společnosti zanedlouho nakupují první vlaky a zahajují stavbu. Aby v ní mohly pokračovat, potřebují však vydělat dostatek Zacharů – ty získávají například v podobě vládních dotací za dopravu nejrůznějšího materiálu přes složitý systém celnic nebo za rozvoj zaostalých oblastí, který s sebou nese mnoho všetečných otázek od nedůvěřivých místních obyvatel.

Kačlehy 2018 – Pacifická spojkaSpolečnosti se rychle vzdalují od základních táborů a naráží na první překážky. Kvůli zvýšenému výskytu banditů, kteří se doslechli o víceméně nechráněné trati vedoucí mimo civilizaci, musí najímat strážce, aby některými oblastmi jejich vlaky vůbec projely. Ještě více je však brzdí neznalost terénu, a tak se každá z nich rozhodne uspořádat vlastní průzkumnou výpravu. Svědomitě se na ni připravují například vařením večeře v kotlíku na otevřeném ohni, které se jim nepochybně bude v nehostinné kanadské krajině hodit. Během samotného průzkumu pak projektanti společností doplňují své mapy a zoologové zkoumají místní faunu. Proběhne i výměnný obchod s místními civilizacemi, z něhož si za pouhou sirku nakonec všechny společnosti odnáší plné náruče nejrůznějšího zboží.

Železniční trať pokračuje podle plánu, napomáhá rozvoji kanadského průmyslu a propojuje stále více významných měst a dolů, ale společnosti ze začátku přehlíží dopady stavby na kanadské životní prostředí. Tři ze čtyř společností i přes varování renomované bioložky nakoupí prototypy nové expresní lokomotivy, aby se později ukázalo, že nové stroje vypouští nebezpečné jedovaté zplodiny. Jsou staženy z prodeje a nahrazeny bezpečným modelem. Společnost, která prototyp nekoupila, je pak odměněna dvěma bezpečnými lokomotivami. Dále musí společnosti čelit Kačlehy 2018 – Pacifická spojkaútokům jistých indiánských kmenů, jimž se nelíbí hlučné vlaky, a proto rozbíjí koleje, jakmile stavební práce na chvíli ustanou. Všechny kmeny však nejsou stejně agresivní a některé se spokojí s tím, že požádají společnosti, aby nevedly trať přes jejich území. Společnosti jim vyhoví a za jejich ohleduplnost je indiáni štědře odmění.
 
Rozvoj železnice pokračuje závratným tempem a brzy společnostem přestává stačit pouhá stavba. Provoz na trati jim začíná přerůstat přes hlavu, a tak každý sám za sebe nakoupí lokomotivy nebo vagony a vyzkouší si obchodování s nákladem a přepravu cestujících v americké železniční síti. Zkušební provoz je úspěšný. Aby mohly stejným způsobem fungovat i v Kanadě, potřebují však společnosti výrazné logo, a tak stráví několik hodin jeho vytvářením.

Kačlehy 2018 – Pacifická spojkaIndiánských útoků stále přibývá, až nakonec náhle ustanou. Ukáže se, že šlo jen o ticho před bouří. Společný základní tábor společností brzy obsadí indiáni a zajmou dva členy každé z nich včetně ředitele. Po dlouhém boji se podaří několik zajatců osvobodit, většina z nich však zůstává v rukou indiánů. Společnosti se spojí. Polovina tábora se ještě toho večera vydá na záchrannou výpravu pod vedením spřáteleného indiána jménem Tenase, který je schopen zajatce vystopovat, a musí přenocovat v divočině. Zbytek zůstává a hlídá tábor, ale uprostřed noci nepřátelský kmen přepadne a odvede i je. Zachránci nakonec pomůžou indiánům porazit bandity, a tak se jim podaří zastavit útoky na koleje a získat zpět zajatce.

Indián Tenase se vrací se společnostmi do tábora a podivuje se nad jejich soutěživostí a honbě za penězi, které jsou z indiánského pohledu na věc naprosto nesmyslné. Přesvědčuje společnosti, aby spojily síly, nevedly dvě trati stejným směrem a místo toho společnými silami propojily a rozvíjely Kanadu. Nejprve jeho návrh vyvolává souhlasné i pobouřené reakce, rychle si však získá společnosti i investory na svou stranu. Během dlouhé poslední etapy stavby se čtyři trati a společnosti spojí v jednu, propojují města a zavedou železnici do mnoha nových míst.
Eleanor (Lucie Pavlišová) 

KANADSKÝ KOUŘ
CANTRAINS
MAPLE RAILS
BRAUNADA
Margharet (Terka)
Wolfy (Tomáš)
James (Adam)
Jane (Anežka)
Bill (Matyáš)
Steve (Štěpán)
Isa (Jakub)
Y2J (Vojta)
Bartoloměj V.
Maxmilian H.
Denisa D.
Michal B.

Linda V.
Linda S.
Katka Z.
Vojta B.
Julie R.
Bára V.
Max V.
Nora F.
Jirka C.
Adéla H.
Patrik S.
Sabina F.
Kamila V.
Anežka Š.
Martina K.
Viktorie K.
Veronika L.

Jindřiška B.
Veronika T.
Gábina S.
Amálie H.
Roman R.
Marek R.
Katka T.
Alice V.
Jitka H.
Ema R.
Dan V.

Sára D.
Vojta V.
Lukáš K.
Jakub B.
Adéla M.
Tomáš D.
Tereza L.
Tereza Ž.
Michal K.
Monika Z.
Karolína M.
Stavební společnost Kanadský kouř (Kačlehy 2018)
Stavební společnost Cantrains (Kačlehy 2018)
Stavební společnost Maple Rails (Kačlehy 2018)
Stavební společnost Braunada (Kačlehy 2018)



Pokoření hor, aneb jaký byl turistický tábor
         21.8.18
 
Bylo 28. července 2018 jedna hodina odpoledne a parta tří nadšenců do turistiky z Rudné, Krásné lípy a z Litvínova - Kuba alias Jagin, Honza alias Pepin a David alias Jointin - spolu z 11 dětskými turistickými nadšenci z celé České republiky dychtivě vyhlížela příjezd linkového autobusu, který je měl odvézt do neznámé lokality Velká Úpa, Pec pod Sněžkou. Tam je očekávala okolní příroda Krkonoš a na vrcholu kopce krásná, malebná tříhvězdičková chata, částečně připomínající film „Sněženky a Machři.“
 
Ve Velké Úpě na nás čekal horský nosič kufrů, Zbyškoš. Po hodině cesty do kopce s velkou úlevou v srdci se objevila chata, kde nás čekalo týdenní dobrodružství.  V zaslíbené chatě před zápražím už nás vyhlížela Kuchařka Pavlína s pěti ratolestmi a s tácem osvěžujícího melounu. Tím započalo naše dobrodružství v neznámé divočině.

Prvního dne pobytu to vypuklo. Cestou je doprovázel skromný pocestný Jagin s jeho věrným kamarádem Pepinem a s Jointinem v tašce. Nebojte se, nebylo to kuřivo, ale věrný, zvířecí kamarád pes. V úvodní hře musely děti přiřadit názvy Sedmi divů světa k obrázkům. Podle výsledků této hry se vytvořily týmy. Druhého dne nastal ostrý start. Týmy si vymyslely názvy, pokřiky, vytvořily vlajky.

Turistický tábor – Krkonoše 2018 Každý den jsme trávili v jednom z divů světa. Během tábora se pomáhalo malému klukovi Diossovi zachránit matku a sestru z otroctví. Diossos musel ukázat pergament, že byl ve všech Sedmi divech světa. U Diovy sochy v Olympii se týmy zapotily v šifrování, v postřehu, kdy měly zapsat co nejvíce čísel, v poznávání stop zvířat, v uzlování, v sirkových úlohách. V Artemidině chrámu z Efesu nás čekaly symboly. Úkolem týmu bylo v určitém čase si zapamatovat všechny turistické a mapové značky a posléze je zakreslit. V chrámu si poranil Diossos koleno. Úkolem všech týmů bylo si procvičit znalosti v první pomoci.

Pro návštěvu Mauzolea v Halikarnássu si družstva musela vyrobit talisman, který je ochránil před zlými duchy. Při prolézání pod nohama si týmy na chvíli staly Rhodským kolosem. Navigovaly své lodě do přístavu, kdy děti měly zavázané oči – jedena z týmu vedl ostatní. Aby týmy mohly získat pergamen, musely si vyrobit karnevalovou masku. Ve Visutých zahradách Semiramidiných si týmy vyzkoušely zahradničit. K tomu potřebovaly získat vodu, vyrobit potrubí, koupit semena rostlin a nakonec poznávat flóru samotnou. U Alexandrijského majáku bylo úkolem týmu rozžehnout oheň. Při cestě musely zdolat pavoučí stezku, rozluštit báseň, která je navedla na správnou cestu, sestavit svícen pro oheň a jít dlouhou cestou k bohu Re. Když týmy vyřkly správnou formuli, bůh Re jim dal oheň k zapálení majáku.
Předposlední den nás čekala návštěva Cheopsově pyramidě. Při vstupu musely týmy rozluštit hieroglyfy, strážcům zazpívat vymyšlenou báseň o Egyptě. Navštívily sarkofág a získaly zaslouženou odměnu.

Během tábora se nehrály jenom hry celotáborové, ale též proběhl test inteligence, kdy na vytyčené cestě pomocí fáborek měly děti nalézat věci, které do lesa nepatří. Cassino mělo veliký úspěch, kdy děti zápolily ve hře kostky, Bang!, Divy světa, žolíky, prší.
Turistický tábor – Krkonoše 2018
Součástí tábora byly i výlety. Některé děti si sáhly na dno svých sil. Turistika pro některé není koníčkem, ale příjemně překvapily. Byli jsme navštívit hrádek Aichelburg, dětské hřiště u lanovky Javor a okolí Pece pod Sněžkou. Celodenní výlet byl spojen s výstupem na Sněžku. Dokonce došlo i na koupání v přírodním jezírku v řece Úpě. Poslední večer jsme se podívali na film Nanga Parbat. Tento film vyprávěl o horolezcích pokoušejících se zdolat Rumpálskou stěnu na výše zmíněné hoře.

Vlastně, jak dopadla celotáborová hra? Na prvním místě skončil tým Osadníků, na druhém místě se umístil tým Houbařů, třetí místo patřilo Jedovatým pavoukům, čtvrté místo získal tým Jaginovců.

Co říct závěrem? Pro některé něco končí a pro některé něco začíná. Velké poděkování patří táborovým parťákům Honzovi a Kubovi, bez kterých by tábor nemohl existovat. Na táboře ukázali, že mohou být samostatnými jednotkami svou pílí, energií, snahou a svými nápady. Další poděkování patří dětem, pro které jsme týden nasazovali svou kůži, aby byly v bezpečí, aby se jim program líbil a měly vzpomínky na celý život. Poslední poděkování patří paní kuchařce. Blížíme se k Černému mostu a uvnitř cítíme rozpor – něco končí, ale zase máme radost, že jsme se naučili hodně nových věcí, které změní naše hodnoty, postoje. Děkujeme!
David Dvořák

TK OSADNÍCI
HOUBAŘI
JEDOVATÍ PAVOUCI
JAGÍNI
Pavel K.
Tonda S.
Saša S.
Viki K.

Dan Š.
David K.
Radek J.
Marek S.
Vanessa V.
Karolína S.
Honza B.
Alex H.

Jára M.
Ondra J.
Honza Š.
Kristián P.
Jindřiška B.

37. bodů
29. bodů 27. bodů 23. bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo

   
Archiv článků  15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Výprava les, Kunžak 2019
Výprava les, Kunžak 2019
Výprava les, Kunžak 2019
Večer světel Rudná 2019
 
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2019
1. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2019
2. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2019
3. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2019
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2019
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2019
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2019
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2019
Tábor Krkonoše Albeřice
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2019
Tábor Hubenov 2019 – Piráti z Hubenova
Tábor Hubenov 2019 – Piráti z Hubenova
Tábor Hubenov 2019 – Piráti z Hubenova
Tábor Hubenov 2019 – Piráti z Hubenova
Tábor Hubenov 2019 – Piráti z Hubenova
Tábor Hubenov 2019 – Piráti z Hubenova
Deadpine – Kačlehy 2019
Deadpine – Kačlehy 2019
Deadpine – Kačlehy 2019
Deadpine – Kačlehy 2019
Deadpine – Kačlehy 2019
Deadpine – Kačlehy 2019
Deadpine – Kačlehy 2019
Deadpine – Kačlehy 2019
Deadpine – Kačlehy 2019
Deadpine – Kačlehy 2019
Deadpine – Kačlehy 2019
Deadpine – Kačlehy 2019
Výprava červen 2019 – Robinson
Výprava červen 2019 – Robinson
Výprava červen 2019 – Robinson
Výprava červen 2019 – Robinson
Výprava květen 2019 – Hobit
Výprava květen 2019 – Hobit
Výprava květen 2019 – Hobit
Výprava květen 2019 – Hobit
Výprava květen 2019 – Hobit
Výprava květen 2019 – Hobit
Rodinné setkání – květen 2019
Rodinné setkání – květen 2019
Rodinné setkání – květen 2019
Jeskyňářská výprava, duben 2019
Jeskyňářská výprava, duben 2019
Jeskyňářská výprava, duben 2019
Jeskyňářská výprava, duben 2019
Jeskyňářská výprava, duben 2019
Jeskyňářská výprava, duben 2019
Jeskyňářská výprava, duben 2019
Domino, březen 2019
Domino, březen 2019
Domino, březen 2019
Oddílová noc, březen 2019
Oddílová noc, březen 2019
Oddílová noc, březen 2019
Oddílová noc, březen 2019
Čištění budek 2019
Mikroskopování
 
Výprava – Muzeum smyslů, leden 2019
Výprava – Muzeum smyslů, leden 2019
Výprava – Muzeum smyslů, leden 2019
 
Silvestrovský tábor 2018/19
Silvestrovský tábor 2018/19
Silvestrovský tábor 2018/19
Silvestrovský tábor 2018/19
Silvestrovský tábor 2018/19
Rodinný sraz, kulečník, prosinec 2018
Výprava na Kažezské rybníky, listopad 2018
Výprava na Kažezské rybníky, listopad 2018
Výprava na Kažezské rybníky, listopad 2018
Podzimní tábor – Krkonoše, Albeřice 2018
Podzimní tábor – Krkonoše, Albeřice 2018
Podzimní tábor – Krkonoše, Albeřice 2018
Podzimní tábor – Krkonoše, Albeřice 2018
Podzimní tábor – Krkonoše, Albeřice 2018
Psí příběh – výprava říjen 2018
Psí příběh – výprava říjen 2018
Psí příběh – výprava říjen 2018
Psí příběh – výprava říjen 2018
Psí příběh – výprava říjen 2018
Psí příběh – výprava říjen 2018
Turistická výprava na Plešivec, září 2018
Turistická výprava na Plešivec, září 2018
Turistická výprava na Plešivec, září 2018
Turistická výprava na Plešivec, září 2018
Turistická výprava na Plešivec, září 2018
Večer světel Rudná 2018
 
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), 1. turnus 2018, Krkonoše
1. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), 2. turnus 2018, Krkonoše
2. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), 3. turnus 2018, Krkonoše
3. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2018
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2018
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2018
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2018
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2018
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2018
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2018
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2018
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2018
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ), Krkonoše 2018
Tábor Hubenov 2018 – B.A.N.G.
Tábor Hubenov 2018 – B.A.N.G.
Tábor Hubenov 2018 – B.A.N.G.
Tábor Hubenov 2018 – B.A.N.G.
Tábor Hubenov 2018 – B.A.N.G.
Tábor Hubenov 2018 – B.A.N.G.
Tábor Hubenov 2018 – B.A.N.G.
Kačlehy 2018 – Pacifická spojka
Kačlehy 2018 – Pacifická spojka
Kačlehy 2018 – Pacifická spojka
Kačlehy 2018 – Pacifická spojka
Kačlehy 2018 – Pacifická spojka
Kačlehy 2018 – Pacifická spojka
Kačlehy 2018 – Pacifická spojka
Kačlehy 2018 – Pacifická spojka
Kačlehy 2018 – Pacifická spojka
Kačlehy 2018 – Pacifická spojka
Kačlehy 2018 – Kačležský rybník
Turistický tábor – Krkonoše 2018
Turistický tábor – Krkonoše 2018
Turistický tábor – Krkonoše 2018
Turistický tábor – Krkonoše 2018
Turistický tábor – Krkonoše 2018
Turistický tábor – Krkonoše 2018
Turistický tábor – Krkonoše 2018
Turistický tábor – Krkonoše 2018