Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...

   Chceš-li zanechat vzkaz, pošli webmail.  Hlavní strana 
  
 


      Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
 
Na výpravě za pokladem                                       21.6.13
 
Konečně se nám vypršelo a výprava v Železné proběhla za krásného počasí za účasti 20 dětí. Počasí bylo natolik příznivé, že jsme všechny aktivity po celý víkend mohli dělat venku v přírodě a ani jednou nebylo třeba se “schovávat“ v klubovně. Celý páteční večer probíhaly hry na zahradě. Protože jsme měli námořnické téma, utvořila se tři družstva; Černá perla, Jack Sperouti a Pirátský parchanti. Jak vidno, některé filmy mají silný vliv.

Výprava Železná červen 2013 - Poklad kapitána KidaDěti se seznámily s příběhem kapitána Kida. Páteční večer byl dlouhý, museli jsme čekat do soumraku, protože byl družstvům poslán vzkaz od bývalého kapitána Kida, že v tajemné zahradě (viz přechozí květnová výprava) je strom, jehož kmen svítí. A někde na kmeni se ukrýval jeden dílek mapy pro každé družstvo, který nakonec všichni našli. Pro zájemce (což byli všichni) byl připraven dalekohled, s kterým jsme pozorovali Měsíc a ty jeho “díry“ (krátery). Žel nám občas pozorování přerušovala oblaka.

V sobotu dopoledne jsme již běhali po zahradě a hráli hry, soutěžilo se… Jako námořníky bylo třeba vyzkoušet všechny dovednosti, bystrost, zručnost, vytrvalost…  Třeba ve štafetě, při které každý svůj kolíček přenášel pouze ústy a musel ho také jen ústy nasadit na špagát. Před obědem už děti řádily na hřišti v Železné.

Odpoledne jsme se vydali do velkého lesa. “Maminka mi na cestu sundává bačkůrky“ hlásil po chvíli cesty jeden kluk, který měl bačkůrky v imitaci tenisek. Námořníci tráví svou službu po většinu času v lůně přírody, kterou musí znát – i družstva si prověřila své znalosti přírody. Zatím co ostatní družstva stavěla v lese svou námořní plachetnici, jedno družstvo se vydalo do vymezeného lesa hledat obrázky se zvířaty a jejich úkolem bylo dát dohromady křížovku. Většinu zvířat všichni poznali, ale nikdo nepoznal úplně všechny.
 
Výprava Železná červen 2013 - Poklad kapitána Kida
Večer opět v zahradě objektu proběhlo několik dalších her a soutěží. Třeba ve vymezený čas dostat co nejvíce dělových koulí na soupeřovu stranu. Družstva bojovala ze všech sil a dílky mapy se za soutěže shromažďovaly. Na závěr dne vzplál táborák, každý si opekl buřtíka (ke kterému tradičně jíme hromadu zeleniny) a vyhodnotili jsme si uplynulý den. Po táboráku už děti čekala jen neoblíbená aktivita “voda a mýdlo proti tělu & kartáček proti zubům.“

V neděli po balení jsme stihli ještě jednu soutěž, abychom uzavřeli víkendové klání a rozdali poslední dílky mapy. Samozřejmě her bylo více, využili jsme poprvé i novou trampolínu. Černá perla, Jack Sperouti a Pirátský parchanti si poskládali a poslepovali dílky mapy od kapitána Kida a vydali se hledat poklad, který všichni úspěšně našli.

ČERNÁ PERLA
JACK SPEROUTI
PIRÁTSKÝ PARCHANTI
Kristýna N.
Dominik V.
Vojtěch V.
Jakub S.
Anita N.
Ema J.
Bára V.
Simona K.
Mariánka M.
Michal K.
Petr M.
Filip N.
Adam R.
Marek B.
Michal B.
Kryštof B.
Vojta B.
Julie M.
Agáta M.
Veronika Z.
36 bodů 26 bodů 24 bodů
1. místo 2. místo 3. místo



Výprava do tajemné zahrady                               31.5.13
 
Téma víkendové výpravy v květnu v Železné bylo pro většinu dětí i dospělých neznámé – Zahrada od Jiřího Trnky. O tom ale až dále. Užít si víkend plný her, soutěží, scének, pátrání a tajemna si přijelo 25 dětí. Hned v páteční večer se děti hrou rozdělily do družstev, každé družstvo mělo přiřazeno jednu barvu. A začala první soutěž mezi družstvy, tedy spíš turnaj, který se dohrával v sobotu. Ještě předtím si děti zahrály několik seznamovacích her. Večer, před ulehnutím do pelíšků se všichni seznámili se čtyřmi kluky (v knižní verzi je jich pět), zlomyslným kocourem a tajemnou zahradou v animovaném loutkovém seriálu o pěti dílech z roku 1974.

Výprava Železná květen 2013 - ZahradaDruhý den výpravy dopoledne děti kreslily scény ze Zahrady – výkresy byli moc pěkné. Družstva si také ke své barvě vymyslela druhou část názvu, která se týkala Zahrady; Šest modrých rybiček, Oranžový trpaslíci, Zelená zahrada a Žlutá koťátka. Abychom šli hrát hry ven, to nám déšť nechtěl dovolit. Tak se hry hrály v klubovně. Když se počasí umoudřilo, část družstev dohrávala turnaj a část jiné hry v zahradě u chaty.

Pak přišla chvíle předůležitá. Čtyři družstva měla podle mapy najít v okolí chaty tajemnou zahradu a v ní čtyři obrázky, ze kterých měli určit postavu z příběhu a hlavně zjistit, jaký vzkaz obrázky obsahují. Ze začátku se všichni vydali špatným směrem, ale když znovu prozkoumali mapu, byla cesta jasná a všichni tak našli tajemnou zahradu. A v zahradě tři obrázky se vzkazem, na čtvrtý opět kvůli dešti nedošlo.

Výprava Železná květen 2013 - Zahrada
Po poledni se celá výprava vydala do lesa za Železnou. Do lesa, v kterém jsmeza ta léta, co do Železné jezdíme, ještě nebyli. Ovšem, museli jsme jít okolo dětského hřiště, což bylo menší, tedy spíš větší zdržení. Po vydovádění se na hřišti jsme došli do lesa, kde podle vzkazu kamenného trpaslíka spočíval čtvrtý díl obrázku se vzkazem z tajemné zahrady. Vzkaz děti našly. A jaký to byl po složení všech čtyř díků vzkaz? Stálo tam něco o tom, že mají děti přijít večer do tajemné zahrady.

Za léta to byla nejdeštivější výprava, i táborák byl zrušen. Na buřty jsme se tak dívali jen za sklem trouby. Po večeři si družstva zahrála scénky ze Zahrady, “brčkovanou“ štafetu s lístky a další hry. Když už se trochu setmělo, každé družstvo se vydalo podle vzkazu od moudré velryby v zahradě pro tyčinky, které ve tmě svítily různými barvami.

Protože velryba ze zahrady byla moudrá a čtyři kluci z příběhu také ledacos znali, každý si vyzkoušel své znalosti v nedělním dopoledni při různých doplňovačkách. Počasí nás stále nechtělo pustit ven, proto do oběda probíhaly hry a soutěže v klubovně. Po obědě všechny čekalo už jen vyhlášení výsledků víkendového klání, rozdání diplomů a odměn. Za zmínku stojí jedna zajímavost; 15 dětí z 25 na této výpravě bylo stejných, jako na výpravě v dubnu. I proto byly v podstatě ve stejných družstvech.

Výprava Železná květen 2013 - ZahradaA co tajemná Zahrada? Ta je v Železné stále, kousek od chaty, stejně tajemná a zarostlá, jako je v původním příběhu. Je to pravděpodobně jediné dílo pro děti, které Jiří Trnka napsal (a zároveň ilustroval). J. Trnka byl profesí výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů a je obrovská škoda, že nebyl také spisovatel. Protože po slohové stránce je Zahrada výjimečné dílo, které nemá v české literatuře obdoby. Dodnes se kniha dá koupit a číst dětem na dobrou noc. S patřičným přednesem, protože Zahrada si to zaslouží.

ŠEST MODRÝCH RYBIČEK
ŽLUTÁ
KOŤÁTKA

ZELENÁ ZAHRADA ORANŽOVÝ TRPASLÍCI
Zuzka P.
Martin P.
Klára S.
Jakub S.
Anna M.
Lucie M.
Šimon K.
Adam R.
Bára K.
Verča Z.
Anna H.
Zuzka B.
Katka P.

Filip N.
Petr M.

Štěpánka B.
Lucka B.
Šarlota K.
Renáta K.
Ivo R.
Anita N.
Dominik V.
Amálie Č.
Berenika Č.
Zuzka S.
32 bodů 28 bodů 23 bodů 21 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo



S dalekohledy pod hvězdami a deštěm             21.5.13
 
Nedávný květnový víkend se konalo třinácté dostaveníčko příznivců hvězdného nebe, pod zkratkou MHV, v astronomické hantýrce to znamená “mezní hvězdná velikost.“ Místo akce bylo již tradiční – Zubří nedaleko Nového města na Moravě. Ve středu byl státní svátek, a tudíž se přímo vybízelo si akci prodloužit. A kdo ve středu přijel, chybu neudělal. Předpověď počasí na akci nebyla vůbec příznivá, tedy na hlavní část o víkendu. Osobně jsem typoval, že se bude pozorovat jen na prodloužené části v noci ze středy na čtvrtek. Ve čtvrtek navečer se už přihnala oblačnost, ovšem než se setmělo, byla pryč. Hurá, pozorovalo se druhou noc!

Jak to na takové akci vypadalo? Od čtvrtka do pátku se přes den pozorovalo Slunce. Sluneční skvrny ve fotosféře přes sluneční filtry i okulárovou projekci a sluneční erupce a další útvary speciálními dalekohledy v čáře H-alfa. Někteří si přes den v jasném počasí udělaly výlety po krásné okolní přírodě. Středeční a čtvrteční noci se pozorovalo. Mnozí si prošli dalekohledy dalších účastníků, zkoušeli se okuláry, různá udělátka, diskutovalo se...

Sjela se pěkná “sbírka“ dalekohledů a binokulárů – jak poznamenal jeden organizátor, na louce rekreačního střediska se sešla Petřínská Štefánikova hvězdárna. Tím myslel dalekohledy podobnými parametry: historický refraktor Lichtenknecker 150/2250mm a Schmidt–Cassegrain Celestron 355/3910mm. K vidění byla také dlouho očekávaná nová montáž SkyWatcher EQ-8. Mne zaujalo “vytuněné“ ovládání továrního Dobsonu, kdy bylo možné dalekohled kolečky ovládat v obou osách, což je na tento typ montáže raritní. Majitel si navíc udělal u okuláru nástěnku, takže odpadalo odbíhání k mapám ke stolku.


Ne se všemi dalekohledy se dalo koukat, protože některé byly uzpůsobeny jen na fotografování vesmírných objektů. Takové to stroje často sami automaticky snímají oblohu i několik hodin a fotiči si tak mohou, na rozdíl od vizualistů, dát během noci dvacet. První jasnou noc bylo neuvěřitelné vlhko, z dalekohledů stékala voda a někteří museli zarosenou optiku fénovat. Snad nikdo nevynechal pohled na planety Jupiter a Saturn a někteří našli již nevýraznou kometu Panstarrs. Druhou noc to bylo s vlhkostí mnohem lepší, ovšem už se projevovala únava z předešlé probdělé noci a tím i rychlejším úbytkem nočních pozorovatelů na louce.

MHV jaro 2013Akce MHV se o víkendu z “mezní hvězdné velikosti“ proměnila na “mega hydro víkend.“ Prostě víkend propršel. Přesto bylo co dělat. Už v pátek večer měl Martin Myslivec přednášku o výrobě své těžké montáže na dalekohledy, kterou sebou také přivezl. V sobotu proběhly další přednášky, např. výborná přednáška Prof. RNDr. Petra Kulhánka, CSc. o neutrinech, pochopitelnou i pro laiky, nebo cestovatelská přednáška po slovenských hvězdárnách a jejich přístrojovém vybavení.

K zpestření víkendu patřil velký model železnice s parní lokomotivou, která skutečně vypouštěla “páru“ z komína i ventilů a vydávala naprosto věrné zvuky jak při jízdě, tak ve stanici. Parní souprava zaujala děti a samozřejmě tatínky. V místním rybníčku se proháněla dálkově ovládaná plachetnice. Ve stejném rybníčku plném čolků a velkých černých pijavic si někteří dopřáli jarní koupel. Ti méně otužilejší si pod stříškami chatek vyměňovali zkušenosti, zkoušeli okuláry, pozorovali binokuláry a malými dalekohledy, někteří pak pokračovali do nočních hodin v baru rekreačního střediska. V neděli před odjezdem bylo možné na burze zakoupit astronomickou techniku a literaturu. I když počasí na hlavní část akce nepřálo, byla letošní jarní MHV velmi příjemnou a přínosnou akcí.




Jak jsme si užili Den Země v Rudné                   26.4.13
 
Akce pro veřejnost v rámci mezinárodního Dne Země se uskutečnila již po sedmé v sobotu 20. dubna v areálu základní školy. Po celé odpoledne bylo pro dětské návštěvníky připraveno 18 soutěžních stanovišť. Na některém stanovišti si děti mohly procvičit paměť (osvědčená Kimovka, zvířátka v tunelu), vyzkoušely odkad (tajemné pytlíky), vyzkoušely zručnost (zatloukání hřebíků, přenášení míčků na lžíci po schodech podlézáním v obručích), kreslily, dívaly se do binokulárních mikroskopů nebo naopak do dalekohledu (na figurku opice na druhém konci zahrady). Aby si soutěže užili i rodiče, byla jedna překážková dráha připravena i pro ně v doprovodu svých dětí.

Den Země Rudná 2013Zejména pro dospělé bylo na Dni Země několik stánků s rukodělnými výrobky, např. keramika, šperky z ovčího rouna, zdobení perníčků nebo výrobky z chráněné dílny PROSAZ. Na akci tradičně přijeli čeští euroindiáni se svými indiánskými hrami, tři malířky malovaly na tváře(facepainting), návštěvníci si mohli zahrát deskové hry nebo prohlédnout foto výstavu přírody či živá zvířata v zoo koutku, které připravil rudenský zverimex Robimaus, nebo se občerstvit ve stánku s dobrotami (nejvíce se i vzhledem k chladnému a deštivému počasí prodávala zmrzlina :-)).

Ve velké školní tělocvičně byla sehrána dvě divadelní představení. První scénka bylo vlastně několik příběhů s názvem Pohádky na dobrý den v podání souboru Divadlo pohádka. Děti viděly například chamtivou veverku a červíka Napucánka, mlsnou princeznu a Honzu Hlada. Druhé představení v početném hereckém obsazení obstaralo ochotnické divadlo Excelsior se svým příběhem Jak na draka.

Velký úspěch mělo vystoupení skupiny historického šermu Fuente Ovejuna. Jednalo se v podstatě také o divadelní představení, ale ve zcela jiném, neklasickém stylu, při kterém byly hlavními výrazovými prostředky pohyby těla, tanec, hudba a šermířské souboje, než mluvené slovo. Představení Mladý Don Quijote bylo plné napětí a velmi živé, snad proto i ti nejmladší diváci vydrželi napjatě sledovat až do konce. 

Den Země Rudná 2013
Večer se ještě uskutečnilo cestopisné promítání o Thajsku v podání místního rodáka Jana Pokorného. Promítání bylo dlouhé, ale kupodivu všichni se zájmem sledovali až do konce. Jak pak by ne – Jan Pokorný strávil v jihovýchodní Asii za léta již mnoho měsíců a své služby také nabízí jako průvodce na internetové stránce cestyasie.cz. Byla to příjemná tečka za sobotním dnem a jsem rád, že se mohl představit další z mnoha rudenských cestovatelů, kteří na akcích ke Dni Země promítali.

Počasí akorát v tento jediný den nepřálo, a tak se celé dění podruhé za sedm let odehrálo ve vnitřních prostorách školy. Ze začátku to vypadalo, že nevlídné počasí mnohé odradilo, ale nakonec byla účast veliká a celé odpoledne měli návštěvníci co dělat. A především mladší účastníci si domů odnesli nějaké ty odměny za soutěžení.

Musím poděkovat mnoha pomocníkům z Rudné, Prahy, Králova Dvora, některým žákům školy, panu řediteli a školníkovi, bez kterých by akce nebyla možná. Hlavně Vám ale děkují stovky účastníků a za rok v dubnu na viděnou.




Výprava ve znamení Nema                                  19.4.13
 
Po třech týdnech se konala v Železné u Berouna další výprava, tentokrát dubnová a v hojnějším počtu. 36 dětí si přijelo zahrát hry na mořské téma – Hledá se Nemo. Vedoucí opět přišli s novými hrami a tak se děti v pátek po příjezdu rozhodně nenudily. Když si děti zahrály společné rozehřívací hry, začaly hledat lístečky se svým jménem a barvou a tím se utvořilo pět družstev: Hvězdice, Nemíci, Mořský Nemo, Akvarijní rybičky a Klauni očkatí. Před promítáním se hrála první soutěžní hra o body – štafetové hledání postaviček z Nema.

Výprava Železná duben 2013 - Hledá se Nemo V sobotu po snídani proběhla výtvarná hodinka. Každý si vymaloval svou rybičku a vystřihl. Rybičky jsme pak rozvěsili do akvárií udělaných z krabic. Venku akorát na třech stromech dozrály banány, děti si svačinu našly poměrně rychle. Pak už se do oběda na zahradě hrály hry. V příběhu otec Nema soutěžil s Dory, kdo rychleji přeskáče medúzy po hřbetech a přitom se nesmí dotknout chapadel. Taktéž děti musely projít trasu „po hřbetech“ a nesměly se dotknout chapadel (vlajícího krepového papíru).
 
Výprava Železná duben 2013 - Hledá se Nemo
Po obědě se naše početná mořská skupina vydala do lesa, kde proběhla soutěžní strategická hra, při které se hodně běhalo, sbíraly se lístečky (jikry) a lovilo. Po této hře jsme podlehli žadonění některých dětí, aby si mohly postavit domečky. A tak si každý postavil rybí domeček. Po návratu z lesa je tradičně první část večeře – polévka. Po hrách v klubovně nastal přesun k táboráku a druhé části večeře. Buřty s hromadou zeleniny. Většina dětí si buřtíka opekla sama, jen těm nejmenším jsme museli pomáhat. Při opékání se hrálo na kytaru, zpívalo a také jsme si udělali „laserové show“.

Neděle se nám poněkud natáhla. Po snídani a balení se sotva stihla zahrát hra v klubovně a už jsme děti hnali na zahradu, kde proběhlo ještě několik her. Pak oběd a rychle na vyhlašování výsledků, rozdávání diplomů a odměn a do toho již začali přijíždět rodiče. Byla to fajn výprava, i když jsme si nestihli zahrát všechny naplánované hry.

KLAUNI OČKATÍ
MOŘSKÝ NEMO
AKVARIJNÍ RYBIČKY
NEMÍCI HVĚZDICE
Kristýna N.
Zuzka P.
Martin P.
Jakub S.
Petr M.
Anna M.
Lucie M.
Ivo R.
Anita N.
Lukáš S.
Norman T.
Dominik V.
Berenika Č.
Amálie Č.
Marek B.
Michal B.
Kryštof B.
Vojta B.
Markéta M.
Katka N.
Adéla U.
Kamila S.
Natálie S.

Šimon K.
Adam R.
Vojta V.
Bára K.
Thea D.
Timon D.
Míša D.
Filip N.
Kristýna D.
Kathlen D.
Sabina F.
Lukáš V.
Nikol V.
27 bodů 23 bodů 22 bodů 22 bodů 21 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 3. místo 4. místo



Balto – psí výprava                                                  1.4.13
 
Výprava Železná březen 2013 - BaltoNa víkendové výpravě v Železné jsme byli naposledy v září, touto výpravou začala série víkendových akcí pro děti. Než v pátek všechny děti dojely na místo, byla už venku tma. Proto se večer všechny hry hrály už jen v klubovně. Na výpravě byly nové vedoucí, které přinesly nové seznamovací hry. Děti utvořily tři družstva: Polární vlci, Čivavy a Čoklové z ulice. Málokdo z dětí, natož z dospělých, znal příběh o Baltovi, s kterým jsme se před večerkou seznámili, a který nás provázel celý víkend. 

Pes Balto, tažný aljašský malamut, který žil v letech 1919 až 1933, byl pojmenován po norsko-americkém objeviteli Samuelu Baltovi. Tomuto psovi přinesl rok 1925 slávu. Zima na Aljašce toho roku byla extrémní. V aljašském městě Nome navíc propukla epidemie záškrtu a docházely léky na tuto nemoc. Díky extrémní zimě a chumelenici, kdy viditelnost byla pouhých několik centimetrů, byly jedinou nadějí pro nemocné děti tažní psy.

Vzdálenost na poštovní stezce Iditarod Trail dlouhé 1085 km si rozdělilo dvacet musherů (psovodů), kteří si vakcíny předávali jako štafetu. Balto byl nejen vynikající tažný pes, ale také prozíravý – zachránil své spřežení před smrtí v řece Topkok. Tento psí hrdina má svůj pomník v New Yorském Central Parku a od roku 1973 se na Aljašce na památku celé události koná několikadenní extrémní závod Iditarod Trail Sled Dog Race. Pěkně popsaný příběh je zde.

Výprava Železná březen 2013 - BaltoMezi soutěžní disciplíny družstev na výpravě patřilo, například spí spřežení, kdy družstva musela projít “ve spřežení“ určenou trasu co nejrychleji, nebo stejně jako v příběhu hledala značky. Ovšem, především šlo o to, dopravit vakcíny proti nemoci včas a nejlépe všechny nepoškozené. I toto jsme simulovali. Žádné družstvo nepřeneslo úplně všechny vakcíny (Kinder vajíčka) do cíle, ale to jsme očekávali, naloženo měli všichni opravdu vrchovatě. K víkendové výpravě samozřejmě nesmí chybět táborák. Protože ale bylo frišno, děti si buřtíky venku jen opekly a v jídelně se zeleninou snědly. Za zmínku stojí i krátká scénka z příběhu, kterou si jedno družstvo připravilo.

O víkendu nám sice nesněžilo, ale psí počasí bylo (i když k Aljašce to bylo ještě hodně daleko). Tedy, děti si toho většinou ani “nevšimly“, jaký byl mráz. Když jsme se jich večer ptali, co se jim ten den nejvíce líbilo, často to byli aktivity, které by někteří vedoucí pro zimu nejraději zrušili. Znovu a znovu se nám tak ukázalo, že děti často hodnotí jako nejlepší zážitky právě ty obtížné a pro nás dospělé nepříjemné podmínky. A je to tak dobře, protože i takto si dítě cvičí mysl i tělo. Taková správná výprava pak bude nepříjemná jen pro lenochy, kteří místo dobrodružství chtějí raději vysedávat za počítačem.

POLÁRNÍ VLCI
ČIVAVY
ČOKLOVÉ Z ULICE
Zuzka P.
Vojta M.
Petr M.
Anna M.
Lucie M.
Ivo R.
Lukáš K.
Michal K.
Dominik V.
Tomáš B.
Lukáš S.
Zdeněk D.
Martin P.
Bára K.
30 bodů 26 bodů 20 bodů
1. místo 2. místo 3. místo



Jak jsme si užili tropy                                            20.3.13
 
Původně byla výprava naplánovaná do lesa, ale oproti létům minulým bylo toto období značně chladnější a tak jsme udělali velkou změnu. Vydali jsme se do vlhkých deštných lesů Jižní Ameriky, do Mexika, Austrálie, Afriky, Madagaskaru, Filipín, Vietnamu, Venezuely, Oceánie i na pohoří And. To vše jsme stihli za jeden sobotní březnový půlden ve skleníku Fata Morgana, v pražské botanické zahradě v Troji.

Výprava do botanické zahrady, březen 2013Bylo krásně slunečno, snad proto mělo stejné plány jako my další spousty lidí. Po vstupu do první části skleníku – polopouště – na nás dýchlo slušné teplo. Děti se zde zdržely dost dlouho, pozorujíce různé rostliny a květy. Kdo chtěl, mohl černou tenkou fixou na papír zaznamenávat různé tvary listů květin, keřů a stromů, které nejvíce zaujali. Později se tak utvořila pestrá malovaná sbírka tvarů listů.

Jestli-že nám bylo v prvním oddělení skleníku teplo, o druhé části – tropický deštný prales – se dalo hovořit o sauně. Doslova. Zde byla kromě pestrých rostlin, zamlženého fotoaparátu, brýlí a plic pěkná jezírka – jedno s velkými rybami a jedno s vodopádem. Pod velkým jezerem byla jeskyně, kde bylo možno za sklem pozorovat život v jezeře pod hladinou. Některé děti zaujaly bambusy. A některé děti věděly, že bambusy patří k nejrychleji rostoucím rostlinám na světě (a že se používaly k mučení).
 
Výprava do botanické zahrady, březen 2013
Ve třetí, poslední části skleníku – údajně chlazené – bylo skutečně chladněji, rozhodně ale ne chladno. Příroda zde byla nádherná, se zarostlým jezírkem. Děti velice zaujaly orchideje různých barev a tvarů a především masožravé rostliny, zejména láčkovky. To jsou ty masožravky tvořené lapací nádobkou. Těch bylo ve skleníku spousty, různých tvarů a velikostí.

V závěru návštěvy skleníku si někteří domů koupili nějaké to rostlinstvo a suvenýry. Navíc jsme se ještě stihli zastavit na prodejní výstavě orchidejí. Tam se dala koupit také pěkně osázená terária.

Obdobnou návštěvu do botanické zahrady jsme s naším oddílem učinili naposledy před šesti lety. V té době tam ale nebylo tolik lidí a tím pádem byla prohlídka pohodovější. Tato návštěva ukázala, jak jsou prostory skleníku Fata Morgana pro větší počet návštěvníků velice malé. V jedné části bylo pro mnohé nesnesitelné vedro, ale tak to v tropické přírodě prostě je. Jediným negativem jsou poddimenzované prostory skleníku Fata Morgana. Přesto návštěvu skleníku velice doporučuji, protože stovky nádherných květů jsou úchvatné, navíc od jara se dají procházet i venkovní zahrady.

Do konce školního roku nás čekají už jen výpravy víkendové. A ty jsou nejlepší!




Mrazivý hvězdářský večer                                     18.3.13
 
V sobotním večeru, v polovině března proběhl v Rudné další hvězdářský večer. Noční obloha na pozorování byla parádní – planeta Jupiter s jeho měsíčky, Měsíc s krátery a pohořími, jasná mlhovina v Orionu, otevřené hvězdokupy. Pohled na tyto objekty noční oblohy by mohl být ale krásnější, nebýt slabé průhledné oblačnosti, která nebyla na první pohled vidět.

Na začátku akce to vypadalo, že zájemce o pozorování odradilo mrazivé počasí. Ovšem po čase se zájemci o pozorování sešli. K dispozici jsme měli dva dalekohledy (typy Newton na Dobsonově montáži, průměr zrcadla 200mm a 250mm). Nebýt frišného počasí, účast by byla jistě hojnější. To jsou hold ty priority. Obloha v zimně je na pozorování parádní, ale tato pozorování jsou vykoupena nejen zmrzlými prsty.

Časosběrné video (tzv. time-lapse) z hvězdářského večera.
 


Malé jarňáky na velkém sněhu                              10.3.13
 
Vyhlídky na bobování před odjezdem na jarní prázdniny, které se uskutečnily na konci února „na přání“ několika rodičů, nebyly optimistické. A to jsme jeli do Prachatic, kde začíná Šumava. Protože děti zde byly poprvé, využili jsme pro nás už osvědčených kulturních možností, které Prachatice nabízejí. Tou největší „atrakcí“ pro děti (nikoliv pro vedoucí) bývá vždy bazén. V bazénu se děti samozřejmě náležitě vydováděly.

Jarňáky Prachatice, únor 2013Navštívili jsme rovněž osvědčené Muzeum české loutky a cirkusu, které patří pod Národní muzeum. Výstava pohádkových postaviček, vyřezávaných loutek a malých divadelních scén děti dost zaujala. Zajímavé byli také místnosti věnované cirkusovému umění nebo kouzelnictví. V době pobytu v muzeu probíhala také výstava “Veselí kostlivci. Jak se slaví v Mexiku?“ Výstava byla především o tom, že oslavy svátku zemřelých probíhají v Mexiku zcela jinak – v karnevalovém duchu. Dětem jsem po výstavě zakoupil vystřihovánky, které si pak večer v duchu výstavy pestře vymalovaly, případně dozdobily, vystřihly a poslepovali. Někdo si pak večer stihl ještě udělat masku – škrabošku.

Před zavíračkou v muzeu si děti stihly zahrát v divadelní scéně s loutkami – které jsou pro veřejnost k dispozici – pohádku O Červené Karkulce. Škoda, že nebylo na divadlo více času. Protože nás nebylo tolik, zašli jsme si po divadle do cukrárny.

Navzdory vyhlídkám, začalo sněžit a sněžit a brzo bylo všude krásně bílo a hromady sněhu. Na ubytovně jsme si půjčili pro děti, které neměly, sáňkovací lopaty a hurá na stráň. Bílých vloček bylo tolik, že se musely ve sněhu nejdříve vyjezdit cesty, aby stráň byla sjízdná. Sněhu a zimních radovánek si děti užily až až. Byl to také poslední pořádný sníh zimy.
 
Jarňáky Prachatice, únor 2013
Nejen v klubovnách ubytovny se hrála spousta her. Dětem se velmi líbila “liščí nora,“ což je ze dřeva postavená prolézačka imitující noru. Díky menšímu počtu jsme si mohli zahrát sousty stolních her, mezi nejúspěšnější hry patřily; Gulo Gulo (rosomáci) nebo Dobble. V klubovně to byla například upravená hra “Umí prase létat?“ a další skládačky a herní hříčky. Soutěžní družstva byla dvě, klučičí a holčičí. Holky si daly název Jezevčíci a kluci Mloci. Zprvu v soutěžích vedli Jezevčíci, ale později se vítězství přiklonilo ke klučičím Mlokům.


Bílý víkend v České Kanadě                                  27.2.13
 
S několika vedoucími našich letních táborů jsme si v únoru udělali netradiční víkend v České Kanadě. Kdeže je Česká Kanada? V Jižních Čechách, v jihovýchodní části okresu Jindřichův Hradec. Leží zhruba mezi Slavonicemi a Novou Bystřicí. Právě v Nové Bystřici jsme byli ubytováni. Na nádraží. Ne v čekárně, ale v apartmánu nádražní budovy, kterou provozují Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD). Ubytovat se tak můžete na dalších nádražíčkách u této pěkné, v podstatě lesní úzkokolejky.
 
Vandr Česká Kanada, únor 2013
První dříve dorazivší polovina účastníků si dala v pátek večerní procházku kolem Mnišského rybníka u Bystřice. V sobotu jsme vyrazili úzkokolejkou do lesní zastávky Kaproun. Ta je známa tím, že zde byl l. p. 1900 z osobního vlaku č. 4052 vyloučen z přepravy Jára Cimrman (2). Tuto událost připomíná ve stanici několik artefaktů a pomníčků. Zastávka uprostřed lesů někoho zaujme i pěknou městkou pouliční lampou.

Z Kaprouna jsme procházeli lesy a zasněženými loukami, cestami i necestami a občas se zastavili u přírodních zajímavostí či nepřírodních. Například zajímavého tábořiště na letní tábor se společnými latrínami v řadě (že by inspirace ve starověkém Římě?). Měli jsme namířeno do Kunějova a dále na letní tábořiště u Kačležského rybníka. Kunějov jsem v zimě a z kopce vůbec nepoznal. Cestou z Kunějova jsme potkali Oldu, který nedobrovolně šlapal druhou stranou z Jindřichova Hradce.

Na tábořišti u Kačležského rybníka jsme si dali obědovou pauzu, někteří koulovačku, obhlídku studánky a pak hurá do nedalekých Kačleh a dále. Bílou krajinou a zasněženými lesy jsme navečer došli do Číměře a zakotvili v místní osvěžovně. Večer přijíždíme do dočasného sídla na nádraží v Nové Bystřici. Jak už to u nás bývá zvykem, hrajeme hry, hraje se na kytaru a zpívá. V neděli ještě vyrážíme do přírody. Kolem mnoha rybníků a prodírající se mokřady. Přišli jsme až k trati úzkokolejky, tak jsme po ní několik kilometrů pokračovali až k našemu nádraží.

Byla to rozhodně zajímavá netradiční akce vedoucích, zejména vidět letní tábořiště a Kačležský rybník v zimě pod sněhem.



Minulost ukrytá v Nučicích                                     10.2.13
 
Vesnice Nučice těsně sousedí s Rudnou, přesto pravděpodobně málokdo z rudenských navštívil muzeum v Nučicích, pokud o něm ovšem ví. Jednoho sobotního únorového a studeného dopoledne, se přes deset dětí v doprovodu několika dospělých vydalo do muzea, kde jsme měli návštěvu domluvenou. Muzeum není totiž běžně otevřené – otevírá se pouze při zvláštních příležitostech, nebo po domluvě na obecním úřadě. Jen pro zajímavost, první myšlenky o založení muzea přišly na svět v roce 1958, ale pro první návštěvníky bylo muzeum otevřeno až v roce 1967.

Protože jsme k muzeu přišli o chvíli dříve, než jsme měli domluveno, zahráli jsme si starou hru Cukr, káva, limonáda…, ovšem některé děti zaujaly spíše sousedovic slepice u plotu. Když pan průvodce přišel, hned začala prohlídka. Ze začátku jsme se dozvěděli něco o odbojovém vojenském oddílu Železo, o kterém nám pan průvodce později povídal osobní zajímavou příhodu z konce války – o boji mezi Němci a vojenském oddíle Železo v Dušníkách (dnešní části Rudné). Odkud pocházel název odbojového oddílu, je asi jasné.

O dobývání železné rudy v našem kraji byla větší část expozice. Dozvěděli jsme se takové zajímavosti, že se nejdříve začala ruda dobývat povrchově, že pod zdravotní stanicí pro horníky bylo vězení, že v kraji bylo 6 dolů a každý horník měl svou známku, aby se poznalo, že se z fárání vrátil. Kluky také zaujalo, že nákladní auta používaná na dolech byla nejdříve značky Mercedes a poději Fiat, nebo že do trafostanice se přivádělo 35 000 voltů a odtud se rozvádělo už běžných 220V (předtím měl každý důl svou výrobnu elektrické energie). V Nučicích byla také zřízena odborná hornická škola. K vidění byli staré fotografie, mapy, malby, důlní nástroje, písemnosti a další exponáty.

Muzeum Nučice, únor 2013Další expozice se týkaly historie obce Nučice, společenských a sportovních spolků, např. Sokola. Děti zaujala vystavená kostra mladé ženy slovanského původu, která se našla spolu s dalšími kostrami a předměty v roce 1958 při stavebních pracích.

Jedna část expozice se ale netýkala jen Nučic, protože zachycovala běžný život tehdejších obyvatel. Tedy jak se museli starat o obživu, jaké k tomu používali zemědělské nástroje, nebo domácí vybavení – nahřívací žehličky, mlýnky, hmoždíře, máselnice… Nebo jak to bylo s hygienou či volným časem. Žádná televize tehdy nebyla. Po návštěvě muzea jsme si cestou do Rudné dali kvíz z toho, co všechno si děti z muzea zapamatovaly. Návštěva muzea byla zajímavá a rozhodně doporučuji se s přáteli domluvit a objednat si prohlídku na obecním úřadě v Nučicích





Silvestrovský tábor v době ledové                       14.1.13

Tradiční šestidenní novoroční tábor se nesl, v duchu příběhu animovaných filmů Doba ledová. Ovšem počasí příliš dobu ledovou nepřipomínalo, spíše se jednalo o konec doby ledové a oteplování. Po sněhu, ani památky. Užívat prázdnin se odhodlalo deset dětí, které se rozdělily do dvou družstev; Mamuti a Scretíci. 


Protože tábor probíhal, v prostorách Centra ekologické výchovy Dřípatka, využili jsme nabídky vzdělávacích programů. Děti se dozvěděly něco o mravencích -  čím se živí, jak bydlí a jaké mají mezi sebou rozdělené úlohy. Při programu se hrálo, stavělo, malovalo, hádalo i zpívalo.

Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledováNa Dobu ledovou jsme hráli spousty her jak venku, tak uvnitř. Děti se například venku změnily ve veverku Scrat, která hledala žaludy. Nebo stavěly obydlí z doby ledové, stejně tak bylo třeba z přírodních materiálů udělat panáčka a uběhnout s ním určenou trasu. Legrační bylo přenášení velkých dinosauřích “vajec“ tak, jak je přenášel lenochod Sid. Zajímavé byly také stavby přístřešků pro Mannyho nebo štafeta s plody. 

Hrálo se samozřejmě mnoho jiných her a soutěží, mezi oblíbené patřilo hledání pexesa, Na Popelku, Na zvířata, Na šéfa, Městečko Palermo, Sardel, obouvání židlí a další. V závěru tábora došlo i na deskové hry, například Trans America, Želví závody nebo Jungle Jam. 

Děti také navštívily městský bazén, zejména v malém dětském se vyřádily. Tradičně jsme zavítali do Muzea české loutky a cirkusu, kde byli k vidění loutky nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla a profesionální loutky. V další části jsme se ocitli v cirkusové manéži s hrazdami, jednokolkami a žonglérským náčiním i kostýmy, nebo v místnosti, věnované kouzelnictví. Vystaven je také motocykl, na kterém jezdili medvědi ze známého filmu Šest medvědů s Cibulkou.

Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledová
V muzeu probíhala také výstava o veselých kostlivcích v Mexiku. Mexické oslavy svátku zesnulých jsou totiž spíše karnevalové a velice barevné, jak jsme se z výstavy dozvěděli.  Součástí muzea je také loutková divadelní scéna, kde si návštěvníci mohou zkusit zahrát loutkové divadlo. Toho samozřejmě naše dvě družstva využila, ale největší úspěch mělo sólo vystoupení Vašíka Mareše.

Poslední den v roce jsme si udělali slavnostní hostinu plnou chlebíčků a dalších pochutin. Samozřejmě proběhl karneval, kde si každý zařádil v maskách. Hlavně jsme hráli spousty her, některé zcela nové. A někteří nám zahráli na flétnu. Když dětem vytrávilo, zaplnili jsme žaludky pro změnu zmrzlinovým pohárem. Všichni kupodivu vydrželi až do půlnoci. Před půlnocí jsme se vydali na blízký pahorek, abychom sledovali ohňostroje, které probíhali všude kolem nás a také si popřáli na nový rok.

Druhý den, tedy den před odjezdem se hrálo ještě několik her a zobaly zbylé dobroty.  Město Prachatice na první den v roce uspořádalo v podvečer velký ohňostroj, na kterém děti nesměly chybět. Slavnostní vyhlášení výsledků klání družstev jsme vyhlásili v den odjezdu už v poněkud obměněném složení vedoucích. Někteří vedoucí totiž onemocněli, a tak byla povolána zdravá posila. Silvestrovský tábor se povedl a dobu ledovou jsme úspěšně zdolali.




Život je možné prožívat jen směrem vpřed a chápat jen směrem vzad.  Jack Welch

PF 2013 Žlutý květ

Došlé PFky a přání (42x):
Klikni pro zvětšení
























Jak jsme Rychlé šípy hledali a lodičky pouštěli   17.12.12
 
Poslední výprava v tomto kalendářním roce začala jinak, než bychom si přáli. Autobus na zastávku přijel tak plný, že nenabíral další cestující, tedy ani nás. Popošli jsme si na jinou zastávku, abychom ukrátili čas čekáním na další spoj. Letošní účast byla mnohem bohatší než loňský první ročník, přidali se také někteří rodiče. Tedy, pouštění lodiček to byl loni první ročník pro nás, jinak tato soukromá akce, ke které jsme se přidali, běží už spousty let.

Do Prahy k Mánesovu mostu jsme dorazili se zpožděním, takže spousta lodiček již plula po Vltavě. I naše grupa začala připravovat svá papírová, dřevěná a korková oře k plavbě. Lodičky musely být ze samo-rozložitelného materiálu. Přilepovat cestou odlepené komínky a zapalovat svíčky po tmě a v zimě nebylo tak jednoduché, jak by se zdálo. Všechny lodě nakonec vypluly. Jak se později ukázalo, některé vydrželi svítit ještě za Mánesovým mostem a jedna byla nalezena svítící ještě asi po kilometru, Na Františku. Některé děti mimo lodiček velmi zaujalo klouzání se ze všeho, co klouzalo. To při sobotních ledovkách nebyl žádný problém.
 
Pouštění lodiček + hledání Rychlých šípů, Praha, prosinec 2012 U Rudolfina přišla na řadu další část výpravy. Rozdělili jsme se se třemi dospěláky na tři pátrací skupinky. Všichni na mobilu shlédli „instruktážní fotografie“ jak vypadají Rychlé šípy, které se někde na Starém městě ukrývají a ukázky, kde byly v minulých letech. Pak každá skupinka dostala mapu, kde je herní území a mohlo se začít s hledáním Rychlých šípů. Pětice knižních kluků byla vyobrazena v životní velikosti, nejednalo se o živé postavy. Na hledání jsme si dali hodinu, sraz byl u kostela Svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí.

Procházeli jsme ulicemi Starého města v našem území a Jakub v naší skupině odškrtával, kde už jsme hledali. Každá skupina si také zaznamenávala, co je při hledání zaujalo. Například naši skupinku zaujala pamětní deska na domě na Smetanově nábřeží, kde žil a zemřel významný český sochař Josef Václav Myslbek. Ostatní zaujala například Klausova synagoga nebo Anežský klášter. Rychlé šípy nakonec ani jedna skupina nenašla. Ale z příběhů o Rychlých šípech a Vontech naše pátrací skupiny objevili obrázky ježků v kleci v jedné tajemné uličce, plakát z června o volbě Velkého Vonta (tak přeci stále žijí) nebo uličku Ve Stínadlech.

Zažili jsme zajímavý večer a viděli zajímavé uličky, zákoutí a indicie tak, jako bychom byli v příběhu odehrávající se ve Stínadlech. Po hře si děti na Staroměstském náměstí prohlédly poníka, ovce a kozy. Nebyl už ani čas si zahrát nějaké „městské“ hry, hodina návratu se blížila. Ve vestibulu dolní stanice metra Můstek jsme si ještě něco pověděli o kamenných klenbách, které tam jsou zachované. A metru jsme si přeci jen jednu hru zahráli – slovní fotbal.




Výprava s párou a čertem                                      2.12.12
 
Parní lokomotiva a historické vagóny, večerní jízda po pražském semmeringu, čert, anděl a Mikuláš, legrace ve vlaku, parádní ohňostroj, to vše se dá zažít za jeden večer. Tuto trochu netradiční výpravu jsme absolvovali podruhé, letos vyšla na první prosincovou sobotu za účasti deseti dětí a jedné rodiny.

Parní jízda vlakem, prosinec 2012Po příjezdu na Branické nádraží jsme si prohlédli bafající parní lokomotivu Šlechtičnu, jak ji železničáři nazývají. Nebylo třeba pospíchat a tak jsme si pověděli, jak taková lokomotiva funguje a někteří na lokomotivu také vylezli. V historickém vagónu měl každý místenku, proto nebylo přeplněno a každý si mohl sednout. Tedy děti a sedět? To nejde dohromady, ty se neustále někam přesouvaly, koukaly z oken, bavily se s cestujícími a dorážely na čerta. Ovšem zrovna v našem vagónu nefungovalo osvětlení, tak nám tam průvodčí nechal svítit silnou baterku. Tím jízda byla zajímavější.

Hned po rozjezdu vlaku přišel průvodčí, který dětem půjčil štípací kleště, takže si každý svou jízdenku štípl sám. A hned za průvodčím přišel Mikuláš s andělem. Většina dětí zazpívala nebo řekla nějakou tu básničku a každý dostal od anděla perníkovou odměnu. Oproti loňské jízdě neměl vlak žádné dlouhé stojící prostoje. Jediná delší přestávka byla na Zličíně, odkud vlak jel zase stejnou trasu zpět. Na Zličíně jsme se venku provětrali a někteří řádili probíháním a mizením ve velkém oblaku unikající páry.

Oddílové děti měly sebou deníček, do kterého dostaly v jídelním voze velké památeční razítko. Samozřejmě, že bylo nutné utrácet kapesné :-). Namačkáni na okna jsme po dvou hodinách jízdy přijeli zpět na nádraží v Braníku, kde už se každý těšil na ohňostroj. Řekl bych, že byl trochu delší a zajímavější, než ten loňský. Akce se povedla, pro děti to byl zajímavý netradiční večer. 




Podzimní tábor s mimozemšťanem                    15.11.12
 
Na konci října se uskutečnil tradiční pětidenní podzimní tábor. Podruhé v Jizersko-horské přírodě u Hamrů poblíž města Tanvald. Námět na celotáborovou hru byl 30. let starý Spielbergův film E.T. – Mimozemšťan. V té době slavný film kupodivu některé děti znaly.

Oproti loňsku v chatě přibyla nově přistavěná společenská místnost, kterou jsme náležitě využili, protože nevlídné počasí delším pobytům venku příliš nepřálo. Přesto se hrálo několik her v lese, například sestavování vzkazu z písmen na trase. Udělali jsme si také výpravu na místo (kamennou vyhlídku), kde E.T. přistál. Místo to bylo zajímavé; rozhledna, občerstvení, ale všechno zavřeno. Zažili jsme i jedno slunečné dopoledne v podzimním zlatavém listí. Zato druhý den už někteří zájemci řádili v čerstvě napadaném sněhu.

Podzimní tábor, Zásada 2012Stejně jako v přírodě, i ve společenské místnosti družstva E.T. Šneci, Tanvaldský Ufoni s.r.o, Mimozemšťany a Líný lemry soutěžila mezi sebou. Velmi povedené byly některé scénky, představujícího E.T.ho, protože jednoduchými prostředky a převleky dokázaly malého mimozemšťánka věrně napodobit. Napínavá byla také hledací štafeta po celém patře chaty, nebo kreslení co nejvíce mimozemšťánků do družstva na čas podle hodů kostky. Hrála se spousta dalších her na pobavení, na spolupráci a také deskové hry Gulo Gulo, Želví závody a Jungle Jam.

Na závěr podzimního tábora si poslední večer každý sám šel pro dárek od E.T.ho. Tedy až na ty nejmladší, ti šli po dvou. Svítící tyčinky byly v tajné sklepní místnosti, o které nikdo z dětí nevěděl. Kupodivu skoro jediní, kdo se báli si pro světélko dojít, byli nejstarší kluci.

Jak už to bývá, k poslednímu večeru patří vyhlášení výsledků, rozdání diplomů a odměn a ani na tomto táboře tomu nebylo jinak. Rovná dvacítka dětí a čtyři vedoucí ráno čekalo už je balení a většinu společná cesta vlakem domů.


TANVALDSKÝ UFONI S.R.O.
MIMOZEMŠŤANI
E.T. ŠNECI LÍNÝ LEMRY
Johanna L.
Nikola T.
Klára F.
Ondra F.
Nikola M.
Daniela E.
Robert E.
David P.
Bára M.
Petra J.
Tomáš D.
Vojta M.

Lukáš S.
Lukáš M.
Vašek M.
Tomáš B.
Ivo R.
Slávek R.
Prokop R.
Jirka C.
110 bodů 86 bodů 72 bodů 72 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 3. místo




Lampiónový průvod                                                             5.11.12
 
Večer plný světýlek se uskutečnil už posedmé poslední úterý v říjnu. Na malou procházku s lampiónky se vydalo z Rudné Hořelic k základní škole zhruba 350 účastníků. Na začátku trasy dostal každý malý účastník svítící tyčinku a na konci trasy sladkou pozornost. Proběhlo losování o ceny, při kterém děti dostaly například plyšáky, fixy, pastelky nebo velký bublifuk. Na závěr lampiónového průvodu se spustil asi tříminutový ohňostroj.



Vesmír a rakety o prázdninách                                      10.10.12
 
K pozorování noční oblohy se hodí ne-přesvícené místo z okolních měst. Takové místo je v Říčkách v Orlických horách, kde se v druhé polovině srpna konal netradiční tábor, jehož cílem bylo naučit děti základům astronomie a kosmonautiky. Nebyl to totiž klasický tábor, jak ho většina zná. Tento tábor byl tvořen třemi hlavními programovými tématy, z toho dvěma vzdělávacími, naopak některé věci klasických táborů, jako třeba rozcvičky, na astronomických táborech neděláme.

Astronomicko-kosmonautický tábor 2012O všechno kolem naší planety, která „pluje“ vesmírem se zabývá věda, které se říká astronomie (žel si většina lidí plete pojmy jako astronomie a astrologie, což je úplně něco jiného). Děti se na táboře dozvěděly některé základní věci o vesmíru. Pokud se ale chceme zajímat o vesmír, je důležité, ba přímo nezbytné znát noční oblohu. Proto jsme se poznávání souhvězdí a orientaci na obloze věnovali hned od začátku tábora. Děti si také vyzkoušely zakreslovat některé objekty noční oblohy. K pozorování je potřeba také něco vědět o dalekohledech. Ale dalekohledy se nemusí pozorovat jen v noci. Děti se dozvěděly, jaké objekty se dají pozorovat i přes den a také jsme si to vyzkoušely.

Zajímavé bylo praktické srovnání velikostí a vzdáleností planet Sluneční soustavy v měřítku 1:1 miliardě. Děti musely odhadnout a udělat dané rozměry planet a umístit je ve zmenšeném měřítku od sebe. Skončili jsme u Saturna, protože další planety bychom museli umisťovat už o mnoho kilometrů dále. Bylo by toho ještě mnoho o čem psát, co se děti z astronomie dozvídaly. Třeba o hvězdách, galaxiích, o Sluneční soustavě, mapách a dokonce o struktuře vesmíru. Nechybělo ani astronomicko kosmonautické riskuj.

Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
V kosmonautické části se děti dozvěděly průřez celé historie dobývání vesmíru. Někdy stručně, někdy podrobněji, od prvních jednoduchých „raket“ v Číně až po současnost. Seznámily se s důležitými jmény průkopníků raketové techniky i tím, že počáteční motivace „dobývání vesmíru“ nebyla mírumilovně a vědecky motivována. Inu, svět není černobílý. Děti se tak naučily něco o raketách, sondách a družicích, kosmických lodích, ale že létají také kosmické lodě zásobovací a v neposlední řadě velká Mezinárodní kosmická stanice a jak se v ní žije astronautům. Velký úspěch měla výroba vodních a vzduchových raket. Každý si vyrobil a vyzdobil dvojici raket a vypustil.

Některé programy probíhaly odděleně pro začátečníky a pokročilé, protože velká část dětí už byla na táboře loni i předloni. V závěru tábora jsme si povídali o tom, kde všude se amatéři nadšenci (tedy i děti a mládež), mohou v astronomii a kosmonautice uplatnit, kde shánět informace a kde se scházet s lidmi společných zájmů.

Astronomicko-kosmonautický tábor 2012Co by to bylo za tábor bez her. Mezi programy probíhaly menší i větší hry, při kterých družstva, která si daly dohromady děti, soutěžila mezi sebou. Velmi povedené byli také scénky. Nechyběla ani trampolína a dokonce počasí tak přálo, že došlo na koupání v bazénu, i když byla druhá polovina srpna na horách. Polední klid byl hodně činorodý, děti většinou hrály deskové hry nebo vystřihovaly a lepily modely raket, raketoplánů a sond.

Na konci tábora děti vyplnily dotazníček, ze kterého vyplynuly zajímavé výsledky. Například, že se o vesmír a kosmonautiku před táborem zajímalo 22 dětí z 27 a všechny tyto děti v jejich koníčku rodiče podporují (jen jeden nevěděl). Čtyři děti více zajímala kosmonautika, více astronomii než kosmonautiku zajímalo sedm dětí a 16 dětí se zajímalo o oboje. Tábor jako celek děti hodnotily jako ve škole a získal výbornou známku: 1,3.
 

GALAKTICKÉ
OVCE - LAX
VESMÍRNÍ VETŘELCI
VLÁDCI GALAXIE
MLÉČNÁ DRÁHA NASA
Jirka M.
Vašek L.
Matěj Č.
Jirka Ř.
Rosťa L.
Daniela E.
Tereza S.
Michaela S.
Emilie Č.
Hynek E.
Filip K.
Martin M.
Dominik B.
Jakub H.
Jirka Č.
Patrik M.
Anna B.
Natálie K.
Tobiáš H.
Kryštof M.
Michal F.
Vojta S.
Vít P.
Matěj Ř.
Matěj Š.
David S.
David K.
Adam O.
49 bodů 45 bodů 43 bodů 41,5 bodů 37,5 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo



Tajemství Lhotky – první výprava po prázdninách                                                                                                                                                        18.9.12
Byla to první výprava po prázdninách, ale zároveň poslední letošní výprava v Železné, kam obvykle jezdíme a zároveň jsme se dostali na místa, kde jsme v předchozích letech nikdy nebyli. Ale pěkně popořadě. Jak už to bývá, v pátek se hrají hry na zahradě, než se všichni sjedou. To ovšem nyní bylo složitější, protože trvalo přes hodinu, než většina účastníků dorazila na místo. Přesto si děti pěkně zahrály hry venku, a protože se už brzo stmívalo, později v klubovně. Ještě v pátek se utvořila tři družstva po sedmi členech: Lama team, Zombíci a (psáno správně) Lotăći a tvořily erby, první to soutěžní aktivitu, kterou všechna družstva zvládla na výbornou. 

Výprava Železná září 2012 Než se v sobotu po ránu trochu zvedla teplota, zahrály si děti několik her v klubovně. Jak známo, vždy když přijedeme na víkend, roste v zahradě exotická svačina, většinou banány. Po svačině bylo naším cílem hřiště v Železné. Po řádném využití všech atrakcí přišla na řadu soutěžní hra – štafeta, ve které družstva musela postupně vysbírat všechna vajíčka na louce. Každé vajíčko obsahovalo lístek s různým počtem bodů. Před obědem, už opět na zahradě u chaty proběhlo ještě několik soutěží.
 
Cílem družstev bylo za hry získat indicie, které se vztahovali k jakési Lhotce a postupně odhalovat tajemství obsahu indicií. K jedné Lhotce se naše výprava vydala po obědě a poledním klidu, a to ke Lhotce u Berouna. Dalším cílem byla nedaleká, poměrně nová rozhledna. Úkolem dětí bylo spočítat schody rozhledny, což se povedlo jen pár jedincům. Schodů bylo 131. Výhled z rozhledny je pěkný, ovšem rozhledna je tak akorát pro výškomilce. Schody i vyhlídková plošina je udělaná z roštů, to znamená, že je vidět i pod vás. Někteří se opravdu dlouho na rozhledně nezdrželi. Po cestě do chaty jsme si v lese ještě zahráli na schovávanou.

Po první části večeře – polévky se téměř každý dle zájmu přiřadil k nějaké deskové hře. Až na tři soutěžící z každého družstva, kteří mezi sebou bojovali o body ve hře, kde je nejdůležitější postřeh – Jungle Jam. V závěru dne jsme zapálili táborák a opékali si druhou část večeře, buřtíky. Jestli někdo říká, že děti zeleninu nejí, tak my tvrdíme opak. Děti vždy k buřtům snědí několikanásobně více zeleniny, než buřtů.
 
Výprava Železná září 2012
V neděli se samozřejmě hrály hry také a Lama team, Zombíci a Lotăći dostali poslední várku indicií. Všechna tři družstva nakonec poskládala poměrně dobře příběh o Lhotě. Akorát si nikdo nedokázal spojit indicie o tom, proč byl rok 1634 pro vesnici smutný, třicetiletá válka a že údajně přežil jediný člověk.

 Děti se dozvěděly, že předchůdkyní dnešní Lhotky byla Březová Lhota, která byla založena roku 1320 Přibíkem z Chrustenic a že rolníci byli po dvanáct let osvobozeni od placení daní. Význačným rodákem byl bakalář Jan Střelec, který primátoroval městu Berounu. A proč byl rok 1634 pro vesnici smutný? Protože byla třicetiletá válka a vesnici vypálili šiky švédských vojáků. Údajně přežil jediný člověk. Vesnice byla znovu postavena na dnešním místě brzy po vypálení Březové Lhoty.

Výprava končila slavnostním vyhlášením výsledků, předáním diplomů a odměn a hledáním sladkého pokladu. Jednomu družstvu se poklad podařilo najít hned, dalším to trvalo mnohem déle.
 
LOTǍĆI
LAMA TEAM
ZOMBÍCI
Marek B.
Ivo R.
Matyáš S.
Tobiáš S.
Běla N.
Julie R.
Michaela K.
Tomáš B.
Michal B.
Vojta V.
Slávek R.
Prokop R.
Tereza Š.
Zuzka S.
Adam R.
Vojta M.

Petr J.
Tomáš J.
Vojta O.
  Bety S.
Katka S.
25 bodů 21 bodů 21 bodů
1. místo 2. místo 2. místo



Poslední trosečník na táboře v Říčkách                         10.9.12

Na paloučku u lesa stál domeček malý a v něm dědeček s vnoučkem žijí. Na půdě mnoho krámů leží a mnoho pavoučků si místečko střeží. Malý vnouček zvědavý jest, nahoru šplhá po žebříku, aby našel lest. Zámek od dveří se mu daří rozlomit a dvířka od truhly s tyčí vylomit. Našel tam poklad v podobě deníku, začetl se v seníku.

Tábor Říčky 2012Byl to příběh člověka, který s přítelem pustý ostrov obývá. Byl to příběh dědečka, který jediný se vrátil z daleka. Příběh je o posledním trosečníkovi, který 11 let žil a přežíval na ostrově. Nás příběh zaujal, ale i nás varoval. Na pustém ostrově i zvířata žijí a i někdy krev pijí. Byl to náročný pobyt, zvířata hlídat a chytit. Na Čerňáku se výprava nalodila a za dobrodružstvím vyrazila. Nikdo nevěděl, co je čeká. Doufejme, že se s nebezpečím nesetká. Na obchodní lodi plulo 47 dětí s osmičlennou posádkou Džejn, Kačerka, Cermati (dcera s matkou – Kamčatka a Pavluša), Lusinda, Marťanka, Dvdíčko, David mládě. 

Naše cesta za posledním trosečníkem pokračuje úvodním příběhem, co bylo před ztroskotáním. Rodiče Robinsona odešli do Anglie za lepším obchodem z Německa do přístavu Hullu. Jmenovali se Kreutznauerovi, ale Angličané jim začali říkat Crusoeovi. Dědeček vnoučka byl právě zmiňovaný Robinson, který od malička miloval moře. Chtěl se stát námořníkem, ale rodiče chtěli, aby převzal po otci obchod a stal se obchodním úředníkem. Když byl větší, začal vypomáhat otci.

První hrou bylo, aby děti přenesly obchodní balíky na loď. Podle výkonu byly děti rozděleny do těchto šesti týmů: Trosečníci v čele s Džonem Kubáskem a s hlavní posádkou Kamčatka a Pavluša, Lidožrouti v čele s Barunkou od Božky Němcové a s hlavní posádkou David mládě s Lusindou, Natvrdlí kokosi s Klarindou a Kačerkou, Po-po-po s Marťasem a Marťankou, Trosečnící z Říček s Johnáčem a s Džejn, Kozičky s Marťasem a Dvdíčkem.
 
Tábor Říčky 2012
Během tří dnů s Robinsonem prožily týmy vzlety a pády, kdy jeho přání cestovat lodí na moři, i přes zákaz rodičů, se mu splnilo. Děti si složily plachtu s kormidlem, vázaly uzly, jako kdyby byly na opravdové lodi. Mořská bouře nás zastihla a všechny děti polila. Na vlastní kůži děti zažily mořskou nemoc a některá děvčata z družiny se na pár dni staly zdravotními sestřičkami, kdy opečovávaly chlapeckou část posádky i někdy do časných ranních hodin.

Ve třetí části, kdy se Robinson, za vidinou velkého bohatství, vydal s kapitánem Dublym na velkou cestu do Afriky. Bohužel z hodiny na hodinu se obloha zatáhla a piráty přivála a do zajetí padl a žádné nároky si kladl. Během pobytu v otroctví si týmy vyzkoušely práci s mapou, trpělivost v podobě naučných, zábavných a pro život užitečných her.

Po útěku z otroctví a ztroskotání lodi, kdy přežil Robinson jen sám, začalo poslední období Robinsona – „Jeho život na pustém ostrově“. Toto období bylo pro některé velmi náročné. Někteří měli nastláno v kalhotách, někteří v baťohu, někteří na pohodu. Prozkoumat ostrov museli, na Zakletý vystoupali a i něco při tom zaseli. Týmy si vyrobit a postavit si věci k přežití musely, aby s úsměvem stávat mohly. Chytily kozičku a podojily jí. Musíme říct, že někteří kozu nedojily poprvé. Prozkoumat ostrov hodlaly a pomocí mapy cestu hledaly, při tom hlavy a svaly využívaly, aby cestu domů nalezly.

Tábor Říčky 2012Dlouho na lodě čekaly, ale žádné se neobjevovaly. Křováci to byli jen, ale byl to sen. Večerní křováckou cestou týmy pochodovaly, až k šamanovi došly a tanec s maskou mu ukázaly a ejhle, když šaman byl spokojen, tak jim amulet proti duchům daroval.

Všechny písmena z lahve získaly a zprávu z toho dostaly. Za pokladem vyrazily a nazpět lodní lístek získaly. 

Nesmí se zapomenout, že karnevalem to na ostrově žilo, při tom se jedlo, pilo. Večer tanec se vmísil a bok na všechny strany se tísnil. I hlavičku si procvičily, s hlasovátky soutěž zvítězily. Jednoho ekologická popelnice přijela a všechny svou recyklací hltila. Někteří křováci na stromy lezli a překážky s nadšením přecházeli. Jeden křovák výšek se bojí a ze stromu slezl s kopí.

Cesta byla trnitá, občas zrnitá. Všichni jsme to přežili a příští rok, abychom se všichni vrátili.

David Dvořák     
                                                                    Fotogalerie

 
NATVRDLÍ KOKOSI
LIDOŽROUTI
TROSEČNÍCI
Z ŘÍČEK

KOZIČKY PO-PO-PO TROSEČNÍCI
Klára Š.
Tomáš B.
Marek B.
Jakub V.
Karol. P.
Vendy Š.
Martina K.
Lucka P.
Bára V.
Adam R.
Filip S.
Honza N.
Anika B.
Míša H.
Tereza M.
Anežka V.
Johanna L.
Ivo R.
Filip N.
Ondra S.
Kristýna S.
Julie R.
Jitka H.
Adéla P.
Martin F.
Slávek R.

Petr K.
Krist. N.
Nikola P.
  Pavla P.
Petra J.
Martin N.
Vojta M.

Alex K.
Anna M.
Kristýna K.
  Katka S.
Anita N.
Tereza G.
Tomáš N.
Honza K.

Michal S.
Jakub C.
Eliška M.
  Denisa T.
Adéla J.
(Nicole H.)

190 bodů 152 bodů 142 bodů 139 bodů 128 bodů 102 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo

 


Mach a Šebestová – tři tábory s malými dětmi        3.9.12

Malé tábory pro malé děti (MTMĎ) se nesly v duchu Macha a Šebestové. Prvního turnusu MTMĎ se účastnilo 42 dětí ve věku od 4 do 9 let (na ostatních turnusech to bylo obdobné). Jak to bylo na počátku v Machovi a Šebestové? Starý pán hledal ztracené brýle, které mu Mach s Šebestovou našli. Za to jim dal utržené sluchátko, ale nebylo to obyčejné sluchátko… Stejně tak děti na Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012začátku tábora hledaly brýle a přitom si musely zapamatovat obrázky, které patřily do pohádky o Machovi a Šebestové a které nikoliv. I hledání sluchátka se všem družstvům zdařilo. A kočiček na každém turnusu bylo také požehnaně – několik tisíc. Malovaných. Na třetím to bylo přesně 2 668 kočiček.

Jak to poslední roky ale bývá, v červenci nebylo příliš slunečno, a proto u prvního turnusu nedošlo na oblíbený bazén. Několik aktivit se kvůli deštivému počasí muselo hrát místo venku uvnitř chaty. Na všechny tři turnusy byl připraven stejný program, ale vedoucí si často program uzpůsobí podle svého, obzvlášť když do programu zasáhne deštivé počasí. Ve výsledku je pak každý turnus trochu jiný.


JONATÁNOVY UŠI
PAŽOUTI
DUHOVÁ SLUCHÁTKA
JONATÁNI KOUZELNÁ SLUCHÁTKA
Bára K.
Matěj K.
Jakub K.
Lukáš M.
Marek L.
Jarda Č.
Šimon M.
Josefína K.
Zuzka P.
Tomáš K.
Ondra K.
Tereza Š.
Juliana B.
Zuzka B.
Silvie D.
Alex D.
Lada Ch.
Michaela K.
Karolína K.
Marianka M.
Petr M.
Tibor T.
Nikola M.
Matouš M.
Honza J.
Eliška T.

Markéta B.
Sabina F.
Adam H.
  Martin P.
David Š.
Dominik H.
David P.
Lukáš K.
Vláďa O.
Vojta O.
Lucka B.
Katka P.
Anna H.
Zuzka S.
Tereza P.
31 bodů 31 bodů 24 bodů 23 bodů 21 bodů
1. místo 1. místo 2. místo 3. místo 4. místo


O druhém turnusu MTMĎ Markéta Dočekalová píše:
Druhý turnus v Říčkách se nám vydařil a to i přes občasnou nepřízeň počasí. To bych ale předbíhala. Hned po ubytování a večeři jsme vyrazili na louku – poprvé, zdaleka však ne naposled. Během týdne se stala louka a les hlavím dějištěm našich her. Děti například musely v týmu poskládat kouzelné sluchátko, jehož dílky dostávaly za splnění různých úkolů. Tato papírová sluchátka pak vyměnily za opravdové sluchátko, kterého už se před nimi zmocnil Zbyšek. To však nebylo tak jednoduché, protože Zbyšek ho nechtěl vydat a děti ho musely nejdříve dostat ze stromu, kam se uchýlil. To se jim však nakonec podařilo – Zbyšek se nechal přemluvit.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012Další hra byla například ta, kdy si děti během cesty po fáborcích musely zapamatovat co nejvíce obrázků souvisejících s tématem tábora – Mach a Šebestová. Ale pozor, cesta obsahovala i chytáky v podobě obrázků, které s Machem a Šebestovou nesouvisely!  Zavzpomínali jsme také na první slova Macha a Šebestové, která pronesli do kouzelného sluchátka:  „Haló, haló, proč je koček málo? A tak štěkám jako hrom, ať je koček milion!“ a zasoutěžili jsme si, který tým zvládne během časového limitu namalovat nejvíce kočiček. Stejně jako naši večerníčkoví hrdinové jsme se i my ocitli v pravěku a děti si mohly vyrobit „pravěké“ výrobky z hlíny a zkusit si například hod na mamuta.

Poslední den samozřejmě nechyběl karneval, kterého se zúčastnili i vedoucí ve svých maskách, načež jsme si s dětmi s chutí „zatrsali“, došlo dokonce i na dětmi vytoužený bazén. A tak, doufám, můžu říct za všechny děti i vedoucí, že na tento týden strávený ve společnosti Macha a Šebestové budeme rádi vzpomínat.
                            Fotogalerie II. turnusu

MACHOVA SLUCHÁTKA
MAMUTI
JONATÁNOVI OCÁSCI
MACHOVÉ A ŠEBESTOVÉ JONATÁNI
Michal N.
Tomáš N.
Honza V.
Karel K.
Kristýna K.
Dominik V.
Tomáš V.
Helena N.
Slávek R.
David S.
Nela S.
Honza B.
Oliver D.
Vojta D.
Ondra A.
Katka M.
Štěpán P.
Šimon P.
Gábina S.
Linda S.
Jonatan R.
Marian T.
Bára V.
Klára S.
Matěj M.
Vojta M.

Katka H.
Alexandra B.
Nikola M.
Lukáš M.
Michaela V.
Jiřina F.
Samuel K.
Láďa Z.
Vojta V.
Katka F.
Alexandra L.
Nina L.
Petr J.
Tomáš J.
Lukáš F.
Prokop R.
33 bodů 29 bodů 22 bodů 21 bodů 17 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo


O třetím turnusu MTMĎ Karolina Risingerová píše:
Po krátkém seznámení jsme se pustili do plnění úkolů celotáborové hry. Prvním a nejdůležitějším úkolem bylo najít utržené sluchátko. Získali jsme pouze sluchátka papírová, ale to opravdové bylo potřeba hledat v lese. A opravdu jsme ho našli – pravé kouzelné sluchátko, které jsme získali výměnou za pouhých pět sluchátek papírových.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012Od té doby, co jsme měli kouzelné sluchátko, se děly zvláštní věci. Nejdříve jsme se ocitli v pravěku. Nejenže jsme museli sbírat lesní plody, abychom neumřeli hlady, ale také jsme házeli kyjem. Postavit dům pro neandrtálce už nám připadalo jako hračka, ale v tom jsme objevili neandrtálce opravdové. Asi se nám snažili něco říct, ale slyšeli jsme jen nesrozumitelné výkřiky. Jisté je jen jedno, byli pěkně naštvaní, že jsme je vyrušili ze spánku. Nepomohla ani naše snaha o komunikaci, šla z nich hrůza, a tak jsme radši utíkali honem pryč. Tím ale naše cesta do pravěku neskončila. Všichni jsme si z hlíny udělali malé ozdoby, které jsme si pak nabarvili. Většina z nás dělala korálky, kterými si pak ozdobila krk.

Další den jsme museli pomoci Machovi seznámit se se světem zajíců. Dostal totiž ve škole pětku, protože při zkoušení o nich nic nevěděl. Díky kouzelnému sluchátku jsme se stali zajíci a hupkali jsme k lesu. Být zajícem ale není žádná legrace. Jeden aby neustále dával pozor na lišky, které na malé zajíčky v lese číhají. Schovali jsme se proto do houští, ale když nás lišky našly, museli jsme utíkat a kličkovat, aby nás nechytili. Utéct se bohužel podařilo jen některým zajíčkům.
 
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Naštěstí jsme se pak vrátili do světa lidí a mohli jsme si nerušeně užívat prázdnin. Když svítilo sluníčko, koupali jsme se v bazénu a skákali na trampolíně. Také jsme opékali buřty s chlebem na ohni vedle naší chaty. Ten večer jsme se i mohli pochlubit tím, co umíme. Někdo z nás si připravil písničku, kterou zazpíval, nebo zahrál na flétničku. Někdo si dokonce připravil krátkou scénku, nebo představil kouzlo.

Když jsme se vrátili za Machem a Šebestovou, zjistili jsme, že Kropáček dostal angínu. Bylo nám ho líto, tak jsme se rozhodli ho vyléčit. Zmenšili jsme se pomocí kouzelného sluchátka na takovou velikost, že jsme mu mohli vlézt do pusy a všechny bacili pochytat. Bránily nám v tom sice větší bacily, které nás při léčení chytaly, ale my jsme se nedali. Kropáčkův jazyk jsme vyčistili od malých bacilů a ty větší pak neměli šanci přežít.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012Jakmile byl Kropáček vyléčen, vydali jsme se do zoo. Ale Pažout s Horáčkem hned zase mysleli na nějaké lumpárny. Představte si, že pustili ven všechna zvířata! Nezbývalo nám nic jiného, než je všechna zase pochytat, aby se jim ve městě nic nestalo. Naštěstí se nám to podařilo a našli jsme je všechna.

Letošní tábor se opravdu povedl. Nejenže nám přálo počasí a skoro každý den na nás i Macha s Šebestovou a Jonatánem svítilo sluníčko. Užili jsme si koupání i her. Přestože někteří z nás pojedou příští rok už na tábor pro větší děti, těšíme se, že s většinou se zase sejdeme a pojedeme znovu do Orlických hor užívat léta.

JONATÁNOVI POMOCNÍCI
JONATÁNI
NEANDRTÁLCI
SLUCHÁTKOVI UTRŽENÉ SLUCHÁTKO
Kuba P.
Pavel K.
Erik J.
Julie P.
Eliška M.
Dominika H.
Sára G.
Magda G.
Honza D.
Anna P.
Ondra A.
Honza Š.
Míša J.
Alice V.
Katka K.
Ondra K.
Amálie P.
Michaela F.
Katka H.
Markéta C.
Anna M. T.
Nikola D.
Petr N.
Andrea H.
Tomáš H.
Mateo A.
Ondra Č.
Veronika T.

Tereza T.
Denisa H.
Lukáš P.
František P.
Matyáš S.
Max V.
Zuzka A.
Dan D.
Marek T.
Denisa D.
Tomáš K.
Nela K.
Adéla T.
Katka Č.
Tobiáš S.
31 bodů 29 bodů 28 bodů 24 bodů 21 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo




Pátý element – záhada na táboře v Kačlehách       22.8.12

Na Zemi se něco děje... Příroda se chová nezvykle, vodní proudy mění svoji rychlost a teplotu, náhle vybuchují již dávno vyhaslé sopky, větry mění svůj směr a intenzitu, úrodná půda se stává pouští. Vypadá to, že něco není v pořádku se čtyřmi živly – ohněm, vodou, větrem a zemí. Jejich rovnováha byla zřejmě porušena, proto vzniká na břehu Kačležského rybníka výzkumná stanice, kde se pod vedením 11 zkušených vědců snaží přijít záhadě na kloub 37 mladých vědeckých nadějí.

Tábor Kačlehy 2012 - Pátý elementVše začalo mezinárodní vědeckou konferencí, jejíž hlavním organizátorem byl náš kolega Excelence, Dc. CSc Zbychoslav Strakatý, TTM. Dozvěděli jsme se zde o takzvaném „Globálním výjimečném stavu“, který se začal projevovat na rozličných místech naší planety. Odborníci na jednotlivé živly nám pomohli osvětlit, jak se globální výjimečný stav projevuje konkrétně na jejich živlu. Záhy se zformovaly vědecké pátrací týmy, z nichž každý se začal dopodrobna zabývat jedním ze čtyř živlů. Názvy vzniklých týmů jsou více než výmluvné: Tornáda, Tsunami, Fénixové a Zemozem.

Zanedlouho po prvních měřeních provedených v okolí našeho vědeckého ústavu se ukázalo, že kromě naměřených vysoce nadprůměrných hodnot lze v blízkosti naší základny narazit také na prazvláštní domorodé kmeny uctívající jednotlivé živly. Díky Bohu, že naše vědecká komunita získala jistou etnografickou příručku popisující jednotlivé kmeny a jejich zvyky! Bez ní bychom asi jen těžko rozeznali Morhejce od Gebalunců a věděli, co od nich můžeme přibližně čekat. Po prvním setkání s příslušníky těchto kmenů měla většina z nás smíšené pocity. Dozvěděli jsme se tak akorát, že Fejrofejfové jsou nejspíš naštvaní na všechny ostatní kmeny a není přesně jasné proč.

Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Situace na zemi je nadále vážná, dokladem toho jsou i časté silné bouře vyskytující se v okolí výzkumné stanici, práci neohrožených vědců ale nic nemůže zastavit.

I když výzkum globálního výjimečného stavu zatím nepokračoval valně kupředu tak, jak bychom si představovali, byl alespoň čas pocvičit se v kybernetice a astronomii. Do těchto věd zasvětili naše mladé akademiky kolegové Dr. Břetimír Doktor a Prof. Kedluben. Všichni členové vědecké komunity byli také podrobeni přísným plaveckým testům pod vedením naší milé kolegyně Mgr. Králové. Po jednodenním výzkumném úkolu nazvaném interně „Výzkum veřejného mydlení“ se vědecké týmy intenzivně věnovali šití šátků a dalších potřebných oděvů. Zde se výrazně projevila zručnost kolegyně Prof. MUDr. Lily Scienziato, DrSc.

Nakonec se ukázalo, že setkání s domorodci nebylo úplně k ničemu. Díky dobře naladěnému Jáhíjovi, uctívači větru, našli vědci zprávu, která je vyzývala k tomu, aby se v pátek 6. 7. dostavili mezi 22:00 a 24:00 hodinou na určitou louku, která se nachází nedaleko cesty na Hejlíček. S hrdostí musím konstatovat, že všem vědeckým týmům se povedlo uvedené místo najít a být zde včas. Asi se k Vám všem již doneslo, kdo tam na vědce čekal, aby jim předal důležitou zprávu… ano, byli to mimozemšťané.

Tábor Kačlehy 2012 - Pátý elementTito mimozemšťané předali týmům zprávu, která byla bohužel zašifrovaná, a bylo třeba k ní najít klíč. Každý vědecký tým měl klíč ke své zprávě ukryt na území svého živlu. Některé klíče byly ukryty tak důkladně, že je vědecké týmy našli až v pozdější fázi výzkumu…

Po náročném týdnu práce přichází zasloužená přestávka a vědci jdou na dvoudenní odpočinkový výlet do okolí stanice. Mladší část vědců jede místní lokálkou do Nové Bystřice a pokračuje na výzkumnou výpravu na vrch Hradiště, kde pod skalním útvarem také přenocuje. Mladí vědci prokázali několikrát svoji statečnost a získali cenné zkušenosti, které se jim hodily v dalším řešení globálních problémů světa. Starší část vědců se neohroženě vydává téměř bez zásob potravy do hlubokých Landštejnských lesů. Cestou se jim podaří nějaké potraviny získat a vyřešit úspěšně potravinovou krizi. Druhý den se přes Novou Bystřici šťastně vrátí zpět na základnu, stejně jako mladší skupina.
 
Obě skupiny se vrátily dobře naladěné a odpočaté na další práci. A že to nebyla práce jen tak ledajaká! Jednotlivé vědecké týmy se pokusily zpřítomnit jejich živel pomocí relativně nově objevené metody land-art. Tomuto pokusu byl vyhrazen celý den. Večer pak byla možnost navštívit zbývající tři tzv. svatyně živlů. A vězte, že bylo na co se dívat. Cílem tohoto experimentu bylo přilákat členy jednotlivých domorodých kmenů do námi vytvořených svatyní.
 
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Po předlouhém luštění vyšlo najevo, co nám chtěli sdělit mimozemšťané: nerovnováha na Zemi je způsobena nerovnováhou mezi kameny živlů, které byly ukradeny z hlavní svatyně živlů. Dokud se kameny nevrátí na své původní místo, nemůže se rovnováha obnovit.

Zástupci kmenů živlů jsou ochotni prozradit, kde se přibližně kameny nacházejí. Ale pod jednou podmínkou, že jim opatří chybějící suroviny, které jim zmizely po krádeži kamenů. Vědci tedy podstoupí náročnou cestu při shánění surovin a jejich přenášení do míst kmeny určených. Napětí vrcholilo, o přesné souřadnice kamenů živlů byl sveden boj. Boj mezi vědeckými pátracími týmy a námi, jejich staršími kolegy a tutory. Ano, i my jsme si chtěli „urvat“ svůj kousek slávy. Leč běda. Vědecké pátrací týmy byly rychlejší. Jakmile se jim povedlo sestavit poslední zprávu o kamenech, vydali se je ihned vykopat. To však ještě nevěděli, že je třeba nejdříve spojit všechny živly dohromady, aby byly konečně usmířeny kmeny živlů.

Kam ale kameny patří? Informaci znají jen kmeny živlů. Ve vědeckých knihách je psáno, že pokud dojde ke spojení všech čtyř živlů, obnoví se dávná tradice setkání kmenů živlů přímo na posvátném místě. Každý vědecký tým tedy musí spojit všechny čtyři živly.

Tábor Kačlehy 2012 - Pátý elementKolega  Prof. KLDr. et PUDr. Jiří Bureš, PhD., MBA, F.R.S.C, dr.h.c., který se již několik let intenzivně zabývá astronomií a starými naukami, konstatoval, že nejlepším způsobem, jak provést spojení živlů je vytvořit plavidla, která by byla schopna nést zemi a oheň a zároveň byla poháněna větrem. Po několika hodinové přípravě dřevěných vorů byly všechny týmy připraveny projít tímto rituálem, který proběhl za soumraku na hladině Kačležského rybníka. Všechny vory i se zapáleným ohněm uplavaly předepsanou vzdálenost a všichni přítomní vědci se velice radovali. Pořád ale nebylo jisté, jak na tento rituál zareagují kmeny živlů...

Někteří mladí vědci již se ukládali k spánku, když tu náhle z lesa, píseň jáhijské flétny se nesa. A po chvíli, světe div se, morhea, jáhíj, fejrofejful i gebalunec vynořili se z lesa. Bok po boku stáli vedle sebe a nad nimi hvězdné nebe. Tak přece jen po dlouhé době, zavládl mezi kmeny živlů smír!
 
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Po chvíli zpěvné jáhíjské komunikace jsme se rozhodli vydat se s nimi společně ke svatyni živlů. Po dlouhém pochodu ve tmě docházejí vědci na místo, kde se nachází svatyně živlů. Nyní stačí jen umístit kameny do správné polohy tak, aby došlo k jejich spojení, a zároveň vyslovit jméno posledního elementu. Chvíle napětí... není totiž lehké spojit dohromady kameny živlů. Nakonec se to podaří a slovo láska stvrdí spojení všech pěti elementů. Přilétají mimozemšťané a předávají vědcům kameny stvrzující, že Země byla zachráněna a rovnováha živlů opět nastolena.

Země byla tedy nakonec zachráněna a náš dík patří především všem čtyřem vědeckým týmům, bez jejichž participace si lze takto úspěšnou misi jen těžko představit. Dále pak můj dík patří všem mým obětavým kolegům, kteří měli odvahu se pustit do tohoto téměř beznadějného a nevyzpytatelného projektu.

Doc. Eva Marie Divuplná, Hchkrdtn a Prof. KLDr. et PUDr. Jiří Bureš, PhD., MBA, F.R.S.C, dr.h.c.

      Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Výprava Železná červen 2013 - Poklad kapitána Kida
Výprava Železná červen 2013 - Poklad kapitána Kida
Výprava Železná červen 2013 - Poklad kapitána Kida
Výprava Železná červen 2013 - Poklad kapitána Kida
Výprava Železná červen 2013 - Poklad kapitána Kida
Výprava Železná červen 2013 - Poklad kapitána Kida
Výprava Železná červen 2013 - Poklad kapitána Kida
Výprava Železná květen 2013 - Zahrada
Výprava Železná květen 2013 - Zahrada
Výprava Železná květen 2013 - Zahrada
Výprava Železná květen 2013 - Zahrada
Výprava Železná květen 2013 - Zahrada
Výprava Železná květen 2013 - Zahrada
Výprava Železná květen 2013 - Zahrada
Výprava Železná květen 2013 - Zahrada
MHV jaro 2013
MHV jaro 2013
MHV jaro 2013
MHV jaro 2013
MHV jaro 2013
MHV jaro 2013
Den Země Rudná 2013
Den Země Rudná 2013
Den Země Rudná 2013
Den Země Rudná 2013
Den Země Rudná 2013
Den Země Rudná 2013
Výprava Železná duben 2013 - Hledá se Nemo
Výprava Železná duben 2013 - Hledá se Nemo
Výprava Železná duben 2013 - Hledá se Nemo
Výprava Železná duben 2013 - Hledá se Nemo
Výprava Železná duben 2013 - Hledá se Nemo
Výprava Železná březen 2013 - Balto
Výprava Železná březen 2013 - Balto
Výprava Železná březen 2013 - Balto
Výprava Železná březen 2013 - Balto
Výprava Železná březen 2013 - Balto
Výprava Železná březen 2013 - Balto
Výprava do botanické zahrady, březen 2013
Výprava do botanické zahrady, březen 2013
 Práce dětí - tvary listů.
Výprava do botanické zahrady, březen 2013
Výprava do botanické zahrady, březen 2013
Výprava do botanické zahrady, březen 2013
  
Hvězdářský večer Rudná, březen 2013
Hvězdářský večer Rudná, březen 2013
 Foto: Daniel Podrazský, Chýně.
Jarňáky Prachatice, únor 2013
Jarňáky Prachatice, únor 2013
Jarňáky Prachatice, únor 2013
Jarňáky Prachatice, únor 2013
Jarňáky Prachatice, únor 2013
Vandr Česká Kanada, únor 2013
Vandr Česká Kanada, únor 2013
Vandr Česká Kanada, únor 2013
Vandr Česká Kanada, únor 2013
Muzeum Nučice, únor 2013
Muzeum Nučice, únor 2013
Muzeum Nučice, únor 2013
Muzeum Nučice, únor 2013
Muzeum Nučice, únor 2013
Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledová
Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledová
Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledová
Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledová
Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledová
Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledová
Pouštění lodiček + hledání Rychlých šípů, Praha, prosinec 2012
Pouštění lodiček + hledání Rychlých šípů, Praha, prosinec 2012
Pouštění lodiček + hledání Rychlých šípů, Praha, prosinec 2012
Pouštění lodiček + hledání Rychlých šípů, Praha, prosinec 2012
Pouštění lodiček + hledání Rychlých šípů, Praha, prosinec 2012
Parní jízda vlakem, prosinec 2012
Parní jízda vlakem, prosinec 2012
Parní jízda vlakem, prosinec 2012
Parní jízda vlakem, prosinec 2012
Podzimní tábor, Zásada 2012
Podzimní tábor, Zásada 2012
Podzimní tábor, Zásada 2012
Podzimní tábor, Zásada 2012
Podzimní tábor, Zásada 2012
Lampiónový průvod Rudná 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Výprava Železná září 2012
Výprava Železná září 2012
Výprava Železná září 2012
Výprava Železná září 2012
Výprava Železná září 2012
Výprava Železná září 2012
Výprava Železná září 2012
Výprava Železná září 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012 - 1. turnus
 MTMĎ - 1. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012 - 2. turnus
 MTMĎ - 2. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012 - 3. turnus
 MTMĎ - 3. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
 Nejmladší účastník tábora
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element