Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...
 
   Chceš-li zanechat vzkaz, pošli webmail.  Hlavní strana      


       Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
 
Jak se skládá velrybí hit                                                     1.5.07

Keporkaci už vydali mnohem více cédéček, než kolik jich kdy vydá kterákoli z českých „superstar“. Velrybí „milostné zpěvy“ mají pro člověka zvláštní kouzlo a vydrží je poslouchat spíš než produkty zábavního průmyslu. Zatímco mnohé „pophvězdy“ omílají stále dokola jedno a totéž (a my tomu pak říkáme evergreen), samci keprokaků přicházejí každoročně s novým repertoárem. A každý rok přijde někdo s hitem, kterého se chytí i ti ostatní. Tady už kaporkaci používají stejnou taktiku jako lidští zpěváci přiživující se na hitech slavnějších konkurentů tzv. „cover verzemi“.

Zpěv keporkaků trvá obvykle od 6 do 30 minut, i když nejdelší známý zpěv trval 20 hodin. Vznik nových velrybích skladeb a hitů zůstával pro badatele záhadou. Objektivizoval je tým z Massachusetts Institute of Technology, kde mladý neurolog Rjudži Suzuki vytvořil počítačový program pro detekci
a kategorizaci tónu z písní keporkaků. Výsledkem je zjištění, že zpěvy keporkaků vykazují to, čemu se říká hierarchická syntaxe.  Není to důkaz „velrybí řeči“. Přesto je objev považován za přelomový, protože komunikace
s takto složitou strukturou byla zatím připisována jen lidem.

Program identifikuje jednotlivé zvuky a zaznamenává jejich kombinace
v symbolech, např. jeden úsek zpěvu lze zapsat jako „AAABBB“, zatímco jiný jako „ABACC“. Z takového zápisu je možné zjišťovat určité opakující se „vzory“, z nichž se velrybí zpěvy skládají. To pak dovoluje pochopit způsob, jakým keporkaci své songy komponují.

Pokud si představíme jednotlivé zvuky vyluzované velrybani jako noty, pak zjistíme, že velryby kombinují noty do melodických motivů a z těch pak skládají celé sonáty. Při zpěvu mění velryby i „tóniny“. Při komponování mohou keporkaci mixovat staré skladby hned na několik úrovních a to jim dovoluje vytvářet stále nové a nové zpěvy. Základní jednotku tvoří různý počet „not“ – od šesti po 400. Takové členění zřejmě usnadňuje keporkakům zapamatování melodií a přejímání hitů od úspěšnějších zpěváků. Přesto velryby nedosahují ani zdaleka „informačního toku“ srovnatelného s lidskou řečí. Jedno lidské slovo obsahuje asi 10 bitů informací. Velrybí zpěv plyne tempem 1 bit za sekundu.

Jaroslav Petr                                                              Podle www.osel.cz 
Pramen: Journal of Acoustical Society of America
Velrybí zpěv (wav formát), stránky s foto i zpěvem zde, o keparkovi zde


Adrenalin, krása i strach                                                    16.4.07

Nejsem nadšený z výšek. Z krásných pohledů z nich naopak ano. Někdy to ovšem nejde dohromady. Jenže občas jedu na akci, kde mne cosi znovu překvapí, posune dále. To cosi jsou psychické a někdy i fyzické hranice. Před pár lety jsem si říkal, jaká to byla v tom Českém krasu adrenalinová akce. Jenže přišli další akce, kde se ty starší jeví jako “prolézačky pro děti“.

Jednoho únorového víkendu jsem se ocitl v krasu Moravském. Konečně.
V sobotním dopoledni naši skupinku čítající více jak deset lidí čeká první podzemí v doprovodu místních jeskyňářů. Lezeme dolů po řebříku ve skruži, po slezení si nechávám pití a nějaké věci u žebříku s tím, že se k tomu
v případě potřeby vrátím jako v “našich“ česko krasových ďurách. Ale chyba lávky. Neznal jsem ty Moravské! A tak putujeme podzemím. Slézáme

a vylézáme žebříky, plazíme se po čtyřech, ocitáme se v obrovských dómech.

V jednom místě se má láska k jeskyním setkala s mým vrozeným strachem z výšek. To když jsme měli slézt 40 m žebřík (viz. foto napravo). Nepředstavujte si dřevěný zahradní řebřík na třešeň. V jeskyních jsou to ocelové úzké žebříky dělané na konkrétní místo na míru. Slezli to holky přede mnou, přeci se nenechám zahanbit, že. Žebřík klesal do černočerné propasti, mizel dole v nedohlednu ve tmě a navíc se vzdaloval od stěny. Záviděl jsem těm, co tyto problémy nemají. Ovšem s každým dalším žebříkem můj strach klesal a evidentně se toho dá zbavit.

Po polední pauze se chystáme do další jeskyně
– Lopače. Vlez
ve skruži – žebřík 110 m s jednou přestávkou :-). Nutno ale podotknout, že ve skruži je lezení jiné, než v “otevřeném“ prostoru. Byla to pro mne jedna z nejkrásnějších veřejně nepřístupných jeskyní, co jsem viděl. Dostali jsme se do obrovského dómu, plného krápníkové výzdoby – obrovské stalagmity, jezírka, stalaktity, záclony… Až oči přecházeli. To si takhle sednu, zhasnu čelovku a nechám se unášet krásou podzemí a světly od ostatních. Kousek pod dómem tekla skutečná řeka. Není těžké uhodnout, jaká. Představte si horskou řeku, akorát desítky metrů pod zemí. Stáli a seděli jsme na jejím břehu a diskutovali. Protože všichni měli holinky, prošli jsme řekou kam až to šlo a obdivovali útvary vymleté vodou. Prostě nádhera.

V neděli dopoledne už jsme mimo odborného doprovodu jen tři. Někteří odpadli nebo zvolili vycházkové trasy zpřístupněných jeskyní. Pravda, tato Vodní jeskyně vycházková nebyla. Byla o fyzičce. Jen co jsme již klasicky slezli po žebříku ve skruži, čekalo nás burácení vody, neslyšíce vlastního slova. Bylo to nádherné putování s podzemní řekou, které se občas vyhýbáme v jiné chodbě, jindy následujeme tichý tok, jindy překonáváme vodní nástrahy zakončené velkým vysokým vodopádem.

To už se nerozepisuji o doprovodných akcích s pokusem o zpěv v místní jeskyňářské restauraci. Na koho jsme se večer od stolu koukli, poznávali jsme tváře jeskyňářů. Jako by na Moravě podzemím všichni žili. Každopádně jsme o zážitky bohatší a já zas kousek posunul své hranice možností. Další mne čeká v červenci. Přidejte se a poznejte své možnosti a nádherný svět, který se mnohdy ukrývá pod našima nohama.


Zajímavé myšlenky                                                            28.3.07

Našel jsem je v jednom svém sešitě. Nejsou to moudra antická, ale myšlenky lidí novodobého věku, které většinou nikde nenajdete. Jsou zajímavá a ač to tak nevypadá, jsou dobrá k zamyšlení především pro rodiče a všechny, kteří pracují s dětmi:

Zatímco my se snažíme děti poučit o všech životních záhadách, děti nás učí, co vlastně znamená život.
 
Největší odměnou za námahu není to, co za ni dostaneme, nýbrž to, jakým člověkem nás učiní.
 
Můžeme předat pravomoc, nikoli však odpovědnost.
 
Většina špatných věcí se nedělá ze zlé vůle, ale z hlouposti a neznalosti (toto bych věnoval některým zastupitelům, poslancům a úředníkům).
 
Je příznačné, že školácké chyby bývají vyhrazeny dospělým.


... a poslední od Antoine de Saint-Exupéry
 
Láska nespočívá v tom, že na sebe lidé hledí, ale v tom, že hledí oba stejným směrem.Nový druh hlodavce                                                       19.3.07

Vysoko v Andách v mlžných lesích Peru bylo objeveno podivné stvoření. Velký hlodavec velikosti veverky, který svým vzhledem připomíná ohromného štětinatého potkana.

Nejnápadnějším na tomto stvoření je jeho silný hustě osrstěný ocas. Jde 
o noční zvíře, a kromě silného stále naježeného ocasu zakončeného bílou špičkou, na jeho vzezření upoutávají jeho mohutné tlapky opatřené silnými drápy.
Opora ocasu a silné nohy dělají z tohoto zvířete vynikajícího šplhavce, pro kterého není problém se pohybovat v korunách stromů.

Mezi charakteristické znaky zevnějšku patří hranatý rypáček, štětiny na lících a temeni hlavy, vysoké polštářky na předních i zadních tlapkách, silné drápy. 

Objevení nového druhu v Americe je pro Američany velkou událostí a hlodavec se objevuje na titulních stranách zoologických časopisů.


I když to agenturní zprávy neuvádějí, ve skutečnosti jde o poznatek staršího data, který se k veřejnosti dostává s velkým zpožděním. Nález totiž pochází z roku 1999, kdy se prováděl výzkum Národního parku Manu v jižní části Peru. Tehdy bylo zvíře objeveno na východní straně horského masivu And ve výšce téměř dva tisíce metrů nad mořem. O způsobu života nového druhu hlodavce je toho známo málo, protože následné pokusy o jeho pozorování skončily neúspěchem.


Členové týmu, kteří hlodavce našli, nejsou v této branži žádnými nováčky. Za sezónu 1999-201 mají na svém kontě 11 nových druhů ( 1 vačici, 7 netopýrů a tři hlodavce). Velkou část kolektivu objevitelů tvoří studenti ze San Marcos University v Limě. Nyní studenti obdrželi další granty což jim pomáhá zužitkovat získané poznatky dalším bádáním na universitách v Illinois, Texasu, Michiganu, Mexiku a ve Velké Británii. Sponzorem jejich aktivit je The Field Museum.
                                                                             Podle www.osel.cz
Prameny:
The Field Museum.
Mastozoología Neotropical, 13(2):175-191, Mendoza, 2006Veselé nožky                                                                                                  4.3.07

Dvakrát jsem zvažoval, zdali s dětmi na Happy feeta do kina jít. Poprvé jsem raději zvolil jiný film. Představa filmu, který se protancuje a prozpívá mne vůbec nenadchla. A děti by to jistě nebavilo. Vizuálně nabídka vypadala zajímavě, ale obsah již nikoliv. Nakonec jsme se ale s dětmi do kina vydali.

Hned mystický úvod a první minuty mne utvrdili v tom, že jsem se nezklamal. Nic pro mne. Muzikály nemusím a hudba ve filmu, byť kvalitní, mi nic neříká. Jak dlouho tohle děti vydrží? Vizuálně je film samozřejmě na špičce a z tohoto pohledu je opravdu na co koukat. O tom, jak se film natáčel a co tomu předcházelo, si můžete přečíst v odkaze níže.

Asi první polovina filmu je opravdu taková, jak se píše v nabídkách. Zamilovaní tučňáci čekají tučňáčka a když se narodí, je trochu jiný. Vybočuje z řady. Vybočuje tím, že všichni jeho příbuzní umí zpívat, on ne. Ale je spontánní a dokáže to projevit. Navíc je zvídavý a není to tuctový hlupáček. Chce pomoc své kolonii, která hladoví, protože je málo ryb. Ale “dotáhne“  to tak daleko, že je z kolonie vyloučen. Vydává se na cestu se svými přáteli jiného druhu.

Od rypoušů ale chytne film trochu jiný spád jak dějově, tak vizuálně, děj o kterým se jen tak někde nedočtete. Hlavní hrdina filmu tuší, že někde je něco nebo někdo, co způsobuje, že není dostatek potravy. Hledá a strastiplná cesta ho zavede téměř mrtvého do nějaké ZOO. Jakoby film chtěl pochmurně končit. Tu si vzpomene na to, co umí a ve svém důsledku vyvolá pozdvižení a celosvětovou debatu nad komerčním využíváním arktických vod. Díky němu nakonec skončí arktický rybolov a zvířata přestanou hladovět.

Druhou polovinu filmu by mohli doporučovat milovníci a ochránci přírody. Film nakonec působil jako celek zajímavě. Svým muzikálním a “ekologickým“ námětem, výborným vizuálním zpracováním v netradiční arktické krajině rozhodně vybočuje z řady. Každému není muzikálové téma blízké, stejně jako film nemusí bavit všechny děti. Zajímavé. Rozhodně za shlédnutí stojí.

Podrobně o filmu Happy feet například zdeHebrejská pohádka                                                 17.2.07

Byl jednou jeden kameník, kterého už omrzela únavná práce tesat do skály pod žhavým sluncem.  "Tesat kámen v takovém žáru je vyčerpávající! Jak rád bych byl na jeho místě, nahoře na obloze a všemocný," říkal si kameník a díval se na oblohu.
    I stal se zázrak a kameník se proměnil v Slunce.
    Potěšeně začal vysílat k zemi zlaté paprsky, ale za chvíli si všiml, že se odrážejí od mraků. "K čemu je dobré být Sluncem, když každý mrak může pohltit mé paprsky?" zvolal. A tak se stal mrakem, létal nad Zemí, sesílal na ni déšť. Ale nakonec ho rezehnal vítr.  "Ach, vítr tedy může rozehnal mraky. To je jistě nejsilnější živel. Chci být větrem."
    I stal se větrem.
    Foukal, vanul a bouřil. Avšak jednoho dne se mu do cesty postavila vysoká pevná zeď. Byla to hora. "K čemu je dobré být větrem, když mě může zbrzdit hora?" Jeho přání se opět splnilo.
    Stal se horou.
    Zanedlouho však ucítil, jak do něj buší kladivo - někdo si v něm neúnavně vytesával cestu.
    Byl to kameník.
 
          Pro Reader's Digest Michael Surat, Francie. Foto Ladislav Kamarád

Tak běží čas                                                                                                     3.2.07

Čas a léta mění rozhodnutí. Žlutý květ byl pro mnohé pojem, tvořil partu mladých přátel se společnými zájmy a zážitky. V devadesátých letech k těmto lidem patřila Johanka Žambochová. Jezdili jsme společně na naše tábory do Vápenné na severní Moravě, kolem roku 1997 (+- 360 dní). Velkou zásluhu má i na oddílové činnosti v Rudné. V tuto dobu s námi již spolupracoval Filip Reichel, zvaný Fíla (další přezdívka je nevhodná k uveřejnění), který se kdysi přihlásil na inzerát, že chce jet na tábor v roli vedoucího.

Jednou jsem s dětmi a Johankou trávil začátek prázdnin roku 1997 na jedné chatě na Berounsku. Domů mi přišel pohled od Topího (dnes reportéra Koktejlu): „Nechcete u nás dělat?“. “U nás“ znamenalo na SEVERu, což je významné středisko ekologické výchovy ve východních Krkonoších. Zvažovali jsme a nakonec řekli, že to na rok zkusíme. Tak tedy na rok na zkušenou. Životní pouť je klikatá a z ročního pobytu se vyklubalo mnohem více. Já strávil v Horním Maršově nějakých 6 nezapomenutelných let, kde se rozhodně mluvit o zkušenosti dá. A Johanka? Z jejího ročního pobytu se vyklubal domov, vdala se, na SEVERu pracuje dodnes a v lednu se Johance a Pecovi narodilo miminko – Ondřej Kutáček. (foto vpravo)

Fíla zůstal dodnes věrný Praze, dnes také ve svém. Na tábory s námi již nějaký ten rok nejezdí. To bude tím, že svůj zájem zprofesionalizoval
a pracuje v Domě dětí a mládeže a tábory pořádá své. Občas mi večer zavolá, jestli se nechci jít někam projít nebo do kina. Tyto telefonáty ale nějak ustaly, protože i Fíla má příjemné starosti. Fílovi a Zuzce se potomek narodil dříve než Johance. V září Jonatan Reichel. (foto vpravo)


Původní stará parta kolem Žlutého květu je ta tam. Každý má svůj osud tam ve svých rodinách a mnozí další také s dětmi. Tato historie by stála na sepsání. A že by toho bylo! Spousta jmen tu chybí. Mezi význačné osobnosti kolem ŽK, kteří ještě mají děti, je třeba zmínit Katku Jurčíkovou, která se do táborového života opět mezi nás vrátila. Už má téměř pětiletého kluka, Kryštofa.


Kosmické tragédie NASA                                     
29.1.07

Před 40ti lety došlo k tragédii Apolla 1, kdy při pozemních zkouškách uhořeli tři kosmonauté. NASA má pěkně zpracovanou flashovou vzpomínkovou animaci nejen na Apollo 1, ale i na tragédie dvou raketoplánů, na Challenger a teprve čtyři roky starou událost, kdy se nevrátila Columbia.
Stránky s videem o smrti celkem 17ti kosmonautů
zde.

 
Články v češtině na: IAN, aktualne.centrum, wikipedia, kosmoZemě z výšky téměř reálně                                  
29.1.07
 
Na začátku toku byly pro veřejnost spuštěny stránky serveru MIRAVI
s výsledky práce "zelené" družice Envisat, monitorující pevninu, moře, atmosféru, ledovce. Můžete se tak pokochat krásou Země z výšky
a sledovat časový vývoj probíhajících přírodních jevů.

 
Družice Envisat (Environmental Satelite) shromažďuje důležitá data o vývoji životního prostředí Země, znečištění atmosféry s ohledem na změny globálního klimatu. Kolem Země oběhne 14krát za den ve výšce 800 km
a vždy po 35 denním cyklu se opět vrací na původní dráhu. Každé 3 dny pořídí úplnou mapu světa. Družici v roce 2002 vypustila Evropská kosmická agentura (ESA) a Kanada.
Stránky projektu MIRAVI.
                                                                   
 ESA, technet.idnes

 

Progress M se spojil s ISS                         
       
       20.1.07
 
Nákladní kosmická loď Progress M 59 se spojila s mezinárodní kosmickou stanicí - ISS (International Space Station). Snažil jsem se naučit nahrávat (streamovat) video přenos z netu, resp. NASA TV. Po pár pokusech se úspěch dostavil, tu je první - kosmonauti v nákladovém prostoru raketoplánu - 1 MB. Pravda, má to ještě své mouchy, nejde mi zvuk. Ale i to přijde. Video ze spojení Progressu má tři části. První ukazuje zejména přibližování se záběry Země v pozadí (22 MB, 5:14), v druhé části jsou krásně vidět "raketové" korekce dráhy, to jsou ony záblesky (21 MB, 5:50) a ve třetí části je samotné spojení obou kosmických lodí (32 MB, 8:38), které proběhlo po vstupu do zemského stínu.


Chlapec s hřebíky      
                                               10.1.07
 
Byl jednou jeden chlapec, který měl špatnou povahu. Jednoho dne mu jeho otec dal pytel plný hřebíků a řekl mu: “Pokaždé, když s někým ztratíš trpělivost a rozlobíš se, zatluč jeden hřebík do zahradního plotu.”

První den chlapec zatloukl 37 hřebíků. V následujících týdnech se chlapec postupně učil ovládat a počet hřebíků v zahradním plotě byl stále menší. Naučil se, že zatlouct hřebík je namáhavější než se ovládnout. Konečně přišel den, kdy chlapec už nemusel zatlouci žádný hřebík.

Přišel za otcem a ten mu řekl, aby teď každý den jeden hřebík z plotu vytrhl, když se ovládne. Po nějaké době mohl chlapec otci říct, že všechny hřebíky z plotu už vytrhl.

Otec mu ukázal na zahradní plot a řekl: “Můj synu, dobře sis počínal, ale i přesto - podívej se na ten plot, jak je plný děr. Už nikdy nebude jako dřív.

Když se s někým pohádáš a řekneš mu něco zlého, zanecháš v něm ránu. Když do člověka zabodneš nůž, můžeš ho sice zas vytáhnout, ale rána tam pořád je. Nepomůže, když se mockrát omluvíš…, rána zůstane. Slovní rána je stejně bolestivá jako ta tělesná.”
Foto: Michal Hejna

14 dní s Discovery  
                            
                        23.12.2006

Někdo fandí fotbalu, někdo těm, co létají do vesmíru. Sejdou se u monitorů  při významných událostech, koukají na přenos a debatí na chatu. Tak tomu bylo i v případě letu raketoplánu Discovery – STS 116 ke kosmické stanici ISS a celé mise od 9. do 22. prosince 2006.

Divácky atraktivní bývá start a přistání. Startovalo se „pouze“ s jedním odkladem, tedy hned na podruhé. Z význačnějších událostí si připomeňme spojení raketoplánu a ISS, setkání posádek, výstupy do kosmu a montáže.Vše probíhalo hladce, plány NASA pak změnily špatně se skládající sluneční panely, které nakonec posádce Discovery vysloužily o den delší pobyt ve vesmíru.

Pro anglicky rozumějící osoby jsou zajímavé i tiskové konference z oběžné dráhy, které byly mnohdy veselé. Nádherná podívaná byla při vypouštění malých družic ANDE, stejně jako přistání, kdy se do poslední chvíle nevědělo, kam Discovery usedne. Vypisovat zde všechny události by bylo dlouhé, od toho je archiv.

Kdo by si před mnoha lety pomyslel, že budeme mít na monitoru živé přenosy, koukat na to, na co koukají v řídícím centru. A že to stojí opravdu za to! Snad ani posádky raketoplánů a lidé v NASA netuší, jak je někde v té naší malé České kotlině silná komunita jejich příznivců a fandů. Kolik lidí sleduje jejich počínání, vesele se při tom baví na chatu. Kdo by si pomyslel, že let raketoplánu do vesmíru spojí osudy lidí, vytvoří přátelství, ale rozvášní i lidské emoce. A o tom je život.

Marku, Williame, Roberte, Joan, Nicholasi, Christersi, Suni, Thomasi…        a další stovky lidí v NASA – děkujeme. Bylo to krásné, bylo to parádní. Budeme čekat zase na další výsledek vaší práce v březnu při letu STS 117. A vy, všichni fandové, nezapomeňte, že nahoře se stále něco děje a NASA TV stále vysílá.
Zbyšek Prágr - Zbycho

Video z krásného přistání raketoplánu Discovery při soumraku se záběry z pohledu pilota.  


Z
ase bude na co koukat!                                               8.12.2006

Nový termín času odletu raketoplánu Discovery byl stanoven na tuto neděli ve 2.47 našeho času poté, co byl pět minut před startem první pokus zastaven.
Pravda, v tuto dobu koukat na přenos není běžné, ale já si to ujít nenechám. Ten nejsložitější a přitom technicky krásný stroj, jaký kdy člověk vyrobil, se vznese, aby "dovezl" kosmonautům na ISS zásoby, poštu, vyměnili jednoho člena a přimontovali k ISS další díl. Věděli jste, že v Evropě jsou v pohotovosti tři letiště s velkým záchranným týmem, pro případ nouzového přistání raketoplánu při nepovedeném startu? A že při přistávání raketoplán plachtí 7x strmněji a 20x rychleji, než běžné dopravní letadlo?

Viděl jsem snad záběry se všech kamer připevněných na bočních přídavných motorech od startu až po jejich opětovné přistání do moře. Ale to není nic proti on-line záběrům z oběžné dráhy při výstupu kosmonautů kolem ISS. Přesně to, co sledují technici z řídícího střediska, můžete sledovat on-line i vy! Odkaz je dole. Mise stopatnáctky Atlantisu vypadala například takto, nebo tento detail startu pro Win media player, to samé s titulky pro RealPlayer tak a takto start.


Jsou zprávy krásné i zprávy černé                             28.11.2006

Objeven nový pták

Nádherně zbarvený, dosud neznámý ptačí druh našli vědci v Kolumbii. Jak tento týden informovali, jasně žlutý pěvec s červenou chocholkou na hlavičce a černými křídly žije v dosud neprozkoumaném andském deštném pralese.

Drobný opeřenec dostal pojmenování yariguieský strnádek, podle indiánského  kmene Yariguies, který danou oblast kdysi obýval. Jeho příslušníci pak místo podrobení se španělským dobyvatelům spáchali hromadnou sebevraždu.

Objevitelé, Blanca Huertasová a Thomas Donegan, si pochvalují, protože každý rok se v celém světě podaří najít pouze dva až tři nové ptačí druhy.

Oba badatelé chytili dvojici těchto ptáků už v lednu 2004, vyfotografovali je a vzali vzorky jejich DNA. Jednoho pak pustili na svobodu, druhý však v zajetí zemřel. Až nyní se podařilo potvrdit, že opravdu jde o zcela nový zoologický druh.

Huertasová a Donegan se při průzkumu prodírali neprostupným pralesem dvanáct hodin denně a zásobovala je helikoptéra. V oblasti byl nyní vyhlášen národní park, který má ptáky i další živočichy chránit.

Red Zah, ČTK, Reuters

Zemřel Zdeněk Veselovský

V pátek 24.11. 2006 odešel přední český zoolog, dlouholetý ředitel pražské zoo, pan profesor Zdeněk Veselovský.
Více se dozvíte například na
http://www.national-geographic.czArchiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 
Sokrates
Isothrix barbarabrownae. (Kresba: Nancy Halliday, The Field Museum)
Isothrix barbarabrownae. (Kresba: Velizar Simeonovski, The Field Museum)
Mapa výskytu druhů Izotrix. Nově objevený druh hlodavce se vyskytuje jen v jediné lokalitě v jižní části Peru Nár. parku Manu. Lokalita je označena hvězdičkou.
 
 
 
Ondřej Kutáček
Fíla a potomek
Jonatan Reichel
 
Posádka Apolla 1
Snímek z družice Envisat
Start Discovery, STS 116