Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...
 
   Chceš-li zanechat vzkaz, pošli webmail.  Hlavní strana 
 


      Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
 

Oslava 150 let Kladensko - nučické dráhy           22.9.08

Houkání vlaku, které bylo slyšet k domovu bylo jiné, než obvykle. Ohlašovalo blížící se oslavy, setkávání i poznání z nadcházejících hodin strávených mezi párou, dýmem a prachem z vápence.

V budově nučického nádraží byla k shlédnutí výstava dobových fotografií, map  a předmětů vztahujících se k dobývání železné rudy Pražské železářské společnosti v Nučicích a okolí. O sobotním poledni se konalo představení „Vítej posle budoucnosti“ ochotnického divadelního souboru Žumpa. Divadelní kus jsem žel neshlédl, neb jsem o něm včas nevěděl, na plakátech se o něm nepsalo. Ale chutný chléb se solí od nučických Baráčníků v krojích, jsem si
s chutí dal.


Z nučického nádraží probíhala kyvadlová doprava po Kladensko - nučické dráze do lomů Mořina historickou dieselovou lokomotivou z roku 1960 a parní lokomotivou 213.902 z roku 1947, obě vyrobené v ČKD Praha, s vozy ze 40. let minulého století. Jízdu v historických soupravách pamatují ještě mnozí lidé stejně, jako jedna starší paní, která ve vlaku vyprávěla, jak v takových vagónech jezdila. Unikát těchto jízd byl v tom, že se jezdilo na trati, která je určena výhradně k nákladní přepravě, nikoliv osobní dopravě. Z Nučic do Lomů Mořina je to zhruba 14 km. První úsek Kladensko-nučické dráhy, Kladno – Tachlovice, byl zprovozněn v lednu roku 1858. Do roku 1908 bylo zprovozněno 9 odboček a přípojek, trať poté měla celkovou délku přes 42 km. Odbočka Mořinská, po jejíž části byla vypravena historická jízda, byla zprovozněna roku 1900 a je funkční dodnes.

Po příjezdu do Lomů Mořina, si bylo možno prohlédnout část areálu fungující vápenky, k oslavám byly přistaveny i další historické parní lokomotivy a vozy. V areálu byla připravena výstava o těžbě vápence v Českém krasu. K shlédnutí byly dobové fotografie populárních lomů Velké Ameriky a Mexika, rozličné druhy vápenců a další exponáty.

Hlavní atrakcí v areálu vápenky, byl vyjímečně otevřený vstup do nejznámější, jinak legálně nepřístupné štoly v Českém krasu. Jedná se o chodbu na úrovni 3. těžebního patra (část chodby je na úrovni 2. těžebního patra), v nadm. výšce okolo 375 m. Délka hlavní sběrné chodby je 2.950 m, ale přístupná byla jen menší část, a to ke „galérce“ a strojovně na Malé Americe. Až sem byla štola osvětlena a proudily v ní pod vedením zkušených montanistů (lidí zabývajících se umělým podzemím) a speleologů skupiny návštěvníků tu a tam poslouchajíce výklad o tehdejších způsobech dobývání vápence.

Kdo zažil divoké“ doby tajemného objevování štol kolem těchto lomů, asi by se divil. I když jsme tenkrát v podzemí potkávali skupinky lidí, nyní to byly téměř davy. Jeden průvod vpravo, druhý vlevo. Dnes je přístup do podzemí uzavřen, což je v mnoha ohledech jen dobře.

Po jednom kilometru od vápenky se v lomu Čeřinka nacházela expozice těžební techniky. Obzvláště kolosálně působil kolový nakladač CAT 998 G s obsahem motoru 15,8 litru a objemem lopaty 6,1 m3 nebo běloruský sklápěcí nákladní vůz BELAZ typ 7547 s obsahem motoru 22,3 litru a nosností 43 tuny. Zajímavý byl rovněž pohled na již pěkně rozrostlý lom o několika patrech.

Stopadesátileté oslavy se pořadatelům povedly i přes to, že mašiny v sobotu jezdily mimo jízdní řád. Zájem o dění kolem dráhy a dobývání železné rudy a vá- pence byl vskutku velký, o čemž svědčí návštěvnost několika tisíc lidí. Byl to velmi příjemně strávený víkend, kde bylo možno potkat spoustu známých lidí.
A na útulný vůz Pivák o víkendu 20. a 21. září 2008 jen tak nezapomenu.Víkend plný her                                                     16.9.08
 
Nové děti, noví vedoucí, a některé nové hry. Tak jsme navštívili brzo po zahájení školního roku „naší“ víkendovou základnu u Železné (12. - 14.9.08). Ale abych upřesnil první větu, nových dětí bylo pár, noví vedoucí byli noví jen tím, že byli poprvé v Železné, jinak osvědčení z táborů, a ti přinesli pár nových her. Účast byla poznamenána onemocněním dětí, ale i tak se jich sešlo šestnáct.

V příjemném, slunečném, ale chladném víkendu se hrálo několik her ve velké zahradě kolem chaty. Došlo i na utvoření tří družstev. Názvy družstev si ale děti vymýšlely už v klubovně, kde se také hrálo několik her. První klání mezi družstvy proběhlo ve hře Aktivity.

Sobotní dopoledne se uskutečnilo už tradičně při hraní her na hřišti v Železné. Protože nebylo tolik dětí jako obvykle, mohli jsme si dovolit k obědu udělat palačinky. Odpoledne jsme strávili v lese při nových hrách. Děti si například vyzkoušely komunikaci mezi sebou pouze po hmatu. Nechybělo ani klání mezi družstvy v překážkové dráze. Další část odpoledne a večera se již hrály hry na zahradě u chaty. Sobotní pobyt venku byl zakončen zpěvem vedoucích při flétně, táborákem a opékáním buřtíků. Před povinnou sprchou a večerkou jsme si v klubovně zahráli ještě jednu hru.

Nedělní ráno je vždy balící a uklízecí. Po balení obvykle chodíme ven, ale protože bylo ještě chladno, hrálo se několik her v klubovně. Ven se šlo až po svačině. Před příjezdem rodičů se vyhlásily výsledky bodování skupin a šel se hledat sladký poklad. Tentokrát hledání pokladu nedalo dětem příliš práce. Zato v říjnu, na táboře Poklad pevnosti Železňák, to nebude tak jednoduché! :)
Sluneční čarování                                                  8.9.08
Klikni pro zvětšení

Malé ohlédnutí za krásným úkazem. 1. srpna 2008 byl z České republiky k spatření vzácný astrono- mický úkaz, částečné zatmění Slunce Měsícem.
V běžném dni pozemského života nebylo zatmění
k povšimnutí, ale kdo o něm věděl a díval se přes tmavá skla, si odnesl nevšední zážitek. Jiný zážitek poskytují fotografie. (Canon EOS 20D, Sigma 70-300/1:4-5:6 APO, přechodové filtry Cokin, šedý G2 (ND2 a ND8), tabákový T2 Soft a gradual mauve M2, snímky softwarově doupravené).
Cesta kolem světa, tábor v Říčkách        
            3.9.08

V závěru prázdnin jsme se vydali trochu ten svět prostudovat. Naše expedice čítala 40 mladých cestova- telů a 7 vůdců. Vyzbrojení mapami světa a expedi- čními knihami, který měl každý člen expedice, jsme chytili západní směr cestování. Na první dva dny jsme se usadili v Severní a Jižní Americe. Za Tichým oceánem se nachází Oceánie, kde jsme strávili další den. Pak už to bylo kousíček do Austrálie. V zemi klokanů dokonce expedičníky, hned po ranním probuzení při ranním protahování překvapili dva klokani.

Do Asie, kde jsme strávili dva dny, už to byl také jen skok. V Africe expedičníci poznali hodnotu vody. A to doslova. Pro některé byla hra, kde bylo třeba získat po malých dávkách každou kapku vody, trochu náročnější. O to důležitější bylo poučení, že skuteční obyvatelé musí pro vodu chodit mnoho kilometrů denně. Samozřejmě nemohly chybět klasické domečky, tentokrát se stavěla nemocnice nositele Nobelovi ceny, doktora Alberta Schweitzera.

V dalších dnech děti, tedy expedičníky, čekala ještě Evropa a také oba póly.upina byla poznávat Roky- tnici a Rychnov a třetí grupa si prošla Julinčino údolí. A hlavas sólo hřebeny Orlických hor.

Během expedice jsme měli dva táboráky se vším, co k nim patří, tedy buřtíky a kytara. I jedna noční bouře zastihla spící účastníky, z nich se někteří vzbudili. Celou expedicí zavládla mánie pletení náramků z bavlnek, což bylo fajn i u mužské části osazenstva :-). Žel naší celou expedici trochu zdecimovali stavy nemocných již před táborem, kdy odpadli čtyři účastníci a expedici museli opustit tři členové. Všech sedm členů mělo shodně angínu.

Na závěr už zbývá jen dodat názvy skupin, které za 13 dní procestovali celý svět: Zebry, Cestovatelská sluníčka, Fogošlápci, Buzoly a Králíci z klobouku.


Věcným sponzorem táborů
v Říčkách je společnost Ferring.
Rovněž děkujeme mnohým rodičům za dary pro děti.
 


Malé tábory pro malé děti - Putování s Rumcajsem
   27.8.08

Bylo nebylo. V lese Řáholci žil loupežník jménem Rumcajs. A tento panáček se nám na dva týdny přestěhoval do Orlických hor, přesněji řečeno do Říček v Orlických horách, aby po týdnu provázel dvě skupinky čtyřiceti malých dětí po svých oblíbených pohádkách. Třeba hned druhý den po příjezdu se to celý den hemžilo Trautunberkem z Krkonoš, když mu třeba hořel seník a děti musely rychle hasit. Ovšem kelímky na vodu byly trochu děravé, proto nošení vody nebylo vůbec jednoduché. Jednou se zase Krakonošovi ztratila sojka hlídalka, kterou bylo třeba najít.  

Následující den byl věnovaný Broučkům. Hnedle 
z rána bylo třeba procvičit broučí křidýlka, nožičky i tělíčko a přes den si broučci hráli spousty her. To byl mumraj, když se vylíhli malí broučkové a děti v kruhu je musely uhlídat, aby se nerozeběhli. Další den nás vítal Maxipes Fík. S ním jsme se podívali trochu i do světa, když se každý přesouval po ledových krách, nebo si vyzkoušel psí spřežení.

Rákosníček, bylo oblíbené téma dalšího dne. Však děti udělaly krásné rybníčky Brčálníčky s Ráko- sníčkem, rybkami i rákosím. Jen mlha hustá tak, že by se dala krájet, chyběla. Po vodní pohádce, ale suchých dnech, přišli dva králíci z klobouku. Jak tak Bob s Bobkem šli po lese, zjistili, jací jsou někteří lidé čuňátka a vedoucím hlásili, co že to do přírody za věcičky nepatří. Úspěšná byla i králičí olympiáda, kdo by si také nezaházel mrkví do klobouku nebo do dálky, neproběhl překážkovou dráhu nebo se nepověsil na větev? Jeden den jsme prožili s opicí Žofkou ze zoologické zahrady. To samozřejmě každé družstvo stavělo svá zoo a všechna byla velmi precizně povedená. 

Děti taktéž čekala jedna večerní hra za tmy, tedy spíš jednoduchá cestička, kde se tradičně ukázalo, že se nejvíce bojí ti největší “ramenáči“. Na začátku tábora každý dostal svou loupežnickou knížku, do které si děti kreslily, co za den zažily, a vlepovaly rumcajsovi dukátky. Družstva místo bodů dostávala za hry vystřižené stromečky, které se vlepovaly na nástěnku. Tím si každé družstvo tvořilo svůj les Řáholec. 

Oba turnusy se celkově povedly, i když program byl připraven stejný, byl každý turnus atmosférou přirozeně trochu jiný. Je to dáno především partou vedoucích, dětí a počasím. Na první turnus bylo překrásně, slunečno, proto jsme se také po poledním klidu většinou koupali. Druhý turnus na počasí už takové štěstí neměl, občas bylo zamračeno a přišla i noční bouřka, ale důležité je, je tábor nepropršel. 

Snad nejobtížnější na táboře pro malé děti je udržet pořádek na pokojích a nezamíchat věci jednoho dítěte s druhým. To je někdy náročný úkol, protože děti často o svých podepsaných věcech vehementně tvrdí, že nejsou jejich. Obzvlášť, když se jim věci uklidí, vedoucí odejde a po pár minutách to na pokoji vypadá jak po výbuchu. A tak to chodí :-).

Na obou turnusech se dohromady vystřídalo 79 dětí od 4 let a 16 lidí, starajících se o děti, na každý turnus 8. Vždy bylo po pěti družstvech, v každém družstvu 8 dětí.


Družstva a vedoucí 1. turnusu: Trpaslíci – Zuzka, Dráčata 
– Petra, Krtečci – Iveta, Dubínci – Vlaďka a Plamínci – Honza.

Družstva a vedoucí 2. turnusu: Mumínci – Petra, Hvězdičky 
– Jana, Koumáci – Blanka, Ovečky – Eliška a Borůvky
– Gábina.


      


Tábor Kačlehy, Kletba Many-ary                         23.7.08

Cesta na tábor, až na pár drobných nedorozumění ohledně místenek ve vlaku, proběhla hladce. Některé skupinky dětí se zavřely do svých kupé a celou půlku cestu nevystrčily nos. A bylo veselo. Po příjezdu na tábořiště a po klasických úvodních ubytovacích manévrech nás někteří vedoucí uvedli do celotáborové hry scénkou z prostředí afrických domorodých problémů.

Večerní táborák, prokládaný úvodní nudou, se jako vždy povedl na výbornou. Úvodní nudou se rozumí představení táborového řádu, režimu dne a dalších táborových zvyklostí. Povedl se především proto, že naše děti téměř sborově rády zpívají, k čemuž vybízí i výborná hra Jiřího na kytaru. Tolik perličky z prvního dne.
 
V úvodu hry děti hledaly mapu, podle které musely najít afrického mudrce. Hry byly plné afrických témat, například uctívání posvátného ibisa, Krokodýlí údolí, kobylky, naklonění boha duhy aj. Ale i další hry měly velký úspěch, například Afričane, nezlob se, Afričtí zajatci, Africká olympiáda nebo Krámky. Ten stánek s karetním prší se mi obzvláště zamlouval :). Letos se nám vydařilo i několik nočních (večerních, bez buzení) her.
 
Samozřejmě byl v plánu družinový program, ale i aktivní osobní volno, což byla letos taková novinka. Tedy volno, polední klid, ale s aktivní částí, kdy mělo několik vedoucích pro děti na výběr z několika aktivit. Mezi nejatraktivnější patřily deskové hry, míčové hry na hřišti, koupání a ruční práce.

Rukodělných výtvarných aktivit bylo letos opět slušné množství. Ruční papír, i když to ve ztížených podmínkách nebylo úplně ono, keramika, ozdoby z kůže, malování, drátkování, batika.

Tradičně nás navštívili hvězdáři s dodávkou plné techniky. Nejdříve jsme pozorovali Slunce, žel bez slunečních skvrn. Večer následovala zajímavá přednáška s projekcí a tradiční legrační animovaný film Kráva na Měsíci. A po mnoha letech jsme konečně měli jasno na noční pozorování výkonnými dalekohledy, takže někteří vytrvalci šli spát až po půlnoci.

První týden nás ráno budilo teplo a jas slunečních paprsků. V odpoledních vedrech nezbývala jiná možnost, než využít báječné koupání vedlejšího rozlehlého rybníka. Zato druhý týden nás trápil nějaký zlý africký bůh deště. Tedy, můžeme být alespoň rádi, že na nás déšť posílal občas a v malých dávkách a ne celý týden souvisle.

Na druhý týden byla naplánována výprava s pře- spáním mimo tábor, ale počasí nám zavelelo jinak. Výlet se sice konal, dokonce pro některé skupiny dva a to do Jindřichova Hradce, například do bazénu. Poslední večer, samozřejmě až po dešti, u ohně předvedly družiny své rituální africké tance a vhodily do ohně magické předměty. Pak na břehu „jezera“ šaman zahnal zlého ducha.

Na zpáteční cestě do Prahy jsem již chyběl, proto nemohu popsat cestu. Ale jedna vedoucí referovala, že když dojeli vlakem do Prahy, při vystupování jí zastavila starší paní, co s nimi jela již z Veselí nad Lužnicí a ptala se, co je to za školu. Vedoucí se lekla se, že děti zlobily a ona si chce stěžovat. A tak jí pěkně vysvětlila, co jsme zač. A ona „no to jsou tak hodné děti, že vydržely celou cestu v klidu...“ a rozplývala se nad nimi jak nad vlastníma. Tak už to bývá, zpáteční cesty jsou vždy klidnější, když jsou děti unavené nebo se dospává :-).

Protože mám s čím srovnávat, letošní tábor nebyl ničím vyjímečný. Skoro bych řekl cimrmanovské „nuda, nuda, šeď šeď.“ Nemyslím tím, že by byla nuda, ale nestala se žádná výrazná událost, která by vybočovala z běžného táborového života, ani na vlajku nám nikdo nepřijel, druhý týden byl negativně ovlivněn deštivým počasím a co je dobře, mimo škrábanců se nestaly žádné úrazy. Ale jedna věc bylo opravdu vítečná, a tou bylo kuchařské umění našeho šéfkuchaře Pepy. Vždy se najde někdo, kdo něco nejí, ale jídlo bylo od začátku do konce opravdu vynikající. Tak tedy, s mnohými doufáme na viděnou nejpozději příští rok, ale třeba i dříve, protože tábory a akce děláme, jen co se naskytne nějaké volno kdykoliv během roku.

Klikni pro zvětšení

 


Jak jsme se srazili                                                24.6.08

Stává se nám to pravidelně, vždy víkend před prázdninami. Většina se srazí již na hlavním nádraží v Praze, ale porůznu příbytkobylci připVlouvají po cestě nebo dorazí na místo. Už je to takový rituál. V pátek večer přijedeme do Jindřichova Hradce a vždy to namíříme liduprázdným městem do restaurace, tedy do zahra- dní části. Tady to na rozdíl od ulic žije, žel k naší smůle. Rok od roku je tu stále více plno a uvelebení našeho pozadí je čím dál těžší. Obsluha jako vždy vtipná, jídlo a pití dobré. Po naplnění žaludků nás čeká krátká cesta autobusem a vý- stup v lesích. Krásná je závěrečná procházka lesem až k tábořišti. Většina jde hned spát. Zalezou si po tábořišti a lese do svých spacáků. První den předtábo- rového srazu vedoucích je za námi.

Zalézám též do svého spacáku na oblíbeném místě s výhledem na Kačležský rybník a východní obzor. Nějak se nechce usnout, v krajině ozářené Měsícem, v leže pozorujíce hvězdy, prolétající družice, nad rybníkem černé siluety volavek a kolem skřehotání žab. Ráno je stejně krásné. Nebudu popisovat práce, což by jistě bylo zajímavé, jen dodám, že první důležitou sobotní činností bylo stavění podsadových stanů a hrabání trávy, oprava sklípku a tak různě. Prostě, příprava tábora do provozuschopného stavu. Další podstatnou částí bylo školeníčko pro vedoucí. Aby věděli, co dělat, když děcko upadne a zraní se, aby ti naší milý vedoucí nebyli zaskočeni žádnou nenadálou situací. Bylo třeba si říci i několik důležitých bezpečnostních pravidel.

Poté už jsme se bavili vedoucí jednotlivých táborů o svých vnitřních záležito- stech. Sraz vedoucích není ale jen o práci, někteří volno trávili procházkami, koupáním v báječném rybníce nebo … prací. Přeci jen, taková procházka lesem a loukami do malebné vesničky Kačlehy, s výhledem na rybník se zapadajícím sluncem, hladíce koně… Noční hodiny patřily zpěvu při ohni a kytaře, buřtíkům, zábavě. Hluboko po půlnoci už došlo na songy v podání Jirky a Adama, jako třeba „Láska prý“ od Karla Černocha a Petera Dvorského, na Daru Rolinc, Káju Gotta atd.  

Bylo to pracovní, bylo to tlachavé, bylo to zábavné a krásné. Spousta zážitků z dobře vykonané práce pro děti byla znát, myslím, že po návratu domů většina zavřela svá víčka dříve, než obvykle. Stálo to za to.


Ferdův víkend - červnová výprava                    17.6.08

O víkendu si počasí hrálo. V pátek předávání dětí proběhlo za dešťové přeháňky. K pátečnímu začátku tradičně patří vzájemné představení se a pár her. Do večeře se stihla utvořit tři družstva: Kobylky, Ferdové a Berušky. Za zmínku stojí večerní divadelní představení družstev. Protože byl víkend věnován Ferdovi Mravencovi, bylo téma představení: Polámal se Mraveneček. Poslední večerní program pro děti se už odehrával naležato při čtení knih na dobrou noc.

Sobotní dopoledne trávíme na hřišti v Železné.
Poslední dobou je nějaké oblíbené. Asi po vzoru Mistrovství Evropy v honění míče se i na hřišti
v Železné odehrálo něco vzdáleně podobného. Tedy, hrála se i vybíjená a náležitě se využilo dětské hřiště.

Odpoledne už tradičně patří krásné cestě do smrkového lesa, ve kterém se to Ferdou Mravencem jen hemžilo. Děti barvily Ferdův kapesník přírodními barvami, pak Ferda sbíral pro Berušku včeličky, motýlky a broučky. Samozřejmě látkové a papírové, my přírodu chráníme. Protože je Ferda pilný jak včelka, staví pro Berušku vilku. Inu, ta se má. Nako- nec Ferda běžel do práce a musel překonávat nástrahy lesa (překážkový běh na čas).  Děti naopak využily dary lesa, každý vzal pár klacíků a šlo se na zahradu připravovat večerní táborák.

Sobotní večer se odehrával ve znamení opékání buřtíků a hraní na zahradě. V klubovně, před po- vinnou sprchou, bylo předvedeno jedno, pro stálé účastníky odehrané kouzlo s přestříhnutým provazem. Tedy, provaz se sice přestřihl a zau- zloval, ale uzel sjel a provaz byl celý.

Po nedělní snídani a balení se uskutečnilo ještě pár hodnocených her. Žel občasné dešťové přeháňky děti zaháněly do klubovny. Družstva vymýšlela např. slova na písmeno M. Kolem sedmdesáti slov v časovém limitu není pro družstva vůbec špatný výsledek. Tím to ale nekončilo, bylo třeba vymyslet z napsaných slov věty. V samém závěru výpravy účastníci dostali diplomy a hledali poklad, ale bylo třeba trochu té nápovědy, jinak by tam ti mravenečkové hledali dodnes.
 To bylo naše dětství (2. díl)                                  10.6.08

70. a 80. léta
 
Na co rád vzpomínám? Jak na polích ležely balíky zadrátované slámy a my z nich stavěli bunkry. Pak se rozjela bitva. Strniště bylo nevyčerpatelným zdrojem munice. Za zbytek stébel se vytrhla s hlínou část s kořeny a pal. Když byla chuť, dozrávající bílá cukrová řepa přišla vhod. Bylo třeba se rozjet na kole a o dráty předního kola se řípa pěkně ostrouhala. Pak už stačilo jen baštit. Když už jsem u těch kol, které na vesnici musel mít každý kluk... Bratranec měl Esku, která měla jen jednu trubku rámu mezi předním a zadním kolem a ta se dala rozpojit a složit. A takto občas s rozpojenou Eskou jezdil. Pravda, jednou si dal na h… Dnes je z něho motocyklový závodník, aby ne, když dokázal na zadní postavit i Ukrajinu. Dodnes si pamatuji ty básně: "Chceš-li vědět co je dřina, kup si kolo Ukrajina, chceš si nabít držku ještě dneska, kup si kolo značky Eska.“ Ve výbavě vesnického kluka nemohl chybět trakař. Tuším, že byl ze začátku bez brzd.

Z javoru se lepily nosy, z kaštanů stavěly figurky. Z nezralé kukuřice jsme si dělali panenky s krásnými vlasy. Z květu bezu nám máma dělala lívance. V po- žární nádrži jsme chytali na přivázaný kousek masa raky. Jen tak, pro zábavu, pak jsme je hned pustili zpátky. Prý jsou tam dodnes. Ale čolky u dálnice, které jsem chodil pozorovat, ty bych tam dnes hledal marně. Nezapomenu ani na mé první setkání se sladkými špendlíky, když jsme jeli s klukama po silnici kamsi na kole a oni hlásí, “hele, špendlíky“ a já marně koukal po zemi.
Co z toho znají dnešní děti?

Dnes

Ranné dětství strávené na vesnici, v přírodě, se nedá ničím nahradit. Nejde jen o vzpomínky, ale i o utváření zájmů a vztahu k okolnímu světu. Doba je v leda- čems jiná. Moderní doba a trh nabízí dětem mnohá lákadla, nad kterými lame- ntujeme, mnohdy oprávněně. Z mého pohledu dětství strávené například u počítače, před televizí nebo víkendy strávené v nákupních centrech, jsou tou negativní stránkou dnešní doby. Pak se mnohdy nemůžeme divit, že dítě zahodí v lese obal od sladkosti a upřímně se diví, co je na tom špatného, nebo v deseti letech jede vykuleně poprvé vlakem. Na druhou stranu dnešní doba nepřináší jen negativní věci. Nepřeberné množství zájmových aktivit, sportovního a kulturního vyžití bývá tolik, že o tom se nám mohlo v době pionýra jen zdát. Je svobodná doba, a na rodičích záleží, jak tuto svobodu využijí. Ať se nám to líbí nebo ne, zodpovědni za své dítě, tedy i za to, jaké bude mít dětství a na co bude jeho potomek vzpomínat, jsou vždy rodiče.Rybičky v Naději                                                    3.6.08

Změna tématu, nyní tu máme čtení především pro pány a zvídavé dámy :-).
V sobotu odstartoval raketoplán Discovery s nákladem dalšího dílu k meziná- rodní vesmírné stanici. Tím dílem byl hlavní japonský vědecký modul soustavy zvané Kibo (japonsky naděje). Evropa má od letošního února nahoře vědecký modul Columbus. Přinášíme něco málo o tom, co se na Kibo plánuje za výzkumy, dotýkající se obyvatel modré planety.

Medaka na Kibo

Na Kibo, bude zkoumán dopad působení gravitace na živé organismy. Experimentovat se bude s rybou, zvanou Medaka (Japanese killifish). Genetické dekódování Medaky je v Japonsku v pokročilém stavu – bylo rozluštěno 90% jejího DNA a bylo zjištěno, že 80% jejích genů je totožných s lidskými. Proto se oče- kává, že další výzkum DNA Medaky přinese výsledky na poli medicíny. Např., zdali budeme moci izolovat geny, které způsobují rybě nějaké genetické vady a poruchy zdraví, možná tak budeme moci porozumět, jak nějaká ”porucha” vzniká v člověku. Výhodou práce s rybami Medaka je jejich rychlí růst. Tři generace se narodí v průběhu 90ti dnů. Plánuje se nechat růst Medaky na Kibo více než 90 dní, aby bylo zjištěno, jak ryba, která nikdy nezažila zemskou přitažlivost, roste a chová se ve vesmíru, a jak se přitom bude její genová aktivita měnit. Toto budou velmi zajímavé experimenty.

Buněčné experimenty

Rozličné buňky pěstovány ve vesmíru budou analyzovány a porovnávány s bu- ňkami vypěstovanými na Zemi, abychom porozuměli, jaký má na buňky dopad prostředí mikrogravitace, kosmické radiace a živých organismů. Například víme, že rostliny nějakým způsobem vnímají gravitaci – jejich kořeny rostou dolů a lodyha nahoru. Ale jak to funguje – jaké buňky rostlin “pracují“ jako senzory gravitace – to není dosud známo. Existují hypotézy založené na experimentech provedených na Zemi, ale vkládají se naděje, že vesmírné experimenty pomohou najít definitivní odpověď. Pochopení mechanismu růstu rostlin může pomoci v zemědělské produkci. Budou se také studovat buněčné základy obměny ve formování kostí a zachování svalové hmoty, aby bylo porozuměno tomu, proč dlouhodobé pobyty ve vesmíru způsobují řídnutí kostí a svalovou atrofii. Tento výzkum pomůže snížit dopady dlouhodobých pobytů ve vesmíru na lidské bytosti. Na Zemi tento výzkum pomůže zabránit svalové atrofii způsobené nepohyblivostí a řídnutí kostí.
Zdroj: JAXAPohádkový les - květnová výprava                    26.5.08

V pátek se sjela necelá třicítka dětí. Počasí nebylo zrovna nakloněné ke hrám na zahradě, a proto po příjezdu až do večerky hrajeme hry v klubovně, některé na pohádkové téma. První večerka samozřejmě některým dětem dělala problémy.

Sobota první jedince, k nelibosti spících vedoucích, uvítala po šesté ráno. Po snídani s dětmi hrajeme hry ještě v klubovně, po čase nastává opravdu pohádko- vá hra, hledání svačiny – tropického ovoce na stromě české zahrady. Po svači- ně se pohádkové společenstvo o čtyřech družstvech vydává na hřiště, kde se při hrách trochu zdrželo. Oběd samozřejmě neutekl. Po malé, spíše odpolední pouze se chystají přípravy do pohádkového lesa. Počasí nás obšťastnilo sluní- čkem, které vydrželo až do neděle. Cestou po lukách se brodíme vysokou trávou, což se dětem ohromě líbilo, dalo se v ní i krásně schovat.

Po příchodu do lesa to vypadlo, že jsme se do něj přišli jen najíst, ale po svači- nce se rozjelo několik pohádkových her. Například ponoření se do malého světa přírody, tedy do takového světa skřítků, pak družstva hledala pohádkové bytosti, až našla skutečnou čarodějnici. Po pohádkových hrách bylo třeba cestou do chaty nasbírat trochu toto dříví na večerní oheň. A zatímco někteří připravují na zahradě táborák, někteří hrají hry. Po prvním chodu večeře se ještě bojuje při hrách o body do družstva. Pak se úspěšně zapaluje táborový oheň, opékají buřtíky a chlebíky. Hromada zeleniny jako příloha k buřtům zmizela jako vždy beze stopy. Před spaním nechybělo v klubovně nějaké to kouzlo, hra a vyhodno- cení dne. Pak už jen do sprchy a hajdy do spacáků.

Nedělní probuzení do slunečného dne bylo naštěstí pozdější. Některé události jsou nevyhnutelné. Tím je balení a úklid po snídani. Další program už je zajíma- vější, tím jsou další pohádkové hry. Tak třeba úspěch měla Popelka, tedy přebí- rání hrachu a čočky. Jistě nezapomenutelnou pohádkou se stalo Sůl nad zlato. Jak je sůl důležitá, se strávníci oběda přesvědčili na vlastní jazyk. Pravda, možná v tu chvíli by raději to zlato :-). Ale slaná bramborová kaše byla kompe- nzována mrkvičkou a výbornou domácí bábovkou. A samozřejmě tradičním sladkým pokladem, který se jednomu družstvu nedařilo najít, ale i ono se nakonec dočkalo.
 


To bylo naše dětství (1. díl)                                  12.5.08

Gratuluji nám všem, kterým je mezi 20. až 50. lety… Podle dnešních pravidel a zákazů bychom my, děti narozené v 50., 60., 70. a 80. letech, neměli vůbec šanci přežít…

Naše postýlky byly malované barvou, která obsahovala olovo. Naše rodiče neza- jímalo, co obsahuje barva na krásně zdobených okrajích talířů, hrnečků a skleni- ček. O „éčkách“ ani nemluvě. Kočárky nebyly podrobovány supertestům na to či ono, jediným každodenním testem bylo praktické ověřování stability kočárku a jedinou jistotou kšíry. Neměli jsme žádné pro děti bezpečné flaštičky na medicínu. Žádné pojistky na dveře a okna, a když jsme jeli na kole/koloběžce, neměli jsme helmy.

Pili jsme obyčejnou vodu z hadice a ne z PET lahví. Jedli jsme chleba a máslo, pili limonády s cukrem a nebyli jsme obézní, protože jsme pořád lítali někde venku. Z jedné flašky nás obvykle pilo několik, ale všichni jsme to ve zdraví přežili…


Několik hodin jsme se mořili a stavěli trakaře ze starých nepotřebných věcí, jezdili jsme z kopce, jen abychom pak přišli na to, že jsme zapomněli na brzdu. Teprve po několika přistáních v pangejtu jsme ji domontovali. Brzy ráno jsme si šli ven hrát a přišli jsme domů, teprve až se venku rozsvítily lampy. Rodiče si užili pěkné nervy, ale mobily neexistovali, takže nebylo kam volat…

Neměli jsme žádné Playstation, Nintendo eller, X-box – vlastně ani televizní hry, žádných 99 televizních kanálů, žádný surround-sound, počítače, chat a internet.

Měli jsme ale kamarády, byli jsme venku a hledali jsme si je! Spadli jsme ze stromu, řízli se, zlomili si ruku či nohu, vyrazili si zuby, ale nikdo kvůli těm úrazům nebyl žalován. Byly to úrazy a nikdo nenesl vinu – jen my! K doktorovi nás doprovodili kamarádi z ulice. Prali jsme se, měli modřiny, ale naučili jsme se to překousnout. Našli jsme si hry s tenisáky, klacky a jedli jsme i trávu (hlavně šťovík). I když nás druzí varovali, nikdy jsme si nevypíchli oko, ani se neudusili po bodnutí včelou.

Ve městě jsme zkoušeli, jestli auto jedoucí z kopce zastaví, když zůstaneme stát na silnici. Pak jsme dostali nafackováno od řidiče – úplně cizího chlapa a ani nás nenapadlo si stěžovat doma. Předháněli jsme se, kdo v samoobsluze u pokladny ukradne více „Lipa“ za desetník, … a nikdo se nerozbrečí, když na to pokladní přijde. Přesto jsme si většinou dospělých úměrně svému věku vážili, respektovali je.

Posledních 50 let bylo explozí nových nápadů, technických vymožeností, speci- álních výchovných metod. My jsme měli volnost i odpovědnost – naučili jsme se chovat a poradit si…

Blahopřeji každému, kdo zažil to velké štěstí a žil jako dítě!        Michal Kulík


Autor článku neobhajuje používání těžkých kovů a nenavádí zkoušet, jestli auto před člověkem zastaví. Chce tím ale říci něco jiného. Myslíte, že dětství strávené u počítače a před televizí je dětství? Že sporadický výlet a dovolená
s dětmi jednou v roce ho nahradí? Mrtvý kůň                                                                12.5.08
 
Možná to znáte sami. Odcházíte z porady, z jednání a říkáte si, o čem to seze- ní vlastně bylo. Některé schůzky jsou důležité a některé se dělají proto, že se musí i když jsou k ničemu. Kolikrát se podivuji nad tím, z čeho všeho se může profitovat, za co se utrácí peníze a na co vynakládají lidské schopnosti. Děláme si ten svět zbytečně složitější. Platíme za studie, za věci, které jsou selským rozumem jasné. Sálodlouze jednáme o něčem, o čem je předem jasné, jak by to mělo být. Prostě, nad jednoduchými věcmi není třeba lamentovat. Ale pro udržení firmy nebo pozice v státní instituci není jednoduchost a průhlednost vždy
žádoucí. “Vždyť ono to vždycky šlo, tak proč by to nemohlo jít i nadále?“


Rozdíly mezi jednoduchým hospodářským myšlením našich předků a dnešním způsobem uvažování expertů ovlivněným moderními náhledy na ekonomiku lze stěží porovnat lépe než pomocí mrtvého koně. Přísloví Indiánů z kmene Dakotů "Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sesedni!" Nicméně v profesionálním životě často prosazujeme jiné strategie podle kterých se v takovéto situaci pokoušíme jednat. Poznáte “svou“ situaci?:

•  obstaráme si větší bič
•  vyměníme jezdce
•  říkáme: „Vždyť ten kůň vždycky jezdil.”
•  založíme pracovní skupinu pro analýzu koně
•  navštívíme jiná místa, abychom se podívali, jak se tam jezdí na mrtvých
   koních
•  zvýšíme standard kvality pro jízdu na mrtvém koni
•  vytvoříme povinnosti pro oživení mrtvého koně
•  založíme výcvikový kurs, abychom se naučili lépe jezdit na mrtvých koních
•  vypracujeme srovnávací přehledy různě mrtvých koní
•  upravíme kritéria, podle kteých se určuje, zda je kůň mrtvý
•  zaplatíme externí specialisty, aby jezdili na mrtvém koni
•  zapřáhneme několik mrtvých koní k sobě, aby se jim společně lépe táhlo
•  prohlásíme, že žádný kůň nemůže být natolik mrtvý, aby se na něm ještě
   nedalo jezdit
•  uvolníme dodatečné prostředky na zvýšení výkonu mrtvého koně
•  vypracujeme studii, abychom zjistili, zda pro tento problém existují levnější
   poradci
•  zakoupíme něco, po čem bude mrtvý kůň běžet rychleji
•  rozjedeme reklamní kampaň, že náš kůň je "1épe, rychleji a levněji" mrtvý
•  založíme kroužek kvality, abychom našli uplatnění pro mrtvé koně
•  přepracujeme výkonové parametry pro koně
•  zřídíme nákladové středisko pro mrtvé koně
•  nasedneme na svého starého slabého osla a zamaskujeme ho mrtvým koněm
•  nařídíme přesčasy a nosíme mrtvého koně sami
•  restrukturalizujeme stáj
•  zdvojnásobíme příděly krmení
•  prohlásíme, že mrtvý kůň byl už od samého počátku naším cílem
•  povýšíme jezdce
•  budeme zapírat, že jsme kdy nějakého koně vůbec měli
•  sedneme si a budeme čekat, až se kůň sám zvedne.
Jak jsem jel Krále Šumavy (2. díl)                       6.5.08
 
Po několikakilometrovém stoupání v ostrém slunci jsem soudě podle kamzíků, orlů a nízkých ohnutých stromků, byli na samém vrcholu Šumavy. Slunce rvalo a vzduch řídnul. Teď měly přijít ty táhlé sjezdy, které snad slibovaly relaxaci a slastný odpočinek! Nestalo se tak. Nebudu vás zdržovat popisem těchto částí závodu, možná si jen zkuste představit jízdu prázdným korytem divoké řeky, ve sklonu vodopádu, do které bouře nanesla kořeny, kusy stromů a lidských těl.

Odvaha některých borců při sjezdech byla šokující, za řevu a řinčení součástek se řítili do údolí, zatímco já (a nebyl jsem sám) jsem vedl kolo dolů po srázu mezi stromy a kapradím a střídavě si otíral krvácející rány a slzy. Sjezdy byly proloženy prudkými stoupáními po podobném povrchu, kde již o cyklistice nemohlo být ani řeči. Nevím, jak se ve sportovním slangu nazývá tlačení kola do srázu. Jsem si ale jist, že mnohakilometrová chůze v cyklistických botách (pro necyklisty: střevíce s kusy ostrého železa přišroubovaného k podrážkám) nebude do budoucna patřit k mým oblíbeným kratochvílím.
Přišel čas na další posun v taktice z Dokončit na Přežít.

Druhá občerstvovací stanice mne již uvítala bez větších nároků na umístění. Odhodil jsem pomlácené a zabahněné kolo a spadl bezvládně do kádě s ion- tovým nápojem. Přišla však nečekaná komplikace! Díky naprostému vyčerpání (naprostému? ó jak jsem se pletl, byli jsme teprve na padesátém kilometru) žaludek odmítal cokoliv přijmout! Při zvracení jsem ale koutkem oka zahlédl, že v předklonu či kleku je i mnoho spolubojovníků, to mne uklidnilo. Někteří dokonce vypadali, že již nežijí, soudě podle polohy jejich těl a křečovitých grimas obličejů. Asi 15 minut jsem poté ležel na zádech, občas se napil, ublinkl, znovu napil, až jsem do sebe násilím vpravil něco tekutiny.


Na jídlo jsem si netroufl, tak jsem si alespoň nacpal do propocené kapsy pár energetických gelů. Poslední fáze boje o život mohla začít. Podle propočtů
v této chvíli zbývalo necelých 30 km závodu.

Slovo závod již používám ve velmi volném kontextu, neboť skuteční závodníci byli již v ten moment na stadionu, poslouchali zmíněné rockové kapely, popíjeli pivečko a pozvolna se po vyhlášení vítězů všech kategorií rozjížděli do svých domovů. My ostatní bojujíce o umístění ve třetí tisícovce jsme se však dále rvali o život. Z 24 převodových stupňů mě fungovalo již jenom 8, což však nehrálo roli, neboť při chůzi vedle kola přehazovačka Shimano Acera často ke slovu nepřijde. Zadní brzda byla také již jenom pro okrasu, což mne dále diskvalifikovalo i při sebemenších sjezdech. Přední brzdu jsem totiž po čtyřech pádech levým okem na šutry přestal požívat.


Při krátké odpočinkové pauze (kterou jsem čerpal každých asi 500 m) mě letmý pohled na hodinky varoval, že odpolední tenis již nestihnu, neboť jsem na trase už nějakých šest hodin.


Očima jsem propaloval svůj cyklometr, který jako jedna z mála věcí na mém kole z Tescoletáčku ještě fungovala, a přes slzy odpočítával kilometry - kone- čně! 76777879?? Co to? Kde je stadion? Hudba? Na 80. kilometru, uprostřed hlubokých šumavských hvozdů, mě došlo, že propozice závodu byly pouhým propagačním trikem a že organizátoři vzdálenost pouze odhadli, s odchylkou plus minus pár kiláků, no a co?? V tu chvíli mně přešla chuť žít. Narval jsem do sebe poslední odporný sladký gel a byl připraven každým metrem zkolabovat. Na zhruba 83. kilometru jsem konečně v dálce uviděl polní cestu. A po ní
i silnici, vinoucí se mezi domy v dáli! Na 85. kilometru byl definitivní konec. Vklopýtal jsem - ne, nejel jsem, neboť cílová rovinka byla opět do kopce na stadion, ne nepodobný Venclovskému po jeho památném pokoření průlivu. Rozdíl byl pouze v té změti trubek, co jsem vláčel za sebou. Nálepka "No pain, no gain" visíc z rámu volně fletrovala ve větru a já věděl, že počet účastníků
v příštím ročníku bude pouze 3499.

Epilog

Správný chlap má zkusit alespoň jednou v životě opravdovou bolest. Alespoň se to tak říká. Ženy mají porod. My máme Krále Šumavy.

Autor neznámý.Ostrov pokladů - dubnová výprava                     29.4.08

Počasí o víkendech v polovině dubna předvádělo neuvěřitelné situace. V pátek to vypadalo jen na déšť, který ovšem ustal začátkem výpravy v Železné. Protože venku je vše mokré, hrajeme s dětmi hry v klubovně. Také bylo třeba vytvořit soutěžní posádky, které se utkají při hledání pokladu. Piráti z ostrova pokladů, Draci a Jestřáby si vymysleli opravdu povedené pokřiky. Večer před spaním si děláme kino. Z dataprojektoru pouštíme výborné krátké animované filmy ze studia Pixar.

V sobotu se probouzíme do slunečních paprsků. V klubovně hrajeme spoustu her, až bychom málem zapomněli vyrazit na čerstvý vzduch a na hřiště v Železné. Tedy, ještě je třeba si v zahradě najít svačinu. Opět to nebylo jednoduché, zahrada je velká a banány zase vyrostli v jiné části zahrady. V Železné na hřišti měla největší úspěch klasická vybíjená.


Po jídle a opravdu klidném poledním klidu vyrážíme do lesa. Cestou samozřejmě nesmí chybět naše klasické „povodeň, brouci…“. V lese posádky staví lodě. Samo sebou, staré historické, ze dřeva. A představte si, že jen jedna posádka ze tří myslela na to, že loď musí být něčím poháněna, a tedy nezapomněla na plachty a dokonce měla pohon zdvojený vesly. Ostatní, po dotazu na pohon, začali vymýšlet neuvěřitelné nereálné neviditelné mechanizmy v podpalubí :-).


Příliš času nám nezbývá, proto na louce hrajeme Mrazíka a soutěžní štafety. Cestou do naší základny sbíráme dříví na táborák. Na zahradě část dětí hraje hry a část připravuje dříví. K večeři si dáváme gulášovou. Táborák přišel až po soutěžích v zahradě a při soumraku. Tedy, nebylo to jednoduché. Oheň nechtěl chytit. Ale nakonec se dřevo bránícím se plamenům přeci jen podvolilo. Nastalo veselé opékání buřtíků i chlebíků a jejich následná konzumace s hromadou zeleniny (rajčata, okurky, červené papriky, ledový salát, cibule), které se u nás opravdu nešetří a vždy se sní. Před spaním jsme si v klubovně vyhodnotili den a já předvedl druhé večerní kouzlo, tentokrát s čtením slov napsaných na lístečcích, aniž by se museli předem rozbalit.

V neděli je program částečně daný. Po snídani nastává balení a úklid pokojů. Pak se můžeme věnovat hrám. Nastalo poslední rozdávání dílků mapy s vyznačeným pokladem. Družstva si mapu dala dohromady, slepila a pod dohledem vedoucích vyrazila hledat poklad. Dvěma družstvům hledání pokladu nedělalo problém, třetímu to trvalo trochu déle, ale i ono se svých dobrůtek dočkalo.Oslavy Dne Země v Rudné                                  22.4.08

Pátek 18.4. – cestopisné promítání


V základní škole se ve večerních hodinách konalo cestopisné promítání s vyprá- věním z několikaměsíčního cestování po Čínském Yuannu, o cestě do Tibetu i s malou odbočkou do Laosu v podání Karla Wolfa. Dozvěděli jsme se zajímavosti z cestování, o místních lidech a přírodních nástrahách a shlédli zajímavé snímky jak z horské divočiny a přírody, chudých vesniček i krásných měst.

Sobota 19.4. – hlavní program

Sobotní ráno vypadalo pro nadcházející odpoledne neslavně. Tak to je opravdu pech. V pátek krásně, v neděli odpoledne krásně a v sobotu v den D déšť. Všechny soutěže a atrakce se proto přesunuly do školní budovy. Pravda, něco se muselo vypustit, třeba nízké lanové lávky ve škole těžko uděláte, stromy nám chyběly i na další aktivity.

Přesto se akce povedla. Děti u vchodu dostaly soutěžní kartu, kterou plnily razítky za soutěže. Kupříkladu si mohly vyzkoušet osvědčené zatloukání hřebíků, skládání puzzle, dát si malý přírodovědný kvíz, zaházet si s míčkem, skákat přes švihadlo, po hmatu poznávat přírodniny a po čichu koření, vyzkoušet znalo- sti v třídění odpadů, správně surovin, lovit rybky i lovit zvířátka v moři, tedy v moři míčků a další atrakce. Každý si mohl vyzkoušet zdobení perníčků a zakoupit krásně dělané. Nechyběli ani indiáni se vším všudy. Skutečné dobové indiánské oblečení, hračky, předměty. Návštěvníci si mohli vyzkoušet střelbu z luku. Jen to tee pee se do školy nevešlo. Vedle indiánů si mohl každý zahrát deskové, neboli stolní hry.

Z Prahy k nám přijel klub malých Debrujářů. Toto nezvyklé slovo má francouzský původ, jehož význam je objevovat, umět si poradit. Skupina dětí s doprovodem, zájemcům předvedla různé fyzikální fígle a hadačské a zručnostní dovednosti.

Z divadel první vystoupilo plzeňské Divadýlko Kuba se svým “Pasáčkem vepřů“. Námět je z pohádky H.Ch. Andersena - Pasáček vepřů a Princezna na hrášku. Na podiu divadelníci rozehráli příběh plný poezie a vtipu za pomocí loutek, rekvizit a "kouzel". Druhé představení proběhlo v podání pražského dvoučlenného souboru Trakař. “Kocourkov“ byla výborná humorná scéna z městečka, kde vše dělají naopak.

Jediné představení, které se odehrálo venku, bylo vystoupení Sdružení na ochranu dravců a sov - Merlin. Návštěvníci se dozvěděli zajímavé informace ze života opeřených dravců, včetně sov. Například, že káně lesní neloví myši, jak se traduje, ale hraboše. Těsně nad hlavami návštěvníků tak létali sovy, káně, orel, kondor a děti si mohli vzít některé dravce na ruku.

Neděle 20.4. – výlet

Ráno nevypadalo zrovna přívětivě, přesto se pár lidí na prvním srazu v Úhonicích u kostela sešlo. Sestoupili jsme kolem rybníčků až na konec lesa, u Chrbin, kousek od Kalousova mlýna, kde byl druhý sraz. Zde se sešli rodiny i s malými dětmi, jedna i s kočárkem. Další cesta byla ovšem vzhledem k předchozímu počasí blátivá. Naštěstí ale nepršelo. Po červené jsme se vydali kolem Kačáku a pak opustili turistickou značku a podél Chyňavského potoka docházíme do cíle. Tím byla stará trampská osada Údolí oddechu.

Fotogalerie. Co je Den Země.

 


Jak jsem jel Krále Šumavy (1. díl)                      14.4.08

Jelikož svalová horečka pozvolna ustupuje, krev z levého ucha teče jen při prudším pohybu, a sádrový krunýř okolo páteře již tolik netlačí, rozhodl jsem se v několika odstavcích zaznamenat zatím nejintenzivnější sportovní zážitek svého života.

Celá akce začala poměrně nevinně. Barevným letáčkem zobrazujícím šlachovitého mladíka s hranatými rysy, v přiléhavém barevném cyklistickém dresu, ledabyle opřeného o luxusní horské kolo. Hezoun byl doprovázen lživým textem slibujícím nevšední sportovní zážitek v technicky náročném terénu. Propagační materiál dále popisoval nezáživné podrobnosti jako převýšení (několik km), profil tratě pro zdravé cyklisty (?), dále již zajímavější rockové skupiny, pivo a gulášek v cíli. Nabízel dokonce i dvě varianty závodu: krátkou, 78 km a normální, 100km.

Dnes už nejsem schopen pochopit, že v jakémsi sportovním oparu (možná naladěn pravidelným sledováním Branek bodů vteřin?) jsem vážně zvažoval stokilometrovou variantu. Kdo ví. Ale co, přeci se napoprvé nebudu přepínat, řekl jsem si, a nakonec zaškrtl krátkou variantu. 

Fáze nultá - příprava

Po důkladné analýze svého cyklistického vybavení jsem zhodnotil, že jsem nebarevně sladěný a veskrze málo sportovně vypadající. Toto se nejevilo jako větší problém, a o pár dní (a tisíců Kč) později jsem při pohledu do zrcadla v první vteřině myslel, že stojím v těsném zákrytu za Lance Armstrongem.

Po této operaci nastala důležitá fáze holedbání, během které všichni kamarádi, známí, příbuzní, jejich známí a příbuzní byli dopodrobna seznámeni s tím, jaký že jsem to chlapák, když se účastním velkolepého závodu v drsném terénu. Pravda, při letmém pohledu na internet jsem zjistil, že podobných chlapáků je v republice ještě cca 3,5 tisíce, to mne ale ještě více utvrdilo v tom, že závod bude hračkou i pro nesportovní veřejnost, a že tedy dopoledne si sjedu toho Krále a dpoledne si hodím lehký tenísek. Kolo jsem řádně umyl a pro větší efekt polepil barevnými samolepkami typu "I love triatlon" a "no pain, no gain". Myslím také, že jsem byl jediným účastníkem s vyžehlenými puky na cyklistických šortkách. Prostě - v předvečer závodu jsem byl ready.

Fáze první - před startem

Příjezd na místo závodu proběhl bez problému, slunce svítilo a vyleštěné kolo na střeše služebního vozu vysílalo do okolí mnohoslibující pablesky. Už parkování se ale ukázalo být menší výzvou (s ohledem na další průběh dne však zanedbatelnou), jelikož parkovací plocha náměstí nejmenovaného městečka, soudě dle bílých čar na dlažbě, byla dimenzována přesně na 8 vozů. Okolo sedmé ráno se nás tam sjelo několik tisíc. Poté, co jsem po půlhodině ježdění našel parkovací místo v rákosí asi 3 km od města snad stojí za zmínku to, že již v té chvíli jsem zacítil první lehké známky únavy.

Odmontování kola ze zahrádky, navlečení lesklého dresu, přičísnutí vlasů navlhčeným hřebenem a lehká projížďka zpět na místo registrace byla už pouhá rutina. Taktéž namontování plastového čísla na mé kolo, promo model z Tesca za 5990,-, bylo docela snadnou záležitostí. Poté jsem se snažil protlačit se na náměstí, kde se mezitím již formoval hučící dav větrem ošlehaných horalů a mužatek všech věkových kategorií.Již na první pohled bylo zřejmé, že na místo v první, ale ani padesáté startovní řadě nedosáhnu, a že tedy boj o stupně vítězů mě bude od počátku neférově ztížen. Když jsem následně zaujal poměrně netaktickou pozici hned vedle prodejny dámského prádla v zadní části náměstí, jen se závistí jsem mohl sledovat šťastnější účastníky protřepávajíce svalstvo o cca půl kilometru přede mnou. Uklidnilo mne ale, že kola mnohých nebyla zdaleka tak umytá a barevná, jako to moje.

Fáze druhá - start

Konečně zazněl výstřel. Očekáváte-li dramatický popis prvních metrů závodu, budete zklamáni jako jsem byl já. Ještě dalších cca 5 minut jsem totiž stál na místě, poté opatrně vedl kolo mezi masou tlačících se a různě nasedajících závodníků. Po nasednutí a ujetí asi 5ti metrů jsem po nárazu do jakési stařeny (co ta tady mezi námi špičkovými atlety proboha dělá, napadlo mne) jsem poprvé spadl.

Fáze třetí - závod

Ti z vás, co někdy viděli tisíce cyklistů deroucích se kupředu, by asi byli vykuleni méně než já. Při jízdě na kole jsem totiž zvyklý vidět jednak na zem, jednak dále než 5 cm před sebe. Toto bohužel možné nebylo. Jen podle nárazu řidítek do dlaní navlečených do křiklavě červených rukavic jsem pochopil, že jsem poměrně brzy opustil (tehdy jsem ještě netušil že navždy) asfaltovou cestu, a vydali se vstříc kořenům, šutrům a roklím. Na asi pátém kilometru jsem podle barevného hada vinoucího se do prudké stráně přede mnou odhadl, že se pohybuji někde na 300.- 500. místě. Toto zjištění bylo pro mne v tuto fázi závodu prudkým zklamáním, neboť během svého holedbání známým jsem tvrdil, že přeci jedu na první stovku! Navíc na mne každou chvíli někdo zezadu štěkl "pravo!" a pak zase "levo!" a já se postupně propadal hlouběji do startovního pole. Začínal jsem se také lehce potit, což mne rozladilo, neboť jsem chtěl vypadat přitažlivě na cílové fotografii.

Po 15 kilometrech jízdy do prudkého kopce proti slunci (občas prostřídaného krátkým ale zato velmi příkrým sjezdem po kořenech či šutrech vyschlého potoka) jsem pochopil, že musím poprvé změnit taktiku. Tato změna proběhla z "Umístit se" na "Dokončit". V tuto fázi závodu se tento cíl zdál poměrně reálný, neboť ani já, ani nikdo jiný okolo ještě nekrvácel, nezvracel ani nebrečel. Jenom snad někteří volili ostřejší slova, když za pomocí zubů a nehtů již po sedmé měnili duši či řetěz. Asi měli levná kola.

Na třicátém kilometru se objevila první občerstvovací stanice. Konečně přišla má šance na lepší umístění!! Vychytrale jsem ostrou jízdou minul desítky závodníků, co zastavovali, nabírali iontové nápoje, banány, pomeranče, či energetické tyčinky. Já pouze dopil v jízdě poslední zbytek zteplalé žluté limonády z cyklistické láhve, a vrhl se vstříc nejdelšímu stoupání závodu mnohakilometrovému krpálu vedoucímu kamsi do mraků. Teplota v tu chvíli dosahovala asi 30 stupňů a na mne po chvíli začala doléhat první krize. Zhruba od této této chvíle pro mne závod ztratil přesné kontury. To, co se odehrávalo dál, se pokusím slepit ze vzpomínek přes své vnímání v jakési mlze, z útržkovitých záblesků paměti, a z vyprávění ostatních.

Autor neznámý

Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
"Jako za starých časů." (foceno přes můj  oblíbený tabákový filtr Cokin)
 

 Tábor Říčky - Cesta kolem světa 2008
 Malý tábor pro malé děti, 2. turnus
 Malý tábor pro malé děti, 1. turnus
 Sardinky aneb kolik se nás vejde.
 Kačležský rybník
 Výhled z mé "postýlky".