Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...
 
   Chceš-li zanechat vzkaz, pošli webmail.  Hlavní strana
  
 


      Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
 
Ježek v kleci na Křivoklátsku                                                    2.8.12

V polovině června jsme se s 13-ti člennou skupinkou převážně teenagerů sešli ve Višňové u Křivoklátu a jali se vypátrat stínadelskou záhadu Ježka v kleci.

Po úvodní scénce Červenáčka s Mirkem Dušínem přišlo rozdělení do třech družstev: Vontotlamy, Ježci v kleci a Rychlokvašky ze Znojma.

Po vydatné večeři – čerstvý chléb s tuňákovou a česnekovou pomazánkou, event. máslem mazaný a loveckým salámem zdobený, jsme vyrazili na procházku do okolí.

My vedoucí, jsme se pomalu dostávali do tajů teenagerovské mluvy. Jedině tak jsme mohli být IN ne OUT a hlavně se neustále na nějaké výrazivo nevyptávat.

K naší základě jsme dorazili již za šera. Kolotoč, který byl při vycházce největším bodem zájmu, naše svěřence dokonale unavil. Všichni usnuli okamžitě a vyspávali až do překvapující 8 hodiny ranní.

Po snídani, kdy se podávalo kakao s vánočkou, jsme lesní cestou vyrazili na hrad Křivoklát. Začínalo být pěkné teplo. V cíli, po zmrzlinářské přestávce, měly družstva najít v rámci celovíkendové hry, kostelníka. U něj obdrželi zašifrovanou zprávu z Tleskačova deníku.

Po sluncem vysilující zpáteční cestě a obědě jsme vyrazili na koupačku do Berounky. Pravda, někteří jedinci, byli překvapení jakou podobu má koupání v přírodním toku - že voda není průzračně čistá jako v bazénu a že ve vodě jsou kameny, ale za chvíli už všichni ve vodě řádili.

Zdatní plavci se nechali unášet malými proudy vody, kluci oslňovali svými plaveckými styly děvčata a pohodička některých při krajích řeky či na dece byla ukázková.

Večeři si družstva musely zasloužit – bylo třeba připravit a rozdělat oheň. Po notné hodině konečně vzplál oheň a mohli jsme opékat buřty. Po krmi přišla řada na prezentaci létajícího kola a co nejvtipnější scénky. Fantazie dětí je neuvěřitelná a škoda, že jsme se s Vámi o ní nemohli podělit. Jedním slovem: KRÁSA.

Na večerní procházku jsme vyrazili v pravý čas – zrovna jsme šli okolo restaurace v kempu, když Češi dali Řekům na EURU gól. To byla sláva! Opět nechyběla projížďka na kolotoči a hajdy spát.

Dopoledne družstva, na základě získaných indicií z předešlých her, našly ježka v kleci. S hlavolamem si poradili bleskově. Celkovými vítězi se stalo družstvo Rychlokvašky ze Znojma.

K obědu jsme připravili frankfurtskou polévku a lívance. Vřele doporučujeme urychlovač  kynutého těsta – a to sluncem vyhřáté auto. Nic nezbylo, všechno jsme snědli. Zanedlouho už přijížděli rodiče a my byli smutní, že víkend tak rychle utekl.

Jana Zímová                                                                      FotogaleriePodruhé na výpravě se Shrekem    
                                   29.5.12

V tomto školním roce to byla poslední výprava v Železné u Berouna, kde jsme se na konci května sešli. V červnu už nás čekají výpravy na jiném místě. Podruhé jsme pokračovali na téma Shrek. V pátek po roztáhlém příjezdu dětí se konečně mohlo začít. Po sérii her a večeři přišlo na řadu rozdělení do družstev hrou. Utvořila se družstva Draconion, Perníčci, Dráčata, Drako-oslíci a Green Dragons a mohla začít první soutěžní hra. Po velké zahradě se vyskytovalo několik desítek postaviček Shreka, Fion, Oslíků, draků, perníčků, kocourů v botách atd. Družstva měla najít a zapamatovat si, kolik je v zahradě od každé z postaviček. V závěru pátečního dne všechny čekalo kino, jak jinak, než Shrečí.

Výprava květen 2012 -ShrekPředstavování erbů a shrečích malůvek proběhlo sobotní dopoledne, ještě před tím, než se celá výprava vydala na hřiště do Železné. Dětské hřiště nešlo minout, všechny děti se pořádně vyřádily. Po nabažení se z dětských atrakcí přišla na řadu soutěžní štafetová hra, trakaři a další herní hříčky. Po obědovém klidu se všichni přesunuli do lesa, kde jsme předchozí výpravy už dlouho nebyly. Každé družstvo si v lese vybudovalo své stanoviště a mohla začít velká strategická hra. Běhalo se a loupilo, bránilo se i padalo. Po této náročné hře přišla aktivita klidnější, stavění shrečího příbytku.

Večer bylo krásně a tak se hrály všelijaké hry na zahradě. Do chvíle, než se zažehl táborák a mohlo se začít zpívat při kytaře a opékat buřtíky, které tradičně dlabeme se spoustou zeleniny. Na závěr táboráku jsme se ještě podívali na laserovou „show“.  Na to, že děti téměř celý den běhaly a dováděly, nevypadaly večer vůbec unaveně, ale přeci jen nakonec spokojeně a rychle usnuly.
 
Výprava květen 2012 -Shrek
Nedělní den už byl o poznání kratší. Novou sílu bylo třeba načerpat odpočinkem a spánkem a v neděli se spí vždy déle. Děti na výpravách obvykle nebudíme – budíček je až když se většina dětí přirozeně vzbudí. Před obědem mimo spousty dalších her, se stihla zahrát ještě jedna soutěž, abychom mohli dopsat umístění na diplomy. V závěru výpravy se slavnostně vyhlásily výsledky klání mezi družstvy - týmy byly velice vyrovnané a bodování těsné. Rozdaly se drobné odměny a hledal sladký poklad. Přes třicet dětí v tomto slunečném víkendu absolvovalo výpravu na výbornou.
 

PERNÍČCI
DRACONION
GREEN DRAGONS
DRAKO-OSLÍCI DRÁČATA
Míša Dv.
Klára D.
Kristýna D.
Kathlen D.
Denisa H.
Klára S.

Tomáš Dv.
Marian T.
Kristýna B.
Slávek R.
Prokop R.
Lenka P.
Tomáš B.
Marianka M.
Inka F.
Ben F.
Karolína K.
Martin Č.
Filip M.
Johanna L.
Adéla T.

Katka Č.
Šimon P.
Štěpán P.
Vojta O.
Vláďa O.
Kristýna N.
Sabina F.
Matěj N.
Lucka V.
Andrea H.
Bára V.
Míša J.
36 bodů 32 bodů 31 bodů 29 bodů 28 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo
Parádní velká výprava s Kukym                                            11.5.12

Velká byla počtem dětí, kterých se sešlo téměř čtyřicet, i vedoucích a pomocníků se vystřídalo osm. Velká byla počtem dní, protože byla delší o další dva dny, do úterý, díky volnu ve školách a svátku. Parádní byla, protože téma Kukyho vyloženě sedlo a bylo velice nosné. Parádní byla, protože se sešly fajn děti a výborná parta vedoucích. Je na co vzpomínat.

Výprava květen 2012 -KukyV pátek trávíme tradičně ve velké zahradě. Nesmí chybět představení se, nějaká ta pravidla pobytu a pak už hurá na hry. Po večeři se děti přesunuly na hry do klubovny, aby později opět vyběhly ven na “rozdělovací hru“. Úkolem bylo v zahradě najít svítící tyčinku své barvy a podle té utvořit družstvo a vymyslet si název. A pak už rychle “do kina“, na promítání filmu Kuky se vrací.

V sobotním dopoledni proběhlo několik herních hříček v klubovně, než se celá výprava vydala do neznámého lesa, kde podle všeho působil Kuky a další lesní obyvatelé. Stejně jako Kapitán von Hergot měl v autě mapu, bylo úkolem družstev vytvořit svou mapu a najít významné body v lesíku. To se některým družstvům podařilo. Našli vajíčka, která v příběhu ujížděla na valníku a dokonce cestu se stopami po onom traktoru. Samozřejmě nechybělo stavění domečků lesním postavičkám, stejně jako v Kukym. Odpoledne se hráli hry na zahradě z toho jedna velká úkolovaná. Pak ale začalo pršet, tak se hry přesunuly doVýprava květen 2012 -Kuky chaty. Večer už bylo zase pěkně. Malé a velké děti byly rozdělené a každá skupina měla svůj program. Posledním programem sobotního večera – pokud nepočítám u dětí neoblíbenou aktivitu “voda a mýdlo proti tělu“ – byl táborák s opékáním buřtíků a hromadou zeleniny k tomu a vyhodnocení dne.

Hry, hry a hry, ale i kreslení, to bylo nedělní dopoledne. Odpoledne nastala malá střídačka, kdy pár dětí plánovaně odjelo, a malá Zuzanka přijela. To už byl čas na velkou strategickou hru o vajíčka, která probíhala od jednoho konce zahrady k druhému. Běhalo se, bránilo, chytalo, kořistilo... Ani po večeři neměly děti dlouho oddych. Zahrály si pár her venku a na závěr se rozdělily na několik skupinek podle zájmu, kterou deskovou hru chtěly hrát.

Výprava květen 2012 -KukyV pondělí dopoledne byly potřeba mapy, které si družstva vytvořily. Někde v lesíku lesních zvířátek rostla svačina. Tu bylo potřeba podle mapy najít, což se všem podařilo. Po svačině proběhlo nacvičení Kukých scének. Kdo zná Kukyho, ví, co znamená, když se zvolá “jehličí“. Všichni se musí schovat. I my hráli “jehličí“. Ovšem schování nestačilo, bylo třeba se schovávajícího také dotknout, aby byl vyřazen. Po obědě a poledním klidu jsme se sbalili a vyrazili na procházku za Železnou. Na kopci byly pěkné výhledy a děti se po cestě vyřádily. Cestou jsme si zahráli klasické “jehličí“ a při návratu oblékali pláštěnky. Naštěstí byly potřeba jen chvíli. Hrálo se i po večeři. Po krátké scénce se hrála Myšičkárna – soutěž, jaké družstvo sestaví nejvíce myšiček na základě házení kostkou.
 
Výprava květen 2012 -Kuky
V úterý byl předchozí náročný program znát. Spalo se dlouho a snídaně byla někdy po deváté. V den odjezdu je část programu daný. Je třeba sbalit a vyklidit pokoje. A kdo má hotovo, může hrát hry. Ještě jsme stihli poslední hodnocenou hru, za kterou získali Kukíni, Kukýci, Rudí Kukýni, Čertíci a Samí lamy body. Už se začali sjíždět rodiče, když jsme ještě vyhlašovali výsledky, rozdávali diplomy a odměny. A pak už jen najít poklad.                           

KUKÝCI
KUKÍNI
 RUDÍ KUKÝNI
ČERTÍCI SAMÝ LAMY
Angelika M.
Filip M.
Max V.
Katka K.
Katka M.
Bára Ž.
Matěj Ž.
Ivo R.
Tomáš Ch.
Katka F.
Lukáš F.
Anita N.
Tereza Š.
Honza V.
Marek B.
Alice V.
Honza K.
Oliver D.
Vojta D.
Honza B.
Rosťa L.
Kristýna N.
Katka K.

Ondra K.
Petra J.
Dominika H.
Anna P.
Adam K.
Tomáš B.
David P.
Petr J.
Tomáš J.
Filip N.
Gábina S.
Linda S.
Zuzka S.
46 bodů 31 bodů 31 bodů 28 bodů 27 bodů
1. místo 2. místo 2. místo 3. místo 4. místo
Den Země Rudná – víkend plný akcí                               24.4.12

Cestopisné promítání

Svátek naší planety Země, který připadá na 22. dubna, jsme započali první akcí páteční večer. Jiří Hruška přijel na dnešní dobu s již archaickými diapozitivy, aby se podělil o své zážitky z putování po severoamerickém kontinentě. Jak říkal, “východ USA je o historii, střed o zemědělství a západ o přírodě.“ Promítání s povídáním bylo ode všeho trochu, hlavní část ale patřila přírodním parkům. Na fotografiích jsme spatřily nádherné monumentální skalnaté útvary, gejzíry, vodopády, ale i obrovské stromy sekvojovce a zajímavá zvířata.

Hlavní akce

Den Země Rudná 2012V sobotním odpoledni proběhla dvě divadelní vystoupení. První se představilo divadélko V Kufru se svou africkou pohádkou O zvědavém slůněti. Při pohádce se také zpívalo v doprovodu akordeonu a dalších hudebních nástrojů. Slůně bylo opravdu tak zvědavé, až mu z toho narostl chobot! Dalším divadlem, které zároveň ukončilo sobotní akci, bylo Divadlo Elf. Rozpustilá taškařice Jezinky – bezinky byli vlastně tři pohádky O Smolíčkovi.

Velkou podívanou bylo sokolnické představení na hřišti. Sokolník nejprve seznámil diváky s historií sokolnictví a pak se začalo létat. V akci byly k vidění sovy – výr velký, sova pálená nebo puštík a další jestřábovití a sokolovití ptáci. Z našich to byla poštolka obecná a káně. Ovšem nejvíce zaujali svou velikostí obrovští orlové, včetně severoamerického orla bělohlavého. Někteří diváci si mohli nechat tyto dravce přistát na ruce jak v hlavním programu, tak po programu, což byl silný zážitek.
 
Den Země Rudná 2012
Během odpoledne si každý mohl vyzkoušet indiánské hry se skutečnými indiány a dobovým vybavením, nebo pozorovat dalekohledy Venuši, Slunce a další objekty včetně pozemských, pod taktovkou hvězdářů z České astronomické společnosti. ZOO koutek nabízel nejen k vidění živá zvířata. Na Den Země se přišla na chvíli podívat i koza. Nově na akci bylo stanoviště s binokulárními mikroskopy a hádáním, na co se to díváte. Většina dětí si nechala namalovat obličej (face painting) od tří výtvarnic. Milovníci pěkným snímků se mohli v klidu podívat na fotografie přírody jak dospělých, tak dětských fotografů.

Pro děti bylo připraveno 18 soutěžních stanovišť s úkoly. Po vyplnění soutěžní karty každý účastník dostal u brány odměny. Na sobotní Den Země přišlo přes 500 lidí. Na akci bylo většinou sluníčko a většina věcí se odehrála venku
– můžeme mluvit skoro o štěstí na počasí. Déšť přišel až po skončení akce
a uklizení posledních atrakcí.


Hvězdářský večer
 
Den Země Rudná 2012
Na poslední chvíli bylo rozhodnuto, že hvězdářský večer bude s dalekohledem a vyjasnilo. Po odpolední akci totiž za přeháňky odjeli hvězdáři, nevěříce, že by večer byla jasná obloha. Tak jsme večer zůstali s jedním dalekohledem a muselo se déle čekat, než se každý u dalekohledu vystřídal. Účast byla nad očekávání hojná, a kdo přišel, nelitoval. Pozorovali jsme planety. Fázi Venuše, jak někteří poznamenali “jako Měsíc“, červený Mars a Saturn se svým prstencem.

Poslední Den Země?

Den Země Rudná 2012Tato úvaha stále platí. V pozadí se totiž akce potýká se dvěma problémy. Jednak nedostatkem dobrovolníků, kteří jsou na akci ochotni pomáhat. Tímto bych obzvlášť rád poděkoval více jak dvaceti lidem, kteří se na Dni Země podíleli. Hlavním problémem jsou ale finance. Všechny hlavní atrakce a účinkující stojí každoročně téměř 30 000 Kč. Částí přispěje město Rudná, něco málo se vybere na vstupném, ale naše dětská organizace ročně doplácí kolem 10 000 tisíc. Příští Den Země bude tedy záviset na tom, zdali se podaří sehnat finance.
 Dubnová Shrečí výprava v Železné                                  18.4.12

Téměř třicet malých i velkých dětí se sešlo na výpravě, jejíž základní program byl hodně změněn, oproti tradičnímu schématu. Předvídači počasí hrozili deštěm hlavně v době, kdy děláme v sobotu večer táborák. Táborák s opékáním buřtíků jsme si tedy udělali v pátek večer. Ještě než byl táborák zažehnut, Výprava duben 2012 -Shrekbuřtíky a hromada zeleniny snědena, hrály se hry na zahradě. Důležitá byla hra “rozdělovací“. Každý dostal jeden dílek obrázku ze Shreka. Po zahradě byly čtyři kompletní obrázky, každý dílek tak pasoval do jednoho z nich. Tímto způsobem se utvořila družstva Šrečata, Green Dragons, Perníčky a Roztomilé kočičky.

V sobotu dopoledne se mimo jiné hrálo divadlo, scénky ze Shreka. Proběhla také spousta dalších pohybových her a několik soutěžních aktivit. Dopoledne jsme se ani nedostali ze zahrady. Zato po poledni byla připravena výjimečná atrakce na místě, kam ještě naše výpravy nezamířily. Sjezd na laně v sedáku volným pádem ze stráně, byl pro většinu silný zážitek. Jen dvě děti jízdu vzdaly. Na lanovku se vydala dvě družstva, další dvě družstva hrála hry, pak se role obrátily. Po sjíždění se opět hrálo několik her, než došlo k večerní očistě a závěrečnému promítání Shreka, které by jinak bylo páteční večer.
 
Výprava duben 2012 -Shrek
V neděli se chrupčilo o něco déle. Po sbalení se výprava přesunula do klubovny, kde si všichni zahráli několik her, zvlášť velcí a malý. Venku zbývalo sehrát ještě jednu soutěžní aktivitu. Družstva se snažila zapamatovat co nejvíce detailů na obrázcích ze Shreka, rozmístěných po celé zahradě. Po obědě proběhlo tradiční vyhlášení výsledků, gratulací s diplomy a hledání pokladu. Výprava se vydařila, a deštivá předpověď nevyšla. Tedy vyšla, ale opozdila se o jeden den, až když výprava skončila. Naštěstí.


ROZTOMILÉ KOČIČKY
PERNÍČKY
ŠREČATA GREEN DRAGONS
Kristýna N.
Amálie P.
Bára V.
Klára D.
Kristýna D.
Tereza P.
Joana M.
Ivo R.
Marek B.
Slávek R.
Prokop R.
Katka P.
Zuzka B.
Juliana B.
Tereza B.
Kristýna B.
Marian T.
Jonatan R.
Ondra K.
Tereza Š.
Klára S.
Tomáš B.
Michal B.
Honza V.
Daniel M.
Matouš M.
26. bodů 20. bodů 18. bodů 16. bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo


  
Jak jsme poznávali Český kras                                                 5.4.12

Poslední březnovou sobotu se sešla desítka zájemců a návštěvu krasu, toho Českého. Z Berouna jsme popojeli vlakem do Srbska. V Srbsku u Berounky se nachází povodňový sloup, nejvyšší zaznamenaná povodeň je až z roku 1872. Po cestě dál jsme až do konce výpravy hráli dvě průběžné hry – “Zoro, brouci, povodeň“ a hru “Na klíště“ s kolíčky. Klíštětem se nakonec nikdo nestal, i když některým chybělo málo, a dokonce se Lukášovi podařilo nezískat ani jeden trestný bod!

Výprava do Českého krasu, březen 2012Kousek za Srbskem se nachází jeskyně vhodná pro děti, do které se podívaly. Některé průzkumníky jeskyně překvapili její obyvatelé, malí pavoučci. Kousek dál ale byly další, větší a zajímavější jeskyně. Došli jsme pod skály na Alkazaru, kde jsme si trochu odpočinuli, zahráli na schovávanou a naobědvali se. Toto místo je ideální na další hry, ale počasí tomu nepřálo. Po obědě se vyndaly baterky a šlo se na průzkum. Obrovská štola měla mnoho slepých uliček a zákoutí. Děti spatřily i její obyvatele – netopýry. Museli jsme se chovat potichu a nesvítit na ně, abychom je nerušili. Přesto jsme poznali minimálně dva druhy netopýrů.

Výprava do Českého krasu, březen 2012
Po návštěvě štoly cesta vedla podél Kačáku do Hostimi. Cestou nám ale Zbyšek ještě ukázal jednu zajímavou jeskyni, ke které se muselo po strmé stráni. Jeskyně je sice zavřená, ale i tak se dá do ní nahlédnout a hlavně má velikánský vstupní portál. V jeskynním portálu jsme si dali kvíz. Byly zde otázky, o kterých jsme si během výpravy povídali nebo je rovnou zažili. Děti si téměř všechny pamatovaly! Dnes už vědí, co vytváří jeskyně, jaký je rozdíl mezi jeskyní a štolou, kdo v jeskyních žije a další zajímavosti.
 
Gábina Jarolímková                                                                  FotogalerieVýprava o Ledové královně v teple                                   25.3.12

Sluníčko zapadalo tak, že jsme v pátek po příjezdu mohli hrát hry venku ve velké zahradě. Později samozřejmě v klubovně; nějaké hry společně a deskové hry rozděleně podle zájmu dětí. Pak přišla první soutěžní hra na družstva. Sněžní borci, Králové zimy, Havrani zkázy a Křišťálová zrcadla hledali kousky rámu obrazu. Každé družstvo samozřejmě své. Všichni nakonec sestavili a slepili své “zrcadlo“. Před večerkou jsme si chtěli promítnout animovanou pohádku – Ledová královna, kterou podle průzkumu téměř žádné dítě neznalo, což bylo docela překvapení. Trochu nás zradila technika, tak jsme koukali místo na velký obraz na malý na notebooku.
 
Výprava březen 2012 -Ledová královnaDruhý den bylo třeba prázdné zrcadlo zaplnit. Všichni z každého družstva tak nakreslil do zrcadla svůj “odraz“. Po této aktivitě přišla novinka, jakou jsme na výpravě ještě nikdy nedělali. Maňáskové divadlo. Dva vedoucí dětem zahráli Červenou karkulku.

Na zahradě za slunečného počasí si děti zahrály několik her a po nalezení banánovníku a jeho plodů se všichni vydali do Železné. Měli jsme na farmě domluvenou prohlídku koní, jelenů a daňků. Po přesunu na hřiště jsme nechali děti chvíli dovádět na kolotoči, prolézačkách, houpačkách a dalších tělohybů. Když se všichni vydováděli, proběhla další soutěžní hra (při které jsem ovšem nebyl, proto nemohu poreferovat).

Výprava březen 2012 -Ledová královna
Po dobrém obědě a vylízání kastrolu od krupicové kaše do dna, jsme odpoledne šlapali do lesa a hráli cestovní hru Brouci, Zoro, povodeň a bomba. Les byl trochu jiný než obvykle – částečně vykácený. V lese se hrálo několik her. Například hra, při které byla nejdůležitější paměť a dobrá domluva, nebo hra, při které byly naopak nejdůležitější rychlé nohy. Večer zaplál tradiční táborák, opékali se buřtíky a dlabali se s hromadou zeleniny. K táboráku patří kytara a tak se také zpívalo a hrálo. Zatímco někteří opékali a zpívali, přijela návštěva s astronomickým dalekohledem. Skupinky zájemců tak chodili pozorovat Jupiter, Mars, mlhovinu v Orionu a další zajímavosti, i když oblačnost ten večer zrovna pozorování nepřála.

Výprava březen 2012 - Ledová královnaV neděli po balení a úklidu proběhlo několik her v klubovně. Venku ale družstva čekala poslední soutěžní hra. Nošení střípků zrcadla (kolíčků) na čas a jejich umisťování, to vše bez použití rukou. Také jsme poprvé v historii Železné hráli hru na “hřišti“ za potokem a zahradou - Hu tu tu tu. Po obědě nastalo slavnostní vyhlášení výsledků, které bylo velmi vyrovnané a těsné, předávání diplomů a hledání pokladů. To už byl závěr programově velmi bohatého víkendu.

Na tuto po zimně první víkendovou výpravu se sešlo téměř na třicet dětí, což je na březen nadprůměr. Aby ne, počasí bylo celý víkend krásné a ledové téma víkendové hry se jaksi ke slunečnému počasí nehodilo. To se ovšem dlouho předem odhadnout nedá. Třeba před dvěma lety nám na výpravě ve stejnou napadl sníh.

HAVRANI SKÁZY
SNĚŽNÍ BORCI
KRÁLOVÉ ZIMY KŘIŠŤÁLOVÁ ZRCADLA
Tomáš B.
Marco M.
Laura M.
Filip N.
Anita N.
Dominik V.

Jakub V.
Marek B.
Eliška G.
Honza G.
Linda S.
Gábina S.
Anička P.
Ivo R.
Jirka P.
Anika B.
Eliška F.
Eliška K.
Nella P.
Aneta Š.
Štěpán V.
Daniel D.
Vojta O.
Vláďa O.
Lucka B.
Filip Š.
22. bodů 21. bodů 21. bodů 20. bodů
1. místo 2 - 3. místo 2 - 3. místo 4. místo
 


Mini jarní tábor                                                                                    15.3.12

V únoru jsme si udělali takový malý čtyřdenní jarní tábor, v tolik nám známých Prachaticích. Za tu dobu jsme stihli zahrát mnoho her a pořádně se vyřádit. Velmi oblíbená byla liščí nora, uměle postavená dutina v jedné z kluboven, nebo hledání pexesa po celé klubovně, kdy se každý horlivě hlásil, aby je mohl schovávat.

Jarní tábor Prachatice 2012Protože jsme byli ubytováni ve středisku ekologické výchovy, využili jsme jejich bohaté pomůcky a zahráli si několik přírodovědných poznávacích aktivit. V jedné klubovně mají dokonce zvířátka; hada, osmáky, rybičky, králíka a strašilky.

Z venkovních aktivit stojí za zmínku pouštění “lodiček“ na širokém potoce a samozřejmě neušlo pozornosti dětské hřiště. Nebo cukrárna. Navštívili jsme také Muzeum české loutky a cirkusu, které patří pod Národní muzeum. Děti celé expozice velmi zaujaly. V rámci muzea je možnost využít i malou dětskou scénu s loutkami, což všichni samozřejmě využili a skupina kluků a skupina holek sehráli své pojetí Červené karkulky.

Těch pár dnů za pěkného počasí bylo fajn, i přes rozčilování a pár slziček, když se zrovna nedařila nějaká ta hra :-).


Jak jsme poznávali les                                                                4.3.12

První sobotu v březnu se sešla skupinka dětí v ideálním počtu, abychom se vydali do lesní říše. Po vstupu do lesa bylo dětem rozdáno několik dalekohledů a úkol, aby každý během výpravy objevil co nejvíce živočichů. Vydali jsme se kolem tří ještě zamrzlých rybníků hlouběji do lesa za občasných otázek, kdy už bude svačina. Po svačině všichni koukali na ptačí budku na stromě a pověděli jsme si, proč si někteří ptáci zadělávají vchod hlínou a další zajímavosti. Přišel čas na první hru, klasickou a dětmi stále oblíbenou Cukr, káva, limonáda… Po této následovala další hra Na liščí ocásky a na jiném vhodném místě v lese přišla na řadu schovávaná. 

Výprava do lesa, březen 2012Po přesunu a další svačině jsme se pustili do obhlídky liščích nor, které jsou na tomto místě v hojném počtu už desetiletí. Bylo vidět, že některé nory byly obývané, co jak prohlásila Alička, se pozná podle pachu a začala jednu noru očichávat. Na řadu přišlo stavění domečků. Kluky zaujal led z potoka a udělali ledové stavení. Po této zábavě jsme si zahráli lesní Kimovu hru – na pamatování si přírodnin.

Dále jsme se hodně věnovali pobytovým znamením, tedy podle čeho poznáme, jaké zvíře na místě bylo. Většinou všichni přišli na to, že takovým znamením pobytu zvířete je trus, peří, stopy, okusy stromů nebo zbytky ohlodaných šišek, oříšků a dalších plodů. Skutečně se nám podařilo několik takových pobytových znamení najít a podle knihy zvířátka určit.

Po cestě nazpět k autobusu jsme ještě udělali několik zastávek; u dutiny ve stromě, u lišejníků, u pařezu stromu, kdy jsme si povídali o letokruzích (pařez měl “cca 80 let“). Velkým pozdvižením byl nález skokana hnědého a pýchavek, protože se všem líbil oblak prachových výtrusnic, který pýchavky po stisknutí vydávají.

Byla to první výprava tohoto typu, kdy jsme několik poznávacích aktivit a her nestihli, ba co víc, museli jsme rychle uhánět na autobus. A jaké živočichy jsme to během výpravy viděli? Bažanta a spoustu dalších ptáků, hlemýždě, žížalu, mouchu, mravence, slunéčko, skokana a pavouky. Někdo prý napočítal 40 zvířat, ty ale ostatní neviděli :-).  Výprava do Botanické zahrady                                       19.2.12

Protože se v únoru u nás nic významnějšího neudálo, vyhrabal jsem článek
z února před sedmi lety, z doby, kdy ještě tyto stránky neexistovaly. Byla to jedna z mnoha výprav s dětmi v roce 2005.


Sníh a led odtával pod paprsky slunce a s rachotem sjížděl ze skleníku Fata Morgana, když jsme se k němu jedno nedělní dopoledne blížili. Stojíme před vchodem do botanické zahrady v Troji. Slunce vystrkuje své jasné paprsky a my oklepáváme sníh z bot.

Usedáme v sedacím koutku a sedavě svačíme, sedavě se bavíme a pak se také postavíme, abychom se podívali do vitríny, z čeho že se to vlastně vyrábí čokoláda. Žádná růžová kravička, žádné mlíčko.

Děti dostávají úkol. Nakreslit různé tvary listů. Po vstupu do skleníku je občas fronta na blok, kam se listy zakreslují. Co vám budu vyprávět. Za dopoledne jsme procestovali několik kontinentů. Jižní a severní Amerika, Afrika, Asie… A těch rozmanitých květin, křovin, stromů, kaktusů, masožravek, květů, kvítků a barev. Nádhera. Také jsme se na chvíli stali potápěči a kochali pohledem pod hladinu jezer a mohli pozdravit spoustu ryb.

Dva listy bloku se zaplnily malůvkami roztodivných tvarů listů, naše žaludky se vyprázdnily a tak po dlouhé cestě po světě přichází odpočinek, zasloužená svačina a možná i ta čokoláda.

Cesta domů do Rudné nám trvala jako ve skleníku projít několik kontinentů. Ale kdo by se nechtěl podívat do světa. Je to možné. My jsme to zkusily a stojí to určitě za to. A z čeho že se vyrábí ta čokoláda? Běžte se podívat do botanické zahrady!
Táborové srazy (1. díl). Poprvé v Kačlehách               6.2.12

Než se pustím do těch našich současných víkendových srazů, které budou spíše dobrým námětem na výlet (a proto si je nechám na jaro), poohlédneme se do naší historie a poodhalíme kousek z dění příprav našich táborů. Tedy, spíše jsou to ty “veselé historky z natáčení.“

Letos tomu bude již 11 rok, kdy se pravidelně koná náš první prázdninový tábor – na tábořišti v Kačlehách. Kačlehy tomu říkáme i přesto, že tato malebná vesnička je vzdálena 3 km od tábořiště. Poprvé jsme na pronajatém tábořišti stanuli v květnu Léta Páně 2002. Toto je původní interní zápis z té doby:

“Další sraz proběhl 17. – 19.5., s účastí o jednu osobu k plusu oproti srazu minulému. Zde šlo hlavně o obhlídku tábořiště, terénu a kam v okolí schovat truhly s kameny a kde udělat úvodní scénku. Ještě že Komolík v Praze na pátek koupil místenky, do nacpaného autobusu se fakt hodí. V Jindřichově Hradci čekáme na zahrádce hotelu, občerstvujíc se, asi dvě hodiny na autobus další. V Jindřichově Hradci nespoléhejte na to, že autobus pojede z nástupiště, z kterého má, ačkoliv to může být všude napsané třeba stokrát! Řiďte se podle toho, kde stojí lidi, byť by tam stál jeden! My nejsme z toho kraje a tak jsme šli pěšky. Asi další tři hodiny.

Noční krajina byla pěkná a je to přímo žabí ukřičený kraj. Tam noční stopaře také neberou. Ale nakonec jsme na tábořiště došli, byť zdrchaní více či méně. Asi nejvíce Magda, ta už ke konci neměla sílu ani mluvit. Už 3 km před Kačležským rybníkem se radovala, protože už slyšela šplouchat vodu. Vůbec ji nevadilo, že ji šplouchá voda v petce na batohu. Kvůli nočnímu pochodu jsme v sobotu dost pozdě vstávali. Místo je moc pěkné, hned několik kroků od velikánského Kačležského rybníka, kde, dle mínění Magdy, žijí draví sumci a létající ryby. Ale skutečnost je, že na rybníku žijí např. potápky roháči. Rybník a jeho bezprostřední okolí, je totiž přírodní rezervací. Kolem samé lesy, lesy střídající se s loukami.

Odpoledne jsme tedy vybrali čtyři místa, kam se uschovají truhly s kameny (a nebylo to jednoduché). Při hledání míst na nás zaútočily vosy, ale důležitější je, že jsme našli velkovýkrmnu (min. 140 lůžek), tedy pěkně udržovaný chatkový tábor. Už se na ně těšíme. Od kolemjdoucích jsme se nechali slyšet, že v jedné vesnici je nová otevřená hospoda s venkovní zahrádkou a že tam grilují. Večer vyrážíme na ty grilované pochoutky. Procházíme vesnicí křížem krážem, dolů a nahoru, ale jediné, čeho se nám dostává, když se dozvoníme u majitelů potravin, je pivo a chemická limonáda pro Magdu. Pak projel Family Frost, nebo jak se to jmenuje a koupili si bednu zmrzlin. Tak skončil náš výlet za večerní pohodou. To že jsme cestou zpět z vesnice s Komolíkem chytli slinu a vrátili se zazvonit pro další pivo, se raději rozepisovat nebudu.

V noci, sedíce na hrázi rybníka, pozorujíce hvězdy, družice, dravé sumce a létající ryby, potkáváme člověka, který nám tak výborně poradil. Na dotaz, v které vesnici že měl být ten gril, sám nevěděl. Dodejme jen, že výlet se podařil a zpáteční courák jel ze zastávky, ze které měl jet (to bylo tím, že u silnice jiná nebyla). V autobuse na Prahu jsem rozdal pár letáčků na tábor a ulehl. Jezděte s námi na předtáborové srazy!“S dětmi v divadle                                                         25.1.12

Výprava leden 2012 - Švandovo divadloV lednu bylo na programu další divadelní představení. S dětmi a s jedním tatínkem a s jednou babičkou jsme se vydali do Švandova divadla v Praze 5 na Smíchově. Před začátkem představení jsme měli ještě chvíli času, tak jsme si u divadla zahrály dvě hry. Představení se jmenovalo O dvanácti měsíčkách. Herců bylo jako máku, ale tu hlavní roli hráli přeci jen tři. Tedy herců, spíše začínajících herců. Účinkující byli členové Divadelního souboru KLAP, což je nejstarší skupina Dětského divadelního studia. Název už sám napovídá, že divadelníci byli mládežníci.

Hlavní děj představení se nijak neodlišoval od klasické pohádky Boženy Němcové. Představení bylo oživené tancem a písněmi. Příběh je o matce, která má vlastní dceru Holenu a nevlastní Marušku. Holena krásy moc nepobrala, zato Maruška do ní rostla. Stejně tak rostla zlost matky a Holeny. Holena pošle v zimě nevlastní sestru pro fialky, které přinese, poté jahody, které přinese a nakonec jablka, které přinese. Díky dvanácti měsíčkům. Jak už to v pohádkách bývá, vše šťastně dopadlo a zlo bylo potrestáno.Divadelní představení k svátku Tří králů
                       17.1.12

Divadlo Excelsior, Rudná 8.1. 2012V neděli 8. ledna se v základní škole v Rudné sehrálo divadelní představení s písněmi, abychom si i po novém roce užili trochu té kultury. Divadelní soubor Excelsior, který jak sami členové říkají, hraje pro radost, sehrál představení Betlémská hra Vánoční. Stejné představení se hrálo v základní škole před čtyřmi roky, tato verze byla ale vylepšená.

Příběh každý jistě zná. Příběh o Josefu a Marii, kterým se v judském městečku Betlémě narodí chlapeček, kterému dají jméno Ježíš, jak jim řekl anděl. Skupina andělů (dnes se vyobrazuje jako kometa) dovedla tři mudrce přesně k chlévu, kde se chudým rodičům narodila „hvězda z rodu Jákobova, nový král Izraele“. Josefovi se opět zjevil anděl, aby mu řekl, že mají s dítětem utéci do Egypta, protože král Herodes se chystá zabít všechny novorozence. Brzo po tom král Herodes umírá a rodina se vrací zpět do Izraele, do země Galilejské, města Nazareta.Cesta do pravěku, to byl silvestrovský tábor            9.1.12

Máme za sebou poslední tábor v roce 2011. Po svátcích vánočních jezdíme do brány šumavské, Prachatic. Téma celotáborové hry bylo vskutku netradiční, na námět starého filmu z 50. let, Cesta do pravěku.

Silvestrovský tábor 2011-12Hned po příjezdu nebyl čas váhat, utvořily se soutěžní týmy, jejichž úkolem bylo obstarat zásoby potravin na cestu do pravěku. Všechny týmy úkol splnily na výbornou a tak mohly do pozdního večera hrát ve dvou společenských místnostech plných přírodnin a zvířátek hry. Druhý den si děti pod vedením lektorky z ekologického centra Dřípatka udělaly panáčka z bukvice a vlny. A také za vodními radovánkami do krytého bazénu se vydaly. Večer probíhali všeliké soutěže na zručnost a důvtip. Úkolem bylo například stavění, určování přírodnin po hmatu, skládání hmyzu či hledání nerostů.
 
Cesta do pravěku nás čekala třetí den. Dopoledne se všichni náležitě nabalili, obalili, zásobovali a mohlo se vyrazit. Na cestě, před vstupem “do pravěku“ byla první zastávka – svačinová. Pak se výprava vnořila do lesa, do sychravé doby ledové. Hned ze začátku spatřili jsme pravěké obydlí. Někteří také modréhoSilvestrovský tábor 2011-12 dinosaura a někteří kdo ví, co ještě. Cesta, až na pár vyjímek, všem za neustálého dovádění na vrchol Libína uběhla poměrně rychle a my se vrátili oproti všem předpokladům zpět do základny ještě za světla. Ještě se vrátím k vrcholu. Tam byla rozhledna, ze které byly vidět jen mraky a vrcholky stromů, neb jasné počasí nás opustilo někdy po ránu a také restaurace, na které byl nápis “Z neznámých důvodů zavřeno“.

Poslední den roku 2011 byl ve znamení her a soutěží, které probíhali jak na základně, tak v ulicích historického města. Děti si také vyzkoušely uválet a tvarovat výrobky z lískového těsta. Večer se týmy vydaly na takovou malou “stezku odvahy“. Po návratu všechny čekala slavnostní hostina a přání některých dětí, kdy jsme si trochu povídali, než se pustili do chlebíčků, vlastních výrobků, sušenek, ovoce, oříšků a dalších pochutin. Zajímavostí je, že děti mají zcela opačné pořadí hodnot co je dobré než dospělí. Po hostině jsme se Silvestrovský tábor 2011-12přesunuli do klubovny, kde děti sehrály své připravené scénky, některé skutečně povedené. Pak už zbyl jen krátký čas na karnevalový rej, ale do toho se letos nikdo příliš nehrnul. Tak jsme to vyřešili hrou. Už byl čas se jen obléknout a hurá na kopeček, ze kterého byl pěkný výhled na všechny půlnoční ohňostroje. Zvládli jsme i novoroční přípitek a pak už šup do peřin.

První den v roce se samozřejmě dlouho vyspávalo. Také tento den se hrály hry venku i v klubovnách. V závěru dne jsme si udělali kino a promítli, již zmiňovaný film Cesta do pravěku, který naprostá většina dětí nezná. Mimo nezajímavého balení v den odjezdu nastalo ještě slavnostní vyhlášení a předání diplomů všem malým i větším účastníkům této tradiční programově bohaté akce.

DINOSAUŘI
LOVCI MAMUTŮ
MODRÝ MĚSÍC
Míša R.
Tereza G.
Štěpán V.
Slávek R.
Prokop R.
Karolína P.
Gábina S.
Linda S.
Matyáš P.
Honza P.
Dominika H.
Rosťa L.
Ivo R.
Pavla P.
Nikola P.
Alice V.
Zuzana S.
25 bodů 23 bodů 28 bodů
1. místo 2. místo 3. místo

 


"Naděje je stav ducha, který dává smysl našemu životu."
 
 Václav Havel

PF 2012 Žlutý květ

Došlé PFky a přání (40x):
Klikni pro zvětšení

 Pouštění lodiček po Vltavě                                                          19.12.11

Byla to soukromá akce, kterou si okruh přátel pořádá mnoho let. Místo se ale postupně měnilo. Předtím to byla Kampa, nyní jsme se k této akci přidali na Střeleckém ostrově v Praze. V uvedený sraz nikdo nikde, až jsem začal nervóznět, jestli jsme ve správný čas na správném místě. Nakonec se ale sešlo možná takových patnáct účastníků s všemožnými plavidly různých velikostí, tvarů a výtvarného pojetí. Start nám ze začátku komplikovalo bláznivé deštivé a hlavně větrné počasí, které se naštěstí po chvíli uklidnilo.

Pouštění lodiček, prosinec 2011Kritérium lodiček bylo jen jediné – aby lodičky byly rozložitelné, ekologické. Sešli se lodičky papírové, občas s doplňkem dřeva. Lodičky zkušených od těch našich nováčkovských byli znát. Já měl také jako jediný lodičku klasickou skládanou – parníček. Některá plavidla zhasla, klesla nebo shořela hned u ostrova, ale větší část doplula až k jezu u Novotného lávky. Pěkná podívaná s kulisou osvíceného Smetanova nábřeží.

Po lodičkových jízdách se naše skupinka vydala na Staré město a uličkou Ve Stínadlech přišla ke kostelu, sv. Haštala, kde se měl konat Večer světel. Večer světel je Vontská tradice, popisovaná v Rychlých šípech. Když jsme přišli ke kostelu, vyhlašovali se tam výsledky různých soutěží spojených s Rychlými šípy a nakonec se pronesla Vontská hesla. Akce pro děti nic moc. Alespoň jsme se podívali do tajemných večerních uliček a pověděli si něco o Rychlých šípech a Vontech. A co myslíte, kde má původ název naší organizace a oddílu Žlutý květ?                                                                                                 Večerní Prahou párou s čertem a Mikulášem         6.12.11

Byla to naše první “noční“ výprava. Vyrazili jsme na Branické vlakové nádraží, postupně se k nám přidávali další a nakonec se sešel hojný počet dětí, tatínků, maminka, dědeček i švagrová. Navečer, po příjezdu na nádraží jsme si prohlédli parní lokomotivu, které se říká Šlechtična (lokomotiva řady 475.179 z roku 1949), ale moc času jsme na ní neměli. Naše výprava se nalodila do Parní jízda, prosinec 2011historického vagónu, číslo 12, což byl místenkový vůz. My obsadili dvě “kupé“. Oproti předpokladům, že se ve vagónu budou tlačit lidé, měly děti prostoru dostatek. Nikdo na stojáka tam nebyl a my měli část vagónu jen pro sebe. Přišel pan průvodčí, a když viděl tu hromádku jízdenek a místenek, půjčil dětem kleštičky a každý si jízdenku procvakl sám.  

Šlechtična zabrala a celá historická souprava se dala do pohybu vstříc Pražskému Semmeringu po vysokánských obloukových viaduktech na okraji Prokopského údolí, na Žvahov a vzhůru po úbočí Dívčích hradů s výhledem na panorama Prahy dole pod tratí, na které nám pan průvodčí ve vagónu zhasl. A dál přes Jinonice a Cibulku do Zličína. A pak zpět. Vlak to byl dlouhý a cesta do kopce, proto parní Šlechtičně na druhém konci musela pomáhat novější mašina, které se říkalo Karkulka. Cesta pro děti to byla poměrně dlouhá, obzvlášť když měl vlak několikrát přestávku. Proto bylo v naší části vlaku živo.

Parní jízda, prosinec 2011Cestou jsme si pověděli a ukázali jednoduché schéma, jak vlastně taková parní lokomotiva pracuje, co ji pohání. Na řadu přišly také slovní hry, návštěva bufetového vozu a občasný zájem o pohled z oken. Velkým očekáváním byl ale příchod čerta s Mikulášem. Čert s Mikulášem byli neustále vyhlíženi za veselého dovádění dětí. Nejklidnější chvíle ve vlaku nastala, když první přišel čert. V našem oddělení najednou všichni vzorně a mlčky seděli. Došlo na zpěv i básničky a Mikuláš s andělem všem rozdali perníky.

Po sedmé hodině večerní souprava přijela zpět na Branické nádraží. Na závěr pořadatelé spustili velký ohňostroj, což bylo dle vyjádření některých dětí to nejlepší z celé akce. Nám už zbývala jen cesta domů, ale ještě v metru jsme si zahráli tichou poštu.

Víte, jak pracuje parní stroj, tedy parní lokomotiva?
Pokud ne, podívejte se na schéma.                                       FotogalerieMilovat navzdory (2. závěrečná část)                                  29.11.11

Jedna taková položka ve statistice se jmenuje “Emma“. Když šla ráno do školy, odcházela, aniž dala tátovi pusu. Bylo jí teprve šest a vůbec nemohla vědět, že včerejší polibek byl poslední. Klidně může být jedním z padesáti procent takových dětí, které během dvou let už nikdy neuvidí svého otce. Chceme-li milovat proti všem předpokladům, musíme brát v úvahu ty, jež jsme slíbili milovat. Když otec vyšel ze dveří, už ho prý nikdy nespatřila.

Jestli chcete, pojďte teď se mnou do parku poblíž vašeho domu. Podívejte se na cestu a uvidíte mladou rodinku. Otec s matkou drží s matkou za ruce batole a učí jej prvním krůčkům. Občas ho v podstatě podpírají, ale vůbec jim to nevadí: jejich dítě začíná chodit. Představte si prosím, že bychom mohli tu rodinku vyrušit a že by dítě s námi umělo mluvit jako dospělý. Pohlédne na vás a řekne: “Ze všech sil se snažím naučit chodit v tomto světě, do něhož jste mě přivedli. Co mi slíbíte, když se mi to podaří?“

Co odpovíme? Nemůžeme mu slíbit práci – jedna vláda za druhou toho není schopna. Nemůžeme mu slíbit mír – žádné dítě v žádné generaci si jím nemohlo být jisto. Samozřejmě mu nemůžeme ani slíbit, že bude vždycky v bezpečí; v podstatě mu nemůžeme slíbit ani to, že bude moci dojít ze školy domů, aniž by mu hrozilo nebezpečí.

Dokážu si představit, jak to dítě k nám vzhlédne a řekne: “Namáhám se, abych se naučilo vejít do tohoto světa. Co mi můžete slíbit? Můžete mi slíbit, že vy, kteří jste mne na tento svět přivedli, mě tím vším provedete – spolu?“ A my odpovídáme: “Ne, to ti nemůžeme slíbit, ale můžeme ti slíbit, že než ti bude šest, budeš mít počítač, a než ti bude deset, budeš mít u sebe v pokoji televizi. Dáme ti stereopřehrávač, CD a DVD…“ A potom skloníme hlavu, protože mu toho ve skutečnosti můžeme slíbit velice málo.

Stává se, že slyšíme o manželské dvojici, která ve vztahu prožívá problémy, a někdo poznamená: „Zůstávají spolu kvůli dětem.“ Nejsem tak naivní, abych věřil tomu, že je to vždycky ten správný směr, ale řeknu vám, že si myslím, že je to dobrý důvod. A znám bezpočet manželů, kteří se právě pro toto rozhodli a v průběhu času znovu k sobě našli lásku.

Často je velice těžké milovat proti všem předpokladům. Téměř v každém manželství nastane období, kdy se nevěra zdá velmi přitažlivá. Představujeme si ji a sníme o vzrušení a pocitu svobody, které nám přinese. Udělali bychom dobře, kdybychom se upamatovali na slova, jež vyřkl George Bernard Shaw: “V životě existují dvě velké tragédie. Jednou z nich je, když se nesplní touha našeho srdce, a druhou, když se touha našeho srdce splní.“

Z knihy Roba Parsonse “Milovat proti všem předpokladům”.
Vydalo nakladatelství Návrat domů.
Milovat navzdory (1. část)                                                              23.11.11

Před časem jsem byl požádán, abych se sešel s mužem, kterého jsem od ško- lních let neviděl. Slyšel, že se teď snažím pomáhat trpícím rodinám, a vyjádřil, že se se mnou nutně potřebuje setkat.
 
Když ke mne přišel vstupní halou hotelu, donutil se k úsměvu, ale brzy se sebe vychrlil svoji hlubokou tragédii. Byl ženatý teprve něco přes dvanáct let a "měl báječnou ženu a dvě fantastické děti - jednomu bylo osm, druhému dvanáct let". Vyprávěl mi, že se jim všem vedlo dobře, dokud ho jeho zaměstnavatelé nepožádali, aby přijal dočasný úkol, který znamenal, že bude přes týden zůstávat mimo domov. Netrvalo dlouho a začal se cítit přitahován k mladší ženě, která pracovala ve stejné kanceláři. O několik měsíců později spolu navázali milostný poměr.

Nějaký čas to před manželkou a rodinou tajil a jezdil na víkendy domů, aby se s nimi viděl; pak ale jednoho dne jeho žena zjistila, co se děje a on si musel vybrat. Rozhodl se, že opustí svou ženu a rodinu a nastěhuje se ke své milence. Týden před naším setkáním se ta žena rozhodla, že už s ním nechce zůstat, a odešla od něj. Plakal přede mnou a říkal: "Robe, ztratil jsem všechno, čeho jsem si kdy cenil, a přesto nemohu přestat na tu druhou ženu myslet".

Přede mnou seděl muž, který toho tolik měl, a přesto to všechno kvůli "několika měsícům zábavy", jak to nazval, odepsal. Zajímalo by mě, zda s tím mužem cítíte. Já ano. Dokážu pochopit, co se tomu muži stalo; všichni jsme zranitelní. Je to tak, ale mé skutečné soucítění patří manželce a dětem. Podle jeho vlastních slov byla jeho žena "fantastickou manželkou a matkou". A hořkost, jež nyní prýští z dopisů, které ten muž dostává od jejího právníka, je jediné, čím ta žena může bránit svoji osobnost sraženou na kolena.

Toto je druhá strana mince manželské nevěry, jež se ve filmech příliš neukazuje; nevěra v nich bývá spíše idealizována. Ve skutečných příbězích figurují muži a ženy, kteří už nechtějí žít, protože vidí, že přišli o samotnou podstatu svého života.

Ano, skutečně s tou ženou cítím a cítím, také s jejími dětmi.  I ony mají svá práva. Ve společnosti, v níž žijeme, mohou mnohé okolnosti odepřít dítěti matku nebo otce a vím, že mnozí osamělí rodiče si počínají fantasticky. Ale vím také, že děti z tohoto manželství nemusely být o svá práva oloupeny. Tito manželé se svým dětem věnovali dvanáct let. Když byly maličké, v noci vstávali a utěšovali je, vyprovodili je v první den školy, obvazovali odřená kolena, a když začaly dospívat, museli být nablízku, aby obvazovali zraněná srdce. Dvanáct let to všechno dělali a měli v tom a měli v tom pokračovat ještě dalších dvanáct let a pak dále. Ale těmi "několika měsíci zábavy" to všechno vzalo za své. Cena, kterou si nevěra vyžádala od tohoto muže, byla nesmírně vysoká, ale přitom nezůstalo: platit musely také manželka a děti.

Není v módě hovořit o "ceně" manželské nevěry. Současným trendem je mluvit o "osobní svobodě", zdůrazňovat, že nadevše máme právo být šťastní. Nevěřím, že máme takové právo bez ohledu na cenu, kterou to stojí druhé lidi. Denně vidím příliš mnoho osobní bolesti, než abych to bral na lehkou váhu. Nejsou to jednoduché záležitosti, ale nikdo z nás nemůže přežít krásný vztah včetně manželství, pokud myslíme v první řadě na to, co je dobré pro nás. Každý den v roce je dalších čtyři sta dětí postiženo rozpadem manželství svých rodičů. Nejedná se jen o statistiky – jsou to lidé se jménem.

Z knihy Roba Parsonse “Milovat proti všem předpokladům”.
Vydalo nakladatelství Návrat domů.

 


Výprava do Mořského světa                                                         9.11.11

První listopadovou sobotu jsme si udělali výpravu za poznáváním mořských živočichů. To je možné v pražském Mořském světě. Ještě než se skupina deseti dětí přesunula na výstaviště v Holešovicích, užila si jízdu autobusem, metrem a tramvají, což byl zážitek, na který se někteří těšili :-).

Výprava Mořský svět, listopad 2011Prohlídku akvárií na ploše 1 000 m2 jsme začali v prvním patře. Cestou ale děti zaujala plazmová koule, kterou každý musel vyzkoušet. V horní části mořského světa jsme si prošli korálovou jeskyni, kde je umístěno deset akvárií. Zde děti zaujal například mořský koník nebo kajman. Po prohlídce korálové jeskyně jsme pokračovali v přízemí, kdy se hned v prvním akváriu proháněli krásné černo-bílé murény. Vypadají jako mořští hadi, ale ve skutečnosti se jedná o ryby. Cestou kolem spousty ryb jsme došli do zatím k největší nádrži o objemu 100 tisíc litrů mořské vody, ve které se proháněl například žralok bělocípý a žralok černocípý. V jiných nádržích byly i prapodivní živočichové, mezi které patří ostrorep, jehož schránku máme i v klubovně. Mimo mořských ryb všelikých barev, tvarů a velikostí – například vrubozubců, piraní, rejnoků nebo arowan, jsme viděli také několik druhů želv nebo tolik zajímavé murény ve velké nádrži s obsahem 50 tisíc litrů vody, které se proháněli kolem modelu historické lodi Bounty.
 
Interiér Mořského světa je také velmi zajímavý. U stropu je maketa rejnoka manty atlantské, největšího rejnoka světa o rozpětí 8 metrů. Pěkná je také věrná kopie majáku z mysu Hatteras v Severní Karolíně v USA, který byl postaven v roce 1870. Co určitě zaujme, to jsou nástěnné malby. Jedná se o největší ruční nástěnnou malbou v Evropě, která má rozměry 2700 m2.

Výprava Mořský svět, listopad 2011Velkou atrakcí pro děti byla podlahová projekce. Na podlahu jsou promítány mořské scény a každý, kdo do prostoru vstoupí, ovlivní promítanou scénu. Děti tak honily hejno ryb, které jim ale hbitě unikalo. Po vyřádění se honěním rybek, se děti dožadovaly nákupu suvenýrů. Svačinu si každý dal v pohodlném křesle u stolu, u kterého si někteří také zkusili něco z mořského světa nakreslit. Papíry a pastelky jsou v Mořském světě
k dispozici.


Expozice Mořského světa vznikali díky nadšeneckému úsilí a celý projekt stál desítky miliónů korun a také provoz stojí nemalé prostředky. Proto se možná může vstupné zdát někomu drahé, ale to by byla škoda. Málo kde se totiž můžete pokochat tak nádherným mořským světem se stovkami ryb a dalších živočichů. Na některé živočichy plující v korálech by se dalo koukat desítky minut.

www.morskysvet.cz                                                                Fotogalerie
Podzimní tábor – poklad Černé Studnice                     1.11.11

Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé StudnicePodzimní prázdniny proběhly na novém místě, v chatě v kopcovité horské oblasti u Tanvaldu, nedaleko Jizerských hor se zvláštním názvem Zásada – Zbytky. Tábor začal ve středu večer. Hrálo se několik her a nakonec došlo na úvod celotáborové hry. Do klubovny nás přišel navštívit stařec Black, který vyprávěl příběh o učni jménem Podzimek, kterého si chtěl rod Studnice, který vlastnil panství, ve kterém jsme pobývali, učiniti dědicem. Ovšem Podzimek brzy pocítil chuť moci a stal se z něj hamižný člověk, který se chtěl zmocnit pokladu rodu Studnice. Když už byl pán rodu Studnice stár, prozradil svému sluhovi Blackovi, kam ukryl své bohatství před zlým a hamižným Podzimkem. Sluha Black měl v kraji nalézti lidi, kteří by si poklad zasloužili.

Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé StudniceDruhý den se Jednorožci, Činčely a Hledači pokladů vrhli do hraní a soutěžení. Dopoledne se v soutěži například cvičila mysl, síla, postřeh, čich a hmat. Den to byl věnovaný hrám, běhalo se po lese, vyrábělo se a malovalo a hrály v klubovně nejen zábavné hry. I další den bylo třeba popojít o kus dál v celotáborové hře, za pomoci sluhy Blacka. Proběhla tak spousta štafetových soutěží na louce a v lese. Běh se zavázanými nohami, klokaní skoky, cesta poslepu s navigací druhého, běh pozpátku, přenášení družstva a další.

Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé StudniceOdpoledne jsme byli blíže prozkoumat panství Studnice. Cesta nás zavedla na vrchol Černé studnice, kde děti velmi zaujala kamenná vyhlídka, kterou prozkoumaly ze všech stran. Ani si v mlze nevšimly, že kousek dál stojí rozhledna. Ale byla zavřená. To ani nevadilo, stejně by bylo jedno, odkud by se koukalo do mlhy.

V sobotu už děti vstávaly po deváté hodině. Dopoledne družstva čekalo další soutěžní klání. Také konečně vysvitlo slunko. Asi na 10 minut. V lese se chodilo po slepu podél lana, přenášela vajíčka nebo házelo na cíl a dálku. Odpoledne se tábor vydal opět prozkoumat okolí, tentokrát opačným směrem, než den předešlý. Několik dětí si pochvalovalo zajímavou horskou přírodu v sychravém podzimu.
Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé Studnice
Stejně, jako každý den, přišel sluha Black, aby děti provedl závěrečnou večerní etapou. U svítícího stromu přemohly hamižného Podzimka a získaly tak zachráněný poklad. Večer to byl dlouhý, ukončený slavnostním vyhlášením výsledků táborového klání a rozdáním diplomů.
  

JEDNOROŽCI
HLEDAČI POKLADŮ
ČINČELY
Kristýna N.
Karel Č.
Adéla C.
Klára D.
Kristýna D.
Kathlen D.
David G.
Ivo R.
Marie A.
Anna A.
Slávek R.
Prokop R.
Vojta V.
Nikola S.
Tomáš B.
Vendula P.

Amálka V.
Petra J.
Bára V.
Sára G.
František P.
39 bodů 36 bodů 28 bodů
1. místo 2. místo 3. místoVýprava s veselými nožkami                                                    20.10.11

Happy Feet - výprava říjen 2011Netradiční téma víkendové hry se k studenému říjnu hodilo. Po pátečním příjezdu jsme venku při hrách dlouho nepobyli, přeci jen tma byla už brzo. Klubovna ale také dobře posloužila, v té si děti zahrály několik her. Po večeři se utvořila tři družstva; Šťastní tučňáci, Ledňáci tučňáci a Oslové (jako tučňák oslí). A mohlo se začít soutěžit. První soutěžní hrou bylo štafetové hledání figurek po chatě. Úspěch měla také zábavná hra, při které bylo třeba dostat na polovinu soupeře co nejvíce míčků, v našem případě jich bylo na dvě stovky. Před večerkou jsme se podívali na animovaný film o tučňácích, na jehož téma probíhaly celou výpravu hry – Happy Feet, tedy veselé nožky.

Tučňáci ve filmu byli chytří, stejně tak si děti vyzkoušely svůj um a znalosti v sobotním dopoledni při luštění kvízů a doplňovaček. Animovaní tučňáci byli také velice muzikální. Proto další aktivitou bylo hádání ukázek hudby a mluveného slova z večerníčků. Dostalo se také na výtvarnou aktivitu, při které si každý z papíru vystřihl díly tučňáka, sestavil a slepil. Happy Feet - výprava říjen 2011
 
Venku bylo krásně a byl čas vyrazit na zahradu. Náš stále plodící banánovník, který se navíc každou výpravu stěhuje do jiných zákoutí zahrady, i nyní uzrál, aby si děti mohly najít svačinu. Po svačině se hrálo několik herních hříček, oblíbené bylo probíhání pod točícím se lanem (švihadlo). Byl také čas na soutěžní hry. Úkolem družstev bylo posbírat co nejvíce tučňáččích vajíček, která navíc ukrývala lístky s body.
 
Odpoledne jsme se vydali do Železné, podívat se na farmu na koně, jeleny a daňky. Děti mohly zvířata krmit suchým chlebem a paní průvodkyně mezitím ochotně odpovídala na všechny naše dotazy. V krásném a teplém slunném odpoledni se výprava přesunula na dětské hřiště. Po vyřádění dětí na hřišti nastala další soutěž, ve které jsme využili prolézačky hřiště.

Happy Feet - výprava říjen 2011Další hry se už hrály na zahradě u chaty. Mezi oblíbené hry patří třeba Laser nebo Počítací schovávaná, která je odlišná od schovávané klasické. Posledním programem sobotního dne byl večerní táborák s opékáním buřtíků. Než ale proběhl táborák, hrálo se několik her v chatě. Menší počet účastníků než je obvyklé, umožňovalo hrát hry, které by ve velkém počtu nešly. Proto jsme si zahráli třeba napínavou hru, Hoď 6 a jez. Na víkendové téma veselých nožek proběhlo poznávání vedoucích podle jejich nohou a rukou. Děti také skládaly obrázek tučňáka z filmu, každé družstvo jiného.
   Happy Feet - výprava říjen 2011
Po tradičním nedělním balení jsme si dali partii ve stolních hrách. Každý si vybral skupinku podle hry, která mu vyhovovala. I v neděli bylo slunečno, a bylo by hřích zůstávat v chatě. Venku si družstva dala poslední soutěžní hru před uzavřením bodování. Po obědě už děti čekalo jen vyhlášení výsledků, gratulace s diplomy a první odměna. Tu druhou odměnu – poklad, si musela družstva v zahradě najít.
 
Jak jsem psal na začátku. Téma se k studenému říjnu sice hodilo, ale počasí jako by se s teplem přes den nechtělo rozloučit. Letošní poslední víkendová výprava byla moc fajn a my se v Železné sejdeme zase až na jaře.

ŠŤASTNÍ TUČŇÁCI
OSLOVÉ
LEDŇÁCI TUČŇÁCI
Aneta D.
Julie R.
František P.
Jakub P.
Filip N.
Šimon Ř.

Tomáš B.
Marek B.
Vladimír O.
Eliška V.
Anna P.
Adam R.
Ivo R.

Honza Š.
Lucka B.
Anita N.
Tereza Š.
26 bodů 24 bodů 13 bodů
1. místo 2. místo 3. místoDrakyáda a turnaj v Dominionu                                              10.10.11

Už po šesté se sešli příznivci létajících draků. Na první termín drakyády bylo krásně teplo a bezvětří, vypadalo to spíše na slunění se u vody, než na podzimní létání na poli. Druhý náhradní termín byl ale také nahnutý. Sice foukalo, ale k tomu občas také pršelo. Na uvedenou hodinu přišly jen dvě rodiny, tak jsem si říkal, že alespoň někdo. Později se ale draci a jejich kormidelníci začali scházet. Vzhledem k deštivému počasí přišlo průběžně překvapivě dost lidí se všemi možnými druhy draků.
 
Drakyáda Rudná 2011Nakonec se do vzduchu sneslo nějakých 15 draků za přítomnosti asi 30 účastníků. Pravda, někteří své létavce více opravovali a štelovali, než létali, naopak některým stačilo vzlétnout jednou a létali by dodnes. Ovšem většina zápasila s drakařským uměním – jak vzlétnout a draka udržet ve vzduchu. Někteří draci byli neposlušní a zamířili si to do větví stromů. Počasí bylo bláznivé, občas deštíky, jednou na čas dokonce vysvitlo Slunko. Každý dětský účastník si za účast odnesl nějakou odměnu.
Turnaj v Dominionu
 
Vždy první neděli v měsíci se v Rudné konají stolní hry. První říjnovou prosluněnou neděli, jsme navíc hostili poslední letošní turnaj, ve hře Dominion. Jedná se o karetní hru, ale ne jako takové hry ve stylu Prší, Žolíky apod. Karetní hry mají mnohem širší uplatnění. Tuto hru mohou hrát a hrají všichni bez rozdílu věku, děti i dospělí. Na turnaji se sešli přespolní hráči i několik místních. Proběhli čtyři kola turnaje, v jehož závěru výherci získaly ceny v podobě her a první místo bylo navíc oceněno poukázkou na 500 Kč na nákup v obchodě s hrami.   
 Opět v Moravském podzemí                                                       4.10.11

Po čtyřleté pauze jsem v září zajel do Moravského krasu, na jeskyňářský víkend, který si parta kamarádů pořádá vždy na podzim a na jaře. Jeskyňářská chatka v lesích nedaleko Macochy poskytuje spíše jen místo na věci, než aby v ní člověk pobyl. V pátek se všichni schází v hospodě U Němců, ale majitelé měli dovolenou a tak bylo zavřeno. Tož to ani nevadilo. Udělali jsme si táborák, někteří opekli večeři, poklábosili a hurá do spacáků do lesního ticha.
 
Moravský kras, září 2011 - výkop v závrtuPokud se jezdí k nějakým organizacím pracujícím v přírodě, obvykle se to dělá tak, že zapůjčení chatky a starání se o hosty je odměnou za nějakou brigádu. Tentokrát jsme vozili hlínu a kameny ze závrtu, který se kopal. Závrt je propadlina do země v krasové oblasti, kde se v tomto našem případě očekává propojení s podzemními prostory. S prací jsme skončili až odpoledne.
 
Než jsme se přemístili a „přebalili“, do první jeskyně jsme se dostali až za soumraku. Po odemčení vchodu jsme museli sestoupit bývalým závrtem po dlouhém ocelovém žebříku ve skruži do jeskyně. Tak vypadají vchody snad do většiny místních veřejnosti nepřístupných jeskyní. Této jeskyni dali jeskyňáři název Hedvábná. Nemá kdovíjakou krápníkovou výzdobu. Je poměrně dlouhá, se střídajícími se chodbičkami, prostornými dómy a sestupy po žebřících. Některé žebříky v těchto jeskyních představují výzvu pro odvahu a fyzičku. Lézt ve vlhku a velkém prostoru, ve kterém se houpe několik desítek metrů dlouhý úzký žebřík… no nebylo mi do zpěvu. Když pak takových žebříků slezete a pak následně zase vylezete v jedné jeskyni několik, mohu jasně říci, že víkend si mé tělo ještě po neděli pamatovalo.
 
Moravský kras, září 2011 - snídaně
V sobotu jsme další jeskyni neudělali. Po návratu k chatce už bychom totiž nikoho do podzemí nedostali. Kolem táboráku seděla spousta lidí, u chatky stál sud… Jeden člen jeskyňářské skupiny slavil narození dcery. A tak se jedno, pilo, zpívalo při kytarách a harmonice foukací i tahací.
 
Nedělní program byl poměrně neobvyklý, protože se nešlo do veřejnosti nepřístupných jeskyní, ale na návštěvnický okruh Punkevních jeskyní. My měli ale dvě výhody. Ušetřili jsme za vstup a hlavně jsme se tam dostali. Možná to zní nezvykle, ale do Punkevních jeskyní bývá neustále vyprodáno a to také bylo i tu naší neděli. Ovšem, kdo tam někdy byl, není se čemu divit.
 
Moravský kras, září 2011 - projížďka PunkvouNávštěvu Punkevních jeskyní by prostě nikdo neměl vynechat. Nádherná krasová výzdoba, velké dómy, jezírka, mohutná propast Macocha, podzemní řeka Punkva i příjemná slečna průvodkyně, která nám zakázala sahat na krápníky i na ní. Druhá část prohlídky pokračovala na lodičkách ve vodě s jednou suchozemskou návštěvou dalšího dómu. Při plavbě bylo nutno se občas vyhýbat nízkým stěnám. Nádherně osvětlené byly i prostory pod vodou, kdy byl třeba pěkně vidět podvodní útes v řece Punkvě, po které jsme pluli. Návštěva těchto prostor by vydala na samostatný článek.
 
Po této úchvatné podzemní produkci jsme si udělali ještě malý průzkum okolí, vlezli do malého přítoku Punkvy, svezli se lanovkou na kopec k Macoše, sešli ke střední vyhlídce a pak už jen tradá v nedělním horku domů.První výprava po prázdninách – Příběh hraček    22.9.11

Třicet dětí se sešlo na první víkendové výpravě v září s tématem jim tolik známým – Toy Story, tedy Příběh hraček. Přijíždění rodičů s dětmi bylo v pátek opravdu zdlouhavé a protáhlo se na nějaké dvě hodiny. Než všichni přijeli, dali jsme si několik her na zahradě. Stmívalo se poměrně brzo, proto se celá sešlost přemístila do klubovny, kde se pokračovalo v hraní. Došlo na rozdělení do družstev. Družstva si dala názvy, jejichž námětem jim byl zmíněný film: Dixosauři, Dinosauři, Rexíci a Kovbojové. Páteční den jsme ukončili kulturně – promítáním animovaného filmu, jak jinak Příběhem hraček.

Výprava Železná, září 2011Protože nám ochořelo několik vedoucích, byly sobotní programové bloky jinak, než je obvyklé, což ničemu nevadilo. Jak se říká, změna je život. Sobotní ráno děti strávily u malování a hádání obsahů svých výtvorů. Pak se konala štafetová hra po chatě, při které se hledaly obrázky pexesa, nejlépe dvojic. Dopoledne proběhlo při hrách a soutěžích na zahradě. Děti například stavěly věž nebo sehrály turnaj mezi družstvy ve hře „Chyť míč.“ Odpoledne celá výprava strávila na hřišti a louce v Železné. Družstva si zahrála velkou hru na „lov brouků“, při které se běhalo, hledalo a lovilo.

Večer proběhla aktivita „Říše hraček“. Každé družstvo dostalo spoustu postaviček a věcí a všichni tak tvořili říši hraček. Po této hře přijela dospělácká posila. Slunce už se schovávalo za kopečky, když se hrála štafeta s barevnými míčky a pak se ještě stihly udělat zájmové skupinky na stolní hry. Poslední bodem sobotního večera, pokud nepočítáme neoblíbenou očistu a večerku, byl táborák s buřtíky a spoustou zeleniny.

Po nedělních ranních nezbytnostech, jakými jsou například balení a úklid, jsme do soutěžního klání zahráli dvě bodované hry, jak na zahradě, tak v klubovně, kam nás zahnal předpovězený déšť. Na závěr děti čekalo slavnostní vyhodnocení, rozdání diplomů a nějaké drobné odměny i trochu toho sladkého. Ten skutečný slejvák přišel akorát na konec výpravy, ve chvíli, kdy si rodiče přijížděli pro děti. Jinak jsme měli celou výpravu krásně a teplo.

REXÍCI
DINOSAUŘI
 KOVBOJOVÉ
DIXOSAUŘI
Tomáš D.
Ivo R.
Lukáš M.
Nikola M.
Slávek R.
Prokop R.
Anita N.
Honza K.
Kristýna N.
Katka K.
Adam K.
Štěpán V.
Alice V.
Zuzka S.
Filip N.
Rozára K.
Jana U.
Daniel U.
Míša D.
Martin Č.
Klára D.
Kristýna D.
Kathlen D.
Tomáš B.
Marek B.

Vláďa O.
Vojta O.
Denisa H.
Jony R.
Elin M.
30 bodů 30 bodů 25 bodů 17 bodů
1. místo 1. místo 2. místo 3. místoAstronomicko-kosmonautický tábor pro začátečníky se povedl                                                                                                   20.9.11

Jsou různé dětské tábory. Ty klasické s celotáborovou hrou nebo zaměřené třeba na nějaký sport. Téměř dvacítka dětí od desíti let se účastnila tábora zaměřeného na osvojení si základů astronomie a kosmonautiky. A Říčky v Orlických horách s tmavou noční oblohou na konci prázdnin je výborné místo pro takový tábor.
 
A-K tábor 2011, začátečníciNa začátku tábora se děti učily orientovat na noční obloze. První večer bylo zataženo, proto jsme využili programu Stellarium, následující večery již oblohu živě. V kosmonautice jsme zmínili první raketové průkopníky, podrobněji se pak věnovali začátkům a následujícím krokům v dobývání vesmíru.

Omladinu bylo třeba seznámit také s technikou. Jak fungují dalekohledy a jak se s nimi zachází. Pak už nic nebránilo tomu pozorovat sluneční skvrny. Nejen pozorovat, ale také zakreslovat sluneční skvrny do svých deníčků, zápisníčků, bloků. O pár dní později jsme Slunce pozorovali a zakreslovali znovu. Naším cílem bylo, aby děti samy přišly na to, že se sluneční skvrny mění a Slunce rotuje, což se také podařilo.

A-K tábor 2011, začátečníciProběhlo několik večerních pozorování za účelem osvojit si nejen základní souhvězdní. Děti poznaly, že je dobré se na pozorování připravit, co je světelné znečištění (což nebyl problém ukázat), na obloze různé souřadnice, že objekty na obloze mají různou zdánlivou jasnost i zdánlivé vzdálenosti mezi sebou. Mnoho těchto věcí jsme pak zkoušeli uplatnit prakticky. Samozřejmostí bylo pozorování dalekohledy. V závěru tábora byla pozorovací noc, kdy část dětí vydržela pozorovat ještě přes půlnoc, než ulehla do svých spacáků na louce.

Z astronomie se dále během tábora děti dozvěděly také základy o kometách a dalších tělesech sluneční soustavy včetně naší mateřské hvězdy, o hvězdách, exoplanetách, galaxiích a opomíjeném tématu - struktuře vesmíru. Zajímavé bylo sledovat, jak se tvoří krátery v modelu měsíčního povrchu z mouky. Důležité je také nesměrování dětí a podpora jejich zájmů, které se dají uplatnit v kroužcích, v České astronomické společnosti či povídáním si přes internet. Proto jsme se věnovali i tomuto tématu a tím, čím mohou být astroamatéři oboru stále prospěšní.

A-K tábor 2011, začátečníciZ kosmonautiky děti poznaly celý vývoj nastartovaný zpočátku dobyvačnými cíli. Překvapením pro děti bylo zjištění, jak vlastně vzniká stav beztíže. Povídali jsme si o kosmonautech, mezinárodní kosmické stanici, kosmickém smetí, jaké jsou základní raketové motory a jak vlastně pracují i jaké jsou rozdíly mezi družicí a sondou. Děti si také zkusily udělat „přistávací modul“ ve kterém bylo vejce, které se nesmělo v modulu při pádu na zem ze dvou metrů rozbít. Jeden účastník tábora také povídal a promítal o svých zážitcích v účastni Expedice Mars.

Jedno odpoledne proběhly starty raket raketomodelářského klubu Letovice (RMK Letovice). Ovšem představení narušila delegace. Delegace čtyřnohých, bučících. Celé stádo krav se také přišlo podívat a byly tak zvědavé, že nehodlaly odejít. Proto jsme kvůli bezpečnosti dětí raději představení předčasně ukončili.

A-K tábor 2011, začátečníciK programovým blokům, jak astronomickým, tak kosmonautickým, jsme používali obrazový a filmový materiál a promítali si rovněž snímky ve 3D. Děti se mohly dobrovolně pochlubit svými pracovními sešity, kam si zapisovaly a zakreslovaly své poznatky. Obsah i formu těchto sešitů jsme zhodnotili a každý si odnesl brožuru o kosmonautice nebo nějakou pozornost, kterou jsem pro děti získal v Kennedy Space Center na Floridě.

Astronomicko-kosmonautický tábor není a ani nemůže být jen o poznávání a
vzdělávání. Aktivity je třeba střídat, program musí být pestrý a prokládaný hrami a jinými aktivitami. Proto nechyběl táborák s buřtíky, celodenní výlet na vojenskou pevnost Hanička, spousta her a především papírová kosmonautická modelařina, na kterou byl čas v odpoledním klidu. To vše bylo završeno závěrečným rozdáním diplomů a věcných i sladkých odměn. Chybělo jen jedno. Na astronomicko-kosmonautickém táboře, kde ve velké míře programové bloky a večerku určuje počasí, chybí rozcvičky.

Souběžně s naším táborem proběhl ještě astronomicko-kosmonautický tábor pro pokročilé, kterého se účastnila část dětí z předešlých ročníků, kdy byl tábor ještě jeden pro všechny.
Zbyšek PrágrKlíče od pevnosti Boyard v Orlických horách          8.9.11

Chtěli bychom Vás přivítat při čtení našeho, jak jsme viděli náš pobyt ve Ski chatě alias pevnost Boyard. U našeho sloupku Vás vítá, Jane Winter, Káťa, Klára, Týna, Míša, Markéta, Dejváč DvDíčko.

Máte rádi hádanky? Jsme zvědaví, jestli nějakou z nich uhádnete:
"Padne kousek zlata do vody a nežbluňkne to. A ani deset párů koní to nevytáhne." Co je to? "Pramení ze studánek oblohy - vyleští kamení a trávě cáká na nohy." Co je to? "Kupí se a valí temné mocné hrady - světem hrom otřásá místo kanonády." Co je to?  "Kdo se protáhne i klíčovou dírkou?" Co je to?

Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011Víte, co ty hádanky znamenají, anebo se necháte podat? Když nedáte, my Vám to prozradíme. Odpovědi na hádanky jdou za sebou slunce, déšť, bouřková mračna, vítr. Toto nás doprovázelo celým pobytem v Říčkách v Orlických horách.

Naše vyprávění začíná 7. srpna 2011, kdy jsme se na Černém mostě v Praze nalodili na nepotopitelnou loď, která nás dopravila na naší pevnost Boyard. Při nalodění dětí, vítali je a i rodiče osadníci z pevnosti čertice Bertice Jane, mušketýr Týna, dvorní dáma Míša, mnich Pačes Dejváč a dvorní mastičkář Zbyšek. V druhém přístavu v Hradci Králové po vodě přistoupil duch Klokočník Káťa. V pevnosti na příjezd dětí čekala Bílá paní Klára a šlechtična Markéta.

Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Večer, kdy měsíc na obloze hvězdy vítá, ale počasí nám to nedovolovalo, děti šly ke Karlovu mostu, kde řekou za pochodu bubnů přišla delegace v čele s otcem Furou a s věrným služebnictvem mnichem Pačesem a Týnou, která nesla lucernu naděje, štěstí a fair play. Otec Fura dětem povyprávěl o historii pevnosti a též pravidla chování během třináctidenního pobytu na jeho panství. Pevnost Boyard byla postavena kvůli ochraně před nepřátelskými vojsky, později sloužila jako vězení a dnes se propůjčila k soutěži pro dobrou věc. Aby mohly soutěžit, musely se nejdříve rozdělit do týmu, proto plnily pětici úkolů, které byly zaměřeny na zručnost, logiku, fyzičku, postřeh, důvtip. Po splnění těchto úkolů si mohly do mučírny dojít pro svoji vizitku s barevným náramkem.

Druhý den se soutěžící podle barevnosti náramku rozdělily do skupin, vymysleli názvy a pokřiky a tím vznikly tyto týmy:  Stateční Kukýni, Draci, Dobyvatelé, Rychlí a zběsilí, Klíčníci. To by nebyl tábor, kdyby si děcka nepostavila své útočiště. Během dopoledne v lese vyrostly krásné pevnosti a myslím si, že by jim záviděl, ne jeden architekt. Za pochodu hudby byla nad pevností vztyčena vlajka.

Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011Náplní těch třinácti dní bylo, aby se užilo mnoho legrace, dobrodružství, her. Tým během pobytu měl získat sedm klíčů a osmý klíč pomocí indicií. Každý den se hrály hry, za zmínku stojí orientační běh s vtipnými otázkami, pálkovaná, kdy soutěžící s míčkem se museli dostat tam a zpět, potravní řetězec, kdy týmy musely vychovat čápa, kunu a štiku, logické hry (kdy museli dát správně geometrický tvar do políček), brána, kdy se všichni z týmu museli dostat ke správné bráně, opičí dráha. Víme, že se na školách opomíjí první pomoc, tak si jeptiška Miranda spolu se záchranářkou připravily besedu o první pomoci a o záchraně tonoucího. Dětem se to moc líbilo a všechny poznatky využily v hrách, které posléze přišly. Mohli bychom jmenovat sběr virů a následné léčení jednotlivých vedoucích. U jednotlivých vedoucích se objevilo například: jaké krvácení máme a jak bychom ho ošetřili, co je to 5T (teplo, ticho, transport, tišící prostředky, tekutiny), jak byste se zachovali, kdybyste narazili na člověka, který má nůž v břiše a jiné zajímavé úkoly na vyléčení. Co děti pobavilo, byly Boyardská siamská dvojčátka, kdy pomáhali lékařům s operací.

Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Hry se na konci dne vyhodnotily a první tři umístěné týmy získávaly klíč a později indicii. Zbylé dva týmy musely hledat zadání hádanky, aby nemusely být pozadu se získáváním klíčů a indicií. Každému družstvu náležely boyardské peníze, které sloužily pro nákup nápověd pro řešení hádanek a pro závěrečnou noční hru.
 
Nastal večer jednoho z posledních dnů a družina dětí vyrazila na svoji cestu k získání posledního klíče. Z louky nad kostelem jejich cesta vedla a na cestě měly mnoho světla. Měsíc nad obzorem svítil a úkoly u bludiček soutěžící plnil. Na louku k Pačesovi dorazily a heslo z indicií vykouzlily. Písmena na louce byla rozprostřena a cesta k osmému klíči nalezena. Dlouhou cestou běžely, k domečku se dostaly. V kleci velké zvíře čekalo a otevřením osmi zámků Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011se pustit nechalo. Plánek mapy získaly a poklad s vytoužením čekaly. Druhého dne na cestu se vydaly, ale vytoužený poklad na daném místě neshledaly. Mnich Pačes a čertice Bertice na scestí sešli a poklad si pro sebe vzali. Odpoledne se dětí zželelo a poklad do domečku přineslo. Mince čokoládové našly a medaili si z Pevnosti Boyard vezly.

Během pobytu se nejenom hry hrály, ale též mnoho zábavy zažili. Pár večerů kroužky byly v plánu, například turistický kroužek ke kostelu a zpět, taneční kroužek, kroužek míčových her, deskových her. Nezapomnělo se na dětskou fantazii, kreaci v podobě Furáčorálie, kdy každý tým si musel připravit tanec, divadlo a zpěv a to na libovolné téma. Dětem se to moc povedlo a při tom se zasmálo, nějaká slzička se uronila a překvapení se zrodila. Zakletému vrchu se vstříc šlo a lanovkou se dolů družstvo vezlo. Ráno znělkou ze soutěže z pevnosti Boyard se budilo a rozcvičku na Jožina z Bážina se tančilo.

Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011Celý pobyt jeden pokřik provázel, který zněl: "Máme sice málo sil, dosáhneme však svůj cíl. Vše na pohodu."

Jednou tábor končí a rej masek se okolím hemží. Cestou úsměv na tváři vyluzují. Co na závěr dodat, vrátit se za rok chceme a legraci a novým zážitkům naproti jdeme.
 
Jak dopadlo zápolení? Vše bylo těsné a napínavé do poslední chvíle.

David Dvořák a Jana Vašáková                                            Fotogalerie
 
 
STATEČNÍ KUKÝNI
KLÍČNÍCI
 DOBYVATELÉ
RYCHLÝ
A ZBĚSILÝ
DIVOCÍ
DRACI
Bára V.
Markéta K.
Simona O.
Ivo R.
Michal V.
Anika B.
Filip S.
Nicole K.
Filip K.
Tomáš B.
Honza K.
Marek B.
Natálie P.
Pavla P.
Jakub V.
Julie R.
Bára B.
Michaela H.
Karolína P.
Lucie P.
Eliška M.
Denisa T.
Martin P.
Magda V.
Rosťa L.
Klára Š.
Anežka V.

Jitka H.
Adam R.
Martin M.
Pavel F.
Tereza G.
Kristýna S.
Ondra S.
Ondra M.
Kristýna N.
Martin N.
Vendula Š.
Karolína L.
Martin M.
Adéla P.
Honza N.
Michael S.
50 bodů 46 bodů 45 bodů 40 bodů 29 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo

 
Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 
Višňová červen 2012
Višňová červen 2012
Višňová červen 2012
Višňová červen 2012
Višňová červen 2012
Výprava květen 2012 -Shrek
Výprava květen 2012 -Shrek
Výprava květen 2012 -Shrek
Výprava květen 2012 -Shrek
Výprava květen 2012 -Shrek
Výprava květen 2012 -Shrek
Výprava květen 2012 -Kuky
Výprava květen 2012 -Kuky
Výprava květen 2012 -Kuky
Výprava květen 2012 -Kuky
Výprava květen 2012 -Kuky
Výprava květen 2012 -Kuky
Výprava květen 2012 -Kuky
Výprava květen 2012 -Kuky
Den Země Rudná 2012
Den Země Rudná 2012
Den Země Rudná 2012
Den Země Rudná 2012
Den Země Rudná 2012
Den Země Rudná 2012
Den Země Rudná 2012
Den Země Rudná 2012
Výprava duben 2012 -Shrek
Výprava duben 2012 -Shrek
Výprava duben 2012 -Shrek
Výprava duben 2012 -Shrek
Výprava duben 2012 -Shrek
Výprava do Českého krasu, březen 2012
Výprava do Českého krasu, březen 2012
Výprava do Českého krasu, březen 2012
Výprava do Českého krasu, březen 2012
Výprava březen 2012 -Ledová královna
Výprava březen 2012 -Ledová královna
Výprava březen 2012 -Ledová královna
Výprava březen 2012 -Ledová královna
Výprava březen 2012 -Ledová královna
Výprava březen 2012 -Ledová královna
Výprava březen 2012 - Ledová královna
Jarní tábor Prachatice 2012
Jarní tábor Prachatice 2012
Výprava do lesa, březen 2012
Výprava do lesa, březen 2012
Výprava do lesa, březen 2012
Výprava do lesa, březen 2012
Zakreslené listy v botanické zahradě, únor 2005
 Práce dětí - zakreslené tvary listů
 (počítačově byly pouze vyplněné šedou)
Kačlehy 2003 - vedoucí
 Žádné foto z roku 2002 z Kačleh pravdě-
 podobně nemáme. Tato je z roku 2003.
Letáček do Kačleh 2002
 Letáček do Kačleh z roku 2002. Shodou
 okolností letos, po deseti letech, hrajeme
 celotáborovou hru se stejným názvem, ale
 ve zcela jiném provedení.
Kačlehy 2003 - společné foto
 Společná fotografie z Kačleh 2003. Hrála
 se celotáborová hra MASH.
Tábořiště Kačlehy 2003
Výprava leden 2012 - Švandovo divadlo
Výprava leden 2012 - Švandovo divadlo
Výprava leden 2012 - Švandovo divadlo
Divadlo Excelsior, Rudná 8.1. 2012
Divadlo Excelsior, Rudná 8.1. 2012
Silvestrovský tábor 2011-12
Silvestrovský tábor 2011-12
Silvestrovský tábor 2011-12
Silvestrovský tábor 2011-12
Silvestrovský tábor 2011-12
Silvestrovský tábor 2011-12
Pouštění lodiček, prosinec 2011
Pouštění lodiček, prosinec 2011
Večer světel 2011
Parní jízda, prosinec 2011
Parní jízda, prosinec 2011
Parní jízda, prosinec 2011
Parní jízda, prosinec 2011
 Autor: Milan Pribula
 Autor: Jiří Březina
 Autor: Richard Maly
 Autor: Martin Valentik
 Autor: Petr Hořice
 Autor: Martin Kadaňka
 Autor: Martin Kovalik
Výprava Mořský svět, listopad 2011
Výprava Mořský svět, listopad 2011
Výprava Mořský svět, listopad 2011
Výprava Mořský svět, listopad 2011
Výprava Mořský svět, listopad 2011
Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé Studnice
Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé Studnice
Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé Studnice
Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé Studnice
Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé Studnice
Happy Feet - výprava říjen 2011
Happy Feet - výprava říjen 2011
Happy Feet - výprava říjen 2011
Happy Feet - výprava říjen 2011
Happy Feet - výprava říjen 2011
Happy Feet - výprava říjen 2011
Happy Feet - výprava říjen 2011
Drakyáda Rudná 2011
Drakyáda Rudná 2011
Turnaj Dominion Tour, Rudná, říjen 2011
Turnaj Dominion Tour, Rudná, říjen 2011
Moravský kras, září 2011 - Macocha
 Propast Macocha
Moravský kras, září 2011
 Bez práce nejsou koláče
Moravský kras, září 2011
Moravský kras, září 2011
 Bez žebříků to prostě nejde
Moravský kras, září 2011
Moravský kras, září 2011
Výprava Železná, září 2011
Výprava Železná, září 2011
Výprava Železná, září 2011
Výprava Železná, září 2011
Výprava Železná, září 2011
A-K tábor 2011, začátečníci
A-K tábor 2011, začátečníci
A-K tábor 2011, začátečníci
A-K tábor 2011, začátečníci
A-K tábor 2011, začátečníci
A-K tábor 2011, začátečníci
A-K tábor 2011, začátečníci
A-K tábor 2011, začátečníci
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011