Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...
 
   Chceš-li zanechat vzkaz, pošli webmail.  Hlavní strana
   


      Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
 
Putování s pošťákem Kolbabou aneb tábory pro ty nejmenší                                                                              23.8.11

V Říčkách v Orlických horách se uskutečnily tři turnusy týdenních táborů pro děti od 4 do 8 let. I když byl na všechny tři turnusy připraven program stejný, počasí do něj hodně zasahovalo, navíc každá parta vedoucích si program uzpůsobila podle svého. Přinášíme vyprávění tří z nich.
 
Povídání od Markéty

Letošní tábor v Říčkách byl ve znamení Pošťácké pohádky. Pravidelně nás navštěvoval pošťák Kolbababa, který se od svého dvojčete Zbyška lišil pouze pihou. Kolbaba pokaždé dětem donesl kousek mapy, která je měla dovést k pokladu. Děti také dostaly vlastní pošťácké průkazky a každé družstvo sbíralo známky (body) na jednu velkou zámku. Nejúspěšnější ve sbírání známek nakonec bylo družstvo Poštovní skřítci, ale výsledky byly velmi těsné. Tábor se každý den pohyboval v nějaké části naší vlasti a povídali jsme si o pohádce s touto oblastí související. Tak jsme navštívili například Krkonoše, Šumavu nebo hrad Krakovec. 
  
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011Protože nám počasí příliš nepřálo, dost času jsme trávili i v chatě. I tak jsme ale vystřídali mnoho zajímavých aktivit. Děti si v průběhu tábora vyrobily barevné korálky a také kolíčky se zvířátkem. Plnily také mnoho náročných úkolů jako například na čas srovnat sirky do krabičky a to pouze za pomoci jedné ruky, omotat co nejrychleji jednoho člena družstva toaletním papírem, vysbírat v lese balíčky, které poztrácel pan Kolbaba, udělat mezi stromy pavučinu z vlny, vylovit stříbrné valounky z řeky, rozlousknout hádanky, lovit rybičky, sbírat Zlatovlásčiny perly po lese, “šít“ nebo překonat opičí dráhu. Celotýdenní snažení všech dětí završilo hledání pokladu podle map od pana Kolbaby.
 
Tábor nám utekl velice rychle a tak jsme ho slavnostně zakončili karnevalem, kde se nám sešlo úctyhodné množství různých pohádkových postav – od pirátů a princezen přes břišní tanečnice až po dráčka. Pozadu nezůstali ani vedoucí a tak si děti mohly zatančit s kuřetem, vidět na vlastní oči Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého nebo si nechat odebrat od sestřiček krev obří stříkačkou.

Družstva 1. turnus                                                     Fotogalerie 1. turnus


POŠTOVNÍ SKŘÍTCI
SUPER
BALÍCI
 KORUŇÁČCI POHLEDŇÁČCI
POŠTOVNÍ HOLUBI ZNÁMKY
Adéla S.
Šimon V.
Martin V.
Veronika B.
Marek B.
Anita N.
Filip N.
Dominika H.
Šarlota K.
Matyáš Š.
Emma Š.
Honza V.
Lukáš K.
Vojta V.
Vláďa O.
Vašek M.
Victoria L.
Charles L.
Jakub H.
Matěj H.
Veronika T.
Eliška T.
Anna J.
Martin L.
Dan D.
Tereza M.
Michal H.
Petr N.
Petr G.

Katharina L.
Anita A.
Vašek J.
Mariel P.
Marianka P.
Petr M.
Adam H.
Honza N.
Slávek R.
Prokop R.
Jakub S.
Viki V.
Klára V.
Eliška T.
Adéla M.
Markéta B.
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo


Jak to vidí Zdeňka


Lidičky, proběhl druhý turnus pošťácké pohádky pro nejmenší děti. Počasí nám nepřálo, tak jak jsme si představovali, ale přesto nás čekala spousta času stráveného venku, hry, pozorování přírody a zvířátek. V blízké ohradě mohly děti krmit kozy a s jedním družstvem jsme dokonce potkali i zmiji. Pro většinu dětí to byla změna, z měst vyrazit tak blízko k přírodě, mít jí na dosah ruky. Čas jsme trávili v lesích, na loukách a osahali si potok, někteří až do mokra. 
  
První den jsme se rozdělili do družstev. Na táboře byli děti různého věku, takže družstva byla namíchaná a musím říct, že mě velice překvapilo, jak hodně starší děti pomáhaly mladším. Celým táborem nás provázel pohyb venku, oblíbenými hry mezi malými a i velkými se staly rybičky, vybíjená a soutěže v družstvech.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011Výrazná postava tábora Pošťák Kolbaba nám každý den putování po naší republice nosil v obálkách kousky mapy, která nás měla zavést na konci našeho dobrodružství k pokladu. Na poklad se děti moc těšily a poslední odpoledne i večer byl naplněn kouzelnou atmosférou blížícího se pokladu. Všechna družstva poklad objevila, ale musely čekat až do západu slunce, protože byl začarován a kdyby se otevřel dříve, proměnil by se v kamení. Čekání se zkrátilo karnevalem, který se spojil s tancem a dětem se moc líbil.

Při hrách a soutěžích byly děti spokojené a veselé, občas někdo zazlobil, ale od toho to jsou děti a vyloženě neposlušný nikdo nebyl. Což o to, oni i dospělý umí zlobit :o). To co mě velice potěšilo, byla kuchyně. Jídla byla dobrá, děti si hodně přidávali a to i ti, na které nás rodiče upozorňovali, že moc nejedí. To je pocta tamnímu kuchaři.
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Nejnáročnější část tábora byla večerka, kdy se těm menším občas stýskalo. Vedoucí si ale přivezli dětské knížky a každý večer se četli pohádky, u kterých se všem krásně usínalo. Poté se krásně usínalo i vedoucím. Přes den si pro pestrý program nikdo ani nepostesknul.

Atmosféru tábora nám trochu pošramotila viróza, ale to jen v posledních dvou dnech a naštěstí to nebylo vážné. Jakmile bylo dětem lépe, zapojily se zpátky do programu a to se týkalo i vedoucích zasažených virózou. Vše jsme sportovně zvládli. Vedoucí se sešli veselé povahy a tak nebylo o zábavu nouze.

Táborová atmosféra byla nezapomenutelná, a co jsem měla možnost mluvit s některými dětmi, i když je odloučení od rodičů těžké, také se jim tábor líbil. Nesčetněkrát jsme se smáli a byli v krásném prostředí přírody na dosah. Již se těším na příští rok, až se zase sejdeme.
 
Družstva 2. turnus                                                    Fotogalerie 2. turnus

 
DĚTI POŠŤÁKA PATA
SPLAŠENÉ DOPISY
 GEPARDNÍ LETKA
POŠTOVNÍ HOLOUBCI BALÍCI
Nikola Ch.
Luisa K.
Katka H.
Katka V.
David P.
Bára P.
Kristýna K.
Lukáš M.
Šimon M.
Matouš M.
Matěj K.
Bára K.
Jakub K.
David G.
Štěpán V.
Lukáš V.
Monika K.
Pavlína K.
Michal N.
Tomáš N.
Pavel K.
Patrik S.
Eliška P.
Sofie S.
Robert H.
Adam H.

Honza B.
Jakub S.
Marek T.
Denisa D.
Nikola D.
Veronika J.
Petr K.
Na konci tábora jen:
 
Jakub K.
Lukáš K.
Sára G.
Nikola M.
Vojta S.

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo


Co na tábor Karel

Po příjezdu na chatu Ski Klub se děti rozutekly do pokojů a začalo hromadné vybalování. Poté jsme vyrazili ven, ale louka byla neposekaná, což bylo trochu zklamání, ale i tak jsme děti zabavili. Po večeři jsme opět hráli hry a seznamovali jsme se navzájem.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011Celý tábor se nesl v duchu Pošťácké pohádky a putování pošťáka Kolbaby po naší celé zemi. Tak jsme s dětmi postupně navštívili střední Čechy s pohádkou Ať žijí duchové. Děti např. v lese hledaly penízky a balíčky, které se rozsypali pošťáku Kolbabovi, když ho vylekal rytíř Brtník z Brtníku. Odpoledne si děti zahrály na Bílou paní a navzájem se obalovaly toaletním papírem ve snaze vytvořit strašidlo. Další den jsme „jeli“ na Šumavu a hráli si s Vydrýskem – děti poznávaly různé domečky a odpoledne hledaly stříbro v řece.

Ve středu jsme doputovali do jižních Čech a spřádali pavučinky. Potkali jsme i Jiříka a Zlatovlásku. Večer jsme za odměnu shlédli animovaný film WALL-E. V pátek nás cestou po Jičínsku překvapil Rumcajs a Cipískovské hrátky v chatě, protože venku pršelo. V pátek nás navštívil Rampušák a princezna Kačenka jako postavy Orlických hor. Na závěr tábora jsme zdolali naši nejvyšší horu Sněžku, našli tolik očekávaný poklad pošťáka Kolbaby, uspořádali závěrečný karneval plný masek, sbalili děti a v neděli ráno po rozloučení odjeli zpět domů.

Celý tábor byl plný různorodých her, písniček, dovádění, kreslení, scének, trampolíny, míčových her a všelijakých úkolů.

Družstva 3. turnus                                                     Fotogalerie 3. turnus

 
RYCHLÁ RAZÍTKA
POŠTOVNÍ BOJOVNÍCI
 POŠŤÁCKÝ KONÍCI
POŠŤÁCI ROŠŤÁCI POŠŤÁCI
Jakub E.
Jana U.
Daniel U.
Martin M.
Nicole H.
Denisa H.
Marek L.
Martin Č.
Samantha H.
Veronika K.
Klára K.
Anna M.
Ondra K.
Adéla N.
Marie H.
Jana H.
Ondra A.
Martina K.
Markéta C.
Zuzka H.
Sára H.
Aneta E.
Vilma E.
Bára V.
Gábina S.
Linda S.
Zuzka A.
Eva S.

Alice V.
Franta N.
Lukáš P.
Míša J.
Anna H.
Katka P.
Štěpán V.
Klára D.
Kristýna D.
Petra J.
Veronika L.
Tereza L
Adéla J.
Jonatan R.
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místoIndiáni na Stříbrném potoce                                                12.8.11

Náš stanový tábor v osadě na Stříbrném potoce v Říčkách v Orlických horách začal několika slunečnými dny. Jako tři indiánské kmeny (Dakotové, Yanktonové a Oglalové) jsme se tam usadili a začali se učit dávno zapomenuté, avšak staletími prověřené dovednosti našich předků.

Indiáni na Stříbrném potoce - tábor 2011Osvojili jsme si rozdělávání ohně, střílení z luku, naučili jsme se lovit bizony nebo třeba také tanec kolem totemu. Jak jsme se postupně stávali čím dál více pravými indiánkami a indiány, na našich indiánských čelenkách přibývala brka jakožto symboly našeho umu.

Úkoly byly čím dál složitější a vyzkoušel si nás i sám Velký Duch, vládce indiánské říše. Seslal na naší osadu dvoudenní nepřetržitý déšť. Dokázali jsme ho však společnými silami přestát. Vyčkali jsme totiž na lepší počasí v chatě, která byla součástí osady.

Poslední den bylo opět krásně, a tak jsme všechno mokré usušili. Navíc jsme mohli večer zasednout k ohni. Každý z nás musel ještě projít poslední zkouškou a prokázat svou statečnost. Na konci stezky odvahy, která vedla lesem, čekal náčelník. Ten každého rituálně pomaloval a dal mu indiánský náhrdelník jako důkaz odvážnosti.

Pevně věříme, že všechny indiánky a všichni indiáni budou dál rozvíjet získané dovednosti a pokračovat tak v indiánské tradici, které jsme se stali součástí.

Hau kola! Hau, hau, hau! Vaši náčelníci

Fotogalerie


DAKOTOVÉ
YANKTONOVÉ OGLALOVÉ
Anna B.
Klára J.
Marie V.
Rosťa L.
Richard Š.
Kryštof J.

Bára T.
Šimon M.
Karel Č.
Jirka M.
Tereza G.
Tobiáš H.

Natálie K.
Veronika L.
Tonda J.
Dan B.
Matěj Č.
Filip R.
Karolína P.
1. místo 2. místo 3. místoTakový byl tábor Úsvit nad Surviville                       4.8.11

Na rozdíl od minulého roku, kdy v Kačlehách po celých 16 dní vládla mírumilovná atmosféra ve znamení hippies, letošní rok jsme každý den prožívali v lehce pochmurné náladě. Čím to? Letošní rok byl celý tábor zasazen do takzvaného postapokalyptického světa, při jehož tvorbě se dva mladí programoví vedoucí inspirovali zejména příběhy z knih Den Trifidů, Cesta, Já legenda a dalších. Z účastníků se na šestnáct dní stali obyvatelé tohoto podivuhodného světa, ve kterém je hlavním smyslem každého živočicha přežít. Hned na začátku jejich cesty se jim naštěstí podařilo stát se členy komunity Surviville, žijící v hlubokých lesích u Kačležského rybníka.

Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011Vstupem do komunity získali ochranu v podobě přístroje (emitoru) zahánějícího příšery zvané gemoři, žijící v okolních lesích, očkování proti zákeřnému typu chřipky a střechu nad hlavou. Přátelství a uznání starších členů komunity si ale museli tito nováčci teprve zasloužit. Každý den ještě před snídaní byly zkoušeny jejich obratnost, přesnost, síla a vytrvalost v takzvaném ranním tréninku. Dále pak musel každý z nich absolvovat nejméně čtyři různě zaměřené dovednosti, které vyučovali starší členové komunity. Nemálo z těchto nově přijatých členů se zapotilo při tvrdém vojenském výcviku vedeném bývalým vojákem Drainem a jen někteří z nich se vyrovnali kvalitám loveckých dovedností zálesáka Štěrka. Při přírodozpytu vedeném známou paní doktorkou Hildegard Landstromovou si možná odpočinulo jejich tělo, ale mozek musel o to více zapracovat a ukládat do paměti názvy všemožných podivných rostlin pnoucích se v okolí tábora. Kuchař a zároveň stařešina komunity, známý BJ, prokázal svou všestrannost při výuce šifrování a vysílání zpráv.

Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Toto všechno byly ale poměrně bezpečné aktivity, které se konaly povětšinou v prostředí tábora komunity. Opravdové výzvy čekaly naše dobrodruhy v terénu, při plnění úkolů nutných pro přežití celé komunity. Zde byly opět testovány dovednosti, předávané staršími komunity. Kromě výše zmíněných se zde ověřila schopnost orientace v mapě, které vyučoval nadějný mladý kolega Diego. Jednou při únosu několika členů komunity zákeřnými bandity došlo i na využití zdravotnických znalostí při léčbě otravy jedem zvaným curare.
 
Tyto výpravy do okolních lesů měli rozličné cíle, jako například prohledat staré vojenské bunkry v okolí Hejlíčku a zajistit tak komunitě nové informace o proběhlé válce či prostě ukořistit co nejvíce jídla, které bylo shozeno leteckou pomocí do nedalekých lesů a získat tak pro komunitu potraviny na pár dalších dní. Při většině z těchto výprav se členové komunity setkávali s už zmíněnými gemory. Bytostmi, které se všude po světě začali objevovat po masovém podání protichřipkové vakcíny Solution.

Tábor Kačlehy 2011 - emitorZe začátku jsme o gemorech měli jen málo informací, věděli jsme pouze, že na základě mutace genů se z nich stala poměrně agresivní stvoření, která mají delší biorytmus než lidé a střídají se u nich fáze útlumu, kdy se chovají více otupěle a fáze, kdy jsou agresivnější a rychleji reagují na okolní podněty. Dále jsme zjistili jak se gemorům brání jiné skupiny obyvatel žijící v okolí. Ze setkání se zvláštní skupinou poutníků, kteří procházeli kolem našeho tábora, vyplynulo, že gemoři přece jen mají nějakou inteligenci. Poutníci jim chtěli obětovat jistou vědmu a zajistit si tak přátelství s gemory. Naštěstí se nám vědmu před krutou smrtí povedlo zachránit. Na oplátku nám vědma pomohla od slepoty, která se začala rychle rozšiřovat v našem táboře po návštěvě poutníků.

Postupně jsme se o gemorech začali dovídat více informací. Hlavní roli v tomto posunu hrál nepochybně nový člen komunity, pan doktor Radek Marek. Na setkání s ním jsme se museli vypravit daleko od tábora. Tento podnik byl velice nejistý. Zezačátku jsme měli pouze zašifrovanou zprávu o jeho poloze a věděli jsme, že v okolí se nejspíše potulují bandité i gemoři. Po půldenní chůzi jsme konečně dorazili na místo, kde Radek nechal pouze další zprávu. Situace vypadala beznadějně, ale nakonec se nám přece jen podařilo zachránit Radka Marka před gemory i jistou smrtí hladem. Ve stejný den večer jsme ještě museli osvobodit našeho milovaného kuchaře a Diega ze spárů ziskuchtivých banditů.Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011 Nakonec se vše podařilo a my uléhali k spánku, myslíc si, že máme vyhráno. V noci jsme si ale užili ještě větší dobrodružství. Bouře, která přišla, předčila naše očekávání. Všichni jsme ale nakonec noc ve zdraví přežili a druhý den se za ospalého slunečného dopoledne vrátili do tábora i s Radkem, kterého jsme zde přijali za právoplatného člena komunity.

Další vývoj byl rychlý a nelze o něm vypovědět vše. Díky nejvynalézavějším členům komunity se podařilo chytit živého gemora, na němž pan doktor mohl názorně ukazovat jevy, o kterých nám všem ten večer přednášel. Zjistili jsme, že gemorům chutná lidské jídlo a že mají smysl pro rytmus, možná dokonce i hudební sluch. Ke konci přednášky jsme vyzkoušeli, jak gemoři reagují na různé chemické sloučeniny. Byla zde vyzkoušena i látka pro gemory smrtelná.

Na základě této přednášky se mezi staršími komunity začaly postupně vymezovat dvě odlišně smýšlející skupiny lidí. Jedni zastávali názor, že gemoři pro nás vždy byli nebezpeční a proto je nejlepším řešením situace, zneškodnit je co nejdříve. Druhý tábor takzvaných humanistů tvrdil, že bychom měli gemory dále zkoumat a pokusit se s nimi nějakým způsobem komunikovat.

Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011K opravdové komunikaci s gemory došlo hned dva dny poté. Nejprve bylo nutné získat zápisky s gemořími výrazy od bláznivé lingvistky, staré přítelkyně Radka Marka. Tento úkol nebyl lehký a vyžadoval od nejmladších členů naší komunity značnou trpělivost. Po dlouhém odpoledni byli přecejen dokonce tři gemoří slovníky dopraveny do tábora.

Další dny se situace vyvíjela velice rychle. Všechny oddíly se vypravily na posvátné místo gemorů, kde celkem zdárně proběhla první zkouška komunikace s nimi. Poprvé za celou dobu se k nám některé z těchto bytostí chovali vyloženě přátelsky. Navzdory této nově vzniklé situaci se v nitru tábora dál kuly plány na zničení tlupy gemorů žijící v největší blízkosti našeho tábora. Konflikt vyvrcholil následujícího dne na nástupu, kdy bývalý voják Drain oznámil, že položil bomby se smrtící sloučeninou na šest míst v nejbližším okolí tábora a že je hodlá co nejdříve aktivovat. K Drainovi se přidali další členové starších a chvíli to vypadalo, že se jejich plán vyplní. Po proběhlém hlasování vedeném Radkem Markem, však vyšlo najevo, že většina komunity je proti zneškodnění gemorů.

Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Následoval jeden z nejtěžších úkolů pro mladé členy komunity. Drain s ostatními odpadlíky uprchli z tábora a jali se aktivovat bomby se smrtící sloučeninou. Radek Marek byl při pokusu o jejich zadržení postřelen. Ostatní starší se vydali stopovat odpadlíky. Radek Marek stihl ještě před smrtí instruovat zbylé členy komunity, kde leží některé z bomb a jak mají postupovat při jejich deaktivaci. Dál už to bylo pouze na nich. Při plnění tohoto úkolu se oddíly střetávali s odpadlíky, které honili po lesích, dokud je nedopadli a nezískali od nich informace o poloze dalších bomb. Mezitím se setkali i s několika gemory, kteří se často snažili s nimi vyjednávat. Někteří gemoři dokonce chránili bomby, které považovali za dar od „malých gemorů“ (chaol hestó), jak členům naší komunity začali přezdívat.

Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011K večeru začali přicházet jednotlivé oddíly zpátky do tábora. Všechny bomby se nakonec podařilo deaktivovat a gemoři byli od této hrozby ochráněni. Ukázalo se, že gemoři jsou si tohoto činu naší komunity vědomi a při setkání s Lily a Keylou, na jejich cestě zpátky do tábora, projevili tři gemoři přání více se s naší komunitou sblížit. Všichni zbývající členové komunity s tímto návrhem souhlasili a tak jsme po vypnutí emitoru (přístroje odpuzujícího gemory) a vyslání signálu mlácením klacků o stromy mohli být svědky návštěvy gemorů v našem táboře. Na počátku jsme se báli, jak budou gemoři reagovat a proto jsme si neustále drželi na obličejích masky, které nám pro komunikaci s gemory doporučil nosit Radek Marek. Gemoři se s každým z nás přivítali a my je pozvali ke slavnostnímu táborovému ohni.

Celý večer proběhl v přátelském duchu, postupně jsme si všichni mohli sundat své masky a zpívat táborové písně, ke kterým se gemoři přidávali rytmickým bušením do laviček i bubnováním na buben komunity. Mohli jsme být svědky gemořího tance, zpěvu i rvačky mezi dvěma gemory, kterým se zalíbila krásná Pyraňa, nedávno přijatá členka komunity. Troufám si říci, že i ti, kteří původně hlasovali pro zneškodnění gemorů, měli radost ze setkání s nimi. A tak skončil příběh naší komunity.

Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Díky všem členům Surviville, kteří se podíleli na jejím bohatém životě. Díky BJovi, Drainovi, Diegovi, Štěrkovi, Želvě, Hildě, Lily, Piraně, Mimy, Hobojovi i Radkovi. Díky banditům, gemorům i poutníkům za zpestření našeho komunitního života.

Keyla (alias vědma) – Eva Ždímalová

GEMOR HUNTERS
TITÁNI
QUACI
Petr T.
Ondra B.
Eliška F.
Tereza Ch.
Lukáš B.
Lukáš H.
Vojta V.
Honza P.
Martina V.
Honza K.
Petr R.
Karolína B.
Ester M.
Jirka M.
Dan M.
Anna J.
Franta P.
Jindra D.
Jakub S.

Martin M.
Matyáš P.
Tomáš D.
Míša D.
Magda G.
Klára D.
Matěj M.Zmoklé indiánské léto                                                         20.6.11

Indiánské léto - výprava červen 2011Na třicet malých ale i velkých indiánů se sjelo na poslední výpravu v tomto školním roce, v polovině června do Železné u Berouna. Hned v pátek se začalo po pár společných hrách, úvodu a rozdělení do družstev vesele soutěžit. Z kreativních aktivit stojí za zmínku stavby indiánských příbytků a modelů ohniště, které si každý indiánský kmen na zahradě postavil.

Na celý sobotní den byl hlášen déšť, což se naplnilo jen z části. Po ránu Siuxové, Yenkiové, Žabky a Ohnivý pitbulové hrály hry v klubovně jak vážné, tak veselé, například při ztvárnění živého totemu. Až na ranní sprchu dopoledne téměř nepršelo a proto se mohlo hrát na zahradě, kde se stihla spousta soutěžních her. Indiánské kmeny například dobývaly území nebo se učily střílet z luku.
 
Indiánské léto - výprava červen 2011
Odpoledne se kvůli počasí také nikam dál než na zahradu nešlo. Mimo několika her proběhly především indiánské závody a stopovaná. Déšť nás přeci jen zahnal do klubovny, ale na to bylo indiánské ležení připravené. Byl čas na trochu zručnosti. Každý si navlékl nějaký přívěsek, náramek nebo ozdobu z korálků a zajímavých těstovin. Indiánské kmeny také sehrály své scénky ze života indiánů, které si předtím připravily.
 
Večer se počasí opět na chvíli umoudřilo a bylo přeci jen třeba opustit indiánské ležení a za celý den se někam podívat. Cílem bylo hřiště v Železné, kde se chvíli hrálo pár drobných her. Poslední aktivitou sobotního dne byla celková očista a pak už jen sladký spánek.
 
Indiánské léto - výprava červen 2011V neděli v podstatě nepršelo a až na nějakou tu krátkou přeháňku, kterou jsme přečkali při hrách v klubovně, venku probíhali poslední soutěže. Závěr výpravy patří tradičně vyhlášení výsledků indiánského klání, rozdávání diplomů a věcných cen i hledání nějakého toho sladkého pokladu, který našli všechny indiánské kmeny.   

YENKIOVÉ
OHNIVÝ PITBULOVÉ
ŽABKY SIUXOVÉ
Tereza Ch.
Johanna L.
Jana U.
Daniel U.
Jakub H.
Matěj H.

Kristýna N.
Matyáš Š.
Emma Š.
Lukáš K.
Vojta V.
Patrik S.
Honza S.
Tereza G.
Marek B.
Rosťa L.
Samantha H.
Maruška H.
Jana H.
Lukáš M.
Nikola M.
Tomáš B.
Honza P.
Vláďa O.
Denisa H.
Denisa D.
Nikola D.
Petra H.
42. bodů 25. bodů 23. bodů 21. bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místoPoklad ve Zlatém údolí                                   
  
         30.5.11

Plný počet hledačů pokladu ve Zlatém údolí se sešel na výpravě v Železné po více jak měsíční pauze. V pátek počasí příliš nepřálo. Program se odehrával převážně v klubovně, ale přeci jen jsme na nějaký čas vyrazili hrát hry na zahradu. Děti utvořili pět družstev: Brouci, Modří brouci, Zelené údolí, Čertíci a Speedfire. V závěru dne se ale utvořily jiné skupinky. Hrálo se několik stolních her a každý si vybral tu, která se mu líbila.

Poklad ve Zlatém údolí - výprava květen 2011Někteří se už nemohli dočkat nového dne a vstávali před sedmou ranní. Po snídani každý dostal za úkol nakreslit jeho největší poklad. Tak jsme se dozvěděli, že pro někoho je největší poklad plyšák, slimák, kůň nebo maminka s tatínkem. Po kreslení výprava hledala v zahradě banánovník, na kterém právě dozrály banány ke svačině. Dalším programem byla velká štafeta k prověření sil a schopností dojít do Zlatého údolí. Družstva tak skákala v pytli, přelézala, podlézala a běhala. To vše na hřišti a louce v Železné.

Po obědě a poledním klidu se celá výprava přesunula do lesa. V lese jsme hráli velkou hru, při které bylo úkolem družstev ubránit co nejvíce svého pokladu a zároveň ukořistit co nejvíce pokladů ostatních družstev. Hra byla napínavá, jen jedno družstvo si nechalo vybrat celý svůj poklad hned na začátku hry. Po hře následovala odpočinková aktivita, kterou jsme dělali naposledy snad loni –
klasické stavění domečků.
Poklad ve Zlatém údolí - výprava květen 2011
Večer po polévce proběhlo ještě několik her a pak už očekávaný táborák s buřtíky a zeleninou. Stmívalo se sice pozdě, přesto byla za světla světelná “show“ se zeleným laserem v kouři ohně vidět. Ještě jsme vyzkoušeli jeden experiment. Do žhavých uhlíků ohně jsem vložil “keramickou“ destičku, údajně ze stejného materiálu z jakého jsou dlaždice tepelné ochrany raketoplánu. Materiál má takovou vlastnost, že po vyndání z pece můžete dlaždičku vzít rovnou do ruky, aniž by jste se spálili. Zřejmě to byl shodný nebo téměř shodný materiál, protože po vyndání ze žhavých uhlíků jsem ji hned bez problémů vzal do ruky. Děti se také přesvědčily, že dlaždička byla jen teplá. Sobotní den byl ukončen společným zhodnocením dne a celkovou očistou při akci Mýdlo proti tělu, kartáček proti zubům.

Poklad ve Zlatém údolí - výprava květen 2011V neděli po snídani máme vždy stejný program. Balení a úklid. Až pak se hrají další hry. Při součtu bodů za hry a soutěže jsme zjistili, že dvě a další tři družstva mají stejný počet bodů. Síly byly tedy vyrovnané a pořadí bylo nutno rozmělnit ještě jednou hrou. Děti dopoledne hledaly a skládaly dílky mapy, podle které by se měly dostat do Zlatého údolí. Cestu do Zlatého údolí a poklad každé družstvo našlo, ale až v úplném závěru výpravy. Po vyhlášení výsledků, rozdání diplomů a malé odměny.


SPEEDFIRE
MODŘÍ BROUCI
 ČERTÍCI 
ZELENÉ ÚDOLÍ BROUCI
Tomáš B.
Eliška V.
Sarah S.
Luboš P.
Gábina P.
Vojta V.

Karolína P.
Slávek R.
Prokop R.
Lukáš K.
Samantha H.
Maruška H.
Jana H.
Tereza G.
Adéla N.
Jakub H.
Matěj H.
Šarlota K.
Dominika H.
Vítek P.
Ivo R.
Jonatan R.
Petr M.
Marianka M.
Denisa H.
Vojta O.
Marek V.
Jakub N.
Matěj N.
Jakub Č.
Tadeáš P.
Matyáš P.
Daniel D.
28. bodů 27. bodů 21. bodů 20. bodů 19. bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místoDen Země v Rudné                                                   19.4.11

Cestopis (15.4.)

Tradičně první akcí k mezinárodnímu Dni Země v Rudné bylo cestopisné promítání. Na rudenské poměry celkem slušná účast. Promítali se snímky ze dvou návštěv Floridy v USA, zejména z kosmických středisek, ale nastala i odbočka do Atlanty ve státě Georgia a Modrých hor. Na závěr se pouštěli videa a účastníci si mohli prohlédnout prospekty a přírodniny přivezené z USA.

Den Země Rudná 2011Sobotní velká akce (16.4.)

Odpoledne se v areálu základní školy rozjelo soutěžemi pro děti. Úkolem dětí bylo projít 17 soutěžních stanovišť. Tedy nejen projít, ale splnit připravené úkoly. Tím bylo například lovení rybiček, hádání zmizelého předmětu, pamatování si zvířátek v tunelu, zatloukání hřebíků, sestřelování kuželek, správné třídění odpadu a další soutěže. K soutěžení patřil i zoo koutek s vodní želvou a chameleonem nebo indiánský koutek s indiánským stanem tee pee a původními indiánskými hrami. PoDen Země Rudná 2011 oběhnutí všech stanovišť a vyplnění soutěžní karty si děti mohly u vchodů vyzvednout odměny. Tím byly časopisy, ale především svítící náramek.

K pobavení i poučení účastníci shlédli dvě divadelní představení. První představení bylo o medvědech a medvídcích v podání Divadélka Rolnička. Druhé představení bylo o čaroději Hermanovi Kodešovi, který zaklel princeznu. A kdo jiný ji mohl vysvobodit, než Honza. Představení Jak se Honza naučil bát v podání Divadla Na kolečku, bylo velmi úspěšné.  Odpoledne proběhlo “psí vystoupení“ Kynologického klubu Drahelčice – Rudná. K vidění byla například ukázka poslušnosti nebo běh se skákáním přes překážky.

Den Země Rudná 2011Návštěvníci se mohli podívat celou plejádou astronomických dalekohledů na pozemní cíle, ale především na Slunce. Zajímavý byl pohled na Slunce ve spektru, které okem bez speciálního dalekohledu nemůžeme vidět. Na okrajích Slunce tak byly vidět výtrysky sluneční hmoty zvané erupce a protuberance. Velký úspěch mělo malování na obličej, na který se stály fronty. Dvě výtvarnice se celé odpoledne nezastavily.

Na Dni Země si také bylo možno vyzkoušet zdobení perníčků, malování na látkovou tašku nebo na keramiku. Kdo si chtěl odpočinout a zároveň pobavit, mohl si sednout k deskovým hrám a zahrát si. V chodbě školy byla instalovaná výstava fotografií převážně mladých autorů na různá přírodní témata. K prodeji bylo také několik stánků s ručními výrobky a samozřejmě nemohlo chybět občerstvení.

Den Země Rudná 2011
Počasí bylo povedené, slunečné a to také přispělo k celkové pohodě akce. Jsou to již dva roky po sobě, kdy jsme měli takto krásně, po předchozích dvou deštivých ročnících. Návštěvnost podle rozdaných soutěžních karet a odměn čítá zhruba 500 návštěvníků.  Jedna věc se ale nepovedla a tím byla absence slíbené trampolíny. Dodavatel prostě trampolínu do akce nedodal, čímž se tímto dětem, které se těšily, že si zařádí, omlouváme.

Den Země Rudná 2011Hvězdářský večer

Astronomové ze sobotního odpoledne částečně přezbrojili dalekohledy z denních na noční, přibyl i jeden veliký s průměrem hlavního zrcadla 35 cm. Za účasti asi 30 návštěvníků se pozorovala především planeta Saturn se svým prstencem a Měsíc, jehož detaily kráterů a moří byly úchvatné. Někteří se snažili Saturn vyfotit přes dalekohled na mobil. Sledovali jsme i mlhovinu v Orionu. Tím, že se Měsíc blížil k úplňku, přesvětloval oblohu a tím i jiné slabší objekty na pozorování.
Výprava WALL-E                                                        12.4.11

Jarní výprava nalákala hodně dětí a tak se nás v pátek na chatě v Železné sjelo celkem 34, z toho 5 vedoucích.  Kdo jel, rozhodně neprohloupil. Počasí nám přálo víc, než meteorologové slibovali, a tak jsme si jarního sluníčka užili dosytosti.

Věkové rozpětí dětí bylo velké a těch nejmenších, předškoláků, tu byla pěkná hromádka. Počítejte se mnou: Péťa, Max, Jony, Matyáš, Emička, Tomášek, Tadeáš, Mariánka, Kristýnka, Anetka a Andrejka. Vydali by sami na jedno velké družstvo, ale protože rozložení sil mezi týmy by mělo být aspoň trochu spravedlivé, rozdělil se náš táborový potěr rovnoměrně mezi Wallíky, Superwallíky, Šváby a EMMK 008. A i když nebyli tihle malí právě oporou týmů, nikdo se na ně nezlobil a všechno probíhalo tak jak mělo.

Páteční odpoledne jsme zahájili hrami, které s tématem víkendovky ještě nic společného neměly.   Teprve po večeři v klubovně jsme děti rozdělily do družstev. Hned jsme si zahráli první tři hry na body. V první děti odpovídaly na „záludné“ otázky typu „Kolik obrazů visí v jídelně?“ a podobně.  Další dvě hry se jmenovaly Cvrnkačka a Foukanda a děti při nich cvrnkaly knoflíkem na obodovaná políčka a foukaly do papírové koule.  Protože čas už mezitím dost pokročil, mohli ti nejvíc unavení odejít do koupelny a pak do postelí.  Ostatní čekal film Wall-I. Samozřejmě, že někteří „vytrvalci“ se konce filmu nedočkali a sladce během něj usnuli.

Ráno nás (jako obvykle) vzbudily dětské hlásky. Protože pro některé neposedy je nepředstavitelné, že by si mohli povídat polohlasně, byla za chvilku na nohou celá chata. Po snídani jsme šli na hřiště, kde si děti napřed užily půlhodinku volné zábavy na kolotočích a houpačkách a pak jsme ještě na blízké louce stihli dvě bodované hry: Boj o rostlinku a Zaháněnou míčkem. Při hrách nám notně vyhládlo a tak jsme hned po nich spěchali na písmenkovou polívku a pohádku mládí...

WALL-E, výprava Železná, duben 2011Tradiční polední klid je klidem jen pro některé. U jiných se zdá, že teprve ten je tou pravou zábavou – bouchání dveří a dupot běžících nožek na chodbě nebraly konce.  My, vedoucí, jsme si ani nestihli oddechnout a už se šlo na odpolední blok her do lesa. Tady týmy hledaly zvířátka (kartičky pexesa), která na nově zabydlované Zemi lidé (a Walli s Evou) znovu začali chovat.  K nezapomenutelným chvílím v lese patří megasvačina, kterou Zbyšek dětem donesl. Po jablku a bábovce od jedné maminky následovala vánočka a pak ještě Emička rozdávala sladké pečivo – zatočené šneky, jako malou oslavu jejích pátečního svátku. Druhou hrou v lese byla Walliho sbírka. Na čtyřech různých místech byly uloženy mikroténové sáčky s předměty z Walliho sbírky. Každé družstvo dostalo nápovědu, kde hledat. Jakmile děti jeden sáček objevily, zapamatovaly si co v něm je, doběhly to nahlásit vedoucí, dostaly druhou nápovědu a šly hledat znovu.
 
Nastal čas k návratu. Před táborákem jsme si ještě na zahradě zahráli Smajlíky a pak už jsme nad ohněm opékali buřtíky a přikusovali k nim velké množství zeleniny.  Mezitím nastala dostatečná tma na Zbyškovu malou laserovou show.  Měla velký úspěch! Než se šlo spát, proběhlo vyhodnocení dne a bylo vyhlášeno povinné koupání. Teď se pro změnu místo oblečení, které si děti často nepoznávají, hledaly ručníky a mýdla. I tento bojový úkol byl nakonec splněn a děti poměrně rychle usnuly.

Ani nedělní ráno nebylo jiné než sobotní. Tentokrát nás tedy první křiklouni nevzbudili už dlouho před sedmou, ale „až“ v půl osmé. Program dne byl velmi zkrácený – sbalili jsme, zahráli si v klubovně a na zahradě posledních pár her a už se šlo na oběd.  Po něm jsme vynosili tašky před chatu, sesedli se kolem vyhaslého ohniště a vyhlásili výsledky. Jak kdo dopadl, si můžete prohlédnout dole v tabulce. Všechny děti dostaly krásný diplom a malé zvířátko. Na úplný konec se týmy vydaly hledat poklad, kterým opět byly nějaké ty sladkosti.  Nebylo jich ale mnoho a tak se největším mlsounům podařilo všechno sníst dříve, než si pro ně rodiče přijeli.

Wallův víkend v Železné byl větrný, slunečný a povedený. Žádné větší problémy se nevyskytly a zábavy bylo až až. Těch pár slziček stezku, prolitých malými dětmi, oschlo už v sobotu. Věřím, že se na ně rychle zapomene, a doufám, že i tyto děti se do Železné vrátí. Velký dík patří kuchtíkovi Zbyškovi a hlavně mým kolegyním, Aleně, Pavle a Žanetě. Při tak velkém počtu dětí (a tolika malých!) se žádná z nás ani na chvilku nezastavila a jsem moc ráda, že v Železné byly. Humor je naštěstí neopustil ani v neděli odpoledne.

Věra Bartáková                                                                      Fotogalerie


EMMKA 008
ŠWÁBOVÉ WALLÍCI SUPERWALLÍCI
Kristýna N.
Tereza G.
Adam K.
Katka K.
Michal H.
Alička V.
Max V.

Tomáš B.
Katka H.
Tomáš H.
Honza K.
Filip N.
Aneta N.
Jony R.
Karolína P.
Ivo R.
Martin Č.
Marianka M.
Petr M.
Jakub H.
Ema M.
Marek B.
Kristýna D.
Klára D.
Matyáš P.
Tadeáš P.
Bára V.
Sára B.
Andrea B.
31. bodů 26. bodů 24. bodů 20. bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místoPlechovka pro dva a fandové startů (7. část)             6.4.11

Opět jsme měli namířeno do Kennedy Space Center, protože byla odsunutá servisní část na startovací rampě, která téměř celá zakrývá raketoplán, takže není vidět v celé kráse. Jenže v KSC se dozvídáme, že místo, odkud se dá raketoplán sledovat  - observation gantry - je pro změnu zavřené. Smůla. V Kennedy Space Center Visitor Complex jsme si tedy prošli poslední expozice, kde jsme v předchozích dnech ještě pořádně nebyli.

Řídící středisko programu MercuryProhlídli jsme si expozici, věnovanou prvním americkým pilotovaným letům do kosmu, tedy programu Mercury a Gemini. Velmi poutavé je řídící středisko Mercury ze šedesátých let. Expozice je zajímavá mnoha originálními kousky, včetně skafandrů. Největší obdiv vzbudila kosmická loď Gemini 9, ve které astronauté Thomas Stafford a Eugene Cernan(který je po matce původem Čech) strávili v červnu roku 1966 tři dny ve vesmíru. Kosmickou loď jsme prohlíželi do detailů, včetně přístrojů a ohořelého tepelného štítu. Jestliže jsem použil slovo obdiv, tak ten patří astronautům, kteří v Gemini létali. Osobně Gemini říkám “létající sedačky“, jinde se můžete setkat s označením “plechovka pro dva.“ Prostor pro kosmonauty byl totiž tak malý, že si tam astronauté nemohli snad ani natáhnout nohy. Vždyť objem kabiny činí pouhých 2,55 m3 pro dva astronauty! A teď si představte, že nejdelší vesmírný let v tomto prostoru trval 13 dní! Prototyp měsíčního vozidla Athlete

Další expozice patřila modernímu výzkumu a dobývání vesmíru (Exploration Space). Zde se konají živé prezentace, k vidění byl průřez nově vyvíjené loni Orion nebo část nově vyvíjeného měsíčního vozidla Athlete, které nebylo evidentně pouhou výstavní replikou. Bylo si možno také na interaktivním simulátoru vyzkoušet přistání na Měsíci nebo spojení s Mezinárodní kosmickou stanicí.
 
Po této expozici jsme navštívili památník obětem kosmonautiky a výstavu v budově kina IMAX. Samozřejmě jsme nemohli minout obchod. Tam koupíte opravdu téměř vše NASA. Od NASA náušnic, ponožek a spoďár, přes NASA kuchařskou zástěru a chňapku, o oblečení nemluvě až po opravdu pěknou literaturu, historické artefakty a modely. Památník obětem kosmonautikyOvšem ty pěkné věci byli pro nás cenově trochu jinde.

Po opuštění Kennedy Space Center Visitor Complex se za deště vydáváme do jen pár mil vzdálené Síně slávy astronautů (Astronaut Hall of Fame). Zde je vystavováno opravu mnoho dobových dokumentů a artefaktů, včetně těch z raketoplánů a zajímavých rarit. Kolo z lunárního vozidla, sedačka z raketoplánu, Měsíční skafandr Alana Sheparda z mise Apollo 14, automat na Coca Colu, který byl umístěn v raketoplánu v roce 1996, letecké přilby astronautů a mnoho dalšího. Ovšem největší zájem budili kosmické lodi; Mercury 8, resp. kabina pojmenovaná Sigma 7, ve které do vesmíru v roce 1962 letěl astronaut Wally Schirra a interiér kosmické lodi Gemini. I zde bylo několik interaktivních expozic, ale nejzajímavější byl trenažér – centrifuga, kde zažijete přetížení až 4G. Ovšem na centrifugu stála dost velkáInteriér kosmické lodi Gemini fronta, která šla navíc pomalu kupředu. A já se velmi nerad někde ve frontě nudím, takže jsem si přetížení nechal ujít.
 
Venku se smrákalo, ale už nepršelo. Zašli jsme za halu Astronaut Hall of Fame, kde byla tribuna a stánky na občerstvení připravené na sledování startu. Trochu na mne dýchla ta atmosféra napětí a vzrušení startu a trochu litoval, že nemáme vstupenky na start. Ovšem ne na toto místo. To je tak daleko a ještě na tak špatném místě, že některá volně přístupná sledovací místa jsou mnohem lepší.

Od Síně slávy astronautů jsme popojeli do města Titusville. Ve městě je pěkný park věnovaný kosmonautice - Space View Park, kde jsou otisky rukou astronautů, plakety a pamětní desky. V parku jsou zabudované artefakty prvních Jeden z mnoha replik, Inspiration vedle Astronaut Hall of Fameastronautů. Ale najdete tu také část věnovanou všem válkám, kterých se USA účastnili. Titusville je rovněž jedno z nejlepších volných míst na sledování startů raketoplánů. Zde jsme v parku, na okraji mola, viděli skutečně kosmo nadšence! Přenosné sedačky přivázané k molu, jeden stan a pár vytrvalých účastníků sedících pod deštníky v deštivém počasí na nejlepších místech. Určitě tam museli pobývat už od 1.11., kdy měl raketoplán původně startovat. Pro ně to byl další den čekání na start a nám končil pátý den našeho pobytu na Floridě.
Zbycho (za přispění Martinových zápisků)Doba ledová v Železné                                                                     22.3.11

Snad každé dítě zná postavičky z animovaného filmu Doba ledová. Alespoň u dvaceti dětí na první víkendové výpravě po zimě to tak bylo. V pátek po příjezdu jsme hráli hry jen v klubovně, vzhledem k tomu, že tma nastává ještě poměrně brzo. Tři skupinky dětí, tedy družstva si dala názvy Scartíci, Crysoveverky a Bláznivé oříšky s.r.o., původně Bláznivé veverky. Mimo her si družstva stihla nakreslit a představit vlajky a pro zklidnění před spánkem – věřte, že je to v pátek nutné – se uskutečnilo kino. Jak jinak, promítala se Doba ledová.

Doba ledová - výprava Železná březen 2011Po sobotní snídani družstva kreslila panoramatický obraz z filmu, který zároveň obsahoval soutěžní hádanky pro ostatní družstva. V klubovně se uskutečnilo ještě pár her a pak už hop do ledového dopoledne si zasoutěžit na zahradu. Podobně jako zvířata ve filmu, děti musely překonávat překážky. Odpoledne se celá výprava přesunula do nedalekého lesa. V lese se hrála velká strategická hra, při které bylo výhodou napodobit strategii šavlozubých tygrů z Doby ledové. Ovšem děti prokázaly spíše živelnost, než nějakou strategii. Hra byla natolik úspěšná, že se do hry zapojili i vedoucí. Po této běhací hře následovala výtvarná hříčka z přírodnin lesa.
 
V sobotní večer nesmí chybět táborák a buřtíky se spoustou zeleniny. Pokud si někdo myslí, že děti zeleninu nejí, v našem případě to naprosto neplatí. Po táboráku proběhlo vyhodnocení dne a soutěží. To ale ještě nebyl konec. Děti utvořily čtyři skupinky dle zájmů, podle toho, kterou stolní hru chtěly hrát. K úplnému závěru sobotního dne patří návštěva nejméně oblíbené místnosti, té s teplou vodou, kam jsou mnozí posíláni proti své vůli. 

Den nedělní nás uvítal slunečními paprsky. Po snídani a balení družstva čekala ještě soutěžní hry. Tím bylo sestavování obrazu z filmu nebo Veverkárna. Stihlo se ale ještě několik dalších her. Jednou musel přijít konec. Tím je tradičně vyhlášení výsledků víkendové hry, rozdání diplomů a odměn. Soutěžní klání bylo velmi vyrovnané, o čemž svědčí malé bodové rozdíly.

Poprvé jsme přistoupili dle námětu rodičů, že dáváme na závěr příliš sladkostí a následné ankety k malé změně. Výsledek ankety na táborové stránce je jednoznačný. Místo sladkostí spíše drobnou věc, hračku nebo méně sladkostí. Tak jsme to skloubili. Děti dostaly méně sladkostí a každý si k nim vybral malé zvířátko jako hračku. Stálým táborníkům tak vznikne sbírka zvířátek.


SCARTÍCI
BLÁZNIVÉ OŘÍŠKY s.r.o.
CRYSOVEVERKY
Karolína P.
Rosťa L.
Kristýna N.
Jakub V.
Denisa H.
Vláďa O.
Anita N.
Johanna L.
Tereza G.
Dominika N.
Linda S.
Gábina S.
Vojta V.
Filip N.
Tomáš B.
Míša D.
Ivo R.
Veronika B.
Marek B.
Jonatan R.
19. bodů 17. bodů 15. bodů
1. místo 2. místo 3. místoJak děti poznávaly les                                                                      14.3.11

Za slunného počasí jsme se březnovou sobotu vydali na výpravu do lesa. Sešla se pěkná skupinka dětí, i když účast byla poloviční – druhá půlka před výpravou průběžně odpadávala.

Pozorujeme ptáčkyPrvní zastávka byla u tří rybníčků ještě zcela pod ledem, které leží na začátku lesa, v údolíčku. Zde jsme si řekli jednu zajímavost o „jarních“ žábách. Děti dostaly na dobu výpravy malé dalekohledy, tak hned pozorovaly opeřence v korunách stromů. Od rybníků se všichni badatelé přesunuli hlouběji do lesa za občasného přispění hry „Povodeň, Zoro, brouci a bomba“. Tato hra provázela celou výpravu. Další zastávka byla na kládách. Po svačince jsme si povídali o letokruhách stromů. Nejstarší strom, který dětem posloužil k posezení, měl podle spočítaných letokruhů nějakých sedmdesát let.

Po svačince a praktické letokruhové poznávačce jsme se cestou zastavili u lapačů kůrovce a ukázali si lišejníky. Další zastávka byla především herní. Místo bylo jako stvořené pro klasickou schovávanou, po které se hrál ještě Mrazík. Byl čas vydat se dále. Cesta z velmi prudkého svahu se dětem ohromně líbila. Další stanoviště bylo u potoka. Nejdříve jsme se byli podívat na několik liščích nor. Čerstvě vyhrabaná hlína a stopy dosvědčovali, že některé nory jsou obydlené. Po obhlídce nor si děti vymohly stavění domečků, ale vzápětí většinu zaujal potok. Tedy potok. Spíše potůček, u kterého se našel náš první jarní obojživelník, skokan. Někdo začal potůček čistit od nánosů větví, někdo stavěl hráz.
 
Výprava do lesaNež se výprava vydala dále, povídali jsme si o „pobytových znameních“. To je obrat pro poznání zvířat, která o sobě v přírodě dávají vědět. Děti správně přišly na to, že výskyt konkrétního zvířete poznáme podle stop, trusu, peří, ohlodané kůry, šišek, okousaných oříšků, vývržků atd. Takže jsme se cestou zastavovali například u bobků a zjistili, že na místě byl srnec.

Po polední svačince bylo v plánu poznávat stromy po hmatu, kdy se strom se zavázanýma očima pozná podle kůry. Na samotné poznávání po slepu ale již nebyl čas. Po cestě jsme si ještě zahráli s šátky na Liščí ocásky. Okruh, který naše výprava lesem utvořila, se uzavřel opět na kládách. Zde jsme si udělali kvíz z toho, co si děti všechno z výpravy zapamatovaly. A protože poznatky byly praktické a ne jen teoretické, děti si zapamatovaly většinu z lesní výpravy. V Úhonicích zbylo ještě trochu času, než přijel autobus, tak se hrála česká klasika „Cukr káva, limonáda...“.Blízko raketoplánu
(6. část o cestě po USA)
                     1.3.11

Discovery zezaduJak jsem již psal, návštěvnický okruh autobusem se přizpůsobuje podle toho, zdali na startovací rampě stojí raketoplán či nikoliv. Jelikož na rampě LC-39A stál, jeli jsme kolem identické, druhé rampy LC-39B. Tedy identická už nebyla. Nyní se již rampa LC-39B demontuje a přestavuje. Vidět tuto mohutnou a obrovskou složitou konstrukci ze 400 metrů je skutečně zážitek. Pro zajímavost, při mé první návštěvě Kennedy Space Center jsem takto viděl zase rampu LC-39A.
 
Blížili jsme se k nejzazší návštěvnické vyhlídce, kousek od břehů Atlantiku a zároveň se přibližoval raketoplán Discovery. Nyní jsme ho viděli zezadu, tedy především hlavní palivovou nádrž. Nejbližší vzdálenost, na kterou je raketoplán připravený ke startu možno oficiálně spatřit, je 1,1 km. Průvodce nás vysadil na vyhlídkové plošině, já se věnoval především fotografování, protože jsme měli nějak méně času, než při mé první návštěvě tohoto místa.

Pohled z okna autobusu na přistávací dráhu.
Nyní trochu odbočím. Při psaní tohoto pokračování dochází k zajímavému paradoxu, pro nás, kteří jsme se na start vydali docela smutnému. Už nyní prozradím, že poslední start raketoplánu Discovery, se za našeho pobytu neuskutečnil. Při psaní těchto řádků o tři měsíce později jsem viděl start raketoplánu Discovery, ale ne na Floridě, ale v přímém přenosu na počítači. A nyní ho můžeme pozorovat jako jasně svítící bod spolu s Mezinárodní kosmickou stanicí na večerní obloze. Ale zpátky k vyprávění.

Cesta zpět z vyhlídky vedla opět kolem startovací rampy LC-39B přes přistávací dráhu raketoplánů. Přistávací dráha byla od autobusu jen pár desítek metrů, ale vizuálně není nijak zajímavá. Prostě runway, ovšem výjimečných parametrů (např. délkou 4 600 metrů). Od přistávací dráhy nás autobus odvezl do Apollo / Saturn 5 Center. Návštěvu této expozice jsem popisoval ve 4. části.

Startovací (a trochu rozebraná) rampa 39B.Když jsme se vrátili jiným autobusem zpět do centrální návštěvnické expozice, do Kennedy Space Center Visitor Complex, zašli jsme ještě do IMAXu na dokument Vesmírná stanice 3D, který se už v ČR dávno nepromítá a na interaktivní “výstavu“ o robotech určených k výzkumu sluneční soustavy. Byla to spíše taková naučná procházka kosmickou lodí. Zavírací doba už opět byla na dosah, já tradičně zaběhl do raketové zahrady pokochat se a udělat pár snímků a kluci zatím začali řešit, co následující den, kdy měl startovat raketoplán. Zjistili, že se dá dokoupit za 12 dolarů “celoroční vstupné“ plus 10% slevy snad na veškeré zboží. Jelikož jsme nebyli stále ještě všude, byla volba jasná. No nekupte to.
  Pozorujeme raketoplán z Cape Caneveral.
Je pátý den našeho pobytu na Floridě, 4.11.2010. Ráno se dozvídáme, že se dnes opět nepoletí, start je odložen o den, na pátek 5.11. Tak jsme přemýšleli, co dále. Z hotelu jsme se vypravili po nejvýchodnější floridské silnici na pobřeží Atlantiku z jedné strany a mořského zálivu či řeky Banana river z druhé, na Cocoa Beach. Krásná a zajímavá cesta. Dojeli jsme k vojenské základně Cape Canaveral (která sousedí s Kennedy Space Center). Z břehu Banana river poblíž vojenské základny je pěkné místo na sledování startů raketoplánů a raket. Odtud jsme sledovali start raketoplánu Discovery (mise STS-131) v dubnu 2010. Kousek od nás bylo také přístaviště největších výletních parníků světa. V době naší návštěvy tam stál pouze jeden parník, ovšem pěkné snímky a zážitky mám z předcházející návštěvy.  Začalo dost pršet a my mířili opět do Kennedy Space Center.

Na závěr tohoto dílu jedna zajímavost. Tedy spíše informace od Martina, který když se bavil s kdejakým Američanem, zjistil, že nepotkal snad žádného, který by nevěděl, co je Česká republika. 
Zbycho (za přispění Martinových zápisků)Jak jarní tábor nebyl byl
                                                                     22.2.11

S vedoucími na jarní tábory byl poslední roky trochu problém. Každý si drží dovolenou na léto, někteří studenti jarní prázdniny nemají a děti je mají podle okresů. Ze začátku vše vypadalo v pohodě, ale zhruba týden před táborem odpadli vedoucí. Vypadalo to na zrušení. Skutečně jsem obvolával rodiče, že nastala změna. Ale chvíli po odvolání se ozvala jedna dobrá vedoucí, že pojede. Vše se vrátilo do původního plánu. Až do chvíle, kdy den před odjezdem si dotyčná vedoucí přivodila zlomeninu. Původní tábor se tak musel zrušit.
 
Přesto jsme si s několika známými malé jarňáky udělali. V Železné bylo kupo- divu ještě trochu sněhu, tak jsme v pondělí využili sněhové zbytky. Druhý den už se jezdit nedalo. Hrály se pátrací hry, pohybové a v hojné míře takzvané deskové hry.
 
Ve středu jsme si udělali výlet na přírodovědnou expozici Národního muzea. Děti expozice skutečně zaujaly a neustále se na něco vyptávaly. Ač to nebylo v plánu, zastavili jsme se také na výstavě Staré pověsti české. Výstava byla pro děti rovněž zajímavá, a když jsme si vyprávěli, co se jim z výletu líbilo, hodně vzpomínaly na momenty právě z této výstavy a z věcí, které by dospělého ani nenapadli. Zde se opět ukázala odlišnost vnímání světa dětským pohledem.

Následující den jsme si udělali také výlet, tentokrát do Berouna. Obdivovali jsme Kubu, Vojtu a Matěje, nyní již dospělé večerníčkové medvědy. Přilehlé hřiště nešlo nevynechat. A pak už hurá na bazén, který je mnohem členitější a atraktivnější, než původní prachatický, kam jsme měli jet. Po bazénu jsme si už v teple pokoje udělali karneval. Ani nevadilo, že jsme neměli reprodukovanou hudbu, protože děti si zpívaly sami a krásně.Turné po Kennedy Space Center (5. část)                     10.2.11

Když jsme autobusem přijeli z Apollo / Saturn 5 Center do Kennedy Space Center Visitor Complex, začalo se smrákat. Měl jsem namířeno ještě na jedno místo. Do raketové zahrady (Rocket Garden). Jedná se o park, kde jsou na výšku vystaveny rakety z počátků dobývání kosmu v USA. Mimo Saturnu 1B, který je zřejmě pro svou velikost naležato. K vidění jsou rakety Redstone, Atlas-Agena,  Juno, Thor-Delta, a nově zrekonstruovaný a nablýskaný Titan II. Tuto expozici jsem navštívil během návštěvy KSC několikrát, protože je krásně fotogenická, obzvlášť při západu slunce a pokaždé s jinou oblačnou kulisou.

Na jedné z mnoha tribunV parku nejsou jen rakety, ale i jednoduché modely kosmických lodí Mercury, Gemini a Apollo, do kterých si můžete vlézt a vyzkoušet si stísněný prostor kabin. Vystavený je také jeden z pěti obrovských motorů rakety Saturn-5, F-1 o kterých byla řeč v minulém díle. Můžete se rovněž projít po původním můstku ze startovací rampy LC-39A, kudy astronauté chodili do odbavovací “bílé místnosti“ přiléhající k vršku rakety a odtud nastupovali do kabiny Apolla. Však na konci tohoto ramene byla velitelská cvičná kabina Apolla, vnitřek samozřejmě za plexisklem.

Už byla téměř tma, když jsme pomalu opouštěli Kennedy Space Center (KSC). Kluky jsem našel v družném hovoru s techniky soukromé “kosmické“ společnosti SpaceX, která připravovala ke zkušebnímu startu raketu Falcon-9 z KSC. Ten start bychom měli možnost vidět, pokud by se dodržel termín startu. Ale jak tomu u startů raket bývá, tomu věřil málo kdo.  Jsme třetí den na Floridě, je 2.11. a na informačním panelu u východu svítí další odklad startu raketoplánu. Posouvá se na 4.11.
 
Čtvrtý den jsme trochu upravili plány kvůli přesunu startu. Lístek na KSC platí na dva dny, takže volba byla jasná. V hotelu v Melbourne jsme se tedy jen vyspali a autem, ve kterém jsme předchozí večer cestou do hotelu vybili všechny komáry, se přesunuly zpět.

Saturn IBNaší první atrakcí druhý den v KSC Visitor Complex bylo The Shuttle Launch Experience. Při první návštěvě KSC jsem si na tuto atrakci zašel dvakrát, jak se mi líbila. Jedná se o simulovaný start raketoplánu, který může návštěvník zažít. Před vstupem do haly musíte veškerou batožinu a předměty, včetně mobilů, nechat ve skříňkách. V první části programu je velmi efektně udělané povídání o základních parametrech raketoplánu, startu a průběhu letu. Po tomto úvodu se skupina návštěvníků odebere “před raketoplán“, následně se otevře několik dveří a každý se posadí na sedačky do turistického modulu (který v reálu samozřejmě neexistuje) umístěného do nákladového prostoru raketoplánu. Musíte se dobře připoutat. Celý modul se s vámi skutečně sklopí o 90 stupňů, takže si “sedíte“ na zádech. A během komentářů, různých monitorujících parametrů a obrazovek odstartujete! První dvě minuty to s vámi hází, dokud se neodpojí boční pomocné rakety (SRB). Během letu stojí za zmínku ještě chvíle, kdy se otevřou dveře nákladového prostoru raketoplánu, a nad vámi se objeví planeta Země v černi vesmíru. Simulace letu je dost zdařilá a dotažená do takových detailů, že se při startu prohýbá opěradlo sedačky nebo různě naklání celý turistický modul.

Na YouTube se můžete pustit amatérské záběry z turistického modulu nebo detailnější video či pěkný přehled nebo úvodní naučnou část. A níže se můžete podívat na propagační video.

Hlavním tahákem druhého dne na KSC bylo "close up". Opět vyjedete autobusem z turistického centra do skutečného provozu Kennedy Space Center (KSC). Předchozí den jsme udělali autobusem přesun na vyhlídkovou věž a pak na Apollo / Saturn 5 Center, tentokrát byla trasa delší.

Nejprve autobus objížděl různé administrativní budovy a haly, ve kterých se připravují astronauté na své mise nebo se testují přístroje a vesmírné moduly. Vše probíhalo samozřejmě s výkladem. Zastavili jsme až na Causeway, což je jedna z hlavních dlouhých cest napříč KSC mezi mořskými zálivy. Zde byl výhled na další montážní budovy a rampy, odkud startují nepilotované rakety typu Delta, nebo již zmíněné Falcony. Po chvíli kochání mimo autobus jsme museli nasednout a vyrazit dále, kolem připravených placených tribun na sledování startu raketoplánu a my jen v duchu litovali, že nemáte také lístky, které jsou nedostatkové. Měli jsme namířeno k rampám. Na jedné z nich stál raketoplán připravený ke startu!

Nasa Shuttle Launch Experience
Ve stínu obří rakety
(4. část o cestě po USA) 
              1.2.11

Po návštěvě vyhlídkové věže nás autobus odvezl do Apollo / Saturn 5 Center. To je skutečná kosmonautická lahůdka. Opět se jedná o samostatnou expozici stejně jako vyhlídková věž, kde vás autobus vyklopí a můžete si tu vegetit třeba celý den. Apollo / Saturn 5 Center je velká členitá budova zhruba uprostřed kosmické základny KSC. Nutno podotknout, že samozřejmě pro návštěvníky plotem ve vymezeném prostoru. Celá expozice je impozantní a působivě vymyšlená.
 
Plánek Apollo / Saturn V CenterNejprve vejdete do haly, kde je obří podsvícená nástěnná malba rakety Saturn 5 na startovací rampě a tři obrazovky. V místnosti se setmí, malba Saturnu 5 potemní a na obrazovkách se promítá naučný příběh s komentářem o dobývání kosmu a historii raket Saturn. Po tomto úvodu se přesunete do další místnosti. Tedy místnosti – rovnou do řídícího centra startů raket Saturn. Posadíte se na tribunu a před vámi je originální řídící centrum ze šedesátých let. Zde simulovaně probíhá odpočítávání startu Apolla 8, včetně autentických hovorů mezi řídícím centrem a kosmonauty a start rakety. Kontrolní panely svítí a blikají, na monitorech běží záběry z různých částí rakety. Prostě perfektní. Celé představení je dotažené do takového detailu, že při startu za vámi začnou drnčet okenní tabule řídícího centra. Po simulovaném startu se otevřou vrata do haly, kam vejdete a koukáte s otevřenou pusou vzhůru.

V obrovské hale je naležato umístěná celá raketa, originální neletivší exemplář Saturn 5. Byla to největší a nejsilnější raketa, jaká kdy opustila naši planetu. Tento kolos o výšce 110 metrů dokázal na nízkou oběžnou dráhu kolem Země dopravit až 118 tun "nákladu". Každý z hlavních motorů v prvním stupni váží přes 8,2 tuny a je dlouhý 5,4 metru. Tento drobeček spotřeboval každou vteřinu zhruba 2 700 kg pohonných hmot! Není divu, že jsem dlouho tento technický unikát obdivoval. Stejně jako další technické kousky.

Prototypy skafandrůNebudu unavovat technickými popisy všech exponátů v hale, protože by článek neměl konce. Jen ve stručnosti, čím vším se můžete pokochat. Samotný Saturn 5 je vystavený po jednotlivých stupních, takže jsou vidět motory i ostatních stupňů. Na špici je samozřejmě velitelský a servisní modul Apolla. Dále můžete obdivovat bílé Chevrolet Corvette, v němž někteří astronauté Apolla jezdili, velitelský modul Apollo 14, který přistál v moři, lunární modul, zamýšlený pro misi Apollo 15, který nakonec neletěl a pod kterým si můžete dát oběd, autobus, kterým se dopravovali posádky před startem na rampu, část startovací obslužné věže, model rakety Saturn 5, na kterém je vysvětleno, jak vše fungovalo… V jiné místnosti jsou originální skafandry včetně vývojových typů, kamera z velitelského modulu, pěkně počmáraný letový plán, kousek horniny z Měsíce, deníky, nástroje a spousta dalších exponátů. Naprostá většina jsou originály, z replik bylo k vidění lunární vozidlo. Můžete se podívat i do vnitřku přistávacího modulu Apolla. Nebo do kina či obchodu. Před halou je zahrada s řadou palem, ze které je možno se kochat pohledem na halu VAB a dvě hlavní startovací rampy.

Letový plánAž si vše projdete a vychutnáte, můžete se dalším autobusem vydat dále po Kennedy Space Center (KSC). Nyní udělám odbočku k mé první návštěvě KSC. Při té bylo možné navštívit ještě jednu halu - Space Station Processing Facility (SSPF), což se nyní již nedalo. Jedná se o halu, kde bylo možno za dvojitým sklem sledovat skutečný provoz. V této hale se montovaly moduly, ze kterých se sestavovala Mezinárodní kosmická stanice(ISS), která nám nyní létá nad hlavami. Což byl silný zážitek, vidět z několika desítek metrů rozestavěný modul, který bude létat ve vesmíru, a budou se v něm pohybovat astronauté. Mimo toho hala obsahuje pěknou expozici replik některých modulů Mezinárodní kosmické stanice 1:1. A to je další výtečný zážitek a zkušenost. Vyzkoušíte si, jak prostorné jsou moduly, ve kterých astronauté ve vesmíru pracují. Ačkoliv se na fotografiích mohou zdát malé, moduly jsou překvapivě velké a prostorné. K vidění byly i velké modely orbitálních stanic jako byl Mir, Saljut, Skylab nebo zásobovací loď Progress.

My už autobusem dojeli na výchozí stanoviště, Kennedy Space Center Visitor Complex. Den se chýlil ke konci, soumrak se snášel nad Floridou, lidí už bylo všude poskromnu a tak to mám rád. V klidu jsem si chtěl užít ještě jednu fotogenickou expozici, než nás jako poslední za tmy vyženou. Ale o tom příště.

ZbychoKennedy Space Center (3. část o cestě po USA)    25.1.11

Třetí den pobytu na Floridě byl cíl jasný, navštívit jednu z nejdůležitějších věcí, za kterou jsme tu dálku letěli: Kennedy Space Center. Je úterý 2.11. ráno, a v Čechách už po poledni. Po ránu nám trochu trvalo vyřídit si co nejvýhodnější rezervace na mimořádné prohlídky. Nebudu to ani popisovat, protože objednávka trochu připomínala scénku Felixe Holzmanna Včera dnes a zítra a V sobotu večer a v neděli ráno. Volné termíny pro nás totiž nebyly výhodné, neboť byly roztrkané na různé dny. Součástí vstupenky jsou dva dny návštěvy Kennedy Space Centra (KSC), které si musíte vybrat během sedmi dnů.

Vehicle Assembly Building (VAB) - je skutečně obrovská i když to na fotkách nevypadá.Po cestě na KSC se v dálce objevila hala VAB - Vehicle Assembly Building. VAB je skutečně obrovská budova, kde se v minulosti montovali měsíční rakety Saturn 5 a dnes se v ní kompletuje sestava raketoplánu. Nejdříve se připojí k velké nádrži na palivo dvě boční rakety a na to celé se nasune raketoplán. Hala je tak velká, že podle místních se v jejím vršku občas tvoří oblačnost. Půdorys montážní haly je 158 × 218 metrů a výška je 160 metru. Každé ze čtyř vrat mají výšku 139 metrů. Hala má na sobě namalovanou americkou vlajku. Každý červený pruh na vlajce je široký jako běžná silnice a každá hvězda má 1,8 metru. Není divu, že taková budova je vidět už pěkně z dálky.

U pokladen do Kennedy Space Centra jsme se pěkně zdrželi, protože rezervaci někdo zvoral a my měli rezervaci na středu i pátek a dnes bychom tedy nemohli jít na žádné mimořádné prohlídky. Ovšem slečna na pokladně byla velmi ochotná a po dlouhém telefonování nám vyjednala na dnešní den oběd s astronautem a “observation gantry".

Kluci s hlavní inženýrkou záchranné věžePo vstupu do Kennedy Space Center Visitor Complex si připadáte trochu jako v kosmonautickém ráji. Vrhli jsme se k maketě nové kosmické lodi Orion a její záchranné věžičky (2). Záchranný systém na stánku prezentovala skupina inženýrů, která jej vyvíjela. Kluci se chtěli vyfotit s hlavní inženýrkou, tak jsem je blejsknul s nějakou slečnou a ptal se, kde mají tu inženýrku. To byla ona! Jen jsem zíral a litoval, že jsme se nevyměnili, protože jsem nečekal, že tak mladá a pěkná holka může být hlavní inženýrka! Líbí se mi, že v USA se vědci a inženýři prezentují na veřejnosti na stáncích a přednáškách se svými projekty. Tento stánek nebyl jediný.  

Maketa raketoplánu Explorer ve skutečné velikosti byla další zastávka. Důkladně jsme si ho prohlédli jak zvenčí, tak zevnitř. Do dvou pater kokpitu
raketoplánu se dostanete z věže. Uděláte si tak krásnou představu, jaký obytný prostor mají astronauté a jak velká je nákladová část. V kokpitu bylo palubní zařízení včetně jednoho lehkého skafandru a v nákladovém prostoru telekomunikační družice Hughes.

Horní patro kokpitu raketoplánuNastal čas na oběd s astronautem. To ovšem neznamená, že sedíte soukromě u jednoho stolu s člověkem, který byl ve vesmíru. Ve velké místnosti byla spousta stolů a u nich tak 40 lidí. Oběd byl formou rautu, takže si každý mohl nabrat, co hrdlo ráčí, včetně zákusků. Dobré. Ke konci oběda přišel astronaut James Reilly (2), který byl ve vesmíru třikrát, z toho dokonce na dnes již neexistujícím ruském komplexu Mir. James Reilly povídal o svých vesmírných zážitcích, později došlo na dotazy návštěvníků, včetně dětí.

S plnými břichy jsme utíkali vystát si frontu na vyhlídkovou jízdu autobusem po skutečném Kennedy Space Center (KSC), do míst, kde se připravují rakety a odkud startují. Kennedy Space Center Visitor Complex je totiž oddělený výstavní a vzdělávací areál pro návštěvníky mimo skutečné kosmické středisko. Do klimatizovaného autobusu dostanete pěknou informační brožurku a za výkladu průvodce můžete vyrazit. Na výběr máte několik variant okruhů a ty se ještě aktuálně liší podle toho, jestli na rampě stojí raketoplán připravený ke startu či nikoliv.
 
Pásový dopravník crawlerPrvní zastávka byla na “observation gantry". To je vyhlídková věž na obě startovací rampy, montážní budovu VAB a vůbec na velký kus obrovského areálu kosmického centra včetně ostatních ramp a budov. Kousek od vyhlídkové věže byl zaparkovaný crawler (2), což je pásový dopravník (svého času největší dopravník na světě), který byl v minulosti používán mj. k dopravě raket Saturn 5 během programu Apollo na startovní rampu a nyní se používá k dopravě raketoplánů. Uprostřed věže je vystavena velmi povedená maketa jednoho ze tří hlavních motorů raketoplánu (SSME). V těsné blízkosti motoru můžete obdivovat jeho složitost a velikost.

Na observation gantry jsem si výhledy krásně vychutnal, dlouho vstřebával tu krásnou atmosféru oblačného dne, až mne během prohlížení vyháněli, že se bude věž zavírat a poslední autobus už na nás čeká. Ani jsem nestihl zajít do obchůdku, nebo co to tam bylo. Autobus čekal, aby nás odvezl k originálnímu Saturnu 5, největší raketě, jaká kdy ze Země vzlétla.
 ZbychoS dětmi ve vesmíru                                               
17.1.11

Lednová výprava byla poměrně specifická. S dětmi jsme se vydali do kina a to do ne leckdejakého. IMAX je svými parametru vskutku zajímavé kino. Zde si trojrozměrné filmy vychutnáte v maximální kvalitě, jinde to už lépe ani nejde. Shlédli jsme film Hubble 3D. Nebudu se pouštět do popisu tohoto dokumentu, neboť o tom byl krátký článek, který je nyní v archivu článků. Z filmu si odnesete poznatky ze dvou oblastí. Jednak se něco dozvíte o vesmíru a jednak něco o Hubblově kosmickém dalekohledu a o tom, jaké je to být astronautem, navíc velmi působivou formou. S dětmi jsme si cestou domů povídali o filmu, čemu rozuměli a co se jim líbilo.
 
O kině jsem si dovolil použít informace z webových stránek IMAXu; technologie IMAX využívá formátu 70 mm filmového materiálu. Tento filmový formát je více než 10 krát větší než klasické filmové okénko formátu 35 mm. Filmová páska IMAX na jediné cívce je dlouhá 4,5 kilometru a váží přibližně 200 kg.

Promítací zařízení IMAXu mají nejvýkonnější projektory, které kdy byly vyrobeny.  Váží okolo 590 kg. Skládá se ze dvou promítacích lamp, každé s výkonem 15 kW. Světlo, které vydává tato 15 kW lampa projektoru je tak jasné, že kdyby lampa projektoru byla umístěna na Měsíci, viděli bychom její světlo ze Země pouhým okem. Projekční lampa není pouze velmi jasná, ale její povrch je navíc tak žhavý jako povrch Slunce (cca 6 000 °C). Kdybychom před paprsek vycházející z lampy dali dřevěný špalek, samovolně by se vznítil.

Krátký popis filmu Hubble 3D.
Z Miami do Melbourne (2. díl o cestě po USA)      11.1.11

31. října 2010 přilétáme do Miami na poloostrově Florida. Na pasovou kontrolu byla celkem dlouhá fronta, já prošel bez otisků prstů a skenu očí, už mne žel v databázi mají. Na letišti na nás vybafla velká fotografie Prahy! A teplo a dusno. Chvíli nám trvalo, než jsme se zorientovali, jaký minibus nás odveze k hotelu, neboť tam jezdili minibusy různých společností jeden za druhým.  Cestou k Praha na letišti v Miamihotelu začalo poprchávat, což nebylo dobré znamení k nastávajícímu startu. Hotel byl v takovém zapadlém a nevzhledném koutě Miami, nedaleko letiště. Brzo jsme zjistili, že v Miami se mluví spíše španělsky než anglicky. Jak jsme se dozvěděli později od někoho z místních, je to tím, že 80% obyvatel tvoří především Kubánci.

I některé obyčejné levné hotýlky, jako ten náš, mají bazén a fitness.  Ale na to nebyl čas. Neúspěšně jsme byli nakoupit potraviny, hlad nás začal trápit. Nemilé pak bylo zjištění, že kolem nás nic mimo obyčejné pumpy není. Tedy, možná by po pár kilometrech bylo, ale přebíhat osmiproudou silnici, která byla v cestě, opravdu není dobrý nápad. Evidentně jsme vypadali jako exoti – tady jsem si opravdu uvědomil, že to v Americe prostě bez auta nejde. Nakonec jsme vzali s povděkem restauraci, která byla součástí hotelu. V restauraci s tanečním parketem, pódiem, barem a Halloweenskou výzdobou skoro nikdo nebyl. Tady měli při placení na účtu i zpropitné! Což bylo 15% a daň asi 8%.

Dobíjení - některé zásuvky byly opravdu hrozné.Nemilé bylo také to, že těsně před naším odletem se start raketoplánu posunul o jeden den, tedy na 2.11., vzápětí na 3.11. V zadní části raketoplánu se totiž objevila netěsnost jednoho ventilu monomethyl- hydrazinu, což zrovna není neškodná látka.

Večer kdosi zaklepal na dveře našeho pokoje. Nejdříve to byl španělsky mluvící roznašeč pizzy, který později zjistil, že je ve špatném hotelu (ale správném pokoji), později to byl Ivoš z Ostravy, který dorazil jiným letadlem. S Ivošem jsem se seznámil přes internet, ostatně, jako se všemi členy naší výpravy. Naše čtyřčlenná grupa tak byla komplet.

Druhý den dopoledne nás minibus odvezl opět na letiště. V obrovské hale “rental cars“ bylo asi 15 auto půjčoven. V garáži jsme měli vybraný nějaký typ auta, ale to zrovna nebylo k dispozici, takže nám dali auto jiné a větší, stříbrného Dodge. Odmítli jsme všechna připojištění a tradáá do Melbourne. Tedy ne do toho Australského. Do Melbourne na východním pobřeží Floridy, blíže k raketám, kde byl objednán další hotel.

Volby na FloriděJestliže někdo žasne nad nedávno otevřeným Pražským okruhem s nejdelším mostem a křižovatkou u nás, pak vězte, že takových bylo v Miami spousty. Cestou do Melbourne jsme si byli nakoupit něco k jídlu. Wal-Mart je něco na způsob našeho Tesca. Zboží mi přišlo podobné jako u nás, jen balení potravin bylo často větší. Třeba plátkové sýry po sto kusech nebo velký pytel bonbónů u nás asi běžně nekoupíte. Američané ovšem rádi balí do igelitek. Vše musí roztřídit a zabalit. Takže vám klidně dají zvlášť kanystr vody, který má ucho do igelitky. O igelitky opravdu nouze nebyla.

Stejně jako u nás, probíhali v Americe volby do místních zastupitelstev. Všude jsme potkávali hloučky lidí s malými transparenty, které byly rovněž zabodané u krajnic silnic. Druhý den na Floridě byl celkem nudný a únavný. Zdlouhavé telefonování ohledně rezervací, půjčování auta, několikahodinový přesun s Miami do Melbourne, hotely, nákup… Nic jiného se nestihlo, tak jsem si večer v Melbourne řekl, že se chci ještě někam podívat. S Martinem jsme vyrazili na pobřeží Indian river. Místní to označují jako řeku, ale já bych to označil spíše jako mořský záliv. Procházka po pobřeží a po mostě s krásným výhledem na noční město byla povzbuzující.
 
Zbycho (za přispění Martinových zápisků z cest)Silvestrovský tábor aneb jak jsme dobyli jižní pól

5.1.11

Po časech vánočních přesunula se v úterý, dne 28.12. tlupa polárníků na osvědčenou základnu Dřípatka v Prachaticích. Odkázáni sami na sebe museli jsme splnit první úkol – pořízení expedičních zásob potravinových. Tři skupiny, které se utvořily hned po příjezdu, se prvního úkolu zhostili se ctí. Večer pak následovala série her.

Středeční dopoledne polárníci poznávali opeřence. Zaměstnankyně Dřípatky připravila pro děti program o ptáčcích. Před obědem se všichni vydali provětrat a poprvé prověřit svá plastová oře, boby a pekáče. Mimo dopoledního klidu byl všeobecně veškerý čas věnovaný rozličným hrám a soutěžím. K utužení těla před dobytím pólu se účastníci výpravy byli odpoledne tužit v místním krytém bazénu.

Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11K výpravě patří i kultura, proto si ve čtvrtek každý připravoval scénku na téma dobytí jižního pólu. Před obědem bylo opět potřeba procvičit jízdu na pekáčích a bobech. Odpoledne jsme strávili v Muzeu české loutky a cirkusu, kde jsme se snažili zjistit, kolik pohádek vystavené loutky v expozicích vlastně představují. To se ale nikomu nepodařilo, navíc tento údaj neznají ani pracovníci muzea. Pak nastalo v bývalé konírně, dnes přestavěné na divadélko s jevištěm, vystoupení našich umělců. Scénky byly povedené, některým se hraní zalíbilo natolik, že nám sehráli ještě pohádku Červená karkulka s loutkami, které na jevišti byly. Večer se na Dřípatce hrály hry, soutěžilo v úkolované, poznávaly stopy.

Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11V pátek, v den silvestrovský, družstva celé dopoledne strávila hraním her jak v klubovnách, tak venku. Po obědovém trávení a odpočinku čekal polárníky velký úkol, stopovaná po městě. Všichni úkol zvládli, na první večeři dorazili a na mapě se k pólu přiblížili. Město Prachatice připravilo dětský ohňostroj, na který se vydali i naši polárníci. Po návratu polárníky čekala druhá večeře, ta hlavní a slavností, při které někteří při svíčkách vyjádřili svá přání do nového roku. Pak se všichni dali do té spousty chlebíčků, oříšků, sušenek, tyčinek a dalších pochutin. Každý se nakonec odvalil od stolu užít si karneval do ozdobené klubovny. Některé děti si pro ostatní připravily představení – hraní na flétnu nebo vtipy. Před půlnocí jsme napěchovali batoh skleničkami a dětskými rychlími špunty a hurá na kopec, odkud jsme sledovali ohňostroje všude kolem a připili si na nový rok.
 
Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11
S sobotu 1.1. se samozřejmě vstávalo později. Naši polárníci žádné budíčky ani rozcvičky nepotřebovali. Tělo protáhli při hrách venku – v tento den už ale naposledy. Však bylo třeba nastřádané kalorie vybít, neboť hodování pokračovalo – chlebíčky, pečené kuřátko, zmrzlinový pohárek s ovocem, palačinky.

V neděli všechny čekalo jen balení, vyhlášení výsledků klání, předání diplomů a hledání sladké odměny. Všechny tři skupiny polárníků – Eskymáci, Tučňáci, Eskyma – nakonec na Jižní pól došly. Můžeme směle prohlásit, že Jižní pól je dobyt!Čtenářům těchto stránek
 
přeji spokojené chvíle strávené v náručí lásky našich blízkých. Nechť kroky a mysl spočinou v pokoji.
 
Báječný nový rok přeje Zbyšek Prágr 

PF 2011 Žlutý květ

PFky a přání 2011  (42 kousků)
Klikni pro zvětšení
Proč do USA? 
(1. díl)                                           
15.12.10

Nikdy by mne nenapadlo, že bych se podíval do spojených států amerických. Ne proto, že by to nebylo reálné, ale proto, že jsem měl k této zemi tak trochu averzi, ale hlavně mne lákají jiné typy cestování. Moderní světovou uspěchanou civilizaci příliš nemusím, bohatě mi stačí ta naše, česká, domácí. Proto mé kroky a myšlenky vždy směřují do nepohodlí hor, lesů, do podzemí, do osobitých východních civilizací, na Zakarpatskou Rus, na Antarktidu...
 
V Boeingu 747-400Myšlenky a cesty na západní stranu přišli úplně z jiné motivace. Tou je velký koníček – kosmonautika, přesněji řečeno uvědomění si skutečnosti, že žijeme v době posledních startů unikátních kosmických strojů – raketoplánů. Prostě mi došlo, že tento nejsložitější stroj, jaký kdy člověk na planetě postavil, chci ještě vidět v reálném nasazení dřív, než v muzeích (a to jen v amerických). Cíl byl jasný. Start raketoplánu! A ne jeden, ale rovnou dva, vizuálně zcela odlišné. Denní a noční start. A aby to nebylo málo, ještě k tomu přidáme přistání raketoplánu. Samozřejmě, když už tam člověk poletí, tak se podíváme tam a tam. Něco z toho se zatím podařilo, ale hezky popořádku.

Z mého prvního letu letadlem v minulosti jsem měl trochu obavy, strach, nejistotu. Nyní je to ale jinak. Létání se mi začalo ohromně líbit a nyní mi připadá, že už je to skoro koníček. Nebýt otravného odbavování, kontrol a čekání, ale na to se dá zvyknout. Pak už si člověk hodnotí, jaké je letiště v Mnichově, Frankfurtu, Praze, Amsterdamu, Miami, Atlantě nebo Fort Lauderdale. Nejkrásnější je ale v Orlandu :).
 
Kvůli raketoplánu...
Při první cestě za kosmonautikou jsem po příletu jel rovnou z Mnichova na výpravu do Železné. Při druhé cestě to bylo obráceně. Z podzimního tábora mne v noci jedna vedoucí vezla na letiště. Letiště v Ruzyni se mi líbilo, tedy spíše ta noční doba a poloprázdno. Při první cestě za Atlantik jsme to brali společností Delta z Mnichova rovnou do Atlanty. První dlouhá cesta bývá nejhorší, nudíte se a je fakt dlouhá. Nyní jsme za východu Slunce udělali skok ve službách společnosti Lufthansa z Prahy do Frankfurtu Airbusem A321-100. Ten byl poloprázdný, tak jsem si přesedával a fotil, jak bylo libo. Foto výbavu včetně několika objektivů jsem měl po celou dobu dovolené vždy po ruce, jediná vyjímka byla sprcha a postel. Při cestování, a to nejen letadlem, rád sedím u okna a pozoruji krajinu. Při první cestě se mi to povedlo jen jednou, při poslední výpravě při všech pěti letech!

Ve Frankfurtu je opravdu obrovské letiště, kde je to na rozdíl od Atlanty i vidět. I proto jsme vystupovali ze zaparkovaného letadla vedle ranveje do autobusu. Na letišti jsme viděli největší dopravní letadlo na světě, které létá od roku 2007, dvoupatrový Airbus A380-800 patřící Lufthanse. Podle jejich palubního časopisu jich mají v provozu tuším osm.

Ranní FrankfurtNaše grupa čítala zatím tři nadšence. Bohouše ze Slovenska, Martina z Loun a mne. Další trasa vedla už přes Atlantský oceán, letadlem, na které jsem se těšil. Než ho předčil zmíněný A380-800, byl Boeing 747-400 (často přezdíván Jumbo jet) největším dopravním letadlem. Je to vlastně jedno a čtvrt palubové letadlo (nepočítám palubu pro náklad). Jedná se o starší letadlo a nemá na rozdíl od modernějších letadel v sedačkách zabudované multimediální monitory, což je při dlouhém letu velká nevýhoda.
 
Trasa letu byla značně rozdílná oproti předešlé první cestě, při kterém jsme letěli v podstatě podél pobřeží Kanady a USA a dále vnitrozemím do Atlanty. Jelikož jsem ale seděl v prostředních řadách, bylo mi to vcelku jedno. Nyní jsme měli po více jak deseti hodinách přistávat v Miami, které je na pobřeží oceánu a let tudíž vedl jen přes moře. Cestu si člověk krátí často spánkem (já ne), pokusem o četbu, doplňováním tekutin ze zásob letadla, konverzací (Martin nadšeně s německou studentkou), fotografováním a procházením se po letadle, které nové US regule prý zakazují, ale toto přání zůstalo jen v upozorněních. Několik hodin souvislé bílé baldachýny nad Atlantským oceánem z velké výšky nebyly zrovna záživné. Až přiblížením se k cíli a nižší výšce stál pohled z okénka za to. Dole obrovské lodě, ale hlavně Bahamské souostroví, konkrétně Little Abaco Island a Grand Bahama Island. Pohled na ostrovy a tyrkysově průzračné pobřeží byl úchvatný. Přilétáme do Miami, kde máme v plánu strávit jednu noc. Druhý den chystáme přesun a start raketoplánu. Dopadlo to ale docela jinak. 
Zbycho
    


80. léta aneb naše třetí zábava                             
7.12.10

Zábava 80. léta, listopad 2010Zábava v sobotu 27. listopadu začala téměř na čas. K našemu překvapení se sešlo mnoho pamětníků, kteří se chtěli pobavit a zavzpomínat a tak se sál postupně zcela zaplnil. Jelo se nonstop celý večer, zazněla spousta zahraničních hitů a samozřejmě i těch domácích. Nějak nám to nevyšlo s mikrofonem, který prostě nechtěl fungovat a tak se hrálo bez komentáře. Příště se polepšíme. Na rozdíl od minulých ročníků, kdy se o muziku s aparátem a o bar starali profíci, jsme si letos vše dělali sami. Však to bylo také znát na baru, kdy byl rozjezd trochu pomalejší, ale nakonec se nám podal. Všechno je jednou poprvé a teď už víme jako na to. Zábava chytla správný říz, všichni vesele tancovali a celá ta legrace končila po spoustě plánovaných přídavků někdy před druhou hodinou noční. Království železnic                                      
        
29.11.10

Byla to první výprava, kdy jsme navštívili expozici s železničními modely. Vstup do Království železnic je poměrně přísný, ale vzhledem k expozicím celkem pochopitelný. U vchodu jsou skříňky, kde si musíte nechat batůžky, vhod tak přišlo odložení bund.
 
Děti se rozdělily na dvě skupinky, které dostaly za úkol vyluštit „železniční“ křížovku. V expozicích tak bylo třeba najít správné odpovědi na otázky. Někde se nalézalo kino, jehož název byl? Nebo kolik ukazují hodiny ve stanici Františkov. A tak děti létaly po expozicích sem a tam a přesto se nepodařilo najít všechny správné odpovědi a tudíž vyluštit tajenku. Správná odpověď křížovky byla „strojvedoucí“.

Později se výprava přesunula do nižšího patra. Tam bylo několik prezentačních expozic mašinek různých firem, například K'NEX, Mašinky Tomáš a ostrov Sodor, Merkur, Chuggington, ETS a další. Rovněž se tam nalézala další železniční podívaná – připravovaná expozice mašinek celé České republiky. Hotový byl Ústecký a Karlovarský kraj s jejich krajinnými a architektonickými dominantami.

Pěkné na panelech s mašinkami bylo střídání dne a noci. Hala se zahalila do temně modrého světla a zůstala svítit jen světla domů, nádraží, mašinek. Velmi nás zaujala jezdící auta na silnicích. Auta všude jezdila podle dopravních předpisů, například se zastavovala na červenou.

Dětem se líbila prezentační soutěž firmy Tomica s jejich mašinkami pro menší děti. Jeden člen výpravy si také jednu mašinku za výhru domů odnesl. Výprava byla zajímavá, k vidění nebyli pouze mašinky, ale například expozice papírových modelů lodí, letadel a dalších technických modelů. Na Zličíně jsme si ještě povídali o křížovce a o tom, co se dětem nejvíce v Království železnic líbilo.

Webové stránky Království železnic. Fotogalerie
Nekonečný příběh v Železné                               
31.10.10

Podzimní prázdniny začaly na tradičním místě, kam se sjela spousta stálých harcovníků, ale i několik nových dětí. Po ubytování na večerní rozehřátí nechybělo několik her. Pak přišlo zahájení celotáborové hry. Děti hledaly barevné lístky po chatě, čímž se rozdělily do družstev a současně si vymyslely názvy. Po utvoření družstev byla dětem přečtena legenda Nekonečného příběhu. Úkolem družstev bylo především nasbírat co nejvíce Orinů – talismanů, které měl hlavní hrdina příběhu při sobě. Za každý bod dostalo družstvo čtvrtinu Orinu, za čtyři body celý Orin. Poslední tečkou za středečním večerem bylo promítání Nekonečného příběhu.

Ve čtvrtek dopoledne se hrály hry v klubovně a po svačině, kterou si děti musely na zahradě najít, se strávilo dopoledne při hrách na zahradě. Odpoledne dorazila ještě jedna spřátelená skupina dětí se svými vedoucími. Venku bylo krásně slunečno a větrno. Na poli pod chatou se uskutečnila povedená drakyáda velkých i malých draků všelijakých tvarů. Pak už děti čekalo klání v různých tělesných dovednostech mezi družstvy na hřišti v Železné.
 
Večer si děti zahrály společně několik her v klubovně. Před večerkou se utvořily skupinky dětí podle toho, k jaké stolní hře se kdo přidal.

Páteční program nyní nepopíši, protože jsem musel téměř na celý den odjet. Večer se v klubovně hrála “koulovačka“, později se konal táborák, na kterém se opékali buřty a dlabali s hromadou zeleniny. Zájemci se mohli podívat do dalekohledu na planetu Jupiter a jeho čtyři největší měsíce. Na konec táboráku proběhla laserová “show“.
 
Tím prozatím naše vyprávění končí. Děti se s vedoucími chystaly na výlet do Koněpruských jeskyní a já odjel na dovolenou, ale ještě stihl těchto pár řádků. Po návratu z dovolené přijde dokončení a samozřejmě fotky.
 
Tak je tu pokračovaní, žel bez mé účasti, takže pouze zprostředkuji informace od vedoucích.

Cesta do jeskyň proběhla v pohodě. I prohlídka byla prý pěkná a dětem se líbila. Neužila si ji jen Barča, pes, který do jeskyň nesmí. Po prohlídce si děti daly svačinu a samozřejmě nemohl chybět nákup suvenýrů, který trval stejně dlouho, jako prohlídka jeskyně.

Po návratu na děti čekala teplá polévka, po které následoval odpočinek a pak taneční program s hrou Romeo a Julie. Po večeři si družstva Falcové, Kamenožrouti a Bojovníci Atrej připravili dárek pro dětskou královnu a vymysleli ji jméno, jak stojí v příběhu. Každé družstvo pak jednotlivě došlo po svíčkách ke královně, které věnovali dárky a dali nové jméno. Královna každé skupině dala poklad.

V neděli po pozdějším budíčku následuje tradičně balení, aby se stihlo uklidit horní patro. Když bylo sbaleno, hrály se hry v klubovně. Před odjezdem proběhla ještě pěvecká a taneční soutěž „Železná má talent“. Prý to stálo za to!FALCOVÉ
BOJOVNÍCI ATREJ
KAMENOŽROUTI VLKODLACI
+
ORINOVÉ
Míša R.
Míša Dv.
Tomáš Dv.
Nikola M.
Lukáš M.
Verča B.
Lukáš K.

Tomáš B.
Johy L.
Ivo R.
Dan M.
Bára V.
Klára D.
Natálie K.
Vašík M.
Marek B.
Nikol S.
Gábina S.
Joana M.
Rosťa L.
Karel Č.
Jára Ž.

Dvě skupinky cizího spřáteleného oddílu, se
v závěru táborové hry bodování neúčastnily.

20. bodů 18. bodů 14. bodů
1. místo 2. místo 2. místo
Drakyáda byla nebyla                                            18.10.10

Na daný sobotní termín 16.10. nebyla vůbec dobrá předpověď počasí. Lístek se ani nepohnul. Přesto na pole přišlo několik zájemců. Vítr v podstatě nefoukal, draci létali pouze tak, jak s nimi majitel běhal. Obstojně létal pouze jeden drak, který byl konstruován tak, že „shromažďoval vítr“ – byl to takový polootevřený padáček. Oficiálně jsem akci přesunul na neděli. Asi po hodině začalo trochu foukat a tak se do vzduchu s námahou sneslo celkem asi deset draků. Ovšem později začalo pršet a létání byl konec. Stejně nevalně dopadl i hvězdářský večer, kdo by v dešti také někam hodil, že.

Počasí si dny mělo prohodit. V neděli bylo krásně a větrno. V neděli odpoledne jsme měli také hraní stolních her a to byl kámen úrazu. Nesehnal jsem za sebe na hry náhradu a na dvou místech být prostě nejde. Na deskovkách jsem to přeci jen ukončil dříve a běžel se podívat na pole. Pár posledních draků už to balilo.

Drakyáda nebo drakiáda?

Příponu -iáda najdeme v celé řadě substantiv, která označují vrcholné mezinárodní sportovní soutěže: olympiáda, univerziáda… Zakončení -iáda ale nemusí znamenat jen sportovní klání s mezinárodní účastí.
 
Všechny tyto názvy připojují příponu -iáda k cizímu základu, který většinou končí na souhlásku. Jak budeme postupovat v případech, kdy jde o spojení se základem českým? Příponou -iáda se často označují i soutěže v pouštění draků, ve hře s kuličkami, ve střílení z praku nebo regata v neckách; česká slova mnohdy končí na -y (necky, kuličky).

V češtině se při tvoření slov příponou začínající samohláskou i od základů slov zakončených na y připojuje přípona k základu po odsunutí y. Máme tedy např. ragbistu od ragby, lobbistu od lobby (což sice nejsou slova původem česká, ale na principu tvoření slov to nic nemění). Podle tohoto modelu bychom utvořili podoby drakiáda, kuličkiáda, neckiáda, prakiáda.

Toto řešení ale nemusí být jediné. Všechny obdobné akce, konané ve stylu velkých mezinárodních soutěží, jsou převážně recesní, obvykle bývají určeny dětem, popř. dospělým. Vytvořením názvu složeného z domácího základu – navíc mnohdy tak prozaického jako jsou necky – a přípony cizího původu užívané pro vrcholné sportovní akce vzniká určité napětí vyplývající z protikladu obyčejného a slavnostního, nízkého a vysokého. A právě o to v obdobných názvech jde. Proto můžeme napsat i drakyáda, kuličkyáda, neckyáda, prakyáda.

Podle Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (www.ujc.cas.cz). Zkráceno.Víkend s Asterixem a Obelixem                         
11.10.10

Výprava Asterix a Obelix - Železná říjen 2010Než se sjeli všichni účastníci víkendové výpravy, hrály se do setmění hry na zahradě. Po večeři v klubovně Asterix s Obelixem určili tři soutěžní družstva a tím byly říjnové hry v Železné považovány za zahájené.  Každá skupinka si vymyslela název a tak soutěžní klání se odehrávalo mezi družstvy Idefixů, Galů a Egypťanů. Hned následoval první soutěžní úkol, který vyhráli Egypťané. Po několika dalších hrách se páteční večerní klubovna proměnila v kino. Hádejte, co se promítalo.

Sluncem prozářené sobotní ráno děti strávily při soutěžních úkolech a hrách v klubovně, později, když rosa trochu opadla, vydaly se ven. Prvním úkolem ve velké zahradě nebyla hra, ale najít si svačinu. V Železné totiž roste kouzelný banánovník, který se ale každou výpravu přesunuje jinam, do jiných koutů zahrady. Do oběda následovala celá řada her a soutěží, kde se vedení střídavě ujali Galové a Egypťané.
 Výprava Asterix a Obelix - Železná říjen 2010
Odpoledne, po obědě a poledním klidu, se vyrazilo na hlavní olympijské klání nanově zrekonstruované hřiště v Železné. Na hřišti proběhla velká překážková štafeta a další olympijská klání – hod do dálky, skok v pytli a přetahování družstev. Ovšem v pytli se ukrývala také večerní tma, která se blížila, a proto se soutěžící vydali zpět do chaty posilnit vydatnou polévkou. Tma z pytle už vylezla, ale světlo táboráku rozjasnilo večerní zahradu a vůně opečených buřtů a hromada zeleniny posilnila soutěžící na další den.

Ač celý víkend bylo krásně slunečno, jen sobotní večer byla na večerní obloze velká oblačnost. Děti na dvě skupiny pozorovaly večerní oblohu dalekohledem, každá skupinka ale díky mrakům viděla něco jiného. Někdo se podíval na pruhovanou planetu Jupiter se čtyřmi měsíci, někdo na šestihvězdu v souhvězdí Velké medvědice (Velký vůz), ovšem v dalekohledu jsou vidět hvězdy tři. Po táboráku a pozorování proběhlo vyhodnocení dne s Asterixem a Obelixem v klubovně a pak už jen povinná hygiena soutěžících a zasloužený odpočinek.

Výprava Asterix a Obelix - Železná říjen 2010V nedělní ráno se déle spalo, a po snídani balilo. Ještě se stihlo několik her v klubovně a dvě soutěžní do bodování družstev venku. V závěru výpravy proběhlo slavnostní předávání diplomů a hledání pokladu pro každé družstvo. Poklad dlouho ne a ne najít, ale nakonec se po nápovědě zadařilo.

S radostí musím poděkovat Jirkovi, Štěpánovi, Danče a Pavle za báječný víkend, který dětem udělali.

GALOVÉ
EGYPŤANÉ
IDEFIXOVÉ
Johanna L.
Lukáš V.
Štěpánka P.
Eliška P.
Alice V.
Max V.
Štěpán V.
Tomáš B.
Marek B.
Luboš P.
Gábina P.
Gíbina S.
Denisa H.

Tomáš D.
Míša D.
Katherine T.
David V.
Vojta V.
Vladimír O.
37. bodů 26. bodů 20. bodů
1. místo 2. místo 3. místo

 


Výprava do Českého krasu                                    5.10.10

V den nedělní vydali jsme se v početné skupince za poznáváním Českého krasu. Hry na každé výpravě jsou samozřejmostí. Cesta byla rychlá, po příjezdu vlakem do Berouna nás průvodčí upozornila, že ještě stihneme za dvě minuty další vlak do Srbska.

Výprava Český kras, říjen 2010Po úvodním povídání o pravidlech výpravy jsme se v Srbsku zastavili u cedulek s letopočty s výškou povodní, pro přírodu přirozenou věcí, pro člověka smutnou.  A už na nás čekala první jeskyňka. Je to spíše pár metrová díra pro děti, kam byly vpouštěni po třech. U jeskyně jsme si vysvětlili, jaký je rozdíl mezi jeskyní a štolou. Některým se objevování líbilo, a prohlídku si daly znovu.

Od jeskyňky jsme se přesunuli na hlavní stanoviště pod skály na Alkazaru. Výborné to místo na hraní her, odpočinek i svačinku. Na Alkazaru nechyběly běhací hry a zejména klasická schovávaná, která se na tomto místě výborně hraje. Na Alkazaru jsme se podívali do velké štoly, tak velké, že by v ní projel i náklaďák. Netopýři se pořádně schovali – žádné jsme neviděli.

Byl čas vydat se dále. Cestou podél Kačáku jsme se zastavili, abychom vyšlápli schody ve skále a došli k velkému vstupnímu portálu jeskyně. Z jeskyně nad Kačákem vedou kolejnice, protože v této jeskyni se již přes 20 let pracuje, ale v době naší návštěvy v jeskyni nikdo nebyl. Velký vstupní portál se zužuje, a dál je jeskyně zavřena ocelovými vraty.

Po prohlídce a svačince jsme si na cestě do Hostími zahráli několik her a cestou si pověděli o zajímavostech krasové přírody. V závěru našeho putování děti čekal testík, co si vše z výpravy zapamatovaly.
Vesmír ve 3D - úžasná podívaná
                          
28.9.10

Stokrát jste o tom četli a slyšeli, stovky fotografií jste si prohlédli na internetu a přesto nevíte, o čem přesně je řeč, protože představit si hlubiny vesmíru je nesnadné. Proč? Protože jste neviděli film HUBBLE 3D.

Stačí tato jediná lekce a pochopíte, jak se cítí astronaut při jeho práci, jak to asi vypadá ve vesmíru a co to opravdu znamená, když se řekne Hubbleův kosmický dalekohled. Zažít na vlastní kůži práci astronautů při opravě HST, být tak blízko tomuto dalekohledu výrazně se vyvyšujícím v dějinách astronomie, že to ani blíže nejde, zažít burácení motorů startujícího raketoplánu, podívat se do trojrozměrného obrazu mlhoviny M 42 v Orionu a prolétnout touto mlhovinou a samozřejmě si poslechnout základní informace o objektech, které HST pozoroval i o dalekohledu samém - to vše na největším plátně v ČR - to je zážitek, který byste si rozhodně neměli nechat ujít. Promítá pražské kino IMAX.

Pavel Suchan
 


Cesta do Beaverwoodu aneb poslední tábor
      
20.9.10

„Bylo, nebylo malé městečko a v tom městečku zastávka. Za okny vítr svištěl a déšť se z mraků spouštěl.“ To není úryvek z knížky, ale reálný pohled na počasí při odjezdu dětí na tábor do Říček (17. – 29.8.). Kdo přišel, nezažil jenom proměnlivé srpnové počasí, ale též maškarní bál. Pozor! To nebyl maškarní bál, ale vedoucí, kteří se převtělili do známých postav z českých i zahraničních filmů na motivy naší celotáborové hry „Ztracený film“. Na nástupišti jste mohli vidět Simču jako Červenou karkulku, Ivu jako Saxanu, Janu jako Popelku v důchodě, Standu jako Jacka  Sparrowa a Davida jako Shrekovo a Fionino mimino v přechodu.

Tyto postavy děti unášely do Říček, kde měly strávit 13 dní plného dobrodružství a zápolení ve Ski chatě alias Beaverwoodu neboli filmovém studiu.

Po úvodní scénce se děti rozloučily s milovaným strýčkem, tetičkou, babičkou… alias Jackem Beaverem, a po přečtení závěti se dozvěděly, že strýček odkáže veškerý majetek tomu, kdo splní jeho sen a natočí ztracený film z kousků námětu na scénář, který celý život s pomocí magické koule v jiném světě sesbíral.

Co obnáší natočení filmu? Tuto otázku si nekladly jenom děti, ale i vedoucí jako budoucí režiséři. Nejprve režisér potřebuje svůj tým v podobě scénáristů, dramaturgů, herců, kameramanů, zvukařů, kostymérů a mnoho dalších lidí, proto se začal připravovat velký casting, kde děti plnily u jednotlivých režisérů úkoly.  Druhý den se děti dozvěděly, jaký režisér si je vybral do svého týmu.  Po vymýšlení názvu a pokřiku vznikly tyto filmové štáby: Simča alias Zoidbergové, Iva alias Tinky Winky, Standa alias Sněženky a Machři, Jana alias Úžasňáci, David alias Vydrýsci.
 
Aby se zrealizoval film, musí být dostatek finančních prostředků, proto každý filmový štáb musí mít svého producenta, který zaplatí veškeré náklady. Odpoledne druhého dne naší cesty musely filmové štáby sehrát reklamu pro jednotlivé producenty k získání peněz. Musím všechny děti pochválit, zhostily se tohoto úkolu jako profesionálové zabývající se reklamou.

Křikem, řevem, zvukem vypáčených dveří trezoru začal třetí den, kdy z jiného světa pomocí magické koule přišli zloději ukrást námět na scénář.  Aby mohly týmy pokračovat v realizaci filmu, musely nejprve vystopovat zloděje, ale bez magické koule se to neobešlo. Po vytyčené cestě se dostaly k „Svatému muži“, který po vypití jejich připraveného lektvaru promluvil. Od něho poté získaly magickou kouli. Magická koule umožňuje přemisťování v jiných světech. Odpoledne se s pomocí magické koule a „svatého muže“ všichni přemístili do jiné dimenze neboli jiného světa.   

Po dobu šesti dní pomocí her se děti pohybovaly ve filmech a shromažďovaly indicie, aby zjistily, kdo ukradl námět na scénář. Prvním filmem byl „Flynn Carsen a kopí osudu“, kdy úkolem dětí bylo zabránit Hadímu bratrstvu ovládnout svět.  Další přesun se konal do filmu „Vodní svět“ a obchodování se surovinami na širém moři a bránění se novodobým pirátům. Po dva dny jsme se nacházeli v básnické sbírce od Karla Jaromíra Erbena „Kytice“ s nejznámějšími básněmi „Zlatý kolovrat“ (úkolem bylo vytvoření Dory z kartonu, ta však byla dle balady zbavena údů a naši filmaři je musely najít a Dorničku oživit), „Polednice“ (kde musely vystopovat Polednici a ukrást hůl s velkou mocí pomocí uspávacího lektvaru), „Poklad“ tato etapa byla v podobě všemi očekávané  noční bojovky (na cestě k pokladu s pomocí živé vody uzdravily chybějící ruku dívce, upírovi daly nové zuby, pokempovaly s vodníkem a získaly peníz a dušičku), „Vodník“ (na louce nad Karlovým mostem přenášely týmy duše chamtivců a tak je odeklívaly,  u Karlova mostu zachraňovaly dítě ze spárů zlého Vodníka).  Čtvrtým filmem bylo scifi „Fantastická pětka“, kde s pomocí sil jednotlivých představitelů děti plnily úkoly. Pátým filmem byl „E. T Mimozemšťan“ - pantomimou děti předváděly jednotlivým vedoucím věci, činnosti, předměty a úlohou vedoucích bylo poznat danou ukázku. V úterý den posledního filmu získaly děti poslední indicie a vypátrali zloděje. Byla to známá zpěvačka, herečka Britney Spears představovanou naší vedoucí Janou.

V pondělí v předvečer posledního hraného filmu přijela známá a celosvětově uznávaná zpěvačka a herečka Wendy, která zastoupila po zbytek pobytu v Beaverwoodu režiséra Davida alias Vydrýsci.

Sedmý den pobytu pomocí magické koule přešly děti zpět do našeho světa a zničily magickou kouli, aby nikdo nemohl z jiného světa opět přijít a ukrást námět na scénář.

V posledních dnech finišovaly přípravy na splnění úkolu. Děti napsaly scénář, vyrobily si kostýmy, nakreslily plakát k filmu a booklet na DVD, natočily film a připravovaly se na závěrečný galavečer Beaver show alias Oscary.

V „Den D“ si to všichni užili. Deset dětí získalo dřevěného bobra za nejlepší kostým, nejlepšího herce, herečku, jak v hlavní roli, tak i ve vedlejší roli, nejlepší hororovou postavu, hudbu a mluvené slovo. Ostatní též nepřišli zkrátka, dostaly ručně vyrobeného bobra z hlíny.  V show děti předvedly, co se v nich skrývá na soundtrack ze známých filmů, například: Titanic, Princové jsou na draka, Muzikál ze střední, Rocky a Pomáda. Ukázaly nám tanec, zpěv i pantomimu.

Během celého pobytu se děti nejenom zaměřovaly na celotáborovou hru„Ztracený film“, ale též si užily rozmanité kroužky: taneční, dramatický, deskově hrající, posilovací ale i míčový. Některé týmy si sáhly až na dno svých sil, kdy došly na vrcholky hor „Zakletý“. Výletem na vojenskou pevnost Hanička se někteří staly malými a ještě menšími dětmi. Druhá skupina jela do Letohradu, kde navštívila muzeum řemesel a strašidelnou jeskyni, kde byl např. drak, co právě pojedl princeznu, hejkal strašící kolemjdoucí a různá další pohádková stvoření.

Děti také měly možnost poznávat, ze kterého filmu je daná ukázka, například hudba hláška či kratší úryvek.

Myslím si, když vyslovím jeden výrok, bude mluvit za všechny, s jakými dojmy jsme odjížděli a přijížděli a jaké dojmy nám zůstanou v srdcích.  „Bát neznáma se nemusíme, srdce otevřít můžeme. Zážitky, které prožijeme a přátelé, které poznáme, dál vídat můžeme, ale nemusíme. Někteří do stáří zůstanou a vrcholky hor s námi vyšlapou. Možná na tábor opět s námi pojedou.“

Fotogalerie                                                                Naši vaši vedoucíAstronomové a astronauti v Říčkách        
          
13.9.10

Deset dní bohatých na zážitky trávilo 25 dětí a pět vedoucích z Astronomicko-kosmonautického tábora v Říčkách v Orlických horách. Počasí se celkem vydařilo, technika poslouchala a táborníci zlobili jen malinko. Ani nápor viróz nás nezdolal. Jestliže jsme odjížděli před rokem z prvního A-K tábora velice spokojení, letos jsme byli ještě spokojenější.  Co všechno jsme podnikali  jsem popsala v článku na stránkách Sekce pro děti a mládež ČAS.  Jak ale letošní A-K  tábor viděla naše táborová mládež?

Eva: „Hodně jsme si užili. Opět se sešla naše „čtverka“ z loňska a poznali jsme se s dalšími lidmi. Báječný byl třeba náš vedoucí Honza. Nezkazil žádnou legraci, dokonce nás i podpořil, ale dokázal nás i brzdit, abychom to s něčím nepřehnali.

Byli jsme bezchybný kolektiv. Napomohl k tomu i volnější program, který nás nenutil chodit spát přesně v deset, takže co se mezi kamarády nestihlo ve dne, stihlo se večer. Jednu noc se spalo pod širákem, jindy se hrála noční „bojovka“. V odborných blocích jsme se toho hodně dozvěděli. Přitom nikdo nás k ničemu nenutil. Například kdo chtěl, mohl se ještě večer vyžívat v pohledu na noční oblohu a počítat třeba meteory, kdo byl unavený, mohl si jít místo nočního pozorování lehnout. Loučení na konci tábora bylo moc smutné... Myslím si, že letošní tábor byl ještě lepší než loňský.“

Standa: „Hned první den po příjezdu se šlo na pozorování, kde nám bylaukázána souhvězdí, dvě hvězdokupy a několik dvojhvězd. To bylo výborné, protože začátečníci, kteří nikdy nepozorovali nebe,  se tu aspoň něco naučili pro příští pozorování a táborové hry.  Nejvíc se mi líbilo pozorování po celodenním výletě - šlo nás jen pár a tím to bylo zajímavější. Počasí nám ze začátku přálo, obloha byla jasná a bylo teplo. Kromě mnoha hvězdokup a mlhovin jsme během dvou hodin zahlédli i pár meteorů. Pak to zkazily mraky…
                                           

Skvělé byly také táborové hry, nejlepší z nich ale byli Zlatokopové.  Jen by to pro příště chtělo víc zlatých nugetů  a méně lupičů. Zbyškovo povídání o kosmonautice mi šlo od srdce, protože kosmonautiku miluji.  A jeho vlastní fotky z Kennedyho vesmírného střediska neměly chybu. Úžasný byl také film Apollo 13, který jsme si jeden večer pouštěli.

Báječně jsme se bavili také při vypouštění raket. Ty jsme si z papíru a PET lahví sami vyrobili asi o dva dny dřív, a když jsme s nimi konečně mohli na „rampu“, starty nebraly konce. Bylo to i docela napínavé, například když jedna raketa dopadla asi 2 metry od zaparkovaného auta.

V týmu jsme si skvěle rozuměli, byli jsme skvělá banda. Vyhráli jsme celotáborovou hru, ale musím uznat, že to nebylo úplně spravedlivé, my jsme byli silnější než ostatní týmy.  Nešlo o výhru (odměna pro týmy byla na všech místech stejná), ale o samotnou hru a ta nás bavila všechny.

Bylo to asi nejlepších deset dní  co jsem zažil o prázdninách a už se těším na příští rok.“

Adam:  „Podle mě se letošní tábor povedl stejně jako ten minulý, jen počasí mohlo být trošičku lepší. Na druhou stranu nás bylo víc, co už jsme měli nějaké zkušenosti, tak to bylo mnohem zajímavější. Třeba pozorování slunečních skvrn bylo dobré, jen škoda, že se Slunce nedalo pozorovat víckrát.  No a rakety byly skvělé! Oproti loňským pozvaným modelářům se mi líbilo, že jsme si letos rakety vyráběli sami. Vlastně se mi moc líbilo všechno, ať už to byly hry, pozorování nebo výlet.  Prostě skvělý tábor. A abych nezapomněl: skvělí vedoucí!“

Zdá se, že se v názoru na Astronomicko-kosmonautický tábor shodují všichni: náramně se vydařil! Tak za rok „na viděnou“  v Říčkách!

Fotogalerie                                                                  Věra Bartáková
 


Ohlédnutí za třemi turnusy MTMĎ        
                
3.9.10

Po článcích od našich vedoucích o malých táborech pro malé děti (MTMĎ) si dovolím několik dodatků.

Předně chci poděkovat mnohým rodičům za odměny pro děti, většinou se jednalo o hračky a odměny sladké, i jak jsem psal v instrukcích, všelicos možné nemožné, co se hodí na hry. Nestihl jsem si při odjezdu na tábor zaznamenat všechny, kteří něco poskytli, snad se nikdo nebude zlobit, že tu nenapíši konkrétní jména.

Za celou dobu všech táborů v Orlických horách se ani jednou nestalo, že by nepřetržitě pršelo celé dny. Na horách bylo počasí poměrně jiné, než udávali předpovědi pro nižší polohy. Přesto na koupání bylo pouze na prvním turnusu MTMĎ v červenci. Počasí dalším dvěma turnusům a následujícím táborům koupání dětem nedopřálo.
 
Z výtvarných prací toho nakonec také moc nebylo. V plánu bylo modelování
z barevné hmoty, která se dá vyrobit s hladké mouky, octa, lepidla Herkules, soli, oleje a potravinářského barviva. Před mnoha lety jsme se stejné hmoty s dětmi modelovali – hmota ztvrdla na kámen. Je mi záhadnou, proč letos při úplně stejném receptu hmota vůbec neztvrdla. Letos se hlavní výtvarný program nezadařil.
MTMĎ III - 2010Před táborem se téměř všichni vedoucí podílí na přípravě programu. Ačkoliv byl pro všechny tři turnusy připraven program stejný, přesto byl každý turnus trochu jiný. Je to dáno především dvěma aspekty. Her a aktivit máme záměrně připraveno více, než by bylo možné zvládnout. Ovšem program tábora dělají vedoucí a ti si určují, jaké hry a aktivity se budou hrát. A jaké hry se budou hrát, určuje například počasí a složení dětí na každém turnusu i jejich momentální stav (živost nebo naopak únava). Proto si vedoucí každého turnusu uzpůsobili program tak, aby vyhovoval konkrétním podmínkám a tím byl každý turnus trochu jiný jak hrami, tak atmosférou.
 
Na příští rok určitě dojde k nějakým změnám, které uděláme na základě zkušeností z jednoho turnusu. Sešlo se totiž příliš dětí, vyžadující naprosto individuální péči, což bylo pro vedoucí značně vyčerpávající. Pravděpodobně dojde ke zpřísnění výběru dětí na tábor.

Doufáme, že se dětem tábory líbily a dvacítka vedoucích může být spokojená
z odvedené práce. Nic ale nekončí. Zatímco dětem pomalu odeznívají zážitky
z prázdnin, my na podzim začneme pomalu připravovat další letní tábory.
Navíc nás čekají další během roku a víkendové akce.

Na viděnou se těší Zbyšek Prágr a dvacítka vedoucích od malých prcků. 

 


Tábor Český rok do třetice                  
                 
28.8.10

Bylo nebylo, první týden v srpnu (1. – 8.8.) se v Říčkách v Orlických horách zrodilo kouzelné místečko plné úsměvů, lásky a hravosti. Ale co to povídám! Aha, už vím! To je jedna z prvních pohádek, kterou jsem vypravovala dětem. Zkusím to tedy znovu...

Vzala jsem na svá bedra totiž nelehký úkol a tím se pro mě v tuto chvílí stává článek, ve kterém bych Vám moc ráda vylíčila každou maličkost, kterou jsme s dětmi zažili. Ale čím začít? Vyprávět, v kolik byla snídaně, oběd a večeře, v kolik se chodilo spát, jmenovat každodenní program, to je už minulost a tou zatěžovat nechci. Navíc, o tom nejlépe povypráví právě děti. Měla jsem ale možnost na týden se vrátit do těchto dětských let, do těch dnů, ve kterých jsme se nejvíce zajímali o to, jestli zítra můj nejvíc nejlepší kamarád přijde do školky (školy), abych si s ním mohla hrát a jestli mi maminka odpoledne udělá to dobré kakao, které mi tak moc chutná. S radostí oznamuji, povedlo se!

Každý den byl přátelštější a hravější ještě o trochu více, než ten předchozí. Nespočet her, kterými jsme s dětmi zaměstnávali nejen nohy a ruce, se stal každodenní touhou být o něco lepší. Soutěžilo se úplně ve všem, snad i v tom, kdo sní víc knedlíků. Ano, jídlo se stalo neodmyslitelnou součástí denního rituálu, a že nám všem chutnalo! Ale abych se dostala k tomu hlavnímu. Tábor jsme s dětmi pojali jako jeden český rok. Každý den jsme si vyzkoušeli tradice a zvyky ze dvou měsíců. Od tří králů jsme tak došli až po Silvestr, který se stal závěrečným vyvrcholením a oslavou báječného týdne, který jsme tam prožili.
 

Na začátku tábora, pro stmelování kolektivu, lepší poznání se s dětmi a získání důvěry jsme se rozdělili do 5 družstev po 8-9 dětech. Každý tým měl za úkol vymyslet si své jméno a meze se nekladli. Ostatně posuďte sami: Orlická říčata, Čertíci, Indiánské koně, Bubáci a Rychlíci. Celý týden tato družstva bojovala o poklad, který byl nalezen právě při konečném vyhlašování a zhodnocování celého tábora. Ovšem i samotné některé děti prohlásily, že přece nejde o to vyhrát, ale užít si co nejvíce srandy a najít si nové kamarády.

Když jsem pak přijela zpátky domů, ptali se mě, jaké jsou mé dojmy. Než jsem na otázku odpověděla, přehrála jsem si v hlavě celý tábor znovu a pak jsem řekla: „Tohle není o dojmech, ale o tom zážitku. Pravda je, že vedoucí nemohou mluvit za děti, ale za vedoucí mohu říct, užili jsme si to...“

Fotogalerie                                                                           Bára Zimová


ČERTÍCI
RYCHLÍCI ORLICKÁ ŘÍČATA INDIÁNSKÝ KONĚ
BUBÁCI
Markéta V.
Klára V.
Viktorka V.
Anička M.
Lucka M.
Martin Č.
Anita N.
Vašek M.
Fanda N.
Pavel F.
Nicol S.
Adélka V.
Verča V.
Marek L.
Tomáš P.
Ondra S.
Adéla N.
Luisa K.
David G.
Sára G.
Štěpán V.
Lukáš H.
Adéla N.
Tomáš H.
Adam M.
Petr R.

Míla H.
Samantha H.
Maruška H.
Lukáš P.
Eva S.
Tonda N.
Lukáš K.
Martin M.

Nicole H.
Martin B.
Adéla S.
Lukáš L.
Dan L.
Katka P.
Anička H.
Natálka K.
Adéla J.
46. bodů 45. bodů 40. bodů 29. bodů 23. bodů
1. místo 2. místo 2. místo 3. místo 4. místoČeský rok - II. turnus                                                24.8.10

Letos jsme se s malými táborníky vydali na cestu časem, během jednoho táborového týdne (25.7. - 1.8.) jsme stihli prožít celý rok s různými českými tradicemi a svátky.

První den nás svým zpěvem probudili Tři králové a my se rázem ocitli v měsíci lednu a únoru. Začátek roku si žádal rozdělení do družinek, proto jsme dopoledne strávili seznamováním, vymýšlením názvů a pokřiků jednotlivých družstev. Na oběd jsme se vydali již jako Duhoví jednorožci, Tygři, Mořský vlci a také Škrtivé anakondy a Surikaty. Odpoledne propuklo masopustní veselí s předváděním tanečních čísel, která děti nacvičily. Po té jsme pomáhali svatému Valentýnovi, v zimě nesměla samozřejmě chybět oblíbená hra na Mrazíka.

V úterý jsme putovali březnem a dubnem. V tu dobu se příroda probouzí ze zimního spánku, procházeli jsme se proto přírodou a všímali si, co do ní nepatří. Odpoledne jsme na louce lovili barevné motýly, lov dětem znepříjemňovali ostražití strážci území. Také jsme oslavili Velikonoce, na jednom stanovišti si například děti zdobily lesní velikonoční vajíčka, na dalším si pak vyzkoušeli obratnost slalomem s vejcem na lžíci.

Další den patřil květnu a červnu. Velkým úkolem bylo sbírání Medardových kapek z území, které bedlivě střežili nabručení Medardovi pomocníci. Nutno podotknout, že dětem se podařilo nás od čtyřiceti dnů kápě uchránit. Osvobozovali jsme také zvířátka od ledových mužů. Večer jsme si udělali svatojánský oheň a upekli tradiční českou pochutinu-buřty.

Čtvrtek byl ve znamení prázdninových měsíců. Dopoledne jsme se po družstvech vydali na prázdninovou pouť, cestou nás provázela například svatá Lucie-patronka nevidomých, na její počest děti část cesty překonaly poslepu. Na konci trasy si za odměny mohli očesat sladké plody, které se urodily na stromě zvaném lízátkovník. Odpoledne jsme pomáhali babičce sbírat borůvky, zaslouženou odměnou pro všechny pilné sběrače byly výborné borůvkové knedlíky a koláč-rovněž borůvkový.

V pátek přišlo září a říjen a tyto měsíce povolaly děti zpět do školních lavic. Prvním úkolem družstev bylo společně vytvořit plakát s ideální školou. Dozvěděli jsme se, že děti by rády školu plnou klouzaček, zvířátek, ale také technických vymožeností všeho druhu. Pracovalo se také s modelínou, kterou jsme záhy vzhledem k charakteristické „vůni“, překřtili na octolínu.

Poslední den nás čekalo putování listopadem a prosincem. Procvičovali jsme paměť prostřednictvím obrázkových kartiček a stavěli jsme v lese domečky zvířátkům na zimu. Odpoledne jsme barevnými fáborky krásně ozdobily vánoční stromeček, kolem kterého jsme si zazpívali vánoční koledy.  Slavnostní večer pak patřil karnevalu, maskám, tanci a rozdávání diplomů a odměn.

Putování českým rokem jsme prokládali osvědčenými hrami jako je například Mrazík, Cukrkáva limonáda, Vybíjená, často žádanou byla také hra na Jedovatou žábu a malým táborníkem vymyšlená hra Letníci. Při nepřízni počasí jsme ve skupinkách hráli nejrůznější deskové a karetní hry. Každý večer si děti kreslili nejhezčí zážitky dne do deníčků, které se postupem času za odměnu plnily zvířátkovými razítky. Před spaním vedoucí a zdatní dětští čtenáři předčítali pohádky na dobrou noc, jednou se k velké radosti děti pouštěly krátké animované pohádky na velkém plátně v klubovně.

Fotogalerie                                                            Gábina Knápková


ŠKRTIVÉ ANAKONDY
SURIKATY TYGŘI MOŘSKÝ VLCI
DUHOVÍ JEDNOROŽCI
Ondra J.
Kamila B.
Anna B.
Ondra A.
Patrik S.
Filip N.
Anita N.
Míša J.
Hynek N.
Martina E.
Lukáš S.
Filip Š.
Verča Š.
Pavlína K.
Monika K.
Matěj H.
Bart K.
Klára R.
Aneta E.
Zuzka H.
Hugo K.
Katka V.
Klára D.
David B.
Kuba E.
Šarlota K.
Lukáš B.
Natálka S.
Honza K.
Vojta V.
Filip M.
Veronika J.
Pepa Š.
Katka Š.

Kristýna Š.
Kuba J.
Matěj P.
Adéla A.
Aneta A.
Anika B.
Jindra K.
Jonáš K.
Anna E.
Lukáš M.
Tomáš M.
46. bodů 42. bodů 42. bodů 37. bodů 36. bodů
1. místo 2. místo 2. místo 3. místo 4. místoMalý tábor pro malé děti - I. turnus                         22.8.10

Účastníkům tábora (18. – 25.7.), který se konal v Říčkách v Orlických horách, jsme přiblížili kalendářní český rok a významné svátky, které k němu neodmyslitelně patří. Děti sbíraly v soutěžích razítka pro své družstvo a na závěr byly po zásluze odměněny.

Vaše malé ratolesti tedy mohly vstávat za zpěvu Tří králů, koledujících vedoucích či zpěvu koled apod. Před snídaní byla na programu ranní rozcvička pro zahřátí, kterou naši účastníci neabsolvovali zrovna s úsměvy na rtech. Ty jim ale navrátil pohled na stoly, na nichž byla snídaně. Dopolední program byl vyhrazen hrám, ať už soutěžním či nesoutěžním. Děti si vyzkoušely jarní úklid, záchranu zvířátek z hořícího lesa, chůzi kolem lana se zavázanýma očima a řadu skupinových her, které sloužily k navázání nových přátelských vztahů a utužení těch již dávno vzniklých.

Po náročném dopoledni přišla odměna v podobě vydatného obědu a odpoledního klidu, který provázelo nakupování v bufetu, které bylo mezi dětmi velmi oblíbené. A poté šup na odpolední program na hry a soutěže. Nutno podotknout, že děti do her vkládaly opravdu všechno a podávaly neuvěřitelné výkony. Náročný den byl zakončen hygienou a čtením pohádek, při kterých děti hladově hltaly každé slovo.
 
A jelikož vše jednou končí, i náš tábor došel ke konci. Ale jak jej zakončit? Jak jinak než karnevalem. K vidění bylo mnoho kostýmů, které si děti samy připravily či dovezly z domova.
 
Samotný tábor můžeme jakožto vedoucí prohlásit za vydařený, i počasí stálo při nás. Můžeme jen doufat, že stejně jako jsme spokojeni my vedoucí, jsou spokojeny i Vaše ratolesti a budou chtít s námi účastnit se dalšího tábora.

Fotogalerie                                                                   Zdeňka Táborská

BLECHY ČEROK ČESKÝ DRACI DRÁČKOVÉ MRAZÍCI
Robert H.
Adam H.
Eliška B.
Honza B.
Vendula Š.
Tereza M.
Adam V.
Kuba V.
Denisa D.
Peter P.
Honza D.
Jirka D.
Kuba D.
Eliška D.
Markéta S.
Zuzka K.
Adéla K.
Ondra K.
Kristína P.
Matina K.
Ondra M.
Samuel K.
Klára D.
Kristýna D.
Radka S.
Dan M.
Alex Ž.
Martin M.
Pavla P.
Karolína L.
Matyáš M.
Natálie K.
Bára V.
Vít N.
Pepa N.
Tonda J.
Vojta M.
Matěj M.
Lukáš S.
Veronika L.
Petra H.
Natálka K.
Joanna M.
Jonatan R.
43. bodů 41. bodů 39. bodů 38. bodů 27. bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místoKačlehy 2010 ve znamení hippies                          31.7.10

Od konání hudebního festivalu ve Woodstocku uplynulo v letošním roce 41 let.
U příležitosti tohoto kulatého výročí jsme se rozhodli, že letošní tábor bude ve znamení dobré nálady, pohody, květin, prostě hippies. Na přípravy festivalu se do Kačleh sjelo 40 dětí dychtivých po správné hippies atmosféře. Hned u prvního táboráku jim organizátoři Woodstocku začali vyprávět příběh, jak vznikla myšlenka festivalu a kde se na něj sehnaly peníze. Dva z nich, Mistr M. a Mistr P., provázeli novou generaci hippies během celého období před začátkem festivalu.

První týden tábora proběhl ve znamení příprav na uspořádání festivalu. Připravit všechno potřebné nebylo vůbec jednoduché – tak velký festival vyžaduje pořádné zázemí. Díky velkému úsilí organizátorů se podařilo zajistit vše potřebné – vodu, elektřinu, zásoby jídla a pití, ošetřovnu a hlavně dostatek WC a toaletního papíru. Zejména při hře, kdy byl celý přípravný tým nucen utíkat před zákeřnými průjmy a nedočkavě hledat nenápadnou zácpu, která je vysvobodila z jejich problémů, ocenili členové týmu předchozí kvalitní konstrukci a úspěšné hlídání dostatečného počtu WC. Celá tato náročná příprava se neobešla bez zranění – vědeckými metodami bylo zjištěno a experimentálně ověřeno, že nejchoulostivější částí průměrného hippies těla je kotník. Po čtvrtém podvrtnutém kotníku jsme přestali vyhledávat pomoc externích ne-hippies lékařů a spolehli se na vlastní síly. Kolik kotníků nakonec bylo zraněno? Při osmém kotníku přestal hippies zdravotník počítat, takže přesnou pravdu už asi nikdy nikdo nezjistí...

Místo pro pořádání festivalu bylo po týdnu náročných příprav konečně hotové a tak se všichni hipíci z celé kačležské oblasti vydali na cestu směrem do New Beestrits, protože tam někde prý ještě prodávali zbylé lístky na festival. Cesta byla o to náročnější, že jeden z členů party nemohl dobře chodit a ostatní ho museli část cesty nést. Těžkého úkolu se však nezalekli  nakonec všichni stihli nějaký dopravní prostředek New Beestrits – ti nešťastnější moderní autobus firmy Greyhound, ti méně nešťastní expresní rychlovlak se speciálním úzkým  rozchodem kolejí, který dokáže na některých úsecích vyvinout rychlost až 32 km/h.

Po přespání nedaleko New Beestrits poblíž tajemného skalního útvaru našli hipíci pokladnu, kde jim nerudný prodavač prodal lístky za lidových 30 Kd (kačležských dolarů). S lístky v kapsách se již všichni začali těšit na blížící se festival.

V dalších dnech se organizátoři starali o festivalové místo – zejména neustále ucházející duše festivalového zásobovacího vozidla dala organizátorům dost zabrat. Na festival se začali sjíždět první hipíci z okolí. Ne všichni místní obyvatelé však měli radost z festivalu a snažili se hipíkům jejich cestu všemožně znepříjemnit. Nic však nemohlo zastavit natěšené davy a ve čtvrtek 15.7. proběhl nefalšovaný Woodstock 2010. Na úvod zazněl stylový hippies film Tři zlaté VLASY děda Vševěda. Písničky všech možných autorů žánrů prokládala dramatická vystoupení uměleckých skupin. Diváci viděli autentické vzpomínky účastníků Woodstocku 1969  a show slavného patologa dr.Wernera. Mezi pohádkami zaujala Sněhurka v podání umělecké dvojice Jat a Mat. Pohodový večer zakončila dražba vzácných hippies pokrmů a déšť zchladil rozehřáté účastníky festivalu. Woodstock 2010 skončil. Co bude příští rok? Na to se zeptáme stránek Žlutého květu v zimě.

Díky všem, kteří se na Kačlehách 2010 podíleli – Pepovi, Zbychovi, Adamovi, Matějovi, Evě, Janě, Lucce, Zuzce, Anežce, Elišce, Pavlovi a Darče. Díky účastníkům, kteří svým nasazením a přístupem ke hrám pomohli ke skvělé atmosféře. Všichni už se těšíme na Kačlehy 2011.

Fotogalerie                                                                       Jirka Bureš

Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) - 1. turnus 2011
 1. tur. MTMĎ (Malý tábor pro malé děti)
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) - 2. turnus 2011
 2. turnus MTMĎ
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) - 3. turnus 2011
 3. turnus MTMĎ
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Indiáni na Stříbrném potoce - tábor 2011
Indiáni na Stříbrném potoce - tábor 2011
Indiáni na Stříbrném potoce - tábor 2011
Indiáni na Stříbrném potoce - tábor 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Indiánské léto - výprava červen 2011
Indiánské léto - výprava červen 2011
Indiánské léto - výprava červen 2011
Indiánské léto - výprava červen 2011
Indiánské léto - výprava červen 2011
Poklad ve Zlatém údolí - výprava květen 2011
Poklad ve Zlatém údolí - výprava květen 2011
Poklad ve Zlatém údolí - výprava květen 2011
Poklad ve Zlatém údolí - výprava květen 2011
Poklad ve Zlatém údolí - výprava květen 2011
Den Země Rudná 2011
Den Země Rudná 2011
Den Země Rudná 2011
Den Země Rudná 2011
Den Země Rudná 2011
Den Země Rudná 2011
Den Země Rudná 2011
WALL-E, výprava Železná, duben 2011
WALL-E, výprava Železná, duben 2011
WALL-E, výprava Železná, duben 2011
WALL-E, výprava Železná, duben 2011
WALL-E, výprava Železná, duben 2011
WALL-E, výprava Železná, duben 2011
WALL-E, výprava Železná, duben 2011
WALL-E, výprava Železná, duben 2011
WALL-E, výprava Železná, duben 2011
Gemini - plechovka pro dva
 Gemini - plechovka pro dva (a Ivo).
Mercury - plechovka pro jednoho
 Mercury - plechovka pro jednoho.
Interiér kosmické lodi Mercury
 Interiér kosmické lodi Mercury.
Astronaut Hall of Fame
 Astronaut Hall of Fame.
Space View Park v Titusville
 Space View Park v Titusville.
Ti skalní tu přečkávají i několik dní.
 Ti skalní tu přečkávají i několik dní
 (Red Huber, Orlando Sentinel).
Doba ledová - výprava Železná březen 2011
Doba ledová - výprava Železná březen 2011
Doba ledová - výprava Železná březen 2011
Doba ledová - výprava Železná březen 2011
Doba ledová - výprava Železná březen 2011
Doba ledová - výprava Železná březen 2011
Výprava do lesa
Poznáváme letokruhy
Poznáváme stromy
Poznáváme bobky
Liščí ocásky
Krásný pohled na raketoplán Discovery na rampě 39A.
 Krásný pohled na raketoplán Discovery.
Startovací rampa 39A
 Startovací rampa 39A.
Jeden z mnoha obřích parníků na Cape Canaveral
 Plovoucí hotel vyplouvá z Cape Canaveral.
Před montážní halou VAB
 Ivo a Bohouš před montážní halou VAB.
Raketoplán připravený ke startu.
 Raketoplán připravený ke startu. A prší.
Robotická interaktivní expozice.
 Robotická interaktivní expozice.
Rocket garden
 Začátek oblačnosti, která mohla za další 
 odklad startu raketoplánu.
Rocket garden
 V Kennedy Space Center
Raketová zahrada
 Raketová zahrada
Odtud odjíždí astronauté na start
 Odtud odjíždí astronauté na start
Cedule hlásí další odklad startu
 Cedule hlásí další odklad startu
Raketový park večer za plotem
 Raketový park večer za plotem
F-1, jeden z motorů Saturnu V
 F-1, jeden z motorů Saturnu V
Saturn V
 Raketa Saturn V
Motory Saturnu V fotografované rybím okem
 Motory fotografované "rybím okem"
Řídící centrum, simulace startu
 Řídící centrum, simulace startu
Command Module Apollo 14
 Velitelský modul Apollo 14
Interiér velitelského modulu
 Interiér lunárního modulu
Detail motorů F-1
 Spotřeba 5 x 2,7 tuny paliva za 1 s!
V maketě jednoho z modulů ISS
 V maketě jednoho z modulů ISS
Krásné pohledy na VAB
 Krásné pohledy na VAB.
Kennedy Space Center
 Vlevo raketoplán, uprostřed nádrž na
 palivo a pomocná raketa, vpravo maketa
 nové lodi Orion a záchranná věžička.
Explorer - replika raketoplánu 1:1 včetně vnitřího zařízení
 Explorer - replika raketoplánu 1:1.
S třínásobným astronautem Jamesem Reillym
 S třínásobným astronautem J. Reillym.
Rampa s raketoplánem Discovery teleobjektivem
 Rampa s raketoplánem teleobjektivem...
Reálný pohled z vyhlídkové věže
 ... a reálný pohled z vyhlídkové věže.
Jeden ze tří hlavních motorů raketoplánů (SSME - Space Shuttle Main Engine). V pozadí raketoplán Discovery.
 Hlavní motor raketoplánů (SSME).
 V pozadí raketoplán Discovery na rampě.
IMAX - Hubble 3D, leden 2011
IMAX - Hubble 3D, leden 2011
IMAX - Hubble 3D, leden 2011
Vlajka Floridy
 Vlajka Floridy.
Nepřipomíná vám to jednu dvojici? :)
 Klucí ví, jak na to!
Volby na Floridě
 Volby na Floridě.
Zákaz focení v marketu
 V marketech se nesmí fotit (Wal-Mart).
Večerní vycházka do parku a na most v Melbourne
 Melbourne Causeway, US-192.
Multi náboženská tolerance
 USA je skutečně multi náboženský národ
Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11
Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11
Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11
Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11
Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11
Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11
PF 2011 Speleo Albeřice
 
Trasa z Prahy do Miami s jedním přestupem
 Trasa na Floridu s přestupem
Airbus A321-100 v Praze
 Naše první letadélko - Airbus A321-100
Naše druhé letadlo - Boeing 747-400
 Hurá do Miami - Boeingem 747-400
Naše druhé letadlo - Boeing 747-400
 Naše letadlo
Let přes Atlantik - spánek a nuda
 Občas při letu není co dělat.
Bahamské souostroví
 Bahamské souostroví
Zábava 80. léta, listopad 2010
Zábava 80. léta, listopad 2010
Výprava do Království železnic, listopad 2010
Výprava do Království železnic, listopad 2010
Výprava do Království železnic, listopad 2010
Výprava do Království železnic, listopad 2010
Podzimní tábor 2010 - Nekonečný příběh
Podzimní tábor 2010 - Nekonečný příběh
Podzimní tábor 2010 - Nekonečný příběh
Podzimní tábor 2010 - Nekonečný příběh
Podzimní tábor 2010 - Nekonečný příběh
Podzimní tábor 2010 - Nekonečný příběh
Podzimní tábor 2010 - Nekonečný příběh
Drakyáda Rudná 2010
Drakyáda Rudná 2010
Drakyáda Rudná 2010
Výprava Asterix a Obelix - Železná říjen 2010
Výprava Asterix a Obelix - Železná říjen 2010
Výprava Asterix a Obelix - Železná říjen 2010
Výprava Asterix a Obelix - Železná říjen 2010
Výprava Asterix a Obelix - Železná říjen 2010
Výprava Asterix a Obelix - Železná říjen 2010
Výprava Český kras, říjen 2010
Výprava Český kras, říjen 2010
Výprava Český kras, říjen 2010
Výprava Český kras, říjen 2010
 Tvorba vizualizace pro film Hubble 3D
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
A-K tábor 2010
A-K tábor 2010
A-K tábor 2010
A-K tábor 2010
A-K tábor 2010
A-K tábor 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ III - 2010
MTMĎ I -2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ I - 2010
MTMĎ III - 2010
MTMĎ III - 2010
MTMĎ III - 2010
MTMĎ III - 2010
MTMĎ III - 2010
MTMĎ III - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ I - 2010
MTMĎ I - 2010
MTMĎ I - 2010
MTMĎ I - 2010
MTMĎ I - 2010
Tábor Kačlehy - Woodstock 2010
Tábor Kačlehy - Woodstock 2010
Tábor Kačlehy - Woodstock 2010
Tábor Kačlehy - Woodstock 2010
Tábor Kačlehy - Woodstock 2010