ZO ČSOP Žlutý květ
 »
 
http://www.zsrudna.cz
                                              Toto je zatím pracovní a informační web, nové stránky se připravují





 
 

Start Discovery, STS 116





























































































































































































































     
    Zpravodajství z mise Discovery STS 116

     Archiv 

Informace a zpravodajství v češtině o průběhu mise na IAN.
Kde se právě STS a ISS nad Zemí nachází, včetně on-line "tachometru".
Zde stručný interaktivní plán mise (v angličtině). (NASA)
Video ze startu (mpg 89,6 MB) a zde menší (7,2 MB)
Sestřihy z kamer na přídavných motorech SRB při startu. Všimněte si vodní "sprchy" na tlumení hluku na rampě - cca 4 miliony litrů za minutu.
1. výstup do kosmu, otočka raketoplánu a další videa (NASA)
Detailní specifikace raketoplánu Discovery (knihovna Akademie věd)
Desítky videí z misí raketoplánů a další na YouTube
Let při hudbě nebo vzpomínka na předešlou stopatnáctku (NASA)
NASA a její námořní flotila např. vyzdvyhující motory SRB: RealP, WMP
Perličky z pilotovaných letů (na IAN)
Průběh mise STS 116 živě na TV NASA

     PÁ 22.12, 3:00
     Pátek je ve znamení plánovaného příletu. Ovšem, značně ho komplikuje              nepříznivé počasí na přistávací základně KSC (Kennedy Space Center) na          Floridě. Je možné i přistání na záložní základně EAFB (Edwards Air Force          Base) v Kalifornii a ještě hůře v Novém Mexiku na Northrup Strip , což bych        jim na tom písku opravdu nepřál. Je připraven i záložní plán na sobotu. 

     Plán pro KSC na Floridě: (červeně hlavní plán)
     13.17  Budíček písničkou
     15:42  Zapojení počítačů GPC (General Purpose Computer) sk. B
     20:49  Brzdicí manévr dvěma motory OMS pro přistání na KSC (oběh 202)
     21:24  Vstup do atmosféry ve výši 121 km
     21:56  Přistání na KSC
     (Uskutečněno)
     22:26  Záložní brzdicí manévr pro přistání na KSC (oběh 203)
     23:32  Přistání na KSC

     Plán pro Kalifornii pro EAFB (Edwards Air Force Base):
     22:19  Záložní brzdicí manévr pro přistání (oběh 203)
     23:27  Přistání na dráze 04
     23:55  Záložní brzdicí manévr pro přistání (oběh 204)
     01:00  Přistání na EAFB

     Plán pro Nové Mexiko na Northrup Strip, White Sands:
     22:20  Záložní brzdicí manévr pro přistání (oběh 203)
     23:27  Přistání na Northrup Strip na dráze 17
     23:57  Záložní brzdicí manévr pro přistání (oběh 204)

     Článek o přistávání raketoplánů nebo zde na cz.wikipedii. Včera bylo                  nádherné vypuštění družic ANDE, nebo zde v sestříhu ze 13 dne.

                                  Zdroj: Spaceflightnow.com a Akademie věd ČR

 

 

 

 

 

 

  

      

      Schéma dráhy letu raketoplánu při přistávání. Zdroj: NASA

     
     ČT 21.12
     Tak už to posádka Dicsovery má za pár. Podle upraveného plánu by                  raketoplán Dicsovery měl přistát v pátek, ale počasí je dosti špatné a je              tedy harmonogram připravený až do soboty. To je nejzašší možný termín            přistání, kyslíku na více dní již na Discovery není. Tak uvidíme, jak to                  dopadne.
     Dnes posádka připravuje raketoplán na, doufejme, zítřejší přistání, které by          mělo proběhnout ve večerních hodinách. Určitě sledujte.
     Dnes je budíček plánován na 13.17 a v 19.19 budou vypuštěny dvě malé              družice ANDE. OD 20.12 je tisková konference.

     Krátké video u téměř složených slun. paneů (mj. pohled z přilby kosmonauta)
     Sestřih z 11.dne a 12., včerejšího dne(záběr na východ Slunce)

     ST 20.12     
     Včera nám při odpojování Discovery od ISS NASA nedopřála příliš záběrů,          i tak to stálo za to. Dnes se po budíčku ve 13.47 posádka zaměří na                  monitorování tepelného štítu pomocí ramene OBSS od 17.52. Později, ze            středy na čtvrtek, budou vypuštěny družice MEPSI (od 1.00 h) a RAFT-1            (od 2:37 h) a ve čtvrtek od 19.19 malé družice ANDE.

     Pokud jste neviděli odpojení STS od ISS, opakování je zde.
     Sestřih z 9.dne a 10.dne. Jaký byl budíček v pondělí pro posádku STS.

      

        

 

 

 

 

 

 

 

            

          

           Řízené rameno OBSS [Orbiter Boom Survey System]. Zdroj BBS.

     Pokus o opravu slunečního panelu při výstupu EVA 3 (Extra Vehicular                Activity - vycházka do kosmu). On-line přenos je kvalitnější.

     ÚT 19.12
     Ze včerejška na dnešek jsme mohli sledovat jeden z nejkrásnějších výstupů.        Myslím, že si málokdo z diváků kdy prohlédl sluneční panely takto zblízka          a v detailu. Ač se ze začátku problém zdál veliký a mnozí na chatu nebyli          příliš optimističtí, nakonec se panel složit podařilo, ale jedno vodící lanko se        nenamotalo zcela správně. U něj byl právě problém ve vymotaných                      jednotlivých vláknech při skládání. Přesto bylo "nahoře" a v řídícím středisku        v noci veselo.

     Dnešní zprávu otiskuji z IAN:
     Dnešním hlavním úkolem je dokončit přenášení nákladu mezi raketoplánem        a ISS a připravit vše na odlet Discovery od ISS. Posádka bude probuzena už      ve 14:47. Ve 20:07 proběhne rozloučení obou posádek a uzavření průlezu.          Discovery se pak ve 23:09 od ISS odpojí a po tradičním inspekčním obletu          zamíří domů, přistát má v pátek večer našeho času.

     Plán odletu od ISS
     20:07 – rozloučení posádek, uzavření průlezu, kontrola hermetičnosti
     23:09 - Odpojení Discovery od ISS
     23:52 – 1. separační manévr, inspekční oblet okolo ISS
     00:06 – 2. separační manévr
     00:52 – 3. separační manévr, definitivní odlet od ISS

     Astronautům se nakonec s dosti velkými obtížemi podařilo složit levoboční          část slunečního panelu P6. Problémy byly především s jedním uvolněným          vodicím lankem. Ve 2:38 výstup skončil. Trval 6 hodin a 38 minut
.

     PO 18.12
     V 7.17 obě posádky uléhají ke spánku. Po budíčku posádky STS v 15.17            a ISS v 15.47, hygieně a snídani, nastává příprava pro čtvrtý neplánovaný            výstup do kosmu, jehož cílem je složení porouchaných slunečních panelů          za pomoci kosmonautů. Samotný výstup je plánován na 19.47 našeho                času, ale může se začít o pár minut dříve.
    

     NE 17.12
     Nádherný a úspěšný byl ze včerejška na dnešek výstup EVA 3 (Extra                Vehicular Activity - vycházka do kosmu). Sunny při něm odlétl foťák. Protože      vše, co bylo v plánu bylo včas hotovo, "proplula" dvojice kosmonautů k                problematickým slunečním panelům a cloumala s nimi, zdali se jejich                skládání neumoudří. Mnoho lidí, kteří sledovali živě přenos, bylo ohromeno          jejich velikostí vzhledem ke kosmonautům - zde jsou informace a video (NASA)    
     V noci našeho času řídící středisko rozhodlo o mimořádném čtvrtém výstupu      do kosmu (EVA 4) s cílem složit sluneční panely. Tím pádem se celá mise          posouvá o den. Přistání raketoplánu tak nastane v pátek 22.12.
     Posádka STS dnes vstává v 15.17, na ISS v 15.47. Asi, aby se v koupelně          všichni nemačkali :)). Budou především přenášet náklad mezi raketoplánem        a stanicí ISS.
     Zde je sestřih ze 7 dne.

     SO 16.12
     Včera jsme sledovali tiskové konferece, byla to celkem legrace s tím frisbee        :) a kosmickým účesem Sunity Williams. Ptali se novináři, ale i děti, mluvili        o svých euforických pocitech při prvních hodinách ve stavu beztíže, ale že          mají také napilno. Thomas Reiter, který nyní poletí s posádkou domů, říkal,        že se těší na normální jídlo, na kytičky, ale že loučení bude těžké. Zde máte      pro představu kosmický jídelníček (v .pdf) člena STS Marka Polanského.

     Dnešní plán přetiskuji z IAN:
     Dnešním hlavním úkolem je třetí a pravděpodobně poslední výstup do kosmu.      Jeho začátek je naplánován na 20:42 našeho času! Astronauti při něm budou      pokračovat v přepojování kabelů mezi slunečními panely ITS-P3/P4 a neúplně      staženými panely P6. Také dojde k přemístění protimeteorických panelů na        modul Zvezda a na konci výstupu – pokud zbude čas se astronauti pokusí          opravit sluneční panely P6. Ty se ve středu nepodařilo úplně stáhnout, jak          bylo v plánu. Poslední výstup do kosmu si tak nenechte ujít!. Budíček                posádky Discovery je naplánován na 15:47.

     
     PÁ 15.12

     V 7.48 jdou posádky po dramatických posledních dnech spát. Budíček je            plánován pro STS v 15.48 a pro ISS v 16.18. Nad našimi hlavami proběhne na      ISS několik technických výměn a oprav a především jsou plánovány tiskové        konference z oběžné dráhy od 20.08 (kosmonauté Fuglesang a Reiter), od          21.48 je společná a od 23.28 mají tiskovku Lopez-Alegria a Tjurin. Od 21.28        je společné fotografování posádek a od 23.18 osobní volno posádek.

     Na IAN najdete zajímavou zprávu z předešlého dne:

     22:00 - Druhý výstup do kosmu začal s mírným předstihem. Vzhledem                k tomu, že si astronauti hrají s kabely, není v části ISS elektřina a tak                nefungují ani kamery, takže nic nevidíme. Budiž nám útěchou, že NASA            nevidí také nic.

     ČT 14.12.    
     "Good morning Discovery" opět uslyšíme v 16.18 našeho času. Včera jsem        budíčkovou píseň nepoznal, uvidíme dnes :). Jinak se vyskytl vážný problém        při stahování slunečních panelů. Aby jste si udělali představu, jak opravdu v        detailu vypadají, zde je fotografie z dnešní noci. Jedná se o tenkou "fólii",        která se při stahování krabatěla. Spekulovalo se i o špatně se navíjejícím            lanku způsobující problém. Lanko i naviják je krásně vidět na uvedené                  fotografii.

     Pro zajímavost: sluneční fotovoltaické panely mají příkon 64 kW                          (průměrný výkon 19.1 kW) a rozpětí 72.9 m. Jeden ze čtyř pásů má                    rozměry 33.0 × 4.6 m, členěné do 84 panelů osázené každý 16 400 moduly        křemíkových fotovoltaických článků...

     Ve 21.13 bude zahájen druhý výstup (tzv. EVA-2), jehož cílem bude mj.              výměna porouchaného stabilizačního setrvačníku.

     ST 13.12.       
     V noci našeho času se dva kosmonauté vydali mimo ISS, aby pracovali při          i instalaci nosníků P4 a P5, který "přivezl" Discovery. Ráno po osmé našeho      času chodí posádka spát a vstává obvykle po 16.00 hodině, dnes to bude            v 16.17 (včera byli buzeni písní Waterloo od Abby). Sledujte budíček živě,            co dnes asi zahrají? :). Posádka ISS vstává o půl hodiny později.

     Dnes bude stažen panel slunečních baterií, protože bude celý přemýstěn            a stane se z něj díl P6, který se namontuje na díl P5. Zatahování slunečních        panelů se děje pomalu a začně zhruba v 19.30 a skončí po půlnoci.                    Samotné solární panely jsou tenké a při zatahování se složí do "konzole".          V pravo na snímku (klikni pro zvětšení) je vidět spodní část slunečních panelů (ty žlutě ohraničené). Celá konstrukce bude přesunuta a ocitne se vedle slunečních panelů (P 3/4), které jsou na snímku dál. Zde máte krásný přehled modulů ISS a zde je ještě jeden snímek ISS - ony horní sluneční panely budou zítra přesunuty.

Animace výstavby ISS. Převzato z kosmo.cz

     ÚT 12.12     
     Dnes kolem půlnoci udělal raketoplán nádhernou otočku pod ISS, k spojení        s mezinárodní kosmickou stanicí došlo ve stínu Země, ale v záři reflektorů.          Poté se posádky setkaly. To bylo radosti na starém bělidle, všichni se                navzájem fotili, objímali, debatili... :). Došlo také k vyzdvižení nosníku z              nákladového prostoru raketoplánu. K posádce ISS se přidala Sunita Lyn              Williams - "Suni", která se narodila v Ohaiu v USA a domů s raketoplánem          naopak poletí němec Thomas Reiter.
     Dnes nás čeká dokončení připojení konstrukce (modulu), která nese solární        panely, radiátory termoregulačního systému a další zařízení. S tím proběhne      první výstup do kosmu, od 21.40.

     PO 11.12
     Posádka má dnes vstávat v 16:47 (včera řídící středisko vzbudilo posádku            Discovery tradičně písní. Byla to „Here Comes The Sun“ od Beatles). Hlavním      úkolem dneška je přílet a spojení s Mezinárodní kosmickou stanicí. Ke              spojení má dojít přibližně ve 23:05. Předtím by měl raketoplán učinit tradiční        manévr, kdy se otočí kolem dokola a posádka ISS bude kamerami snímat          tepelný štít, aby se zjistilo, zda není poškozen. Manévr má proběhnout kolem      22:50. Po půlnoci našeho času dojde k otevření přechodového průlezu                a k setkání posádek. Podle plánu k tomu má dojít v 00:20, ale vždy dochází        k určitému zpoždění. Současně s tím bude modul P5 vyzdvižen z                      nákladového prostoru Discovery pomocí mechanického manipulátoru. Poté          si modul převezme staniční manipulátor a přiblíží ho k části nosníku P4.              Vše proběhne zhruba od 2:00 do 3:30 ve výšce 360 km nad zemským                povrchem při rychlosti 8 km/s (316 km/h) ! 
                                                                       Převzato z IAN / Petr Kubala

     10.12. Raketoplán úspěšně odstartoval ve 2.47 našeho času. Na to, jak              odpoledne před startem byla šance úspěšnosti malá, v noci již byla                    sedmdesátiprocentní, což byl velký obrat. Byla to nádherná podívaná s                účastní příznivců na diskusním fóru a chatu a dokonce přenos podruhé                ze startu mise STS 116 vysílala ČT 24. Mise tímto samozřejmě pokračuje          a bude neméně zajímavá, obzvláště výstupy astronautů do kosmického              prostoru, až budou pracovat na kosmické stanic (Vše stále pokračuje na            TV NASA ). Raketoplán s ISS bude možno jako velmi jasnou hvězdu vidět          od 18. prosince po 18 hodině, ale nízko nad obzorem. Vpravo jsou snímky          ze startu

     9.12. 18:55: Tak počasíčko zatím nic moc, je asi 30% šance na start. I tak        vedení mise před chvílí rozhodlo, že se o start pokusí! Nádrž se plní palivem.        Tak vařte kávu a držte palce!

     8.12.  Nový termín času odletu raketoplánu byl stanoven na neděli ve 2.47          našeho času. Počasí má být stále špatné, ale uvidíme. Už nyní                          (15.0) je ale podle NASA odpočítávání na čase T - 11! Itinerář najdeš níže. 

     8.12 3:40:  Dnes se neletí! Pár minut před zážehem motorů bylo definitivně          rozhodnuto: NO GO!. Špatné počasí. Ale bylo to dramatické - mrkněte na          IAN, jak jsme to v diskuzi prožívali :).

     8.12. 0:20: Tak stále vše podle plánu. Kosmonauti se právě usazují v kokpitu      do křesel... Dopsal jsem díky sestře Pavlíně itinerář odpočítávání, který je      zde v PDFku. V deváté minutě se rozhoduje, zdali se poletí či nikoliv.

     7.12. 20:30: Počasí se zhoršilo, ale zatím vše probíhá dle plánu. Na on-line        přenosu už Discovery pěkně "odfukuje". Mělo by probíhat čištění                        plynným dusíkem. Se sestrou pracuji na překladu itineráře odpočítávání.              Vpravo snímek raketoplánu z dnešní noci.

     6.12: Přípravy ke startu zatím poznamenalo několik menších problémů, které      NASA v současné době řeší. Především došlo ke krátkému přepětí na                vypuštěcím zařízení. Také počasí už nevypadá tak dobře - 40% šance na            start! Zdroj IAN
 
     5.12: Podle astro.zeto.czest.pl je pravděpodobnost dobrého počasí v pátek          80%. V další dny pak mnohem méně. Díky korekci dráhy ISS Progressem          se změnil čas startu Discovery, ale jen o 2 sekundy.
 
     Dnes v 5 ráno našeho času začalo odpočítávání do startu raketoplánu                Discovery v čase T-43 hodin. Progress v noci na dnešek na podruhé úspě
šně      vytáhl ISS na vyšší oběžnou dráhu!  Zdroj IAN

     Pohodlně se usaďte a relaxujte. Že je vám první hudba povědomá? Je to            skladba skupiny Death Can Dance pro film Gladiátor. Doporučuji                        hlédnout do  konce.