Školní zvířátka ZŠ Rudná                       

Dlouholetým sponzorem                                                                                              
školního zvířectva je 
zverimex Robimaus
www.robimaus.cz               Hlavní stránka                                                                        Hop na školní terária

Novinky v teráriích
Oprava bazénku u hroznýše
28.12. 17
Po 12 letech byla provedena první větší „oprava.“ Bazének velkého terária s hroznýšem královským protékal. Voda se dostávala do substrátu, takže z něho byla bažina a v bazénku jen trocha vody. V době psaní těchto řádků dochází k impregnaci bazénku, dělají se tři nátěry. Po napuštění uvidíme, jestli impregnace pomohla. Samozřejmě se vymění substrát.
 
8.12. 16
V teráriu po zemřelém leguánkovi jsou nově štíři Heterometrus petersi (Veleštír Petersův). Jsou to společenští štírové, proto jich je
v teráriu pět a je evidentní, že bych jich tam mohlo být více.

20.10. 16

Zemřel leguánek obojkový, kterého jsme měli od roku 2010 jako mládě. Příčina úmrtí není známa, ale do poslední chvíle žral. Terárium je nyní prázdné a zvažujeme, co do něj. Terária už by po 11 letech potřebovala obnovu. Od jejich stavby na podzim roku 2005 se žádná rekonstrukce nedělala. Některé části stěn se drolí a bazének u hroznýše protéká do suché části terária.

18.10. 15
Felzumy se množí jak slepice a nyní je jich v terárku pět dospělých a nevypadá to, že by si navzájem vadily, což je docela zvláštní při takovém počtu felzum na jednom místě. Jinak nic nového. Stav zvířectva na podzim 2015: užovka červená, leguánek obojkový, 5x felzumy madagaskarské, 3x kuňka východní a hroznýš královský.

9.2. 14
O letních prázdninách 2013 zemřel gekon tarentola americana, který byl v ČR raritou a také délkou žití. Dožil se minimálně 25 let. V základní škole probíhalo v létě a na podzim 2013 zateplování, včetně podlah, kde jsou umístěna terária. Terárií se to ale nijak výrazně nedotklo, jen jsou nyní o cca 20 cm níže. V uplynulém roce jsme museli z terária odebrat jednoho leguánka obojkového, protože se ukázalo, že jsou oba samci a každou chvíli se prali. Felzumy madagaskarské stále snáší vejce a z většiny z nich se líhnou mláďata.

30.3. 13
Nový pár felzum madagaskarských snáší vejce "jak slepice", takže mláďat je dostatek i když z některých vajec se nic nevylíhlo. Přes zimu na několik týdnů zmizeli kuňky bombina orientalis. I přes neúspěšné hledání kuněk v teráriu to vypadalo na záhadné zmizení (či sežrání hroznýšem?), ale nakonec se jedna po druhé začala objevovat. Jediné vysvětlení je, že kuňky byly zahrabané. Stejně jedna na podzim 2012 zmizela, nyní jsou kuňky ve třech.

18.6. 11
Leguánci obojkový se mají čile k světu a rostou. Však mají také pěknou spotřebu cvrčků. V zimě zemřela samice felzumy madagaskarské, sameček ji do zvířecího nebe následoval v květnu. Oba na odpočinek měli již vzhledem k pokročilému věku právo. Samice také už minulý rok přestala klást vejce. Postupně ale přibyla náhrada, Robert Javorský (zverimex Robimaus) škole věnoval nový mladý pár. Z neznámých příčin odešla rovněž žába kasina skvrnitá, ta větší.

9.6. 10
Od 9. června 2010 máme nové přírustky. Dubnová mláďata leguána obojkového (crotaphytus collaris). Jejich obydlí je v prostředním dolním teráriu. Jsou velmi krotcí, dají se vzít i na ruku. V zajetí se živí především cvrčky. K úspěšnému chovu se potřebují lokálně vyhřívat a je bezpodmínečně nutné UV záření, které dodávají speciální teraristické zářivky.
Na konci května po delší době felzuma madagaskarská snesla další vejce. Z druhého slepeného vejce (viz. aktualita z 20.1.) se žádné mládě nevylíhlo.

 
Leguán obojkový Leguán obojkový

20.1. 10
Na podzim samice poprvé snesla dvě slepená vajíčka. 14.1. se z "dvojvejce" se vylíhlo první mládě. 
Do dolního terária bude po delším rozmýšlení a konzultacích umístěn párek leguánů obojkových 
(crotaphytus collaris). Nyní čekáme na vhodná mláďata, která by mohla být v březnu.

10.10. 09
Prostřední spodní terárium bylo vyprázdněno a hledáme jeho využití. Najít využití není jednoduché, protože terárium je docela malé, chovanec by neměl být náročný a přitom by měl být vidět. Ne jako dva stále ukrytí anolisové šedí, kteří byli přendáni do velkého pravého terária k felzumám.
 
Někdy ke konci srpna se od felzum objevilo další vajíčko, které je v krabičce v původním teráriu. Během předcházejícího půl roku samice felzumy snesla několik vajec, které byly předány zverimexu Robimaus výměnou za nefunkční teraristické UV zářivky Repti Glo.

1.4. 09

Ve dvanáctém týdnu se objevilo další vajíčko od felzum. Nemá úplně symetrický tvar, i skořápka není hladká jak by měla, tak uvidíme, zdali se z vajíčka vylíhne zdravé mládě.

18.2. 09
V pátém týdnu nového roku se po dlouhé době na obvyklém místě v dutině kmenu objevilo vajíčko felzumy.

27.12. 08

1. listopadu se vylíhlo další mládě, ale brzo po vylíhnutí uhynulo. Bylo špatně vyvinuté a mělo zdeformovaný ocásek. Po pár dnech se z vajíčka vyklubalo další mládě. Toto mládě bylo levně prodáno rodině do Králova Dvora u Berouna. Do této doby samice felzumy nenakladna žádné vejce a nebo si našla jiné, skryté místo. Experiment s knotem v teráriu u hroznýše (viz. 4.4.), který měl nasávat vlhkost se neosvědčil . První knot velmi brzy uhnil, druhému to trvalo o dost déle. Ale z jedné díry po knotu se spustily kořeny břečťanu, který pěkně prospívá.

4.4. 08
V teráriích došlo k několika technickým úpravám. V tropickém teráriu byl vyměněn nový motorek, který čerpá vodu do vodopádku, za nefunkční. U hroznýše došlo již k druhé výměně stropních svítidel, i předchozí se totiž ukázala jako nevyhovující co do výdrže materiálu a kvůli obtížné manipulaci při výměně žárovek. U hroznýše obvykle standartně svítí především kvůli ohřevu terária dvě 75 W žárovky. Rovněž u hroznýše byl na pravé stěně upraven "květník" tak, aby se tam mohla dát první živá květina. Ty tam kvůli těžkému hadovi nejsou, ale břečťan se doufáme uchytí. Ke dnu "květníku" vedou dva pásové knoty, které budou nasávat vlhkost a kuňkám ve vodě mohou sloužit místo rostlin ke kladení vajíček. Jedná se o experiment, praxe ukáže funkčnost.
25.2. se vylíhlo mládě i z posledního vajíčka, o kterém je psáno v informacích z 25.1. Po přestávce samice felzumy snesla 2.4. další
vajíčko.

25.1. 08
Komu se nechtěla počítat inkubace vajec z předchozí otázky, tak mládě ze srpnového vejce v roce 2007 se vylíhlo za 9 týdnů a mládě ze zářijového vajíčka se vylíhlo dříve, za 49 dní. 23. ledna 2008 se začalo na svět klubat další mládě z vajíčka sneseného někdy na
začátku prosince. V líhni, což je obyčejná plastová krabička, máme další vejce, zatím poslední. Žádné nové nebylo po teráriu objeveno.

Klikni na obrázek
Klubu se na svět a na druhém obrázku mi jsou dva dny. To jsem já, vylíhlá 5.11.07

11.11. 07
Počet mláďat felzumy madagaskarské se trochu změnil. První vylíhlé mládě během svěřeného prázdninového 
čištění záhadně zmizelo. Ovšem je tu několik nových dat: samice snesla 1. týden
v srpnu a 17.9. po jednom vejci. Ze srpnového vejce
se vyklubalo mládě 30.9. a z druhého zářijového vejce se mládě vylíhlo 5.11. Pro zajímavost si můžete sami spočítat, jak dlouho trvala inkubace. Na snímku napravo jsou vejce umístěná v krabičce jako ochrana proti žravým cvrčkům sloužícím za krmivo.

V září byla do tropického terária instalována ještě jedna terarijní zářivka. Byla na rozdíl od ostatních umístěna vně terária pro přirozenější vyvážení slunečního spektrálního působení na živočich i rostliny. Na druhou stranu nám zcela vypovědělo službu čerpadlo, které je nutné pro provoz vodopádu. Jeho výměna je složitější, bude třeba vyvrtat do zadní skleněné stěny terária díru pro kabel.

21.5. 07
Felzuma se má čile k světu a roste jak z vody. Bylo nalezeno další vejce, které bylo přendáno do malé mističky se síťkou, takže je
chráněno. Vejce se vyhřívá pod lampou uprostřed terária. Z druhého vejce z předchozího vrhu se nic nevylíhlo.
 
23.1. 07
Ve školních teráriích v Rudné se vylíhla felzuma. První ze dvou vajec, ukrytých v kmeni kůry na pravé stěně terária. Vejce a nyní i mládě je kryto drátěnou sítí. Jednak proto, aby vejce byla chráněna před cvrčky používané jako krmení. Cvrčci by mohli vejce sežrat  nebo poškodit. Nyní je chráněno i mládě, protože tyto dospělé ještěrky občas mláďata požírají. V tomto teráriu bude mládě ještě pár dnů, později ho přendáme jinam. Uvidíme, zdali se mu vylíhne sourozenec.
 
3.2. 07
Felzuma byla přendána do jiného terária, spolu se dvěmi mláďaty anolise šedého (kubánského) (anolis sagrei) ve stejné  velikosti. Anolisové jsou z odchovu a koupeni od teraristů. Ač se jedná o zcela odlišné druhy z jiných oblastí, navzájem si  nepřekážejí a mají se čile k světu.



Náš první školní odchovanec - týden staré mládě (rok 2007)


 
 Mládě v novém (foto 3.2.07)


 Chovaná zvířata v základní škole Rudná u Prahy
 
Veleštír Petersův
(Heterometrus petersi)
Vyskytuje se v jihovýchodní Asii – Vietnamu, Kambodži, Filipínách a Laosu. Žije ve vlhkých lesích, kde se ukrývá pod kořeny, kameny a kůrou. Jeho velká silná klepeta nám naznačují, že se nejedná o toxicky významného štíra (není pro člověka jedovatý a nebezpečný). K obraně využívá v prvé řadě klepeta, ve kterých má velkou sílu. Jedový hrot používá jen výjimečně a v případě píchnutí způsobuje bolest přibližně jako vosa. Živí se převážně hmyzem a dalšími bezobratlými.
Hroznýš královský
(boa constrictor)
Hroznýš královský je živorodý nejedovatý had z  pralesů, plantáží a savan Jižní Ameriky. Dorůstá délky až 5ti metrů. Naše Dáša měří asi 1,5 metru (v roce 2007). Je to skrytě žijící a pomalý had. V přírodě jsou jeho kořistí mnohé druhy savců a ptáků, které nejprve chytí čelistmi, ovine smyčkami svého těla a spolkne vcelku. Dospělá samice hroznýše královského může porodit vzácně až 60 mláďat. V zajetí se živí převážně laboratorními hlodavci.
Užovka červená
(elaphe guttata)
Žije na jihu a jihovýchodě USA a severu Mexika. Obývá převážně borové lesy, kamenité
a křovinaté oblasti, okraje stepí a polí. V přírodě dorůstá délky až 1,8 metru, náš Václav měří asi 1 metr. Živí se ještěrkami, ptáky a hlodavci, v zajetí laboratorními myškami. Je škrtič, to znamená, že svou kořist usmrcuje udušením, stejně jako hroznýš. Snáší 5 - 30 vajec.
Felzuma madagaskarská
(phelsuma madagaskariensis)

Obývá ostrov Madagaskar a přilehlé ostrovy. Žije v párech na stromech, keřích a skalách. Živí 
se hmyzem a jinými bezobratlými živočichy. Rády olizují i sladký nektar z květů a šťávu z ovoce. Samice kladou několikrát ročně 2 vajíčka. Dorůstá až do 28 cm .

Kuňka východní
(bombina orientalis)
Žije v chladných stojatých a pomalu tekoucích vodách Číny, Koreje a východního Ruska. Dorůstá délky přes 5 cm. V zajetí se živí převážně cvrčky.
Již v chovu nejsou
Gekon
(tarentola americana)
Obývá výhradně Kubu a Bahamy. Lze ho nalézt v různých jeskyních systémech a děrách. Dorůstá až do 25 cm. Živí se převážně hmyzem. Pravděpodobně to byl jedinný exemplář chovaný v ČR! Do ČR byl z Kuby dovezen koncem 80. let, zemřel v roce 2013. Žil minimálně 25 let!
Rákosnička žilkovaná
(leptopelis vermiculatus)
Tyto žába pochází z Afrického státu Tanzanie. Žije v lesích. Jsou to noční živočichové. Přes den spí a za soumraku se vydává lovit hmyz. Mění zbarvení – mohou být tyrkysově zelené, okrové nebo hnědé. Samice jsou dvojnásobně větší než samečci.
Kasina skvrnitá
(kassina maculata)
Je rozšířena od Keni až po jižní Afriku. Dorůstá do velikosti 6,5 cm. Obývá lesnaté oblasti. Velmi dobře šplhá. Přes den se skrývá v úkrytech a v noci vyráží na lov bezobratlých a malých žabek. V zajetí se živí převážně cvrčky.
U nás v teráriu není přes den v teráriu prakticky k nalezení. Není vidět třeba i pár měsíců a po dlouhé době se na čas objeví a pak zase není dlouho vidět.
Leguánek obojkový
(crotaphytus collaris)
Žije v západní a střední části USA. Obývají horké skalnaté pouště, kde žijí v hierarchicky uspořádaných skupinách. Jsou schopni se mezi sebou vzájemně dorozumívat typickým trhavým kýváním hlavy. Jsou aktivní hlavně přes den, kdy se sluní na kamenech a skalách. Živí se přebážně hmyzem. Zdroj: http://exotarium.sweb.cz/exotarium/colaris.html


 Školní chovanci na fotografiích
 
Užovka červená, nejběžněji chovaný had Kuňka východní
Tarentola americana (pravděpodobně jediný chovanec v ČR) Tarentola americana (pravděpodobně jediný chovanec v ČR)


Anolis šedý (v současnosti v chovu už nemáme) 


Hroznýš královský

Hroznýš královský



Soužit
í hroznýše a kuňky    


Obě kasiny skvrnité ve svém denním úrytu
Rákosnička žilkovaná. Podle velikosti to bude pravděpodobně samice Rákosnička žilkovaná. Tato je ve skutečnosti poloviční oproti druhé
Rákosnička přilepená na skle Rákosnička přilepená na skle


Na všech třech snímcích je felzuma madagaskarská. Jsou plaché
a proto dlouho trvalo, než se podařilo vyfotografovat tohoto samečka
Kasina skvrnitá