Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...
 

      Zpět na tábory      Titulní strana 

     
   TÁBORY V ROCE 2013
Silvestrovský tábor a polární expres                  
 
Rok s rokem se sešel a my opět sjeli se do Prachatic na tábor, v počtu hojném, loučíce se s rokem starým. 17 dětí od 3 do 14 let bylo tak akorát pro pohodový průběh a pro vytvoření tří družstev; Expresní výprava, Rolničky a Silná káva.

Silvestrovský tábor 2013-14Celotáborová hra byla na téma animovaného filmu Polární expres. Příběh byl o jednom snu, o cestě polárním expresem na severní pól a o víře dětí v Santu Clause, který jim nosí dárky. Protože ale Santa Claus do naší kultury nepatří, děti se dozvěděly, kdo po světě na vánoce nosí dárky a jaké vánoční zvyky se po naší planetě slaví. Takže účastníci našeho tábora už vědí, že například v Rusku dárky nosí děda Mráz, ve Švédsku dědeček Jultomten (Vánoční muž), v Itálii Babbo Natale nebo v Řecku Mikuláš.

Každý účastník dostal na začátku tábora jízdenku polárního expresu, stejnou jako ve filmu a originální pro každého se svým jménem. Jízdenka byla velmi důležitá, bylo potřeba si ji střežit, aby se neztratila. To se ale všem nepodařilo. Za jízdenku – která byla během pobytu několikrát kontrolována a proštípnuta – bylo také na konci tábora nejvíce bodů. A stejně jako ve filmu, každý ji na konci tábora dostal označenou s nějakou jemu charakteristickou vlastností nebo vizí.
 

Silvestrovský tábor 2013-14
Celým táborem se samozřejmě prolínaly hry podle tématu (tulákovy boty, běh k průvodčímu, vlaková štafeta, polární kvíz, zastávka Prachatické náměstí, scénky, filmové postavy atd.), ale i hry veselé pro pobavení. Hrálo se jak ve dvou klubovnách v budově, na lukách za slunečného počasí, tak ve městě za tmy. Děti si také užily krytého bazénu, ty menší dováděly v malém, velcí zašli do velkého. Tradičně jsme navštívili Muzeum české loutky a cirkusu (patřící pod Národní muzeum), kde je mimo stálých expozic každý rok jiná výstava. Ta letošní byla o dětském světě za císaře pána. Jak se v té době děti oblékaly a s čím si hrály. Některé dobové zvyklosti nebo obleky si děti mohly vyzkoušet.

K našim táborům patří i trocha vzdělávání. Tentokrát to bylo o našich ptáčcích. Celé jedno dopoledne probíhal program o ptácích formou her, výtvarných a jiných aktivit. Jeden večer děti nakoukly do filmového světa, aby se dozvěděly, jak se točil film Polární expres. Zajímavostí je, že nejdříve byl natočen jako normální film, až posléze byl animován, že všechny dětské postavy hráli ve skutečnosti dospělí ve větších kulisách, nebo že jeden herec hrál šest postav (posléze zanimovaných).

Silvestrovský tábor 2013-14Poslední den roku jsme oslavili hrami v klubovně a především hostinou, plnou chlebíčků a dalších dobrot. Zmrzlinový pohár jsme už ale raději nechali na druhý den. Před půlnocí byl čas vyrazit ven na ohňostroje, na které jsme měli výborný výhled. Každé děcko si zaprskalo prskavkou a o půlnoci jsme si připili dětskou sladkou šťávičkou přezdívanou rychlé špunty. Druhý den, 1.1. po setmění proběhl oficiální městský ohňostroj, započatý bengálskými ohni. Celou podívanou jsme sledovali z plného prachatického náměstí.

Ač se tábor konal před branami Šumavy, po sněhu podobně jako v posledních letech nebylo ani památky. To nás ale nijak netrápilo, protože to bylo sedm nádherných dní plných legrace, her a soutěží, radovánek, dobrého jídla, vzdělávaní i kultury.
SILNÁ KÁVA
ROLNIČKY
EXPRESNÍ VÝPRAVA
Gábina S.
Linda S.
Klára S.
Ondra V.
Štěpán V.
Dominik K.
Lucka K.
Aneta K.
Anna K.
Alice V.
Bára P.
Ivoš R.
Nikol T.
Jakub S.
Matyáš P.
Amálie Č.
Berenika Č.
44 bodů 40 bodů 35 bodů
1. místo 2. místo 3. místo



S Tintinem na podzimním táboře
                      

 
Tintin – komiksová postava, mladý reportér. Podle belgického autora Tintina a kreslíře Hergé – Georgese Remiho (1907 – 1983) jsme na podzimním táboře v Železné u Berouna hráli celotáborovou hru. V sobotním odpoledni přijelo přes 30 dětí a hned se začaly hrát hry na zahradě, dokud bylo venku ještě světlo. Večer se utvořilo pět družstev a hned následovala první soutěžní hra...

Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružstvíDruhý den malování a představování malůvek z Tintinových dobrodružství proběhlo v klubovně, ale hned poté jsme využili slunečného počasí ke hrám na zahradě. V podvečer došlo také na pouštění draků. Vítr krásně foukal, proto většina draků létala bez problémů, za krásných oblačných scenérií a zapadajícího Slunce. Večer, již za tmy děti hledaly v nedaleké tajemné zahradě do svého družstva zprávu, zašifrovanou v obrázku plachetnice. Škoda, že dost dobře nešlo fotit světélka baterek pobíhající ve tmě v zahradě. Všechna družstva zprávu úspěšně vyluštila, i když ne každý našel všechny dílky. Nechyběly ani tematické scénky dětí, většinou velmi povedené.

Další den byl výlet krásnou krajinou do Berouna. Žádná štreka to nebyla – dvakrát se popojelo autobusem. Cestou si děti vyrobily lodičky. V Berouně navštívily Kubu, Vojtu a Matěje, dnes už velké medvědy, kteří jsou v Berouně od roku 2 000 a kteří jako malý medvídci hráli ve večerníčku Méďové. Za zmínku také stojí večerní kvíz, při kterém si děti vyzkoušely, jak si z Tintinova příběhu na začátku tábora zapamatovaly hlavní postavy a události.

Další zvířata děti viděly v Železné, kam jsme se šli podívat na koně a zvěř v ohradě. Děti zvěř příliš nezajímala, koně ano. Nemohli jsme vynechat dětské hřiště. Když se děti vyřádily, čekala je další důležitá hra na louce. Sbírání rozesetého pokladu. Při sbírání bylo ale potřeba dávat pozor na protivníky. Další zajímavá hra proběhla večer při západu Slunce. Běhání po a mezi balíky slámy pro další zašifrovanou zprávu děti velmi bavila.
 
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Večer proběhl táborák. Někteří zpívali při kytaře, opékaly se buřty, chleby a většina si k tomu dala spoustu zeleniny. Během táboráku bylo v plánu pozorování vesmíru dalekohledem, ale podívalo se jen prvních pár dětí, pak se obloha zatáhla. K táboráku u nás patří už tradičně také laserová show. Na úplný závěr dne si děti po družstvech chodily na odlehlé místo zahrady pro svítící tyčinky.

Poslední den vysvitlo sluníčko a tak se děti dívaly speciálním dalekohledem na povrch Slunce, které bylo v dalekohledu skvrnité. Na zahradě se hrála spousta her. Důležité ale bylo, že děti získaly závěrečnou mapu k pokladu. Jen jim v první chvíli nedošlo, že princip rozluštění mapy je stejný jako v Tintinových dobrodružstvích; každé družstvo mělo jen část nakreslené mapy a po složení map na sebe proti světlu se promítla mapa kompletní. Všichni nakonec mapu pochopili a poklad úspěšně našli.

HEDOKOVA WHISKEY
HEDOKOVÉ
PIRÁTI
TINTINOVI PŘÁTELÉ POSÁDKA JEDNOROŽCE
Veronika Z.
Johny L.
Nikol T.
Slávek R.
Prokop R.
Nicolas V.
Matyáš P.
Michaela R.
Petra J.
Bára M.
Nikola M.
Lukáš M.
Ondra K.
Ivo R.
Nikola J.
Jakub S.
Patrik S.
Jirka C.
Jan S.
Vojta M.
Bára P.
Jan K.
Sára G.
Anna M.
Lucie M.
Tereza M.
Tomáš B.
Vojta B.
Julie Ř.
Ondra M.
Simon O.
Veronika Z.
59 bodů 52 bodů 47 bodů 43 bodů 37 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo
 


Zatažený astronomický tábor, Mise Space•X    


Astronomicko-kosmonautický tábor 2013Letos jsme hráli celotáborovou hru Mise Space•X. O body a o cestu na velkém obrázku vesmíru soutěžili týmy Vesmírní lovci, Team elite, Vládci vesmíru a Vesmírná (j)elita. Hrála se spousta rozličných her, většina venku na louce. Velký úspěch mělo Hutututu, hry se zavázanýma očima a různé pohybové štafety. Děti si vyzkoušely „výcvik astronautů,“ při kterém bylo potřeba zvládnout zmatení smyslů orientace a stability, hbitost, zručnost prstů „ve skafandru“ nebo přežití v přírodě, které k výcviku astronautů patří. Ke koupání v bazénu nedošlo, přeci jen nikdy nebylo takové teplo, zato trampolíny si všichni užili dosyta.

Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Polední klid na astronomicko-kosmonautickém táboře je také nevšední. Děti si mohly vystřihovávat a lepit modely družic a raket, nebo se účastnit simulačního sestavování kosmické rakety a lodi v počítačovém programu. Podle zadaných součástí a parametrů se ukázalo, zdali jim kosmická loď doletí do cíle. Uskutečnil se jeden celodenní výlet. Přes hřebeny a válečné bunkry, přes rozhlednu na Anenském vrchu do Rokytnice v Orlických horách. V Rokytnici stojí za zmínku výborné zákusky, pečivo a sýry v místním elektru! Dále jsme vešli do krásného Julinčina údolí a putovali podél říčky Říčky až do Říček.

Astronomicko-kosmonautický tábor 2013Větší část účastníků tábora je stálá. Poslední roky si děti vyráběly vzduchové a vodní rakety nebo sledovali starty modelářských raket, na tomto ročníku tábora byla změna. Proběhlo odpoledne fyzikálních pokusů. Viděli jsme „hrnečku vař“ -  „nekončící“ proud pěny linoucí se z baňky, malinkou sopku, magnetické uspořádání kovových pilin do ježka, plamen na ruce, který nepálí, raketový pohon nebo „kouzelnou hmotu.“ Ta měla zajímavou vlastnost – v klidném stavu je to kaše, ale čím se na kaši vyvinula rukou síla, byla rázem tvrdší. Takže při úderu pěstí se kaše změnila v tvrdou hmotu. Přitom je to tak jednoduché, může se udělat třeba ze škrobu smíchaného s vodou. Důležité na všem bylo, že spoustu věcí si mohly děti vyzkoušet. Týmy dětí také zkoumaly chemické parametry cenného zdroje k životu z různých oblastí (Marsu) – vody.
 
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
V čem jsme měli letos na táboře velkou smůlu, bylo to, co neovlivníme. Z oné noční oblohy jsme nic neměli, neb nám ani jednou nevyšla zcela jasná obloha. Snažili jsme se něco vidět mezi oblačností hned první večer a pak ještě jednou v druhé polovině tábora se stihl vytáhnout jeden dalekohled na mezery mezi oblaky. Ani přes den na pozorování Slunce to nebyla žádná sláva, ale nakonec jsme sluneční skvrny viděli. Oborný program byl v některých částech rozdělený na začátečníky a pokročilé. A jak vyplynulo z dotazníku dětí, byl Astronomicko-kosmonautický opět velmi úspěšný.


VLÁDCI VESMÍRU
VESMÍRNÍ LOVCI
VESMÍRNÁ (J)ELITA
TEAM ELITE
Katka H.
Hynek E.
Dominik B.
Michaela S.
Emilie Č.
Slávek R.
Jakub J.
Tereza S.
Kryštof F.
Šárka D.
David Š.
Adam H.
Šimon M.
Daniela E.
Robert E.
Matěj Š.
Viktor K.
Rosťa L.
Josef B.
Jiří Ř.
Kajetán T.
Matěj Č.
David K.
Jan H.
Jiří B.
Vít P.
42 bodů 39 bodů 36 bodů 35 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo




Jaký byl tábor Záhady s Rychlými šípy              
 
1. den
Dnes jsme se vypravili do Říček zažít plno dobrodružství s Partou hic alias Rychlé šipky. Dorazili jsme kolem páté hodiny a ubytovali se v krásných klubovnách. První den jsme poznali mnoho kamarádů ze všech koutů naší země. Už jsme i byli na brigádě na tenisových kurtech ve Dvorcích (hra). Byl to prima den.

2. den
Druhý den se v návaznosti na brigádu ve sbírání tenisových míčků ve Dvorcích utvořilo 5 týmů s těmito názvy: Vontové, Stínadla, Gigolové EM, Pasáci ze Stínadel a Zhulené Veverky v kleci. Odpoledne se družstva pomocí skládanky dozvěděly o Vontech a ježkovi v kleci. Večer jsme plnili odznak mrštnosti a poté nás družstva zničily při hře Rybičky.

3. den
Dopoledne se družstva pomocí indicií dostaly ke kostelu svatého Jakuba, kde na ně čekal kostelník se zašifrovaným příběhem o Janu Tleskačovi. Luštilo se jak o závod. Odpoledne jsme vyráběli žlutý květ, abychom mohli na výpravu do Stínadel. Ve Stínadlech jsme navštívili kostel sv. Jakuba, kde po splnění daných úkolů (zdravověda, houby, Kimovka, lanová dráha) a s pomocí indicií získali polohu místa, kde nalezli část Tleskačova deníku. Když večer nastal, plnění odznaku míření nám nachystal. Konečně jsme se dočkali i krvavého boje ve vybíjené. Družstvo Gigolů nám plení ostatní družiny...

Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy4. den
Opět probíhala napínavá vybíjená družstev a dozískávání odznaku z míření. Poté následoval nelehký útěk před Vonty dlouhou chodbou (bludiště v lese). Po odpoledním klidu následovala cesta ke kůlně k pohřebnímu vozu, kde byla nalezena plechovka s prázdnou záhadnou tabulkou. Když se party vracely do klubovny, našly před dveřmi dopis, že mají nalezenou část deníku nechat za 100,-Kč v domě č. 5. Večer měla družstva na výběr ze 4 zábavných kroužků - deskové hry, skákání na trampolíně, sportovní hry, klubové hry.

5. den
Po snídani jsme vyrazili plnit tři odznaky - mlčení, záchrany a hbitosti. Zejména splnění toho prvního byl velký oříšek :-). Odpoledne jsme šli znovu do kostela svatého Jakuba pro deník Jana Tleskače. Po propletení záhadnou a obrovskou pavučinou a nalepení získaných symbolů z cesty ho nalezly všechna družstva. Hurá na číselné pexeso a večeři. Po krmi přichází pořad dne – vybíjená s Partou HIC. No snažili jsme se, ale družstvo Veverek nás zdolalo.

6. den
Pro odznak navigace jsme museli dojít na vrchol kopce Zakletý vrch - po černé sjezdovce. Letošní rok nás děti překvapily, neboť jsme v cíli byli v rekordním čase a hlavně bez řečí! Pějeme na všechny chválu! Odměnou byla zpáteční jízda lanovkou (až na pár výjimek). Před obědem nastalo dohrávání "mačů" ve vybíjené. Ten zápal bychom Vám přáli vidět, někteří při fandění přišli o hlas :-). Po poledním klidu následovala Vontská stezka - prověření znalostí získaných z deníku Jana Tleskače. Ano, kdo poctivě četl – věděl, kdo nečetl... A už se svoláváme na Vontskou radu – před námi je souboj Losny s Mažňákem o velké Vontství. Jaký den to bude? Po večeři proběhlo trochu výtvarné a pracovní činnosti - družstva vyráběly Losnu - zadání bylo jednoduché – musí být rozebratelný na 6 částí. Povedl se všem, byl všude na stole, pod stolem, vedle stolu, na teplácích, tričku, rukou i obličeji. Stopy po zhotovování Losny jste nalezli doma v pytli se špinavým prádlem.

7. den
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Děti sbíraly podpisy na volbu Velkého Vonta. Každý musel donést 15 podpisů. Poté následoval relax v podobě různých her na louce. Rajská omáčka nás zasytila a hurá zachraňovat Losnu. Aby družstva získala jednotlivé díly Losny, musí plnit různé úkoly (skákání po jedné noze, trakař, nést šišku a raketě, dojít do cíle se svázanýma nohama, jít po papírech). Pak už jen chybí uvést Losnu do původního stavu. Po oživení následuje jeho zpověď. Večer při vybíjené konečně nastalo „smažení“ Party HIC. Děti mají radost, že nás porazily.

8. den
V neděli je den naruby, vedoucí týmů (nejstarší děti) si s námi vyměnili role a mají na starosti program dopoledne. Vše začalo budíčkem a rozcvičkou, my odmlouváme a nic se nám nelíbí, na vše se 3x ptáme. Jsou z nás vyřízení. Za připravený program jim nicméně děkujeme, byl perfektní! Po poledním klidu se poprvé koupeme v bazénu u chaty, poté začíná olympiáda. Večer zakončujeme táborákem a opékáním buřtíků, domů nás vyhání déšť.

9. den
Dopoledne probíhá program Družstva sobě. Každé družstvo má program dle svého uvážení. Např. družstva Pasáků a Gigolů šly společně na pěší 8 km výlet ke Třem pramenům. Po cestě nás čekaly krásné výhledy na Orlické hory. Veverky a Stínadla hrají hru Hu-Tu-Tu-Tu. Po obědě začíná pršet a my se pouštíme do AZ kvízu Vontské rady. Perfektně zpracovaný AZ kvíz pouštíme přes projektor na plátno a s hlasovacím zařízením odpovídáme na otázky z historie, sportu a zeměpisu. Po večeři družstva plní odznak za operní árie. Největší úspěch má Gumy méďa i s tancem v podání Gigolů EM. I my – parta HIC se nenecháváme zahanbit a též vystupujeme s námi upravenou písní – Povíme vám baladu o princezně a o hradu.

10. den
Ráno se probouzíme do deštivého rána. Přemlouváme sluníčko, aby vykouklo, dnes je přeci ten celodenní výlet. Navzdory počasí vyrážíme směr Rokytnice a odtud jedna skupina do Žamberku a druhá do Rychnova nad Kněžnou. Naštěstí pršiplášť zůstal celý den v batohu a my přežili bez úhony. V chatě se společně scházíme ve 20h, někteří při zpáteční cestě ušli 7 km a jsou stále svěží.

Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy11. den
Pomalu se blížíme do finále. Dopoledne je Vontská rada a jeden zápas ve vybíjené - zápas nad Pasáky vyhrála Parta HIC. Po obědě probíhá volba o Velké Vontství – družstva plní na stanovištích různé úkoly. Vyhrává družstvo Gigolů EM. Do večeře dáváme poslední zápas ve vybíjené se Stínadly, který zázrakem vyhráváme. Večer začínají "krámky" – každý pokoj si připraví pro ostatní program – fantazii se meze nekladou. Takže jsme mohli navštívit masáže, kadeřnictví, “tetování“, lakování nehtů, hrály se různé stolní hry, byl tu DJ s písněmi, rozlévala se kofola… A už je zde očekávaná noční hra. Na jejím konci družstva musí vyndat ježka v kleci a rozšroubovat hlavici. Tam se skrývá vzkaz, kde najít plánek na létající kolo a mapku. S těmito poklady jdou spát a ostatní se dozví ráno.

12. den
Končíme poslední den našeho tábora. Tak tedy jak to všechno probíhalo a dopadlo. Dopoledne družstva předváděla ze všech svých členů létající kolo Jana Tleskače. Poté týmy hledaly souřadnice a podle mapky se dostaly ke kostelu svatého Jakuba. Kostelník je poslal hledat hrob Jana Tleskače, u kterého se nacházely tajemné krabice – každý tým získal ježka v krabičce. Před večeří se oblékáme do kostýmů na maškarní ples. Většina je již nedočkavá jak to všechno dopadlo. Takže: 1. místo Gigolové EM, 2. místo Pasáci ze Stínadel, 3. místo Vontové, 4. místo Stínadla, 5. místo Zhulené veverky v kleci. Rozdávání cen, klubový tanec, pláč, radost, stesk, že se rozloučíme, že už jedeme domů, když jsme se tak pěkně sžili. Také jsme nějakou tu slzu zamáčkli, občas to byla fuška, ale zážitky nám nikdo nevezme. 

Jana Z. a David D.      Fotogalerie




Kuky a lesní bytosti na malých táborech          
 
Když jsme přijížděli na letošní tábor do Orlických hor, ještě jsme netušili, že se setkáme se samotným strážcem místního lesa. Od začátku jsme trávili nejvíce času na okolních loukách a ve smrkových lesích. Nejdříve bylo nutné postavit dům v lese pro Kapitána von Hergota a Kukyho, aby měli kde bydlet. Aby se ale Kuky mohl dostat zpět domů k Ondrovi, museli jsme mu na jeho cestě hodně pomáhat. Postavit auto v lese byla maličkost, ale navigovat skoro slepého Kapitána von Hergota podle mapy ze včelí plástve bylo o poznání těžší. Během cesty jsme se nesměli ztratit a navíc jsme plnili úkoly, které nám připravili lesní bohové. Z lesa na nás dokonce vyběhl Plasťák, a to se většina z nás pěkně polekala!

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013Protože v lese se nachází mnoho věcí, které tam nepatří, rozhodli jsme se pomoci pracovníkům skládky s jejich sběrem. Vyčistit les od plastových víček a dalších odpadků, které tam lidé zapomněli, nám trvalo dlouhou dobu. Nakonec se nám ale podařilo najít vše. Nejnebezpečnější ale byla zuřivá veverka, která byla sice naštěstí přivázaná ke stromu, přesto z ní šel strach. Našim úkolem bylo ukrást oříšky, které si veverka pečlivě střežila. Někomu z nás se to povedlo, někoho ale veverka chytila. Musel proto oříšek vrátit a utíkat zase pryč.

Ve středu se stalo něco, co nikdo z nás nečekal. V klubovně jsme našli dopis od strážce lesa! Psal nám, že se s námi chce setkat a že mu máme přinést nějaký dárek. Dohodli jsme se, že nejlepším dárkem bude náhrdelník z nejrůznějších věcí, které se v lese nacházejí. Strážce lesa by přeci nechtěl, abychom mu nosili nějakou umělou parádu. Odpoledne každý z nás vytvořil náhrdelník z kamínků, trávy a dřívek, které našel. Večer jsme se vydali do lesa i s dárkem, který jsme pro něj měli. Byli jsme zvědaví, jestli ho opravdu potkáme. Když jsme došli k potoku, krve by se v nás nedořezalo. Stál tam obrovský tvor zabalený v kapradí a vydával divné zvuky. Naštěstí jedna z vedoucích znala jeho řeč a mohla nám přeložit jeho slova. Darovali jsme strážci lesa náhrdelníky a on nám za to dovolil hrát si v jeho lese.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013Protože hry v lese mohly pokračovat dál, věnovali jsme se další den uzdravení Kukyho kamaráda Ondry. V holinkách jsme mu museli donést co nejvíce léčivé vody. Nebylo to ale tak jednoduché, jak se může zdát. Jelikož cesta byla náročná a nemohli jsme jít bosi, museli jsme si holinky nechat na nohách. Proto se velká část léčivé vody vylila. Nakonec se nám přesto podařilo Ondru uzdravit.

Táboráku jsme se dočkali ve čtvrtek. Nejenom že jsme si opekli buřty, ale také někteří z nás předvedli, co umí – hraní na flétnu, zpívání, nebo své sportovní umění. Každé družstvo si navíc připravilo scénku z filmu Kuky se vrac, a zbytek musel hádat, o jakou část se jedná.

Jeden den pršelo, a tak jsme radši zůstali v klubovně. Fenka Samantha, která s námi trávila celý týden, nám ukázala, co dělá ve své práci. Dozvěděli jsme se, jak se chovat, když potkáme cizího pejska, ale také v čem spočívá práce hlídače objektů.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013Závěrečný karneval začal jako každý jiný. Převlékli jsme se do masek, někdo šel za pejska, někdo za doktora, jiný za Supermana. Najednou ale přišel náš známý strážce lesa. Chvilku nám předváděl své taneční umění a pak zase odešel do svého lesa, kde se cítí nejlépe.

Díky hezkému počasí po většinu týdne jsme si skoro každý den užili bazén a trampolínu. Všichni jsme si mohli namalovat obrázek z barev na sklo a na konci týdne si ho nalepit na sklenici přivezenou z domova. Z tábora jsme si také odvezli “Kukyho!“ deníček, do kterého jsme si každý den zaznamenávali, co se nám nejvíc líbilo.
 
Vedoucí na III. turnusu Karolína Risingerová
...................................................

Letošní tábor pro malé děti se odehrál ve znamení Kukyho. Hned první večer jsme si tuto pohádku pustili a mnohé děti se tak poprvé setkaly s kapitánem von Hergotem, Dubánkem, plasťáky i samotným Kukym. Tak začalo naše putování s Kukym. A putování to opravdu bylo  – děti na naší táborové mapě (v podobě cesty) mohly sledovat, který obrázek se zde objeví a hádat, jaká hra nás asi bude čekat. Za tyto hry pak každé družstvo sbíralo do svého lesa body v podobě obrázků Kukyho, Hergota, Dubánka, Choroše nebo Anušky. Nejlepší zážitky dne jsme každý večer pečlivě zaznamenávali do Kukyho deníčků a mezi obrázky se, mimo bazénu a trampolíny, občas probojovala i některá z her :-).
 
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Jaké nás na cestě vlastně čekaly? Prvním úkolem naší cesty bylo oživit Kukyho a tak děti hledaly orgány, které oživení měly zajistit. Ale pozor! Musely sbírat rozvážně a nebrat si obrázky věcí k oživení nepotřebných, jinak by Kuky neožil! Mezi další úkoly patřilo například postavit Hergotův lesní domeček a auto nebo ukrást veverce oříšky obsahující body (veverka ovšem nebyla tak hodná jako v pohádce a oříšky dětem nedala tak snadno – ještě že byla uvázaná ke stromu!). Jelikož v lese je každý bůh něčeho (jak pravil von Hergot), děti také čekalo obcházení bohů a plnění rozmanitých úkolů, které od bohů dostávaly. Nechyběla ani výroba náhrdelníku strážce lesa a každá skupinka vytvořila také povedeného plasťáka. Z filmu jsme se dozvěděli, že když Hergot zjistil nebezpečí, zavelel všem lesním tvorům ,,do jehličí“ a tak i tento pokřik nás během tábora provázel.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013Jelikož nám počasí přálo, mohli jsme se během týdne také pravidelně osvěžovat v bazéně a jeden večer si dopřát i táborák. Nesměl chybět samozřejmě ani koláč z vlastnoručně nasbíraných zaječích bobků (borůvek), které na nás čekaly na konci cesty za sluníčkem.  A celý tábor již tradičně zakončil karneval a ocenění všech družstev – bez ohledu na počet bodů se snažili všichni a tak si zasloužili odměnu v podobě pokladu. Protože jsme se snažili být v lese pořádní a chránit ho, snad jsme strážce lesa nerozhněvali a les nám propůjčí i na další tábor.

Vedoucí na I. turnusu Markéta Dočekalová
  1. turnus / fotogalerie
 
KUKYHO ONDROVÉ
ASTMATIČTÍ PLASŤÁCI
VODNÍ BŮŽCI
CHOROŠI DUBÁNCI
Zuzka P.
Ondra B.
Radek B.
Luisa K.
Nikola Ch.
Rudolf K.
Marco M.
Jonatan R.
Ondřej J.
Miriam Š.
Adéla J.
Lada Ch.
Nela Su.
Nela St.
Katka V.
Ondřej L.
Marek L.
Lukáš M.
Anežka N.
Vanessa V.
Jaroslav T.
Kryštof B.
Vojta B.
Klára S.
Erik J.
Ondra Š.
Nikola M.
Melánie Č.
Tereza Š.
Honza Š.
Honza Z.
Sabina F.
Daniel H.
Adéla P.
Milan S.
46 bodů 40 bodů 37 bodů 34 bodů 32 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo

 2. turnus / fotogalerie

KUKYHO PLASŤÁCI BUBLINY
KUKAČKY
HERGOTI
Dominik V.
Ondra Ch.
Karel K.
Šimon Š.
Tomáš B.
Šimon P.
Michal K.
Lukáš K.
Magda G.
Adam H.
Sára G.
Zuzka S.
(Natalie S.)
Jaroslav Č.
Josefína K.
Šarlota K.
Renáta K.
Mateo A.
Vašek M.
Alex G.
Kristýna K.
Patricie M.
Tomáš J.
Jakub S.
Adam R.
Jana K.
46 bodů 39 bodů 38 bodů 35 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo

 3. turnus / fotogalerie

KUKYSÁCI
BOHOVÉ ŠUTRŮ
SMRAĎOŠI
VEVERKY DUBÁNCI
Marianka M.
Zdeněk D.
Nikola D.
Petra Ve.
Zuzka B.
Alena D.
Petr M.
Jan V.
Lucka B.
Nelly S.
Šimon V.
Martin V.
Tobiáš S.
Tadeáš J.
Amálie Č.
Berenika Č.
Yeumenie Y.
Silvie D.
Denisa H.
Matyáš S.
Tobiáš K.
Zuzka K.
Marek T.
Alex D.
Marcel K.
Daniel K.
Denisa D.
Katka P.
Lucie M.
Anna M.
Petr M.
Petr N.
Vladimír O.
Veronika Z.
Karolína K.
Michael K.
Štěpán V.
Jakub S.
Vojta O.
Anna H.
56 bodů 52 bodů 50 bodů 48 bodů 40 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo




Prsten moci na táboře v Hubenově                   
 
Na počátku táborového života se mezi čtyři družiny odvážných bytostí Středozemě - Elfíky, Vládce koblih, Hobití roztleskávačky a 4 Elements - dostala zpráva, že Temný pán Sauron chce získat Prsten moci. Tento prsten je nejmocnější v celé Středozemi. V hlubinách Ohnivé hory Orodruiny ho ukoval Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenusám Temný pán. Kdo tento prsten vlastní, stává se neporazitelným. Než se ho Sauron naučil ovládat, musel se ho pod nátlakem spojených vojsk bytostí Středozemě vzdát. Teď se ale rozhodl, že prsten znovu najde a zmocní se ho. Aby mohla být Středozem zachráněna, rozhodly se naše statečné družiny společnými silami Sauronovi v získání prstenu zabránit.

Každá z družin si vyrobila svoji vlajku, složila si bojový pokřik a mohli jsme vyrazit vstříc dobrodružstvím. Cesta to nebyla nikterak jednoduchá. Museli jsme zdolat nesčetně překážek. Prvním úkolem bylo přejít bažinu. Pomocí dvou prkýnek všechny skupiny zdolaly nebezpečný úsek a mohly si oddechnout, že nedošlo k žádným ztrátám. Neméně jednoduchá byla další zkouška – přelstít zlého pavouka, nezachytit se v jeho obří pavučině a ukrást mu tajnou informaci o místě, kde je prsten schován. Příšera neměla proti našim bojovníkům šanci.

Jediný, s kým si ovšem neporadili, byl neoblomný strážce věže, kterého se nepodařilo nikomu rozesmát, a proto musely všechny skupiny hledat nápovědu jinde. Ve chvíli, kdy všichni členové prokázali své tábornické dovednosti - uzlování, zdravověda, topografii, ohně - byla jim nápověda předána v šifře. Ani tentokrát se naši udatní nedali a všichni zprávu rozluštili.
 
Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenu
Nade všemi našimi statečnými po celou dobu strastiplné cesty bděl a držel ochrannou ruku hodný bílý Elf. Poprvé se nám ukázal při cestě nočním lesem. Všichni táborníci, kteří se této stezky odvahy zúčastnili, byli zapsáni na listinu statečných. Podruhé nás Elf čekal na samém konci cesty na hoře Orodruině. Nejen díky Elfově podpoře, ale především díky odvaze, šikovnosti a dobré spolupráci všech družin, se nám podařilo Prsten nalézt dříve než Sauronovi. Objevili jsme ho schovaný v truhle v lese při výpravě do nedaleké Blatné.

Poslední večer byl Prsten moci vhozen do Ohnivé hory a zničen. Za jasné noci a třpytu hvězd se hora Orodruina otevřela, a prsten, který jsme do ní vhodily, svými plameny pohltila. Středozem je zachráněna a zlý Sauron již nemá šanci ji nikterak ovládnout.
 
Klára Pražáková                                                                 Fotogalerie
 
4. ELEMENTS
ELFÍCI
VLÁDCI KOBLIH
HOBITÍ ROZTLESKÁVAČKY
Martin Č.
Michal H.
Tomáš Ch.
Adéla J.
Tobias P.
Kryštof M.
Adéla M.
Tereza M.
Monika T.
Petr T.
Dominik H.
Marek H.
Mariel P.
Marie V.
Jirka P.
Natálie P.
Kristýna R.
Patrik V.
Vašek Š.
Magda V.
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo




O setkání irokézských kmenů v Kačlehách       
 
Na březích Kačležského rybníka se uskutečnilo výroční shromáždění irokézských kmenů Mohawků, Oneidů, Kojungů a Seneků. Velký Duch byl shromáždění nakloněn a seslal nádherné slunečné počasí, které přerušil jen dvakrát krátký déšť. Shromáždění probíhalo v poklidné atmosféře až do příchodu mluvící kůže od Tupých Nožů. Tento nebezpečný indiánský prakmen, považovaný za dávno vymizelý, vyzval irokézské kmeny k tajemnému jednání. Cestou na jednání byli ale irokézští bojovníci zákeřně přepadeni a jen se štěstím vyvázli ze spárů Tupých Nožů. Bylo jasné, že od Tupých Nožů nelze čekat nic dobrého.

Tábor Kačlehy 2013 - HiawathaNáčelníci kmene se tedy začali více věnovat výcviku mladých bojovníků v různých dovednostech. Brzy získali mnozí bojovníci své první sokolí drápy za různé význačné schopnosti a činy, a i jednotlivé kmeny získávaly zkušenosti v různých situacích. Podařilo se jim např. ulovit několik statných divokých bizonů nebo přivést vodu do indiánské vesnice. I při nočním setkání s dušemi zemřelých kmenových náčelníků prokázali svoji odvahu. Bojovníci Tupých Nožů o sobě dlouho nedávali vědět, jednoho dne však náhle přepadli a obsadili tábor a zajali několik bojovníků z každého kmene. Po velkém boji se kmenům podařilo získat tábořiště zpět a zahnat Tupé Nože pryč, zajatci byli také osvobozeni.

Nebezpečí bylo na chvíli zažehnáno a kmeny se tak mohly vydat na poznávání okolí. Jedna skupina bojovníků se vydala na plavbu po Velké řece, další skupina podnikla velkou pouť k sousedním indiánským táborům a skupina nejmladších bojovníků prozkoumala blízké okolí včetně dávno zaniklého skalního města. Mluvící kůže nalezená jednou ze skupin hovořila o dalším nebezpečí ze strany Tupých Nožů. Kletba seslaná Tupými Noži navíc vyvolala nepřátelství mezi  jednotlivými irokézskými kmeny, které se zTábor Kačlehy 2013 - Hiawathaačaly připravovat na velkou bitvu jak mezi sebou, tak proti Tupým Nožům. Noční bitva skončila vítězstvím a smířením irokézských kmenů, Tupé Nože neměly proti jejich vynikající obranné strategii žádnou šanci. Kmen Tupých nožů se po porážce stáhl a nedal o sobě více vědět a Irokézové mohli slavit velké vítězství.

Shromáždění vedli náčelníci Nanthan Watan Sata, Lomasi, Topsi, Maina, Aditsan, Haauk, Hototo, Mamuto Kahuna a Malý Velký muž, o jeho hladký průběh se starali Skákal přes oheň, až si propálil mokasíny, Pa-nza a Ho-vla.

Události ze setkání zapsal Lonatem - šaman kmene Irokézů               Howgh!


KOJUNGOVÉ MOHAWKOVÉ
ONEIDOVÉ
SENEKOVÉ
Tereza Ch.
Lukáš B.
Johny L.
Míša D.
Petr T.
Vít L.
Lukáš B.
David P.
Ondra A.
Jindřiška B.
Tereza Ch.
Lukáš B.
Johny L.
Míša D.
Petr T.
Vít L.
Lukáš B.
David P.
Ondra A.
Jindřiška B.
Ivo R.
Jan K.
Klára D.
Janko F.
Ondra V.
Magda G.
Kristýna D.
Dominik B.
Adéla B.
Bára V.
Tomáš D.
Tomáš B.
Bára M.
Martin N.
Martin H.
Monika H.
Hedvika K.
Petr D.
Viki K.
Jan S.
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo




Malé jarňáky na velkém sněhu
                            

 
Vyhlídky na bobování před odjezdem na jarní prázdniny, které se uskutečnily na konci února „na přání“ několika rodičů, nebyly optimistické. A to jsme jeli do Prachatic, kde začíná Šumava. Protože děti zde byly poprvé, využili jsme pro nás už osvědčených kulturních možností, které Prachatice nabízejí. Tou největší „atrakcí“ pro děti (nikoliv pro vedoucí) bývá vždy bazén. V bazénu se děti samozřejmě náležitě vydováděly.

Jarňáky Prachatice, únor 2013Navštívili jsme rovněž osvědčené Muzeum české loutky a cirkusu, které patří pod Národní muzeum. Výstava pohádkových postaviček, vyřezávaných loutek a malých divadelních scén děti dost zaujala. Zajímavé byli také místnosti věnované cirkusovému umění nebo kouzelnictví. V době pobytu v muzeu probíhala také výstava “Veselí kostlivci. Jak se slaví v Mexiku?“ Výstava byla především o tom, že oslavy svátku zemřelých probíhají v Mexiku zcela jinak – v karnevalovém duchu. Dětem jsem po výstavě zakoupil vystřihovánky, které si pak večer v duchu výstavy pestře vymalovaly, případně dozdobily, vystřihly a poslepovali. Někdo si pak večer stihl ještě udělat masku – škrabošku.

Před zavíračkou v muzeu si děti stihly zahrát v divadelní scéně s loutkami – které jsou pro veřejnost k dispozici – pohádku O Červené Karkulce. Škoda, že nebylo na divadlo více času. Protože nás nebylo tolik, zašli jsme si po divadle do cukrárny.

Navzdory vyhlídkám, začalo sněžit a sněžit a brzo bylo všude krásně bílo a hromady sněhu. Na ubytovně jsme si půjčili pro děti, které neměly, sáňkovací lopaty a hurá na stráň. Bílých vloček bylo tolik, že se musely ve sněhu nejdříve vyjezdit cesty, aby stráň byla sjízdná. Sněhu a zimních radovánek si děti užily až až. Byl to také poslední pořádný sníh zimy.
 
Jarňáky Prachatice, únor 2013
Nejen v klubovnách ubytovny se hrála spousta her. Dětem se velmi líbila “liščí nora,“ což je ze dřeva postavená prolézačka imitující noru. Díky menšímu počtu jsme si mohli zahrát sousty stolních her, mezi nejúspěšnější hry patřily; Gulo Gulo (rosomáci) nebo Dobble. V klubovně to byla například upravená hra “Umí prase létat?“ a další skládačky a herní hříčky. Soutěžní družstva byla dvě, klučičí a holčičí. Holky si daly název Jezevčíci a kluci Mloci. Zprvu v soutěžích vedli Jezevčíci, ale později se vítězství přiklonilo ke klučičím Mlokům.
Silvestrovský tábor 2013-14
Silvestrovský tábor 2013-14
Silvestrovský tábor 2013-14
Silvestrovský tábor 2013-14
Silvestrovský tábor 2013-14
Silvestrovský tábor 2013-14
Silvestrovský tábor 2013-14
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Podzimní tábor 2013 - Tintinova dobrodružství
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Astronomicko-kosmonautický tábor 2013
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Tábor Říčky 2013 - Záhady s Rychlými šípy
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013 - III. turnus
 MTMĎ III. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013 - II. turnus
 MTMĎ II. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013 - I. turnus
 MTMĎ I. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2013
Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenu
Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenu
Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenu
Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenu
Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenu
Tábor Hubenov 2013 - Společenstvo prstenu
Tábor Kačlehy 2013 - Hiawatha
Tábor Kačlehy 2013 - Hiawatha
Tábor Kačlehy 2013 - Hiawatha
Tábor Kačlehy 2013 - Hiawatha
Tábor Kačlehy 2013 - Hiawatha
Tábor Kačlehy 2013 - Hiawatha
Jarňáky Prachatice, únor 2013
Jarňáky Prachatice, únor 2013
Jarňáky Prachatice, únor 2013
Jarňáky Prachatice, únor 2013
Jarňáky Prachatice, únor 2013
 

    Táborové zprávy    
23.10. 2013
Informace k silvestrovskému táboru - který je o den delší než poslední roky - jsou kompletní. Letos mají děti vánoční prázdniny opravdu dlouhé. Již se přihlašují první zájemci.
..............................................................................................................................................................................................
29.9.
Připravují se podrobnosti k podzimnímu a silvestrovskému táboru.
..............................................................................................................................................................................................
17.7.
Vzhledem k přítomnosti na táborech již nic neposílejte klasickou poštou (nikdo ji nebude vybírat!), ale pouze emailem.
.............................................................................................................................................................................................
18.6.
Pokud chcete ještě něco vyřídit, poslat ohledně tábora, učiňte tak nejpozději do středy 26.6. Pak odjíždíme na tábory a nikdo nebude vyřizovat emaily do 19.7. a klasickou poštu do konce prázdnin! Kontakt do 19.7. je možný jen přes telefon (předně sms).
..............................................................................................................................................................................................
8.6.
Táborové informace (odjezd, co sebou...) byli rozeslány ke všem táborům (těm, od kterých máme přihlášku a zaplacenou zálohu).
..............................................................................................................................................................................................
22.5.
Pozor, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) poskytuje nově příspěvek do 1 000 Kč na letní tábory - do vyčerpání finančního limitu!
Takže doporučuji dlouho neváhat. Podrobnosti
na webu pojišťovny. O příspěvcích na tábory jsem psal níže, 16.4.
..............................................................................................................................................................................................
16.5.
Na konci května budou emailem rozeslány táborové informace (odjezdy, co sebou...) účastníkům, od kterých máme přihlášku a zálohu. O uskutečněné rozesílce zde bude informace.
..............................................................................................................................................................................................
25.4. - Upozorňujeme rodiče, že do pátku 3. května by měla být poslaná přihláška a záloha.
..............................................................................................................................................................................................
16.4.    Možné příspěvky na tábory:
Hledal jsem, zdali nějaká zdravotní pojišťovna nedává příspěvky na tábory, jak to bývalo v minulých letech. Zatím jediná pojišťovna - Revírní bratrská zdravotní pojišťovna - přispívá do 500 Kč v rámci Balíčku prevence na "prázdninový ozdravný pobyt v přírodě organizovaný zaměstnavateli, obcemi, sportovními kluby trvající minimálně 10 dní".

Za pozornost stojí ještě Vojenská zdravotní pojišťovna, která přispívá na akce pořádané jen školami (což my nejsme): "Lze přispět 300 – 1000,- Kč na ozdravné pobyty dětí a mládeže pořádané školami (lyžařský výcvik, škola v přírodě), případně jinými školskými zařízeními v trvání minimálně 5 dnů včetně dne příjezdu a odjezdu."

Příspěvky na tábory u jiných pojišťoven jsem nenalezl (když tak nás informujte, kdyby to bylo jinak). Ovšem, to se může během času změnit, např. VZP loni vypsala program na dětské tábory až v červnu.

Příspěvky na tábory hradí také některé odborové organizace svým členům, nebo firmy či organizace přispívají na tábory z fondů zaměstnavatele. Někdy je možné zažádat o příspěvek v rámci některých druhů sociálních dávek. O všechny příspěvky se musí ale zajímat rodiče sami, my jen můžeme vystavit potvrzení.
.............................................................................................................................................................................................
7.3.
"Velké Říčky" s Rychlými šípy jsou již beznadějně plné, stanové tábory v Kačlehách a Hubenově + astronomický tábor, jsou plné zhruba z poloviny. V březnu tradičně nastává největší přihlašovací nápor.
..............................................................................................................................................................................................
18.2.
Tábory se pomalu plní, ale na "velké Říčky" s Rychlými šípy zbývá v polovině února pár volních míst!
..............................................................................................................................................................................................
6.2.
Narychlo byl ještě přidán zimní tábor o jarních prázdninách pro Prahu 6 až 10...
..............................................................................................................................................................................................
3.2.
Mimo jednoho je kompletní nabídka všech táborů včetně přihlášek ke stažení. Leták bude k dispozici během pár dnů. Ceny táborů se zvedly o pouhých 30 Kč, Kačlehy dokonce zlevnily, protože jsou v podstatě za stejnou cenu o den delší než loni.
..............................................................................................................................................................................................
28.1.
Na "velkých Říčkách" se bude hrát celotáborovka z tajemného prostředí Vontů a Rychlých šípů. Byl přidán téměř jistý termín stanového tábora v Hubenově (kde jsme loni byli poprvé). Do konce týdne (tj. do 3.2.) by zde měli být kompletní informace o táborech a přihlášky ke stažení.
..............................................................................................................................................................................................
18.1.
Už prozradíme dvě témata celotáborových her. Na začátku prázdnin se v Kačlehách bude hrát Hiawatha (čistě indiánské téma) a na Malých táborech pro malé děti se bude hrát hra na námět filmu Kuky se vrací.
..............................................................................................................................................................................................
9.1. 2013
Níže jsou první informace k letním táborům, především termíny.