Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...


      Zpět na tábory      Titulní strana 

   TÁBORY V ROCE 2010
Silvestrovský tábor aneb jak jsme dobyli jižní pól

Po časech vánočních přesunula se v úterý, dne 28.12. tlupa polárníků na osvědčenou základnu Dřípatka v Prachaticích. Odkázáni sami na sebe museli jsme splnit první úkol – pořízení expedičních zásob potravinových. Tři skupiny, které se utvořily hned po příjezdu, se prvního úkolu zhostili se ctí. Večer pak následovala série her.

Středeční dopoledne polárníci poznávali opeřence. Zaměstnankyně Dřípatky připravila pro děti program o ptáčcích. Před obědem se všichni vydali provětrat a poprvé prověřit svá plastová oře, boby a pekáče. Mimo dopoledního klidu byl všeobecně veškerý čas věnovaný rozličným hrám a soutěžím. K utužení těla před dobytím pólu se účastníci výpravy byli odpoledne tužit v místním krytém bazénu.

Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11K výpravě patří i kultura, proto si ve čtvrtek každý připravoval scénku na téma dobytí jižního pólu. Před obědem bylo opět potřeba procvičit jízdu na pekáčích a bobech. Odpoledne jsme strávili v Muzeu české loutky a cirkusu, kde jsme se snažili zjistit, kolik pohádek vystavené loutky v expozicích vlastně představují. To se ale nikomu nepodařilo, navíc tento údaj neznají ani pracovníci muzea. Pak nastalo v bývalé konírně, dnes přestavěné na divadélko s jevištěm, vystoupení našich umělců. Scénky byly povedené, některým se hraní zalíbilo natolik, že nám sehráli ještě pohádku Červená karkulka s loutkami, které na jevišti byly. Večer se na Dřípatce hrály hry, soutěžilo v úkolované, poznávaly stopy.

Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11V pátek, v den silvestrovský, družstva celé dopoledne strávila hraním her jak v klubovnách, tak venku. Po obědovém trávení a odpočinku čekal polárníky velký úkol, stopovaná po městě. Všichni úkol zvládli, na první večeři dorazili a na mapě se k pólu přiblížili. Město Prachatice připravilo dětský ohňostroj, na který se vydali i naši polárníci. Po návratu polárníky čekala druhá večeře, ta hlavní a slavností, při které někteří při svíčkách vyjádřili svá přání do nového roku. Pak se všichni dali do té spousty chlebíčků, oříšků, sušenek, tyčinek a dalších pochutin. Každý se nakonec odvalil od stolu užít si karneval do ozdobené klubovny. Některé děti si pro ostatní připravily představení – hraní na flétnu nebo vtipy. Před půlnocí jsme napěchovali batoh skleničkami a dětskými rychlími špunty a hurá na kopec, odkud jsme sledovali ohňostroje všude kolem a připili si na nový rok.
 
Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11
S sobotu 1.1. se samozřejmě vstávalo později. Naši polárníci žádné budíčky ani rozcvičky nepotřebovali. Tělo protáhli při hrách venku – v tento den už ale naposledy. Však bylo třeba nastřádané kalorie vybít, neboť hodování pokračovalo – chlebíčky, pečené kuřátko, zmrzlinový pohárek s ovocem, palačinky.

V neděli všechny čekalo jen balení, vyhlášení výsledků klání, předání diplomů a hledání sladké odměny. Všechny tři skupiny polárníků – Eskymáci, Tučňáci, Eskyma – nakonec na Jižní pól došly. Můžeme směle prohlásit, že Jižní pól je dobyt!



Nekonečný příběh v Železné 
(27. - 31.10.) 






Cesta do jeskyň proběhla v pohodě. I prohlídka byla prý pěkná a dětem se líbila. Neužila si ji jen Barča, pes, který do jeskyň nesmí. Po prohlídce si děti daly svačinu a samozřejmě nemohl chybět nákup suvenýrů, který trval stejně dlouho, jako prohlídka jeskyně.
Po návratu na děti čekala teplá polévka, po které následoval odpočinek a pak taneční program s hrou Romeo a Julie. Po večeři si družstva Falcové, Kamenožrouti a Bojovníci Atrej připravili dárek pro dětskou královnu a vymysleli ji jméno, jak stojí v příběhu. Každé družstvo pak jednotlivě došlo po svíčkách ke královně, které věnovali dárky a dali nové jméno. Královna každé skupině dala poklad.

V neděli po pozdějším budíčku následuje tradičně balení, aby se stihlo uklidit horní patro. Když bylo sbaleno, hrály se hry v klubovně. Před odjezdem proběhla ještě pěvecká a taneční soutěž „Železná má talent“. Prý to stálo za to!

ALCOVÉ
BOJOVNÍCI ATREJ
KAMENOŽROUTI VLKODLACI
+ ORINOVÉ
Míša R.
Míša Dv.
Tomáš Dv.
Nikola M.
Lukáš M.
Verča B.
Lukáš K.
Tomáš B.
Johy L.
Ivo R.
Dan M.
Bára V.
Klára D.
Natálie K.
Vašík M.
Marek B.
Nikol S.
Gábina S.
Joana M.
Rosťa L.
Karel Č.
Jára Ž.
Dvě skupinky cizího spřáteleného oddílu, se
v závěru táborové hry bodování neúčastnily.
20. bodů 18. bodů 14. bodů
1. místo 2. místo 2. místo




Cesta do Beaverwoodu aneb poslední tábor

  
„Bylo, nebylo malé městečko a v tom městečku zastávka. Za okny vítr svištěl a déšť se z mraků spouštěl.“ To není úryvek z knížky, ale reálný pohled na počasí při odjezdu dětí na tábor do Říček (17. – 29.8.). Kdo přišel, nezažil jenom proměnlivé srpnové počasí, ale též maškarní bál. Pozor! To nebyl maškarní bál, ale vedoucí, kteří se převtělili do známých postav z českých i zahraničních filmů na motivy naší celotáborové hry „Ztracený film“. Na nástupišti jste mohli vidět Simču jako Červenou karkulku, Ivu jako Saxanu, Janu jako Popelku v důchodě, Standu jako Jacka  Sparrowa a Davida jako Shrekovo a Fionino mimino v přechodu.

Tyto postavy děti unášely do Říček, kde měly strávit 13 dní plného dobrodružství a zápolení ve Ski chatě alias Beaverwoodu neboli filmovém studiu.

Po úvodní scénce se děti rozloučily s milovaným strýčkem, tetičkou, babičkou… alias Jackem Beaverem, a po přečtení závěti se dozvěděly, že strýček odkáže veškerý majetek tomu, kdo splní jeho sen a natočí ztracený film z kousků námětu na scénář, který celý život s pomocí magické koule v jiném světě sesbíral.

Co obnáší natočení filmu? Tuto otázku si nekladly jenom děti, ale i vedoucí jako budoucí režiséři. Nejprve režisér potřebuje svůj tým v podobě scénáristů, dramaturgů, herců, kameramanů, zvukařů, kostymérů a mnoho dalších lidí, proto se začal připravovat velký casting, kde děti plnily u jednotlivých režisérů úkoly.  Druhý den se děti dozvěděly, jaký režisér si je vybral do svého týmu.  Po vymýšlení názvu a pokřiku vznikly tyto filmové štáby: Simča alias Zoidbergové, Iva alias Tinky Winky, Standa alias Sněženky a Machři, Jana alias Úžasňáci, David alias Vydrýsci.
 
Aby se zrealizoval film, musí být dostatek finančních prostředků, proto každý filmový štáb musí mít svého producenta, který zaplatí veškeré náklady. Odpoledne druhého dne naší cesty musely filmové štáby sehrát reklamu pro jednotlivé producenty k získání peněz. Musím všechny děti pochválit, zhostily se tohoto úkolu jako profesionálové zabývající se reklamou.

Křikem, řevem, zvukem vypáčených dveří trezoru začal třetí den, kdy z jiného světa pomocí magické koule přišli zloději ukrást námět na scénář.  Aby mohly týmy pokračovat v realizaci filmu, musely nejprve vystopovat zloděje, ale bez magické koule se to neobešlo. Po vytyčené cestě se dostaly k „Svatému muži“, který po vypití jejich připraveného lektvaru promluvil. Od něho poté získaly magickou kouli. Magická koule umožňuje přemisťování v jiných světech. Odpoledne se s pomocí magické koule a „svatého muže“ všichni přemístili do jiné dimenze neboli jiného světa.   

Po dobu šesti dní pomocí her se děti pohybovaly ve filmech a shromažďovaly indicie, aby zjistily, kdo ukradl námět na scénář. Prvním filmem byl „Flynn Carsen a kopí osudu“, kdy úkolem dětí bylo zabránit Hadímu bratrstvu ovládnout svět.  Další přesun se konal do filmu „Vodní svět“ a obchodování se surovinami na širém moři a bránění se novodobým pirátům. Po dva dny jsme se nacházeli v básnické sbírce od Karla Jaromíra Erbena „Kytice“ s nejznámějšími básněmi „Zlatý kolovrat“ (úkolem bylo vytvoření Dory z kartonu, ta však byla dle balady zbavena údů a naši filmaři je musely najít a Dorničku oživit), „Polednice“ (kde musely vystopovat Polednici a ukrást hůl s velkou mocí pomocí uspávacího lektvaru), „Poklad“ tato etapa byla v podobě všemi očekávané  noční bojovky (na cestě k pokladu s pomocí živé vody uzdravily chybějící ruku dívce, upírovi daly nové zuby, pokempovaly s vodníkem a získaly peníz a dušičku), „Vodník“ (na louce nad Karlovým mostem přenášely týmy duše chamtivců a tak je odeklívaly,  u Karlova mostu zachraňovaly dítě ze spárů zlého Vodníka).  Čtvrtým filmem bylo scifi „Fantastická pětka“, kde s pomocí sil jednotlivých představitelů děti plnily úkoly. Pátým filmem byl „E. T Mimozemšťan“ - pantomimou děti předváděly jednotlivým vedoucím věci, činnosti, předměty a úlohou vedoucích bylo poznat danou ukázku. V úterý den posledního filmu získaly děti poslední indicie a vypátrali zloděje. Byla to známá zpěvačka, herečka Britney Spears představovanou naší vedoucí Janou.

V pondělí v předvečer posledního hraného filmu přijela známá a celosvětově uznávaná zpěvačka a herečka Wendy, která zastoupila po zbytek pobytu v Beaverwoodu režiséra Davida alias Vydrýsci.

Sedmý den pobytu pomocí magické koule přešly děti zpět do našeho světa a zničily magickou kouli, aby nikdo nemohl z jiného světa opět přijít a ukrást námět na scénář.

V posledních dnech finišovaly přípravy na splnění úkolu. Děti napsaly scénář, vyrobily si kostýmy, nakreslily plakát k filmu a booklet na DVD, natočily film a připravovaly se na závěrečný galavečer Beaver show alias Oscary.

V „Den D“ si to všichni užili. Deset dětí získalo dřevěného bobra za nejlepší kostým, nejlepšího herce, herečku, jak v hlavní roli, tak i ve vedlejší roli, nejlepší hororovou postavu, hudbu a mluvené slovo. Ostatní též nepřišli zkrátka, dostaly ručně vyrobeného bobra z hlíny.  V show děti předvedly, co se v nich skrývá na soundtrack ze známých filmů, například: Titanic, Princové jsou na draka, Muzikál ze střední, Rocky a Pomáda. Ukázaly nám tanec, zpěv i pantomimu.

Během celého pobytu se děti nejenom zaměřovaly na celotáborovou hru„Ztracený film“, ale též si užily rozmanité kroužky: taneční, dramatický, deskově hrající, posilovací ale i míčový. Některé týmy si sáhly až na dno svých sil, kdy došly na vrcholky hor „Zakletý“. Výletem na vojenskou pevnost Hanička se někteří staly malými a ještě menšími dětmi. Druhá skupina jela do Letohradu, kde navštívila muzeum řemesel a strašidelnou jeskyni, kde byl např. drak, co právě pojedl princeznu, hejkal strašící kolemjdoucí a různá další pohádková stvoření.

Děti také měly možnost poznávat, ze kterého filmu je daná ukázka, například hudba hláška či kratší úryvek.

Myslím si, když vyslovím jeden výrok, bude mluvit za všechny, s jakými dojmy jsme odjížděli a přijížděli a jaké dojmy nám zůstanou v srdcích.  „Bát neznáma se nemusíme, srdce otevřít můžeme. Zážitky, které prožijeme a přátelé, které poznáme, dál vídat můžeme, ale nemusíme. Někteří do stáří zůstanou a vrcholky hor s námi vyšlapou. Možná na tábor opět s námi pojedou.“


Fotogalerie                                                                  Naši vaši vedoucí



Astronomové a astronauti v Říčkách 
(8. - 17.8.)

Deset dní bohatých na zážitky trávilo 25 dětí a pět vedoucích z Astronomicko-kosmonautického tábora v Říčkách v Orlických horách. Počasí se celkem vydařilo, technika poslouchala a táborníci zlobili jen malinko. Ani nápor viróz nás nezdolal. Jestliže jsme odjížděli před rokem z prvního A-K tábora velice spokojení, letos jsme byli ještě spokojenější.  Co všechno jsme podnikali  jsem popsala v článku na stránkách Sekce pro děti a mládež ČAS.  Jak ale letošní A-K  tábor viděla naše táborová mládež?

Eva: „Hodně jsme si užili. Opět se sešla naše „čtverka“ z loňska a poznali jsme se s dalšími lidmi. Báječný byl třeba náš vedoucí Honza. Nezkazil žádnou legraci, dokonce nás i podpořil, ale dokázal nás i brzdit, abychom to s něčím nepřehnali.

Byli jsme bezchybný kolektiv. Napomohl k tomu i volnější program, který nás nenutil chodit spát přesně v deset, takže co se mezi kamarády nestihlo ve dne, stihlo se večer. Jednu noc se spalo pod širákem, jindy se hrála noční „bojovka“. V odborných blocích jsme se toho hodně dozvěděli. Přitom nikdo nás k ničemu nenutil. Například kdo chtěl, mohl se ještě večer vyžívat v pohledu na noční oblohu a počítat třeba meteory, kdo byl unavený, mohl si jít místo nočního pozorování lehnout. Loučení na konci tábora bylo moc smutné... Myslím si, že letošní tábor byl ještě lepší než loňský.“

Standa: „Hned první den po příjezdu se šlo na pozorování, kde nám bylaukázána souhvězdí, dvě hvězdokupy a několik dvojhvězd. To bylo výborné, protože začátečníci, kteří nikdy nepozorovali nebe,  se tu aspoň něco naučili pro příští pozorování a táborové hry.  Nejvíc se mi líbilo pozorování po celodenním výletě - šlo nás jen pár a tím to bylo zajímavější. Počasí nám ze začátku přálo, obloha byla jasná a bylo teplo. Kromě mnoha hvězdokup a mlhovin jsme během dvou hodin zahlédli i pár meteorů. Pak to zkazily mraky…
                                           

Skvělé byly také táborové hry, nejlepší z nich ale byli Zlatokopové.  Jen by to pro příště chtělo víc zlatých nugetů  a méně lupičů. Zbyškovo povídání o kosmonautice mi šlo od srdce, protože kosmonautiku miluji.  A jeho vlastní fotky z Kennedyho vesmírného střediska neměly chybu. Úžasný byl také film Apollo 13, který jsme si jeden večer pouštěli.

Báječně jsme se bavili také při vypouštění raket. Ty jsme si z papíru a PET lahví sami vyrobili asi o dva dny dřív, a když jsme s nimi konečně mohli na „rampu“, starty nebraly konce. Bylo to i docela napínavé, například když jedna raketa dopadla asi 2 metry od zaparkovaného auta.

V týmu jsme si skvěle rozuměli, byli jsme skvělá banda. Vyhráli jsme celotáborovou hru, ale musím uznat, že to nebylo úplně spravedlivé, my jsme byli silnější než ostatní týmy.  Nešlo o výhru (odměna pro týmy byla na všech místech stejná), ale o samotnou hru a ta nás bavila všechny.

Bylo to asi nejlepších deset dní  co jsem zažil o prázdninách a už se těším na příští rok.“

Adam:  „Podle mě se letošní tábor povedl stejně jako ten minulý, jen počasí mohlo být trošičku lepší. Na druhou stranu nás bylo víc, co už jsme měli nějaké zkušenosti, tak to bylo mnohem zajímavější. Třeba pozorování slunečních skvrn bylo dobré, jen škoda, že se Slunce nedalo pozorovat víckrát.  No a rakety byly skvělé! Oproti loňským pozvaným modelářům se mi líbilo, že jsme si letos rakety vyráběli sami. Vlastně se mi moc líbilo všechno, ať už to byly hry, pozorování nebo výlet.  Prostě skvělý tábor. A abych nezapomněl: skvělí vedoucí!“

Zdá se, že se v názoru na Astronomicko-kosmonautický tábor shodují všichni: náramně se vydařil! Tak za rok „na viděnou“  v Říčkách!


Fotogalerie                                                                  Věra Bartáková



Ohlédnutí za třemi turnusy MTMĎ        
                


Po článcích od našich vedoucích o malých táborech pro malé děti (MTMĎ) si dovolím několik dodatků.

Předně chci poděkovat mnohým rodičům za odměny pro děti, většinou se jednalo o hračky a odměny sladké, i jak jsem psal v instrukcích, všelicos možné nemožné, co se hodí na hry. Nestihl jsem si při odjezdu na tábor zaznamenat všechny, kteří něco poskytli, snad se nikdo nebude zlobit, že tu nenapíši konkrétní jména.

Za celou dobu všech táborů v Orlických horách se ani jednou nestalo, že by nepřetržitě pršelo celé dny. Na horách bylo počasí poměrně jiné, než udávali předpovědi pro nižší polohy. Přesto na koupání bylo pouze na prvním turnusu MTMĎ v červenci. Počasí dalším dvěma turnusům a následujícím táborům koupání dětem nedopřálo.
 
Z výtvarných prací toho nakonec také moc nebylo. V plánu bylo modelování
z barevné hmoty, která se dá vyrobit s hladké mouky, octa, lepidla Herkules, soli, oleje a potravinářského barviva. Před mnoha lety jsme se stejné hmoty s dětmi modelovali – hmota ztvrdla na kámen. Je mi záhadnou, proč letos při úplně stejném receptu hmota vůbec neztvrdla. Letos se hlavní výtvarný program nezadařil.
MTMĎ III - 2010Před táborem se téměř všichni vedoucí podílí na přípravě programu. Ačkoliv byl pro všechny tři turnusy připraven program stejný, přesto byl každý turnus trochu jiný. Je to dáno především dvěma aspekty. Her a aktivit máme záměrně připraveno více, než by bylo možné zvládnout. Ovšem program tábora dělají vedoucí a ti si určují, jaké hry a aktivity se budou hrát. A jaké hry se budou hrát, určuje například počasí a složení dětí na každém turnusu i jejich momentální stav (živost nebo naopak únava). Proto si vedoucí každého turnusu uzpůsobili program tak, aby vyhovoval konkrétním podmínkám a tím byl každý turnus trochu jiný jak hrami, tak atmosférou.
 
Na příští rok určitě dojde k nějakým změnám, které uděláme na základě zkušeností z jednoho turnusu. Sešlo se totiž příliš dětí, vyžadující naprosto individuální péči, což bylo pro vedoucí značně vyčerpávající. Pravděpodobně dojde ke zpřísnění výběru dětí na tábor.

Doufáme, že se dětem tábory líbily a dvacítka vedoucích může být spokojená
z odvedené práce. Nic ale nekončí. Zatímco dětem pomalu odeznívají zážitky
z prázdnin, my na podzim začneme pomalu připravovat další letní tábory.
Navíc nás čekají další během roku a víkendové akce.

Na viděnou se těší Zbyšek Prágr a dvacítka vedoucích od malých prcků. 
 


Tábor Český rok do třetice  


Bylo nebylo, první týden v srpnu (1. – 8.8.) se v Říčkách v Orlických horách zrodilo kouzelné místečko plné úsměvů, lásky a hravosti. Ale co to povídám! Aha, už vím! To je jedna z prvních pohádek, kterou jsem vypravovala dětem. Zkusím to tedy znovu...

Vzala jsem na svá bedra totiž nelehký úkol a tím se pro mě v tuto chvílí stává článek, ve kterém bych Vám moc ráda vylíčila každou maličkost, kterou jsme s dětmi zažili. Ale čím začít? Vyprávět, v kolik byla snídaně, oběd a večeře, v kolik se chodilo spát, jmenovat každodenní program, to je už minulost a tou zatěžovat nechci. Navíc, o tom nejlépe povypráví právě děti. Měla jsem ale možnost na týden se vrátit do těchto dětských let, do těch dnů, ve kterých jsme se nejvíce zajímali o to, jestli zítra můj nejvíc nejlepší kamarád přijde do školky (školy), abych si s ním mohla hrát a jestli mi maminka odpoledne udělá to dobré kakao, které mi tak moc chutná. S radostí oznamuji, povedlo se!

Každý den byl přátelštější a hravější ještě o trochu více, než ten předchozí. Nespočet her, kterými jsme s dětmi zaměstnávali nejen nohy a ruce, se stal každodenní touhou být o něco lepší. Soutěžilo se úplně ve všem, snad i v tom, kdo sní víc knedlíků. Ano, jídlo se stalo neodmyslitelnou součástí denního rituálu, a že nám všem chutnalo! Ale abych se dostala k tomu hlavnímu. Tábor jsme s dětmi pojali jako jeden český rok. Každý den jsme si vyzkoušeli tradice a zvyky ze dvou měsíců. Od tří králů jsme tak došli až po Silvestr, který se stal závěrečným vyvrcholením a oslavou báječného týdne, který jsme tam prožili.
 
Na začátku tábora, pro stmelování kolektivu, lepší poznání se s dětmi a získání důvěry jsme se rozdělili do 5 družstev po 8-9 dětech. Každý tým měl za úkol vymyslet si své jméno a meze se nekladli. Ostatně posuďte sami: Orlická říčata, Čertíci, Indiánské koně, Bubáci a Rychlíci. Celý týden tato družstva bojovala o poklad, který byl nalezen právě při konečném vyhlašování a zhodnocování celého tábora. Ovšem i samotné některé děti prohlásily, že přece nejde o to vyhrát, ale užít si co nejvíce srandy a najít si nové kamarády.

Když jsem pak přijela zpátky domů, ptali se mě, jaké jsou mé dojmy. Než jsem na otázku odpověděla, přehrála jsem si v hlavě celý tábor znovu a pak jsem řekla: „Tohle není o dojmech, ale o tom zážitku. Pravda je, že vedoucí nemohou mluvit za děti, ale za vedoucí mohu říct, užili jsme si to...“


Fotogalerie                                                                           Bára Zimová


ČERTÍCI
RYCHLÍCI ORLICKÁ ŘÍČATA INDIÁNSKÝ KONĚ
BUBÁCI
Markéta V.
Klára V.
Viktorka V.
Anička M.
Lucka M.
Martin Č.
Anita N.
Vašek M.
Fanda N.
Pavel F.
Nicol S.
Adélka V.
Verča V.
Marek L.
Tomáš P.
Ondra S.
Adéla N.
Luisa K.
David G.
Sára G.
Štěpán V.
Lukáš H.
Adéla N.
Tomáš H.
Adam M.
Petr R.
Míla H.
Samantha H.
Maruška H.
Lukáš P.
Eva S.
Tonda N.
Lukáš K.
Martin M.
Nicole H.
Martin B.
Adéla S.
Lukáš L.
Dan L.
Katka P.
Anička H.
Natálka K.
Adéla J.
46. bodů 45. bodů 40. bodů 29. bodů 23. bodů
1. místo 2. místo 2. místo 3. místo 4. místo



Český rok - II. turnus  


Letos jsme se s malými táborníky vydali na cestu časem, během jednoho táborového týdne (25.7. - 1.8.) jsme stihli prožít celý rok s různými českými tradicemi a svátky.

První den nás svým zpěvem probudili Tři králové a my se rázem ocitli v měsíci lednu a únoru. Začátek roku si žádal rozdělení do družinek, proto jsme dopoledne strávili seznamováním, vymýšlením názvů a pokřiků jednotlivých družstev. Na oběd jsme se vydali již jako Duhoví jednorožci, Tygři, Mořský vlci a také Škrtivé anakondy a Surikaty. Odpoledne propuklo masopustní veselí s předváděním tanečních čísel, která děti nacvičily. Po té jsme pomáhali svatému Valentýnovi, v zimě nesměla samozřejmě chybět oblíbená hra na Mrazíka.

V úterý jsme putovali březnem a dubnem. V tu dobu se příroda probouzí ze zimního spánku, procházeli jsme se proto přírodou a všímali si, co do ní nepatří. Odpoledne jsme na louce lovili barevné motýly, lov dětem znepříjemňovali ostražití strážci území. Také jsme oslavili Velikonoce, na jednom stanovišti si například děti zdobily lesní velikonoční vajíčka, na dalším si pak vyzkoušeli obratnost slalomem s vejcem na lžíci.

Další den patřil květnu a červnu. Velkým úkolem bylo sbírání Medardových kapek z území, které bedlivě střežili nabručení Medardovi pomocníci. Nutno podotknout, že dětem se podařilo nás od čtyřiceti dnů kápě uchránit. Osvobozovali jsme také zvířátka od ledových mužů. Večer jsme si udělali svatojánský oheň a upekli tradiční českou pochutinu-buřty.

Čtvrtek byl ve znamení prázdninových měsíců. Dopoledne jsme se po družstvech vydali na prázdninovou pouť, cestou nás provázela například svatá Lucie-patronka nevidomých, na její počest děti část cesty překonaly poslepu. Na konci trasy si za odměny mohli očesat sladké plody, které se urodily na stromě zvaném lízátkovník. Odpoledne jsme pomáhali babičce sbírat borůvky, zaslouženou odměnou pro všechny pilné sběrače byly výborné borůvkové knedlíky a koláč-rovněž borůvkový.

V pátek přišlo září a říjen a tyto měsíce povolaly děti zpět do školních lavic. Prvním úkolem družstev bylo společně vytvořit plakát s ideální školou. Dozvěděli jsme se, že děti by rády školu plnou klouzaček, zvířátek, ale také technických vymožeností všeho druhu. Pracovalo se také s modelínou, kterou jsme záhy vzhledem k charakteristické „vůni“, překřtili na octolínu.

Poslední den nás čekalo putování listopadem a prosincem. Procvičovali jsme paměť prostřednictvím obrázkových kartiček a stavěli jsme v lese domečky zvířátkům na zimu. Odpoledne jsme barevnými fáborky krásně ozdobily vánoční stromeček, kolem kterého jsme si zazpívali vánoční koledy.  Slavnostní večer pak patřil karnevalu, maskám, tanci a rozdávání diplomů a odměn.

Putování českým rokem jsme prokládali osvědčenými hrami jako je například Mrazík, Cukrkáva limonáda, Vybíjená, často žádanou byla také hra na Jedovatou žábu a malým táborníkem vymyšlená hra Letníci. Při nepřízni počasí jsme ve skupinkách hráli nejrůznější deskové a karetní hry. Každý večer si děti kreslili nejhezčí zážitky dne do deníčků, které se postupem času za odměnu plnily zvířátkovými razítky. Před spaním vedoucí a zdatní dětští čtenáři předčítali pohádky na dobrou noc, jednou se k velké radosti děti pouštěly krátké animované pohádky na velkém plátně v klubovně.


Fotogalerie                                                            Gábina Knápková


ŠKRTIVÉ ANAKONDY
SURIKATY TYGŘI MOŘSKÝ VLCI
DUHOVÍ JEDNOROŽCI
Ondra J.
Kamila B.
Anna B.
Ondra A.
Patrik S.
Filip N.
Anita N.
Míša J.
Hynek N.
Martina E.
Lukáš S.
Filip Š.
Verča Š.
Pavlína K.
Monika K.
Matěj H.
Bart K.
Klára R.
Aneta E.
Zuzka H.
Hugo K.
Katka V.
Klára D.
David B.
Kuba E.
Šarlota K.
Lukáš B.
Natálka S.
Honza K.
Vojta V.
Filip M.
Veronika J.
Pepa Š.
Katka Š.
Kristýna Š.
Kuba J.
Matěj P.
Adéla A.
Aneta A.
Anika B.
Jindra K.
Jonáš K.
Anna E.
Lukáš M.
Tomáš M.
46. bodů 42. bodů 42. bodů 37. bodů 36. bodů
1. místo 2. místo 2. místo 3. místo 4. místo



Malý tábor pro malé děti - I. turnus   


Účastníkům tábora (18. – 25.7.), který se konal v Říčkách v Orlických horách, jsme přiblížili kalendářní český rok a významné svátky, které k němu neodmyslitelně patří. Děti sbíraly v soutěžích razítka pro své družstvo a na závěr byly po zásluze odměněny.

Vaše malé ratolesti tedy mohly vstávat za zpěvu Tří králů, koledujících vedoucích či zpěvu koled apod. Před snídaní byla na programu ranní rozcvička pro zahřátí, kterou naši účastníci neabsolvovali zrovna s úsměvy na rtech. Ty jim ale navrátil pohled na stoly, na nichž byla snídaně. Dopolední program byl vyhrazen hrám, ať už soutěžním či nesoutěžním. Děti si vyzkoušely jarní úklid, záchranu zvířátek z hořícího lesa, chůzi kolem lana se zavázanýma očima a řadu skupinových her, které sloužily k navázání nových přátelských vztahů a utužení těch již dávno vzniklých.

Po náročném dopoledni přišla odměna v podobě vydatného obědu a odpoledního klidu, který provázelo nakupování v bufetu, které bylo mezi dětmi velmi oblíbené. A poté šup na odpolední program na hry a soutěže. Nutno podotknout, že děti do her vkládaly opravdu všechno a podávaly neuvěřitelné výkony. Náročný den byl zakončen hygienou a čtením pohádek, při kterých děti hladově hltaly každé slovo.
 
A jelikož vše jednou končí, i náš tábor došel ke konci. Ale jak jej zakončit? Jak jinak než karnevalem. K vidění bylo mnoho kostýmů, které si děti samy připravily či dovezly z domova.
 
Samotný tábor můžeme jakožto vedoucí prohlásit za vydařený, i počasí stálo při nás. Můžeme jen doufat, že stejně jako jsme spokojeni my vedoucí, jsou spokojeny i Vaše ratolesti a budou chtít s námi účastnit se dalšího tábora.


Fotogalerie                                                                 Zdeňka Táborská


BLECHY ČEROK ČESKÝ DRACI DRÁČKOVÉ MRAZÍCI
Robert H.
Adam H.
Eliška B.
Honza B.
Vendula Š.
Tereza M.
Adam V.
Kuba V.
Denisa D.
Peter P.
Honza D.
Jirka D.
Kuba D.
Eliška D.
Markéta S.
Zuzka K.
Adéla K.
Ondra K.
Kristína P.
Matina K.
Ondra M.
Samuel K.
Klára D.
Kristýna D.
Radka S.
Dan M.
Alex Ž.
Martin M.
Pavla P.
Karolína L.
Matyáš M.
Natálie K.
Bára V.
Vít N.
Pepa N.
Tonda J.
Vojta M.
Matěj M.
Lukáš S.
Veronika L.
Petra H.
Natálka K.
Joanna M.
Jonatan R.
43. bodů 41. bodů 39. bodů 38. bodů 27. bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo



Kačlehy 2010 ve znamení hippies  
(1. - 16.7.)

Od konání hudebního festivalu ve Woodstocku uplynulo v letošním roce 41 let.
U příležitosti tohoto kulatého výročí jsme se rozhodli, že letošní tábor bude ve znamení dobré nálady, pohody, květin, prostě hippies. Na přípravy festivalu se do Kačleh sjelo 40 dětí dychtivých po správné hippies atmosféře. Hned u prvního táboráku jim organizátoři Woodstocku začali vyprávět příběh, jak vznikla myšlenka festivalu a kde se na něj sehnaly peníze. Dva z nich, Mistr M. a Mistr P., provázeli novou generaci hippies během celého období před začátkem festivalu.

První týden tábora proběhl ve znamení příprav na uspořádání festivalu. Připravit všechno potřebné nebylo vůbec jednoduché – tak velký festival vyžaduje pořádné zázemí. Díky velkému úsilí organizátorů se podařilo zajistit vše potřebné – vodu, elektřinu, zásoby jídla a pití, ošetřovnu a hlavně dostatek WC a toaletního papíru. Zejména při hře, kdy byl celý přípravný tým nucen utíkat před zákeřnými průjmy a nedočkavě hledat nenápadnou zácpu, která je vysvobodila z jejich problémů, ocenili členové týmu předchozí kvalitní konstrukci a úspěšné hlídání dostatečného počtu WC. Celá tato náročná příprava se neobešla bez zranění – vědeckými metodami bylo zjištěno a experimentálně ověřeno, že nejchoulostivější částí průměrného hippies těla je kotník. Po čtvrtém podvrtnutém kotníku jsme přestali vyhledávat pomoc externích ne-hippies lékařů a spolehli se na vlastní síly. Kolik kotníků nakonec bylo zraněno? Při osmém kotníku přestal hippies zdravotník počítat, takže přesnou pravdu už asi nikdy nikdo nezjistí...

Místo pro pořádání festivalu bylo po týdnu náročných příprav konečně hotové a tak se všichni hipíci z celé kačležské oblasti vydali na cestu směrem do New Beestrits, protože tam někde prý ještě prodávali zbylé lístky na festival. Cesta byla o to náročnější, že jeden z členů party nemohl dobře chodit a ostatní ho museli část cesty nést. Těžkého úkolu se však nezalekli  nakonec všichni stihli nějaký dopravní prostředek New Beestrits – ti nešťastnější moderní autobus firmy Greyhound, ti méně nešťastní expresní rychlovlak se speciálním úzkým  rozchodem kolejí, který dokáže na některých úsecích vyvinout rychlost až 32 km/h.

Po přespání nedaleko New Beestrits poblíž tajemného skalního útvaru našli hipíci pokladnu, kde jim nerudný prodavač prodal lístky za lidových 30 Kd (kačležských dolarů). S lístky v kapsách se již všichni začali těšit na blížící se festival.

V dalších dnech se organizátoři starali o festivalové místo – zejména neustále ucházející duše festivalového zásobovacího vozidla dala organizátorům dost zabrat. Na festival se začali sjíždět první hipíci z okolí. Ne všichni místní obyvatelé však měli radost z festivalu a snažili se hipíkům jejich cestu všemožně znepříjemnit. Nic však nemohlo zastavit natěšené davy a ve čtvrtek 15.7. proběhl nefalšovaný Woodstock 2010. Na úvod zazněl stylový hippies film Tři zlaté VLASY děda Vševěda. Písničky všech možných autorů a žánrů prokládala dramatická vystoupení uměleckých skupin.

Diváci viděli autentické vzpomínky účastníků Woodstocku 1969  a show slavného patologa dr.Wernera. Mezi pohádkami zaujala Sněhurka v podání umělecké dvojice Jat a Mat. Pohodový večer zakončila dražba vzácných hippies pokrmů a déšť zchladil rozehřáté účastníky festivalu. Woodstock 2010 skončil. Co bude příští rok? Na to se zeptáme stránek Žlutého květu v zimě.


Díky všem, kteří se na Kačlehách 2010 podíleli – Pepovi, Zbychovi, Adamovi, Matějovi, Evě, Janě, Lucce, Zuzce, Anežce, Elišce, Pavlovi a Darče. Díky účastníkům, kteří svým nasazením a přístupem ke hrám pomohli ke skvělé atmosféře. Všichni už se těšíme na Kačlehy 2011.


Fotogalerie                                                                       Jirka Bureš
Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11
Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11
Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11
Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11
Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11
Dobytí jižního pólu - silvestrovský tábor 2010-11
Podzimní tábor 2010 - Nekonečný příběh
Podzimní tábor 2010 - Nekonečný příběh
Podzimní tábor 2010 - Nekonečný příběh
Podzimní tábor 2010 - Nekonečný příběh
Podzimní tábor 2010 - Nekonečný příběh
Podzimní tábor 2010 - Nekonečný příběh
Podzimní tábor 2010 - Nekonečný příběh
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
Ztracený film - tábor Říčky 2010
A-K tábor 2010
A-K tábor 2010
A-K tábor 2010
A-K tábor 2010
A-K tábor 2010
A-K tábor 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ III - 2010
MTMĎ I -2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ I - 2010
MTMĎ II - 2010

MTMĎ III - 2010
MTMĎ III - 2010
MTMĎ III - 2010
MTMĎ III - 2010
MTMĎ III - 2010
MTMĎ III - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ II - 2010
MTMĎ I - 2010
MTMĎ I - 2010
MTMĎ I - 2010
MTMĎ I - 2010
MTMĎ I - 2010
Tábor Kačlehy - Woodstock 2010
Tábor Kačlehy - Woodstock 2010
Tábor Kačlehy - Woodstock 2010
Tábor Kačlehy - Woodstock 2010
Tábor Kačlehy - Woodstock 2010

                                 
     
    Zprávy z táborových příprav   
27.8.
Již byly doplněny všechny
ztráty a nálezy z letošních letních táborů.
..............................................................................................................................................................................................
13.8.
Postupně budeme doplňovat ZTRÁTY A NÁLEZY . Nyní zatím z prvního tábora v Kačlehách.
..............................................................................................................................................................................................
29.6.
Již neposílejte nic poštou, zejména DOPORUČENĚ (jsme na táborech do konce srpna).
..............................................................................................................................................................................................
5.6.
Táborové informace na všechny tábory již byly rozeslány všem (emailem, případně poštou), od kterých máme přihlášku.
..............................................................................................................................................................................................
4.6.
Na všechny tři turnusy malého tábora pro malé děti (MTMĎ) byli všem od kterých máme přihlášku rozeslány emailem táborové
informace.

..............................................................................................................................................................................................
27.5.
Na první tábor v Kačlehách byli všem od kterých máme přihlášku rozeslány emailem táborové informace o odjezdu, co sebou apod. 
..............................................................................................................................................................................................
24.5.
Po revizi přihlášených se uvolnila některá místa na malé tábory pro malé děti.
...............................................................................................................................................................................................
15.5.
Podrobné táborové informace (odjezd, seznam věcí...) budou těm, kteří zaplatili zálohu a poslali přihlášku rozesílány po 23.5.,
Kačležským dříve.

...............................................................................................................................................................................................
11.5.
V letošním roce na dětské tábory žel nepřispívá žádná zdravotní pojišťovna, jako např. loni VZP. Pro zajímavost, Vojenská zdravotní pojišťovna přispívá až 1 000 Kč na školy v přírodě pořádané školami.
...............................................................................................................................................................................................
27.4.
Připomínáme, že do pátku 14. května mají být poslány přihlášky a zálohy. Pokud má někdo místo rezervované a ví, že jeho ratolest nepojede, nechť nám to prosím dá vědět, abychom neblokovali místa dalším zájemcům.
...............................................................................................................................................................................................
20.3.
Pokud budete mít zájem o obsazený termín tábora, ozvěte se jako náhradníci. Vzhledem k poměrně brzkému měsíci je velmi pravděpodobné, že mohou u rezervovaných míst nastat změny (přesuny, zrušení rezervace). Navíc, pokud do květnového termínu
někdo nepošle zálohu a přihlášku, rezervace se ruší.

...............................................................................................................................................................................................
3.3.
CD s fotkami z táborů byla úplně všem loňským táborníkům rozeslána, pokud někdo obálku nedostal, nechť se ozve.
...............................................................................................................................................................................................
22.2.
Pro nově přihlášené nabízíme letošní první víkendovou akci (5. - 7.3.) pro děti od 4 let. Souhrnné informace jsou zde. Pro mnohé děti,
které jsou poprvé přihlášeny na naše tábory je lepší se před táborem poznat s vedoucími a otrkat se v kolektivu dětí. Pokud dítě ještě
nikde nebylo přes noc mimo domov, je víkendová výprava ideální příležitostí zjistit, jak dítě bude bez rodičů v kolektivu dětí reagovat.

...............................................................................................................................................................................................
5.2.
Některé letní tábory jsou již z více jak poloviny plné a první turnus tábora pro malé děti bude za chvíli obsazený.
...............................................................................................................................................................................................
7.1.
K dispozici jsou přihlášky ke stažení. Nyní můžete své ratolesti hlásit na letní tábory o sto šest.
...............................................................................................................................................................................................
26.12.
Kompletní informace k letním táborům jsou níže. Přihlášky budou ke stažení v prvním lednovém týdnu.
...............................................................................................................................................................................................
15.12.
Předpokládáme, že do Vánoc budou kompletní informace k letním táborům (přihlášky ale nejpozději do prvního lednového týdne).
Již nyní je přihlášeno několik dětí. Prvními přihlášenými na léto 2010 se stávají Honzík a Eliška Brychtovi, naši dlouholetí příznivci :-).

..............................................................................................................................................................................................
13.12.
Termíny letních táborů jsou již jisté. Kompletní informace a přihlášky budou nejpozději v první polovině ledna.
..............................................................................................................................................................................................
9.12.
Všem přihlášeným na zimní tábor Expedice 11 byly emailem rozeslány táborové informace.
..............................................................................................................................................................................................
23.11.
První předběžné termíny na letní prázdniny v roce 2010 najdete níže.
..............................................................................................................................................................................................
15.10.
Přihlášeným na podzimní tábor byly emailem rozeslány táborové informace.
..............................................................................................................................................................................................
9.10.
Byla doplněna celotáborová herní témata posledních letošních táborů. Oba jsou již z poloviny plné.
..............................................................................................................................................................................................
26.9.
Byly zveřejněny podrobnější informace k podzimnímu a silvestrovskému táboru.
..............................................................................................................................................................................................
8.9.
Byla ukončena anketa, jak velké chcete fotografie z táborů a akcí. Jasně vyhrálo rozlišení 1 280 x 1 024 bodů.
První budou zpracovány fotografie z astronomicko – kosmonautického tábora z důvodu zveřejnění fotografií v článku na astro.cz, další
na řadu přijdou Kačlehy, pak oba turnusy MTMĎ a "velké" Říčky.

...............................................................................................................................................................................................
26.8.
Na stránce výpravy jsou informace k víkendovému táborovému srazu dětí v Železné u Berouna. Níže přibyly termíny podzimního
a zimního silvestrovského tábora.