Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...  
  Titulní strana

     Prosíme, nenahrávejte naše fotografie a materiály na Facebook!
  
Tato sociální síť má několik kontroverzních ustanovení, jedno z nich je, že se Facebook stává majitelem veškerého obsahu, které na něj nahrajete, a může si s ním dělat, co chce bez vašeho vědomí (viz Prohlášení o právech a povinnostech na FB). Činí tak dokonce, pokud si smažete profil (nestačí ho jen zrušit). Respektujte proto duševní vlastnictví, naší práci nejen s fotografiemi a nedávejte tak práci někoho jiného bez jeho vědomí zahraniční firmě. Děkujeme, že respektujete naše přání.
Článek o sbírání dat na sociálních sítích – Internetové služby o nás ví víc, než si myslíme.

Zpracování fotek je časově náročné, vždy je to mnohahodinová práce; nejdříve se proberou a pak zpracovávají jedna podruhé. To obsahuje téměř vždy úpravu jasu a barev (neplechu tropí obecně fialové a červené oblečení), clarity, občas doostření, odšumování, ořez nebo skládání více snímků, více variant společných fotek... Po úpravách se fotky hromadně zmenší, vloží do nich textové informace (tzv. metadata EXIF a IPTC) a pojmenují.



     Fotografie z našich výprav, táborů a dalších akcí
 
Fotografie jsou jejich účastníkům posílány ke stažení v archivačním balíku, je to zcela běžný způsob přenosu velkých souborů přes internet.
Ve veřejné fotogalerii je vždy jen výběr fotek (navíc komprimovaný pro web = menší kvalita), balík ke stažení obsahuje všechny fotky a ve velkém rozlišení.

Rozbalení archivu s fotografiemi:
1. Stáhněte si soubor do počítače.
2. Pro otevření archivu na něj poklepejte levým tlačítkem myši, obsah se otevře a složku s fotkami si někam do počítače uložte (přetáhněte) a archiv smažte. S fotkami ve složce pak můžete volně nakládat, promazávat...

Komprimovaný soubor (souborový archiv) – jedná se o zabalení jednoho a více různých souborů do jednoho. Tato archivace se provádí z důvodu úspory místa a jednoduššího posílání přes internet. Je také možné ochránit zabalený obsah heslem, které je potřeba při rozbalování zadat, posílaná data šifrovat… Nejběžnější přípony soborů obecně bývají .RAR, .ZIP, .7z.



    Dobrá rada nejen k fotografiím: zálohujte!
Uživatelé se dělí na ty, kteří zálohují a na ty, jež o svá data ještě nepřišli.
Nechat si data na jednom disku je vyložený hazard, protože komponenty počítačů nejsou nesmrtelné a dříve či později odejdou! Člověk je často nepoučitelný a zálohuje až tehdy, když o data přijde.
Více o zálohování / 2 / 3.