kosmocesky.blog.cz / Discovery STS - 120                                                                                                                                                                                            

Posádka


Frick Stephen Nathaniel - velitel

Narodil se v Pittsburghu v roce 1964 a žije s manželkou v Gibsonii, ve státě Pennsylvania. K jeho koníčkům patří lyžování, horolezectví a kempování.

V roce 1986 získal na Americké námořní akademii (US Naval Academy) vysokoškolský titul v oblasti inženýrství meziplanetárního prostoru, další přidal v roce 1994 (US Naval Postgraduate School) a to za letecké inženýrství, k čemuž je držitelem ještě spousty dalších významných ocenění.


Poté co byl vybrán jako námořní pilot v roce 1988, stal se členem 106. bojové eskadry na floridské námořní základně Cecil Field, aby se naučil létat se stíhačkou F/A-18 Hornet. Po ukončení výcviku pracoval na základně v 83. bojové eskadře a poté byl vyslán do Středozemního a Rudého moře na palubě americké námořní lodě Saratoga. Během osmi měsíční mise se zúčastnil operací Pouštní štít (Desert Shield) a Pouštní bouře (Desert Storm), kde létal ve 26 bojových misích na cíle v Iráku a Kuvajtu. Poté co opustil 83. bojovou eskadru
v roce 1991, se po dalším studiu měl vrátit, byl ale vybrán do astronautického programu v dubnu roku 1996.


Po 2 letech tréninku a zhodnocení znalostí v Johnsonově vesmírném centru byl kvalifikován na pilota. Svůj první vesmírný let absolvoval jako pilot v misi STS-110 Atlantis v roce 2002, jehož posádka jako první použila robotické rameno a jako první použila na vesmírné výstupy astronautů do kosmu speciální východ. V misi STS-122 je kapitánem mise, jejímž úkolem je donést laboratoř Columbus vyrobenou evropskou kosmickou agenturou ESA na ISS. 

Ve vesmíru má za sebou 10.82 dní letu, což je 259 hodin a 42 minut a na oběžné dráze kolem Země byl 412. člověk.

http://mek.kosmo.cz/bio/usa/00412.htm
http://kosmos-news.kosmo.cz/kosmos33.htm
http://www.jsc.nasa.gov/Bios/htmlbios/frick.html
http://space.kursknet.ru/cosmos/english/peoples/frick.sht
http://www.astronautix.com/astros/frick.htm
http://de.wikipedia.org/wiki/Stephen_Nathaniel_Frick
http://www.astronaut.ru/as_usa/text/frick.htm (ru)

........................................................................................................................................................


Alan Goodwin Poindexter - pilot

Alan se narodil 5. listopadu 1961 v Pasadeně v Kalifornii, žije však ve městě Rockville ve státě Maryland spolu se svou manželkou Lisou a dvěmi dětmi. Ve volném čase rád posiluje, běhá, jezdí na motorce nebo chodí na ryby
a věnuje se vodnímu lyžování.
 
Velmi úspěšně vystudoval Technický institut v Georgii v oboru meziplanetárního prostoru v roce 1986 a druhý titul doplnil v oboru leteckého inženýrství v roce 1995.
 
Po vzdělání se věnoval leteckému tréninku na základně Pensacola na Floridě a po výcviku na F-14 Tomcat byl členem 211. bojové eskadry na Letecké základně Miramar v Kalifornii. V rámci působení na Miramaru se zúčastnil dvou misí do Arabském zálivu, v rámci misí Pouštní bouře
a Southern Watch. Po dalším výcviku na základně Patuxent River v Marylandu, kde pracoval na řadě technických i bojových zlepšení letadel a byl testovacím pilotem, a v působení v 32. bojové eskadře na základně ve Virginii, byl v červnu 1998 vybrán do astronautického výcviku.


Nejprve pracoval jako vedoucí podpory astronautů v Kennedyho vesmírném centru, v současné době se zúčastní STS-122 mise.

http://www.lib.cas.cz/space.40/ASTRON/USA/POIN-AG.HTM
http://www.jsc.nasa.gov/Bios/htmlbios/poindexter.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Alan_G._Poindexter
http://www.astronautix.com/astros/poiexter.htm
http://www.astronaut.ru/as_usa/text/poindexter.htm (ru)

........................................................................................................................................................


Walheim Rex Joseph - letový specialista

V Redwood City v Kalifornii se 10. října 1962 narodil Rex J.Walheim
a Kalifornii zůstal on i jeho rodina naprosto věrni.


Vysokoškolský titul získal v oblasti mechanického inženýrství na univerzitě Berkeley
v Kalifornii v roce 1984. Druhý titul přidal v roce 1989 za technologické inženýrství na univerzitě v Houstonu. Stejně jako i ostatní astronauté je držitelem mnoha ocenění.

V květnu 1984 byl Rex podporučík v letectvu. Od dubna toho roku vedoucím protiraketové posádky na letecké základně Cavalier, v Severní Dakotě. Od října roku 1986 pracoval pro NASA v JSC v Houstonu, v Texasu, kde pracoval jako letový kontrolor a operační inženýr, později vedoucí inženýr pro podvozek, brzdy a pohotovostní únikové bariéry. Od srpna roku 1989 pracoval na Velitelství vesmírných letů (Headquarters Air Force Space Command) v Colorado Springs, kde pracoval na vývoji radarů pro varování před střelami. Po absolvování dalšího vzdělávacího kurzu se stal projektovým manažerem, později vedoucím pracovníkem oddělení aviatiky a armádních letů. V roce 1996 se stal instruktorem na škole pilotů, kde působil až do svého astronautického výcviku.

Výcvik nastoupil v roce 1996 a po dvou letech tréninku a dalšího vzdělávání v JSC se kvalifikoval pro vesmírné lety jako specialista mise. Z počátku pracoval v oddělení pro astronauty, později jako komunikátor raketoplánu v Kontrolním centru letu (Mission Control Center). V roce 2002 byl na palubě raketoplánu Atlantis, STS-110. Po svém prvním letu působil v oddělení, kde měl na starost skafandry pro výstupy do kosmu.

Ve vesmíru strávil 10 dní a 19 hodin (259 hod 42 min). Uskutečnil dva výstupy do kosmu
s celkovou délkou 14 hod 16 min. Byl 413 člověkem ve vesmíru. 


http://mek.kosmo.cz/bio/usa/00413.htm
http://www.lib.cas.cz/space.40/ASTRON/USA/WALH-RJ.HTM
http://www.jsc.nasa.gov/Bios/portraits/walheim.jpg
http://de.wikipedia.org/wiki/Rex_Joseph_Walheim
http://en.wikipedia.org/wiki/Rex_J._Walheim
http://www.astronaut.ru/as_usa/text/walheim.htm (ru)

........................................................................................................................................................


Stanley Graham Love
- letový specialista

Stejně jako jeho rodiče, i Stanley považuje za svůj domov Oregon, konkrétně město Eugene, kde žije s manželkou a dvěma dětmi. Narodil
se ale v San Diegu v Kalifornii, a to
8.června 1965. Mezi jeho zájmy patří animace, hudba, kolo, horolezectví a létaní a mimo jiné pocty a medaile.
Je členem Americké astronomické společnosti.


První vysokoškolský titul získal v oblasti vědy za fyziku v Claremontu (Harvey Mudd College) v Kalifornii v roce 1987, druhý a třetí - doktorský (pozn. nejvyšší), také v oblasti vědy, resp. doktorát z astronomie na univerzitě ve Washingtonu
v roce 1989 a 1993.


Své pracovní zkušenosti začal jako instruktor počítačového programování a jako asistent fyzické a chemické laboratoře na univerzitě v Oregonu. Postupně pracoval na univerzitě v Seattlu – vedl laboratoře obecné a planetární astronomie, na Washingtonské univerzitě (1989-1993) pracoval např. na projektech pohonu a uchovávání energie, zkoumání částeček meziplanetárního prachu apod. Na Hawaii se zúčastnil postdoktorálního výzkumu například na téma; kolize asteroidů, výzkum meteoritů z Marsu apod. Výzkumu se věnoval i nadále v Kalifornském technologickém institutu, kde například zkoumal simulace kolize asteroidů, kalibrování sondy Cassini  a jejího detektoru pro důsledky dopadu prachu, a jiné. Za své odborné zásluhy byl ohodnocen mnoha významnými cenami a poctami. Od roku 1997 pracuje jako inženýr systémů počítačových modelů raketoplánů.
 
V červnu 1998 byl vybrán NASA pro výcvik astronautů, což zahrnuje: orientační instruktáž
a cesty, početné vědecké a technické instruktáže, intenzivní instrukce v raketoplánu
a v systémech na mezinárodní vesmírné stanici ISS, fyziologický trénink a škola na přípravu

letového tréninku, škola přežití ve vodě a v divočině.

Stanley Love pracoval jako Capcom-komunikátor raketoplánu v různých misích, STS-104, STS-108, STS-112. Pracoval v oddělení astronautických průzkumů, kde pomáhal vyvíjet vesmírné nosiče a zlepšoval budoucí mise.


http://www.lib.cas.cz/space.40/ASTRON/USA/LOVE-SG.HTM

http://www.jsc.nasa.gov/Bios/htmlbios/love.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Stanley_G._Love

........................................................................................................................................................


Leland Devon Melvin
- letový specialista

Jako jediný z astronautů mise STS - 122 je svobodný. Narodil se 15.února 1964 v Lynchburgu ve Virginii, kde stále, stejně jako jeho rodiče, žije. Rád chodí venčit své dva psy, Jakea a Scouta. K jeho koníčkům patří fotografování, četba, hudba, jízda na kole, snowboarding, tenis. V několika amerických fotbalových týmech dokonce absolvoval fotbalové soustředění.
Na Richmondské univerzitě v roce 1982 získal první vysokoškolský titul za chemii, druhý za inženýrství na Virginské univerzitě v roce 1991.

 V roce 1989 začal pracovat pro NASA ve skupině Fiber Optic Senzore ve výzkumném centru NASA v Langley, kde mezi jeho hlavní zodpovědnosti patřilo měření tlaku, teploty apod. pomocí senzorů vláknové optiky  a chemické poškození ve smíšených a kovových konstrukcích. V roce 1994 vedl tým Monitorování životnosti nosičů, jehož úkoly zahrnovaly rozdělení tlaku vláknové optiky, teplota a hydrogenové senzory na redukci operačních nákladů nosičů, monitorování nádrže tekutého kyslíku a výkon kryogenické izolace.

V srpnu 1998 nastoupil a prošel astronautickým tréninkem, poté byl přidělen na Vzdělávací velitelství NASA do Washingtonu. Jako vedoucí manažer cestoval napříč zemí, kde ve spoustě studentů a učitelů probouzel zájem o zkoumání vesmíru a inspiroval je, aby se věnovali kariéře ve vědě, technologii, inženýrství a matematice. Poté se z operačního oddělení astronautů přesunul do tzv. Robotického oddělení.

http://www.lib.cas.cz/space.40/ASTRON/USA/MELV-LD.HTM
http://www.nasa.gov/astronauts/l_melvin_profile.html
http://www.jsc.nasa.gov/Bios/htmlbios/melvin.html
http://www.astronautix.com/astros/melvin.htm
http://www.astronaut.ru/as_usa/text/melvin.htm (ru)
http://en.wikipedia.org/wiki/Leland_D._Melvin

........................................................................................................................................................


Schlegel Hans Wilhelm 
- letový specialista. ESA.

Hans Schlegel je mezi Americkými astronauty jeden ze dvou Evropanů. Narodil se 3.srpna 1951 v Überlingenu, v Německu, žije však s početnou rodinou v Aachenu, s manželkou má sedm dětí. Ve volném čase se rád potápí, létá, lyžuje, čte a k jistě velké radosti manželčině, je rád domácím kutilem.

Vystudoval matematiku a vědu v Kolíně, v roce 1979 získal diplom za fyziku na univerzitě v Aachenu. Na svém kontě má jednu odbornou publikaci
z oblasti elektrografické fyziky a zajímavé také je, že mezi jeho oceněními se nachází Medaile přátelství Ruska.


V letech 1970 -72 byl parašutistou, odešel s hodností podporučíka. Byl členem akademického sboru univerzity v Aachenu. V období od roku 1986 - 88 působil jako specialista metodologie nedestruktivního testování ve výzkumu a vývoji v Institutu Dr. Förstera v Reutlingenu. Další
dva roky procházel základním astronautickým výcvikem v Německu, kde mimo jiné získal různými experimenty zkušenosti z mikrogravitace, a stihl i vlastní pilotní licenci. Od roku 1990 se věnoval postupně dalším astronautickým výcvikům, nejprve v Kolíně v Německu, v JSC v Houstonu, Texasu, a později v Tréninkovém centru Yuri A. Gagarina v Moskvě, kde se připravoval na německo-ruskou misi Mir ´97, během níž pracoval jako Koordinační komunikátor posádky.
V roce 1992 se zúčastnil tzv. Spacelab D-2 mise (vesmírná laboratoř), v jejímž rámci studoval vědy o životě, materiální vědu, fyziku, robotiku, astronomii a Zemi a její atmosféru.

V roce 1998 byl přijat do ESA a z ní v témže roce vyslán na další trénink opět do JSC (Johnson Space Center) v Houstonu. Poté pracoval v oddělení ISS, zaměření na vybavení posádky stanice.

V současnosti je vedoucím astronautem za ESA v JSC, a od roku 2005 pracoval postupně jako komunikátor raketoplánu, instruktor na téže pozici, ovšem pro ISS. V oddělení pro ISS pracuje
i nadále, jeho hlavním úkolem je vedení týmu zabývajícího se koordinací komunikace posádky.

Svůj první let absolvoval na palubě raketoplánu Columbia v roce 1993, STS-55. V kosmu strávil 9 dní a 23 hodin. Byl 292. člověkem ve vesmíru.


http://mek.kosmo.cz/bio/ostatni/00292.htm
http://www.lib.cas.cz/space.40/ASTRON/DEU/SCHL-HW.HTM
http://www.jsc.nasa.gov/Bios/htmlbios/schlegel.html

http://de.wikipedia.org/wiki/Hans_Wilhelm_Schlegel
http://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Schlegel
http://www.astronaut.ru/as_germn/text/schlegel.htm (ru)

........................................................................................................................................................


Leopold Eyharts -
letový specialista (stane se členem stálé posádky ISS
 - expedice 16).
ESA.

Druhý z Evropanů účastnících se mise se narodil 28. dubna 1957 v Biarritz, ve Francii. Je ženatý, má jedno dítě a mezi jeho koníčky patří čtení, počítače a sport.
 
Vysokoškolský titul získal v oblasti leteckého inženýrství na Francouzské letecké akademii (French Air Force Academy of Salon-de-Provence) v roce 1979. Za zmínku stojí jeho vyznamenání French Légion d´Honneur (jakási Čestná medaile Francouzské legie) a Ruské medaile za přátelství a odvahu.


V roce 1980 se stal bojovým pilotem ve eskadře „Jaguár“ působící na Letecké základně Istres ve Francii. V roce 1985 povýšil na velitele “křídla“ a přesunul se na Leteckou základnu Saint-Dizier. V roce 1988 se po výcviku stal testovacím pilotem. Létal na vojenských i civilních letadlech, například Mirage 2000, Alpha-jet, Caravelle, C-160 a mezi jeho úkoly patřilo většinou radarové monitorování a testování vybavení.

V roce 1990 byl vybrán jako francouzský astronaut a stal se tak testovacím pilotem parabolických letových programů, od roku 1994 byl jeho vedoucím. V roce 1992 byl vybrán ESA aby se účastnil tréninku na raketoplánu Buran v Moskvě, kde také létal na simulátoru Tupolev 154 Buran. Po dvou krátkých astronautických trénincích se konečně zúčastnil kompletního astronautického výcviku v lednu 1995, aby se účastnil francouzsko-ruské mise Cassiopeia
v srpnu 1996.
Byl vůdčím kosmonautem, který vedl francouzskou vesmírnou misi „Pégase“ na Vesmírnou stanici Mir v únoru 1998. Mise se zabývala experimenty v oblasti lékařského výzkumu, biologie, fluidové fyziky a technologie a Eyharts v rámci ní strávil 20 dní 18 hodin a 20 minut ve vesmíru.

V srpnu 1998 byl vyslán ESA do JSC v Houstonu, kde prošel dalším astronautickým výcvikem. Působil jako letový inženýr Expedice -12 a Expedice -13 a jako záložník.

V kosmu v roce 1998 strávil téměř 21 dní. Byl 373 člověkem ve vesmíru.


http://mek.kosmo.cz/bio/ostatni/00373.htm
http://www.lib.cas.cz/space.40/ASTRON/FRA/EYHA-L.HTM
http://www.space.gs/sts-122/13-feb-2007-esa.html
http://www.jsc.nasa.gov/Bios/htmlbios/eyharts.html
http://www.cnes.fr/web/3385-leopold-eyharts.php
http://www.spaceflight.esa.int/file.cfm?filename=asteyharts
http://pagesperso-orange.fr/manuel.pedoussaut/site/
http://www.space-explorers.org/bios/eyharts.html
http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=21890
http://www.astronautix.com/astros/eyharts.htm
http://www.biographybase.com/biography/Eyharts_Leopold.html
http://www.astronaut.ru/as_franc/text/eyharts.htm (ru)

........................................................................................................................................................


Tani Daniel Michio - letový specialista (člen stálé posádky ISS - expedice 16, bude se vracet)

Narodil se 1. února 1961 ve městečku Ridley Park v Pensylvánii, ovšem za své rodné město považuje Lombard v Illinois. Je ženatý a má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří golf, tenis, běh, létání, hudba a vaření.

V roce 1988 vystudoval strojní inženýrství na technologickém institutu v Massachusetts.


Mezi astronauty NASA byl přijat v roce 1996. V Johnsonově vesmírném středisku prodělal dvouletý výcvik. V roce 2001 ve funkci letového specialisty se účastnil mise STS - 108 Endeavour. Při této misi byl 409. člověkem ve vesmíru. Jednou vystoupil do kosmického prostoru (4 hod 11 min) a celkem v kosmu strávil  11 dní  a 19 hodin . Při misi STS-120 Discovery se stal členem Mezinárodní kosmické stanice ISS a připojil se k dlouhodobé posádce Expedice 16, kde vystřídal svého kolegu Claytona Andersona. Při této misi poletí domů.

http://mek.kosmo.cz/bio/usa/00409.htm
http://www.lib.cas.cz/space.40/ASTRON/USA/TANI-DM.HTM
http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/shuttle/sts-108/html/jsc2001-02581.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_M._Tani
http://www.astronautix.com/astros/tani.htm
http://www.energia.ru/eng/iss/iss11/tani.html
http://www.astronaut.ru/as_usa/text/tani.htm (ru)



Pro neveřejnou zprávu pošli webmail
 
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨   Fotogalerie  ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
 





 

 

 



 

 





























    © Zbycho. Kopírování a citace povolena s uvedením zdrojů. Text zpracovala Pavlína Prágrová.